Nepravidelná menštruácia

Nepravidelná menštruácia: Čo môže stáť za výkyvmi cyklu

Každá žena je iná – vrátane svojej menštruácie. U niektorých funguje ako švajčiarske hodinky, u iných je nepredvídateľná. Vo všeobecnosti trvá menštruačný cyklus približne 28 dní. Avšak škála toho, čo sa považuje za „normálne“, keď hovoríme o menštruačnom cykle, je veľmi široká. Nie je sa čoho obávať, ak ten váš trvá o pár dní dlhšie alebo kratšie.

Ženský cyklus závisí od mnohých faktorov, predovšetkým od hormonálnej rovnováhy, ale aj od výživy, aktuálnych životných podmienok či psychického stavu. Normálny cyklus trvá zvyčajne 24 až 35 dní u dospelých žien, ktoré sú zdravé a neužívajú hormonálnu antikoncepciu ani neužívajú hormonálne doplnky.

Mierne kolísanie dĺžky cyklu je úplne normálne a vo všeobecnosti neškodné.

Ak sa však cyklus často alebo veľmi výrazne odchyľuje od normy, treba vyšetriť spúšťač.

Zmena dĺžky cyklu a s tým spojené nepravidelné menštruačné krvácanie môže mať veľmi odlišné príčiny. V dnešnom článku sa dozviete, ktoré to sú a v akých prípadoch treba nepravidelný cyklus medicínsky objasniť.

Čo je to nepravidelná menštruácia?

Aby sme mohli hovoriť o nepravidelnom cykle, musíme najprv definovať, čo presne znamená (pravidelný) mesačný cyklus. Menštruačný cyklus trvá od prvého dňa aktuálnej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie. Začína sa začiatkom puberty a pokračuje až do nástupu menopauzy.

Ak dôjde k otehotneniu alebo vážnemu ochoreniu, cyklus je ovplyvnený. Hormonálne metódy antikoncepcie menia aj menštruačný cyklus. Normálne cyklus trvá v priemere (na rozdiel od 28 dňového mýtu) 29,3 dní. U niektorých žien trvá len 21, u iných 35. Toto všetko je v normálnom rozmedzí.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Nepravidelný cyklus sa vyskytuje častejšie, než by ste si mysleli: len u veľmi málo žien je naozaj pravidelný.

Príklady nepravidelnej menštruácie zahŕňajú:

  • Periódy, ktoré sa vyskytnú za menej ako 21 dní alebo viac ako 35 dní.
  • Chýbajú tri alebo viac období za sebou.
  • Menštruačný výtok (krvácanie), ktorý je oveľa silnejší alebo slabší ako zvyčajne.
  • Perióda, ktorá trvá dlhšie ako sedem dní.
  • Dĺžka času medzi cyklami sa líši o viac ako deväť dní. Napríklad jeden cyklus má 28 dní, nasledujúci 37 a ďalší 29 dní.
  • Menštruácia, ktorá je sprevádzaná silnou bolesťou, kŕčmi, nevoľnosťou alebo vracaním.
  • Krvácanie alebo špinenie, ktoré sa vyskytuje medzi menštruáciami, po menopauze alebo po pohlavnom styku.
  • Premočenie jedného alebo viac tampónov alebo hygienických vložiek za hodinu.

Váš menštruačný cyklus nemusí byť vždy predvídateľný – a to je v poriadku. Je normálne, že sú mierne odchýlky v dĺžke cyklu alebo menštruácia, ktorá sa zdá byť o niečo silnejšia alebo ľahšia ako predchádzajúca. Menštruačné nepravidelnosti sú pomerne bežné a nemusíte byť schopné predpovedať cyklus na presný deň, aby sa mohol považovať za „normálny“.

Okolo 35. roku života sa cyklus môže skrátiť. Často sa tak deje krátko pred menopauzou (okolo 50. roku života). V tomto veku je tiež normálne, keď menštruácia vynechá alebo je niekedy slabšia alebo silnejšia.

Je tiež dôležité vedieť, že nepravidelnosť je individuálna: vy poznáte svoju menštruáciu najlepšie a presne viete, čo je pre vás normálne.

Môžete tak rozpoznať aj to, kedy sa vyskytujú nezrovnalosti.

Definície pojmov

Na pochopenie príčin porúch cyklu môže byť užitočné definovať niekoľko pojmov. Nasledujúce pojmy popisujú zmeny cyklu, ktoré môžu byť príznakmi rôznych chorôb.

  • Menarche: Prvá menštruácia sa nazýva menarche. Vyskytuje sa v priemere medzi 11. a 13. rokom života.
  • Menopauza: Menopauza je posledné menštruačné obdobie, ktoré je riadené hormónmi vaječníkov. Nastáva v priemere vo veku 52 rokov
  • Dysmenorea: Akýkoľvek typ menštruačnej bolesti sa nazýva dysmenorea. Ak neexistuje žiadna identifikovateľná príčina bolesti, nazýva sa primárna dysmenorea.
  • Primárna amenorea: Absencia menštruácie sa môže vyskytnúť primárne, t. j. bez prvej menštruácie.
  • Sekundárna amenorea: Sekundárna amenorea je vynechanie menštruácie počas 3 mesiacov.
  • Polymenorea: Cyklus s trvaním kratším ako 25 dní a následnou zvýšenou frekvenciou krvácania sa nazýva polymenorea.
  • Oligomenorea: Cyklus trvajúci viac ako 35 dní, ktorého výsledkom je znížená frekvencia krvácania, sa nazýva oligomenorea.
  • Hypermenorea: Silné menštruačné krvácanie so stratou krvi viac ako 80 mililitrov sa označuje ako hypermenorea.
  • Hypomenorea: Ľahké menštruačné krvácanie so stratou krvi menšou ako 25 mililitrov sa nazýva hypomenorea.
  • Menorágia: Menorágia sa týka obdobia krvácania trvajúceho viac ako 7 dní.
  • Brachymenorea: Brachymenorea označuje krvácanie trvajúce menej ako 3 dni.
  • Metrorágia: Výskyt intermenštruačného krvácania je známy ako metrorágia. Intermenštruačné krvácanie sa často vyskytuje v kombinácii so všeobecne predĺženým obdobím krvácania. V tomto prípade sa nazýva menometrorágia.
  • Špinenie: Špinenie opisuje krvácanie mimo skutočného menštruačného obdobia.

Príčiny nepravidelnej menštruácie

Príčiny nepravidelného cyklu sú rôzne. Mnohé z nich nemajú žiadny klinický význam, ale môžu a mali by byť vyšetrené lekárom, aby sa zistila príčina. Hormonálna antikoncepcia, ako sú tabletky alebo špirály, ako aj nehormonálna antikoncepcia, akou je medená špirála, tiež spôsobujú nepravidelnosti cyklu. Tieto sú však zvyčajne počas používania žiaduce resp. akceptované ako vedľajší účinok.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Nepravidelný cyklus bez ochorenia v pozadí

Nepravidelný cyklus nemusí znamenať vždy chorobou. Prirodzené okolnosti ako menarché alebo menopauza, tehotenstvo a hormonálne zmeny môžu ovplyvniť dĺžku a intenzitu cyklu.

Menarché/menopauza

Nepravidelný cyklus počas menarché alebo menopauzy je normálny. Riadiaca hormonálna os medzi mozgom a vaječníkmi začína alebo končí svoju funkciu. Hladiny hormónov kolíšu, čo môže viesť k perzistencii folikulov. Pred ovuláciou folikuly vo vaječníku dozrievajú, až kým nedôjde k ich prasknutiu vplyvom hormonálneho impulzu. Ak tento hormonálny impulz chýba, folikul zostáva na svojom mieste, pokračuje v produkcii estrogénu a odďaľuje načasovanie menštruácie. V tejto súvislosti môže byť tiež znížená intenzita a trvanie krvácania.

Ovulácia

K ovulácii dochádza približne 14 dní po začiatku poslednej menštruácie. Niektoré ženy hlásia pri ovulácii bolesť, ako aj medzimenštruačné krvácanie, alebo špinenie. Ak je cyklus nepravidelný a nie vždy rovnako dlhý, ovulačné krvácanie sa môže zamieňať so začiatkom menštruácie. Výpočet ovulácie, keď je váš cyklus nepravidelný, môže byť zložitý. Indikáciou môže byť bolesť počas ovulácie a krvácanie, ako aj zvýšenie telesnej teploty a zmeny hlienu krčka maternice.

Tehotenstvo

Keď je vajíčko oplodnené a implantované do výstelky maternice, začína fáza sekundárnej amenorey. Progesterón produkovaný žltým telieskom, bývalým folikulom, vytvára optimálne podmienky na udržanie tehotenstva. Žlté teliesko je udržiavané tehotenským hormónom ß-hCG. Týmto spôsobom tehotenstvo zabraňuje menštruačnému krvácaniu.

Nepravidelný cyklus po pôrode tiež nie je nezvyčajný, najmä u dojčiacich žien. Dojčiaci hormón prolaktín inhibuje kontrolné hormóny LH a FSH a tým aj ženský cyklus, čo má za následok takzvanú laktačnú amenoreu. Samotné dojčenie však neposkytuje spoľahlivú ochranu pred ďalším tehotenstvom.

Hormonálna antikoncepcia

Antikoncepcia hormonálnymi prípravkami zasahuje do menštruačného cyklu a potláča ho. Systémovo účinkujúca hormonálna antikoncepcia, ako je tabletka, vaginálny krúžok alebo hormonálna náplasť, dodávajú hormóny, ktoré inhibujú produkciu hormónov v tele a tým aj ovuláciu. Gestagén, ktorý obsahujú, je podobný telu vlastnému tehotenskému hormónu progesterónu a spôsobuje, že telo verí, že je tehotné.

7-dňová prestávka v užívaní bude mať za následok krvácanie z vysadenia, za predpokladu, že je to plánované počas užívania lieku. Pilulka sa často predpisuje po poruchách cyklu na liečbu dysmenorey, alebo iných porúch cyklu. Častý je aj nepravidelný cyklus po vysadení tabletky. Amenorea môže pretrvávať až rok po ukončení užívania lieku, kým sa produkcia hormónov v tele opäť nereguluje.

Výnimkou je hormonálne vnútromaternicové teliesko. Hormóny, ktoré obsahuje, majú malý systémový účinok. Hormóny pôsobia lokálne na sliznicu maternice a hlien krčka maternice a tým zabraňujú otehotneniu. Hormonálne IUD môže spôsobiť amenoreu, hypomenoreu, oligomenoreu a brachymenoreu.

Nehormonálna antikoncepcia

Poruchy cyklu môžu spôsobiť aj antikoncepčné metódy bez hormónov. Patria sem predovšetkým medené špirály. Dysmenorea a hypermenorea sa zvyčajne vyskytujú po zavedení takéhoto vnútromaternicového telieska (IUD); možná je aj polymenorea.

Nadbytok estrogénu

Nadbytok estrogénu zvyčajne nie je patologický. Bežnou príčinou sú cykly s dozrievaním folikulov bez ovulácie, ako je to typické v klimakterickom období. Zvýšené tukové tkanivo pri obezite tiež prispieva k nadbytku estrogénu, pretože prekurzorové hormóny sa v tukových bunkách premieňajú na estrogén. Estrogén podporuje vývoj sliznice maternice. Vyskytuje sa zvýšené a predĺžené menštruačné krvácanie.

Nepravidelná menštruácia s ochorením v pozadí

Nepravidelný cyklus spôsobený fyzickým ochorením je menej častý ako nepravidelnosti cyklu spôsobené prirodzene. alebo kontraceptívne. Napriek tomu by poruchy cyklu mal vyšetriť lekár, aby sa vylúčili alebo liečili choroby ako endometrióza alebo syndróm polycystických ovárií (PCOS) ako príčina.

Endometrióza

Endometrióza je ochorenie sliznice maternice s presunom buniek sliznice mimo ich pôvodné miesto. Endometrióza spôsobuje neúmerne silné menštruačné bolesti a nepravidelnosti cyklu.

Syndróm polycystických ovárií (PCOS)

PCOS je metabolické ochorenie, ktorého príčina nie je úplne objasnená. Na vaječníkoch sa objavujú cysty, ktoré mu dali meno. Existujú tiež hormonálne poruchy s nepravidelnosťou cyklu so zriedkavou alebo chýbajúcou ovuláciou a virilizáciou, t. j. maskulinizáciou vonkajších charakteristík, ako je ochlpenie (hirsuitizmus) a hlas.

Zápal

Zápaly vnútorných pohlavných orgánov, najmä sliznice maternice, môžu spôsobiť nepravidelné cykly a bolesti podbruška. Dôvodom sú zvyčajne infekcie chlamýdiami alebo gonokokmi.

Potrat

Krvácanie počas existujúceho (skorého) tehotenstva môže napodobňovať nepravidelnosti cyklu. Hroziaci potrat (abortus imminens) sa prejavuje vaginálnym krvácaním z maternice. Pri včasnej liečbe je možné hroziacemu potratu zabrániť. Už začatý potrat (abortus incipiens) so silným krvácaním z pošvy je však nezvratný.

Fyzický stres

Infekcie alebo dlhodobé ochorenia môžu viesť k poruchám cyklu alebo amenoree. Možné je aj dočasné narušenie cyklu po očkovaní, keďže očkovanie simuluje infekciu v tele, ktorá má trénovať imunitný systém. Cyklus sa zvyčajne sám reguluje, keď sa obnovuje fyzická sila.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Zmeny cyklu spôsobené nádormi

Rôzne benígne alebo malígne nádory môžu spôsobiť poruchy menštruačného cyklu. Medzi benígne nádory patria fibroidy. Myómy sú novotvary svalov maternice. Spôsobujú okrem iného hypermenoreu a dysmenoreu.

Rakovina endometria je zhubný nádor sliznice maternice. Zvyčajne spôsobuje krvácanie po menopauze. Vaginálne krvácanie u žien po menopauze by preto mal vždy vyšetriť lekár.

Kontaktné krvácanie pri rakovine krčka maternice môže napodobňovať nepravidelnosti cyklu. Krvácanie však nie je menštruačné krvácanie, ale skôr krvácanie zo sliznice z lézie na krčku maternice.

Nepravidelná menštruácia pri psychických poruchách

Poruchy cyklu sa často vyskytujú vo fázach stresu a psychického napätia. Stres uvádza telo do „režimu prežitia“. Všetky nepodstatné telesné funkcie sú dočasne vypnuté, aby sa šetrila energia. Zahŕňa to aj menštruačný cyklus. Aj z tohto dôvodu môže meškať menštruácia napríklad pri cestovaní, čo zažíva množstvo žien.

Duševné choroby, najmä poruchy príjmu potravy, spôsobujú aj poruchy cyklu až amenoreu. Znížený prísun energie vyčerpáva zásoby energie. Nedostatok tukového tkaniva signalizuje mozgu, že prípadné tehotenstvo by nebolo životaschopné. Cyklus je pozastavený.

Nepravidelná menštruácia v dôsledku nezdravého životného štýlu

Štúdia ukázala, že fajčenie, obezita a stres majú negatívny vplyv na pravidelnosť cyklu. Ďalšia štúdia publikovaná v British Medical Journal tiež ukázala, že ženy s celoživotným nepravidelným cyklom majú väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú predčasne ako ľudia s pravidelnými cyklami. Táto korelácia bola ešte silnejšia medzi fajčiarmi.

Nepravidelná menštruácia po chirurgických zákrokoch

Nepravidelný cyklus môže byť výsledkom operácií alebo chirurgických zákrokov na maternici alebo vaječníkoch. Poruchy cyklu môže spôsobiť nielen odstránenie vaječníkov alebo maternice, ale aj zoškrabanie maternice alebo krčka maternice v počiatočných štádiách rakoviny krčka maternice alebo kvôli potratu.

Terapia

Liečba nepravidelnej menštruácie závisí od základnej príčiny.

Lieky ako riešenie nepravidelnej menštruácie

Lieky sú často prvou líniou terapie nepravidelnej menštruácie. Ak lieky nepomáhajú, poskytovateľ môže odporučiť operáciu. Medzi možné medikamenty patria:

  • Hormonálna antikoncepcia: Nepravidelné alebo silné krvácanie spôsobené PCOS, maternicovými fibroidmi, endometriózou alebo inými zdravotnými problémami možno zvládnuť hormonálnou antikoncepciou. Pomáha tiež s reguláciou cyklu, vďaka čomu je predvídateľnejší. Môžu to byť kombinované hormonálne antikoncepčné pilulky, ktoré pozostávajú z estrogénu a progestínu, alebo len progestínová antikoncepcia. Oba typy sú dostupné v rôznych formách, ako sú pilulky, vaginálny krúžok, alebo IUD (vnútromaternicové teliesko).
  • Kyselina tranexamová: Liek predpísaný na liečbu ťažkého menštruačného krvácania. Na začiatku menštruácie si dáte jednu tabletku na kontrolu krvácania.
  • Lieky proti bolesti: Môžete nájsť úľavu od miernej až strednej bolesti alebo kŕčov tým, že si vezmete voľnopredajný liek proti bolesti, ako je ibuprofén alebo acetaminofén.
  • Hormonálna terapia: Hormonálna terapia môže byť riešením, ak je nepravidelná menštruácia spôsobená perimenopauzou. Môže tiež pomôcť aj s inými príznakmi menopauzy, ako je suchosť vagíny a návaly horúčavy. S hormonálnou terapiou sú spojené riziká, preto o nich konzultujte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
  • Antibiotiká: Ak príčinou nepravidelného krvácania je infekcia.
  • Agonisti hormónu uvoľňujúceho gonadotropín: Tieto lieky zmenšujú veľkosť maternicových fibroidov a kontrolujú silné krvácanie, ale dočasne zastavujú menštruáciu.

Chirurgická liečba

V závislosti od stavu, veku a zámeru v budúcnosti otehotnieť existujú aj možnosti chirurgickej liečby. Chirurgická liečba nepravidelnej menštruácie zahŕňa:

  • Endometriálna ablácia: Endometriálna ablácia je procedúra, ktorá využíva teplo, chlad alebo rôzne druhy energie na zničenie tkaniva, ktoré lemuje maternicu, takže počas menštruácie menej krvácate. Na vykonanie tohto postupu musíte užívať antikoncepciu. Ak si želáte v budúcnosti otehotnieť, tento postup by ste nemali absolvovať.
  • Myomektómia: Postup na odstránenie maternicových fibroidov, ktoré sú príčinou nepravidelného krvácania.
  • Embolizácia maternicových tepien: Postup, ktorý preruší prívod krvi do maternice, aby sa zastavili maternicové fibroidy.
  • Hysterektómia: V závažných prípadoch môže byť potrebná operácia na odstránenie prebytočného endometriálneho tkaniva rastúceho v panve alebo bruchu. Hysterektómia môže byť vyžadovaná ako posledná možnosť, ak bola vaša maternica vážne poškodená.

Prevencia

  • Snažte sa udržiavať zdravý životný štýl miernym cvičením a konzumáciou výživných potravín. Ak chcete schudnúť, robte to postupne, namiesto diét, ktoré drasticky obmedzujú príjem kalórií a jedla.
  • Dbajte na dostatočný odpočinok.
  • Cvičte techniky znižovania stresu a relaxácie.
  • Obmedzte dlhodobé alebo intenzívne cvičenia.
  • Používajte antikoncepčné pilulky alebo iné antikoncepčné metódy podľa pokynov.
  • Vymieňajte si tampóny alebo hygienické vložky každé štyri až šesť hodín, aby ste sa vyhli syndrómu toxického šoku a predišli infekciám.
  • Pravidelne navštevujte svojho gynekológa.

Kedy by ste mali kvôli nepravidelnej menštruácii konzultovať s lekárom?

Kontaktujte svojho gynekológa ak máte nepravidelnú, bolestivú menštruáciu a niektorý z nasledujúcich príznakov:

  • Silná bolesť (kŕče) počas menštruácie alebo medzi menštruáciami.
  • Nezvyčajne silné krvácanie (premočenie cez hygienickú vložku alebo tampón každú hodinu počas dvoch až troch hodín) alebo veľké zrazeniny.
  • Nepríjemne zapáchajúci vaginálny výtok.
  • Cyklus trvajúci dlhšie ako sedem dní.
  • Vaginálne krvácanie alebo špinenie medzi menštruáciami alebo potom, čo ste prešli menopauzou.
  • Menštruácie, ktoré sa stávajú veľmi nepravidelnými po tom, čo ste mali pravidelný menštruačný cyklus.
  • Nevoľnosť alebo vracanie počas menštruácie.
  • Príznaky syndrómu toxického šoku (TSS), ako je horúčka, vracanie, hnačka, mdloby alebo závraty.

Kolísanie cyklu: ešte normálne alebo už znepokojujúce?

Príčinu nepravidelnej menštruácie najlepšie objasní lekárska prehliadka a stanovenie vašej individuálnej anamnézy a aktuálnych životných podmienok. Príčiny nepravidelného cyklu sú väčšinou neškodné a dajú sa ľahko liečiť, alebo si vôbec nevyžadujú žiadnu terapiu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, mali by ste vždy kontaktovať svojho gynekológa, aby objasnil príčinu.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *