najlepšie potraviny na ženskú plodnosť

Aké sú najlepšie potraviny na ženskú plodnosť, čo ju podporuje a pomáha a čo jej škodí?

Keď sa povie plodnosť, u žien sa pod týmto pojmom myslí nielen úspešné oplodnenie ich vajíčka spermiou, ale aj schopnosť plod donosiť a zdravo porodiť.

Ženská plodnosť je teda vnímaná v širšom kontexte, než mužská, čo so sebou prináša aj nutnosť komplexnejšieho pohľadu. Platí to tak pre faktory, ktoré ju ovplyvňujú, ako aj pre možnosti, ako ju podporiť. Tých je viacero, no jedným z najviac prirodzených a dlhodobých prostriedkov sú potraviny, čiže strava, jedlá a suroviny v nich.

No tak, ako existujú tie vhodné a prospešné, ktoré pomáhajú na plodnosť žien, existujú aj škodlivé a nevhodné. Ktoré teda zaradiť do jedálnička, ktoré naopak z neho treba dať preč a ako ešte môžete plodnosť, vrátane zdravého tehotenstva, podporiť?

Ženská plodnosť, čo ju ovplyvňuje a kedy je žena neplodná

Ženská plodnosť je schopnosť počatia vajíčka mužskou spermiou, úspešného vývoja plodu počas tehotenstva a úspešného donosenia vrátane zdravého pôrodu. Ovplyvňuje ju niekoľko aspektov, predovšetkým hladina hormónov a zdravie pohlavnej sústavy.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Jedným z kľúčových faktorov s vplyvom na plodnosť je zdravý menštruačný cyklus, čo znamená jeho pravidelnosť a normálny priebeh zahŕňajúci aj ovuláciu.

Pravidelný cyklus je pritom indikátorom zdravého reprodukčného systému, ale predovšetkým je dôležitý pre plodnosť a priebeh ovulácie. S ňou súvisí aj stav vaječníkov a ich schopnosť uvoľňovať dozreté a životaschopné vajíčka. Platí pritom, že práve na tento aspekt do veľkej miery vplýva vek, kde plodnosť u žien klesá po 35. roku ich života.

Ak ide o neplodnosť, tá je definovaná ako neschopnosť otehotnieť aj po 1 celom roku snaženia sa, čiže pravidelnom a nechránenom pohlavnom styku. Za ňou pritom netreba hľadať iba vek, svoj vplyv majú aj stres, životný štýl či dedičnosť.

Všeobecne platí, že tak plodnosť, ako aj neplodnosť, nemusia byť automaticky trvalé stavy. Okrem toho, že existujú moderné lekárske postupy a spôsoby liečby, môžete svoju plodnosť ovplyvňovať aj prirodzene a dlhodobo. Práve faktory typu životospráva, jedálniček, spôsob života či vplyv na hormonálnu hladinu môžu zohrať zásadnú úlohu.

Ktoré potraviny sú na plodnosť žien vhodné a najlepšie?

Jednou z najviac prirodzených pozitívnych možností sú potraviny. Tie, ktoré podporujú plodnosť u žien, by mali mať potrebné živiny, vrátane vitamínov, minerálov, zdravých tukov a aminokyselín. Potom vedia ovplyvniť hormóny, menštruáciu aj ovuláciu.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Medzi tie najlepšie pre ženy patria nasledovné typy:

Ryby: Ak ide o plodnosť, začať treba pri rybách. Ich význam spočíva v obsahu omega-3 mastných kyselín, bielkovín, Zinku a vitamínu D. Tieto živiny môžu prispieť k podpore plodnosti a zdraviu vaječníkov. Rybami s najvyšším obsahom látok, ktoré odporúčame zaradiť do vášho jedálnička, sú losos, tuniak, sardinky alebo makrela.

Zelenina: Dôležitú úlohu pri zlepšovaní plodnosti ženy hrá aj zelenina. Je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, ktoré pozitívne ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu a reprodukčné funkcie. Najlepšie sú brokolica, špenát, mrkva, paradajky, špargľa, kel a paprika, ktoré obsahujú dôležité živiny podporujúce reprodukčné zdravie ženy.

Ovocie: Pre plodnosť žien je dôležité aj ovocie, pretože obsahuje bohaté zásoby vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré majú vplyv aj na spomalenie predčasného starnutia buniek. Medzi príklady ovocia, ktoré majú pozitívny vplyv na plodnosť, patria jahody, citrusové ovocie, avokádo, granátové jablká, hrozno, hrušky, jablká a slivky.

Morské plody: Výborným doplnkom stravy pre ženy, ktoré sa snažia zlepšiť svoju plodnosť, sú aj morské plody. Obsahujú množstvo omega-3 mastných kyselín, minerálov a bielkovín, ktoré podporujú zdravie reprodukčného systému a dozrievanie vajíčok. Medzi najlepšie plody pre tento účel patria homáre, ustrice a kalamáre podporujúce aj libido.

Orechy a semiačka: Tento druh stravy obsahuje zdravé tuky, vitamíny, minerály, vlákninu a fytoestrogény, ktoré zlepšujú hormonálnu rovnováhu a pohlavné funkcie. Medzi vhodné druhy patria mandľové orechy, lieskové orechy, kešu orechy, para orechy, tekvicové semienka, ľanové semienka, sezamové semienka a slnečnicové semienka.

Celozrnné obilniny: Obilniny majú významný vplyv na plodnosť žien, najmä celozrnné, ktoré obsahujú vlákninu aj vitamíny B. Do jedálnička odporúčame zaradiť hnedú ryžu, celozrnný chlieb, quinou, ovsené vločky a pohánku, ktoré svojimi živinami prispievajú k podpore zdravia vaječníkov a majú stimulačný efekt aj na sexuálny apetít.

Strukoviny: Táto kategória potravín patrí k tým, ktoré môžu vašu plodnosť ovplyvniť zásadne. Je totiž bohatá na fytoestrogény, bielkoviny, vlákninu a minerály, ktoré zlepšujú hormonálnu hladinu aj zdravie jednotlivých orgánov pohlavnej sústavy. Do tejto kategórie patria fazuľa, šošovica, cícer alebo hrach, ktoré môžete jesť pravidelne.

Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku: Na plodnosť pre ženy sú prospešné aj mliečne výroby obsahujúce vápnik, bielkoviny a vitamíny D. Nemalo by ale ísť všeobecne o všetky, iba o tie, ktoré majú znížený objem tuku. Patria sem nízkotučné jogurty, tvaroh, nízkotučné mlieko a nízkotučné syry, ktoré podporujú tiež funkciu vaječníkov.

Vajcia: Osobitnou kategóriou potravín s pozitívnym vplyvom na ženské reprodukčné zdravie aj pohlavnú sústavu sú vajcia. Okrem vysokého objemu bielkovín obsahujú látku zvanú cholín, ktorá patrí do skupiny komplexu vitamínov B. Táto látka pozitívne pôsobí na dozrievanie a kvalitu ženských vajíčok a tiež na psychickú pohodu.

Olivový olej: Význam olivového oleja pre plodnosť žien spočíva v jeho schopnosti poskytnúť telu zdravé tuky a antioxidanty. Jeho obsah mononenasýtených tukov a vitamínu E prispieva k podpore plodnosti a optimálnemu fungovaniu reprodukčného systému. Pripisuje sa mu tiež schopnosť zlepšiť zdravie vaječníkov a celkovo hormonálne procesy.

Mäso a hydina: V strave žien zohrávajú dôležitú úlohu pre plodnosť aj mäso a hydina. Tie sú výborným zdrojom bielkovín, železa a vitamínov B. Váš jedálniček by preto mal obsahovať chudé kuracie aj morčacie mäso, pozitívny vplyv majú tiež mäso z králika alebo hovädzie. V tom poslednom prípade získate aj bohatý zdroj fytoestrogénov.

Pozor si dajte na tieto škodlivé a nevhodné potraviny pre ženy

Jedálniček vplýva na vašu plodnosť komplexne, čo znamená, že okrem potravín, ktoré sú pre vás prospešné, existujú aj tie škodlivé. Ich negatívny vplyv na ženské zdravie spočíva najmä v pôsobení na hormonálnu rovnováhu a zdravie pohlavnej sústavy.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Medzi tie, ktoré sú negatívne pre plodnosť, patria tieto:

Rafinované cukry a sladkosti: Nadmerný príjem týchto potravín môže spôsobiť nárast inzulínu a zápalových reakcií, čo má nepriaznivý vplyv na produkciu a hladinu hormónov na plodnosť. Sem patria biely cukor, sacharóza a výrobky s vysokým obsahom fruktózy, ako sú sladené nápoje, dezerty, sladkosti a priemyselne spracované potraviny.

Fast food jedlá a polotovary: Tieto potraviny sú často ochudobnené o živiny a obsahujú škodlivé prísady, najmä transmatné kyseliny, ktoré môžu ovplyvniť hormonálnu reguláciu a zdravie reprodukčného systému. Prebytok transmastných kyselín spôsobuje aj zápalové reakcie a nadváhu, ktorá negatívne ovplyvní vašu plodnosť aj libido.

Prebytok nasýtených tukov: Potraviny bohaté na nasýtené tuky, ako sú napríklad mastné jedlá, údené mäso, syry, vyprážané potraviny alebo sladké pečivo, môžu prispieť k zápalom a k hormonálnej nerovnováhe. To má negatívny vplyv na menštruáciu a ovuláciu, či už ide o ich priebeh alebo pravidelnosť. Výsledkom je potom pokles plodnosti.

Kofeín a nadmerný príjem kávy: Kofeín môže spôsobiť nárast kortizolu, stresového hormónu, ktorý negatívne vplýva na estrogény a hladinu ďalších hormónov potrebných pre plodnosť. Vysoký príjem kávy môže tiež znížiť absorpciu železa a iných dôležitých živín a zároveň je rizikový aj pre srdce, cievy a celý nervový systém.

Častá konzumácia alkoholu: Rovnako tak alkohol negatívne ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a to vrátane menštruácie a ovulácie. Taktiež môže negatívne ovplyvniť aj zdravie vaječníkov, čo už má priamy vplyv na reprodukčnú funkciu. Jeho pravidelná konzumácia tiež zhoršuje sexuálny apetít a prekrvenie či zvlhčenie sliznice pošvy.

Ako podporiť ženskú plodnosť? Aj cez vitamíny a bylinky

Okrem cieleného výberu potravín viete na svoju plodnosť vplývať aj ďalšími prostriedkami. Niektoré zahŕňajú režimové opatrenia, iné zas vplyv na zdravie pohlavnej sústavy, životný štýl , cvičenie alebo silu overených bylín, vitamínov či minerálov.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Pre najlepšiu a dlhodobú podporu plodnosť skúste:

Sledovanie ovulácie a menštruačného cyklu

Táto metóda je užitočným nástrojom na podporu otehotnenia keďže vám umožní identifikovať obdobie pre najväčšiu pravdepodobnosť ovulácie. Týmto spôsobom môžete zvýšiť efektívnosť pohlavného styku počas najplodnejších dní vášho menštruačného cyklu a optimalizovať šance na úspešné otehotnenie, čiže oplodnenie vajíčka.

Pravidelné prehliadky a riešenie zápalov a infekcií

Pravidelné návštevy u gynekológa raz ročne vám dajú možnosť monitorovať zdravie a stav reprodukčného systému a identifikovať prípadné zápaly či infekcie včas. Rýchle a adekvátne liečenie týchto problémov môže minimalizovať ich vplyv na plodnosť a zabezpečiť optimálny stav reprodukčného zdravia vrátane priechodnosti vajíčkovodov.

Obmedzenie kofeínu, alkoholu a vplyvu stresu

Nadmerný príjem kofeínu a alkoholu vplýva negatívne na hormonálnu rovnováhu, vrátane hladiny estrogénu, čo zas ovplyvní menštruačný cyklus, ovuláciu a teda aj schopnosť otehotnieť. Nebezpečný je aj stres, ktorý produkuje stresový hormón kortizol s rovnako negatívnym vplyvom. Naopak, oddychu a zdravý spánok sú prospešné.

Viac prirodzeného pohybu a zdravého spánku

Pravidelná fyzická aktivita a cvičenie môžu pomôcť udržiavať zdravú hmotnosť a hormonálnu rovnováhu, čo pozitívne ovplyvňuje schopnosť otehotnieť. Zároveň má dostatok spánku stimulačnú funkciu na produkciu hormónov a celkovú ich rovnováhu. Z pohybu odporúčame chôdzu, beh, plávanie, šprinty a intenzívny HIIT tréning.

Cvičenie na panvové dno a nové polohy pri sexe

Toto cvičenie môže zlepšiť plodnosť tým, že posilní svaly v tejto oblasti. Nazýva sa tiež Kegelove cvičenie a spočíva v striedavom uvoľňovaní a sťahovaní svalstva ovládajúceho močenie. Nové sexuálne polohy môžu pomôcť na lepší prienik spermií k vajíčku a tiež zvýšiť sexuálny apetít, čo má významný vplyv aj na počet pohlavných stykov.

Viac vitamínov a minerálov na zvýšenie plodnosti

Cielené dopĺňanie niektorých vitamínov a minerálov má pozitívny vplyv na estrogén aj zdravie pohlavnej sústavy, čo je dôležité pre plodnosť. Kyselina listová podporuje vývoj plodu, Železo pomáha prenosu kyslíka, vitamín D podporuje hormonálnu rovnováhu, Zinok je dôležitý pre dozrievanie vajíčok a vitamín E zas zlepšuje ich kvalitu.

Podporné prípravky pre ženy s prírodným zložením

Podporné prípravky pre ženy s prírodným zložením sú čoraz viac žiadanou cestou na podporu plodnosti, ale aj celkovo sexuálneho zdravia a stavu pohlavnej sústavy. Ide o perorálne tabletky či kapsuly dostupné bez receptu, ktoré obsahujú byliny, vitamíny a minerály s cieľom podporiť hormonálnu rovnováhu, plodnosť a dokonca aj sexuálny život.

Najviac kladené otázky žien o plodnosti a jej podpore

O tému plodnosti a možnosti, ako ju efektívne podporiť, sa ženy zaujímajú stále viac a to aj na internetových fórach alebo v diskusiách. Ich dotazy sa týkajú otehotnenia, ovulácie aj vplyvov, ktoré môžu mať pozitívne či negatívne pôsobenie na plodnosť.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

K témam, ktoré sú rozoberané najviac, patria tieto:

Kedy je najlepší čas pre ženu na otehotnenie?

Najlepší čas na otehotnenie je zvyčajne v mladom veku, najmä v období medzi 20. a 35 rokom, keď je pravdepodobnosť oplodnenia väčšia a riziko zdravotných komplikácií nižšie. Plodnosť ženy sa počas starnutia postupne znižuje, najmä po 35. roku života. V rámci menštruačného cyklu je najlepší čas ovulácia, čiže obdobie plodných dní.

Ako a podľa čoho môžem rozpoznať príznaky ovulácie?

Rozpoznať príznaky ovulácie nie je ťažké, treba sa však viac spoliehať na matematiku. Ovulácia sa zvyčajne vyskytuje v strede menštruačného cyklu, okolo 14. dňa pri 28-dňovom cykle. Sledovanie teploty tela a hlienov krčka maternice, ale aj prípadné bolesti alebo diskomfort v panvovej oblasti ženy, sú jej najčastejšie viditeľné prejavy.

Ovplyvní hormonálna antikoncepcia plodnosť aj po jej ukončení?

Áno, samozrejme, nakoľko to je jej cieľom, pričom aj obdobie po skončení jej užívania je náročné na otehotnenie.  To trvá rôzny čas, mnohé ženy začnú mať opäť ovuláciu a menštruáciu po niekoľkých týždňoch, iné až po mesiacoch. Tento proces sa môže u každej ženy výrazne líšiť a dosť veľa závisí aj od hormonálnej rovnováhy v tele.

Ako sa dá zlepšiť kvalita vajíčok a produkcia vaječníkov?

Prvým krokom je strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktorá môže podporiť zdravie reprodukčného systému. Pravidelná fyzická aktivita, dostatok spánku a Kegelove cviky majú tiež pozitívny vplyv. Dôležité je tiež obmedziť negatívnych faktorov, najmä ak ide o alkohol, fajčenie a nezdravé potraviny s vplyvom na vaječníky.

Existujú príznaky neplodnosti, na ktoré by som si mala dať pozor?

Áno, najmä ak ide o nepravidelnosť cyklu, úplnú absenciu menštruácie alebo jej výrazné zmeny týkajúce sa množstva krvi. Bolestivá menštruácia alebo nadmerné krvácanie môžu indikovať endometriózu. Medzi varovné či rizikové prejavy patria aj neprirodzený hlien krčka maternice, bolestivý pohlavný styk, suchosť vagíny či výtok z nej.

Podporte plodnosť prírodne, dlhodobo a bez vedľajších účinkov

Podporiť svoju plodnosť nemusíte len s pomocou medicínskych zákrokov, ale aj prirodzene, dlhodobo a bez vedľajších účinkov spojených so syntetickými liekmi.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

V kontexte prírodnej podpory plodnosti sú overeným prostriedkom byliny, najmä také, ktoré obsahujú veľa fytoestrogénov a podporných vitamínov či minerálov. Veľmi univerzálnou je v tomto ohľade Maca, ktorá tradične pomáha udržiavať rovnováhu a podporuje aj sexuálny apetít, čo sa pozitívne odrazí na menštruačnom cykle a plodnosti.

Damiána, ďalšia rastlina, má špeciálne účinky pre ženy na podporu ich reprodukčného zdravia aj hormonálnej rovnováhy. Svojim vplyvom zlepšuje kvalitu vajíčok a ovuláciu, keďže obsahuje veľa fytoestrogénov, ktoré pôsobia na estrogénové receptory.

To sa prejaví u žien v každom veku, či už ide o PMS alebo o ženy v menopauze. Podobné účinky má aj Ženšen, rastlina s dlhodobou tradíciou v tradičnej čínskej medicíne. Tá je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, ktoré pomáhajú telu reagovať na stres a záťaž. Tiež má pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu ako aj sexuálny apetít.

Účinky týchto bylín viete využiť vo viacerých formách a kým v minulosti prevládali celkom prirodzene čaje, dnes už ide skôr o perorálne tabletky či kapsuly. Ich výhodou sú širšie zloženie, vyššia koncentrácia a laboratórne overené pôsobenie v tele.

Aké účinky majú prírodné prípravky pre ženy a ako ich vybrať

Na posilnenie plodnosti cez prirodzenú podporu reprodukčného systému a hormonálnu rovnováhu sú určené hotové prírodné prípravky. To, čo ich robí atraktívnymi, je ich zloženie pozostávajúce z rastlín, minerálov a vitamínov v jedinečnej kombinácii.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Tieto tabletky či kapsule sú 100 % prírodné a vhodné pre ženy bez ohľadu na vek. Ich kúpa nevyžaduje lekárske vyšetrenie ani predpis od lekára a sú dostupné voľne. Niektoré účinkujú na menštruačný cyklus, iné na prejavy predmenštruačného syndrómu, ďalšie na sexuálny apetít a iné na menopauzu a jej príznaky. Niektoré majú celkové pôsobenie.

Okrem ich účinkov sa treba pri výbere zamerať aj na:

  • komplexné a bohaté zloženie s kvalitným pôvodom látok
  • významný podiel extraktov Damiány, Macy alebo Ženšenu
  • možnosť dlhodobého užívania aj niekoľko mesiacov po sebe
  • minimálne riziko vedľajších účinkov alebo kontraindikácií
  • známosť značky aj pozitívne recenzie a referencie z praxe
  • doplnenie bylinných látok o vitamíny dôležité pre plodnosť

Na trhu sa nachádza viac produktov pre ženy, no nie všetky splnia tie najnáročnejšie kritéria. Výnimkou v tomto ohľade je značka Stoporex® Women, ktorý posilňuje hormonálnu rovnováhu a podporuje zdravý menštruačný cyklus a sexuálny apetít.

Toto komplexné pôsobenie je výsledkom kompletného zloženia, ktoré kombinuje pôvodom aj koncentráciou kvalitné bylinné extrakty z Damiány, Žeruchy a Ženšena obohatené o vitamíny B6 a B12. Prípravok je vo forme kapsúl, ktoré sa užívajú v dávke 4 denne a to 2 ráno a 2 večer. Samozrejmosťou je schválenie Úradom verejného zdravotníctva.

Zhodnotenie + skúsenosti žien s potravinami na plodnosť

Ako ukazujú skúsenosti žien, význam stravy pri podpore plodnosti nie je zanedbateľný a cielená konzumácia potravín podporujúcich plodnosť má svoje výsledky.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Podpora plodnosti však totiž nekončí iba pri tých potravinách, ktoré obsahujú dostatočné množstvo fytoestrogénov, zdravých tukov, minerálov, vitamínov či aminokyselín. Dôležité je obmedziť aj negatívne jedlá a suroviny, ktoré môžu plodnosť, ale aj hormonálnu rovnováhu, sexuálny apetít či celkovo zdravie pohlavnej sústavy výrazne zhoršiť.

Svoje miesto pri podpore plodnosti má aj cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna, zmena stereotypu v posteli a samozrejme dostatočná fyzická aktivita. Veľmi negatívnym vplyvom je stres, ktorý môže výrazne skomplikovať vaše otehotnenie.

Dôležitá je aj prevencia, najmä ak ide o pravidelné gynekologické prehliadky, ktoré môžu odhaliť zápaly či nepriechodnosť vaječníkov. Pre úspešne otehotnenie je vhodné sledovať aj ovuláciu a dbať na pravidelnosť menštruačného cyklu. To sa dá dosiahnuť aj cez prírodnú podporu v podobe prospešných bylín s overenými účinkami pre ženy.

Príkladom využitia ich synergie a sily sú podporné prípravky, napríklad ako je značka Stoporex® Women. Ten kombinuje rastlinné extrakty s vitamínmi skupiny B a má komplexný vplyv na hormonálnu rovnováhu. Využite jeho pomoc aj vy!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *