Turnera_diffusa

Damiána: ideálna bylinka pre ženy na estrogén a ako užívať tablety a čaj s jej obsahom

Prírodné afrodiziakum, stimulant vitality a energie, skvelý prostriedok proti stresu a špeciálne pre ženy aj bylinka podporujúca hormonálnu rovnováhu. Reč je o Damiáne, ktorá pochádza z Latinskej Ameriky a jej účinky sú overené stáročiami skúseností.

Rastlina bola v minulosti využívaná ako základ pre čaj alebo odvar, kde sa používala jej vňať. Dnes už existujú aj výživové doplnky s jej obsahom, čiže kapsuly a tabletky. Navyše, bylinka je v podobe extraktov tiež súčasťou zloženia prípravkov so špecifickými účinkami, ktoré môžu byť určené na podporu imunity, psychického zdravia či chudnutia.

Pre nás je však dôležité, že rastlina patrí medzi overené afrodiziaka a má špecifické účinky najmä pre ženy. Aké je jej zloženie a aké sú skúsenosti s ňou v praxi?

Pôvod, vzhľad a história Damiány

Oficiálny latinský názov tejto rastliny je Turnera Diffusa, celým menom Damiána pravá. Rastlina je pôvodom z Južnej a zo Strednej Ameriky, najčastejšie rastie na území dnešného Mexika, Texasu a možno ju nájsť aj na ostrovoch Karibského mora.

Z biologického hľadiska ide o menší krík so silnou stonkou a viacerými postrannými vetvičkami, ktoré sú posiate hladkými listami vo veľkosti do 5 cm. Kvety sú sýtožltej farby, sú silne aromatické a kvitnú už od začiatku leta. Plody Damiány svojou chuťou pripomínajú figy, rastlina býva aj súčasťou miestnych alkoholických nápojov.

Pokiaľ ide o použitie v ľudovej alebo tradičnej medicíne, už staroveké civilizácie miestnych kmeňov, vrátane Mayov, používali jej listy a vňať ako afrodiziakum.

Samotná rastlina je veľmi aromatická a vôňou pripomína harmanček, čo je zásluhou vysokého obsahu esenciálnych olejov. V minulosti bola súčasťou viacerých patentovaných nápojov a to Európy sa dostala v 17. storočí. Odvtedy sa používa aj u nás, či už ide o čaje, hotový prášok alebo doplnky výživy s jej obsahom, najmä ak sú určené pre ženy.

damiana

Zloženie najdôležitejších látok obsiahnutých v rastline

Podobne, ako tomu je aj v prípade ostatných bylín a rastlín, aj Damiána dosahuje svoje účinky vďaka pomerne pestrému a zaujímavému zloženiu. Zastúpené sú tu typické rastlinné zložky, ktoré v ľudskom organizme predstavujú podporu pre fungovanie rôznych orgánov, systémov alebo konkrétnych funkcií, čo sa potom odráža aj na jej využití v praxi.

Tu sú najdôležitejšie skupiny účinných látok v nej:

Glykozidy: Damiána obsahuje kombináciu až 7 kyanogénnych glykozidov, čo sú deriváty sacharidov. Tieto látky dávajú rastline typickú sladkastú chuť a zároveň podporujú zdravú hladinu glukózy v krvi. Ešte dôležitejší je ale ich účinok na imunitu, nakoľko sa tu nachádza arbutín, ktorý má dezinfekčné účinky, napríklad aj na močové cesty.

Flavonoidy: Typickými rastlinnými látkami sú aj flavonoidy, ktoré možno nájsť tiež v ovocí a v zelenine. Táto bylina ich obsahuje vyše 20, pričom medzi ich najdôležitejšie účinky patria protizápalové, protivírusové, antioxidačné a tonizačné pôsobenie. Najvýznamnejším je apigenín, ktorý pomáha na upokojenie nervovej sústave a k zmierneniu napätia.

 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • stoporex women 3 balenie

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Terpény a terpenoidy: Tieto dve skupiny látok sú zodpovedné za aromatické vlastnosti Damiány, no v ľudskom organizme pôsobia aj na nervovú sústavu. Majú tonické a upokojujúce účinky na telo a zmierňujú negatívne vplyvy okolia. Spomedzi všetkých sú najviac zastúpené monoterpenoidy, seskviterpenoidy a triterpenoidy.

Silice, éterické oleje a kyseliny: V rastline sú obsiahnuté aj mastné kyseliny, ktoré prispievajú k správnemu energetickému metabolizmu a ovplyvňujú aj činnosť buniek a bunkových membrán. Vďaka vysokému obsahu silíc a éterických olejov má zas bylinka priaznivé účinky na dýchaciu sústavu, trávenie a zažívacie procesy.

Ostatné látky: Čo sa týka ďalších látok, Damiána obsahuje aj vitamíny zo skupiny B, pinény, najmä alfa a beta pinén, fenoly, acacetín, pinocembrín, tetrafylín alebo damianín. Zaujímavou zložkou je kofeín, ktorý sa tu tiež nachádza, pričom tejto látke treba pripísať účinky rastliny na stimuláciu nervovej sústavy a kognitívnych funkcií.

Toto sú účinky, ktoré Turnera diffusa ponúka

Vyššie spomínané zloženie napovedá, že rastlina bude mať pozitívne a prospešné účinky hneď vo viacerých oblastiach. Ide predovšetkým o hormonálnu reguláciu, krvný obeh, imunitný systém, trávenie či metabolizmus, no tam to zďaleka nekončí.

Kde všade vám môže Damiána pomôcť? Najmä tu:

Zlepšenie hormonálnej regulácie a rovnováhy

Špeciálne u žien má Turnera Diffusa dôležitý vplyv v oblasti hormonálnej hladiny a regulácie. Látky, ktoré sú v nej obsiahnuté, najmä flavonoidy, pôsobia totiž aj na estrogénové receptory, rovnako tak na hladinu progesterónu. Výsledkom je dosiahnutie prirodzenej hormonálnej rovnováhy, čo sa podpíše aj na menštruačnom cykle alebo v menopauze.

Afrodiziakálne účinky a podpora libida

Tak u mužov, ako aj u žien, má bylina pozitívny vplyv na sexuálny apetít. Vplýva totiž práve na hladinu tých pohlavných hormónov, ktoré sú zodpovedná za vzrušenie, chuť na sex a libido. Tento účinok je viditeľný špeciálne u žien, predovšetkým pokiaľ ide o progesterón. Vďaka tomu dokáže bylinka zlepšiť sexuálny život v každom veku.

Podpora duševnej pohody a nervovej sústavy

Pokiaľ ide o flavonoidy a niektoré nervové stimulanty, ich vysoký obsah priam predurčuje Damiánu k tomu, aby dokázala pomáhať na duševnú vitalitu a pohodu. Zlepšuje fungovanie nervového systému, má vplyv na kognitívne funkcie, potláča stres a úzkosť a má aj relaxačné účinky na nervovú sústavu. Výsledkom je lepšia mentálna kondícia.

Vplyv na trávenie, metabolizmus a chudnutie

To že je bylinka súčasťou prípravkov určených na chudnutie a reguláciu hmotnosti, nie je náhoda. Má stimulačné účinky na metabolizmus a tráviace procesy, čo je však ešte dôležitejšie, prispieva k regulácii glukózy v krvi. Pôsobí teda na hladinu cukru, ktorá je dôležitá pre pocity hladu a teda dokáže znížiť riziko prejedania sa.

Fungovanie imunitného systému a obranyschopnosti

Damiána obsahuje veľa látok stimulujúcich imunitný systém a prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vďaka glykozidom s protizápalovými účinkami, ale aj ostatným látkam, pomáha najmä na bakteriálne zápaly, napríklad aj v močových cestách. Celkovo podporuje imunitnú reakciu organizmu a pomáha aj pri kašli a zápaloch dýchacích ciest.

Špecifické účinky pre ženy v každom veku

Okrem vplyvu na libido a hormonálnu rovnováhu má rastlina aj ďalšie vplyvy u žien. Býva súčasťou zloženia prípravkov podporujúcich formovanie poprsia a prsnej žľazy a má účinky na zmiernenie niektorých negatívnych prejavov menopauzy, najmä ak ide o psychickú vitalitu. Môže tiež zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu.

Ako na užívanie a aké dávkovanie je najlepšie

V minulosti bola Damiána používaná aj ako korenie a prísada do jedál, pôvodné indiánske a domorodé kmene Latinskej Ameriky ju dokonca používali aj na fajčenie. Jej listy a vňať sú dnes bežne dostupné v čerstvej a sušenej forme aj pre domácu prípravu.

Klasickou odporúčanou dávkou sušenej alebo čerstvej rastliny je množstvo od 500 do 1.000 mg. Môže ísť o celé alebo podrvené listy či vňať, prípadne aj o formu prášku. Zakúpiť si môžete aj zmes viacerých bylín, napríklad Damiána s Ginkgom alebo s Macou. Neprekračujte však nikdy maximálnu dennú dávku rastliny, ktorá je 1.000 mg.

Toto sú odporúčania pri čajoch a odvaroch z byliny:

 • ak sa rozhodnete pre čaj, kupujte rastlinu z overených zdrojov
 • čaj sa zalieva vriacou vodou, ktorá presiahla 100 stupňov Celzia
 • to isté platí pre odvar, oboje nechajte po zaliatí lúhovať 10 minút
 • na ich prípravu postačia 2 čajové lyžičky obsahujúce rastlinu
 • čaj sa odporúča piť raz denne, možné je aj každodenné užívanie
 • do čaju môžete pridať med, bylinka je ale sama o sebe sladká

V prípade prášku je možné jeho zaliatie vriacou vodou aj pridanie do hotových nápojov. Prášok aj čajovinu skladujte na suchom, chladnom a tmavom mieste.

Čo sa týka hotových produktov, sem patria tinktúry alebo doplnky výživy v podoby kapsúl a tabliet. Ich výhodou je presné dávkovanie, presne pripravené zloženie a teda aj maximálna bezpečnosť pri užívaní. Tinktúra sa spravidla užíva 3 krát denne po najviac 20 kvapiek. Dávkovanie tabliet a kapsúl závisí od ich zloženia a danej značky.

 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • stoporex women 3 balenie

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Už nielen čaj, ale aj tinktúra, prášok a doplnky

Ako sme spomenuli vyššie, Damiána sa vždy tradične využívala vo forme čajov a odvarov. Tento spôsob prípravy bylín zachoval ich dôležité vlastnosti a zároveň umožnil uvoľnenie účinných látok do vody, ktorá sa najlepšie vstrebávala do organizmu. Benefitom dnešnej doby sú však už modernejšie formy prípravkov, ktoré prešli spracovaním.

V akej podobe teda rastlinu využiť? Tu sú možnosti:

Čaj: Tradičnou formou využitia liečivých bylín sú rôzne čaje, čajoviny a odvary. Táto forma má výhodu v tom, že si viete kúpiť zvlášť rastlinu a doma si ju pripravíte s vriacou vodou. Na výber sú čajoviny obsahujúce listy a vňať iba z Turnera Diffusa, ale aj také, kde je kombinácia viacerých bylín. Druhá možnosť má výhodu širšieho účinku.

Prášok: Podrvená vňať a listy rastliny môžu mať aj podobu sypkého prášku. Jeho výhodou je ľahšia rozpustnosť a širšie využitie, napríklad aj ako koreniny alebo prísady do jedál počas varenia alebo pečenia. Z prášku si viete tiež spraviť horúci alebo studený nápoj, prípadne ho viete použiť na výrobu domácej tinktúry s využitím nejakého alkoholu.

Tinktúra: Hotové tinktúry môžu byť alkoholové aj bezalkoholové, záleží na konkrétnej značke a druhu. Výhodou týchto prípravkov je možnosť využiť najmodernejšie technológie niekoľkonásobnej extrakcie, čo znamená zachovanie maxima účinných látok. Podobne, ako pri čajovinách, aj tu je možné siahnuť po tinktúrach s rôznym zložením.

Tabletky a kapsuly: Na rozdiel od iných bylín, v prípade Damiány sú doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet skôr so širším účinkom a zložením. Rastlina tu býva dôležitou, niekedy aj najsilnejšie zastúpenou látkou, no okrem nej sa využívajú aj iné zložky. Výhodou doplnkov je presné dávkovanie a možnosť zamerania na niektoré účinky.

Má Damiána nejaké vedľajšie účinky a kontraindikácie?

Prednosťou rastliny je, že ide o veľmi dobre tolerovanú bylinu, či už pri samostatnom užívaní alebo v kombinácii s inými podobnými rastlinami. Napriek tomu si treba dať pozor na niektoré špecifické situácie, ktoré by mohli spôsobiť krátkodobý problém.

Vzhľadom na oblasti účinkov treba rátať s kontraindikáciami počas tehotenstva alebo dojčenia u žien. Práve v tomto období totiž dochádza k pomerne prirodzenej nerovnováhe konkrétnych pohlavných hormónov a pôsobenie rastliny by mohlo ich hladinu narušiť. Užívanie sa neodporúča ani ženám a ani mužom vo veku do 18 rokov.

Prípadné alergické alebo precitlivené reakcie na rastlinu sú výnimočné, spravidla je veľmi dobre znášaná aj z tohto pohľadu. Výnimkou môžu byť ľudia s extrémnou citlivosťou na rastlinné zložky, u nich môže prísť ku krátkodobým zažívacím ťažkostiam.

Dôležité je dodržiavať maximálne odporúčané dávkovanie. V prípade, ak máte problémy s hladinou cukru, trpíte cukrovkou alebo užívate lieky na hladinu cukru, rastline sa vyhýbajte. Kontraindikáciou môžu byť aj závažnejšie ochorenia svalovej a nervovej sústavy a samozrejme hormonálna liečba. V týchto prípadoch sa poraďte s lekárom.

Využitie rastliny v prípravkoch pre ženy

Ak ide o použitie Damiány u žien, okrem špeciálnych čajov určených na problémy s menštruáciou, menopauzou alebo hormonálnou hladinou, sú populárnou formou tiež hotové doplnky výživy. Tie majú najčastejšie podobu perorálnych tabliet a kapsúl.

Ich výhodou je komplexnejšie zloženie a zameranie na niektoré konkrétne oblasti podpory ženského zdravia, vrátane pohlavnej sústavy. Využívané sú extrakty a výťažky z listov alebo vňate rastliny, dôležité je pozerať na ich pôvod a tiež na koncentráciu. Prednosť treba dať značkám, ktoré majú vyvážené zloženie a sľubujú realistické účinky

U žien sa používa v prípravkoch tohto zamerania:

 • podpora prirodzenej hormonálnej regulácie, hladiny a rovnováhy
 • stimulácia ženského libida a tiež podpora prirodzenej plodnosti
 • podpora veľkosti a pevnosti poprsia a rastu prsnej žľazy
 • pomoc s metabolizmom, chudnutím a zdravou hladinou cukru
 • podpora zdravého priebehu menštruácie a menštruačného cyklu
 • zmiernenie negatív menopauzy, napríklad poklesu vitality

Čo sa týka prípravkov pre mužov, rastlina je využívaná menej často. Má síce tiež vplyv na testosterón, no existuje omnoho viac bylín, ktoré dokážu jeho hladinu stimulovať lepšie. Využívaná je však vo všeobecných prípravkoch na mentálnu vitalitu.

Spomedzi spomínaných účinkov sa Damiáne najviac pripisujú tie, ktoré ovplyvňujú ženské libido, menštruačný cyklus a zmierňujú negatívne prejavy menopauzy. Príkladom značky, ktorá obsahuje rastlinu ako dominantnú zložku a viditeľne pomáha práve v týchto oblastiach, je Stoporex® Women. Ide o kapsuly určené ženám v každom veku.

Aké sú najčastejšie otázky a dotazy na internete

Hoci má Damiána pozitívne účinky aj pre mužov, najčastejšie sa o ňu zaujímajú ženy a to práve v dôsledku jej vplyvu na ženskú hormonálnu rovnováhu. Vidno to aj v internetových diskusiách a na fórach, kde sa pýtajú na množstvo praktický otázok.

Toto sú najviac kladené dotazy týkajúce sa rastliny:

Má Damiána nejaký pozitívny vplyv aj u mužov?

Áno, má, ale zďaleka nie tak, ako je tomu v prípade žien. Látky obsiahnuté v rastline dokážu prirodzene stimulovať hladinu niektorých pohlavných hormónov, u mužov je to testosterón. Ten má vplyv na libido, čiže sexuálny apetít, ale tiež na plodnosť. Na druhú stranu, vplyv iných rastlín, napríklad ako je Tribulus alebo Maca, je intenzívnejší.

Ako je to s jej užívaním s niektorými inými rastlinami?

V tomto prípade je možná kombinácia, treba si však dávať pozor na množstvo a konkrétne oblasti pôsobenia. Najčastejšie býva Damiána súčasťou čajovín, tinktúr alebo doplnkov výživy spoločne s Kotvičníkom, Ginkgom alebo Vresom. Ich pôsobenie sa navzájom dopĺňa, no dôležité je neprekročiť maximálnu dennú dávku týchto rastlín.

Za akú dlhú dobu možno očakávať prvé účinky?

Vplyv na nervový systém, posilnenie vitality a koncentrácie a stimulácia energie, to všetko sa dostaví už po 1 či 2 hodinách. Účinky na upokojenie od stresu, nervozity a napätia možno očakávať do 2 až 4 dní a to pri pravidelnom používaní. Vplyv na ženské problémy a oblasti je viditeľný po 2 až 4 týždňoch, ideálne je ale viacmesačné užívanie.

 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • stoporex women 3 balenie

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Dá sa rastlina pestovať aj v našich podmienkach?

Áno, na druhú stranu treba povedať, že to bude problematické vzhľadom na teplotu, vlhkosť a podmienky prostredia. Pestovanie je možné v kvetináči v interiéroch alebo v skleníku, kde bude mať dostatočné teplo. Teplota okolia by nemala klesnúť pod 15 stupňov Celzia, rastlinu majte na slnečnom mieste a hnojte ju substrátom pre tropické rastliny.

Aké sú možné vedľajšie účinky pri predávkovaní?

Ide zväčša o účinky, ktoré sú viditeľné v tých oblastiach, kde Damiána prirodzene pôsobí. Dlhodobo nadmerné užívanie bylinky sa prejaví najmä v nervovej sústave, kde môže prísť k narušeniu jej funkcií týkajúcich sa sústredenia, spánku, reči a reakcií. Pozor si treba dať aj na tráviace ťažkosti, hnačku a tiež na alergické reakcie.

Skúsenosti s užívaním Damiány a jej účinkami

Aké sú účinky a pôsobenie rastliny v praxi? Odpoveď na túto otázku možno nájsť najmä v rozšírení rastliny, pokiaľ ide o jej účasť na zložení v desiatkach rozličných prípravkov. Navyše ide o bylinu, ktorá je stáročia používaná v tradičnej medicíne a jej vplyv na libido, nervovú sústavu a hormonálnu reguláciu je preukázaný dostatočne.

Špecifické účinky u žien, či už ide o podporu počas menopauzy, na zlepšenie priebehu menštruácie, na podporu sexuálneho života alebo aj na pevnosť poprsia, sú v praxi viditeľné. Intenzita účinkov ale závisí od formy použitia bylinky a jej koncentrácie.

V tomto ohľade treba spomenúť obľúbenosť hotových produktov v podobe tabliet a kapsúl, ktoré majú formu doplnkov so špecifickým zameraním.

K viditeľným zmenám v tejto oblasti prichádza predovšetkým na základe pravidelného a dlhodobého užívania Damiány. Jej účinky môžu podporiť aj ďalšie podobné bylinky, prípadne niektoré druhy vitamínov, minerálov, aminokyselín a mastných kyselín. Zlepšenie stavu nastáva zhruba po 2 až 3 týždňoch užívania, ideálne aj viac.

Povzbudenie nervovej sústavy a podpora imunity, trávenia či metabolizmu, to všetko sú účinky viditeľné aj skôr, v niektorých prípadoch stačí iba pár dní.

Záverečné zhodnotenie a odporúčania pre ženy

Damiána patrí medzi rastlinné afrodiziaka, ktoré majú históriu starú niekoľko stoviek rokov. To, že spomedzi množstva iných bylín sa práve ona dostala do popredia aj v dnešnej modernej dobe, je neklamným signálom toho, že má naozaj čo ponúknuť. Spojenie s modernými poznatkami vedy sa v praxi ukazuje ako veľmi cenné.

Dnes tak môžete siahnuť po rôznych prípravkoch a produktoch s jej obsahom, no ich účinky v praxi sú rôznorodé. Všetko závisí od ich zloženia a zamerania účinkov.

Špeciálne pre ženy tak prinášame tieto odporúčania:

 • rastlinu používajte dlhodobo a pravidelne, ideálne každý deň
 • čaj je overená forma, no lepšie sú hotové doplnky výživy
 • vedľajšie účinky a kontraindikácie sú minimálne, no treba si dať pozor
 • nekombinujte viacero foriem a neprekračujte maximálnu dávku
 • zamerajte sa na tie prípravky, kde je koncentrácia silnejšia
 • na podporu hormonálnej rovnováhy využite aj ostatné bylinky

Využiť účinky rastliny naplno môžete práve vtedy, ak sa rozhodnete zamerať na jej najsilnejšie stránky: stimulácia libida, hormonálna rovnováha a podpora tých funkcií, ktoré môžu najviac trpieť u žien v období menopauzy alebo výkyvov menštruácie.

Prípravkom, ktorý dokáže pomôcť práve v týchto oblastiach, je už spomínaný Stoporex® Women. Okrem kvalitného extraktu rastliny obsahuje aj ďalšie dôležité bylinné zložky a vitamíny, synergický efekt je preto veľmi intenzívny a zároveň komplexný. V spojení s dlhodobými skúsenosťami je preto táto značka pre ženy tou najlepšou voľbou.

 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • stoporex women 3 balenie

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Zdroje:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Turnera_diffusa
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19501274/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33066617/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *