Ženska plodnosť

Ženská plodnosť, čo ju ovplyvňuje, kedy je žena plodná a aká je jej prírodná podpora?

Jednou z najdôležitejších úloh ženskej pohlavnej sústavy je reprodukčná funkcia. Schopnosť splodiť potomka je biologickým základom fungovania reprodukčného systému a úzko súvisí aj s ďalšími oblasťami sexuálneho života a zdravia pohlavnej sústavy.

Aby mohlo prísť k splodeniu potomka, úspešnému vývoju plodu v ženskom tele a následne aj k úspešnému pôrodu, je nevyhnutné fungovanie všetkých častí pohlavnej sústavy. Svoju úlohu však zohrávajú aj niektoré ďalšie faktory, vrátane hormonálneho systému, pravidelnosti menštruačného cyklu, zdravej ovulácie či vplyvy životosprávy.

Čo všetko plodnosť u žien ovplyvňuje, kedy je žena plodná a kedy naopak neplodná a ako sa dá plodnosti pomôcť dlhodobo a prírodne? Odpovede nájdete tu!

Čo je ženská plodnosť a kedy je žena plodná

Pod pojmom ženská plodnosť sa myslí schopnosť ženy splodiť potomka, previesť plod obdobím vývoja a úspešne ho porodiť. Definícia hovorí, že žena je plodná vtedy, ak dokáže počas 1 roka nechráneného pohlavného styku úspešne otehotnieť.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Naopak, ako neplodná sa označuje v tom prípade, ak je tento pokus neúspešný. Samotná plodnosť je pritom úzko spätá s menštruačným cyklom, vajíčkami a celkovým zdravím pohlavnej sústavy. Kľúčovú hru zohrávajú aj hormóny estrogén a progesterón, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus, ale aj ovuláciu, čiže uvoľnenie vajíčka.

Ak ide o menštruačný cyklus, o ňom treba vedieť:

 • je to pravidelný proces, ktorý priamo ovplyvňuje plodnosť ženy
 • začína 1. dňom špinenia, keď sa sliznica odlúči z maternice
 • cyklus a jeho fázy riadia hormóny estrogén a progesterón
 • pod vplyvom estrogénu dozrieva vajíčko v procese ovulácie
 • po nej sa už zrelé vajíčko uvoľní z vaječníka a putuje do maternice
 • pokiaľ k oplodneniu nepríde, menštruačný cyklus sa opakuje

Z pohlavných orgánov majú na ženskú plodnosť najväčší vplyv vaječníky, ktoré produkujú hormóny estrogén a progesterón. Estrogén hrá významnú úlohu pri príprave maternice na prípadné prijatie oplodneného vajíčka a podporuje celú ovuláciu.

Progesterón zas pôsobí po ovulácii a pripravuje maternicu na možné tehotenstvo. Všetky tieto faktory spolu úzko súvisia a ovplyvňujú ženskú plodnosť, hormonálnu rovnováhu, libido aj vzrušivosť. V rámci plodnosti môžu spôsobiť jej čiastočný pokles alebo aj úplnú neplodnosť, v závislosti od toho, ako dlho sa budete snažiť s partnerom otehotnieť.

Čo ovplyvňuje plodnosť žien a aké faktory na ňu vplývajú

Plodnosť žien je dôležitým a zložitým aspektom reprodukčného zdravia, ktorý ovplyvňuje množstvo faktorov. Medzi ne patria viaceré kategórie biologických, hormonálnych, fyziologických aj psychologických vplyvov, ktorých poznanie a pochopenie je mimoriadne dôležité pre ženy, ktoré plánujú tehotenstvo alebo s ním majú problém.

Medzi najvýraznejšie faktory pre plodnosť patria:

Nepravidelný cyklus: Nestabilný menštruačný cyklus môže naznačovať hormonálnu nerovnováhu alebo nejaký zdravotný problém týkajúci sa maternice či vaječníkov. Súvisieť môže aj s problémami ovulácie a tak brániť aj úspešnému oplodneniu. Občasné odchýlky o 1 či 2 dni problém nie sú, ale väčšie alebo aj pravidelnejšie už áno.

Vek: Ďalším veľmi významným faktorom ovplyvňujúcim plodnosť žien je ich vek. S pribúdajúcim časom a starnutím vaječníkov klesá množstvo a tiež kvalita vajíčok, čo môže znížiť šance na otehotnenie. Ženy majú najvyššiu plodnosť vo svojich 20. a 30. rokoch života, no po 35. a najmä 40. roku  sa schopnosť otehotnieť značne znižuje.

Hormonálna nerovnováha: Poruchy v produkcií hormónov alebo ich hladine v tele, najmä ak ide o estrogénu a progesterónu, môžu mať vplyv na správne fungovanie menštruačného cyklu a ovuláciu. Nízke hladiny týchto hormónov spôsobujú problémy s dozrievaním vajíčok a ich uvoľňovaním, čo tiež znižuje šancu na úspešné oplodnenie.

Ochorenia a problémy pohlavnej sústavy: Infekcie, zápaly, cysty alebo polypy v reprodukčných orgánoch žien môžu narušiť normálnu funkciu pohlavnej sústavy, čo bráni oplodneniu vajíčka. Tieto zdravotné ťažkosti sa týkajú najmä maternice, vaječníkov a vajíčkovodov a môžu byť akútneho alebo chronického charakteru.

Nezdravá životospráva: Nezdravé stravovanie, vrátane solených, sladkých a vyprážaných jedál, nedostatočná fyzická aktivita, stres, depresie, úzkosti a celková psychická nepohoda, môžu negatívne ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a funkcie reprodukčného systému. Tieto faktory môžu spôsobiť menštruačné poruchy a problémy s ovuláciou.

Užívanie ochrany a hormonálnych liekov: môžu tiež ovplyvniť plodnosť žien. Po prerušení užívania HAK môže trvať aj rok, kým sa podarí dostať hormóny do rovnováhy a kým sa cyklus upraví a ovulácia vráti do normálu. Dlhodobý vplyv naopak majú lieky na štítnu žľazu a celkovú reguláciu hormónov.

Domáci ovulačný test vs. odborné vyšetrenie plodnosti

Keďže plodnosť do veľkej miery závisí od ovulácie, práve jej zistenie je najdôležitejším faktorom pre úspešné otehotnenie. Na výber máte buď domáce ovulačné testy alebo odborné vyšetrenia plodnosti, ktoré poskytne komplexné lekárske posúdenie.

Domáce ovulačné testy sú najjednoduchším nástrojom, ktorý ženám umožňuje sledovať ovulačný cyklus v pohodlí domova. Ich základom je detekcia luteinizačného hormónu, ktorý sa uvoľňuje v určitom období cyklu pred ovuláciou. Test obsahuje testovací pásik, na ktorý sa aplikuje vzorka moču a následne sa jeho farba porovná s farebnou škálou.

Odborné vyšetrenie plodnosti u lekára je komplexnejším prístupom, ktorý sa zameriava na dôkladné a podrobné hodnotenie reprodukčného zdravia ženy. Lekár zhromažďuje informácie o zdravotnej histórii pacientky, zisťuje jej symptómy a sleduje jej cyklus.

Súčasťou diagnostiky je aj ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie, aby sa zistili možné anatomické abnormality v reprodukčných orgánoch, vrátane vajcovodov.

V rámci odborného lekárskeho vyšetrenia sa realizujú aj krvné testy na meranie hladiny hormónov. Na základe týchto výsledkov a informácií lekár poskytne komplexné hodnotenie plodnosti ženy, informuje ju o jej schopnosti otehotnieť a odhalí prípadné problémy, ktoré by mohli brániť oplodneniu. To je komplexný a najlepší možný prístup.

Aký vplyv má menštruačný cyklus, čo to je aké má fázy

Menštruačný cyklus je prirodzený a dôležitý proces v pohlavnom živote. Označuje obdobie od prvého dňa menštruácie až po posledný deň pred ďalšou menštruáciou. Tento cyklus je ovplyvnený hormónmi a zahŕňa fázy, z ktorých každá má svoj význam.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Samotná menštruácia predstavuje prvú fázu menštruačného cyklu, hovorí sa jej aj menzes. Počas tohto obdobia, ktoré zvyčajne trvá niekoľko dní, dochádza k odlupovaniu sliznice maternice. Po nej nasleduje folikulárna fáza, ktorá je prvá po skončení krvácania. Počas tejto fázy začne vajíčko dozrievať v malom vačku nazývanom folikul.

Menzes pritom nemusí prebiehať vždy rovnako dlho:

 • menštruačný cyklus začína menzesom a to prvým dňom cyklu
 • dĺžka cyklu môže byť rôzna, pohybuje sa medzi 21 a 35 dňami
 • nie každá žena má pravidelný cyklus, odchýlka 1 až 2 dni je častá
 • cyklus je riadený hormónmi, ktoré ovplyvňujú aj plodnosť
 • výkyvy nálady a rôzne pocity sú bežné súčasti cyklu žien
 • dĺžka cyklus je ovplyvnená aj stresom alebo fyzickou námahou

Treťou fázou je ovulácia, nazývaná aj stredná fáza cyklu. Počas nej dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Je to obdobie, keď je žena najviac plodná a vajíčko môže byť oplodnené spermami. U žien s pravidelným cyklom je to zväčša 14. deň.

Po ovulácii nasleduje luteálna fáza, ktorá je poslednou fázou menštruačného cyklu. V tejto fáze sa folikul, z ktorého sa vajíčko uvoľnilo, mení na žlté teliesko. Teliesko produkuje progesterón, ktorý pripravuje maternicu na otehotnenie. Ak nedošlo k oplodneniu, teliesko sa rozpustí, produkcia progesterónu klesá a cyklus sa znova opakuje.

Najlepšia prírodná podpora plodnosti ženy? Bylinky aj životospráva

Otázka, aká je najlepšia a dlhodobá podpora plodnosti ženy, má jednoduchú odpoveď v podobe prírodných spôsobov jej podpory. Tieto riešenia sú bezpečné, keďže sa nezakladajú na chemických látkach a umelých prostriedkoch, naopak, sú úplne prirodzené. Najčastejšie ide o potlačenie negatívnych a posilnenie pozitívnych vplyvov.

Tu sú najlepšie prirodzené spôsoby podpory u žien:

Vysadenie ochrany na dlhú dobu

Prvou vecou, ktorú by ste pre plodnosť mali spraviť, je vysadenie ochrany. Po ukončení užívania ochrany sa telo potrebuje postupne vrátiť do prirodzenej rovnováhy hormónov, čo umožňuje ženskému reprodukčnému systému fungovať tak, ako má, vrátane menštruácie a ovulácia. Takto sa zvýšiť šanca aj na úspešné otehotnenie.

Liečba infekcií, polypov a ochorení pohlavnej sústavy

Vzhľadom na to, že ide o vážnu prekážku plodnosti, liečba týchto ochorení by mala byť tiež prioritou k jej podpore. Všetko závisí od typu, miesta a závažnosti. Infekcie sa obvykle liečia antibiotikami alebo antivirotikami, polypy môžu byť odstránené chirurgicky a prípadná nepriechodnosť vajíčkovodov si vyžaduje individuálnu liečbu.

Obmedzenie alkoholu, kávy, fajčenia a stresu

Obmedzenie všetkých týchto faktorov môže pozitívne ovplyvniť ženskú plodnosť a to predovšetkým zdravou hormonálnou rovnováhou. Všetky tieto faktory škodia sexuálnemu apetítu a zhoršujú reprodukčné zdravie. Dôležité je preto minimalizovať ich vplyv, v prípade fajčenia úplne obmedziť, nakoľko celkovo ohrozuje vaše zdravie.

Potraviny podporujúce ženskú plodnosť

Medzi prirodzené spôsoby podpory plodnosti u žien, ale nielen tej, patria aj potraviny. Dôležité sú tie, ktoré sú bohaté na antioxidanty, najmä čerstvé ovocie a zelenina, ale aj sója s obsahom fytoestrogénov, ktoré môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť hormonálnu rovnováhu. Ryby, hydina a orechy zas môžu podporiť zdravie vaječníkov a ovuláciu.

Pravidelný pohyb vrátane kardio cvičení

Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť udržiavať zdravú hmotnosť tela, zlepšiť krvný obeh aj podporiť hormonálnu rovnováhu. Pravidelné cvičenie je dôležité pre znižovanie stresu, čo má priaznivý vplyv na pravidelnosť menštruačného cyklu. Ideálne je kombinovať chôdzu, beh, bicykel, korčule, plávanie a k tomu intenzívnejší HIIT tréning.

Vitamíny a minerály na plodnosť aj hormóny

Niektoré vitamíny a minerály, ako sú napríklad kyselina listová, čiže vitamín B9, vitamín D, Železo, Zinok alebo aj omega-3 mastné kyseliny, majú veľmi priaznivý vplyv na podporu ženskej plodnosti a hormonálnej rovnováhy. Užívať ich môžete buď cez potraviny, prípadne cez doplnky výživy, ktoré môžu posilniť ich zdravú hladinu v tele.

Bylinky v podobe čajov s účinkom pre ženy

Pozitívne ovplyvniť ženské zdravie a plodnosť môžu aj bylinky. Niektoré z týchto bylín, ako Vitex jahňací, Ženšen, Maca alebo Ďatelina lúčna, majú podporné účinky na hormonálnu rovnováhu a teda aj plodnosť. V minulosti sa využívali najčastejšie v podobe čajov, no dnes už je možné ich silu vidieť aj pri užívaní formou tabliet a kapsúl.

Podporné prírodné prípravky pre ženy

Práve tabletky a kapsuly sú dnes najpopulárnejšie podporné prípravky a to pre každú ženu, ktorá chce podporiť zdravie pohlavnej sústavy, libido, plodnosť aj menštruačný cyklus. Okrem bylín obsahujú aj minerály či vitamíny dôležité pre funkciu pohlavného systému. Sú dostupné voľne, bez vedľajších účinkov a užívajú sa dlhodobo.

Časté otázky a dotazy o ženskej plodnosti z online fór

V dnešnej dobe, kedy internet ponúka množstvo informácií a odpovedí na praktické otázky, sú internetové fóra plné tém týkajúcich sa aj ženskej plodnosti.  Ženy často hľadajú odpovede na svoje otázky a obavy, ale aj faktory vplývajúce na plodnosť.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Na tie najčastejšie z nich prinášame aj odpovede:

Ktoré potraviny zhoršujú reprodukčné zdravie žien?

Tak, ako existujú pozitívne potraviny, existujú aj tie, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť reprodukčné zdravie žien. Ide o potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, prídavných látok, solí a umelých sladidiel, ale aj vyprážané jedlá, polotovary, fast food jedlá, údeniny či konzervované jedlá. Ich negatívny vplyv je široký a to aj na libido.

Môžu bylinné čaje ovplyvniť aj niečo iné ako plodnosť?

Áno, bylinné čaje môžu byť užitočnou podporou nielen pre plodnosť, no ich účinnosť môže byť individuálna. Niektoré byliny môžu pozitívne ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a reprodukčný systém u žien, prípadne aj menštruáciu, močový systém a libido. Medzi tie komplexné patria Ashwagandha, Žerucha, Maca, Damiána a Angelika.

Na ako dlho by som mala vysadiť ochrana?

Ak plánujete otehotnieť, mali by ste vysadiť ochranu aspoň niekoľko mesiacov pred tým, aby sa telo mohlo vrátiť do prirodzeného cyklu. . Každá žena je však iná, u niekoho bude potrebné vysadenie hormonálnej ochrany aj na rok.

Aké sú najlepšie cvičenia na podporu reprodukčného zdravia?

Pre podporu plodnosti u žien je najlepšia kombinácia viacerých typov. Aeróbne cvičenia, ako sú beh, chôdza, plávanie, joga a pilates, môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh, redukovať stres a udržať zdravú hmotnosť, čo môže pozitívne ovplyvniť plodnosť. K tomu je vhodné pridať silové a intenzívne HIIT tréningy pre stimuláciu hladiny hormónov.

Ktorá veková skupina žien je ohrozená neplodnosťou?

Ženy vo veku od 35 rokov sú väčšinou ohrozené vyšším rizikom neplodnosti a komplikácií počas tehotenstva. Po 35. roku života sa môže množstvo vajíčok a ich kvalita značne znižovať, čo môže ovplyvniť možnosť otehotnieť. Okrem toho, staršie matky majú vyššie riziko genetických abnormalít a taktiež komplikácií počas tehotenstva.

Prírodná podpora cez účinné bylinky dlhodobo a cielene

Prírodná podpora ženskej plodnosti cez účinné bylinky je dlhodobo čoraz atraktívnejšou alternatívou pre ženy, ktoré hľadajú prirodzený spôsob na zlepšenie svojej plodnosti. Medzi dlhé roky overené byliny patria napríklad Damiána, Maca a Ženšen.

Damiána je známa pre svoje afrodiziakálne vlastnosti a schopnosť podporiť hormonálnu rovnováhu u žien. Svojim zložením môže zvýšiť libido a zlepšiť kvalitu vajíčok, čo môže pozitívne ovplyvniť otehotnenie. Maca, pôvodom z peruánskych Ánd, je bylinkou, ktorá si získala povesť ako prírodný prostriedok na zlepšenie plodnosti aj erekcie.

Korene tejto jedinečnej bylinky sú známe pre svoje adaptogénne účinky, ktoré pomáhajú organizmu prispôsobiť sa stresovým situáciám, čo vplýva na plodnosť. Pre ženy je Maca prospešná na reguláciu hormónov, zlepšenie ovulácie a zdravého cyklu.

Ženšen je bylinka známa svojimi podpornými účinkami na vitalitu a vyrovnanie stresu. Stres a jeho vplyv na pohlavný systém sú dôležité aspekty, na ktoré treba pri plodnosti myslieť, no nielen vtedy. Rastlina pomáha aj na libido a počas menopauzy. Dôležité je, že vďaka vede viete účinky týchto bylín využívať vo forme hotových prípravkov.

Tie majú podobu perorálnych tabliet či kapsúl, obsahujú aj ďalšie podporné zložky, sú dostupné bez receptu od lekára a viete ich užívať dlhodobo aj každý deň.

Aké účinky majú bylinné prípravky pre ženy?

Bylinné prípravky sú čoraz viac preferovanou voľbou pre ženy, ktoré chcú podporiť sexuálne zdravie, stav reprodukčného systému a udržanie hormonálnej rovnováhy v tele. Ich obľuba spočíva v ich unikátnom zložení a účinkoch bez nežiaducich vplyvov.

Tieto prípravky majú prirodzené zloženie a 100 % prírodný prístup k podpore plodnosti aj iných aspektov sexuálneho zdravia.  zdravia, bez ohľadu na vek. Výhodou je, že na ich zakúpenie nepotrebujete absolvovať žiadne lekárske vyšetrenie ani mať predpis od lekára, sú voľne dostupné. Ich zloženie je komplexné, podobne ako ich účinky.

Pre ženy ponúkajú prípravky vplyv na tieto oblasti:

 • všeobecné posilnenie sexuálneho zdravia a podpora libida
 • podpora vyváženej hormonálnej rovnováhy a jej stabilizácia
 • podpora funkcie nervového systému a zmiernenie stresu
 • pomoc s nežiaducimi prejavmi menopauzy a ich redukcia
 • zmiernenie menštruačných ťažkostí a zlepšenie pravidelnosti
 • potlačenie niektorých negatívnych symptómov PMS

Hoci existuje široká paleta prípravkov pre ženy podobného typu, nie všetky sú rovnako účinné. Jedným z tých overených, ktoré majú viditeľné účinky, je Stoporex® Women. Ide o kapsule s dlhodobým dávkovaním formou 2 kapsúl ráno a 2 kapsúl večer.

Zloženie sa skladá z kombinácie troch bylinných extraktov z Damiány, Macy a Ženšena, ktoré sú doplnené o vitamíny B6 a B12. Tento prírodný prípravok  môžete užívať denne a dlhodobo, nemá žiadne nežiaduce účinky. Podľa skúseností žien má naopak tie žiaduce viditeľné, najmä na hormonálnu rovnováhu a menštruačný cyklus.

Skúsenosti žien s plodnosťou a záverečné zhodnotenie

V súčasnosti sa stretávame s čoraz viac príbehmi žien, ktoré majú problémy s plodnosťou a snažia sa otehotnieť. Tento trend je ovplyvnený rôznymi faktormi, pričom veľkú rolu zohrávajú životný štýl, životospráva aj dlhodobé užívanie ochrany.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Pre ženy to môže byť frustrujúce a obdobie plánovania tehotenstva sa môže zmeniť na nekonečný kolotoč skúšania. Na druhú stranu, podľa skúseností, existujú spôsoby, ako si môžete pomôcť k lepšej plodnosti a k potomkovi. Jedným z kľúčových aspektov je starostlivosť o zdravie, podpora pozitívnych faktorov a obmedzenie negatívnych.

Reč je o strave, dostatku pohybu, redukcii stresu, dostatočnom spánku, podpore hormonálnej rovnováhy a o vplyve vitamínov, minerálov a iných prírodných látok.

Zásadný vplyv majú práve posledné menované a to v podobe prírodných doplnkov špeciálne pre ženy. Jedným takým je značka Stoporex® Women s bylinkami Damiána, Maca a Ženšen spolu s vitamínmi B6 a B12 pre podporu celého reprodukčného systému.

Komplexnosť zloženia tohto prípravku má overené účinky pri regulácii menštruačného cyklu, zlepšení libida aj na podporu hormonálnej rovnováhy. Skúsenosti žien, ktoré ho už vyskúšali, hovoria jasnou rečou a sú takmer bez výhrad pozitívne. Ak aj vy chcete dlhodobo podporiť svoju plodnosť alebo plodnosť svojej partnerky, určite ho vyskúšajte!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *