Afrodiziakum

Afrodiziaka majú viaceré podoby. Sú lepšie kvapky, bylinky, potraviny alebo tabletky?

Máte problém s nedostatočným sexuálnym apetítom? Prešla vás chuť na sex alebo fyzický kontakt? Alebo, ak ste muž, nefunguje „tam dolu“ všetko, ako má?

Spoločným menovateľom všetkých týchto ťažkostí je nízke libido. Ide o označenie nedostatočnej alebo slabej sexuálnej aktivity, ktorá je spojená so stratou chuti na sex ako taký, v mnohých prípadoch aj s problémami sexuálneho zdravia či funkcií. Ak vás tento stav trápi a chceli by ste ho zmeniť, práve afrodiziaka môžu byť skvelým riešením.

Ide o stimulačné prostriedky, ktorých cieľom je obnoviť sexuálny apetít a zvýšiť výkonnosť v posteli. Niektoré z nich účinkujú iba u žien, iné zas iba u mužov, ďalšie sú spoločné pre obe pohlavia. Ktoré sú najlepšie, aké majú účinky a ako ich používať?

Čo sú afrodiziaka, ich história a prečo sú najlepšie tie prírodné

Pojem afrodiziaka označuje prostriedky určené na podporu, zvýšenie a nabudenie sexuálnych zmyslov. V minulosti sa im prezývalo aj „lektvary lásky“ a za týmto označením sa skrývali najmä bylinky alebo konkrétne potraviny podporujúce sexuálny apetít.

Samotné slovo afrodiziakum je odvodené od mena gréckej bohyne lásky, Afrodity. Táto mytológia je pritom na naše pomery v kontexte histórie pomerne mladá. Už v starovekom Egypte sa používali rozličné povzbudzujúce prostriedky, či už išlo o kvety a bylinky, prípadne o niektoré časti zvierat, napríklad chvosty jašteríc a krokodílie penisy.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

K historicky najzaujímavejším afrodiziakam patria:

 • prášok z jeleních parohov, ktorí používali starovekí Germáni
 • pomleté rohy nosorožcov zas boli využívané u kmeňov Afriky
 • v starom Anglicku sa ako stimulant libida osvedčila medovina
 • Židia už od nepamäti používajú kombináciu šafranu a vína
 • v starovekom Ríme bol ako účinné afrodiziakum známy cesnak
 • v Ázii prevládali bylinné afrodiziaka, najmä ženšen a kotvičník
 • severoamerickí indiáni používali damiánu a serenou plazivú
 • juhoamerické a stredoamerické kmene zas používali žeruchu

Ako vidno, minulosť používania afrodiziak je pestrá, geograficky aj tým, o aké druhy išlo. Všetky tieto prostriedky však majú jednu spoločnú vlastnosť a to, že ide o 100 % prírodné afrodiziaka. Dôvod, prečo tomu tak bolo, je jednoduchý: v minulosti ani iné afrodiziaka vzniknúť nemohli, iba tie, ktoré mali rastlinný alebo živočíšny pôvod.

Dnes už je situácia iná, na výber sú už aj rôzne synteticky pripravované produkty. Zaujímavosťou však je, že napriek tomu patria k najviac využívaným prírodné afrodiziaka, predovšetkým ak ide o bylinky. Tie sú najviac overené a najviac prirodzené.

Aký majú význam a účinky pre mužov a pre ženy

Dôvod, prečo užívame afrodiziaka, spočíva v ich účinkoch na libido. Za týmto pojmom sa skrýva chuť na sex, pocit „nadržanosti“ a túžba po fyzickom kontakte s niekým, kto nás priťahuje. Nie je to však ani zďaleka jediná oblasť ich pôsobenia.

Ich význam je komplexnejší a zahŕňa tieto účinky:

Zvýšenie chuti na sex: Prirodzene, tým najdôležitejším účinkom afrodiziak je zvýšenie chuti na sexuálny styk. Pôsobenie v tejto oblasti je dôsledkom vplyvu na hormonálnu hladinu a hormonálnu rovnováhu, ktoré sú pre libido dôležité tak u mužov, ako aj u žien. Dostatok testosterónu, estrogénu a progesterónu dokáže povzbudiť sexuálny apetít.

Lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy: Druhým účinkom, ktorí majú afrodiziaka, je ich podpora lepšieho prekrvenia pohlavnej sústavy. To platí najmä pre tie druhy, ktoré zlepšujú pružnosť stien ciev a žíl, čím napomáhajú ich roztiahnutiu. Výsledkom je intenzívnejší krvný obeh, vrátane lepšieho prekrvenia genitálií a celej pohlavnej sústavy.

Viac sexuálnej energie a vitality: Povzbudzujúce účinky majú nielen na hormóny alebo na krvný obeh, ale aj celkovo na energiu, vitalitu a výkonnosť. To sa týka tak tej fyziologickej, ako aj psychogénnej. Výsledkom je pocit sexuálnej energie, výkonnosti a vitality, v mnohých ohľadoch totiž afrodiziaka stimulujú aj fungovanie nervovej sústavy.

Podpora potencie aj plodnosti: Nemenej dôležitým účinkom afrodiziak môže byť aj lepšia podpora potencie u mužov, plodnosti u mužov a plodnosti u žien. Toto platí pre tie z nich, ktoré ovplyvňujú tvorbu, hladinu a rovnováhu pohlavných hormónov. Ide samozrejme ale len o nepriamy vplyv, nakoľko na tieto oblasti vplývajú aj ďalšie faktory.

Zlepšenie zdravia močovej sústavy: Špeciálne u mužov majú viaceré afrodiziaka podporné účinky aj na stav močovej sústavy. Dobrým príkladom je bylinka nazvaná Saw Palmetto, ktorá podporuje nielen zdravú hladinu mužských hormónov povzbudzujúcich libido, ale má pozitívny vplyv aj na fungovanie prostaty a zdravý priebeh močenia.

Potraviny? Štipľavé, sladké aj iné afrodiziaka v kuchyni

Možno ste o tom doteraz ani nevedeli, ale veľké množstvo afrodiziak máte doslova pod nosom a to vo vašej kuchyni. Aj bežné potraviny totiž obsahujú afrodiziaka.

Typickým príkladom sú ryby a morské plody. V oboch prípadoch ide o potraviny, ktoré majú vysoký objem aminokyselín podporujúcich prekrvenie pohlavnej sústavy aj minerálov dôležitých na hormonálnu rovnováhu. Najznámejším afrodiziakom pre mužov aj ženy sú ustrice stimulujúce sexuálny apetít, no do jedálnička sa oplatí zaradiť aj ryby.

Osobitným typom afrodiziak sú korenie a koreniny:

 • štipľavé chilli papričky a kajenské korenie podporuje krvný obeh
 • výsledkom je lepšie prekrvenie penisu a vonkajších genitálií
 • afrodiziakálne koreniny sú aj bazalka, oregano, tymián a škorica
 • muškátový orech, klinčeky, šafran a zázvor tiež stimulujú libido
 • tieto koreniny pôsobia ako stimulanty sexuálneho vzrušenia
 • na libido a výkon v posteli pomáhajú aj mäta, rozmarín a vanilka
 • tieto koreniny podporujú mužskú aj ženskú chuť na sex a tiež potenciu

Z potravín majú pozitívne účinky na libido aj viaceré druhy ovocia a zeleniny. Ide napríklad o cibuľu, cesnak, granátové jablká, špargľu, ananás, maliny, jahody či papáju. Tieto potraviny obsahujú veľa aminokyselín, minerálov a rastlinných látok, ktoré stimulujú tvorbu pohlavných hormónov a zlepšujú prekrvenie genitálií, čím zvyšujú vzrušivosť.

Ako afrodiziakum možno konzumovať aj niektoré druhy orechov, napríklad píniové, ktoré podporujú lepšie prekrvenie penisu. Pozitívne účinky majú aj med zvyšujúci hladinu testosterónu u mužov alebo čokoláda s vysokým obsahom kakaa, ktoré podporuje krvný obeh. Ak ide o alkohol, ako afrodiziakum v menšom množstve pôsobí víno.

Najlepšie sú tie v bylinkách

Rastliny sú overené stimulanty, ktoré majú významné povzbudzujúce účinky na sexuálny apetít, kvalitu výkonu a tiež na sexuálne zdravie. Niektoré z nich sú jedinečné prírodné afrodiziaka s komplexným účinkom a to tak na kvalitu sexuálneho života, ako aj na niektoré ďalšie oblasti. Typicky ide o energiu, fyzickú silu a duševnú vitalitu.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Medzi najznámejšie afrodiziakálne bylinky patria:

Tribulus Terrestris

Asi najúčinnejším a najviac overeným afrodiziakom je Kotvičník zemný. Ide o rastlinu pochádzajúcu z Ázie, ktorá sa celé stáročia využívala v indickej a čínskej ľudovej medicíne ako celkový životabudič. Obsahuje špeciálne steroidné saponíny stimulujúce tvorbu testosterónu. To podporuje libido a zároveň má vplyv aj na erekciu.

Maca

Za týmto názvom sa skrýva Žerucha peruánska, ktorá je v tamojšej kuchyni používaná aj ako surovina na prípravu jedál. Ide v podstate o zeleninu, ktorej koreň obsahuje veľké množstvo aminokyselín, minerálov a látok stimulujúcich produkciu pohlavných hormónov. Okrem nabudenia libida patria k jej účinkom aj zlepšenie erekcie a potencie.

Saw Palmetto

Táto palmovitá rastlina pochádza z oblasti Floridy a jej drvené plody sú využívané nielen ako afrodiziakum, ale aj pre iné účinky. Najznámejšie je ich pôsobenie na močovú sústavu a problémy súvisiace s nezhubným zväčšením prostaty. Dominantným vplyvom však zostáva posilnenie chuti na sex, špeciálne ak ide o zvýšenie mužského libida.

Saw Palmetto

Damiána

Damiána je rastlina pôvodom zo strednej Ameriky, ktorá pomáha predovšetkým ženám. Je využívaná nielen ako povzbudzujúci prostriedok na zlepšenie sexuálneho apetítu, ale celkovo na normalizáciu menštruačného cyklu. Pôsobí na hormonálnu rovnováhu a podporuje prirodzenú tvorbu estrogénov a progesterónu, dôležitých ženských hormónov.

Yohimbé

Drevina pôvodom zo západnej Afriky, ktorá obsahuje alkaloid yohimbín. Kôra tohto stromu sa zaraďuje nielen medzi afrodiziaka, ale celkovo medzi stimulanty. Pomáha na chudnutie, proti vyčerpaniu a aj ako stimulant nervovej sústavy. Z pohľadu sexuálneho života sa využíva jej extrakt ako podporný prírodný prostriedok na kvalitnejšiu erekciu.

Muira Puama

Juhoamerický pôvod, konkrétne z Brazílie, má strom zvaný Muira Puama. V jeho koreňoch sa však nachádzajú látky stimulujúce krvný obeh, čo má špeciálne u mužov výrazný vplyv na kvalitu ich erekcie. Okrem toho tieto látky pomáhajú aj na nervové ťažkosti a zlepšujú sexuálny apetít, najmä v prípade lepšieho vnímania sexuálneho dráždenia.

Ženšen

Z Číny pochádza jedno z najlepších afrodiziak a súčasne jeden z najlepších nervových stimulantov prírodného charakteru. Na mysli máme Ženšen, bylinku s dlhodobo známymi povzbudzujúcimi účinkami. Nielen, že prispieva k lepšiemu prekrveniu pohlavnej sústavy, pomáha tiež zmierniť stres, únavu, nespavosť, bolesti hlavy aj nespavosť.

Senovka grécka

Špeciálne pre ženy má pozitívne účinky celkovo na sexuálne zdravie bylinka zvaná Senovka grécka. Jej koreň obsahuje množstvo látok stimulujúcich hormonálny systém, čo sa odrazí nielen na zdravom sexuálnom apetíte, ale aj na celkovej hormonálnej rovnováhe. Senovka tiež pomáha na prsnú žľazu, čo sa odrazí na krajšom a pevnejšom poprsí.

Parfumy, kvapky, oleje a menej časté formy

Kegelove cvičenie je známe tým, že je primárne určené pre ženy. Svoje účinky však má aj u mužov, najmä ak ide o kvalitu sexuálneho života. Chceli by ste vedieť, pre ktoré skupiny má najviac pozitívny efekt a aké ďalšie cvičenie vie cviky doplniť?

Medzi afrodiziaka menej tradičných podôb patria:

Parfumy: Jedným z najlepších spôsobov stimulácie libida je pôsobenie na čuchové zmysly. To je aj dôvod, prečo medzi najúčinnejšie afrodiziaka s vonkajším pôsobením patria parfumy. Existujú špeciálne ženské a špeciálne mužské vône so stimuláciou sexuálneho apetítu pre opačné pohlavie, či už ide o korenené, sladké alebo dráždivé tóny.

Kvapky: Afrodiziaka v podobe kvapiek sú určené na použitie na jazyk či pod jazyk, čiže ide o perorálnu formu. Príkladom najznámejších afrodiziakálnych kvapiek sú Španielske mušky, čo je pomenovanie pre kvapky získané z chrobáka menom Pľuzgiernik lekársky. Ten obsahuje látku kantaridín stimulujúcu prekrvenie pohlavných orgánov.

Oleje: Medzi zaujímavé afrodiziaka patria aj oleje, ktoré sú určené na vonkajšie použitie. Najčastejšie obsahujú esenciálne olejné zložky, rastlinné extrakty, aminokyseliny a výťažky z rôznych exotických drevín, plodov a korenín. Ich cieľom je povzbudiť sexualitu stimuláciou čuchových receptorov a tiež prienikom látok do podkožných vrstiev.

Feromóny: Sú dostupné ako parfumy aj ako kvapky. Reč je o feromónoch, látkach prirodzeného typu, ktoré sú typické nielen pre ľudí, ale predovšetkým pre zvieratá. Tieto látky sú 100 % prírodné afrodiziaka, no neúčinkujú na vás, ale na toho druhého. Ich cieľom je pôsobiť na nervové receptory opačného pohlavia a vyvolať sexuálnu túžbu.

Najčastejšie otázky v online diskusiách a komentároch

Téma afrodiziak je populárna a živá. Platí to tak u mužov, ako aj u žien. Otázky aj komentáre sú smerované na ich reálnu účinnosť v praxi, ale aj na niektoré praktické aspekty, napríklad ohľadom užívania, určenia či rizík spojených s nežiaducimi účinkami.

Najviac diskutované témy, otázky a dotazy sú tieto:

Môžu mať afrodiziaka aj negatívne vedľajšie účinky?

Niektoré prostriedky určené na povzbudenie libida, najmä ak ide o ich účinok na krvný obeh, môžu pri neopatrnom dávkovaní spôsobiť krátkodobé ťažkosti. Osobitnou kategóriou sú napríklad spomínané Španielske mušky, ktoré v minulosti obsahovali aj toxické zložky. Ak si kúpite hotový afrodiziakálny prípravok, ničoho sa obávať netreba.

Prečo niektoré fungujú iba u mužov a iné iba u žien?

Dôvod je jednoduchý, niektoré afrodiziaka totiž stimulujú iba určité pohlavné hormóny. Platí to predovšetkým pre afrodiziakálne bylinky, ktoré dokážu podporiť prirodzenú tvorbu a hladinu buď testosterónu alebo estrogénu. Kým testosterón je hormón zlepšujúci sexuálny apetít u mužov a vôbec nepomáha ženám, u estrogénu je to naopak.

Ako je to s užívaním, kedy môžu prísť prvé výsledky?

To závisí aj od toho, aký druh afrodiziak budete používať. V prípade, že sa jedná o afrodiziaka vo forme hotových produktov typu feromónové parfumy alebo Španielske mušky, účinok by mal byť okamžitý. Pokiaľ siahnete po rastlinných afrodiziakach v podobe bylinných prípravkov, treba ich užívať pravidelne a aspoň 3 mesiace.

Môžu afrodiziaka pomôcť mužom aj s kvalitou erekcie?

Áno, môžu, no závisí od toho, o aké afrodiziaka ide a aká je forma ich využitia. Niektoré z nich, napríklad Tribulus, Maca alebo Ženšen, majú totiž účinok aj na krvný obeh a dokážu zvýšiť jeho intenzitu. Vo výsledku sa to potom prejaví lepšou erekciou, napríklad jej rýchlejším nástupom, silnejšou tvrdosťou alebo jej dlhším udržaním.

Akým spôsobom možno ešte zvýšiť sexuálny apetít?

Okrem afrodiziak vám pomôžu najmä zmeny týkajúce sa stereotypu vo vzťahu a sexuálnom živote. Skúšajte nové sexuálne polohy, nebojte sa nových techník, zmeňte miesto milovania alebo skúste niečo spontánne. Práve nuda a stereotyp sú najväčší nepriatelia chuti na sex. Dôležité sú aj psychická vitalita, fyzická kondícia a zdravá životospráva.

Koncentrované afrodiziaka? Veda pozná odpoveď

Jedným z najviac overených a najúčinnejších druhov afrodiziak sú tie, ktoré pochádzajú z afrodiziakálnych bylín. Kým v minulosti bolo potrebné ich zbierať, spracovať a následne nechať lúhovať, moderná doba so sebou priniesla pohodlnejšie využitie. Ide o špeciálne perorálne prípravky, ktoré obsahujú vysoké množstvo týchto bylín.

Štandardne sa jedná o extrakty alebo výťažky z koreňa, semien, plodov alebo rovno celej rastliny, ktoré majú takú koncentráciu, aká by sa bežne nedala dosiahnuť.

Výsledkom je intenzívne pôsobenie na libido, sexuálny apetít a zvýšenie chuti do sexu, pričom vďaka širšiemu zloženiu a optimalizovanému mixu viacerých látok bývajú účinky komplexnejšie. Muži tak môžu z prírodných afrodiziak vyťažiť viac.

Okrem bylinných extraktov a výťažkov bývajú súčasťou zloženia aminokyseliny podporujúce lepšiu erekciu, kvalitnejšie stoporenie alebo dlhšiu výdrž. Veľmi často sa používajú aj minerály, napríklad zinok či selén, ktoré majú vplyv na prirodzenú tvorbu testosterónu u mužov. To potom ovplyvňuje ich libido, no tiež potenciu a plodnosť.

Vďaka modernému spracovaniu sú všetky tieto látky spojené vo forme perorálnych tabliet alebo kapsúl. Stačí ich len prehltnúť, zapiť vodou a nechať pôsobiť. Aby sa ich účinky na sexuálny apetít mohli prejaviť, treba ich užívať dlhodobo a pravidelne.

 

Ako a podľa čoho vybrať TOP prípravky pre mužov

Na trhu sú k dispozícii viaceré prípravky, ktoré obsahujú prírodné afrodiziaka. Niektoré majú celkový podporný účinok, iné majú konkrétnejšie pôsobenie na niektorú z oblastí sexuálneho života. Okrem podpory libida ide o zlepšenie erekcie či dlhšiu výdrž.

Princíp ich účinku je založený práve na kombinácii spomínaných afrodiziak, aminokyselín, minerálov, ale aj vitamínov, extraktov z plodov a ďalších látok 100 % prírodného pôvodu. Z bylinných afrodiziak sa používajú predovšetkým Maca, Tribulus Terrestris, Ženšen a Saw Palmetto, pozor si však treba dať na koncentráciu v celkovom zložení.

Aby ste našli tie najlepšie prípravky, všímajte si:

 • počet účinných látok, nesmie ich byť príliš veľa v zložení
 • objem jednotlivých látok, čím silnejší je, tým lepší je účinok
 • prítomnosť dôležitých aminokyselín, najmä ak ide o L-Arginín
 • bezproblémové používanie, čo najmenej vedľajších účinkov
 • spôsob dávkovania a to, či sa odporúča dlhodobé užívanie
 • spôsob nákupu, prípravok musí byť dostupný bez receptu

Dobrým poznávacím znamením kvality je, ak výrobca deklaruje reálne, no zároveň komplexné účinky. Pozerajte najmä na vplyv prípravku na libido, čiže sexuálny apetít, no veľkým plusom je, ak sú účinky aj na erekciu, potenciu alebo výdrž.

Neskúšajte žiadne neoverené novinky, prednosť dajte značkám, ktoré majú veľa referencií a spokojných komentárov. Takto funguje napríklad Stoporex®, či už ide o prípravok Klasik alebo Prolong. V oboch prípadoch vidno, že zloženie je kvalitné, účinkami sú produkty veľmi komplexné a podľa skúseností majú vysokú úspešnosť aj výsledky.

Zhodnotenie podľa skúseností mužov aj žien

Afrodiziaka majú v sexuálnom živote nedocenený význam, taká je skúsenosť mužov aj žien. Platí pritom, že ich účinky sú oveľa komplexnejšie a intenzívnejšie, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Ich podceňovanie je bohužiaľ časté a to je chyba. Nebojte sa ich používať, dokážu nielen zvýšiť výkon, ale dať sexuálnemu životu nový impulz.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Platí, že čím viac ich budete používať, čím budú rozmanitejšie a čím pravidelnejšie budete čerpať z ich sily, tým lepšie budú výsledky. Kombinujte afrodiziakálne potraviny, využívajte koreniny a nebojte sa siahnuť aj po parfumoch alebo feromónoch.

Osobitné postavenie majú afrodiziaka v rastlinách a bylinách. Sú overené stáročiami a po celom svete, ich účinky sú široko známe a predovšetkým prirodzené.

Čo sa týka ich formy, našťastie si ich už nemusíte chodiť zbierať, kúpiť sa dajú aj sušené rastliny alebo ich časti, prípadne prášok, ktorý viete použiť spolu s iným jedlom. Z hľadiska účinku sú najlepšou voľbou hotové prípravky so špeciálnym zložením.

Aby ste nemuseli riskovať s účinnosťou, voľte iba overené značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu a muži aj ženy ich poznajú. V prípade mužskej podpory libida je známym producentom Stoporex®, ktorého prípravky sa dokonca vyrábajú u nás na Slovensku. Výhodou je, že viete siahnuť po všeobecnej podpore libida aj po prípravku na dlhšiu výdrž.

Zdroje:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Aphrodisiac
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3731873/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7340557/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *