Serenoa repens či serenoa plazivá, také sú ďalšie názvy pre rastlinu pochádzajúcu pôvodom zo Severnej Ameriky. Jej tradičné využitie v minulosti spočívalo v tom, že sa osvedčila ako povzbudzujúci prostriedok na prirodzenú stimuláciu ľudskej imunity.

Dnes je extrakt z nej súčasťou výživových doplnkov a podporných prípravkov určených tak pre mužov, ako aj pre ženy. Najdôležitejším vplyvom, ktorý bylinka ponúka, je zmiernenie symptómov týkajúcich sa močovej sústavy a prostaty. Nemenej zaujímavé účinky má aj ako prírodné afrodiziakum, čiže stimulant sexuálnej energie a vitality.

Ak by ste chceli vedieť o rastline niečo viac, vrátane obsahových látok, foriem užívania či možných nežiaducich účinkoch, čítajte ďalej, tu sú všetky informácie.

Ako Saw Palmetto vyzerá, pôvod a stavba

Serenoa repens je palmovitá rastlina pochádzajúca z juhovýchodného pobrežia USA, konkrétne z oblasti Floridy. Už pôvodné indiánske kmene domorodých obyvateľov vedeli o jej priaznivých účinkoch na zdravie, najmä pokiaľ šlo o imunitu, infekcie a rozličné zápaly. Neskôr sa preukázali aj jej afrodiziakálne vplyvy u mužov a žien.

Vzrastom ide o nízku palmovitú rastlinu dorastajúcu do výšky 2 až 3 metrov, ktorá má kopijovité listy sýtozelenej farby. Kmeň je vzpriamený a práve z neho do šírky vyrastajú listy, čo predurčuje rastlinu aj pre jej použitie v záhrade na okrasné účely.

Zaujímavý vzhľad dotvárajú kvety, ktoré sú žltobielej farby a sú na stopkách s dĺžkou neuveriteľných 60 cm. Pre využitie účinkov sú však dôležité plody.

Ide o bobule chránené pevným lupeňom tmavej farby, ktoré majú v priemere 2 cm a obsahujú jediné semeno. Rastliny sa vyskytujú najčastejšie v súvislých zhlukoch a vytvárajú hustý porast. Rastú veľmi pomaly, niektoré z nich sa tak môžu dožiť aj niekoľko stoviek rokov. Ak by ste chceli, môžete si jednu pestovať aj doma, ale len v interiéri.

Účinné látky, ktoré v rastline nájdete

Využitie tejto palmovitej rastliny spočíva vo využití účinku dôležitých látok, ktoré obsahuje. Väčšina z nich sa nachádza práve v plodoch, ktoré sa spracúvajú do podoby konečných produktov alebo polotovarov pre ďalšiu konzumáciu. Pokiaľ ide o obsah, ten je zmesou tradičných rastlinných zložiek, zaujímavá je ale ich koncentrácia.

Najvýznamnejšie skupiny aktívnych látok sú tieto:

Mastné kyseliny: Esterifikované aj voľné mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre srdce, cievy aj energiu, to je najdôležitejšia zložka rastliny. Nájdete tu kyselinu kaprylovú, kyselinu laurovú, kyselinu palmitovú, kyselinu myristovú, kyselinu olejovú či kyselinu stearovú. Väčšina hotových produktov ich obsahuje v koncentrácii až 95 %.

Fytosteroly: Druhou dôležitou kategóriou látok sú fytosteroly, ktorých účinky sú prospešné tiež pre cievy a krvný obeh, no najmä ide o významné antioxidanty. Ich cieľom je spomalenie starnutia buniek v organizme. V rastline sa nachádzajú najmä B-sisterol, stigmasterol, kampesterol, daucosterol a stigmasterol v nadpriemernej koncentrácii.

Flavonoidy: Ako podporná zložka pre imunitu, energiu, krvný obeh, srdce a cievy fungujú v tele flavonoidy. Ich protizápalový a imunostimulačný účinok je už dlhodobo známy a práve obsah v Saw Palmetto prispieva k tomu, že rastlina sa využíva pri infekciách rôzneho charakteru. Ide tiež o látky znižujúce oxidačný stres v organizme.

Triglyceridy: Triglyceridy sú látky dôležité pre krvný obeh, prenos energie, zdroj energie a aj pre cholesterol. Ich vysoký obsah je negatívnym faktorom, no v prípade Serenoy sa nemusíte ničoho takého obávať. Nachádzajú sa tu v optimálnom množstve, ktoré umožňuje naplno využiť ich účinky pre podporu vitality a to bez akýchkoľvek rizík.

Polysacharidy: Významnou zásobárňou energie sú polysacharidy, čiže zložené cukry. Na rozdiel od tých jednoduchých trvá ich efekt v tele dlhšie, nakoľko sa uvoľňujú pomalšie a postupne. Aj vďaka tomu je Saw Palmetto využívané na podporu dlhodobej energie a vitality, či už ide o fyziologickú výkonnosť alebo o celkovú vitalitu.

Saw Palmetto a jeho účinky u mužov aj u žien

Kombinácia všetkých vyššie spomínaných látok vytvára ideálne predpoklady pre široké využitie rastliny. Jej účinky sú bohaté a to tak z pohľadu sexuálneho zdravia a výkonnosti, ako aj z pohľadu podpory sily, imunity či zlepšenia stavu kardiovaskulárneho systému. Všetky tieto vplyvy ale závisia od pravidelného užívania plodov.

Nasledujúce oblasti účinkov sú viditeľné najviac:

Vplyv na zdravie a fungovanie prostaty

U mužov je najdôležitejším účinkom ten, ktorý sa týka prostaty. Saw Palmetto obsahuje látky, ktoré bránia v premene hormónu testosterón na dihydrotestosterón. Ten je spúšťačom zväčšenia prostaty a s tým spojených ťažkostí. Okrem toho tieto látky zmierňujú aj ťažkosti spojené so zväčšením prostaty, najmä pri vyprázdňovaní mechúra.

Podpora pri problémoch močových ciest

Úzko previazanou skupinou účinkov je aj tá, ktorá sa týka močových ciest. Pri ich zápale alebo infekcii pomáha rastlina na zmiernenie niektorých negatívnych príznakov, najmä pokiaľ ide o močenie. Rastlina priaznivo pôsobí na častejšie močenie, predĺžené močenie, slabý prúd, pocit neúplne vyprázdneného mechúra a ťažkosti so začiatkom močenia.

Pôsobenie proti zápalom a ako antioxidant

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov má rastlina pozoruhodné schopnosti v boji s infekciami. Nejde pritom iba o močopudné vplyvy pri infekcií močových ciest, ale aj o podporu pri respiračných zápaloch a ich príznakoch. Okrem toho rastlina obsahuje mnoho látok znižujúcich oxidačný stres a spomaľujúcich starnutie buniek.

Kardiovaskulárny systém a krvný obeh

Optimalizácia cholesterolu v krvi, lepší krvný obeh, zníženie rizika srdcovocievnych chorôb a ťažkostí, to sú ďalšie vplyvy tejto užitočnej rastliny. Tá má priaznivé účinky na srdce, cievy a cievny systém a prispieva tak aj k celkovému zlepšeniu fyzickej vitality. Nemenej dôležitý je tiež účinok na hladinu cukru v krvi a to obsahom zložených sacharidov.

Účinky špeciálne u žien

Pokiaľ ide o účinky týkajúce sa žien, tie sa zameriavajú na oblasť sexuálneho zdravia podobne, ako u mužov. Rastlina je afrodiziakum stimulujúcim sexuálny apetít, pomáha aj na problémy s prsnými žľazami alebo vaječníkmi. Môže zmierniť niektoré negatívne príznaky menštruácie, napríklad nočné potenie, prípadne spevniť poprsie.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Ďalšie účinky na zdravie a vitalitu

Medzi prospešné vplyvy Saw Palmetta patrí stimulácia rastu vlasov a pôsobenie proti ich padaniu u mužov, stimulácia metabolizmu, zvýšenie pocitu energie a vitality či správne fungovanie nervového systému. Látky obsiahnuté v rastline môžu pozitívne ovplyvniť stres, spánok, zdravie pokožky a fungovanie hrubého čreva alebo pečene.

Možné dávkovanie a zásady používania

Nevyhnutným predpokladom toho, aby ste mohli podporiť svoju prostatu, močové cesty alebo potenciu, m je správne užívanie. To sa odlišuje podľa toho, akú formu rastliny budete mať, či už sa jedná o surový prášok, tekutú formu alebo o doplnky výživy.

V surovej forme sa odporúča ako maximálna denná dávka 1 až 2 gramy plodov, najčastejšie majú drvenú formu. Pokiaľ si z nich spravíte čaj alebo odvar, použite najviac 1 gram na dávku a k tomu pridajte 150 až 200 ml vody. Plody nechajte prejsť varom a potom nechajte nápoj vychladnúť, ideálne je piť ho 1 až 3 krát denne, menej je viac.

Ak ide o dávkovanie doplnkov výživy, platí, že:

 • štandardné dávkovanie je do 3 perorálnych tabliet či kapsúl denne
 • dávka býva rozdelená na 2 až 3 krát v priebehu celého dňa
 • kapsuly a tablety sa nepolia a nehryzú, majú sa prehltnúť celé
 • dôležitá je pravidelnosť užívania, účinky prídu za dlhší čas
 • nevyhnutné je správne skladovanie a chránenie pred slnkom a mrazom

Čo sa týka tinktúr, tak ako v prípade tabliet a kapsúl, treba sa držať odporúčaní výrobcu. Štandardné dávkovanie je v maximálnej dávke 3 x 20 kvapiek.

Bez ohľadu na formu, najdôležitejším predpokladom účinnosti prípravkov je dlhodobé a pravidelné užívanie. Najistejšou voľbou v tomto prípade sú tabletky a kapsuly, ktoré možno dávkovať každý deň a to aj niekoľko mesiacov po sebe. Plusom je, že užívanie je bez problémov a riziko nejakých ťažkostí, vrátane zažívacích, je minimálne.

Tabletky, kapsuly, prášok, kvapky aj tinktúra

Sabalovú palmu a jej plody môžete využiť v rôznych formách. Na rozdiel od minulosti už nie sme odkázaní na prípravu surových plodov, naopak, možno využiť hotové produkty, kde je záruka bezpečného a overeného zloženia. Takéto prípravky sú schválené a majú formu voľne predajných produktov, čiže sa dajú kúpiť aj bez lekárskej indikácie.

Tu sú jednotlivé podoby využitia účinkov rastliny:

Tabletky a kapsuly: Jednoznačne najčastejšou formou sú perorálne tabletky alebo kapsuly. V tomto prípade ide o produkty obsahujúce extrakty a výťažky z plodov Saw Palmetto a to buď ako jedinej aktívnej látky alebo v širšom zložení. Najčastejšie sa jedná o doplnky výživy zamerané na podporu zdravia prostaty a na zmiernenie negatívnych symptómov pri jej nezhubnom zväčšení, prípadne o prípravky podporujúce potenciu.

Prášok: Na zmiešanie s tekutinami alebo ako prísadu do jedla môžete použiť aj prášok obsahujúci extrakt z plodov. Drvená či prášková forma má význam aj pri príprave odvarov alebo čajov v domácom prostredí. Dávkovanie závisí od koncentrácie, je ale veľmi podobné ako pri perorálnej forme tabliet a kapsúl. Najväčšou výhodou prášku je, že neobsahuje žiadne prísady alebo doplnkové látky znižujúce koncentráciu rastliny.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Kvapky a tinktúry: V tekutej forme je možné Serenou repens využiť v podobe kvapiek alebo tinktúr. Špeciálny tekutý výťažok z plodov rastliny sa užíva buď samostatne alebo pridaním kvapiek do čaju či vody, záleží aj od zloženia a chuti.  Najčastejšie ide o prípravky, ktoré obsahujú čistý extrakt, užívajú sa 2 až 3 krát denne a dlhodobo. V prípade, že v obsahu je alkohol, je ich použitie obmedzené v tehotenstve a pri šoférovaní.

Možné nežiaduce účinky a kontraindikácie?

Tak, ako aj v prípade iných rastlinných stimulantov, aj Saw Palmetto je v ľudskom tele veľmi dobre znášaný. Dôležité je dodržiavať odporúčané dávkovanie podľa produktov, ktoré má význam pre správnu intenzitu vstrebávania všetkých aktívnych zložiek.

V ojedinelých prípadoch sa môžu objaviť buď precitlivené reakcie na niektorú z rastlinných látok, prípadne zažívacie ťažkosti. Tie súvisia s tým, že tráviaci systém si musí zvyknúť na užívanie niektorých látok, čo môže byť sprevádzané plynatosťou, hnačkou alebo naopak zápchou. Ide však iba o dočasné ťažkosti, ktoré do pár dní pominú.

Čo sa týka prekážok používania a kontraindikácií, rastlina má vplyv na hormonálny systém. Preto sa poraďte o jej možnom použití s lekárom v tom prípade, ak užívate nejakú hormonálnu liečbu či substitúciu hormónov, najmä testosterónu.

Prípravky obsahujúce Serenou by sa nemali konzumovať s inými produktmi v podobnom zložení. Ak máte nejaké ochorenie alebo vás trápia problémy súvisiace so srdcom, pečeňou, tráviacou sústavou alebo hormonálnou rovnováhou, mali by ste sa rastline vyhýbať. Inak je však bezproblémová a jej užívanie nemá žiadne negatívne vplyvy.

Skúsenosti s rastlinou a jej účinkami v praxi

Saw Palmetto patrí rozhodne medzi najznámejšie rastlinné afrodiziaka, stimulanty a prostriedky v oblasti mužského zdravia. Využitie je najmä v oblasti podporných produktov pre mužov a to buď v súvislosti s močovými cestami alebo s potenciou.

V surovej podobe, najmä ako prášok, je síce možné tiež nájsť niekoľko produktov, no ich využitie je skôr obmedzené. To isté platí aj pre tinktúry. Prím hrajú doplnky výživy v podobe kapsúl alebo tabliet s perorálnym užívaním. Najviac ich kupujú muži, ktorí si pochvaľujú jednak jednoduché dávkovanie, ale aj vysokú koncentráciu látok.

Ak ide o účinky, ich skúsenosti sú pozitívne, najmä:

 • ak sa jedná o podporu zdravia prostaty a zdravého močenia
 • dlhodobé užívanie zlepšuje potenciu a pôsobí ako afrodiziakum
 • širšie zloženie má komplexnejší a intenzívnejší vplyv
 • pozerať však treba na to, aby Saw Palmetto bola dominantná látka
 • prospešné je tiež zlepšenie životosprávy a životného štýlu

Veľký je však rozdiel v tom, o aký produkt obsahujúci Saw Palmetto sa jedná. Skúsenosti ukazujú, že najviditeľnejšiu podporu prostaty aj potencie, poskytujú špecializované prípravky vo forme tabliet a kapsúl, ktoré majú širšie a kvalitnejšie zloženie.

Dôležitú úlohu zohráva aj to, aké je dávkovanie. Prvé účinky sa môžu dostaviť už do niekoľkých týždňov, no musí ísť o každodenné užívanie bez prestávky. Účinnosť závisí aj od toho, aká bola intenzita problémov pred začiatkom užívania rastliny. Čím skôr sa nasadí, tým lepšie sú výsledky, či už ide o močové cesty, zdravie prostaty alebo potenciu.

Časté otázky a dotazy z internetových fór

Ako dlho možno Saw Palmetto užívať? Čo robiť, ak sa neobjavia v praxi žiadne zmeny? Nielen tieto témy zaujímajú mužov či ženy v súvislosti s rastlinou a jej pôsobením. Vidno to na otázkach v diskusiách na internete, ktoré sa dotýkajú najmä praxe.

Toto sú najviac kladené otázky a odpovede na ne:

Pre koho je Serenoa najviac prospešná a kto by ju mal užívať?

Rastlina sa hodí pre mužov v strednom veku, čiže zhruba od 40. roku života. Práve toto je obdobie, ktoré je spojené so zvýšeným rizikom zväčšenej prostaty a s oslabovaním potencie, čo sú dve oblasti, kde najviac pomáha. U žien ju možno využívať bez ohľadu na vek, najmä ak ide o podporu prsných žliaz alebo o silný protizápalový vplyv.

Ako dlho treba užívať rastlinu a kedy budú prvé účinky?

Tak, ako aj v prípade iných rastlín, aj v prípade Sabalovej palmy neprídu účinky hneď a ich nástup je pozvoľný. Pri pravidelnom užívaní na dennodennej báze by sa mali prvé pozitívne vplyvy na prostatu či močový systém prejaviť do 3 až 4 týždňov. Pokiaľ ide o ostatné účinky, tie sa môžu objaviť neskôr, napríklad vplyv na vlasy či potenciu.

Akým spôsobom podporiť jej pozitívne vplyvy?

Prax ukazuje, že ak ide o potenciu, prostatu či močové cesty, veľký vplyv má strava a zdravý pitný režim. Prospešný je prísun vitamínov B, C, D a E a minerálov zinok či selén, ideálne je tak pridať do jedálnička dostatok ovocia, zeleniny, orechov a semiačok. Ak ide o pitný režim, dôležite je vylúčiť alkohol, prospešným je naopak zelený čaj.

Môže rastlina pomôcť mužom na prostatu aj preventívne?

Pokiaľ ide o prostatu, preventívny účinok sa týka pravidelnosti močenia, antiseptického vplyvu na močové cesty a podpory zdravia prostaty vplývaním na testosterón. Nie na všetky ťažkosti však má Saw Palmetto odpoveď, najmä pokiaľ ide o zväčšenú prostatu. V prípade, ak je zväčšenie zhubného charakteru, rastlina vám nijako nepomôže.

Ako je na tom Serenoa u žien, čo vie ponúknuť im?

Najčastejšie sa v súvislosti s rastlinou hovorí o účinkoch pre mužov, ale aj u žien má niektoré pozitívne vplyvy. Pôsobenie na krvný obeh, imunitu či energiu sú všeobecné účinky, špeciálne u žien môže podporiť imunitu pri typických ženských problémoch. Niektoré ženy pri užívaní udávajú aj zlepšenie pevnosti ovisnutého poprsia.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Saw Palmetto a jeho použitie v podpore potencie

Primárne zameranie produktov obsahujúcich Saw Palmetto je v podpore zdravia močových ciest a prostaty. Účinky rastliny smerujú na testosterón, podporu močenia a podporu prostaty v prípade nezhubného zväčšenia. Tam však ale určite nekončia.

Práve naopak, rastlina patrí okrem iného medzi veľmi dobré stimulanty energie a to vrátane tej sexuálnej. V minulosti bola využívaná pre povzbudzujúci vplyv na fyzickú výkonnosť aj mentálnu vitalitu, podporuje totiž tlmenie negatívnych vplyvov stresu či únavy. Zodpovedá tomu aj zloženie, najmä antioxidantov a polysacharidov.

Vplyv látok obsiahnutých v plodoch rastliny, ktoré sa používajú v hotových prípravkoch, smeruje aj na zlepšenie krvného obehu, čo podporuje erekciu.

Rastlina patrila už od nepamäti aj do kategórie afrodiziak. Pôsobí totiž na testosterón a to nielen tým vplyvom, že zmierňuje riziko vážneho zväčšenia prostaty, ale aj tak, že stimuluje sexuálny apetít. Má tiež pozitívny vplyv na potenciu ako takú, no tu je už účinok závislý aj od pôsobenia iných látok, ktoré dokážu Saw Palmetto podporiť.

Vplyv na sexuálne zdravie a sexuálny výkon je viditeľný najmä pri využití špecializovaných podporných prípravkov. Tu je podstatným faktorom širšie zloženie, kde by mala byť rastlina jednou z dôležitých látok stimulujúcich potenciu, nie však jedinou.

Ako využiť jeho účinky v kvalitných prípravkoch?

Sabalová palma patrí medzi rastliny s bohatými účinkami na zdravie prostaty, močového ústrojenstva aj podporu kvality sexuálneho života. Aby ste mohli naplno využiť jej účinky, dôležitá je vysoká koncentrácia a doplnenie jej vplyvu o ďalšie látky.

Práve preto sú v kurze prípravky, ktoré majú širšie zloženie a špecializované zameranie. Môže ísť buď o produkty podporujúce prostatu a močové cesty alebo o prípravky zamerané na potenciu. V oboch prípadoch je na trhu veľké množstvo výrobcov a značiek, mnoho z nich sa predbieha v reklamných sloganoch v tom, kto dokáže ponúknuť viac.

Pri ich výbere preto zohľadnite nasledujúce kritéria:

 • šírku zloženia, prípravok by nemal mať príliš veľa látok
 • synergiu efektov jednotlivých účinných zložiek a látok
 • recenzie z praxe, ktoré by mali zohľadniť viditeľnosť účinkov
 • spôsob dávkovania, najlepšie sú prípravky s dlhodobým užívaním
 • špecializáciu, lepšie sú produkty, ktoré majú konkrétne vplyvy
 • pôvod, nemalo by ísť o úplne neznámu a úplne novú značku

Veľmi dobrým príkladom produktu so širokospektrálnym použitím pre sexuálne zdravie aj výkon je značka Stoporex®. Tá vo forme kapsúl prináša mužom intenzívnu podporu výkonnosti v posteli a to so zameraním na erekciu, potenciu aj na libido.

Pre tých, čo hľadajú komplexnú pomoc, sú na výber dva typy prípravkov a to Klasik alebo Prolong. V tom prvom prípade je Saw Palmetto dôležitou súčasťou zloženia a užívaním tohto prípravku dokážete výrazne posilniť kvalitu svojej erekcie aj stimulovať sexuálny apetít. Priaznivé vplyvy na prostatu sú súčasťou celkovej podpory potencie.

Zdroje:

 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Serenoa_plaziv%C3%A1
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Serenoa
 3. https://www.nccih.nih.gov/health/saw-palmetto
 4. https://www.nccih.nih.gov/health/providers/digest/spotlight-on-saw-palmetto-science
 5. https://www.aafp.org/afp/2003/0315/p1281.html
 6. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00037154