Aká je plodnosť ženy po 40. alebo 50. roku, od čoho závisí a ako ju viete zvýšiť?

Aká je plodnosť ženy po 40. alebo 50. roku, od čoho závisí a ako ju viete zvýšiť?

Je známe, že ženská plodnosť nie je to isté, ako mužská. Kým muž môže mať deti aj v strednom a pri vhodných podmienkach tiež vo vyššom veku, u ženy je tomu inak. Jej plodnosť je totiž ohraničená a práve 40. či 50. rok je tým horným limitom.

Okrem veku samozrejme vstupujú do plodnosti či neplodnosti aj iné faktory, ktoré majú individuálny charakter, najmä ovulácia, klimaktérium a menopauza.

Svoju úlohu zohrávajú tiež životospráva, životný štýl a hladina niektorých dôležitých vitamínov, minerálov, hormónov a ďalších látok. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na špecifickú situáciu žien v strednom veku a otázku ich plodnosti. Povieme si, aké problémy môžu nastať, aké majú príznaky a najmä, ako sa dajú najlepšie riešiť.

Čo to je plodnosť a kedy je žena plodná

Pod pojmom plodnosť sa myslí schopnosť splodiť potomstvo. Kým u mužov závisí od početnosti a kvality spermií, u žien od vajíčok a ich cyklu ovulácie.

Ženy sa rodia približne s jedným až s dvoma miliónmi vajíčok, pričom do obdobia puberty z nich zostane iba štvrtina. Naše babičky a prababičky začínali rodiť už v 20. roku, dnes veľa žien tehotenstvo odkladá, čo je niekedy aj chybou. Najplodnejším obdobím u žien je práve vek od 20. do 30. roku, po 35. roku života sa plodnosť postupne oslabuje.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Na ženskú plodnosť vplýva viacero procesov a dejov:

 • Množstvo vajíčok, ktorými žena od narodenia disponuje
 • pravidelný menštruačný cyklus a jeho bezproblémový priebeh
 • celkové zdravie maternice, vajíčkovodov a tiež vaječníkov
 • vek, keďže pribúdajúce roky majú vplyv na kvalitu vajíčok

Pre zdravé zahniezdenie oplodneného vajíčka a udržanie celkového tehotenstva je dôležitá správna reakcia maternice na hormonálne zmeny v organizme. Ženská plodnosť závisí teda najmä od zdravia reprodukčných orgánov, ovulácie a pravidelnosti cyklu.

Úbytok oplodniteľných vajíčok sa týka s pribúdajúcim vekom každej ženy, bez ohľadu na pôrody, hormóny alebo užívanie ochrany. Každá žena, ktorá ma zdravý menštruačný cyklus a je mladšia ako 30 rokov, má každý mesiac približne 20% šancu otehotnieť. Ak má žena viac ako 40 rokov, šanca priamo úmerne s vekom začne klesať.

Neplodnosť a jej súvislosť s menopauzou a klimaktériom

Plodnosť u žien sa chápe ako biologická schopnosť splodiť potomka a vynosiť ho zdravo až do doby pôrodu. S pribúdajúcim vekom tento proces vynosiť dieťa klesá a to najmä v posledných 10. rokoch pred začatím obdobia nazvaného aj prechod.

S rastúcim vekom dochádza u žien k dvom podstatným zmenám. Prvou je výrazný pokles produkcie ženských hormónov a druhou starnutie pohlavných orgánov.

V prípade hormonálnej nerovnováhy ide o nižšiu produkciu hormónov ako je progesterón a estrogén, ale aj o ochorenia hormonálnej alebo pohlavnej sústavy.

Dedičné ochorenia sú v prípade neplodnosti problém, ktorý sa dá veľmi ťažko ovplyvniť. Často ide najmä o poruchy týkajúce sa maternice alebo vajíčkovodov, ktoré vyvolávajú nepravidelnú menštruáciu a teda narúšajú aj schopnosť oplodnenia.

V období menopauzy zas dochádza u žien k útlmu produkcie ženských hormónov a tiež funkcie reprodukčných orgánov. To znamená, že v tele ženy dochádza ku koncu plodných dní a tak už nie je schopná otehotnieť. Priebeh celého prechodu a menopauzy, čiže poslednej menštruácie, je u každej ženy individuálny a to aj s ohľadom na vek.

Faktory, ktoré vplývajú na ženskú plodnosť po 40-tke

Existuje veľa faktorov, ktoré majú schopnosť negatívne ovplyvniť ženskú plodnosť a tiež celú jej pohlavnú sústavu. Niekedy ide o biologické a fyziologické faktory, inokedy zas o externé vplyvy týkajúce sa životosprávy či životného štýlu.  Ovplyvniť môžu aj problémy činnosti srdca, mozgu, celkového metabolizmu či funkcie endokrinných žliaz.

Faktory ovplyvňujúce ženskú plodnosť po 40.-tke sú:

Hormonálna nerovnováha: Kolísajúca hladina hormónov je v období po 40-tke jednou z najčastejších príčin negatívnych prejavov a jedným z nich je aj strata plodnosti. Ide predovšetkým o ženské hormóny progesterón a estrogén, ktoré ovplyvňujú viacero činností v organizme ženy, vrátane pravidelnosti a priebehu ovulačného cyklu.

Ochorenia pohlavnej sústavy: Ochorenia reprodukčnej sústavy sú tiež rizikovým faktorom v tomto veku. K najčastejším patria rôzne zápalové, bakteriálne, vírusové a v mnohých prípadoch aj nádorové choroby postihujúce vaječníky, maternicu alebo iné časti reprodukčnej sústavy. Tu zohrávajú veľkú úlohu aj genetická predispozícia a dedičnosť.

Zlé stravovacie návyky: Zlé stravovacie návyky sa dokážu odraziť v rôznych zdravotných nepríjemnostiach, vrátane plodnosti. Organizmus je v mnohých prípadoch odkázaný výhradne na živiny prijaté z potravy, najmä ak ide o kyselinu listovú a vitamíny podporujúce plodnosť. Vo vyššom veku je ich v tele menej a ovplyvnia aj ženskú plodnosť.

Fajčenie a alkohol: Cigaretka a pohárik dobrého vína sú v dnešnej dobe u žien známou formou na odbúranie stresu. Fajčenie však podľa štúdií spôsobuje problémy s počatím dieťaťa a tiež schopnosťou ho zdravo vynosiť. Spolu s alkoholom majú negatívny vplyv na celkové reprodukčné zdravie a to platí obzvlášť u žien v strednom veku.

Životný štýl: Možno sa vám zdá, že životný štýl nemôže mať žiadny súvis s reprodukčnou sústavou, no opak je pravdou. Nedostatok aktívneho a pravidelného pohybu zapríčiňuje nárast telesnej hmotnosti a zhoršuje metabolizmus. Ak k tomu pridáme málo spánku, výsledkom sú spomínaná hormonálna nerovnováha a problém s otehotnením ženy.

Poruchy štítnej žľazy: Štítna žľaza je malý orgán, ktorý riadi metabolizmus v organizme a zároveň aj tvorbu a hladinu hormónov. Hormóny tvorené štítnou žľazou sú pri jej poruchách zodpovedné za priberanie, šupinatú pokožku, vypadávanie vlasov, problémy s nervovým systémom, no rovnako tak u žien vplývajú aj na ich plodnosť a sexualitu.

Nadmerný stres: Denné vystavovanie stresu, či už v práci alebo doma, dokáže časom zhoršiť zdravie pohlavnej sústavy a nie len to! Stres je jedným z častých faktorov rôznych porúch zdravia, pričom je vyvolávaný hormónom kortizol. Jeho zvýšená hladina pôsobí proti estrogénom a progesterónu, čo vplýva na menštruáciu, ovuláciu a plodnosť.

Príznaky poklesu alebo zhoršovania plodnosti

Neplodnosť, odborne zvaná sterilita, je stav, kedy žena s mužom nie sú schopný počať potomka prirodzenou cestou. Prejavy neplodnosti sú v dnešnej dobe v spoločnosti čoraz častejším problémom a mnohé súvisia aj so sexuálnym zdravím a funkciami.

Mimoriadne dôležitá je aj sexuálna aktivita, pretože ženy by mali mať pohlavný styk dva až tri krát do týždňa a to hlavne kvôli životnosti vajíčok. Preto do veľkej miery súvisia prejavy horšej neplodnosti práve so sexuálnym životom a funkciami pohlavnej sústavy. V ďalej kategórii príznakov sú prejavy ochorení a problémov reprodukčného systému.

K príznakom zhoršovaniu plodnosti žien patria najmä:

 • problémy s menštruačným cyklom a s jeho celkovým priebehom
 • časté gynekologické vírusové, bakteriálne a iné infekčné choroby
 • nízka sexuálna túžba, energia a poruchy s dosiahnutím orgazmu
 • časté nepríjemné návaly tepla alebo zimy aj počas spánku
 • poruchy so zaspávaním, nadmerné prebúdzanie sa či nespavosť
 • zhoršený psychický stav, ako sú zmeny nálad alebo podráždenosť

Veľmi častým príznakom a prekážkou v prípade ženskej plodnosti je tiež častý výskyt cýst na vaječníkoch. V organizme potom dlhodobo nedochádza k pravidelnej ovulácií, čiže k plodným dňom, čo znemožňuje žene otehotnieť prirodzeným spôsobom.

Hlavným príznakom neplodnosti je však neschopnosť otehotnieť aj po roku intenzívneho snaženia sa s partnerom. Medzi sprievodné príznaky neplodnosti u žien patria nepravidelná a bolestivá menštruácia, zmena farby menštruačnej krvi a bolestivý priebeh pohlavného styku. To posledné sa môže týkať aj problémov s frigiditou alebo vaginizmom.

Ako a zvýšiť plodnosť ženy po 40. a 50. roku života?

Ženská plodnosť sa s pribúdajúcim vekom mení a rozhodne nie k lepšiemu. Najväčšiu pravdepodobnosť otehotnieť má žena v 20. roku života, pričom mesačné percento úspechu je 20 až 25%. Ženy vo veku 30. rokov majú šancu otehotnieť približne 15 až 20% a s každým rokom tieto percentá klesajú. Našťastie, viacero vecí viete ovplyvniť.

Zvýšiť plodnosť a podporiť sexuálne zdravie môžete:

Zlepšenie stravovania a jedálnička

Pre plodnosť žien v strednom veku sú zmeny v jedálničku a konzumácie potrebné. Pokiaľ chcete svoju plodnosť a zdravie pohlavnej sústavy zlepšiť, obmedzte príjem nezdravých tukov. Zvoľte radšej jedlá, ktoré obsahujú zdravé tuky, ako sú napríklad ryby, dôležité sú aj aminokyseliny, čiže oriešky, listová zelenina, olivový olej a avokádo.

Zdravý pitný režim

Správny príjem tekutín je problémom mnohých žien. Často zabúdajú na jeho dôležitosť,  nedostatok tekutín zhoršuje metabolizmus, vylučovanie odpadových látok a tiež funkčnosť pohlavnej sústavy. Základom by preto mala byť voda v kombinácii s bylinkovými čajmi určenými špeciálne pre ženy na podporu pohlavnej a močovej sústavy.

Viac spánku a relaxu

Pre hormonálnu rovnováhu je dôležitý aj spánok, ktorý zmierňuje účinky stresu, znižuje hladinu kortizolu a teda podporuje prirodzenú hladinu estrogénov a progesterónu. Kvalitný spánok v spojení s oddychom aj počas dňa prispieva tiež k zlepšeniu zdravia a činnosti nervovej sústavy, čo je zas dôležité pre ženské libido, čiže chuť na sex.

Pravidelný pohyb a aktivita

Fyzická aktivita je jednou z vecí, ktorá je pre všeobecné zdravie dôležitá v každom veku. Špeciálne vo veku nad 40 rokov však má pohyb mimoriadny vplyv na fyzické aj duševné zdravie. Kombinujte čo najviac prirodzenej chôdze s nejakým športom, či už vytrvalostným alebo intenzívnym. Pomôže to tiež prekrveniu pohlavných orgánov!

Zmena stereotypu v sexuálnom živote

Sexuálny život je v prípade zdravia pohlavnej sústavy ženy tiež dôležitý. Pravidelnosť pohlavného styku ovplyvňuje životnosť a kvalitu vajíčok, takže je dôležité ho podporiť. Ak máte s partnerom problémy, treba narušiť stereotyp. Skúste sexuálne pomôcky, nové praktiky, zmenu prostredia alebo sexuálne hry pre dvoch, ktoré váš sex okorenia.

Príjem vitamínov a minerálov

Pre správne fungovanie každého ľudského organizmu je dôležité dostatočné množstvo vitamínov. S pribúdajúcim vekom schopnosť žien otehotnieť klesá aj v dôsledku nedostatku niektorých dôležitých vitamínov a minerálov. Na podporu plodnosti odporúčame vitamíny B9, E a D, z minerálov majú najväčší význam selén spolu so zinkom.

Pravidelné gynekologické prehliadky

U žien v strednom veku je dôležitým aspektom pre plodnosť zdravie ich pohlavnej sústavy. Pravidelné gynekologické prehliadky sú preto základom, môžu predísť menštruačným poruchám, nepravidelnosti menštruácie či rôznym zápalom a infekciám. Práve tie zhoršujú nielen menštruáciu a ovuláciu, ale aj činnosť vajíčkovodov a maternice.

Podporné voľne dostupné prípravky

Voľne dostupné podporné prípravky sú medzi ženami vďaka ich komplexným a intenzívnym účinkom čoraz populárnejšie. Majú 100% prírodné zloženie pozostávajúce z bylín, ktoré je kombinované s minerálmi a vitamínmi. Pri kvalitnom výbere podporíte zdravie pohlavnej sústavy, hladinu hormónov, plodnosť, priebeh menštruácie aj libido!

O čo sa ženy najviac zaujímavú v diskusiách na internete

Ženy pri otázkach ohľadom plodnosti majú často obavy už po troch alebo štyroch neúspešných pokusoch. Ide často o ženy, ktoré sa snažia otehotnieť po 30. roku života alebo neskôr a myslia si, že je už neskoro. Otehotnieť sa dá aj vo vyššom veku, no dôležité je poznať odpovede na niektoré dôležité otázky a praktické oblasti.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Preto prinášame odpovede na tie, ktoré sú najčastejšie:

Ohrozuje vyšší vek ženy nejako zdravie budúceho potomka?

Vo všeobecnosti platí, že vyšší vek počas tehotenstva ženy zvyšuje riziko vážnych genetických ochorení. V súčasnosti ženy tehotenstvo posúvajú, čo je niekedy na škodu. Po 35. roku života funkcie reprodukčnej sústavy klesajú a to môže ovplyvniť zdravý vývoj. Na druhú stranu, s podpornými prírodnými prostriedkami sa riziko znižuje.

Dokáže žena otehotnieť aj v období klimaktéria a menopauzy?

Tento stav je síce ojedinelý, no možné to je. Najčastejšie sa to stáva v čase, keď nastupuje menopauza. V tomto období sú viditeľné prvé príznaky zoslabnutia menštruácie a jej cyklu, takže si žena prestane dávať pozor na užívanie ochrany. Ak má ísť o cielené otehotnenie, úlohu zohrávajú aj podporné vitamíny alebo bylinky.

Prečo sú estrogén a progesterón tak dôležité hormóny?

Tieto dva hormóny sú mimoriadne dôležité pre normálny priebeh menštruácie, pravidelného cyklu menštruácie, prípravu maternice a uhniezdenie oplodneného vajíčka. Počas tehotenstva tiež potláčajú predčasné kontrakcie. Zo všeobecného hľadiska majú vplyv aj na sexuálny apetít a u žien vo vyššom veku aj kvôli menopauze či klimaktériu.

Sú na plodnosť lepšie prírodné alebo syntetické prípravky?

Zo skúseností vyplýva, že užívanie prírodných produktov na podporu reprodukčnej sústavy je k telu omnoho šetrnejšie a bezpečnejšie. Prírodné prípravky, na rozdiel od tých syntetických, nevyvolávajú žiadne negatívne vedľajšie účinky a majú minimálne kontraindikácie. Okrem toho, na ich kúpu nemusíte ísť za lekárom a nepotrebujete ani recept.

Dá sa ženská neplodnosť liečiť aj odborne a dlhodobo?

V súčasnej dobe existuje niekoľko najmodernejších centier, ktoré sú zamerané na asistovanie pri reprodukcií. Vstupný rozhovor absolvujete s odborníkom a ten vám podrobnejšie vysvetlí všetky dostupné možnosti liečby neplodnosti. Takáto liečba je však individuálna a malo by jej predchádzať dlhodobé aplikovanie spomínaných domácich opatrení.

Dlhodobá podpora plodnosti? Prírodná a cez bylinky

Tak, ako u mužov, aj u žien závisí plodnosť nielen od veku, ale predovšetkým od zdravia a správnej funkčnosti reprodukčného systému. Jedným z najlepších spôsobov, ako to podporiť dlhodobo a prirodzene, je využitie účinkov bylinných afrodiziak.

Ich používanie má v niektorých prípadoch tradíciu staršiu ako 1000 rokov a história niektorých rastlín siaha až do staroveku. Účinky sú tak dostatočne overené a to nielen pre ženy, ale aj mužov, najmä pokiaľ ide o ich potenciu a plodnosť. Viaceré bylinky pomáhajú iba mužom alebo ženám, no sú aj také, ktoré majú komplexný vplyv.

Do kategórie všeobecne prospešných patria napríklad Maca alebo Ženšen, medzi bylinky určené špeciálne pre ženy zaraďujeme Damiánu, Senovku alebo Archangeliku. Najčastejšie sa využívajú v podobe čajov, ktoré obsahujú ich sušinu či výťažky.

Doplnenie ich účinku zas zabezpečujú vitamíny, minerály a niektoré druhy aminokyselín či mastných kyselín, ktoré možno čerpať z ovocia, zeleniny alebo rýb.

Vďaka modernej forme sú však tak bylinné afrodiziaka, ako aj iné prírodné látky, dostupné tiež v podobe podporných produktov. Ich výhodou je vysoká koncentrácia prospešných látok a presné dávkovanie vďaka podobe doplnkov. Nejedná sa pritom o žiadne lieky, ale o voľne predajné a voľne dostupné prípravky vo forme tabliet a kapsúl.

Čo ponúkajú prípravky pre ženy a ako vybrať najlepší?

Na podporu plodnosti, ale nielen tej, ale na celkovú podporu fungovania ženského organizmu, sú určené prírodné prípravky práve s využitím spomínaných byliniek. Majú formu tabliet alebo kapsúl s perorálnym užívaním, ktoré sú dostupné bez predpisu.

U žien dokážu podporiť celé sexuálne zdravie a komplexne aj funkcie pohlavnej sústavy. Obzvlášť to platí v stredom a vyššom veku, čiže pre ženy po 40tke a 50tke. Tieto prípravky totiž pôsobia na hormonálnu rovnováhu, podporujú hladinu estrogénov, zlepšujú hormonálnu reguláciu, pomáhajú na sexuálny apetít a na prvé prejavy menopauzy.

Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti a výhody patria:

 • 100 % prírodné zloženie pozostávajúce najmä z bylín či vitamínov
 • prirodzené pôsobenie bez nežiaducich účinkov alebo rizík
 • možnosť dlhodobého každodenného užívania, pokojne aj celý rok
 • širšie pôsobenie od libida, cez plodnosť až po lepšiu menštruáciu
 • dostupnosť bez vyšetrenia u lekára alebo nutnosti mať recept
 • jednoduché a presné dávkovanie s maximálnym efektom

Oproti mužským podporným prípravkom sú tie ženské v nevýhode v tom, že na trhu nie je až taký veľký výber kvalitných značiek. Výnimkou je Stoporex® Women, perorálne kapsuly s pravidelným a každodenným dávkovaním pre dlhodobé užívanie.

Medzi ich najväčšie výhody patria komplexné a veľmi koncentrované zloženie s ideálnym mixom Damiány, Macy, Ženšenu a vitamínov B, žiadne nežiaduce účinky, široké pôsobenie na celý pohlavný systém a jednoduché dávkovanie. Stačí si dať 4 kapsuly denne a bez ohľadu na vek, no najmä po 40. roku života, dokážete podporiť aj plodnosť.

Skúsenosti žien po 40. a 50. roku a zhrnutie na záver

Trendom posledných rokov až desaťročí je posúvanie hranice veku, kedy chce žena otehotnieť a priviesť na svet potomka. Vzhľadom na to, že vek je dôležitým faktorom pre plodnosť a úspešnosť otehotnenia, sa ženy prirodzene začínajú viac zaujímať o to, ako jeho negatívny vplyv potlačiť. Našťastie sa ukazuje, že možností je viac.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Základom je v prvom rade prispôsobenie životosprávy a životného štýlu cieľu otehotnieť. Plodnosť zvyšujú niektoré vitamíny zo skupín B, D a E, minerály typu selén či zinok, ale aj bylinky podporujúce prirodzenú hormonálnu reguláciu a rovnováhu.

Dôležitou súčasťou je tiež stimulácia libida a funkcií pohlavnej sústavy, čo môže skvalitniť sexuálny život a u žien v strednom veku zvýšiť šancu na otehotnenie.

Nezastupiteľnú úlohu tu majú práve spomínané podporné prípravky prírodného typu, napríklad ako je Stoporex® Women. Skúsenosti ukazujú, že ich zloženie je dôležité pre zvýšenie šance na uhniezdenie vajíčka v maternici, rovnako tak podporuje normálny priebeh menštruačného a ovulačného cyklu, ktoré sú pre plodnosť nevyhnutné.

Pri ich užívaní je dôležitá pravidelnosť a dlhodobosť. Keďže neobsahujú žiadne syntetické látky, riziká či nežiaduce účinky s nimi spojené sú minimálne. Až v prípade, že vám ani takéto prostriedky nepomôžu otehotnieť, by ste mali navštíviť lekára.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *