Problemy s prostatou

Aké problémy s prostatou sú najčastejšie, ich príznaky a čo robiť, ak sú aj u mladých?

Prostata, čiže predstojná žľaza, je súčasťou pohlavnej sústavy, no svojim umiestnením, veľkosťou a funkciami do veľkej miery ovplyvňuje aj tú močovú. Muži sa o tento orgán príliš často nezaujímajú, aspoň nie tí mladší, čiže vo veku do 40 rokov. V momente, ako však prídu prvé bolesti, problémy s močením či iné ťažkosti, okamžite spozornejú.

Zápal prostaty, jej benígna hyperplázia, čiže zväčšenie, ale aj jej rakovina, sú ochorenia, ktoré patria medzi najvážnejšie ťažkosti. Nie sú však jediné, príznakov je ešte viac.

Ako spoznať najčastejšie problémy s prostatou, aké sú ich prejavy, čo robiť pre prevenciu ich vzniku a čo naopak, ak už sa objavia, vrátane prípadu, ak ide o mladých mužov? Čítajte ďalej, tieto témy si v nasledujúcich riadkoch detailne rozoberieme viac.

Prostata, jej umiestnenie, význam a funkcie

Predstojnica, čiže prostata alebo predstojná žľaza, je žľazovitý orgán nachádzajúci sa v dolnej časti panvy a to medzi močovým mechúrom a konečníkom. Ide o nepárový orgán, ktorý je zložený z 50 žliaz rôznej veľkosti, pričom tvarom pripomína gaštan.

Samotná prostata je široká do 4 cm, vysoká to 3 cm a hrubá do 2 cm, hmotnostne má do 20 gramov v prípade zdravého stavu. U mužov dorastá počas celej puberty, zhruba od 17. až 18. roku života sa prestáva zväčšovať. Okrem žľaznaté tkaniva je tvorená aj svalovou zložkou a okolo nej sa nachádza nielen močový mechúr, ale aj močová rúra.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Základným významom jej existencie je tvorba prostatického sekrétu. Ide o špecifickú tekutinu vylučovanú 30 až 50 žľazami prostaty, ktorá má kyslé pH a viacero funkcií.

V prvom rade je jej úlohou zvlhčovanie močovej trubice v jej posledných častiach. V druhom rade tvorí sekrét nezanedbateľnú časť ejakulátu, objemovo najviac jeho jednu tretinu. V treťom rade prispieva svojou štruktúrou k potencii a plodnosti, podieľa sa na vytváraní prostredia v ejakuláte, ktoré umožňuje dostatočnú pohyblivosť spermií.

Prostatu je možné jednoducho nahmatať v oblasti hrádze zvonku, prípadne cez konečník. Je dôležitá aj pre sexuálnu vitalitu a výkonnosť, nakoľko ovplyvňuje testosterón a teda mužské libido, problémy s ňou zas negatívne vplývajú na erekciu aj močenie.

Ktoré rizikové faktory a príčiny sú problémami s ňou

Na zdravie prostaty, jej fungovanie, veľkosť a celkovo stav vplýva niekoľko faktorov. Dobrou správou je, že väčšina z nich je ovplyvniteľná, najmä pokiaľ ide o vplyvy týkajúce sa životosprávy, životného štýlu, jedálnička alebo nezdravých zlozvykov.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Medzi ovplyvniteľné faktory patria aj tieto vplyvy:

 • stravovanie, najmä korenené, mastné a ťažké potraviny
 • nápoje, rizikovým faktorom je alkohol, ale aj káva
 • zlozvyky, v tomto prípade je najnebezpečnejšie fajčenie
 • málo pohybu, z čoho vyplýva obezita a riziko rakoviny
 • užívanie niektorých druhov liekov, najmä hormonálnych
 • zlý pitný režim počas dňa, nerovnomerné rozloženie tekutín

K zhoršeniu stavu, zdravia a fungovania prostaty prispievajú aj príliš časté infekcie a zápaly, či už prostaty alebo aj močových ciest. Negatívnu úlohu zohrávajú fyziologické preťažovanie organizmu, nadmerný a dlhodobý stres či nedostatok kvalitného spánku.

Faktory a príčiny, ktoré sa naopak ovplyvniť nedajú, sú dlhodobé vplyvy prostredia v podobe chemických a inak toxických látok, zvyšujúci sa vek a dedičnosť, teda genetická predispozícia. To posledné je rizikovým faktorom pre rakovinový nádor prostaty, vek naopak vplýva na testosterón a dihydrotestosterón a nezhubné zväčšenie prostaty.

Zväčšenie prostaty u mladých aj u mužov nad 40 rokov

Najčastejším a najviac rozšíreným ochorením prostaty je nezhubné zväčšenie. Tento stav sa odborne nazýva benígna hyperplázia prostaty, nejde však o rakovinu.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

O nezhubnom zväčšení prostaty treba vedieť toto:

Výskyt: Ochorenie sa objavuje štandardne vo vekovej skupine mužov nad 40 rokov, vek tu hrá totiž zásadnú úlohu. Za výskytom benígneho zväčšenia je vysoká hladina dihydrotestosterónu, čo je látka vznikajúca premenou z testosterónu. So zvyšujúcim sa vekom riziko výskytu ochorenia stúpa, najmä po 50. a 60. roku života.

Príčina a rizikové faktory: Príčinou zväčšenia prostaty je teda zvýšená premena testosterónu na dihydrotestosterón, no nejde o jediný vplyv, ktorý sa pod jej zhoršujúci sa stav môže podpísať. Medzi ďalšie rizikové faktory patria kofeín, konzumácia alkoholu, príjem korenených jedál či užívanie niektorých liekov, napríklad na alergie.

Príznaky a prejavy: Časté močenie a to najmä v noci, no zároveň problémy so začiatkom močenia, slabší prúd močenia, ktorý môže byť vystriedaný so silnejším a pocit neúplného vymočenia sa. To sú najtypickejšie symptómy, k nim sa môžu pridať bolesti, pálenie a rezanie počas močenia, neskôr aj mimo neho. Intenzita príznakov je rôzna.

Liečba: Zväčšená prostata sa rieši kombináciou režimových opatrení a cielenou liečbou, v závislosti od závažnosti sa určuje buď medikamentózna alebo chirurgická. Dôležité sú opatrenia týkajúce sa zlepšenia pitného režimu, vylúčenia kofeínu, alkoholu a dráždivých potravín. Veľký vplyv majú doplnky výživy a voľne predajné lieky.

Zápal prostaty, jeho príznaky, komplikácie a liečba

Druhým ochorením prostaty je zápal, nazývaný odborne aj prostatitída. Môže byť infekčný alebo neinfekčný, ten prvý je častejší a bežne súvisí s močovými cestami.

Ak ide o infekciu, tá môže mať vírusový alebo bakteriálny podklad, pričom k jej vzniku môžu prispievať aj niektoré rizikové faktory. Prenos býva najčastejšie cez nechránený pohlavný styk, priaznivé prostredie pre vznik zápalu vytvára aj nízka hladina testosterónu, zadržiavanie močenia, nepravidelná ejakulácia alebo častá infekcia močových ciest.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Čo sa týka príznakov zápalu prostaty, bežné sú tieto:

 • na úvod vzniká nutkanie na častejšie močenie a to opakovane
 • zároveň s tým sa dostaví pocit neúplného vymočenia
 • neskôr sa objavujú problémy so slabým prúdom močenia
 • typickým prejavom sú aj bolesti, rezanie a pálenie pri močení
 • objaviť sa môžu aj problémy s erekciou a ejakuláciou
 • pri väčšom rozšírení sú typické bolesti v semenníkoch a na chrbte

Neliečená forma akútneho zápalu môže neskôr prerásť do chronickej prostatitídy. Tá má síce miernejšie prejavy, ale jej priebeh je dlhodobý a môže ohrozovať aj sexuálnu výkonnosť či potenciu u muža. Navyše, zápal sa môže preniesť aj do močových ciest.

Liečba zápalu prostaty spočíva v podávaní liekov, štandardne antibiotík, ktoré potlačia samotnú infekciu. Ich užívanie by malo byť aspoň mesiac a počas toho sa pravidelne robia testy na prítomnosť infekcie. Dôležitou podpornou terapiou je aj zlepšenie životosprávy tak, ako v prípade zväčšenej prostaty, tiež zvýšenie hladiny testosterónu.

Rakovina prostaty je najväčšie riziko, najlepšia je prevencia

Posledným ochorením, ktoré postihuje prostatu a patrí medzi najvážnejšie, je rakovina prostaty. Ide o zhubný nádor, ktorý napadne prostatické bunky, ale aj tie v ich okolí.

Diagnóza je závažná, no v prípade pomerne skorého odhalenia nie sú vyhliadky na liečbu zlé. Samotná rakovina má viacero štádií, v tom úvodnom je odhaliteľná ťažšie, nakoľko nádorové bunky rastú len veľmi pomaly. V druhom štádiu už dochádza k ich rýchlejšiemu rastu, no až v tom poslednom napadnú okolité tkanivá a blízke lymfatické uzliny.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Prvé obdobie býva bezpríznakové, aj preto je možná diagnostika  iba vyšetrením špecifického prostatického antigénu. Okrem krvného vyšetrenia na hodnoty PSA je súčasťou diagnostiky aj biopsia priamo s odberom vzorky z prostaty a CT alebo MRI vyšetrenie.

Medzi rizikové faktory patria vek, rodinná anamnéza, pôsobenie okolia a vplyv môžu mať aj hormóny, nedostatok vitamínu D a vysoký príjem živočíšnych tukov.

Čo sa týka prejavov, na úvod nie sú príznaky viditeľné vôbec, no neskôr sa objavujú najmä ťažkosti s močením. Ide o časté močenie počas dňa aj počas noci, ku ktorému sa pridajú pálenie, bolesti a slabý prúd. Problém je, ak sa v moči objaví aj krv.

Liečba závisí od toho, v akom štádiu sa rakovina nachádza. Na úvod je sledovanie nádoru a jeho pravidelná diagnostika. Ak už je rakovina v pokročilom štádiu, na výber je viacero možností, napríklad odstránenie časti alebo celej prostaty, rádioterapia, chemoterapia, hormonálna terapia alebo ich kombinácia podľa rozšírenia rakoviny.

Prevencia problémov s prostatou a podpora jej zdravia

Je jasné, že úplne všetkým vyššie spomínaným ochoreniam a problémom neviete zabrániť na 100 %, na druhú stranu, svoju prostatu by ste mali podporovať dlhodobo. Môže to mať jednak preventívne účinky, ale aj komplexný a pozitívny vplyv na jej zdravie.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

V rámci prevencie a podpory prostaty odporúčame:

Obmedzenie škodlivých faktorov

Medzi negatívne faktory pre prostatu patria niektoré druhy liekov, napríklad na alergie, ak je to aj váš prípad, obmedzte ich príjem. Rovnako tak treba skončiť s fajčením a konzumáciou alkoholických nápojov, u mužov špeciálne aj piva. Pozor tie na kofeín, tučné jedlá, priveľa soli a štipľavé korenie, zhoršujú zdravie prostaty a zvyšujú riziká.

Zlepšenie jedálnička

Vo vašom jedálničku by mali byť potraviny bohaté na aminokyseliny, vitamíny, minerály a zdravé omega tuky. Jedzte predovšetkým ryby, orechy, ovocie, zeleninu, chudé hydinové mäso, semiačka a strukoviny. Vyhýbajte sa príprave jedál vyprážaním alebo pečením na nezdravom oleji, naopak, varenie, dusenie či surová strava sú najlepšie.

Zdravší pitný režim

V prípade pitného režimu je nielen dôležité vynechať dráždivé a škodlivé nápoje, ale zamerať sa aj na jeho zdravší priebeh. Základom by mala byť čistá voda v spojení s bylinnými čajmi, ovocnými šťavami a zeleninovými šťavami. Pité pravidelne, po menších množstvách a často, ideálne každú hodinu. Dve hodiny pred spánkom ale príjem obmedzte.

Pravidelné močenie a Kegelove cviky

Pre fungovanie prostaty a prevenciu voči vzniku zápalov v nej aj v močových cestách je dôležité pravidelné močenie. To súvisí s pitným režimom, ale veľa viete ovplyvniť aj to, ak nebudete moč cielene zadržiavať. Dobrým spôsobom je aj močenie „na dva krát“. Pre lepšiu kontrolu nad močovým mechúrom odporúčame cvičiť Kegelove cviky.

Masáž prostaty aj bylinky

Podporiť zdravie prostaty môžete aj jej masážou, či už vonkajšou alebo vnútornou. Jemné stláčanie, tlak, krúženie alebo pohyb nahor a nadol, to môže pomôcť jej lepšiemu prekrveniu. Výbornou voľbou sú aj bylinky podporujúce zdravú hladinu testosterónu a teda aj činnosť a zdravie prostaty, napríklad ako je Saw Palmetto či Tribulus Terrestris.

Zlepšenie imunity aj zdravia močových ciest

V mnohých prípadoch súvisí stav prostaty aj so stavom močových ciest, je preto dôležité, aby ste podporovali ich imunitu. K tomu prispieva zdravý pitný režim, ale aj využitie byliniek v podobe čajov, napríklad zo Žihľavy a Brusníc, ktoré majú močopudné účinky. Zamerajte sa aj na celkovú imunitu, užívajte vitamíny B, C a D a minerál zinok.

Podporné prípravky s bylinným zložením

Komplexnú podporu pre zdravie a funkcie prostaty čo najviac prirodzenou a predovšetkým dlhodobou formou sú špeciálne prípravky pre mužov s rastlinným zložením. Okrem účinných bylín, ktoré sme spomenuli aj vyššie, obsahujú vitamíny a minerály s ďalšími účinkami, viete ich užívať dlhodobo a podporujú aj potenciu, libido alebo tiež erekciu.

Najčastejšie témy o prostate na internetových fórach

Prostata je jedným z najdôležitejších orgánov pohlavnej sústavy práve tým, že ťažkosti, ochorenia a problémy s ňou spojené sa zvyknú prejavovať pomerne intenzívne. To so sebou prináša aj zvýšený záujem mužov a ich praktické otázky alebo dotazy.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Nasledovné témy sú na internete rozoberané najviac:

Vplýva zdravie prostaty u muža aj na výkon v posteli?

Áno, vplýva, prostata svojou blízkosťou k močovej trubici ovplyvňuje aj jej stav a zároveň jej funkcie majú vplyv na potenciu. Zdravie prostaty súvisí tiež s hladinou testosterónu, čo zas má vplyv na libido, nepriamo aj na erekciu a jej kvalitu. Prax tiež ukazuje, že čím horší je stav prostaty, tým nižší je výkon, či už ide o potenciu alebo aj erekciu.

Je vyšetrenie prostaty bezbolestné a čo zahŕňa?

Áno, vyšetrenie je bezbolestné, hoci v niektorých prípadoch nepríjemné. Základom je hmatové priame vyšetrenie veľkosti a stavu prostaty cez rektálny otvor, kedy lekár prstom v gumenej rukavici nahmatá prostatu a fyziologicky zistí jej stav. Ako doplnkové sa používajú laboratórne vyšetrenie a odber vzorky prostatického tkaniva.

V ktorých prípadoch treba určite vyhľadať lekára?

Medzi najvážnejšie signály, že to s vašou prostatou nevyzerá dobre a nejde o problém, ktorý sa dá riešiť domácou liečbou, patria výskyt krvi počas močenia alebo v ejakuláte, dlhodobá horúčka a intenzívne bolesti počas močenia aj mimo neho v oblasti krížov a brucha. Problémom môžu byť aj dlhodobé ťažkosti s močením, ak neprestávajú.

Ako je to s masážou prostaty, je to dobrá prevencia?

Masáž prostaty má predovšetkým stimulačné účinky, najmä pokiaľ ide o sexuálne dráždenie a zvýšenie sexuálneho napätia. Môže však mať aj podporné zdravotné benefity, napríklad pre lepšie prekrvenie prostaty, rovnako tak aj pre stimuláciu močovej sústavy. Pomáha aj na sexuálne funkcie. Prevenciou voči problémom však na 100 % nie je.

U ktorých mužov je riziko problémov najčastejšie?

Podobne, ako pri ťažkostiach týkajúcich sa sexuálnych funkcií, aj v prípade prostaty stúpa riziko priamo úmerne s vekom. Prvé ťažkosti sa môžu objavovať u mužov tesne po 40. roku života a súvisia s hladinou testosterónu a jeho premenou na dihydrotestosterón. Kým ten prvý klesá, ten druhý stúpa a čím je muž starší, tým je druhého viac.

Dlhodobá podpora prostaty? Prírodne a s bylinkami

Na zdravie, funkcie aj stav prostaty vplýva mnoho faktorov, no obzvlášť u mužov nad 40 rokov hrajú čoraz dôležitejšiu úlohu prírodné látky. Tie možno nájsť v niektorých rastlinách a bylinách, viaceré z nich sú známe tiež ako mužské afrodiziaka.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Ich účinok je založený jednak na symptomatickom pôsobení, ktoré zmierňuje prejavy, ktoré súvisia so zväčšením prostaty, zároveň aj na preventívnych účinkoch týkajúcich sa močových ciest, imunity prostaty aj močových ciest či pôsobenia na hladinu testosterónu. Mnohé z nich môžu znižovať negatívne účinky potravín a iných látok na prostatu.

Zároveň platí, aj vzhľadom na prírodný pôvod týchto látok, že podpora musí byť dlhodobá a pravidelná, aby prišlo k dostatočnej koncentrácii látok v krvi a tele.

Medzi prospešné byliny patria Maca, Saw Palmetto, Žihľava, Kľukva či Tribulus Terrestris, ktoré viete využívať aj v podobe vyššie spomínaných čajov. Okrem nich sú však dostupné aj koncentrovanejšie formy v podobe doplnkov výživy a špeciálnych prípravkov vo forme tabliet či kapsúl s perorálnym užitím, ktoré majú overené zloženie.

Dôležitým benefitom je, že tieto prípravky môžu byť doplnené o niektoré podporné minerály či vitamíny, ktoré môžu znásobiť účinky bylinných látok alebo ich rozšíriť. Pozitívny vplyv sa tak môže týkať libida, erekcie, potencie alebo mužskej plodnosti.

Ako vybrať najlepšie prípravky na prostatu na trhu?

Špeciálne pre mužov existujú prípravky v podobe tabliet a kapsúl, ktoré kombinujú bylinné extrakty s vitamínmi a minerálmi podporujúcimi prostatu. Sú dostupné bez vyšetrenia u lekára a predpisu od neho, samozrejmosťou je, že sú laboratórne vyskúšané.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Na trhu je možné nájsť viaceré takéto prípravky, no nie všetky spadajú pod voľne dostupné a predovšetkým 100 % prírodné produkty. V ich prípade platí, že majú prirodzené pôsobenie, žiadne vedľajšie účinky a komplexný vplyv na prostatu aj pohlavné zdravie. Dokážu ovplyvniť aj iné oblasti, napríklad močový systém a sexuálne zdravie.

Pri výbere značky sa preto riaďte týmito kritériami:

 • kvalitné zloženie, ktoré obsahuje vysoké koncentrácie látok
 • 100 % prírodný pôvod najdôležitejších aktívnych zložiek
 • overená značka, ktorá má komplexnejšie účinky pre mužov
 • možnosť dlhodobého užívania pravidelne a to každý deň
 • žiadne vedľajšie účinky, riziká, kontraindikácie a problémy
 • dostupnosť bez receptu a maximum informácií na obale

Nie všetky značky splnia všetky tieto prísne parametre, v mnohých prípadoch by ste totiž už museli siahnuť po liekoch na predpis. Na druhú stranu, v prípade tabliet Stoporex® Prostate je to iné, ide o dlhodobo overenú, kvalitnú a z praxe potvrdenú výnimku.

V ich prípade je základom kombinácia rastlín Saw Palmetto, Žihľava a Kľukva v spojení s vitamínom B6 a selénom. Užívanie je možné dlhodobo aj viac mesiacov a dávkovanie je ľahké a v objeme iba 2 tabliet denne. Kvalitné zloženie látok sa prejaví nielen na zdraví prostaty, ale aj celkovou podporou potencie, močových ciest a libida.

Zhodnotenie skúseností mužov a záverečný overený tip

Prostata patrí medzi orgány, ktorým muži obvykle nevenujú príliš veľa pozornosti. Je to do istej miery pochopiteľné, keďže ani odborných či praktických informácií na túto tému nie je príliš veľa. Téma býva tabu aj v rámci vzťahov a partnerského života.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

To je však chyba, najmä u mužov vo veku nad 40 rokov. Táto veková kategória je prvou, kde hrozí zvýšené riziko, predovšetkým ak ide o nezhubné zväčšenie prostaty a ťažkosti, ktoré to spôsobí s močovou sústavou. Bohužiaľ, ani mladší muži nie sú úplne v bezpečí a preto by mala byť základom prevencia, najmä v podobe lekárskych prehliadok.

Tie sa odporúčajú absolvovať najskôr každé dva roky, od 50. roku života pre istotu každý rok. Rýchle vyšetrenie veľkosti prostaty je bezbolestné a bezproblémové!

V rámci prevencie sa pozrite aj na životosprávu a životný štýl, obzvlášť, ak sa u vás v rodine už nejaké jej ochorenia v minulosti objavili. Zlepšiť jedálniček a pitný režim je základ, k tomu treba pridať aj obmedzenie fajčenia a ďalších rizikových vplyvov.

Skvelou príležitosťou, ako podporiť zdravé fungovanie prostaty a preventívne pôsobiť proti jej problémom, sú bylinky, vitamíny a minerály. Príkladom koncentrovanej formy v podobe tabliet, ktoré sú dostupné voľne a bez receptu, je prémiová značka Stoporex® Prostate. Skúsenosti mužov, ktorí ju používajú dlhodobo, hovoria jasnou rečou!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *