Kríza spermií, alebo, všetko čo potrebujete vedieť o mužskej neplodnosti

Kríza spermií, alebo, všetko čo potrebujete vedieť o mužskej neplodnosti

Neplodnosť postihuje jeden zo šiestich párov a u polovice z nich je problém v mužskom partnerovi. Spermie sú na ústupe. Ich koncentrácia a počet – počet spermií na mililiter semena a celkový počet spermií v ejakuláte – klesli v západných krajinách od 70. rokov v priemere o viac ako 50 %. Nikto s istotou nevie prečo, ale hlavnými teóriami sú zvýšená miera obezity, faktory životného štýlu, ako je fajčenie a fyzická nečinnosť, a vystavenie sa chemikáliám narúšajúcim endokrinný systém, ako sú BPPA a ftaláty.

 „Spermageddon“ – scenár, v ktorom muži v majú málo alebo žiadne spermie – je však nepravdepodobný. Spermie zatiaľ spĺňajú základné požiadavky na ľudskú reprodukciu.

Čo robí spermiu „kvalitnou“?

Zdravie mužov je chaos. Ich dĺžka života je v priemere o päť rokov kratšia ako u žien a je u nich diagnostikovaných viac chronických ochorení. Kvalita spermií je biomarkerom pre celkové zdravie muža a ak je abnormálna, môže naznačovať vážne ochorenia, ako sú nádory, rakovina, cukrovka a celková chorobnosť. O spermiách sa však hovorí len zriedka. A pritom zlá kvalita spermií je v dnešnej dobe čoraz bežnejšia. Štúdie a testy ukazujú, že približne 9 percent všetkých mužov trpí nedostatočnou kvalitou spermií – a tento trend sa zvyšuje.

Čo však robí jednu spermiu úspešnejšou ako druhú? V prvom rade ide o ich celkový počet: čím viac, tým lepšie. Na to, aby sa dostali k vajíčku, musia prejsť vzdialenosť asi 15 centimetrov a za normálnych podmienok to z niekoľkých miliónov spermií dokáže len 300 až 500. Ale tvar spermií a ich pohyblivosť sú tiež rozhodujúce pre to, či dokážu oplodniť vajíčko.

A mimochodom – spermie nie sú väčšie ako 0,06 milimetra. Priemerný ejakulát obsahuje okolo 39 miliónov týchto malých plavcov. Ak by boli jednotlivé spermie ejakulátu zoradené za sebou, výsledkom by bola celková dĺžka takmer 2,5 kilometra.

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex Lube

    Stoporex® Lube

    6,90 
  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    26,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    29,90 
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Shot

    7,80 
  • Stoporex® Klasik + Prolong

    53,90  Zľava!
  • Stoporex® XXL krém

    24,90 

A takto definuje WHO kvalitné spermie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má kritériá, podľa ktorých sa medicínsky vyšetrené spermie klasifikujú. Odborne sa toto hodnotenie mužskej plodnosti nazýva „spermiogram“.

  • Počet spermií: Koncentrácia spermií je najmenej 15 miliónov spermií na mililiter ejakulátu. Technicky sa to chápe ako oligozoospermia. Objem ejakulátu je najmenej 1,5 mililitra.
  • Tvar jednotlivých spermií: Morfológia skúma tri rôzne oblasti spermie: hlavu, strednú časť a chvost. Vo všetkých troch oblastiach môžu byť odchýlky. Napríklad môže byť vytvorených viac chvostov alebo hlava, ktorá obsahuje genetickú informáciu, môže byť príliš malá alebo príliš veľká. V skutočnosti väčšina spermií nemá normálny tvar, takže podľa WHO sa normálna hodnota dosiahne už so štyrmi percentami zdravých buniek.
  • Pohyblivosť: Rozlišujú sa tu rýchle pohyby vpred (rýchlo progresívne), pomalé pohyby vpred (progresívne), plávanie v kruhoch alebo pohyb len lokálne (neprogresívny) a žiadny pohyb (nehybný). Referenčné hodnoty sú tu také, že celkovo 40 percent spermií sa pohybuje a z toho tretina (32 percent) by sa mala pohybovať progresívne, teda cielene.

Muži neradi hovoria o svojej neplodnosti

Medzinárodné štúdie ukazujú, že ženy oveľa častejšie diskutujú o tejto téme. Je tiež lepšie zdokumentované, aká je táto situácia pre ženy stresujúca. Ako to vnímajú muži, sa vo výskumoch často ignoruje. Bakalárska práca zo Švajčiarska je však iná. Jej záver: „Väčšina opýtaných mužov vníma neplodnosť ako udalosť, ktorá mení život, s hlbokým stresom.“

Čo je mužská neplodnosť?

Neplodnosť je multifaktoriálne ochorenie, ktoré postihuje približne 15 % párov v reprodukčnom veku. Možno ju definovať ako neschopnosť dosiahnuť alebo dokončiť tehotenstvo po jednom roku pohlavného styku bez antikoncepcie. Príčiny možno nájsť rovnako u mužov aj u žien.

Čo sa týka mužskej neplodnosti, postihuje asi 7 % mužov. Vyznačuje sa veľmi heterogénnym fenotypom, ktorý

siaha od úplnej absencie spermií v semenníkoch až po rôzne zmeny v kvalite spermií.

Príčin vzniku neplodnosti je viacero a v literatúre možno nájsť rôzne klasifikácie podľa toho, ako sa k týmto príčinám pristupuje.

Podobne ako pri iných multifaktoriálnych ochoreniach sa na ich výskyte podieľajú jednak faktory prostredia, jednak genetické a/alebo epigenetické abnormality a/alebo varianty, čo veľmi sťažuje určenie ich etiológie.

Aké sú príčiny neplodnosti?

Produkcia spermy v semenníku je komplexná a prísne hormonálne kontrolovaná. Hormón uvoľňujúci gonadotropín uvoľňovaný hypotalamom stimuluje hypofýzu k uvoľňovaniu luteinizačného hormónu (LH) a hormónu stimulujúceho folikuly (FSH), ktoré stimulujú produkciu testosterónu a spermatogenézu v semenníkoch.

Tento proces môže byť narušený v rôznych bodoch. Medzi možné príčiny patria predchádzajúce ochorenia v detstve, ako sú mumps alebo nezostúpené semenníky, kŕčové žily na semenníkoch, infekcie, operácie alebo úrazy mozgu, ako aj lieky, ktoré poškodzujú os hypotalamus-hypofýza. Okrem toho aj anatomické abnormality pohlavných žliaz môžu znížiť plodnosť.

Možné sú aj genetické príčiny. Chromozomálne aberácie alebo génové mutácie sú prítomné u 15 percent mužov s azoospermiou (žiadne spermie v ejakuláte) a asi u 5 percent mužov s oligozoospermiou (nízky počet spermií v ejakuláte). Najčastejšou genetickou príčinou zníženej plodnosti u mužov je Klinefelterov syndróm; vyskytuje sa asi u jedného zo 600 detí mužského pohlavia. Postihnutí ľudia majú sadu pohlavných chromozómov XXY, hypogonadizmus a zníženú produkciu spermií.

V súčasnosti sa odhaduje, že asi 20 % neplodnosti mužov je genetického pôvodu.

Zdravotné príčiny

Problémy s mužskou plodnosťou môžu byť spôsobené množstvom zdravotných problémov a liečebných postupov

  • Varikokéla –  je opuch žíl, ktoré odvádzajú semenník. Je to najčastejšia reverzibilná príčina mužskej neplodnosti. Hoci presný dôvod, prečo varikokéla spôsobuje neplodnosť, nie je známy, môže to súvisieť s abnormálnym prietokom krvi. Varikokéla vedie k zníženiu množstva a kvality spermií.
  • Infekcie –  niektoré infekcie môžu interferovať s produkciou spermií alebo zdravím spermií alebo môžu spôsobiť zjazvenie, ktoré blokuje priechod spermií. Patria sem zápal nadsemenníka (epididymitída) alebo semenníkov (orchitída) a niektoré sexuálne prenosné infekcie vrátane kvapavky alebo HIV. Hoci niektoré infekcie môžu viesť k trvalému poškodeniu semenníkov, najčastejšie sa stále dajú získať spermie.
  • Problémy s ejakuláciou – retrográdna ejakulácia nastáva, keď sperma vstúpi do močového mechúra počas orgazmu namiesto toho, aby sa objavila na špičke penisu. Rôzne zdravotné stavy môžu spôsobiť retrográdnu ejakuláciu, vrátane cukrovky, poranení chrbtice, liekov a operácie močového mechúra, prostaty alebo močovej trubice.
  • Protilátky, ktoré napádajú spermie – sú to bunky imunitného systému, ktoré mylne identifikujú spermie ako škodlivých útočníkov a pokúšajú sa ich eliminovať.
  • Nádory – rakovina a nezhubné nádory môžu ovplyvniť mužské reprodukčné orgány priamo, prostredníctvom žliaz, ktoré uvoľňujú hormóny súvisiace s reprodukciou, ako je hypofýza, alebo prostredníctvom neznámych príčin. V niektorých prípadoch môže mužskú plodnosť ovplyvniť operácia, ožarovanie alebo chemoterapia na liečbu nádorov.
  • Nezostúpené semenníky – niektorých mužov počas fetálneho vývoja jeden alebo oba semenníky nezostúpia z brucha do vaku, ktorý normálne obsahuje semenníky (scrotum). Znížená plodnosť je pravdepodobnejšia u mužov, ktorí mali tento stav.
  • Hormonálna nerovnováha – neplodnosť môže byť výsledkom porúch samotných semenníkov alebo abnormalít ovplyvňujúcich iné hormonálne systémy vrátane hypotalamu, hypofýzy, štítnej žľazy a nadobličiek. Nízky testosterón (mužský hypogonadizmus) a iné hormonálne problémy majú množstvo možných základných príčin.
  • Poruchy tubulov, ktoré transportujú spermie – môžu byť zablokované z rôznych príčin, vrátane neúmyselného poranenia z chirurgického zákroku, predchádzajúcich infekcií, traumy alebo abnormálneho vývoja, ako je napríklad cystická fibróza alebo podobné dedičné stavy. Blokáda sa môže vyskytnúť na akejkoľvek úrovni, vrátane v semenníku, nadsemenníku, vo vas deferens, v blízkosti ejakulačných kanálikov alebo v močovej rúre.
  • Chromozómové defekty – dedičné poruchy, ako je Klinefelterov syndróm – pri ktorom sa muž narodí s dvoma chromozómami X a jedným chromozómom Y (namiesto jedného X a jedného Y) – spôsobujú abnormálny vývoj mužských reprodukčných orgánov. Ďalšie genetické syndrómy spojené s neplodnosťou zahŕňajú cystickú fibrózu a Kallmannov syndróm.
  • Problémy so sexuálnym stykom – môžu to byť problémy s erekciou alebo jej udržaním (erektilná dysfunkcia), predčasná ejakulácia, bolestivý pohlavný styk, anatomické abnormality, ako napríklad otvorenie močovej rúry pod penisom (hypospádia), alebo psychologické alebo vzťahové problémy, ktoré interferujú so sexom.
  • Celiakia – je porucha trávenia spôsobená citlivosťou na bielkovinu nachádzajúcu sa v pšenici nazývanú lepok. Tento stav môže prispieť k mužskej neplodnosti. Plodnosť sa môže zlepšiť po dodržiavaní bezlepkovej diéty.
  • Určité lieky – substitučná terapia testosterónom, dlhodobé užívanie anabolických steroidov, lieky proti rakovine (chemoterapia), niektoré lieky na vredy, niektoré lieky na artritídu a niektoré ďalšie lieky môžu narušiť produkciu spermií a znížiť mužskú plodnosť.
  • Predchádzajúce operácie – niektoré operácie môžu zabrániť mať spermie v ejakuláte, vrátane vazektómie, operácií mieška alebo semenníkov, operácií prostaty a veľkých brušných operácií vykonaných okrem iného pri rakovine semenníkov a konečníka.
    • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

      19,90  Zľava!
    • Stoporex Lube

      Stoporex® Lube

      6,90 
    • Stoporex® Women

      16,90  Zľava!
    • Stoporex Klasik

      Stoporex® Klasik

      26,90 
    • Stoporex Prolong

      Stoporex® Prolong

      29,90 
    • Stoporex® Prostate

      16,90  Zľava!
    • Stoporex® Shot

      7,80 
    • Stoporex® Klasik + Prolong

      53,90  Zľava!
    • Stoporex® XXL krém

      24,90 

Environmentálne príčiny

Nadmerná expozícia určitým environmentálnym prvkom, ako je teplo, toxíny a chemikálie, môže znížiť produkciu spermií alebo funkciu spermií. Konkrétne príčiny zahŕňajú:

  • Priemyselné chemikálie – dlhodobé vystavenie sa určitým chemikáliám, pesticídom, herbicídom, organickým rozpúšťadlám a náterovým látkam môže prispieť k nízkemu počtu spermií.
  • Expozícia ťažkým kovom – vystavenie sa olovu alebo iným ťažkým kovom môže tiež spôsobiť neplodnosť.
  • Žiarenie alebo röntgenové lúče – vystavenie sa žiareniu môže znížiť produkciu spermií, hoci sa často nakoniec vráti do normálu. Pri vysokých dávkach žiarenia sa produkcia spermií môže trvalo znížiť.
  • Prehriatie semenníkov. Zvýšené teploty môžu zhoršiť produkciu a funkciu spermií. Hoci štúdie sú obmedzené a nepresvedčivé, časté používanie sáun alebo víriviek môže dočasne zhoršiť počet spermií. Dlhé sedenie, tesné oblečenie alebo dlhotrvajúca práca na prenosnom počítači môže tiež zvýšiť teplotu v miešku a môže mierne znížiť produkciu spermií. Výskum však nie je presvedčivý.

Životný štýl a iné príčiny

  • Užívanie drog – anabolické steroidy užívané na stimuláciu svalovej sily a rastu môžu spôsobiť zmenšenie semenníkov a zníženie produkcie spermií. Užívanie kokaínu alebo marihuany môže dočasne znížiť aj počet a kvalitu spermií.
  • Užívanie alkoholu – pitie alkoholu môže znížiť hladinu testosterónu, spôsobiť erektilnú dysfunkciu a znížiť produkciu spermií. Ochorenie pečene spôsobené nadmerným pitím môže tiež viesť k problémom s plodnosťou.
  • Fajčenie – muži, ktorí fajčia, môžu mať nižší počet spermií ako tí, ktorí nefajčia. Pasívne fajčenie môže tiež ovplyvniť mužskú plodnosť.
  • Obezita – môže narušiť plodnosť niekoľkými spôsobmi, vrátane priameho ovplyvnenia samotných spermií, ako aj tým, že spôsobuje hormonálne zmeny, ktoré znižujú mužskú plodnosť.

Aké sú príznaky mužskej neplodnosti?

Okrem symptómov, ktoré sa vyskytujú pri funkčnej sexuálnej alebo erektilnej dysfunkcii (napr. ak muž nemôže dosiahnuť erekciu), nie je neplodnosť u mužov zvyčajne fyzicky badateľná. Prvými príznakmi rozvoja neplodnosti u mužov môže byť prírastok alebo strata hmotnosti a opuch semenníkov. Výtok z penisu alebo bolesť pri močení alebo v semenníkoch tiež naznačujú infekciu, ktorá môže viesť aj k neplodnosti.

Diagnostikovanie

U mnohých neplodných párov je viac ako jedna príčina neplodnosti, takže je pravdepodobné, že obaja partneri budú musieť navštíviť lekára. Na určenie príčiny neplodnosti je potrebných viacero testov. V niektorých prípadoch sa príčina nikdy nezistí.

Diagnostika problémov s mužskou neplodnosťou zvyčajne zahŕňa:

  • Všeobecné fyzikálne vyšetrenie a anamnéza – zahŕňa vyšetrenie pohlavných orgánov a kladenie otázok o akýchkoľvek zdedených ochoreniach, chronických zdravotných problémoch, chorobách, zraneniach alebo operáciách, ktoré by mohli ovplyvniť plodnosť. Lekár sa môže tiež opýtať na sexuálne návyky a sexuálny vývoj počas puberty.
  • Analýza spermy – vzorky spermy možno získať niekoľkými spôsobmi. Vzorku z masturbácie a ejakulácie môžete poskytnúť do špeciálnej nádoby v ordinácii lekára. Kvôli náboženskému alebo kultúrnemu presvedčeniu niektorí muži uprednostňujú alternatívny spôsob odberu spermy. V takýchto prípadoch je možné odobrať spermu pomocou špeciálneho kondómu počas pohlavného styku.

Sperma sa potom odošle do laboratória na meranie počtu prítomných spermií a hľadanie akýchkoľvek abnormalít v tvare (morfológii) a pohybe (motilite) spermií. Laboratórium tiež skontroluje spermie na príznaky problémov, ako sú infekcie.

Počet spermií často výrazne kolíše od jednej vzorky k druhej. Vo väčšine prípadov sa počas určitého časového obdobia vykonáva viacero testov na analýzu spermií, aby sa zabezpečili presné výsledky.

Ak je analýza spermií normálna, lekár pravdepodobne odporučí dôkladné testovanie vašej partnerky pred vykonaním ďalších testov mužskej neplodnosti.

Ďalšie testy, ktoré pomôžu identifikovať príčinu neplodnosti zahŕňajú:

  • Ultrazvuk mieška – tento test využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytváranie obrazov v tele. Ultrazvuk mieška môže pomôcť lekárovi zistiť, či existuje varikokéla alebo iné problémy v semenníkoch a podporných štruktúrach.
  • Transrektálny ultrazvuk – umožňuje lekárovi skontrolovať prostatu a hľadať upchatie trubíc, ktoré prenášajú spermu.
  • Testovanie hormónov – hormóny produkované hypofýzou, hypotalamom a semenníkmi hrajú kľúčovú úlohu v sexuálnom vývoji a produkcii spermií. Abnormality v iných hormonálnych alebo orgánových systémoch môžu tiež prispieť k neplodnosti. Krvný test meria hladinu testosterónu a iných hormónov.
  • Analýza moču po ejakulácii – spermie v moči môžu naznačovať, že počas ejakulácie (retrográdna ejakulácia) putujú späť do močového mechúra namiesto z penisu.
  • Genetické testy – keď je koncentrácia spermií extrémne nízka, môže to byť genetická príčina. Krvný test odhalí, či tam sú jemné zmeny v chromozóme Y – príznaky genetickej abnormality. Genetické testovanie môže byť nariadené na diagnostiku rôznych vrodených alebo dedičných syndrómov.
  • Testikulárna biopsia – tento test zahŕňa odobratie vzoriek zo semenníka ihlou. Ak výsledky testikulárnej biopsie ukazujú, že produkcia spermií je normálna, problém je pravdepodobne spôsobený zablokovaním alebo iným problémom s transportom spermií.
  • Špecializované testy funkcie spermií – na kontrolu toho, ako dobre spermie prežívajú po ejakulácii, ako dobre dokážu preniknúť do vajíčka a či nie je problém s prichytením sa k vajíčku, možno použiť množstvo testov. Tieto testy sa často nepoužívajú a zvyčajne výrazne nemenia odporúčania na liečbu.

Liečba mužskej neplodnosti

Často nie je možné nájsť presnú príčinu neplodnosti. Aj keď presná príčina nie je jasná, lekár môže byť schopný odporučiť liečbu alebo postupy, ktoré povedú k počatiu.

Spôsoby liečby sú rozdelené do 3 kategórií:

  • Nechirurgická liečba mužskej neplodnosti
  • Chirurgická liečba mužskej neplodnosti
  • Liečba neznámych príčin mužskej neplodnosti

Nechirurgická liečba

  • Liečba infekcií – antibiotická liečba môže vyliečiť infekciu reprodukčného traktu, ale nie vždy obnoví plodnosť.
  • Liečba problémov so sexuálnym stykom – lieky alebo poradenstvo môžu pomôcť zlepšiť plodnosť pri stavoch, ako je erektilná dysfunkcia alebo predčasná ejakulácia.
  • Hormonálna liečba a lieky – hypofýza v mozgu uvoľňuje hormóny nazývané gonadotropíny, ktoré stimulujú semenníky na produkciu spermií. V určitom počte prípadov je mužská neplodnosť spôsobená nedostatočnými hladinami gonadotropínov. Užívanie hormónov ako liekov môže zvýšiť produkciu spermií.
  • Technológia asistovanej reprodukcie (ART) – liečba ART zahŕňa získanie spermií prostredníctvom normálnej ejakulácie, chirurgickej extrakcie alebo od darcov, v závislosti od konkrétneho prípadu a želaní. Spermie sa potom vložia do ženského pohlavného traktu alebo sa použijú na oplodnenie in vitro alebo intracytoplazmatickú injekciu spermií.

Chirurgická liečba

Napríklad varikokéla, alebo upchatý vas deferens môžu byť často chirurgicky korigované. Možno zvrátiť aj predchádzajúce vazektómie*. V prípadoch, keď v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie, možno spermie často získať priamo zo semenníkov alebo nadsemenníkov pomocou techník získavania spermií.

* Šanca na tehotenstvo závisí od mnohých vecí. Väčšinou to závisí od veku a plodnosti vašej partnerky. Počet rokov medzi vazektómiou a zvrátením tiež ovplyvňuje úspech. Čím dlhšie budete čakať, tým je menej pravdepodobné, že zvrátenie bude úspešné.

Liečba neznámych príčin mužskej neplodnosti

Niekedy je ťažké určiť príčinu mužskej neplodnosti. Toto sa nazýva „idiopatická“ neplodnosť. Lekár môže využiť skúsenosti, aby vám pomohol zistiť, čo funguje.  Nazýva sa to „empirickou terapiou“.

Pretože problémy s neplodnosťou sú často spôsobené hormónmi, empirická liečba môže vyrovnať hladiny hormónov. Nie je však  ľahké odhadnúť, ako dobre zaberie. Každý prípad je iný.

Keď liečba nezaberá

V zriedkavých prípadoch sa problémy s mužskou plodnosťou nedajú liečiť a pre muža je nemožné splodiť dieťa. Lekár môže navrhnúť, aby ste vy a váš partner zvážili použitie spermií od darcu alebo adopciu dieťaťa.

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex Lube

    Stoporex® Lube

    6,90 
  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    26,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    29,90 
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Shot

    7,80 
  • Stoporex® Klasik + Prolong

    53,90  Zľava!
  • Stoporex® XXL krém

    24,90 

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *