Čo je testosterón, aký má význam u mužov, kedy je znížený a čo robiť pre jeho zvýšenie
Mužský pohlavný hormón, ktorý má význam pre fyzickú výkonnosť, ale najmä pre pohlavnú sústavu a sexuálne zdravie. Testosterón je nenahraditeľným a najviac prirodzeným prostriedkom pre zlepšenie sexuálneho života, libida aj potencie.
Hoci v menšom množstve sa nachádza aj u žien, ide primárne o mužský pohlavný hormón. Jeho hladina závisí od viacerých faktorov, no tvorba súvisí najmä s vekom. Najviac testosterónu majú dospievajúci muži, naopak, čím starší ste, tým menej sa ho u vás v tele produkuje. To má prirodzene vplyv aj na vašu výkonnosť v posteli.
V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o tom, prečo býva testosterón znížený, ako to rozoznať, ale aj to, ako ho zvýšiť prirodzene a dlhodobo. Zameriame sa tiež na ďalšie možnosti, ako ešte podporiť mužskú potenciu, plodnosť alebo libido.
Obsah
- 1 Čo je testosterón, aká je jeho tvorba a hladina
- 2 Oblasti, ktoré hormón v mužskom tele ovplyvňuje
- 3 Príznaky, ako zistiť, že máte znížený testosterón
- 4 Ako jeho hladinu prirodzene a dlhodobo zvýšiť
- 5 Čo ešte vplýva na mužskú plodnosť a potenciu
- 6 Časté otázky o testosteróne a odpovede na ne
- 7 Prírodná stimulácia testosterónu v modernej forme
- 8 Podľa čoho vybrať kvalitné podporné prípravky
- 9 Slovo na záver a prečo podporovať hladinu testosterónu
Čo je testosterón, aká je jeho tvorba a hladina
Hormón testosterón patrí medzi steroidné hormóny z kategórie androgénov. Ide o najdôležitejší mužský hormón, najmä pokiaľ ide o pohlavnú sústavu. Jeho tvorba a hladina ovplyvňujú tak primárne, ako aj sekundárne pohlavné znaky u mužov.
Produkciu a vylučovanie tohto hormónu riadi iný hormón, luteinizačný. Ide o hormón adenohypofýzy, čo je špecifická časť mozgu. Ten dá pokyn na stimuláciu Leydigových buniek, ktoré sa nachádzajú v semenníkoch, aby začali s produkciou testosterónu. Okrem nich sa tento hormón tvorí aj nadobličkách, avšak iba v menšom objeme.
Čo sa týka jeho tvorby a hladiny, pre testosterón platí:
- tvorba testosterónu začína počas vnútromaternicového vývinu
- významnejšie začína jeho hladina stúpať v období puberty
- počas dňa môže byť produkcia odlišná, najviac testosterónu je ráno
- u žien sa tvorí tiež, majú ho však v tele zhruba 20-krát menej
- po skončení puberty je hladina hormónu v tele stabilná a nemenná
- od 25. roku naopak začína jeho prirodzená tvorba postupne klesať
Zvýšená tvorba tohto hormónu v období rastu a puberty je dôležitá pre fyziologické odlíšenie muža od ženy a rast pohlavných orgánov. Hormón je dôležitý aj pre svalstvo, ochlpenie, rast hrtanu a mutáciu hlasu a tiež pre vývoj typických mužských proporcií.
Na tom, aká je tvorba a hladina testosterónu, sa podieľa množstvo faktorov. Okrem tých, ktoré sa dajú iba ťažko ovplyvniť, napríklad ako je genetická predispozícia či dedičnosť, majú do veľkej miery svoj vplyv aj životospráva a životný štýl. Hladina testosterónu súvisí aj s pomerom svalstva a tuku, rovnako tak s funkčnosťou semenníkov.
Oblasti, ktoré hormón v mužskom tele ovplyvňuje
Testosterón je nielen najdôležitejší mužský pohlavný hormón, ale jeho následné vylučovanie do krvného obehu a tela ovplyvňuje aj množstvo iných oblastí. To sa týka tak fyziologického zdravia a výkonnosti, ako aj psychogénnych a mentálnych funkcií. Jeho tvorba a hladina majú vplyv aj na metabolizmus, srdce a cievy a tiež na pohybový aparát.
Tu sú tie oblasti, na ktoré testosterón vplýva najviac:
Mužský vzhľad: Primárnym vplyvom hormónu je tzv. mužský vzhľad. Svalstvo, ochlpenie, vývoj pohlavných orgánov v čase rastu či zhrubnutie hlasu, to všetko sú veci, na ktoré má hladina testosterónu dominantný vplyv. V tejto oblasti má hormón v mužskom tele nezastupiteľné miesto a jeho nedostatok má nenapraviteľné účinky.
Plodnosť a potencia: Produkcia a hladina hormónu má priamy súvis aj s mužskou potenciou a plodnosťou. Nedostatok testosterónu totiž súvisí s poklesom tvorby spermií a s ich pomalším či horším dozrievaním, čo vplýva na ich kvalitu. Čím menej hormónu muž má, tým ťažšie bude pre neho prirodzeným spôsobom ovplyvniť ženské vajíčko.
Libido a kvalita erekcie: Pokiaľ ide o sexuálny život, významným vplyvom testosterónu je aj jeho účinok na libido, čiže sexuálny apetít. Málo testosterónu spôsobí nižšiu chuť na sex a celkovo na pohlavný styk. Nepriamo tak jeho hladina pôsobí aj na kvalitu erekcie, kde môže ovplyvniť rýchlosť jej nástupu, tvrdosť erekcie či výdrž a dĺžku stoporenia.
Svalstvo a výkonnosť: Hormón má anabolický účinok na bielkoviny, nakoľko zvyšuje ich syntézu. To sa prejaví v svalstve a celkovo vo fyzickej sile a výkonnosti. Čím viac testosterónu muž má, tým je jeho svalstvo objemnejšie a najmä pevnejšie. Výsledkom je viac sily, viac výkonnosti, dlhšia výdrž a lepšia regenerácia po fyzickej práci.
Mentálna odolnosť: Testosterón ovplyvňuje v neposlednom rade u mužov aj ich mentálnu odolnosť. To sa týka odolnosti voči stresu, nervozite, strachu či vyčerpania, muži s dostatkom hormónu dokážu zvládať lepšie náročnejšie situácie. Rovnako tak vplýva hormón tiež na mentálnu vitalitu a pocit energie, čo sa prejaví aj v každodennom živote.
Hmotnosť a všeobecné zdravie: Čím viac testosterónu máte, tým lepšie dokáže vaše telo odbúravať tukové zásoby. Hladina tohto hormónu podporuje aj celkovo spaľovanie a metabolizmus, čo má vplyv na telesnú hmotnosť. Hormón podporuje aj zdravé fungovanie srdca a ciev, má vplyv na kostrový aparát a tiež na zdravie vlasov a kože.
Príznaky, ako zistiť, že máte znížený testosterón
Zníženie testosterónu, jeho nedostatočná produkcia alebo nízka hladina, to všetko sa skôr či neskôr prejaví príznakmi, ktoré sa len veľmi ťažko prehliadajú. Nemusí pritom ísť iba o symptómy spojené so sexuálnym životom, práve naopak, viditeľné môžu byť aj iné problémy. To je spojené s množstvom oblastí, kde hormón pôsobí.
Prvým a najviac viditeľným prejavom je zníženie libida. Menej chuti na sex, nižší sexuálny apetít a znížená motivácia sú znamením, že niečo nie je v poriadku.
Na to obvykle po istej dobe začnú nadväzovať praktické ťažkosti v sexuálnom života. Ide najmä o zhoršenie kvality erekcie. Medzi príznaky v tejto oblasti patria zhoršený nástup stoporenia penisu, slabá tvrdosť stoporenia a neskôr aj krátke trvanie.
Nedostatok testosterónu sa môže ďalej prejaviť aj v nedostatku energie, fyzickej sily a výkonnosti a v poklese mentálnej odolnosti. Častejšie výkyvy nálad, depresívne alebo neurotické stavy, zníženie motivácie a zníženie vitality, to všetko sú varovné signály. Neskôr sa môžu dostaviť aj permanentná únava a pocit trvalého vyčerpania.
Nižšia hladina testosterónu so sebou prináša tiež oslabenie fyziologického zdravia a to hneď v niekoľkých oblastiach. Ide o krvný obeh, zdravie srdca, funkčnosť ciev a žíl, no rovnako tak problémy týkajúce sa metabolizmu a odbúravania tukových zásob.
K ďalším problémom patrí úbytok svalstva a svalovej hmoty, zníženie výkonnosti svalov a neskôr aj problémy s pohybovým aparátom, najmä strata vápnika z kostí. To môže viesť k osteoporóze, čiže k rednutiu kostí a ich následnému oslabeniu.
Keďže najčastejšie dochádza k poklesu testosterónu vplyvom vyššieho veku, tieto príznaky sú pozorovateľné u mužov vo veku 40 rokov a viac. Pokiaľ je nízka hladina tohto hormónu typická už počas dospievania, môže prísť k problémom s vývinom prvotných a druhotných pohlavných znakov. V tomto prípade je nevyhnutná odborná liečba.
Ako jeho hladinu prirodzene a dlhodobo zvýšiť
Zistili ste, že máte zrejme nedostatok testosterónu a prejavujú sa u vás niektoré symptómy typické pre pokles výkonnosti či libida. Ak sa teraz pýtate, čo s tým, odpoveď je veľmi jednoduchá: treba začať podporovať prirodzenú tvorbu testosterónu v tele a tak dlhodobo zvýšiť jeho hladinu. Možností je k tomu viacero, stačí ich len využiť.
Tu sú spôsoby, ako môžete testosterón v tele zvýšiť:
Zmeny v jedálničku a pitnom režime
Tak, ako aj v mnohých iných prípadoch, aj hladinu testosterónu môžete zvýšiť stravovaním. Do jedálnička pridajte hovädzie mäso, ryby, orechy, vajcia, zo zeleniny cesnak a špenát, z ovocia avokádo a červený melón, z korenín zázvor a chilli a používajte viac olivový olej. Základom pitného režimu by mala byť voda doplnená o čaj a kávu.
Bylinky, vitamíny a minerály
Príroda ponúka tie najviac prirodzené prostriedky na zvýšenie testosterónu. Tribulus Terrestris, Maca alebo Mexican Yam sú rastliny, ktoré obsahujú zložky zvyšujúce prirodzenú produkciu tohto hormónu v tele. Využiť ich môžete v podobe čajov alebo práškov. Pomôcť vám môže aj cielené dopĺňanie vitamínu D a minerálov zinok či selén.
Studená sprcha a otužovanie
Ak sa radi sprchujete v studenej vode, máte teplotu v izbe nastavenú na nižšiu teplotu, nepreháňate to s obliekaním a celkovo sa otužujete, robíte veľmi dobre. Ide totiž o ďalšie možnosti, ako podporiť hladinu testosterónu a celkovo aj zlepšiť metabolizmus. Vyhýbajte sa vyhrievaným sedačkám v aute a obliekaniu tesnej spodnej bielizni.
Viac spánku a sexu, menej stresu a alkoholu
Alkohol je veľkým nepriateľom potencie, plodnosti, libida či sexuálneho života. V prípade testosterónu to platí obzvlášť o alkohole obsahujúcom fytoestrogény, čiže o pive, ktorému by ste sa mali vyhýbať čo najviac. Naopak, doprajte si viac spánku, oddychujte, aby ste znížili stres a majte čo najčastejšie sex, stimulujte tak produkciu hormónu.
Intenzívna a silová fyzická aktivita
Podporiť tvorbu testosterónu sa dá aj cvičením a pohybom, no treba sa zamerať na intenzívnu aktivitu. Naopak, vyhýbať sa treba vytrvalostným športom, ktoré zvyšujú hladinu kortizolu, ktorý pôsobí proti testosterónu. Do vysoko odporúčaných aktivít patria šprinty, HIIT tréning, kruhový tréning, intenzívna jazda na bicykli a cviky s ťažšími činkami.
Podporné voľne dostupné produkty
Na prirodzenú stimuláciu tvorby a hladiny testosterónu sa dajú použiť aj niektoré voľne dostupné prípravky. Tie majú štandardne formu perorálnych tabliet či kapsúl, ktoré môžu obsahovať buď iba Tribulus Terrestris, prípadne môžu mať širšie zloženie. V tom druhom prípade máte výhodu intenzívnejšieho pôsobenia na potenciu či libido.
Čo ešte vplýva na mužskú plodnosť a potenciu
Na kvalitu sexuálneho života a výkonnosť v posteli majú u mužov vplyv nielen testosterón, ale aj niektoré ďalšie faktory. Tie ovplyvňujú jednak produkciu tohto hormónu, ale majú vplyv aj na krvný obeh, prekrvenie pohlavnej sústavy či fyzickú vitalitu.
Zrejme najdôležitejším vplyvom je stav a zdravie ciev, žíl a srdca. Tento faktor má totiž dominantné pôsobenie na kvalitu erekcie a mechanizmus stoporenia mužského penisu. Zároveň ovplyvňuje nepriamo aj libido, nakoľko platí, že čím kvalitnejšia a lepšia je erekcia, tým vyšší bude sexuálny apetít a chuť na pohlavný styk všeobecne.
Pokiaľ ide o testosterón a jeho vplyv na potenciu, tak:
- od jeho hladiny závisí aj erekcia, hoci ide o sekundárny účinok
- ide najmä o nástup erekcie a jej udržanie počas pohlavného styku
- vplýva najmä na sexuálny apetít, čiže libido a chuť na sex
- má dôležitú úlohu aj pre mužskú plodnosť a to už od puberty
- hladina testosterónu vplýva aj na produkciu a dozrievanie spermií
- to spoločne s libidom a kvalitou erekcie zlepšuje potenciu
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje sexuálny život u muža, je stres. Ten je spojený s hladinou stresových hormónov, u ktorých platí, že čím je ich viac, tým menej je testosterónu. Obmedzenie stresu a jeho následkov tak prirodzene zlepšuje potenciu.
Nemenej významným vplyvom je životospráva. Tá môže totiž ovplyvniť tak produkciu a hladinu testosterónu, ako aj krvný obeh a stav ciev a žíl. Alkohol, fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu, to všetko sa prejaví skôr či neskôr na potencii, erekcii aj plodnosti. Obzvlášť dôležité sú tieto faktory u mužov po 40. roku života.
Časté otázky o testosteróne a odpovede na ne
Ktoré faktory najviac znižujú testosterón, na čo všetko môže mať vplyv alebo ako je možné ho zvýšiť cez stravovanie, to všetko sú témy, ktoré sa na internete rozoberajú pomerne často. Množstvo z týchto dotazov sa na internetových fórach často opakuje.
Prinášame preto odpovede na tie najčastejšie otázky:
Ako zistiť, že muž má nedostatok testosterónu?
Podľa typických príznakov týkajúcich sa aktivity, sily, vitality a kvality sexuálneho života. Príliš málo testosterónu sa prejaví oslabením výkonnosti pri fyzickej práci alebo pri športovaní, zhoršením mentálnej odolnosti, celkovým poklesom vitality a aj v sexuálnom živote. V tomto prípade ide najmä o zníženie sexuálneho apetítu.
Znižuje jeho nízka hladina plodnosť a potenciu?
Áno, hoci ide len o jeden z viacerých faktorov. Čo sa týka plodnosti, testosterón vplýva na produkciu pohlavných buniek, čiže spermií, no sú tu aj iné faktory, napríklad vplyv minerálov a vitamínov. Ak ide o potenciu, jeho nedostatok má za následok pokles libida a sekundárne aj zhoršenie kvality erekcie, no aj tu existujú ostatné vplyvy.
U koho je riziko nízkeho testosterónu najväčšie?
Najviac rizikovým faktorom je vek a nesprávna životospráva. Pokles testosterónu začína už okolo 25. až 30. roku života, no najviac sa prejavuje u mužov vo veku nad 40 rokov. Do rizikovej skupiny patria aj ľudia s nadváhou či obezitou, s cukrovkou a vysokým cholesterolom a tí, ktorí majú stresovú prácu a príliš málo spánku.
Môže pravidelnosť sexu ovplyvniť jeho hladinu?
Áno, hoci len v obmedzenej podobe. Čím menej sexu máte, tým bude klesať vaše libido, čo súvisí aj s testosterónom. Príliš málo ejakulácie zas môže spomaliť tvorbu nových pohlavných buniek, čo má znova súvis s hladinou tohto hormónu. Na druhú stranu, ide o „začarovaný kruh“, lebo málo testosterónu znamená aj menej chuti na sexu.
Ktorým najviac negatívnym vplyvom sa vyhnúť?
Jednoznačne ide o tie vplyvy, ktoré súvisia so životosprávou a životným štýlom. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nevhodne zvolený jedálniček či pitný režim sú tie najviac problematické faktory. Rovnako tak obmedzená fyzická aktivita spôsobujúca nadváhu prispieva k zníženiu testosterónu, negatívny vplyv má aj stres.
Prírodná stimulácia testosterónu v modernej forme
Jednou z vyššie spomínaných možností, ako podporiť tvorbu a hladinu testosterónu, sú voľne dostupné doplnky. Tie v sebe spájajú modernú a pohodlnú formu tabliet či kapsúl s perorálnym užívaním a overené látky, ktoré v tele podporujú produkciu tohto dôležitého hormónu. Ich princípom je, že ide o 100 % prírodné a prirodzené látky.
Najčastejšie možno nájsť v zložení týchto prípravkov kombináciu rastlinných extraktov a výťažkov v spojení s niektorými aminokyselinami, minerálmi a vitamínmi. Cieľom takto širokého zloženia je podpora nielen testosterónu, ale celkovo potencie.
Výsledkom je široké pôsobenie prakticky na všetky oblasti sexuálneho zdravia a života. Prípravky podporujú prirodzenú hladinu testosterónu, potenciu ako takú, plodnosť a spermie a samozrejme aj erekciu, či už ide o jej nástup, tvrdosť alebo udržanie.
Absencia syntetických látok a chemikálií má pozitívny účinok aj na užívanie, ktoré je bezproblémové, vedľajších účinkov a kontraindikácií je iba minimum.
Prípravky je možné užívať dlhodobo a to aj na dennej báze. Takýto spôsob dávkovania je najlepší z pohľadu intenzity účinku a jeho trvania. Platí to nielen pre hladinu testosterónu, ale aj pre podporu erekcie a libida. Niektoré prípravky môžu mať aj špeciálne zameranie na predĺženie výkonnosti v posteli, najmä ak ide o predĺženie erekcie.
Podľa čoho vybrať kvalitné podporné prípravky
Spomínané podporné prípravky sú dostupné voľne, čiže bez toho, aby ste museli navštíviť lekára, absolvovať nejaké vyšetrenie alebo mať recept či predpis. Nemusíte ani chodiť do lekárne, ich výrobcovia majú totiž vlastné internetové obchody.
Na rozdiel od minulosti je situácia s ich účinnosť oveľa lepšia, no aj tak treba pozerať na kvalitu zloženia, známosť značky a najmä referencie z praxe. Ešte stále je totiž možné aj na našom trhu naraziť na prípravky, ktoré síce deklarujú silné účinky na testosterón či mužskú potenciu, no v praxi je ich vplyv minimálny. Tým sa treba vyhnúť.
Kvalitný prípravok rozoznáte podľa týchto vlastností:
- ide o známeho výrobcu s overenou a dlhodobou históriou
- v zložení sú dôležité látky, najmä Tribulus, Saw Palmetto či Maca
- koncentrácia týchto látok je nadpriemerná oproti konkurencii
- zloženie látok je bohaté, no zároveň nie príliš široké
- deklarované účinky sú realistické a najmä veľmi konkrétne
- výrobca odporúča dlhodobé užívanie a pravidelné dávkovanie
Veľmi dôležitým kritériom sú skúsenosti z praxe. Čím viac mužov danú značku alebo produkt skúsilo a majú s nimi dobrú skúsenosť, tým lepšie. Príkladom prípravku, ktorý spĺňa všetky tieto podmienky, je domáca značka Stoporex® a jej verzie Klasik a Prolong.
Ide o špecializované podporné prípravky, ktoré majú 100 % prírodné a prirodzené zloženie. Výsledkom ich pôsobenia je nielen podpora testosterónu, ale aj celková stimulácia erekcie, potencie a plodnosti. Prípravky už majú svoju históriu, výrobca má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti a referencie mužov ukazujú viditeľné účinky v praxi.
Slovo na záver a prečo podporovať hladinu testosterónu
Muži majú prirodzenú tendenciu riešiť problémy sami a bez akejkoľvek ďalšej podpory. To je však chyba, najmä v situácií, ak ide o sexuálne zdravie a výkonnosť v posteli. Faktory, ktoré môžu byť za problémami s testosterónom, potenciou, erekciou či plodnosťou, môžu byť natoľko závažné, že bez aktívnych opatrení nepríde k ich vyriešeniu.
Tvorba a hladina testosterónu navyše závisí od toľkých vplyvov, že aj prípadné riešenie musí pozostávať z komplexu viacerých opatrení, prostriedkov a spôsobov. To, že by medzi nimi mali byť aj špeciálne podporné prípravky, je už samozrejmosťou.
Podceniť pochopiteľne netreba ani životosprávu a životný štýl. Pohyb, zmena stravovania, obmedzenie alkoholu a fajčenia, redukcia stresu a cielená stimulácia tvorby testosterónu sú zdravý základ. K tomu treba pridať aj využitie bylín, rastlín, vitamínov a minerálov, ktoré sú pre telo prirodzené a tento ich účinok je overený dlhoročnou praxou.
Práve preto je dôležité siahnuť aj po produktoch typu Stoporex®, či už pôjde o všeobecný prípravok Klasik na potenciu alebo o špeciálnu verziu Prolong na erekciu.
V jednom aj druhom prípade získate koncentrovanú podobu tých najlepších stimulantov testosterónu, potencie, libida, plodnosti a kvality erekcie. Čím skôr skúsite tieto podporné prípravky, tým rýchlejšie dosiahnete viditeľné zlepšenie sexuálneho života.
Zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Testoster%C3%B3n
- https://en.wikipedia.org/wiki/Testosterone
- https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/l/low-testosterone
- https://www.health.harvard.edu/medications/testosterone–what-it-does-and-doesnt-do
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/sexual-health/in-depth/testosterone-therapy/art-20045728
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15603-low-testosterone-male-hypogonadism
- https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/understanding-how-testosterone-affects-men
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!