Maca, čiže Žerucha peruánska: aké má účinky na plodnosť a skúsenosti s ňou

Jednou z najlepších bylín, ktoré podporujú mužskú potenciu, plodnosť a výkonnosť, je Maca. Za týmto názvom sa skrýva rastlina známa ako Žerucha peruánska, ktorá sa v rôznych podobách využíva aj u nás a to nielen na podporu sexuálneho zdravia.

Jej pozitívny účinky sa prejavujú napríklad na imunitu, trávenie, metabolizmus, chudnutie, krvný obeh, zrak, sluch a tiež proti stresu, únave a vyčerpanosti.

Zaujímavosťou je, že pomáha nielen mužom, ale aj ženám, najmä ak ide o hormonálnu rovnováhu. Za všetky tieto pozitíva je zodpovedné zloženie, ktoré má Maca aj vo svete prírodných afrodiziak a liečivých bylín naozaj unikátne. Ak chcete vedieť, na čo všetko vám môže pomôcť, aké formy má a či hrozia vedľajšie účinky, čítajte ďalej.

Pôvod a vzhľad Macy, nazývanej aj peruánska viagra

Žerucha peruánska sa pôvodom vyskytuje v južnej Amerike, ktorá je jej domovom. Ide o dvojročnú bylinu z rodu žerucha, ktorá je vzhľadom podobná repe či reďkovke. Rastlina sa vyskytuje vo vysokohorských podmienkach, najčastejšie v nadmorskej výške okolo 4.000 m.n.m, kde sú nízka teplota, silnejší vietor a priame slnečné žiarenie.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Vrchná časť rastliny je zelená, stonka je krátka a dorastá obvykle iba 15 cm. Rastlina je opretá o zem, na jej vrchole je strapcovité súkviete a horná časť je tvorená listovou ružicou s najviac 20 listami. Tie na krajoch odumierajú, zo stredu sa zas obnovujú.

Kvety sú veľmi malé, obvykle do veľkosti iba 2 mm a sú bledej farby. O nič väčšie nie sú ani plody, spravidla do 5 mm, ktoré majú podobu oválneho struku.

Najdôležitejšou časťou byliny, aspoň z pohľadu jej použitia  v praxi, je koreň. Tu sa nachádza najviac výživných látok, čo sa využíva na hotové produkty s obsahom Macy. Podľa odrody môže byť koreň svetlejší a sladší, prípadne tmavší a horkejší. Vďaka tomu, že je dostatočne silný, prežije rastlina aj v kamenistej pôde a veterných podmienkach.

Zloženie a účinné látky, ktoré sa v rastline nachádzajú

Maca obsahuje ideálnu kombináciu všetkých makroživín a stopových prvkov. Najviac z týchto látok sa nachádza v koreni, niektoré ďalšie sú aj v zelenej, čiže nadzemnej časti, byliny. Ak budete konzumovať sušenú rastlinu vo forme čistého prášku z koreňa, prípadne vo forme extraktu v doplnkoch výživy, viete tieto látky využiť na 100 %.

Tu sú najdôležitejšie látky, ktoré v rastline nájdete:

Základné živiny: Podobne, ako aj iné rastliny, obsahuje Maca veľké množstvo vlákniny, konkrétne cez 8 % z celkového objemu. Čo sa týka makroživín, najväčšie zastúpenie majú sacharidy, podľa konkrétnej odrody od 60 do 75 %, čo dáva koreňu sladkastú chuť. Bielkovín je v bylinke do 15 %, zvyšný obsah tvoria tuky, tých je najmenej.

Aminokyseliny a mastné kyseliny: Veľmi vysoké zastúpenie v rastline majú aminokyseliny, najmä ak ide o koreň Žeruchy. V ňom sa nachádza až 19 rôznych druhov aminokyselín, ktoré sú doplnené o dôležité mastné kyseliny, najmä kyselinu linoleovú, olejovú a palmitovú. Ide všetko o zložky dôležité pre metabolizmus a dlhodobú zásobu energie.

Vitamíny: Čo sa týka vitamínov, Maca ich obsahuje vo svojom zložení pomerne dosť a čo je najlepšie, tak vo veľmi dobrej koncentrácii. Nachádzajú sa tu vitamíny A, C, D, E a viacero vitamínov skupiny B, najmä B1, B2, B3 a B6. Všetky tieto vitamíny sú pre naše telo dôležité, najmä tým, že podporujú imunitu a spomaľujú predčasné starnutie.

Minerály: Okrem vitamínov sa v rastline nachádzajú aj minerály, ktoré sú pre fungovanie organizmu nemenej dôležité. Najväčší podiel majú vápnik a draslík, v stopovom množstve sa tu nachádzajú tiež železo, jód, meď, mangán a zinok. Aj vďaka týmto zložkám má rastlina dobrý vplyv na nervový systém, krvný obeh, trávenie aj imunitu.

Ďalšie typické rastlinné zložky: Žerucha obsahuje tiež saponíny pozitívne vplývajúce na detoxikáciu organizmu, aromatické oleje zvyšujúce vitalitu a zmierňujúce napätie, steroly a alkaloidy a makeány či makamidy, ktoré majú povzbudzujúci vplyv. Práve vďaka týmto látkam má rastlina účinky aj na imunitu, metabolizmus či hormóny.

Prášok, tablety, kapsule a ďalšie formy Macy

Koreň Žeruchy sa môže konzumovať aj v surovom stave, čo je typická špecialita práve v Peru a ďalších latinskoamerických krajinách. U nás sa však pochopiteľne využíva táto rastlina v spracovaných formách, ktoré môžu mať podobu hotových doplnkov výživy, ale aj polotovarov určených pre následnú prípravu v domácom prostredí.

Tu sú jednotlivé podoby rastliny a ich možné užitie:

Prášok: Ak ide o spracovanú formu, tak u nás si viete z Macy kúpiť najčastejšie prášok. Ide o pomletý koreň, ktorý je bez akýchkoľvek prísad a môžete ho pridávať do jedál aj nápojov. Výhodou tejto formy je možnosť pomerne presného dávkovania a prakticky neobmedzených možností užívania. Prášok má aj najlepšiu cenu spomedzi všetkých foriem.

Čaj: Druhou najčastejšou formou, s ktorou sa môžete stretnúť, je čaj z Macy. Ten môže mať podobu hotového vreckového čaju, ale aj podobu sušenej čajoviny, ktorá sa môže použiť aj ako odvar. Alternatívou k týmto podobám je koreň, ktorý si nastrúhate doma. Tak či onak, čaj sa odporúča piť mužom aj ženám, ktorí hľadajú poriadny životabudič!

Sušené nápoje: Zaujímavou formou sú nápoje v podobe prášku, ktorý stačí zamiešať s vodou, ovocnou šťavou, džúsom alebo rastlinným mliekom. Výhodou takéhoto prášku je jeho špecializácia práve na zmiešanie s tekutinou, vďaka čomu sa dosiahne nielen lahodná chuť, ale aj optimálna konzistencia. Nápoje môžu byť aj s príchuťou.

Tabletky a kapsuly: Z pohľadu dávkovania je najjednoduchšou a najlepšou formou práve podoba doplnku výživy. Ide o perorálne tabletky alebo kapsuly, ktoré sa nerozhrýzajú a užívajú sa v celosti, stačí ich prehltnúť a zapiť nejakou tekutinou. Maca tu býva buď ako jediná či dominantná látka, prípadne naopak ako súčasť širšieho zloženia.

Účinky Macy a na čo všetko vám môže pomôcť

Možno sa pýtate, prečo existuje toľko foriem a podôb využitia rastliny. Odpoveď je veľmi jednoduchá: široké a pozitívne účinky na ľudský organizmus. Tie sa dotýkajú tak fyzického zdravia, ako aj psychickej vitality, navyše, sú dlhodobé a prirodzené.

TOP účinkom je podpora potencie, no sú tu aj ďalšie:

Mužská potencia a plodnosť

V tejto oblasti je Maca jedno z najlepších afrodiziak, aké môžete vyskúšať. Podporuje prakticky všetky oblasti sexuálneho života a zdravia. Ide o zlepšenie kvality erekcie, čiže prekrvenia genitálií a pohlavného údu, ale aj o zvýšenie chuti na sex a sexuálneho apetítu. Pomáha tiež na hladinu testosterónu, teda na spermiogenézu a plodnosť.

Hormonálna rovnováha u žien

Špeciálne u žien má Maca pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, od ktorej zas závisí priebeh menštruačného cyklu. Pravidelné užívanie rastliny pomáha aj v období menopauzy, najmä na zmiernenie jej negatívnych javov súvisiacich s kosťami či pleťou. U žien v produktívnom veku môže Maca tiež pomáhať na zvýšenie libida.

Podpora imunity a obranyschopnosti

Vysoký podiel vitamínu C, ale aj ďalších stopových prvkov, prispieva k stimulácii imunity a fungovania imunitného systému. Vitamíny aj minerály, ktoré sa v bylinke nachádzajú, patria medzi antioxidanty, ktoré chránia bunky pred predčasným starnutím. Výsledkom je viac prirodzenej obranyschopnosti, čo sa prejaví aj na fyzickej vitalite.

Lepšia psychická vitalita a viac energie

Ak je niečo skvelý prírodný životabudič, potom je to určite Žerucha. Stimuluje fungovanie nervovej sústavy, zvyšuje pocit energie a vitality a prispieva tiež k normálnemu fungovaniu pamäte. Má pozitívne účinky na koncentráciu, zmierňuje únavu a stres, stabilizuje náladu a pomáha proti depresívnym stavom a zvyšuje duševnú výkonnosť.

Zdravie kostí, kože a vlasov

Nielen u žien v čase menopauzy, ale aj u mužov, má rastlina veľmi dobrý vplyv na pohybový aparát. Pomáha na kosti a celkovo na lepšiu výkonnosť svalstva. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a antioxidantov pôsobí pozitívne aj na zdravie a vyživovanie pokožky a vlasov. Pomáha na rast vlasov a čistenie kože od pigmentových škvŕn či akné.

Trávenie, metabolizmus a krvný obeh

Látky obsiahnuté v rastline podporujú dlhodobo aj zdravé trávenie a správny metabolizmus, najmä ak ide o vstrebávanie dôležitých živín a ich využitie v tele. Veľkým plusom Macy je aj podpora krvotvorby a zdravého krvného obehu, vplyv na zníženie krvného tlaku a preventívna normalizácia cholesterolu. Využíva sa aj ako podpora na anémiu.

Odporúčané užívanie, dávkovanie a skladovanie

Nikde zrejme nenájdete maximálnu dennú dávku Žeruchy, no existujú určité všeobecné odporúčania. Ak ide čisto o samotný prášok z koreňa, väčšina výrobcov balení, ktoré ho obsahujú, udáva ako odporúčanú dennú dávku najviac 15.000 mg.

Veľa závisí aj od kvality prášku a odrody Macy, z ktorej pochádza. Štandardne sa prášok dávkuje 1 až 3 krát denne, ideálne medzi jedlami, aby bolo čo najlepšie vstrebanie všetkých jeho účinných látok do tela. V jednej dávke sa odporúča užiť najviac 5 gramov prášku, čo zodpovedá čajovej lyžičke, ktorú viete pridať do jedla alebo tekutiny.

Pri užívaní a skladovaní sa držte nasledovných pravidiel:

  • neužívajte Macu pred spaním, mohla by znížiť kvalitu spánku
  • pozor na vlákninu, ak prekročíte dennú dávku, hrozia zažívacie ťažkosti
  • vyhýbajte sa kombinácii s alkoholom, môžete si podráždiť trávenie
  • do šalátov, jogurtov a iných jedál pridajte najviac 1 lyžičku prášku
  • pozor na želatinovanú Macu, nemusí obsahovať toľko živín
  • ak ide o skladovanie, prášok uložte na suché, chladné a tmavé miesto

Ak si kúpite nápoj s Macou, ten obsahuje štandardne extrakt v koncentrácii 4:1. V prípade sušeného nápoja sa odporúča najviac 5 lyžičiek a zmiešanie s 250 ml tekutiny.

Pochopiteľne, najjednoduchšie je užívanie hotových produktov v podobe doplnkov výživy. Tie sa dávkujú spravidla raz za deň v určenom množstve tabliet či kapsúl, podľa objemu extraktu z Macy. Ich užívanie môže byť jednorazové, napríklad kým vyberiete jedno balenie, ale pokojne aj dlhodobé. Mnoho ľudí užíva tieto doplnky aj celý rok.

Možné vedľajšie a nežiaduce účinky a kontraindikácie

Dobrou správou pre každého, kto by chcel Macu peruánsku vyskúšať, je bezproblémovosť jej použitia. Nie sú udávané žiadne závažné komplikácie či kontraindikácie, ktoré by bránili aj jej dlhodobému používaniu, či už sa jedná o mužov alebo aj o ženy.

V prípade žien neboli dostatočne preskúmané účinky v tehotenstve a počas dojčenia, takže sa neodporúča užívať rastlinu alebo prípravky s jej obsahom v tomto období. Na druhú stranu, u žien v čase menopauzy môže mať pozitívny vplyv. Pozor si treba dať na jej kombináciu s inými bylinkami s podobným účinkom, najmä ohľadom dennej dávky.

Všeobecne sa môžu na úvod užívania objaviť krátkodobé a ojedinelé zažívacie a tráviace ťažkosti. Ide o dôsledok nadmerne vysokého obsahu vlákniny, ktorá má stimulačné a niekedy až laxatívne účinky. To isté platí aj pri kombinácii užívania s ovocím.

Kontraindikáciou môžu byť dlhodobé problémy s nízkym alebo vysokým tlakom. Ak máte nejaké srdcovocievne ochorenie alebo ochorenie súvisiace so štítnou žľazou či tvorbou hormónov, pred užívaním sa poraďte s lekárom. To isté platí aj vtedy, ak užívate nejaké lieky stimulujúce tvorbu hormónov alebo lieky súvisiace s tlakom či srdcom.

Využitie Macy v podporných prípravkoch pre mužov

Osobitnou kategóriou využitia Žeruchy je jej pôsobenie na oblasť sexuálneho zdravia. V tomto ohľade je rastlina používaná ako súčasť prípravkov určených pre mužov na zlepšenie a stimuláciu ich potencie. Na tento účel sa využíva extrakt z koreňa.

Maca býva v tomto prípade súčasťou širšieho zloženia, no spravidla vždy je jednou z najviac zastúpených látok. Je to pre jej pôsobenie na krvný obeh a hormonálnu hladinu testosterónu. Výhodou prípravkov je, že okrem Macy sú v nich zastúpené aj ďalšie látky, štandardne tiež prírodného pôvodu, ktoré pomáhajú na mužskú potenciu komplexne.

K ďalším benefitom prípravkov pre mužov patria:

  • ich široké pôsobenie nielen na potenciu, ale aj celkovo vitalitu
  • presne zvolený mix látok tak, aby bol dosiahnutý maximálny účinok
  • jednoduchý spôsob dávkovania s možnosťou užívania aj každý deň
  • bezproblémový spôsob nákupu, na výber je veľké množstvo značiek
  • odskúšané pôsobenie a teda aj minimálne riziko vedľajších účinkov
  • garancia účinnosti, ktorú poskytuje čoraz viac ich producentov

Dôležité je tiež podčiarknuť fakt, že ide o voľne dostupné a voľne predajné prípravky. Aby ste ich získali, netreba navštíviť lekára a absolvovať žiadne testy. Kúpiť si ich viete bez receptu alebo predpisu a v prípade mnohých značiek dokonca aj priamo z domu.

Okrem lekárne sa totiž výrobcovia podporných prípravkov pre mužov orientujú na online predaj. To je nielen pohodlné, ale aj praktické: cez internet si viete naštudovať zloženie, účinky, spôsob užívania, dávkovanie a ďalšie informácie. Samozrejme, aj v prípade týchto produktov platí, že pri výbere treba pozerať aj na skúsenosti z praxe.

 

Čo zaujíma ľudí na internete a odpovede na otázky z diskusií

Ruka v ruke s častejším využívaním rastliny v praxi sa objavujú aj viaceré otázky, najmä pokiaľ ide o internetové diskusie a fóra. Je to prirodzené, najmä ak sa v eshopoch alebo obchodoch objavujú vo väčšej miere produkty či koreň Žeruchy.

Pozrite si tie najčastejšie dotazy z internetových fór:

Pomáha Maca ženám počas menopauzy aj na návaly horúčavy?

Žerucha má všeobecne pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu u žien a to práve počas menopauzy. V tomto období môže nevyrovnaná hladina estrogénov a progesterónu spôsobiť typické príznaky súvisiace s obdobím prechodu. Dobrou správou je, že podľa skúseností žien pomáha pravidelné užívanie rastliny aj na návaly tepla a nočné potenie.

Je lepšia na koncentráciu a energiu ako čaj alebo káva?

Áno, je, minimálne je však rovnako dobrým stimulantom nervového systému, ako spomínané nápoje. Priaznivo pomáha aj pri chronickom únavovom syndróme a priaznivo účinkuje aj proti nervovému vypätiu a stresu. Oproti káve alebo čaju je jej plusom, že nespôsobuje nadmerné odvodnenie organizmu a teda nadmerne nezaťažuje nadobličky.

Je Žerucha vhodná aj pre mužov so zväčšenou prostatou?

Na toto neexistuje žiadna odpoveď, ktorá by bola potvrdená rozsiahlymi a overenými štúdiami. Na druhú stranu, skúsenosti niektorých mužov ukázali, že látky obsiahnuté v rastline majú pozitívny účinok na testosterón, ktorý môže byť za nezhubným zväčšením prostaty. Ak vám teda rastlina nepomôže, nemôže vám ani ublížiť.

Pomôže rastlina aj mužom s úplnou erektilnou dysfunkciou?

Bohužiaľ nie, v tomto prípade ide už o vážnu diagnózu, na ktorú nepomáhajú žiadne voľne dostupné prostriedky. Jediným možným riešením je návšteva lekára, ktorý spraví dôsledné vyšetrenie a indikuje liečbu s pomocou liekov na predpis. Na druhú stranu, väčšina mužov s „bežnými“ ťažkosťami pocítila počas užívania rastliny zlepšenie.

Môže sa prášok z Macy primiešavať aj do jedla?

Áno, môžete ho použiť aj týmto spôsobom, možnosti využitia sú prakticky neobmedzené. Na raňajky viete Macu pridať do proteínových nápojov, jogurtu alebo ovsenej kaše. Na obed viete práškom dochutiť zeleninu aj polievky, večer ho bez problémov primiešate do smoothies. Ideálne je však vyhnúť sa jeho vareniu pri vysokej teplote.

Skúsenosti mužov a žien s Macou a jej účinkami

Ľudí, ktorí už prišli do kontaktu s rastlinou a skúsili jej vplyv v praxi, postupne pribúda. Okrem otázok a dotazov sa tak na internete množia aj ich skúsenosti a tie sú takmer vždy pozitívne. Pochopiteľne, najviac skúseností s Macou zdieľajú muži.

Tí využívajú bylinu v podobe hotových doplnkov výživy určených na podporu sexuálneho zdravia a výkonu v posteli, prípadne v podobe samostatného extraktu.

Čo sa týka užívania, prášok je chuťovo hodnotený pozitívne, väčšinou s mierne sladkými tónmi. Ak ide o čaje alebo nápoje, tie závisia aj od toho, s čím sa zmiešajú, väčšinou je však Maca bezproblémová. Užívanie doplnkov v podobe tabliet alebo kapsúl je bezproblémové a ak sa u niekoho aj objavia zažívacie ťažkosti, sú krátkodobejšie.

Ženy si pochvaľujú Žeruchu z pohľadu hormonálnej rovnováhy a najmä na zmiernenie menštruačných ťažkostí. Pozitívne hodnotia tiež jej vplyv na libido.

Muži sa prirodzene najviac orientujú so svojimi skúsenosťami na oblasť sexuálneho zdravia. V tomto sú ich skúsenosti pozitívne, rastlina je hodnotená ako veľmi účinné afrodiziakum s výrazne stimulačným účinkom na chuť na sex. Vplýva aj na zlepšenie erekcie a celkovo na potenciu, záleží však aj od jej koncentrácie v konkrétnom prípravku.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Záverečný súhrn a zhodnotenie účinkov

Maca je jedným z najlepších rastlinných afrodiziak, aké môžete nájsť. Jej využitie prakticky už od staroveku je jednoznačným znamením, že bylina má naozaj viditeľný vplyv. To je aj dôvod, prečo sa čoraz viac objavuje v podporných prípravkoch pre mužov.

Koreň byliny konzumujú ľudia už tisícky rokov, v južnej Amerike ide o bežnú surovinu využívanú ako prísadu v miestnej kuchyni. U nás sa stala známa predovšetkým tým, že sa začala využívať v doplnkoch výživy, neskôr sa začal predávať aj jej pomletý koreň v prášku. Len ťažko by ste hľadali lepší životabudič a stimulant výkonnosti.

Ak chcete bylinku využiť, riaďte sa týmito zásadami:

  • kupujte si ju z overených obchodov, ideálne bez ďalších prímesí
  • ak sa rozhodnete pre prášok, pozerajte na jeho BIO pôvod
  • aby ste videli účinky rastliny v praxi, musíte Macu užívať dlhodobo
  • nenechajte sa odradiť na úvod zažívacími problémami, je to kvôli vláknine
  • doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet sú overenou formou
  • neprekračujte maximálnu dennú dávku, takto nič extra nezískate

V prípade záujmu o podporu potencie a libida určite odporúčame siahnuť po prípravku Stoporex®. Ten obsahuje kvalitný a koncentrovaný extrakt rastliny.

Na rozdiel od konkurenčných prípravkov, máte v prípade Stoporexu® k dispozícii ideálne namixované zloženie látok, ktoré vytvárajú dokonalú symbiózu. Všetky pozitívne vplyvy Macy sú vďaka ich prítomnosti zvýraznené ešte viac a viete ich využi naozaj na 100 %. Tento produkt je otestovaný a overený a môžete ho používať aj na dennej báze.

Zdroje:

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDerucha_peru%C3%A1nska
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12472620/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *