Ovulácia, alias „hlavný event“ vášho cyklu

Koľko toho viete o svojich vaječníkoch? Ak ste ako priemerná žena, je pravdepodobné, že odpoveď na túto otázku je „nie veľa“. Prediktívny text vyhľadávania Google pre „vaječníky“ zobrazí „umiestnenie vaječníkov“, „vaječníky bolia“, „funkcia vaječníkov“ a „definícia vaječníkov“. Pokiaľ ide o cyklickú hlavnú udalosť vaječníkov – ovuláciu – medzi bežne hľadané výrazy patria „čas ovulácie“, „ovulačná kalkulačka“, „ovulačný test“.

A teraz v praktickej rovine. Viete, prečo by ste sa mali starať o svoje vaječníky a ovuláciu, aj keď nechcete otehotnieť? Čítajte ďalej.

Čo je ovulácia?

Vaječníky majú veľkosť ako palec a majú tvar oválu alebo mandle. Sú umiestnené v hornej časti na oboch stranách maternice v blízkosti otvoru každého vajíčkovodu. Už v tele matky, maličké vaječníky produkovali milióny vajíčok. Počas detstva bolo hlavnou funkciou vaječníkov ukladanie týchto vajíčok, ktorých počet sa časom zmenšoval, až kým v dospelosti nebolo prítomných približne 300 000.

Keď ste mali 9 až 13 rokov, hypofýza v mozgu povedala vaječníkom, aby začali produkovať pohlavné hormóny estrogén a progesterón, čo iniciovalo pubertu, proces sexuálneho dozrievania.

Ak všetko funguje tak, ako má, počas každého cyklu od puberty hypofýza v mozgu uvoľňuje dva hormóny – folikuly stimulujúci hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH), ktoré hovoria vaječníkom, čo majú robiť. FSH spôsobuje rast 15 až 20 vajíčok vo vaječníkoch.

Každé vajíčko rastie v ochrannej škrupine ovariálneho tkaniva nazývanej folikul. Keďže každé vajíčko nemôže byť najlepším, nakoniec sa vyberie len jedno na dozretie. V zriedkavých prípadoch sa do vajíčkovodov dostanú dve alebo dokonca viac vajíčok – čo, ak sú bunky oplodnené, vedie k dvojčatám alebo viac-čatám.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Vajíčko vo vnútri dozrievajúceho folikulu s pribúdajúcimi dňami cyklu uvoľňuje rastúce množstvo estrogénu. Estrogén hovorí cervikálnym kryptám v krčku, aby produkovali cervikálny hlien. Jeho prítomnosť je priamym indikátorom blížiacej sa ovulácie a je teda znakom toho, že ste vo svojom plodnom okne.

Keď hladina estrogénu dosiahne určitý bod, hypofýza stimuluje prílev luteinizačného hormónu (LH), ktorý povie zrelému folikulu, aby praskol. Prasknutý folikul uvoľní zrelé vajíčko do vajíčkovodu, kde v prípade prítomnosti spermií čaká na možné oplodnenie.

Definícia
Ovulácia je oddelenie vajíčka od ženského vaječníka a jeho následné vstrebanie do vajíčkovodu (tuba uterina).

Po ovulácii má zrelé vajíčko polčas rozpadu 24 hodín. Ak počas tejto doby nie je oplodnené, starne a odumiera. V tomto prípade sú plodné dni ženy preč a je potrebné počkať do ďalšieho menštruačného cyklu, aby mohla otehotnieť.

Ak sa oplodnenie podarilo a embryo sa vytvorilo, pokračuje vo svojej ceste vajíčkovodom do maternice, kde sa môže uhniezdiť. Predstavuje to začiatok tehotenstva.

V druhej časti cyklu sa z prasknutého ovariálneho folikulu stane žlté teliesko, ktoré je zodpovedné za produkciu estrogénu a progesterónu.

Kedy nastáva ovulácia?

K ovulácii zvyčajne dochádza okolo stredu menštruačného cyklu, ak má žena pravidelné cykly. V 28-dňovom menštruačnom cykle nastáva ovulácia okolo 14. dňa cyklu.

Ako sme už povedali, menštruačný cyklus je regulovaný pohlavnými hormónmi. Najdôležitejšie sú FSH a LH, ktoré sú vylučované hypofýzou mozgu. Tieto hormóny dosahujú maximum počas ovulačnej fázy cyklu a sú preto dobrým indikátorom plodných dní, najmä hormón LH.

Akákoľvek zmena hladín hormónov FSH a LH môže viesť k anovulácii alebo iným menštruačným poruchám.

Ženy, ktoré chcú mať deti a aj tie, ktoré nie, sa zaujímajú o plodné dni, aby vedeli, kedy je najvhodnejší čas na nechránený sex.

Vypočet ovulácie

V prvom rade je potrebné poznať dĺžku menštruačného cyklu každej ženy, berúc do úvahy, že začína menštruáciou a končí začiatkom menštruácie nasledujúceho cyklu.

V 28-dňovom menštruačnom cykle nastáva ovulácia okolo 14. dňa cyklu. Za plodné obdobie sa považuje obdobie od 2 dní pred ovuláciou do 2 dní po ovulácii (periovulačné dni). Preto by plodné dni v tomto prípade zodpovedali 12.-16.

Pri dlhších alebo kratších menštruačných cykloch je najlepšie odpočítať 15 dní od predpokladaného dátumu nasledujúcej menštruácie. Treba brať do úvahy aj dni pred a po ovulácii.

Neexistuje žiadna spoľahlivá metóda, ako predpovedať, kedy budete ovulovať. Je však niekoľko spôsobov, ako môžete odhadnúť, kedy sa to s najväčšou pravdepodobnosťou stane, takže môžete načasovať sex, alebo vnútromaternicovú insemináciu (IUI).

Súpravy ovulačných testov

Testovanie hladín hormónov pomocou súpravy na predpovedanie ovulácie (OPK) je jedným zo spôsobov, ako identifikovať svoje plodné okno, hoci to nefunguje dokonale pre všetky ženy. Tieto súpravy na báze tyčiniek sú dostupné v lekárňach alebo online bez lekárskeho predpisu.

Existujú dva druhy súprav, testy moču a testy slín. Obidva typy testov ukazujú pozitívny výsledok v dňoch pred ovuláciou, čo vám dáva čas na plánovanie sexuálneho styku. Je dobré testovať sa každý deň približne v rovnakom čase.

Monitory plodnosti

K dispozícii sú aj monitory plodnosti, ktoré sledujú výsledky vašich testov BBT, cervikálneho hlienu a moču a následne identifikujú na mesačnom grafe vaše najviac (a najmenej) plodné dni. Monitory povedia, kedy máte robiť testy moču, zaznamenávajú vašu menštruáciu a kedy máte sex.

Niektoré sú vo forme aplikácie pre telefón a iné sú dostupné ako samostatné digitálne monitory s dotykovou obrazovkou.

Ovulačné kalkulačky

Môžete použiť aj kalkulačku ovulácie aby ste zistili, ktoré dni pravdepodobne budete plodná a aký bude váš termín pôrodu, ak otehotniete. Je to rýchly a jednoduchý spôsob, ako zistiť, ako zvýšiť svoje šance na otehotnenie. (Používa metódu kalendára, vysvetlenú nižšie.)

Kalendárová metóda

Ak je váš cyklus pravidelný – vždy rovnaký počet dní – môžete vyskúšať metódu kalendára (známu aj ako metóda štandardných dní alebo menštruačná schéma).

Ako odhadnúť, kedy budete ovulovať:

  • Nájdite svoj očakávaný deň ovulácie: Ak to chcete urobiť, odpočítajte 14 dní od očakávanej menštruácie.
  • Vypočítajte si plodné okno: Zahŕňa deň, kedy ovulujete, a predchádzajúcich päť dní. Ak je teda napríklad 1.ho prvý deň vašej menštruácie a 28. deň je deň pred očakávanou menštruáciou, budete plodná v dňoch 9 až 14.
  • Zdôraznite posledné tri dni: Je oveľa pravdepodobnejšie, že otehotniete počas posledných troch dní vášho plodného obdobia ako počas dňa bezprostredne po ovulácii. Hoci spermie môžu prežiť v ženskom tele až päť dní, je pravdepodobnejšie, že oplodnia vaše vajíčko do troch dní od sexu.

Táto metóda je najjednoduchší spôsob, ako odhadnúť vaše plodné okno, ale nie je vždy presná. Jednak možno neviete, kedy vám začne ďalšia menštruácia. Po druhé, ovulácia nenastane presne 14 dní pred menštruáciou.

Vaše príznaky ovulácie

Môžete sledovať jemné zmeny bazálnej telesnej teploty, hlienu krčka maternice a pevnosti krčka maternice počas niekoľkých cyklov, aby ste sa pokúsili určiť, kedy ovulujete.

Ak venujete pozornosť týmto indíciám a zaznamenáte si ich v grafe alebo aplikácii, môžete vidieť vzor, ktorý vám môže pomôcť predpovedať, kedy pravdepodobne budete najbližšie ovulovať. (Ak je však vaša menštruácia nepravidelná, nemusíte zaznamenať vzor.)

Stačí si zakúpiť bazálny teplomer, ale presné vykonanie tejto metódy si vyžaduje čas a úsilie.

Môže vám tiež pomôcť uvedomiť si ďalšie príznaky ovulácie, ktoré môžete mať.  Aj keď to nie je presný spôsob, ako určiť, kedy ovulujete, môže byť užitočné uvedomiť si tieto príznaky (ak ich máte) pri výpočte ovulácie.

Príznaky ovulácie

Zvyčajne existujú niektoré majoritné (a niektoré menej zjavné) príznaky, že ovulujete. Naučiť sa, ako identifikovať a sledovať príznaky ovulácie, vám môže pomôcť naplánovať si, kedy mať sex, ak chcete otehotnieť. Nenechajte sa však príliš vtiahnuť do tohto procesu.

Existujú znaky, ktoré vám pomôžu sledovať ovuláciu, ale nemusíte k tomu pridávať stres. Ak sú vaše cykly pravidelné, vaše plodné okno sa každý mesiac príliš nezmení.

Majte tiež na pamäti, že pravdepodobne nebudete mať všetky tieto príznaky – a absencia týchto príznakov neznamená, že nemáte ovuláciu.

1. Zmeny bazálnej telesnej teploty (BBT)

BBT je najnižšia telesná teplota (telesná teplota v pokoji, najlepšie hneď po prebudení) za 24 hodín. Deň po ovulácii sa BBT mierne zvýši (cca o 0,5 stupňa) a zostane zvýšená až do ďalšej menštruácie. Môže za to hormón progesterón z prázdnej škrupiny vajíčka. Môže tiež mierne klesnúť tesne pred zvýšením.

Zmapovanie mesačných zmien teploty môže potvrdiť ovuláciu, ale nie ju predpovedať. Takže budete vedieť, že ovulujete alebo ste ovulovali, ale vopred vám to nedá nič. Najplodnejšie obdobie je dva až tri dni pred zvýšením BBT.

Ak chcete použiť BBT, budete musieť niekoľko mesiacov sledovať svoju teplotu, aby ste identifikovali vzorce.

Hoci môžete určiť, kedy k ovulácii došlo, len spätne, pravidelným meraním počas niekoľkých mesiacov môžete získať pomerne presný obraz o svojom cykle. Vďaka tomu si môžete vopred vypočítať plodné dni. K tomu je potrebné merať si každé ráno bazálnu teplotu, teda teplotu hneď po prebudení. Zaznamenajte namerané hodnoty do grafu. Na internete nájdete veľké množstvo šablón.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Keďže kolísanie teploty je len 0,5 stupňa a ľahko môže dôjsť k chybám merania, bazálnu teplotu by ste mali odčítať vždy tým istým teplomerom a na rovnakom mieste, napríklad v ústach. Merania pod pažou sú príliš nepresné, a preto nie sú vhodné. Nezabúdajte ani na to, že hodnoty môžu ovplyvniť choroby, nedostatok spánku, konzumácia alkoholu a cestovanie.

2. Zmeny hlienu krčka maternice

Cervikálny hlien je vaginálny výtok, ktorý niekedy nájdete v spodnej bielizni. Počas niekoľkých dní pred ovuláciou a bezprostredne po ovulácii si môžete všimnúť zvýšenie hlienu krčka maternice a zmenu jeho štruktúry.

Množstvo hlienu sa zvyšuje počas 5 až 6 dní pred ovuláciou a svoj vrchol dosiahne do 2 až 3 dní po ovulácii.

Hlien bude číry, riedky klzký a pružný – ako surové vaječné bielka. Táto konzistencia pomôže spermiám priplávať k vajíčku. Pravdepodobnosť počatia je najvyššia, keď je hlien klzký a čistý.

3. Zmeny na krčku maternice

Počas ovulácie je váš krčok mäkší, vyšší, vlhkejší a otvorenejší ako zvyčajne. Možno presne neviete, aký je to pocit, pokiaľ si pravidelne nekontrolujete krčok maternice a nezistíte, aké to je, keď je mäkký a otvorený v porovnaní s tvrdým a zatvoreným. Tieto zmeny môžete pocítiť, ak si čistým, práve umytým prstom siahnete do vagíny. Možno by mohli kontrolovať krčok maternice počas celého cyklu, aby ste mali základnú líniu.

Môžete si tiež všimnúť, že vaša vulva (vonkajšie pysky vagíny) je počas ovulácie mierne opuchnutá a citlivejšia.

4. Kŕče

Ovulácia môže spôsobiť mierne nepohodlie vo forme ľahkých kŕčov alebo pichania v dolnej časti brucha. Môžete pociťovať kŕče pri ovulácii na jednej strane brucha (na strane, z ktorej sa uvoľňuje vajíčko). Menej často môžete pociťovať bolesť v krížoch alebo v boku.

Niektoré ženy si vôbec nevšimnú žiadne ovulačné kŕče a tie, ktoré áno, zvyčajne nezistia, že to narúša ich každodennú činnosť. Pocit môže byť tupý a bolestivý alebo ostrý a náhly a môže trvať minúty, hodiny alebo dokonca deň alebo dva.

5. Špinenie

Môžete tiež zažiť ľahké krvácanie v čase, keď uvoľníte vajíčko. Krvácanie je výsledkom prasknutia folikulu obklopujúceho vajíčko. Krv časom zhnedne, takže môžete mať červený alebo hnedý výtok. Špinenie sa môže vyskytnúť jednorazovo alebo počas niekoľko dní.

6. Citlivosť prsníkov

Vďaka návalu hormónov (najmä progesterónu) po ovulácii môžu byť vaše prsia citlivé, ťažké a bolestivé a bradavky bolestivé a citlivé.

7. Ostrejší čuch

Štúdie sú protichodné, ale niektoré naznačujú, že ženy, ktoré ovulujú alebo sú v druhej polovici menštruačného cyklu, majú „vycibrenejší“ čuch – aj chuť – ako tie, ktoré neovulujú.

8. Zvýšená sexuálna túžba

Niektoré ženy hovoria, že sa cítia sexi, koketne, spoločenskejšie a fyzicky atraktívnejšie tesne pred a počas ovulácie. Štúdie podporujú myšlienku zvýšeného libida počas ovulácie. A zvýšený sexuálny apetít dáva zmysel, pokiaľ ide o šírenie druhu!

Toto zvýšenie libida je v koincidencii s produkciou luteinizačného hormónu (LH) a trvá približne šesť dní, počnúc približne tri dni pred vrcholom LH (24 až 36 hodín pred ovuláciou). Jedna štúdia dospela  k záveru, že ženy majú silnejšiu sexuálnu túžbu a viac sexuálnych fantázií tri dni pred nárastom LH.

9. Zmeny chuti do jedla alebo nálady

Tesne pred ovuláciou nemusíte mať taký hlad a jete menej. Vedci zistili, že keď hladina estrogénu dosiahne vrchol tesne pred ovuláciou, chuť do jedla klesá nižšie ako zvyčajne. Po ovulácii vedie zvýšenie hladiny progesterónu (hormónu, ktorý pripravuje vaše telo na tehotenstvo) k zvýšenej chuti do jedla.

Niektoré štúdie preukázali zvýšenie kalorického príjmu o 90 až 504 kalórií denne počas druhej polovice menštruačných cyklov žien v porovnaní s ich kalorickým príjmom počas ovulácie.

Všetci sme počuli o negatívnych predmenštruačných náladách, ale vedeli ste, že existujú dôkazy o tom, že dobrú náladu budete mať skôr uprostred menštruačného cyklu, okolo ovulácie? Vedci si myslia, že to môže byť spôsobené produkciou LH a folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), ktoré sú uvoľňované hypofýzou v mozgu.

10. Zadržiavanie tekutín

Aj za to môžu hormóny. Prudký nárast LH a estrogénu v čase ovulácie môže spôsobiť zadržiavanie tekutín a pocit nafúknutia. Môžete mať aj spomalené trávenie a viac plynatosti vďaka progesterónu. Zvyčajne to trvá len niekoľko dní.

Ako vždy, aj pri ovulácii platí: Počúvajte svoje telo!

Či už chcete otehotnieť alebo tomu chcete zabrániť: spoznajte svoje telo! Čím viac sa zoznámite s procesmi vo vašom tele, tým lepšie sa budete orientovať!

Čo ak ovulácia nenastane?

Ak nemáte ovuláciu, nie je možné otehotnieť, pretože nebude k dispozícii vajíčko na oplodnenie.

Menštruačný cyklus, ktorý nastáva bez uvoľnenia vajíčka, sa nazýva anovulačný cyklus. Nebudete mať ovuláciu, ak ste tehotná, po menopauze alebo užívate antikoncepčné tabletky. A nemusíte ovulovať, ak:

  • sa vám nedávno narodilo dieťa
  • máte určité ochorenie alebo stav (ako je syndróm polycystických vaječníkov alebo predčasné zlyhanie vaječníkov)
  • máte veľkú podváhu alebo nadváhu
  • prežívate stres
  • užívate určité lieky (napríklad antidepresíva a lieky proti nevoľnosti)
  • výlučne dojčíte(vaše dieťa neje tuhú stravu ani umelé mlieko)

Ovulácia a tehotenstvo

Úspešná ovulácia alebo uvoľnenie zrelého vajíčka do vajcovodu je jednou z troch kľúčových zložiek počatia. Ďalšími dvoma zložkami sú spermie, ktoré môžu po pohlavnom styku žiť až 5 dní vo vagíne, a cervikálny hlien, ktorý filtruje nekvalitné spermie a vedie najschopnejšie spermie hore, hore, až do vajíčkovodu na oplodnenie.

Ovulácia a neplodnosť

Vzhľadom na dôležitosť ovulácie v procese počatia je logické, že poruchy ovulácie, či už vedú k chýbajúcej ovulácii (anovulácii) alebo k chybnej ovulácii, sú hlavnou príčinou ženskej neplodnosti. Treba poznamenať, že neplodnosť stojí vždy za iným problémom a je indikátorom toho, že niečo iné nie je v poriadku, a preto nie je primárnou diagnózou.

Najčastejšou poruchou ovulácie, ktorá spôsobuje neplodnosť, je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). Nerovnováha alebo nedostatočná produkcia jedného alebo oboch pohlavných hormónov, estrogénu a progesterónu, sú tiež bežnými dôvodmi, prečo mnohé ženy neovulujú normálne.

Zdravotnícki profesionáli dokážu identifikovať tieto nerovnováhy a liečiť ich cielenou hormonálnou suplementáciou. Poruchy ovulácie môžu tiež vyplynúť z nedostatočnej alebo hyperaktívnej funkcie štítnej žľazy alebo zriedkavo z príliš vysokých hladín prolaktínu známych ako hyperprolaktinémia. Niekedy je neplodnosť výsledkom predčasného zlyhania vaječníkov, známeho aj ako predčasná menopauza.

Prečo by ste sa mali zaujímať o ovuláciu, aj keď sa nesnažíte otehotnieť? Alebo, prečo sa ovulácia považuje za piaty vitálny znak?

Možno máte 20, študujete na vysokej škole a rodenie detí zatiaľ nie je v blízkom horizonte. Alebo možno máte 45 a na vaše tehotenstvá pozeráte v spätnom zrkadle. Dôvod, prečo by ste sa – dokonca aj vy – mali naučiť metódu uvedomovania si plodnosti, aby ste sa uistili, že ovulujete normálne, je ten, že ovulácia je indikátorom celkového zdravia a to natoľko, že sa považuje za „piaty vitálny znak“.

Ovulácia nie je len mesačná udalosť, ktorá sa deje a ovplyvňuje reprodukčný systém; má priame a významné dôsledky pre mozog, srdce, imunitu a zdravie kostí.

Ako si viete potvrdiť ovuláciu?

Najpresnejší spôsob, ako potvrdiť ovuláciu, je odber krvi na progesterón v ordinácii vášho lekára. Mimo lekárskej ordinácie, domáce súpravy na potvrdenie ovulácie, kontrolujú moč na prítomnosť metabolitu progesterónu nazývaného PdG (pregnandiol-3-glukuronid).

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Jedna malá štúdia z roku 2019 o účinnosti takýchto prúžkov zistila, že úspešne potvrdili ovuláciu 8- krát z 10. Treba poznamenať, že prúžky na potvrdenie ovulácie nepredpovedajú ovuláciu a nie sú to isté ako súpravy na predpovedanie ovulácie.

Čo sa deje po ovulácii a počas menštruácie?

Počas mesačného hormonálneho cyklu sa sliznica maternice pripravuje na možné tehotenstvo. Sliznica na vnútornej stene maternice rastie, aby sa do nej po oplodnení mohla uhniezdiť vajíčková bunka a bola zásobovaná živinami pre ďalší rast. Ak vajíčková bunka nie je oplodnená, odumrie.

Na konci cyklu sa niektoré krvné cievy v maternicovej výstelke dočasne otvoria a vrchná vrstva výstelky odpadne. Na ich vypudenie sa svaly maternice sťahujú a uvoľňujú v nepravidelnom rytme. To umožňuje tkanivu oddeliť sa od steny maternice a odtekať cez vagínu spolu s trochou krvi. Nastane menštruačné krvácanie, nazývané aj „perióda“.

Pokiaľ žena nie je tehotná a neužíva hormonálnu antikoncepciu, krvácanie zvyčajne naznačuje, že jeden cyklus sa skončil a začal sa nový. U väčšiny žien trvá menštruácia 3 až 7 dní.

Aj keď menštruačná krv na vložke, v tampóne alebo menštruačnom kalíšku vyzerá na prvý pohľad ako veľa tekutiny, bežne žena počas menštruácie stratí celkovo len 20 až 60 mililitrov krvi, čo je 4 až 12 čajových lyžičiek. 

Postupom veku sa menštruácia väčšiny žien stáva nepravidelnou. V priemere nakoniec cca vo veku 51 rokov úplne prestane. Lekári nazývajú poslednú menštruáciu „menopauzou“. Obdobie okolo tejto zmeny sa nazýva klimaktérium. Pre čas poslednej menštruácie je zrejme rozhodujúce, kedy sa vyčerpá zásoba folikulov vo vaječníkoch. Do veku okolo 40 rokov sa počet folikulov pomaly znižuje, potom ich počet veľmi rýchlo klesá, až napokon nedozrievajú žiadne folikuly.

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *