Predčasná menopauza

Predčasná menopauza: aké má príčiny a príznaky a môže prísť aj pred 40. rokom života?

Obdobie prechodu, čiže menopauza, je prirodzenou súčasťou života každej zdravej ženy. Obvykle prichádza okolo 45. roku, takže pokiaľ sa u vás objavila skôr, napríklad pred 40-tkou, ide už o stav, ktorému sa hovorí aj predčasná menopauza.

Podobne, ako tá prirodzená, aj jej skoršia forma so sebou prináša niekoľko príznakov. Ich vplyv je viditeľný na fyzickú aj mentálnu vitalitu, rovnako tak aj na sexuálny život. Práve tieto ťažkosti sú dôvodom, preč sa ženy o tému zaujímajú, rovnako ako aj vplyv na ich plodnosť. Rôzne sú aj príčiny a faktory, ktoré ju spôsobujú a ovplyvnia.

Bez ohľadu na to, kedy k vám predčasná menopauza prišla, netreba tento stav ignorovať. Ak chcete vedieť, čo s tým robiť a ako zlepšiť kvalitu života, čítajte ďalej!

Menopauza vs. predčasná menopauza a kedy môže prísť

Menopauza je prirodzený koniec reprodukčnej schopnosti, čiže obdobia, kedy môžete otehotnieť. S tým je spojená aj zmena produkcie a hladiny hormónov, najmä estrogénov, čo súvisí aj so ukončením menštruačného cyklu. Štandardne sa vyskytuje medzi 45. a 55. rokom života, no tá predčasná môže prísť aj skôr, napríklad pred 40-tkou.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

To, kedy k menopauze príde, závisí od viacerých príčin a vplyvov. Patria sem genetické faktory, autoimunitné ochorenia, absolvovanie nejakých zákrokov či chemoterapie, ale aj prirodzený funkcia vaječníkov, vrátane dozrievania vajíčok v nich.

Predčasný príchod menopauzy môžu ovplyvniť aj životospráva a faktory životného štýlu. Štandardne dochádza k menopauze v momente, kedy vaječníky prestanú tvoriť dostatočné množstvo hormónov estrogénu a progesterón. Tieto hormóny totiž zohrávajú kľúčovú úlohu v menštruačnom cykle a v zdraví a funkčnosti reprodukčného systému.

Zároveň platí, že menopauza je proces, ktorého súčasťou sú fyzické, psychologické aj sexuálne zmeny. Či už prídu skôr alebo neskôr, určite sa dostavia.

V prípade dlhodobého vplyvu negatívnych faktorov na pohlavnú sústavu, hormonálnu hladinu a funkciu vaječníkov nie je vylúčené, že sa prvé takéto zmeny môžu objaviť aj po 30-tke. Ak sa tak stane, odporúčame navštíviť lekára pre komplexnejšie vyšetrenie.

Aký je jej vplyv na bežný život aj na ten sexuálny?

Vstup do menopauzy, vrátane tej predčasnej, prináša so sebou zmeny, ktoré sa nedotýkajú iba fyzickej kondície či sexuálneho života, ale majú oveľa širší vplyv. Ich dosah je komplexný, či už ide o metabolizmus, menštruáciu, svaly, kosti, kožu alebo nervy.

Predčasná menopauza ovplyvňuje aj tieto oblasti:

Priebeh menštruácie: Menopauza ovplyvňuje priebeh menštruácie tým, že postupne znižuje produkciu hormónov typu estrogén a progesterón. Tie riadia menštruačný cyklus a keď ich hladiny klesajú, menštruácia sa stáva nepravidelnejšou, neskôr začína vymiznúť. S tým súvisí aj krvácanie, u niektorých žien je silnejšie, u väčšiny skôr slabšie.

Chuť na sex: Viditeľnou oblasťou, kde má menopauza negatívny vplyv, je libido, čiže sexuálny apetít. Pokles estrogénu spôsobí zmeny vo vaginálnej výstelke a znižuje prítok krvi do celej oblasti, čo zhorší komfort počas sexu a zníži aj vzrušenie. K poklesu chuti na sex prispieva aj hormonálna nerovnováha a s ňou súvisiace výkyvy nálady.

Plodnosť: Postupný pokles hladiny estrogénu a progesterónu v organizme má vplyv aj na ovuláciu, čiže na uvoľňovanie dozretých vajíčok. To znižuje plodnosť a šancu na otehotnenie, obzvlášť s blížiacim sa koncom menštruácie. Predčasná menopauza dokonca môže tento proces ešte viac urýchliť a tak sa vám obdobie plodnosti skončí skôr.

Pohybový aparát, koža a vlasy: Nízka hladina estrogénu v menopauze má vplyv aj na hustotu kostí a zvyšuje riziko osteoporózy. To isté platí aj pre pokožku, u ktorej dochádza k strate vitality, elasticity a hydratácie a k vzniku vrások kvôli poklesu kolagénu a elastínu. Vlasy v menopauze trpia tiež, znižujú sa ich objem aj vyživovanie.

Nervový systém a psychické zdravie: Menopauza nezanecháva nedotknutý ani nervový systém. Hormonálna nerovnováha vedie k zmenám nálady, vrátane pocitov úzkosti, strachu alebo depresii. S nervovým systémom súvisí aj problém so spánkom a vyššia citlivosť na negatívne vonkajšie faktory, čo môže zhoršiť  emocionálnu stabilitu.

Fyzická výkonnosť a vitalita: Prechod sa týka aj fyzickej výkonnosti a vitality a to aj vtedy, ak prišiel predčasne. Hormonálne zmeny, najmä pokles estrogénu, ovplyvňujú svalovú hmotu, jej oslabenie a tiež pokles energie. Zároveň negatívne vplývajú aj na srdcovocievny aparát a to všetko má dôsledky pre viac únavy a pocit nižšej vitality.

Metabolizmus a hmotnosť: S poklesom hladiny estrogénu počas menopauzy dochádza k spomaleniu metabolizmu a to k nárastu hmotnosti. Zmeny v hormonálnom profile môžu mať vplyv aj na rozloženie telesného tuku, najmä k jeho vyššiemu ukladaniu v oblasti brucha. Častým sprievodným javom sú aj problémy a výkyvy chuti do jedla.

Ako sa menopauza prejavuje a aké sú jej príznaky?

Menopauza je prirodzeným a nevyhnutným obdobím, no bohužiaľ pre vás, prináša so sebou celý rad fyziologických aj psychogénnych zmien. Prvotnou príčinou je to, že sa mení hladina a rovnováha jednotlivých hormónov, najmä estrogénu a progesterónu.

Tieto hormóny sú mimoriadne dôležité, hrajú kľúčovú úlohu v regulácii menštruačného cyklu a ovulácie, ale vplývajú aj na kondíciu, vitalitu, metabolizmus a ďalšie orgánové systémy. Z hľadiska sexuálneho života sa to prejaví znížením sexuálneho apetítu, prekrvenia intímnej oblasti a zvlhčenia sliznice pošvy, čiže aj kvalitou pohlavného styku.

Medzi ďalšie prejavy predčasnej menopauzy patria:

 • návaly horúčavy, nadmerné potenie alebo naopak chlad
 • nadmerné fyzické vyčerpanie aj po námahe nižšej intenzity
 • častá únava, úbytok objemu svalov a nárast tkaniva tuku
 • poruchy spánku, pokles psychickej energie a schopností
 • časté zmeny nálady, úzkosť, depresívne stavy a citlivosť
 • problémy s metabolizmom a trávením a nadmerné priberanie

Medzi ďalšie prejavy menopauzy patria oslabenie zdravia, výživy a pevnosti kostí, zvýšené riziko osteoporózy, zhoršenie stavu chrupaviek a kĺbov, zhoršenie zdravia pokožky, pleti, nechtov a vlasov a u niektorých žien sa môžu objaviť aj akné či vyrážky.

Tieto symptómy sa môžu objaviť v rôznej intenzite a dĺžke, niektoré dokonca vôbec, záleží to predovšetkým od toho, k ako veľkým hormonálnym zmenám u vás prišlo. Niektoré ženy môžu prejsť prechodom bez komplikácií, zatiaľ čo iné môžu pociťovať ťažšie príznaky. V zásade však platí, že minimálne v sexuálnej oblasti k zmenám príde.

Ako prebieha diagnostika a odborná liečba príznakov?

Prv, než sa dostaneme k dlhodobej a prirodzene podpore počas predčasnej menopauzy, povedzme si niečo o jej diagnostike a možnostiach odbornej liečby. Lekár totiž najskôr musí zistiť presnú fázu menopauzy a následne podľa toho voliť typ liečby.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Tu sú priebeh diagnostiky a možnosti odbornej liečby:

Diagnostika a vyšetrenia: Základom sú laboratórne hormonálne testy, ktoré sledujú hladiny estrogénu a ďalších dôležitých hormónov. Doplnkom sú všeobecné krvné testy a vyšetrenia týkajúce sa kostnej hustoty pre posúdenie rizika osteoporózy. Pre získanie celkového obrazu je dôležitá anamnéza, čiže zistenie všetkých prítomných príznakov.

Hormonálna ochrana: Prítomnosť estrogénov v hormonálnych tabletkách je počas predčasnej menopauzy benefitom. To je aj jedným z dôvodov, prečo lekári najčastejšie odporúčajú na jej negatívne prejavy práve užívanie hormonálnej ochrany. Plusom je aj lepšia prevencia sliznice maternice pred rakovinou.

Špeciálna substitučná terapia: Táto liečba zahŕňa podávanie hormónov, ktoré telo v období menopauzy produkuje málo, čiže estrogénov a progesterónu. Najčastejšie sa užívajú liečivá s kombináciou estrogén a progestín, pri menej intenzívnych problémoch v menopauze stačí užívanie estrogénu, napríklad vo forme tabliet, čapíkov či náplastí.

Prírodné a prirodzené spôsoby riešenia predčasnej menopauzy

V oblasti prejavov a ťažkostí v súvislosti s predčasnou menopauzou sa stále viac žien zameriava na prírodné a prirodzené spôsoby riešenia týchto problémov. Dobrou správou je, že dlhodobo naozaj môžu pomôcť a majú iba minimálne vedľajšie efekty.

Nasledujúce opatrenia a prostriedky fungujú najlepšie:

Pozor na fajčenie, alkohol a nezdravú stravu

Ako prvé je potrebné vylúčiť negatívne faktory zhoršujúce vaše zdravie, vrátane toho sexuálneho. Fajčenie či konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu a ešte viac zhoršujú nepríjemné prejavy menopauzy. Pozor aj na stravu, napríklad fast food jedlá, polotovary, sladkosti, slané pochutiny či vyprážané jedlá.

Fytoestrogény v potravinách na hormonálnu rovnováhu

Dôležitou súčasťou zmiernenia prejavov menopauzy sú potraviny obsahujúce fytoestrogény. Ide o látky rastlinného pôvodu s funkciou podobnou estrogénom v ženskom tele, ktoré pomáhajú na hormonálnu rovnováhu. Do jedálnička zaraďte sóju, chia a ľanové semiačka, hrach, šošovicu, fazuľu, mandle, pistácie, arašidy, ďatle a figy.

Pravidelný pohyb a šport pre relax aj lepšiu kondíciu

Pokiaľ ide o vitalitu a energiu, práve v menopauze sú tieto faktory mimoriadne dôležité pre fyzickú kondíciu aj pohodu. Majte preto čo najviac prirodzeného pohybu, ideálne chôdze, pričom k nej môžete pridať pravidelné športové aktivity. Kombinujte beh, plávanie, bicykel, kolieskové korčule a intenzívnejšie aktivity typu šprint či HIIT.

Dostatok zdravého spánku a obmedzenie stresu

Na zvýšenie kvality bežného aj sexuálneho života je potrebné nielen mať dostatok aktivity, ale aj dostatok oddychu a regenerácie. Tu zohráva kľúčovú úlohu spánok, ktorý by mal byť bez rušivých vplyvov a aspoň v dĺžke 8 hodín denne. Podobne treba zmierniť vplyv stresu, ktorý produkuje kortizol pôsobiaci proti hormonálnej rovnováhe.

Pravidelný pohlavný styk pre zvýšenie libida

To, čo má zásadný vplyv na váš sexuálny život, je práve to, ako aktívne ho budete žiť. Práve počas menštruácie, vrátane tej predčasnej, je dôležitá jeho pravidelnosť a čo najčastejšia intenzita. Viac sexuálneho dráždenia a stimulácie so sebou prináša aj viac vzrušenia a to povzbudzuje libido, čo je dôležité práve pri poklese hladiny estrogénu.

Bylinkové čaje na zmiernenie nežiaducich prejavov

Ak ide o návaly tepla, nočné potenie, únavu či zhoršenie zdravia kože a vlasov, dlhodobo účinnou pomocou sú aj niektoré bylinky, napríklad v podobe čajov. Damiána, Angelika, Hloh, Vitex, Šalvia, Žerucha alebo Ženšen, to všetko sú rastliny s pozitívnym a overeným vplyvom na hormonálnu rovnováhu, sexuálny apetít aj vitalitu počas menopauzy.

Strava s prospešnými vitamínmi aj minerálmi

Nielen fytoestrogény, ale špeciálne u žien v menopauze je dôležité zloženie jedálnička, ktorý bude obsahovať aj vitamíny B, C a E a minerály Horčík, Selén a Zinok. Všetky tieto zložky pomáhajú práve na prejavy menopauzy a ako podpora organizmu. Medzi ich najlepšie zdroje patria ryby, orechy a semiačka, špeciálne potom kapusta a citrusy.

Prípravky na menopauzu s prírodným zložením

Účinnou súčasťou podpory fyzického, psychického aj sexuálneho zdravia v období prechodu sú voľne dostupné prípravky. Nemáme však na myslí hormonálnu liečbu, ale tabletky či kapsuly s prírodným zložením obsahujúcim extrakty spomínaných bylín v spojení s minerálmi či vitamínmi. Môžete ich užívať dlhodobo a bez nežiaducich účinkov.

O čo sa ženy zaujímajú najviac pri predčasnej menopauze

Líši sa nejako štandardná menopauza od tej predčasnej? A môžem ju nejako ovplyvniť cez užívanie hormonálnej ochrany? Nielen tieto, ale aj množstvo iných otázok sa ženy pýtajú v súvislosti s touto témou, čo vidieť v diskusiách aj na fórach.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Medzi najčastejšie dotazy na internete patria tieto:

Dá sa príchodu predčasnej menopauze zabrániť?

Vo väčšine prípadov nie, hoci sa to dá do istej miery ovplyvniť. Treba však povedať, že tie faktory, ktoré na to majú vplyv, najmä životospráva a životný štýl, nemusia byť rozhodujúce, ak je za jej príchodom faktor vaječníkov či prirodzeného poklesu hormónov. Toto obdobie je však prirodzené a či príde skôr, alebo nie, nevyhnete sa mu.

Pomôže mi na jej príznaky hormonálna ochrana?

Áno, aj keď na 100 % to nemusí fungovať u každej ženy. Všeobecne však platí, že užívanie hormonálnej ochrany pomáha na zvýšenie hladiny dôležitých estrogénov a práve tie sú zodpovedné za veľkú väčšinu nepríjemných prejavov spojených s menopauzou. Mnoho závisí aj od typu a účinných látok, ktoré sa v ochrane nachádzajú.

Aký je rozdiel medzi štandardnou a tou predčasnou?

V zásade žiadny, v oboch prípadoch sú príčiny a faktory podobné, to isté sa týka aj priebehu a príznakov. Predčasná je však taká, ktorá príde oveľa skôr, ako je štandardná dolná hranica 45. rokov. Objaviť sa môže už pred 40-tkou alebo aj skôr, medzi 30. a 40. rokom. Pri tej predčasnej môže byť o niečo dlhšie trvanie, štandardná trvá do 5 rokov.

Naozaj má stravovanie zásadný vplyv na jej priebeh?

Samozrejme a to tak pozitívne, ako aj negatívne. Spracované, konzervované, mastné, slané či príliš sladké potraviny narúšajú už aj tak zhoršenú hormonálnu rovnováhu, takže ich zvýšená konzumácia môže prejavy predčasnej menopauzy zhoršiť. Naopak, potraviny obsahujúce fytoestrogény, najmä sója, pôsobia opačne a prejavy môžu zmierniť.

Má význam užívať prírodné podporné doplnky?

Áno, či už ako prevencia rôznych ťažkostí, alebo aj na zmiernenie ich intenzity. Musí však ísť o naozaj 100 % prírodné prípravky, ktoré budú obsahovať pôvodom aj koncentráciou kvalitné rastlinné extrakty s jasným vplyvom na hormonálnu rovnováhu. Pre ich úspešnosť je dôležité pravidelné užívanie každý deň a to dlhšiu dobu viac mesiacov.

Stavte na rastliny, ktoré vám s menopauzou pomôžu

Dlhodobou, prirodzenou a komplexnou možnosťou podpory bežného aj sexuálneho života v období predčasnej menopauzy sú byliny. Nie však hocijaké, ale také, ktoré majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a z toho sa odvíjajúce ďalšie účinky.

Rastliny ako Damiána, Maca či Ženšen vám môžu pomôcť na zvýšenie sexuálneho apetítu, lepšie fungovanie pohlavnej sústavy aj fyzickú a psychickú vitalitu.

Prvá spomínaná je známa vysokým obsahom fytoestrogénov, čiže látok s podobným účinkom, ako majú vo vašom tele estrogény. Pomáha na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy, zvýšenie výkonnosti, zmiernenie únavy a funkcie nervovej sústavy. Podobne pôsobí aj Maca, ktorá má všeobecne stimulačné účinky na pohlavné hormóny a krvný obeh.

Táto rastlina navyše pôsobí nielen na prejavy menopauzy, ale aj u mladších žien, ktorým môže pomôcť zmierniť negatívne príznaky predmenštruačného syndrómu. Súčasne ide o univerzálne afrodiziakum stimulujúce libido a chuť na sex u mužov aj žien.

Poslednou dôležitou rastlinou pre hormonálnu rovnováhu je Ženšen. Ten patrí medzi adaptogény pomáhajúce aj na sexuálny apetít, vitalitu, proti únave a na stimuláciu hladiny pohlavných hormónov. Výsledkom je zvýšenie libida, sexuálnej energie a tiež lepšie fungovanie nervovej sústavy, čo sú oblasti obzvlášť dôležité v menopauze.

Ktoré prírodné prípravky na menopauzu sú najlepšie?

Ak by ste chceli využiť silu týchto rastlín v menopauze na pohlavné zdravie či sexuálny život, skvelou voľbou sú prírodné prípravky. Ich zloženie pozostáva z kombinácie extraktov bylín, minerálov či vitamínov, čiže látok prirodzených pre organizmus.

Takto komplexný obsah aktívnych látok má pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, sexuálny apetít, zmiernenie návalov tepla či nočného potenia, ale aj na prejavy spojené s menštruáciou či PMS. Čo sa týka formy, najčastejšie ide o tabletky alebo kapsuly, ktoré sú dostupné bez návštevy u lekára, čiže bez vyšetrenia alebo receptu.

Značiek na trhu je viac, no nie všetky sú kvalitné:

 • základom je vysoký obsah a kvalitná pôvod rastlinných extraktov
 • najväčšie zastúpenie by mali mať Damiána, Maca a Ženšen
 • veľkým plusom je obsah vitamínov B pre doplnenie účinkov
 • dôležitá je možnosť dlhodobého dávkovania aj každý deň
 • užívanie musí byť bez vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • samozrejmosťou by mali byť pozitívne skúsenosti z praxe

Spomedzi všetkých prípravkov má dlhodobo najlepšie referencie Stoporex® Women, domáca značka perorálnych tabliet s čisto prírodným zložením. Vhodná je pre ženy bez ohľadu na vek, no práve v čase menopauzy vám pomôže ju lepšie zvládnuť.

Ide o laboratórne testovaný a Úradom verejného zdravotníctva schválený prípravok, ktorý má odporúčané každodenné dávkovanie aj viac mesiacov. Pomáha na hormonálnu rovnováhu, zvýšenie sexuálneho apetítu, zvýšenie energie a nervového systému. Jeho dlhodobé užívanie zmierňuje aj prejavy menopauzy a predmenštruačného syndrómu.

Zhodnotenie na záver + skúsenosti s predčasnou menopauzou

Obdobie prechodu, čiže menopauzy, nie je nič príjemné, no zároveň ide o nevyhnutné a pre ženy prirodzené obdobie. Štandardne prichádza v období medzi 45. a 55. rokom života, no sú situácie, kedy môže u ženy prísť oveľa skôr, napríklad pred 40-kou.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Tak, ako štandardná menopauza, aj predčasná je spojená s negatívnymi príznakmi. Či už ide o návaly tepla, pokles libida, zhoršenie zdravia pokožky a vlasov či o vplyv na metabolizmus, ak už menopauza príde, týmto prejavom sa nevyhnete. Dobrou správou ale je, že tak pri predčasnej, ako aj pri bežnej menopauze, ich môžete úspešne riešiť.

Kľúčom k úspechu je potlačenie negatívnych faktorov týkajúcich sa životosprávy alebo životného štýlu a využitie všetkých pozitívnych. Medzi ne patria režimové opatrenia ohľadom stravovania, fyzickej aktivity, oddychu či stresu, ale aj potraviny.

Počas prechodu majú pozitívny vplyv tie, ktoré obsahujú fytoestrogény, napríklad ako sója. Ide o látky, ktoré majú v ženskom tele podobný účinok, ako estrogén.

Vysoká koncentrácia fytoestrogénov je aj v rastlinách, ktorých silu využívajú prípravky pre ženy, napríklad značka Stoporex® Women. Tieto perorálne kapsuly kombinujú silu bylinných extraktov s podpornými vitamínmi a výsledkom je vplyv na hormonálnu rovnováhu počas menopauzy. Ak ju chcete úspešne zvládnuť, určite ich skúste!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *