Menopauza: ako dlho trvá, ako sa prejavuje a prebieha a bylinky pre ženy na zmiernenie
Nevyhne sa jej prakticky žiadna žena a ide o prirodzenú súčasť nielen pohlavného života. Menopauza, niekedy mylne označovaná aj ako klimaktérium, ktorého je súčasťou, je obdobie prechodu od pohlavnej aktivity k obdobiu ukončenia plodnosti. Po jej skončení sa dostáva pohlavná sústava do pokoja a u ženy dochádza k ukončeniu menštruácie.
Menopauza je obdobím, ktoré je charakteristické zmiernením a zmenami týkajúcimi sa menštruačného krvácania. Tam sa však jej príznaky ani zďaleka nekončia.
Niektoré sú prirodzené, napríklad súvisiace s ukončením aktivity pohlavných orgánov, iné so sebou prinášajú negatívne efekty pre bežný aj pre sexuálny život. Ktoré prejavy sú pre toto obdobie prirodzené, ako prebieha a čo robiť s negatívnymi príznakmi?
Obsah
- 1 Čo je menopauza, kedy začína a ako dlho trvá?
- 2 Na ktoré oblasti má najväčší vplyv a ako prebieha?
- 3 Ako sa menopauza prejavuje a aké sú jej príznaky?
- 4 Čo ženám pomáha najviac a ako zmierniť symptómy
- 5 Bylinky, vitamíny a minerály pre ženy v prechode
- 6 Najviac rozoberané témy a otázky zo strany žien
- 7 Prírodná podpora pre ženy v menopauze aj na libido
- 8 Ako a podľa čoho vybrať TOP prípravky na menopauzu?
- 9 Takéto sú skúsenosti žien + záverečné odporúčanie
Čo je menopauza, kedy začína a ako dlho trvá?
Menopauza je obdobím prechodu u žien od pohlavnej aktivity až do obdobia pohlavnej pasivity a ukončenia činnosti vaječníkov. Technicky ide o obdobie poslednej menštruácie, čiže posledného menštruačného krvácania. Po skončení menopauzy sa žena stáva biologicky prirodzene neplodnou, nakoľko už nedochádza k uvoľňovaniu vajíčok.
Počas tohto obdobia dochádza k utlmeniu činnosti pohlavných orgánov, čo so sebou prináša účinky nielen na plodnosť, ale aj na praktický sexuálny život. Typickým sprievodným javom menopauzy je zníženie sexuálneho apetítu, čiže utlmenie chuti na sex.
Samotná menopauza je jednou zo 4 fáz celého obdobia prechodu, ktoré sa komplexne nazýva aj klimaktérium. Pred ňou sa nachádza premenopauza, čo je obdobie začiatku poklesu hormónov, no ešte bez zmien v krvácaní. Po nej nasleduje perimenopauza, kedy je krvácanie už nepravidelné, má rôznu intenzitu a pokles hormónov je viditeľnejší.
Nasleduje spomínané obdobie menopauzy, kedy dochádza k poslednému menštruačnému krvácaniu. Po ňom prichádza postmenopauza, čiže ukončenie prechodu.
Menopauza začína spravidla medzi 45. až 50. rokom života, no je to veľmi individuálne. Jej trvanie môže byť od 1 roka do 15 rokov, najmä ak hovoríme o jej príznakov a sprievodných javoch. Veľa závisí od genetickej predispozície, hormónov a životosprávy.
Na ktoré oblasti má najväčší vplyv a ako prebieha?
Menopauza je obdobím, ktoré svojou charakteristikou výrazne zasiahne do celého fungovania organizmu ženy. To sa prejaví všade, či už sa jedná o pohlavnú sústavu, mozog a nervový systém, srdce, imunitu, vzhľad a zdravie pokožky alebo sexuálny život.
Oblasti, ktoré sú v menopauze zasiahnuté najviac, sú:
Menštruačný cyklus: Prvou a najviac viditeľnou oblasťou, ktorá súvisí s menopauzou, je menštruačný cyklus. Tu dochádza k jeho zmenám a to tak, že sa postupne ukončuje, čo súvisí aj s ukončením ovulácie. Výsledkom je utlmenie krvácania počas menštruácie, pričom samotná menopauza by mala označovať obdobie posledného krvácania.
Sexuálny apetít: Dôležitým sprievodným javom obdobia prechodu u žien je pokles hladiny estrogénov a ďalších dôležitých pohlavných hormónov. Tie majú výrazný vplyv na libido, čiže na sexuálny apetít. Ženy v období menopauzy a po nej prestávajú pociťovať chuť na sexuálny styk, čo sa prejaví na ich sexuálnom a partnerskom živote.
Plodnosť: Oblasťou, kde prirodzene dochádza počas menopauze k zmenám, je aj oblasť plodnosti. V tomto prípade ide o prejav utlmenia činnosť vaječníkov, no ide hlavne priamo o súvis s ukončením krvácania. Pokiaľ nedochádza k uvoľňovaniu vajíčok a k riadnemu priebehu menštruačného cyklu, plodnosť klesá a neskôr sa ukončuje.
Nervový systém: Veľké množstvo negatívnych prejavov menopauzy súvisí so zhoršením činnosti a stavu nervovej sústavy. Tá ovplyvňuje psychosomatické funkcie, činnosť a zdravie mozgu, ale má vplyv aj na náladu alebo spánok. Ak sa k tomu pridá hormonálna nerovnováha a nedostatok niektorých minerálov, nervový systém dostáva zabrať.
Výkonnosť a vitalita: Problémy s krvným tlakom, srdcom a jeho činnosťou, ale aj s nervovou sústavou sú typickým problémom menopauzy. Výsledkom je pokles fyzickej výkonnosti a energie, no rovnako tak aj vplyv na celkovú vitalitu, vrátane tej psychickej. Znížený výkon sa prejaví väčšou únavou a rýchlejším vyčerpaním.
Metabolizmus: Celkové spomalenie organizmu ovplyvňuje prirodzene aj jeho látkovú premenu, čiže metabolizmus. Ten je horší a menej „akčný“ a to aj pod vplyvom poklesu estrogénu a ďalších dôležitých hormónov. Prejaví sa to vonkajšími fyzickými zmenami telesných proporcií, ktoré predznamenajú zvýšené ukladanie tuku.
Ako sa menopauza prejavuje a aké sú jej príznaky?
S oblasťami, ktoré menopauza zasiahne, pochopiteľne súvisia jej prejavy. Ich intenzita a trvanie sú individuálne, u niektorých žien sú kratšie, u iných dlhšie.
K najviac typickým a pre sexuálny život najdôležitejším prejavom patrí pokles sexuálneho apetítu, čiže libida. Žena v tomto období prejavuje znížený záujem o pohlavný styk, pokiaľ k nemu príde, môže mať problémy s dostatočným vzrušením. To je spôsobené zhoršením prekrvenia genitálií a intímnej oblasti, ale aj zhoršením vlhkosti vagíny.
Ďalšie symptómy súvisia s nervovým systémom a to:
- nespavosť, ťažkosti so zaspávaním alebo zobúdzanie sa v noci
- na to nadväzuje nedostatočná regenerácia tela ako aj mozgu
- problémy sa objavujú s psychickou výkonnosťou a únavou
- typickými sú zvýšená podráždenosť, precitlivenosť alebo úzkosť
- nastávajú tiež problémy s koncentráciou a kvalitou pamäte
- objaviť sa môžu búšenie srdca, bolesti hlavy alebo závraty
Problémy s hormonálnou hladinou a poklesom estrogénov sa prejavia aj v teplotnej regulácii organizmu. Typické sú návaly tepla a s tým súvisiace nočné potenie, ktoré sa zas striedajú s pocitom chladu. S tým súvisia aj problémy srdca, ciev a krvného tlaku.
U žien dochádza tiež k poklesu kolagénu, čo je dôležitá stavebná látka pre kožu, vlasy, nechty a pohybový aparát. Výsledkom je zhoršenie vzhľadu a zdravia pleti, pomalší rast vlasov alebo ich padanie, horšia kondícia nechtov, rednutie kostí a ťažkosti s kĺbmi. Niektoré ženy majú počas menopauzy problémy s priberaním alebo endokrinnými žľazami.
Čo ženám pomáha najviac a ako zmierniť symptómy
Niektoré sprievodné javy, príznaky alebo stavy môžu byť pre ženy v menopauze veľmi nepríjemné. Týka sa to nielen oblasti sexuálneho života, na ktorú sa samozrejme zameriavame najviac, ale aj fungovania nervového systému či celkovej fyzickej a psychosomatickej vitality. Ako proti týmto negatívnym symptómom bojovať alebo ich zmierniť?
Odpoveďou sú nasledujúce opatrenia a prostriedky:
Obmedzenie zlozvykov a nezdravých jedál
Životný štýl a zlozvyky s ním spojené do veľkej miery ovplyvňujú hormonálny systém a teda počas menopauzy aj jej negatívne prejavy. Ak sa dá, skoncujte s fajčením alebo ho aspoň výrazne obmedzte. Úplne nevhodný je alkohol, ktorý dokáže výrazne narušiť rovnováhu hormónov. Pozor na nezdravú stravu s vysokým objemom tuku, soli a cukru.
Fytoestrogény a ďalšie zdravé potraviny
Na hormonálnu rovnováhu, posilnenie vitality, energie, nervového systému alebo zdravia pokožky a vlasov je najlepšia úprava jedálnička. Konzumujte veľa ovocia, zeleniny, strukovín a rýb, z mäsa iba to chudé, raz za čas hovädzie alebo divinu. Špeciálnu pozornosť venujte sóji, ktorá obsahuje fytoestrogény dôležité pre hormonálnu reguláciu žien.
Dostatok spánku, pohybu aj oddychu
Súčasťou zdravého životného štýlu by mali byť aj spánok a dostatok oddychu. Pozor na prepracovanosť a nadmerné fyzické či psychické vypätie v práci. Snažte sa zaspávať a vstávať približne v rovnaký čas a počas spánku eliminujte všetky rušivé vplyvy. Cez deň zas majte pravidelný a prirodzený pohyb, najlepšia je chôdza na čerstvom vzduchu.
Obmedzenie stresu a stresových faktorov
Stres patrí všeobecne medzi veľmi negatívne faktory, čo znamená, že aj v menopauze má silný vplyv. Súvisí s ním hladina kortizolu, čo je hormón, ktorý pôsobí na zníženie estrogénov a ďalších dôležitých pohlavných hormónov. Na redukciu stresu treba okrem oddychu, spánku a pohybu využiť aj obmedzenie externých vplyvov a takým sa vyhýbať.
Správny pitný režim a bylinkové čaje
Pitný režim je dôležitý pre telo, koniec koncov, zo 60 až 70 % jeho objemu tvorí práve voda. Tá by mala byť základom aj v menopauze, pomáha aj na hydratáciu pleti a pokožky, rovnako tak na vyplavenie škodlivín. Doplňte ju o minerálku a tiež o bylinkové čaje, napríklad z Vitexu, Hlohu, Angeliky, Šalvie, Repíka, Žeruchy, Ženšenu a Damiány.
Prípravky pre ženy s prírodným zložením
Ako významný doplnok k predošlým opatreniam a zmenám odporúčame siahnuť po špeciálnych prípravkoch určených pre ženy. Pomáhajú nielen počas menopauzy, ale celkovo v každom veku, napríklad aj na menštruačný cyklus alebo proti prejavom PMS. Dôležité je, aby obsahovali komplex účinných bylín, afrodiziak, vitamínov a minerálov.
Špeciálna hormonálna terapia estrogénom
U niektorých žien s vážnejšími prejavmi a intenzívnejším poklesom hormónov, najmä estrogénov, musí nastúpiť hormonálna terapia. Tá spočíva v injekčnej alebo perorálnej forme dopĺňania estrogénov do tela a to na dlhodobej báze. Výsledkom je normalizácia hormonálnej regulácie a dlhodobé potlačenie najhorších príznakov v menopauze.
Bylinky, vitamíny a minerály pre ženy v prechode
Tak, ako aj v mnohých iných prípadoch, či už ide o ľahšie problémy alebo vážnejšie poruchy, aj v prípade menopauzy je najlepším pomocníkom príroda. Tá ponúka prirodzené spôsoby podpory, či už ide o hormonálnu rovnováhu alebo negatívne prejavy. Slúžia na to rastliny a niektoré vitamíny a minerály, ktoré treba v tomto období dopĺňať.
Pre ženy v menopauze majú najlepšie účinky tieto:
Damiána: Vysoký obsah fytoestrogénov a ďalších prospešných látok pre ženy špeciálne v období prechodu ponúka rastlina Damiána. Pochádza z Latinskej Ameriky, jej listy sú tam známe afrodiziakum. Primárne však podporuje hormonálnu rovnováhu, nakoľko jej látky sa viažu na estrogénové receptory, takže dokáže zmierniť príznaky menopauzy.
Maca: Žerucha peruánska je veľmi známe prírodné afrodiziakum pochádzajúce z Južnej Ameriky. Extrakty z nej sú využívané v podporných produktoch určených pre mužov, no má pozitívny vplyv aj u žien. Pomáha na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy a zvyšuje sexuálny apetít, čím môže počas menopauzy ženám viditeľne zlepšiť sexuálny život.
Panax Ginseng: Túto rastlinu možno poznáte aj ako Ženšen a ide o známu ázijskú bylinku využívanú ako celkový stimulant energie a nervovej sústavy. Medzi jej účinky patria aj podpora hormonálnej rovnováhy a regulácie a zvýšenie fyzickej výkonnosti a vitality. Pomáha tak proti únave, nespavosti, stresu a nervozite počas menopauzy.
Zinok, selén a horčík: Okrem rastlinných extraktov sú dôležité aj minerály. Ženám sa preto odporúčajú dopĺňať najmä Zinok, Selén a Horčík. Kým prvý menovaný vplýva na činnosť pohlavnej sústavy a pohlavné hormóny, druhý je dôležitý pre pokožku, vlasy a nechty. Horčík sa odporúča na posilnenie psychickej odolnosti a nervovej sústavy.
Vitamíny B, C a E: Ak ide o vitamíny, obzvlášť vitamíny B6 a B12 sú pre ženy dôležité. Podporujú činnosť nervového systému, zvyšujú libido, pomáhajú na krvný obeh a podporujú hormonálnu reguláciu, čím pomáhajú na priaznivý priebeh menopauzy. Vitamíny C a E majú antioxidačné účinky na pokožku a vlasy a stimulujú imunitu v tele.
Najviac rozoberané témy a otázky zo strany žien
Príde k menopauze u každej ženy? Ako je to s jej začiatkom a ako s jej trvaním? Aký je rozdiel medzi menopauzou a klimaktériom? Nielen tieto otázky trápia ženy, o čom svedčia viaceré fóra, diskusie alebo komentáre a príspevky všade na internete.
Na tie najčastejšie preto prinášame odpovede aj tu:
Aký je rozdiel medzi menopauzou a klimaktériom?
Klimaktérium je pojem označujúci celkové obdobie prechodu u žien medzi pohlavnou aktivitou a pohlavnou pasivitou. Menopauza je časť tohto obdobia, ktorá je však najviac viditeľná a to preto, že ide o posledné menštruačné krvácanie. V menopauze teda dochádza k ukončeniu menštruácie a tým pádom aj k ukončeniu ovulačného cyklu.
Dochádza k tomuto stavu u každej ženy alebo nie?
Áno, biologicky si obdobím menopauzy prejde každá fyziologicky zdravá žena. Výnimkou sú situácie, ak došlo k nejakému ochoreniu alebo zákroku, ktorého výsledkom bolo ukončenie menštruačného cyklu ešte pred týmto obdobím. Druhou otázkou však je, že hoci každá žena prejde menopauzou, u každej sú jej prejavy a priebeh mierne odlišné.
Kedy menopauza začína, kedy končí a aké má trvanie?
Spravidla sa jej začiatok objavuje medzi 45. a 50. rokom života, najmä ak ide o prvé viditeľné prejavy s ňou spojené. U niektorých žien však môže prísť narušenie menštruácie, či už ide o pravidelnosť alebo intenzitu, aj oveľa skôr, niekedy aj okolo 40. roku života. Trvanie býva okolo 5 rokov, u niektorých žien zas naopak končí až okolo 60. roku.
Ktoré faktory najviac vplývajú na jej priebeh a príznaky?
V prvom rade ide o genetickú predispozíciu, čiže dedičnosť. To, kedy sa u vás začne alebo ako bude menopauza prebiehať, môže mať súvis aj s tým, ako to bolo u vašej matky alebo u iných rodinných príslušníkov. Medzi ďalšie vplyvy patria životospráva, celkovo životný štýl, stravovanie, fyzická aktivita, pohyb a dopĺňanie dôležitých látok.
Sú na zvládnutie tohto obdobia potrebné prípravky?
Úplne nevyhnutne pochopiteľne nie, ale predstavujú minimálne polovicu úspechu. Hovoríme samozrejme o bylinných prípravkoch s komplexným zložením, ktoré je špeciálne určené a prispôsobené pre ženy. Ich cieľom je úprava hormonálnej rovnováhy, pomoc s príznakmi týkajúcimi sa menopauzy a viaceré obsahujú aj afrodiziaka na libido.
Prírodná podpora pre ženy v menopauze aj na libido
Keďže oblasť sexuálneho apetítu trpí spolu s plodnosťou práve počas menopauzy najviac, hľadajú ženy spôsoby, ako tieto oblasti podporiť. Kľúčom k tomu môžu byť práve spomínané bylinky, obzvlášť v prípade, ak sa jedná o overené a účinné afrodiziaka.
V minulosti boli využívané v podobe čajov alebo odvarov, dnes sa výťažky a extrakty z nich používajú aj v podobe perorálnych tabliet alebo kapsúl. Výhodou je oveľa silnejšie zloženie, čiže vyššia koncentrácia dôležitých účinných látok, ale aj overené a otestované použitie. Dávkovanie je presné a užívanie prípravkov môže byť dlhodobejšie.
Okrem bylinných zložiek obsahujú veľa minerálov, vitamínov a ďalších látok s prirodzeným pôvodom, čo znamená komplexnejšie účinky na celý organizmus.
Tieto prípravky tak pomáhajú nielen na libido, ale rovnako tak aj na hormonálnu rovnováhu a reguláciu. Cez takéto pôsobenie dokážu zmierniť najviac negatívne sprievodné javy, ktoré sa počas menopauzy objavujú, napríklad návaly tepla, nervozitu, nadmerné potenie alebo ťažkosti s metabolizmom. Ich efekt je prirodzený a dostupné sú bez receptu.
Plusom je, že mnoho z nich má benefity pre ženy nielen po 40-tke, ale aj pre tie mladšie. Rastliny a ďalšie látky v nich obsiahnuté môžu pomáhať aj na pravidelnosť a zdravý priebeh menštruácie, prípadne zmiernenie prejavov predmenštruačného syndrómu.
No products found which match your selection.
Ako a podľa čoho vybrať TOP prípravky na menopauzu?
Spomínané prírodné prípravky určené pre ženy sú na našom trhu čoraz viac populárnejšie. Nie všetky ale majú dostatočnú kvalitu, aby vám naozaj viditeľne pomohli, preto treba pred kúpou pozorne vyberať také, ktoré majú dobré referencie a kvalitné zloženie.
Dôležité je, aby obsahovali komplex viacerých účinných látok, napríklad bylín typu Maca, Damiána a Panax Ginseng, ktoré sú doplnené o ďalšie zložky. Optimálne je, ak ich účinky podporujú vitamíny skupiny B, ktoré sú počas menopauzy veľmi dôležité. Plusom je, ak sa jedná o známejšiu značku, ktorá je na trhu dlhšie a sú s ňou skúsenosti.
Pri výbere daného prípravku zvážte aj tieto faktory:
- dostupnosť bez nutnosti vyšetrenia u lekára alebo receptu
- širšie zloženie, ale nie príliš, aby bola koncentrácia látok vysoká
- komplexné účinky, najmä na zlepšenie hormonálnej rovnováhy
- pozitívne skúsenosti žien a fakt, že značka na trhu pôsobí dlhšie
- minimum nežiaducich účinkov a možných kontraindikácií
- možnosť dlhodobého pravidelného dávkovania na dennej báze
Na trhu je samozrejme veľa producentov, no ak ide o podporu počas menopauzy, na libido alebo aj zdravú menštruáciu, najviac asi ponúka Stoporex®. Táto slovenská značka je u nás známa veľkou ponukou prípravkov pre sexuálny život mužov aj žien.
Špeciálne pre ne ponúka Stoporex® Women, perorálne kapsuly s jednoduchým dávkovaním a širokými účinkami. Môžete ich užívať každý deň, pomáhajú na sexuálny apetít, nervový systém, vitalitu aj príznaky PMS alebo menopauzy a majú 100 % prírodné zloženie. Okrem šírky látok výrobca v ich prípade špeciálne dbá aj na kvalitu ich pôvodu.
Takéto sú skúsenosti žien + záverečné odporúčanie
Menopauza je pre ženy prirodzeným obdobím, ktorému sa nevyhnú. Hoci mnoho z nich sa ho obáva kvôli poklesu sexuálneho apetítu, skúsenosti ukazujú, že to nemusí byť také zlé. Dôležité je prijať režimové opatrenia, ktoré môžu libido stimulovať a zvýšiť. Viaceré z nich sú prospešné pre celý organizmus a na zmiernenie negatívnych javov.
Ako najdôležitejšia sa ukazuje kombinácia zlepšenia životného štýlu a životosprávy v spojení s obmedzením negatívnych faktorov. Alkohol, cigarety, stres a nedostatok spánku sú tie, na ktoré sa treba zamerať najviac, na ne sa totiž viažu najväčšie ťažkosti.
Rovnako dôležité je zmeniť jedálniček tak, aby obsahoval veľa fytoestrogénov, vitamínov, minerálov, aminokyselín, bielkovín a zdravých mastných kyselín.
Významnú úlohu má posilnenie hormonálnej rovnováhy a to práve prostredníctvom bylín. Niektoré z nich sú špeciálne vhodné pre ženy v čase menopauzy a vďaka moderným poznatkom nie ste odkázaní iba na bylinkové čaje, ale aj lepšiu formu.
Jej príkladom je práve podporný prípravok Stoporex® Woman. Ten pomáha nielen ženám počas prechodu, ale aj všeobecne. Jeho recenzie a hodnotenia sú nadmieru pozitívne, čo je výsledkom komplexného zloženia a vysokej koncentrácie najviac účinných látok. S takýmto komplexnom opatrení viete menopauzu zvládnuť bez väčších ťažkostí!
Zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Menopause
- https://www.nhs.uk/conditions/menopause/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397
- https://www.nia.nih.gov/health/what-menopause
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!