Ako na oddialenie ejakulácie

Ako na oddialenie ejakulácie? Tu sú rady, čo robiť, ak je príliš rýchla a máte krátku výdrž v posteli

Úspech či neúspech v posteli sa meria nielen podľa toho, ako „pevne“ vám stojí, ale aj to, ako dlho vydrží a tiež, ako dlho vydržíte vy. Áno, reč je o orgazme, ktorý síce muži dosiahnu v priemere o polovicu rýchlejšie, ako ženy, no všetkého veľa škodí.

To platí aj pre ejakuláciu, ktorá je príliš rýchla alebo predčasná. Ak máte problém s výdržou dlhšie, ako niekoľko minút, ide o signál, že niečo nie je v poriadku.

Okrem nájdenia dôvodu, prečo tomu tak je, sa treba zamerať aj na riešenie. Oddialenie ejakulácie by malo ísť ruka v ruke s predĺžením erekcie a so zlepšením stoporenia. Takáto kombinácia z vás spraví nielen býka v posteli, ale dokážete dať partnerke unikátny zážitok. Ak k tomu pridáte nové polohy a techniky, úspech sa dostaví!

Ejakulácia je prirodzená, treba si ju užiť naplno!

Ejakulácia je stav dosiahnutia orgazmu na základe predošlej stimulácie, najčastejšie vo forme masturbácie alebo pohlavného styku. U mužov je vyvrcholenie sprevádzané výtokom ejakulátu z močovej trubice vo forme tlakového výstreku. Ten je výsledkom svalových kontrakcií, ktoré vypudia ejakulát, ktorý obsahuje aj semeno, čiže spermie.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex Lube

  Stoporex® Lube

  6,90 
 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  53,90  Zľava!
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 
 • Stoporex® Stimul gél na ekreciu

  14,90  Zľava!
 • Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!

Tie sa dostávajú zo semenovodov až cez močovú rúru smerom von a práve na tomto mechanizme je založený nielen orgazmus, ale aj mužská plodnosť.

Priemerná doba do orgazmu je u zdravého muža v rozmedzí okolo 8 až 12 minút. To je mužská „nevýhoda“, nakoľko u žien to môže byť aj 20 minút. Je to však individuálne, niektorí muži dosiahnu vyvrcholenie neskôr, záleží aj od okolností.

Do veľkej miery na to vplýva aj potláčanie pocitov vzrušenia, prerušovanie pohlavného styku alebo to, ako často majú sex. V princípe je však doba do vyvrcholenia príležitosťou vychutnať si sexuálne dráždenie naplno. To isté platí aj pre orgazmus, ktorý by ste si mali užiť bez akýchkoľvek zábran a nepozerať pri tom na stopky, nejde o preteky!

Problémy s predčasnou ejakuláciou a krátkou výdržou

Ak dochádza k vyvrcholeniu extrémne rýchlo, ide samozrejme už o problém, ktorému treba venovať pozornosť. Hoci doba do ejakulácie je individuálna, existuje odborná definícia, ktorá určuje, kedy sa jedná už o príliš rýchlu alebo predčasnú ejakuláciu.

Táto definícia hovorí, že ak príde k vyvrcholeniu do 1 až 4 minút, ide o problém zvaný predčasná ejakulácia. Pochopiteľne, musí ísť o opakovaný a dlhodobý stav, ktorý nejaví známky zlepšenia a nejde o nič náhodné, krátkodobé alebo dočasné. Ak máte s takto rýchlym vyvrcholením dlhodobé ťažkosti, treba začať hľadať možnú príčinu.

Medzi ďalšie príznaky ťažkostí s výdržou patria:

 • ochabnutie erekcie po jej vzniku a to opakovane počas styku
 • problémy s udržaním dostatočnej tvrdosti stoporenia počas styku
 • nerovnováha súvisiaca s libidom, najmä zvýšený sexuálny apetít
 • zvýšená vzrušivosť penisu na dotyk, najmä na uzdičke a na žaludi
 • v prípade asténickej formy vyvrcholenie ešte pred stoporením

Okrem prirýchlej ejakulácii býva problémom aj krátka výdrž. Tá závisí nielen od toho, ako rýchlo dosiahnete vyvrcholenie, ale aj od nedostatočnej pevnosti stoporenia. To súvisí s prekrvením penisu a zásobovaním krvi jeho toporivých telies.

Spomínané dva problémy majú za následok nielen zhoršenie sexuálneho zdravia u vás ako u muža, ale vplyv na sexuálny partnerský život. Je prirodzené, že z času na čas sa môže nejaké to „zlyhanie“ pritrafiť každému mužovi, najmä ak je tu veľké množstvo negatívnych faktorov. Pamätajte ale, že nejde iba o váš problém, týka sa aj partnerky.

Na výdrž v posteli má vplyv viacero faktorov

Vieme už teda, že výdrž v posteli do veľkej miery závisí od udržania erekcie a tiež od toho, ako dlho viete oddialiť ejakuláciu. Na obe tieto veci majú u mužov vplyv do veľkej miery externé okolnosti, ale aj faktory, ktoré sa dajú zmierniť alebo zmeniť.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex Lube

  Stoporex® Lube

  6,90 
 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  53,90  Zľava!
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 
 • Stoporex® Stimul gél na ekreciu

  14,90  Zľava!
 • Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!

Na výdrž a ejakuláciu vplývajú tieto faktory a okolnosti:

Libido: Typickým faktorom, ktorý býva za predčasnou ejakuláciou, je príliš vysoké libido. Nadmerný sexuálny apetít vedie ku krátkej výdrži, pričom veľkú úlohu tu zohrávajú buď sexuálna neskúsenosť, prípadne dlhšie obdobie sexuálnej abstinencie. V oboch prípadoch dochádza k vyvrcholeniu do pár minút, ale stav sa následne zlepší.

Zvýšená vzrušivosť: Príliš rýchle vyvrcholenie môže u mužov nastať aj v dôsledku zvýšenej vzrušivosti na sexuálnu stimuláciu. Táto vzrušivosť môže súvisieť s nedostatočnou kontrolou erekcie aj vzrušenia a s narušením vnímania dotykov či sexuálnej stimulácie. Problém môže byť aj s nesprávnou technikou dráždenia penisu zo strany partnerky.

Zápaly alebo fyziologické ťažkosti: Infekcie v močovej sústave alebo v prostate, prípadne vonkajší zápal na žaludi, to všetko môže prispieť k slabšej kontrole ejakulácie a erekcie. To isté platí aj vtedy, ak sú na vine nejaké fyziologické problémy, napríklad príliš krátka uzdička alebo iná deformácia, prípadne oslabené svalstvo panvového dna.

Externé faktory: Pokiaľ ide o externé faktory, jedná sa najmä o tie psychogénne. Na rýchle ochabnutie stoporenia či predčasné vyvrcholenie majú totiž vplyv najmä stres, nervozita, strach, nepokoj, prepracovanosť či rušivé vizuálne alebo zvukové podnety. V týchto prípadoch ide skôr o krátkodobé javy, ktoré sa však môžu opakovať.

Ťažkosti s udržaním erekcie: Krátka výdrž má súvis aj s tým, ak nedokážete udržať erekciu v dostatočnej tvrdosti a dostatočne dlho. Tento faktor pritom súvisí s kvalitou a intenzitou prekrvenia penisu a jeho toporivých telies a zároveň naň vplývajú aj ďalšie okolnosti. Môže ísť o zlú životosprávu, nedostatok testosterónu aj cievne problémy.

Najčastejšie spôsoby a metódy oddialenia ejakulácie

S viacerými zo spomínaných problémov a vplyvov súvisia aj možnosti alebo spôsoby, ako ejakuláciu oddialiť a ako predĺžiť svoj výkon v posteli. Ideálne je skombinovať krátkodobé opatrenia na rýchle zlepšenie stavu s tými, ktoré sú dlhodobejšie.

Tu sú skúsenosťami overené možnosti, ktoré máte:

Vyriešenie zápalov a fyziologických problémov

Prv, než sa pustíte do ďalších opatrení a metód, treba vylúčiť tie, ktoré súvisia s infekciami, zápalmi alebo nejakým medicínskym problémom fyziologického charakteru. Ak teda máte problém s uzdičkou, zápalom žaluďa alebo infekciou v močovom systéme či prostate, treba ich preliečiť. Tým môžete efektívne a jednorazovo problém vyriešiť.

Režimové opatrenia na úvod styku

Na zmiernenie libida a sexuálneho napätia je možné spraviť opatrenia už na úvod pohlavného styku. Tie by vám mohli pomôcť s predĺžením doby ejakulácie a so znížením nadmernej vzrušivosti. Do tejto kategórie patria masturbácia s vyvrcholením na úvod styku, dlhšia predohra s prerušovaním alebo pohlavný styk s plným močovým mechúrom.

Zmena dýchania a menej dráždivé polohy

Na zmiernenie nadmerného vzrušenia a obmedzenie stresových faktorov či nervozity sú vhodné dychové cvičenia. Dýchanie by malo byť pomalšie, hlbšie a snažte sa nemyslieť na nič vzrušujúceho. Pozitívny vplyv má aj voľba menej dráždivej polohy, napríklad pozícia lyžičiek alebo jazdkyne. Zabudnite na misionársku a polohu zozadu.

Cvičenia a techniky aj počas styku

Na predĺženie doby erekcie a výdrže môžu slúžiť aj fyzické cviky. Z dlhodobého hľadiska sú ideálne Kegelove cviky na posilnenie svalstva panvového dna, kedy striedavo sťahuje a uvoľňujete svaly ovládajúce močenie. Priamo počas sexu môžete skúsiť techniku stlačenia špičky penisu v mieste uzdičky v momente, keď sa bude blížiť orgazmus.

Gély, kondómy, spreje a krémy na oddialenie ejakulácie

Na zmiernenie nadmernej vzrušivosti môžu počas styku pomôcť aj špeciálne prezervatívy napustené benzokaínom. Veľmi podobne fungujú aj krémy, gély alebo spreje, ktoré sa aplikujú na penis pred pohlavným stykom. Ich úlohou je zmierniť vzrušenie po dráždení pohlavného údu na základe dočasného zníženia citlivosti penisu.

Podporné prípravky vo forme kapsúl a tabliet

Nielen navonok, ale aj vo vnútri sa dá pôsobiť na dlhšiu výdrž a ejakuláciu. V koncentrovanej a komplexnej forme na to slúžia prípravky s obsahom bylinných extraktov, aminokyselín či minerálov. Ide o voľne dostupné tabletky alebo kapsuly, ktoré sa môžu užívať pravidelne aj jednorazovo a ich cieľom je oddialenie ejakulácie a dlhšia erekcia.

Lieky na oddialenie predčasnej ejakulácie

Pre najťažšie prípady, kde nepomáha nič iné, sú určené liečivá pre vážne poruchy predčasnej ejakulácie. Tie predlžujú čas potrebný na ejakuláciu a zlepšujú jej ovládanie prostredníctvom špeciálnych syntetických liečiv. Ich pôsobením dochádza k utlmeniu vnímania sexuálneho vzrušenia a k upokojeniu stavov nadmernej vzrušivosti alebo nervozity.

Pozor na tieto časté mýty, môžu zničiť váš sexuálny život

Okrem spomínaných overených spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť s oddialením ejakulácie, si treba dať pozor na niektoré mýty, ktoré vás naopak zvedú z cesty. Týkajú sa tak príčin príliš krátkej výdrže, ako aj niektorých možností riešenia predĺženia výkonu.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex Lube

  Stoporex® Lube

  6,90 
 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  53,90  Zľava!
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 
 • Stoporex® Stimul gél na ekreciu

  14,90  Zľava!
 • Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!

Prvý mýtus je, že príliš krátka výdrž a rýchla ejakulácia sa týkajú iba mladých mužov bez dostatku sexuálny skúseností. Samozrejme, toto nie je pravda. S tým súvisí aj druhý mýtus, ktorý tvrdí, že oddialiť ejakuláciu je možné tak, že budete častejšie masturbovať alebo mať častejšie sex. Teória totiž hovorí o uvoľnení nahromadenej energie.

Hoci do istej miery platí, že čím menej sexu máte, tým viac je neuvoľnenej sexuálnej energie, vo väčšine prípadov to nemá s výdržou nič spoločné. Častejší sex alebo pravidelná masturbácia každý deň preto automaticky nevedú k dlhšej výdrži. Ďalším mýtom je, že na zníženie nadmerného vzrušenia vám môže pomôcť konzumácia alkoholu.

Nie, aj tento prostriedok sa obvykle minie svojmu účinku. Práve naopak, môžete to s množstvom alkoholu nedopatrením prehnať a potom si sex neužijete vôbec.

Kedy sú potrebné lieky na predpis a aký majú vplyv

Lieky na predčasnú ejakuláciu sú určené pre najťažšie stavy. Na úvod musíte ale navštíviť lekára, ktorý spraví kompletnú diagnostiku a až na jej základe vám liek predpíše. Sú určené pre všetky formy predčasnej ejakulácie, či už pred alebo počas styku.

Ich použitie je indikované na základe pretrvávajúcej alebo opakovanej ejakulácii s minimálnou stimuláciou a v prípadoch, kedy je ovládanie vyvrcholenia minimálne. Ide o liečivá, ktoré sú určené pre mužov vo veku od 18 rokov, niektoré z nich môžu mať aj hornú vekovú hranicu použitia. Užiť sa môžu iba raz za 24 hodín.

Čo sa týka ich použitia a funkčnosti, treba vedieť, že:

 • sú založené na syntetickom liečive, ktoré funguje iba istý čas
 • ide o selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu
 • výsledkom je vyššia hladina serotonínu a spomalenie nervových dráh
 • dochádza tak k zníženiu citlivosti na sexuálnu stimuláciu a dráždenie
 • muž tak vie lepšie kontrolovať ejakuláciu a vyvrcholenie
 • liečivo pomáha aj na upokojenie sa a viac spokojnosti so stykom

Užitie liekov sa odporúča 1 až 3 hodiny pred pohlavným stykom, dávka závisí od odporúčania lekára. Pozor si treba dať na kombináciu liekov spolu s alkoholom.

Lieky sú špecializované iba na oddialenie ejakulácie, nepomáhajú tak napríklad na lepšiu či pevnejšiu erekciu. Počítať treba aj s niektorými vedľajšími účinkami, napríklad závrat, bolesť hlavy alebo nevoľnosť. Užívanie liekov je však kontraindikované v prípade alergie, srdcových problémov, problémov s pečeňou či niektorých depresívnych stavov.

Čo chcú muži aj ich partnerky vedieť o ejakulácii

Výdrž v posteli aj spôsob fungovania vzrušenia a ejakulácie sú predmetom záujmu aj na internetových fórach. Rôzne otázky či dotazy majú tak muži, ako aj ich partnerky, či už ide o oddialenie ejakulácie, ale aj o predĺženie výdrže stoporenia penisu.

Tu sú odpovede na dotazy, ktoré sa objavujú najviac:

Znamená dlhšia erekcia aj dlhšiu dobu do ejakulácie?

V zásade áno, ale ide iba o jeden z viacerých faktorov. V praxi ovplyvňuje pevnejšia erekcia skôr dlhšiu výdrž, no len u mužov, ktorí nemajú problém s nadmernou vzrušivosťou. Ak máte pevnú erekciu, nie je problém ani s jej rýchlym nástupom a udržaním, no aj tak príde k vyvrcholeniu do pár minút, príčina bude inde, ako v jej kvalite.

Sú nejaké sexuálne techniky na predĺženie výdrže?

Áno, ale ich efekt je skôr dočasný a krátkodobý. Prerušovaná súlož, masturbácia pred pohlavným stykom alebo minimálne dotýkanie sa penisu zo strany partnerky pomôžu iba nejaký čas a výsledok je vždy neistý. Ich kombinácia s ďalšími opatreniami, spoločne s podpornými prípravkami, však môže mať aspoň čiastočný úspech.

Dá sa hrúbkou kondómu ovplyvniť výdrž do ejakulácie?

Áno, hrúbka kondómu môže u niektorých mužov mať vplyv na vnímanie sexuálneho vzrušenia a teda môže zlepšiť ich výdrž. Tento efekt je dosiahnutý na základe vytvorenia hrubšej bariéry medzi nervovými zakončeniami na genitáliách a stimulujúcim podnetom. Na druhú stranu, vplyv býva iba dočasný a nepomáha každému mužovi.

Pomôže na predčasnú ejakuláciu obriezka či iný zákrok?

Áno, toto riešenie však nie je vhodné pre každého. Ak vám lekár diagnostikoval problém s príliš krátkou uzdičkou, potom je vhodný chirurgický zákrok a jej prestrihnutie. To isté platí aj v prípade obriezky, najmä ak máte príliš citlivú oblasť žaluďa. Na druhú stranu, zníženie citlivosti dosiahnete iba vtedy, že za ňou boli spomínané príčiny.

Môžem užívať lieky na predčasnú ejakuláciu aj bez receptu?

Nie, bez lekárskej indikácie ide o riziko a to aj v prípade, ak sú vaše symptómy veľmi podobné tomu, čo sa spomína v príbalovom letáku. Takýto spôsob je však riskantný, nakoľko lieky majú aj niektoré kontraindikácie či nežiaduce účinky, ktoré by mal posúdiť jedine lekár. Problémom môže byť aj užívanie s inými liečivami.

Tabletky na predĺženie výdrže a výkonu v posteli? Naozaj fungujú!

K jedným z čoraz častejších spôsobov riešenia patria aj podporné prípravky určené na predĺženie výdrže a teda aj na oddialenie ejakulácie. Pozor, nehovoríme o liekoch, ktoré sú indikované lekárom na predpis, ide naopak o voľne dostupné produkty.

Ich výhoda spočíva nielen v dostupnosti, ale najmä v zložení a spôsobe fungovania. Na predĺženie výkonnosti využívajú prírodné afrodiziaka a látky s prirodzeným pôvodom, ktoré v tele pôsobia tak na erekciu, ako aj na sexuálne vzrušenie. Vo výsledku príde k synergickému efektu, ktorý sa prejaví dlhšou výdržou pohlavného styku.

Čo sa týka ich výhod a pozitív, najdôležitejšie sú:

 • spomínané prírodné a pre telo prirodzené zloženie aktívnych látok
 • dostupnosť bez nutnosti mať recept alebo ísť na vyšetrenie
 • minimálne nežiaduce účinky a takmer žiadne kontraindikácie
 • dlhodobé užívanie, pokojne každý deň aj viac mesiacov
 • celkový vplyv na predĺženie výdrže a to aj s ohľadom na erekciu

Pokiaľ ide o zloženie, prípravky obsahujú najmä aminokyseliny L-Arginín a L-Citrulín, ktoré predlžujú dobu erekcie. Spolu s nimi sa tu nachádzajú látky zmierňujúce stres, nervozitu a napätie, čiže podporujú zníženie nadmernej sexuálnej vzrušivosti.

Presne týmto smerom, čiže kombináciou oboch účinkov, ide aj značka Stoporex® Prolong. Oproti konkurencii ponúka koncentrovanejšie a kvalitnejšie zloženie, ktorého výsledkom je viditeľnejší a intenzívnejší účinok. Prípravok má podobu perorálnych kapsúl, ktoré môžete užívať na dennej báze a jeho účinky sa dostavia už do pár týždňov.

Nielen výdrž, ale aj zlepšenie potencie a stoporenia

Dobrou správou je, že pomerne bohaté zloženie a zameranie týchto produktov má pozitívny vplyv nielen na dlhšiu výdrž či oddialenie ejakulácie, ale aj v ostatných oblastiach. Podporiť tak nimi môžete celkovo svoje sexuálne zdravie a výkonnosť v posteli.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex Lube

  Stoporex® Lube

  6,90 
 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  53,90  Zľava!
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 
 • Stoporex® Stimul gél na ekreciu

  14,90  Zľava!
 • Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!

Toto sú ďalšie účinky, ktoré prípravky ponúkajú:

Rýchlejší nástup stoporenia: Mimoriadne silné zloženie z pohľadu aminokyselín v kombinácii s afrodiziakami má v prípade týchto produktov jasný vplyv aj na stoporenie. To je v dôsledku lepšieho prekrvenia a rozšírenia ciev nielen dlhšie, čiže predlžuje výkonnosť v posteli, ale aj rýchlejšie a so skorším nástupom po sexuálnej stimulácii.

Viac libida aj lepšia plodnosť: Nakoľko v zložení podporných prípravkov sa nachádzajú aj afrodiziaka a prírodné stimulanty tvorby či hladiny testosterónu, je ďalšou oblasťou ich pôsobenia aj viac libida a sexuálneho apetítu. Môžu mať tiež pozitívny vplyv na plodnosť, nakoľko testosterón má priamy vplyv na tvorbu a dozrievanie spermií.

Zlepšenie zdravia prostaty: Prípravky zamerané na lepšiu a dlhšiu výdrž obsahujú v rámci zloženia aj bylinné extrakty priaznivo vplývajúce na zdravie prostaty. Ide najmä o extrakt zo Saw Palmetta, ale nielen tejto rastliny. Vo výsledku tak dochádza k podpore zdravia prostaty a to aj v rámci prevencie voči prípadným budúcim problémom s ňou.

Trénujte, trénujte, trénujte, chce to najmä trpezlivosť

Na záver by bolo dobré zdôrazniť potrebu trpezlivosti. Platí to tak pri riešení problémov s erekciou, ako aj v prípade predĺženia výkonnosti v posteli. Spomínané techniky, cviky či prostriedky, vrátane podporných prípravkov, si vyžadujú nejaký čas.

Optimálnym spôsobom je skombinovať čo najviac spôsobov a prostriedkov, či už ide o režimové opatrenia, častejší pohlavný styk, zmenu polôh, dlhodobý tréning v podobe cvikov a špecifických techník a k tomu pridať aj spomínané tabletky. Naopak, znecitlivujúce gély či kondómy nemusia byť najlepšia cesta, najmä pre zníženie komfortu.

Pri výbere konkrétnej značky prípravkov určených na oddialenie ejakulácie nepozerajte iba na tvrdenia reklamy a výrobcu, dôležitejšie sú zloženie a skúsenosti.

Práve tie ukazujú, že Stoporex® Prolong má nielen najlepšie a najkvalitnejšie účinné látky, ale aj viditeľné výsledky v praxi. Navyše, pomáha komplexne na kvalitu sexuálneho života, jeho vplyv je dlhodobý a prirodzený, nemusíte sa ani obávať vážnejších nežiaducich účinkov. Kúpiť si ho môže každý bez ohľadu na vek a to aj bez receptu od lekára.

Pochopiteľne, nejde o dokonalý všeliek. Lieky na predpis, ktoré však majú nielen vplyv na oddialenie ejakulácie, ale aj na kvalitu sexuálneho zážitku, by však mali byť až poslednou voľbou. Predtým to skúste radšej s prirodzenejšími spôsobmi riešenia.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *