Čo je progesterón, účinky u žien, ideálne hodnoty hormónu a kde nájsť ten prírodný?
Jedným z najvýznamnejších ženských hormónov je progesterón. Patrí do skupiny gestagénov a podobne, ako estrogén, ide o steroidný hormón. U žien je dôležitý pre správny priebeh menštruačného cyklu a menštruácie, vplýva aj na predmenštruačný syndróm.
Oproti estrogénu vplýva do veľkej miery na ženskú plodnosť, nakoľko pomáha ženskému telu otehotnieť a v čase tehotenstva sa zas podieľa na vývine plodu. Práve preto stúpa jeho hladina práve v tomto období, naopak, v čase menopauzy a po nej, čiže po skončení obdobia plodnosti u ženy, jeho hladina klesá a progesterónu je tak v tele menej.
Ktoré ďalšie dôležité účinky hormón má, aká je jeho ideálna hladina, ako v tele pôsobí, čo robiť, ak je ho nedostatok a existuje nejaký prírodný progesterón? Odpovede na všetky tieto otázky sa dozviete v nasledujúcich riadkoch, nech sa páči, čítajte ďalej!
Obsah
- 1 Čo je progesterón, aká by mala byť hladina a kde sa tvorí
- 2 Aké účinky má u žien a v ktorých oblastiach je dôležitý
- 3 Nedostatok a nízka hladina hormónu a príčiny
- 4 Príznaky jeho nízkej hladiny a hormonálnej nerovnováhy
- 5 Ako na prirodzené a dlhodobé zvýšenie progesterónu
- 6 Na čo sa ženy ohľadom progesterónu najviac pýtajú?
- 7 Aký vplyv má na prsia, menštruáciu, tehotenstvo a menopazu
- 8 Podporné prípravky pre ženy na hormonálnu rovnováhu
- 9 Zhrnutie skúseností žien a overených rád na záver
Čo je progesterón, aká by mala byť hladina a kde sa tvorí
Hormón progesterón patrí do skupiny ženských hormónov nazvané gestagény. Ide o hormóny dôležité pre ich antiestrogénne a antigonadotropné funkcie, zároveň jeho tvorba závisí aj od estrogénov. Ide totiž o medziprodukt syntézy androgénov a estrogénov.
Samotný hormón sa tvorí v žltom teliesku, v prípade tehotenstva dominantná úloha produkcie prechádza na placentu. V menšej miere je produkovaný kôrou nadobličiek a zaujímavosťou je, že v malom množstve do 4,32 nmol / l je prítomný aj u mužov, je tvorený v semenníkoch. Dominantne ide o ženský hormón už od obdobia pohlavného dospievania.
Hladina závisí od veku aj fázy menštruačného cyklu:
- dievčatá vo veku od 0 do 9 rokov by mali mať do 2,59 nmol / l
- u žien je ho najmenej vo folukulárnej fáze, od 0,48 do 4,45 nmol / l
- počas ovulačnej fázy hladina stúpa k hodnotám 2,4 až 9,4 nmol / l
- najviac ho je v luteálnej fáze a to od 10,62 až do 89,14 nmol / l
- po skončení plodného obdobia klesá a to až do menopauzy
- počas nej klesá hodnota progesterónu na 0,67 až 2,32 nmol / l
- 30 až 40 krát viac hormónu sa produkuje počas tehotenstva
Množstvo hormónu v krvi kolíše aj v závislosti od toho, aké je obdobie dňa, nakoľko hormón sa uvoľňuje vo viacerých epizodických vrcholoch. Najviac ho je paradoxne počas odpočinku a spánku, najmenej ráno po zobudení. Variácia koncentrácie je aj 20 %. Hladina progesterónu dosahuje svoje úplné maximá na 5 až 7 deň cyklu po ovulácii.
Ako sme povedali, hormón sa tvorí za bežných okolností v žltom teliesku, no počas gravidity prechádza jeho tvorba na placentu. Deje sa tak zhruba od 6. až 8. týždňa tehotenstva a cieľom je príprava sliznice maternice na príjem a výživu oplodneného vajíčka.
Aké účinky má u žien a v ktorých oblastiach je dôležitý
Progesterón svojim vplyvom v ženskom organizme v mnohých ohľadoch dopĺňa estrogén, v niektorých zas má podporné účinky všeobecne pre hormonálnu rovnováhu a sú aj obdobia, kedy je jeho úloha nenahraditeľná. Jeho zdravá hladina ovplyvňuje tak pohlavnú sústavu, ako aj sexuálny život, no rovnako tak fyziologické a psychogénne procesy.
Medzi najdôležitejšie účinky progesterónu tak patria:
Menštruačný cyklus a menštruácia: Prvou oblasťou, kde je hormón prospešný, je celkový priebeh menštruačného cyklu. Správna hladina progesterónu podporuje ovuláciu, vplýva na zdravú pravidelnosť a priebeh menštruačného a ovulačného cyklu a ovplyvňuje aj priebeh menštruácie. Jeho nedostatok môže spôsobiť aj ťažkosti s krvácaním.
Plodnosť a tehotenstvo: Pre ženskú plodnosť a priebeh tehotenstva má progesterón najväčší a nenahraditeľný význam. Hormón pomáha s úspešným otehotnením a riadnym priebehom ovulácie, uchytením oplodneného vajíčka v maternici, iniciuje činnosť mliečnych žliaz v tehotenstve, tlmí predčasné vaginálne kontrakcie a znižuje riziko potratu.
Klimaktérium a obdobie menopauzy: Čo sa týka obdobia po skončení plodnosti, pre ženy ide o prirodzenú no v mnohých prípadoch nepríjemnú periódu života. Klimaktérium, ktorého súčasťou je aj menopauza, môže byť sprevádzané bolesťami hlavy, nočným potením alebo zmenami nálad. Na intenzitu týchto prejavov progesterón dosť vplýva.
Poprsie a prsná žľaza: Už od puberty ovplyvňuje progesterón vývin prsnej a mliečnej žľazy, čo vplýva aj na neskoršiu funkciu dojčenia po pôrode. Jeho hladina, spolu s estrogénom, má tiež vplyv na výslednú veľkosť poprsia po ukončení jeho rastu, neskôr aj na pevnosť a pružnosť. Nedostatok hormónu môže napomôcť bolesti počas PMS.
Ďalšie fyziologické účinky: Čo sa týka ďalších účinkov v tele, hladina progesterónu vplýva napríklad na pocity hladu alebo smädu, suchosť a hydratáciu pokožky, bolesti hlavy alebo aj vznik migrény, metabolizmus a zdravie kostí a pohybového aparátu. Progesterón je dôležitý aj na odvodnenie organizmu a jeho hladina ovplyvňuje termoreguláciu.
Spánok, stres a psychická vitalita: Hormón má význam aj v prípade psychickej pohody a vplýva na kvalitu spánku a mieru odpočinku organizmu. Počas dňa je jeho hladina zas dôležitá pre koncentráciu, pamäť a na udržanie stabilnej nálady. Má upokojujúce účinky na nervový systém a pomáha na zmiernenie stresu aj na pocity depresie.
Nedostatok a nízka hladina hormónu a príčiny
Málo progesterónu v tele môže byť prirodzené a krátkodobé dôvody, ale môže ísť aj o vplyv príčin, ktoré pôsobia dlhodobo a treba ich riešiť. Jeho nízka hladina býva často dôsledkom ťažkostí s činnosťou žltého telieska. Problémovým faktorom je aj celkové ochorenie vaječníkov, prípadne štítnej žľazy, ktorá riadi samotnú produkciu hormónu.
V prípade, že štítna žľaza v dôsledku nejakého problému neuvoľní hormóny, ktoré regulujú činnosť žltého telieska, to nedokáže tvoriť dostatočne veľa progesterónu.
Veľký vplyv na hormón má aj hladina cholesterolu, ktorý je základným prvkom syntézy progesterónu v tele. Ak je ho príliš málo, nemôže prebehnúť reakcia v dostatočnom objeme a teda nedochádza ani k tvorbe progesterónu v množstve, ktoré je zdravé.
Tak, ako v prípade estrogénu, na hladinu progesterónu vplýva do veľkej miery aj životospráva a tiež životný štýl. Konzumácia nezdravých jedál, alkoholu a fajčenie všeobecne neprospievajú tvorbe hormónov, špeciálne to platí o tých, ktoré sú z kategórie pohlavných. To isté platí aj pre stres, ktorý produkuje kortizol znižujúci ich hladinu.
Prirodzený pokles progesterónu nastáva aj následkom potratu a tiež v období klimaktéria, ktoré je typické utlmením činnosti a funkcií pohlavnej sústavy. V tomto čase totiž príde k postupnému ukončeniu činnosti vaječníkov, čo ovplyvní aj ich hormóny.
Príznaky jeho nízkej hladiny a hormonálnej nerovnováhy
Stav ženského organizmu z pohľadu pohlavnej sústavy a sexuálneho života je do veľkej miery závislý od dvoch dôležitých hormónov: estrogénu a progesterónu. Ich nedostatok či výrazná rovnováha sa prejavia na fyziologickom aj psychogénnom zdraví.
Asi najviac viditeľným prejavom problémov s hladinou progesterónu je zmena menštruácie. Tá je sprevádzaná bolesťami, je nepravidelná a jej dĺžka je každý mesiac odlišná a v niektoré mesiace môže dokonca prísť k jej úplnému vynechaniu. Zmeny budú viditeľné aj v prípade krvácania a jeho intenzity, niekedy môže byť slabšie, väčšinou je silnejšie.
Hladina hormónu ovplyvňuje aj tzv. PMS syndróm:
- predmenštruačný syndróm je súhrn viacerých typických prejavov
- tie sa objavujú niekoľko dní pred menštruačným krvácaním
- typickými sú bolestivosť, citlivosť a niekedy aj opuch prsníkov
- únava a vyčerpanosť stúpajú, pridať sa môžu aj bolesti hlavy
- bežné sú tráviace problémy, nechuť do jedla či naopak prejedanie
- dochádza aj k podráždenosti, zníženiu libida a striedaniu nálad
Dlhodobo alebo príliš intenzívne znížená hladina progesterónu sa prejaví tiež celkovo zníženou toleranciou bolesti, nespavosťou alebo nekvalitným spánkom, striedaním nálad vrátane záchvatov paniky, napätím, kŕčmi alebo zväčšením podbruška.
Typickými prejavmi sú aj opuchy, ktoré sa najviac objavujú na tvári a v oblasti očí, prípadne na dolných končatinách, najmä v oblasti členkov a chodidiel. Málo progesterónu znižuje plodnosť, môže zvyšovať únavu a vyčerpanie, zhoršuje mentálnu vitalitu, zhoršuje stav pohybového aparátu a pokiaľ ide o stav od mladosti, má vplyv aj na poprsie.
Ako na prirodzené a dlhodobé zvýšenie progesterónu
Nedostatok progesterónu má teda vážne následky a to prakticky pre všetky oblasti vášho života. Zásadnou otázkou preto je, ako ho zvýšiť, no zároveň s prihliadnutím na čo najviac dlhodobé a tiež prirodzené riešenie. Možnosti je dostatok, či už ide o prostriedky na podporu jeho prirodzenej tvorby v organizme, alebo na zvýšenie jeho hladiny.
Medzi najlepšie možnosti zvýšenia hormónu patria tieto:
Zmiernenie rizikových vplyvov
Základom by malo byť zmiernenie rizikových a negatívnych faktorov, ktoré môžu zhoršiť tvorbu alebo prirodzenú hladinu progesterónu. Ide o nadmernú konzumáciu alkoholu, fajčenie, jedlá s vysokým obsahom tukov a cholesterolu, nedostatok spánku, stres a jeho dlhodobejší vplyv a časté infekcie a zápaly týkajúce sa pohlavnej sústavy.
Potraviny, minerály a vitamíny
Skvelým prostriedkom na podporu progesterónu aj hormonálnej rovnováhy sú potraviny. Viaceré totiž obsahujú fyteostrogény, vitamíny B, C a E, minerály horčík a zinok alebo sulforafan. Do jedálnička preto odporúčame zaradiť sóju, lososa, citrusové ovocie, špenát, cícer, batáty, orechy všeobecne, tekvicové semiačka a taktiež strukoviny.
Bylinky a čaje alebo oleje z ich výťažkov
Bylinky vo forme čajov alebo olejov, ktoré obsahujú ich výťažky a extrakty, sú rovnako tak vynikajúcou príležitosťou pre podporu progesterónu aj hormonálnej rovnováhy. Medzi tie najlepšie, ktoré pomáhajú špeciálne ženám, patria Damiána, Maca, Ženšen, Vitex, Schizandra, Pupalka, Ashwagandha, Šalvia, Angelika, Ľubovník alebo Benedikt.
Progesterón v krémoch alebo géloch
Zaujímavou vonkajšou formou na podporu progesterónu sú gély a krémy, ktoré sa môžu aplikovať na pokožku. Výrobcovia ich odporúčajú nanášať na vnútornú stranu zápästia alebo miesta, kde je pokožka tenšia a látky podporujúce progesterón sa tak ľahšie dostanú do krvného obehu. Používať sa môžu 2 až 3 týždne a to aj v menopauze.
Vaginálne vložky alebo čípky
Alternatívou s priamejším a vnútorným použitím sú prostriedky určené na vloženie do vagíny. Môžu sa používať napríklad počas tehotenstva, na čo slúžia vložky schopné posilniť stenu maternice a to práve cez podporu progesterónu, prípadne všeobecne, na čo sú zas určené čípky. Tie sa zavedú do vagíny a látky z nich sa do nej postupne vstrebávajú.
Podporné prírodné prípravky pre ženy
Zaujímavou možnosťou, ako podporiť nielen progesterón, ale aj estrogén a ich vzájomnú rovnováhu spolu s celkovou hormonálnou hladinou, sú voľne dostupné prírodné podporné prípravky. Ide o perorálne tabletky či kapsuly pre ženy, ktoré majú 100 % bylinné zloženie spolu s vitamínmi a ich cieľom je dlhodobá a najmä prirodzená podpora.
Hormonálna substitúcia cez tabletky a injekcie
Pokiaľ máte naozaj vážny nedostatok tohto hormónu, môžete sa obrátiť na lekára za účelom odborne indikovanej hormonálnej terapie. Jej cieľom je jednak zvýšiť hladinu hormónu a zároveň pôsobiť na oblasti, na ktoré progesterón bežne pôsobí, najmä na menštruačný cyklus. Najčastejšie sa používajú injekcie a tabletky s progestínom.
Na čo sa ženy ohľadom progesterónu najviac pýtajú?
Internetové fóra a diskusia sú plné otázok, dotazov a komentárov žien, ktoré sa zaujímajú o progesterón aj hormonálnu rovnováhu. Najčastejšie ide o situácie, kedy pociťujú nejaké ťažkosti a problémy s nedostatkom a hľadajú skúsenosti, ako ich riešiť.
Tu sú odpovede na otázky, ktoré sa objavujú najviac:
Môže nedostatok hormónu spôsobiť problém s počatím?
Áno, nakoľko hormón plní kľúčovú úlohu v období medzi ovuláciou a menštruačným krvácaním. Ak ho bude v tele príliš málo, oplodnené vajíčko môže mať problém s uchytením sa na stene maternice. Výsledkom môže byť dokonca aj predčasné ukončenie tehotenstva, ak sa nejaké začalo, prípadne stav, kedy sa tehotenstvo ani vôbec nezačne.
Kedy je naopak hladina progesterónu príliš vysoká?
Príliš veľa progesterónu môže byť prirodzené, no to platí iba počas obdobia tehotenstva, keď je tento hormón zodpovedný za jeho správny a zdravý priebeh. Nadbytok hormónu môže byť odpoveďou na užívanie niektorých druhov hormonálnych liekov alebo problémov so žltým telieskom. Ak sa tak stane, treba navštíviť lekára.
Ako zistiť, že máte veľa estrogénu a málo progesterónu?
Tento stav sa odborne nazýva estrogénová dominancia a ide o obdobie, ktoré je typické práve zvýšenou hladinou estrogénu a naopak nízkym množstvom progesterónu. Medzi príznaky estrogénovej dominancie patria priberanie v určitých partiách na bruchu a bokoch, bolestivosť a citlivosť pŕs, nadúvanie a nevoľnosť a striedanie dobrej a zlej nálady.
Čo je to prírodný progesterón a existuje niečo také?
Pojmy ako prírodný progesterón alebo prírodný estrogén sú pomerne často vyhľadávané u žien, ktoré majú nízku hladinu týchto hormónov. V skutočnosti ide o rastlinné látky, ktoré buď podnecujú prirodzenú tvorbu a hladinu hormónov, čo platí najmä pre stimuláciu progesterónu, alebo reagujú s receptormi v organizme, čo sú fytoestrogény.
Je pravda, že jeho hladina ovplyvňuje aj cholesterol v krvi?
Áno, hoci ide iba o krátkodobý efekt a veľmi nepriamy vplyv. Väčšina ľudských hormónov je totiž syntetizovaná z cholesterolu a to isté platí aj pre pohlavné hormóny. U mužov je to testosterón, u žien zas dvojica estrogén a progesterón. Ak budete mať týchto hormónov málo, telo sa ich bude snažiť syntetizovať z cholesterolu a ten krátkodobo stúpne.
Aký vplyv má na prsia, menštruáciu, tehotenstvo a menopazu
Progesterón patrí medzi najdôležitejšie ženské pohlavné hormóny a je prirodzené, že jeho hladina a tvorba budú ovplyvňovať aj najdôležitejšie ženské situácie.
V prvom rade ide o obdobie pohlavného dospievania, kde je zodpovedný za vývin prsnej a mliečnej žľazy, neskôr aj za celkový vývin poprsia. Nedostatok hormónu sa odrazí v neskoršej tvorbe materského mlieka, ale aj vo veľkosti a pevnosti pŕs.
Ešte väčší vplyv má na priebeh menštruačného cyklu a na menštruáciu ako takú. Príliš nízka hladina hormónu môže spôsobiť narušenie dĺžky menštruačného a ovulačného cyklu, oneskorenie ovulácie alebo menštruácie a má negatívny vplyv aj na ďalšie príznaky. Ide o zmeny intenzity krvácania alebo tiež výskyt príznakov spojených s PMS.
Ďalšou oblasťou, ktorá je pre ženy životne dôležitá, je ich tehotenstvo. Jeho úspešnosť závisí jednak od spomínaného ovulačného cyklu a správnej ovulácie, ale aj od uchytenia vajíčka na sliznici maternici. Práve kvôli tomu je hormón progesterón nenahraditeľný!
Nemenej dôležité je tiež obdobie klimaktéria, do ktorého spadá aj menopauza. V tomto prípade je hormonálna rovnováha a zdravá hladina dôležitá pre zvládanie obdobia prechodu, vrátane zmiernenia niektorých najvážnejších prejavov. Estrogén spolu s progesterónom pomáhajú na zmeny nálad, proti únave, na libido aj proti návalom tepla.
Podporné prípravky pre ženy na hormonálnu rovnováhu
Zníženie progesterónu ma za následok hormonálnu nerovnováhu a tiež ovplyvnenie funkcií estrogénu. Riešenie by preto malo spočívať v jeho doplnení a zvýšení prirodzenej hladiny či tvorby a to aj s ohľadom práve na rovnováhu s hormónom estrogén.
Účinným spôsobom, ako to spraviť, sú bylinky, ktoré môžete získať aj vo forme hotových koncentrovaných prípravkov. Majú 100 % prírodné zloženie a obsahujú látky, ktoré by sa dali charakterizovať aj ako prírodný progesterón alebo prírodný estrogén. Ide buď o ich bylinné prekurzory alebo o rastlinné alternatívy, napríklad ako sú fytoestrogény.
Pri výbere týchto prípravkov sledujte tieto vlastnosti:
- kvalitu zloženia z pohľadu množstva látok ako aj ich koncentrácie
- komplexné účinky pre ženy každého veku, vrátane menopauzy
- cielené pôsobenie na hormonálnu rovnováhu, libido aj PMS
- dlhodobé užívanie bez výskytu akýchkoľvek nežiaducich efektov
- možnosť kúpy bez nutnosti lekárskeho vyšetrenia či predpisu
- bezproblémové dávkovanie, ideálne v podobe perorálnych tabliet
Jedno z najlepších značiek, ktoré prírodne a prirodzene pomáhajú na hormonálnu rovnováhu, zvýšenie sexuálneho apetítu, bezproblémový priebeh menštruácie aj na zmiernenie prejavov menopauzy je Stoporex®. Pre ženy má vo svojej ponuke Stoporex® Woman.
Ide o perorálne kapsuly so 100 % prírodným zložením pozostávajúcim z kombinácie Macy, Damiány, Ženšenu a vitamínov B, ktoré sú určené na dlhodobé užívanie. Jednotlivé zložky pôsobia maximálne prirodzene, užívanie so sebou nenesie žiadne riziká či vedľajšie účinky a samotná značka sa dlhodobo venuje podpore pre mužov aj ženy.
Zhrnutie skúseností žien a overených rád na záver
Pokles progesterónu býva spôsobený viacerými faktormi, či už ide o tie, ktoré súvisia s nejakým ochorením pohlavnej sústavy, alebo s vplyvmi liekov či externými faktormi. Hladina hormónu však počas života prirodzene kolíše a mení sa, vo väčšine prípadov to nie je dôvod na paniku. Skúsenosti žien ukazujú, že ide iba o krátkodobý jav.
Väčším problémom však býva celková nerovnováha ženských hormónov, najmä ak ide o vzájomný vzťah medzi estrogénom a progesterónom. Dominancia jedného z nich alebo naopak príliš nízka hladina ovplyvnia ženu prakticky v každom veku.
Platí to najmä pre prejavy súvisiace s predmenštruačným syndrómom alebo s obdobím prechodu. Ženy môžu mať problémy aj s poklesom sexuálneho apetítu.
Základom je využívanie prirodzených možností pre stimuláciu produkcie a hladiny estrogénu aj progesterónu a tiež dosiahnutie ich vzájomnej rovnováhy. Okrem potravín, zdravšieho životného štýlu či špeciálnych cvikov môžu účinne pomáhať aj bylinky.
Najlepším spôsobom ich využitia sú prírodné prípravky, napríklad ako je aj Stoporex® Woman. Na trhu ich nie je veľa, no práve táto značka má to najlepšie možné zloženie a najviac komplexné účinky. Spojenie dlhodobého a pravidelného užívania týchto tabliet s režimovými opatreniami má najlepšie výsledky na hormonálnu rovnováhu.
Zdroje:
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!