Zensen

Ženšen: afrodiziakum a jeho účinky, aké je dávkovanie a čo čaj či tablety s jeho obsahom

Panax ginseng či Všehoj ázijský, to sú ďalšie názvy pre rastlinu, ktorú u nás poznáme ako Ženšen. Okrem toho, že je to známy životabudič a stimulant energie, dá sa niektorými svojimi účinkami označiť aj ako afrodiziakum a to tak pre mužov, ako aj ženy.

Všeobecne je rastlina uznávaná ako vynikajúci prostriedok na zvýšenie výkonnosti a vitality. Platí to najmä pre duševnú oblasť, nervový systém, srdce a krvný obeh.

Práve toto jej pôsobenie sa využívalo v minulosti v tradičnej medicíne, kde bola bylinka ako čaj prírodným prostriedkom na fyzický výkon, proti vyčerpaniu, na zvýšenie chuti do jedla či ako univerzálne afrodiziakum. Ktoré sú jej ďalšie účinky, aké má zloženie, čo nežiaduce účinky a aké by malo byť dávkovanie? Čítajte a všetko sa dozviete.

Ženšen a jeho pôvod, popis a história použitia

Ženšen pravý, ako sa oficiálne táto bylinka nazýva, je rastlina z čeľade aralkovitých, ktorá pochádza z východnej oblasti Ázie, konkrétne zo severovýchodu Číny, východného Ruska a z oblasti Severnej Kórei. Prvá zmienka o nej sa vyskytuje v súvislosti s tradičnou čínskou medicínou a je prvé zdokumentované využitie je staré 2,5 tisíc rokov.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Rastlina dorastá do výšky do 60 cm a ide o jednoročnú bylinku. Koreň má mohutný vzhľad a tvorí ho koreňová hlava, z ktorej vyrastajú menšie mrkvovité korene. Nadzemnú časť tvoria dlhé stopkaté listy a drobné kvety, ktorých môže byť až okolo 50.

Plod rastliny má podobu bobúľ v sýtočervenom zafarbení, ktoré sú šťavnaté a obsahujú semená. Pre využitie účinkov rastliny je však najdôležitejší jej koreň.

Ten sa zbiera a následne suší na slnku, prípadne pod umelým teplom v špeciálnom náleve. Kúpiť sa dá ako podrvená sušina, ktorá sa hodí na prípravu čaju a odvaru, ale jeho extrakt býva tiež súčasťou zloženia viacerých doplnkov a prípravkov prírodného typu. Všetky účinky, ktoré rastlina má, totiž súvisia s pôsobením látok, ktoré sú v koreni.

Prečo je afrodiziakum a aké má ďalšie účinky rastlina má

Ženšen má pestré a pomerne komplexné účinky, či už ide o bežný život alebo aj ten sexuálny. Známy je predovšetkým svojim stimulačným pôsobením a to na viaceré orgánové sústavy. Mnohé jeho účinky využíval aj tradičná ázijská prírodná medicína.

Medzi oblasti, kde sú najviditeľnejšie, patria najmä:

Podpora libida a sexuálneho apetítu

Začať musíme, ako inak, pri podpore libida. Ženšen v tomto ohľade pomáha mužom aj ženám a stimuluje tvorbu ich pohlavných hormónov. Kým u mužov je to vplyv na hladinu testosterónu, u žien ide o estrogén. Okrem toho zvyšuje sexuálny apetít aj tým, že podporuje pocit sexuálnej energie a u žien môže viesť k intenzívnejším orgazmom.

Stimulácia nervovej sústavy a jej funkcií

Rastlina je veľmi známym stimulantom nervovej sústavy a to najmä pomocou ginsenozidov, látok so špecifickou funkciou na neutrotransmisiu. Vďaka tomu je komunikácia v rámci nervovej sústavy a medzi jej centrálnou časťou a perifériami efektívnejšia. To sa prejaví aj pri kognitívnych funkciách, schopnosti sa sústrediť a pri činnosti mozgu.

Psychická vitalita, energia a fyzická výkonnosť

S predošlým účinkom úzko súvisí aj vplyv na celkový pocit energie a výkonnosti. To sa týka tak psychogénnej oblasti, ako aj tej fyziologickej. Ženšen pôsobí ako univerzálny životabudič, pomáha na rýchlejšiu regeneráciu svalstva po námahe, pôsobí proti únave aj proti vplyvom stresu a pomáha ako podpora proti vplyvom Alzheimerovej choroby.

Krvný obeh a intenzívnejšie prekrvenie

Látky obsiahnuté v rastline majú pozitívny vplyv aj na krvný obeh a celkovo na zdravie a funkcie kardiovaskulárneho systému. Pomáhajú normalizovať krvný tlak a zlepšujú prekrvenie periférnych ciev a žíl. To sa odrazí jednak na fyziologickej výkonnosti, ale tiež aj v sexuálnom živote, najmä ak ide o prekrvenie genitálnej oblasti.

Zdravšie trávenie, funkcia pečene a detoxikácia

Táto oblasť účinkov síce nie je pre Ženšen najtypickejšia, no bylinka má pozitívny vplyv aj na trávenie a tráviacu sústavu. Jej látky totiž podporujú zdravé fungovanie a funkcie trávenia, majú vplyv aj na črevnú peristaltiku. Okrem toho posilňujú pečeň, najmä ak ide o regeneráciu pečeňových buniek a vplyv na enzýmy potrebné pre detoxikáciu.

Ostatné dôležité účinky pre zdravie

Rastlina podporuje imunitný systém, pomáha na fagocytózu, činnosť B a T lymfocytov a stimuluje produkciu cytokínov. Podporuje tiež metabolizmus tukov, normalizuje hladinu cukru v krvi, látky v nej obsiahnuté majú antioxidačné účinky, pomáha aj na bolesti hlavy a pri poruchách spánku. Pôsobí tiež na žľazy s vnútornou sekréciou.

Odporúčané dávkovanie a ako na dlhodobé užívanie

Ženšen patrí medzi rastliny, ktoré sú svojim zložením pre telo bezproblémové. Jej užívanie môže byť dlhodobé a pravidelné, dôležité je správne dávkovanie. To závisí od formy, ktorou môže byť surová rastlina, čaj alebo tiež koncentrovaný prípravok.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Ak ide o sušený a podrvený koreň, odporúčaná denná dávka by mala byť najviac 1 až 2 gramy rastliny. Zo sušiny si môžete spraviť odvar alebo čaj, kde k tomuto množstvu pridáte 200 ml vriacej vody a necháte lúhovať. V tomto prípade sa odporúča 1 hrnček čaju denne, ak použijete menšie množstvo rastliny, môžete si dať 2 alebo 3 denne.

Druhou najčastejšou formou sú tablety či kapsuly:

 • ide o voľne dostupné doplnky výživy bez receptu či predpisu
 • základom zloženia je Ženšen v kombinácii s ďalšími rastlinami
 • užívanie je perorálne, tabletky či kapsuly za prehltnú a zapijú
 • štandardné dávkovanie je od 1 po 4 tablety či kapsuly denne
 • denná dávka záleží od koncentrácie aj celkového zloženia
 • užívanie môže byť pravidelné a dlhodobé, aj viac mesiacov

Výhodou týchto doplnkov je zloženie overené laboratórnymi testami a koncentrovaná forma látok. Ženšen tak získate v takej forme, aká by bežne nebola možná.

Ak ide o tekuté formy, v ich prípadoch závisí dávkovanie tiež primárne od koncentrácie extraktu z rastliny. Tinktúry majú dávkovanie od 1 do 2 ml a to 3 krát počas dňa. Sirupy, ktoré nie sú na báze alkoholovej tinktúry, môžu mať dávkovanie o niečo väčšie, spravidla 15 až 30 kvapiek. Môžete ich pridať do vody, džúsu aj do iného nápoja.

Ktoré účinné látky sa v byline nachádzajú

Všetky vyššie spomínané pozitívne účinky Ženšenu na organizmus vychádzajú z jeho zloženia. Rastlina obsahuje množstvo prospešných látok, či už v jej nadzemnej alebo tiež podzemnej časti, niektoré z nich sú pre túto bylinku dokonca jedinečné.

Medzi najdôležitejšie skupiny účinných látok patria:

Ginsenozidy: Prvou skupinou látok v Ženšene sú ginsenozidy. Ich názov je odvodený práve z latinského označenia rastliny a to Panax Ginseng. Ide o steroidné glykozidy obsiahnuté predovšetkým v koreni a listoch, ktoré majú stimulačné účinky na neurotransmittery, protizápalové vplyvy aj antioxidačné pôsobenie. Celkovo je ich 30 druhov.

Saponíny: Ženšen obsahuje aj viac ako 70 rozličných saponínov, ktoré podporujú trávenie, vylučovanie škodlivín z tela, celkovo detoxikáciu močového systému, majú aj protizápalové a imunostimulačné účinky a podporujú tiež zdravie a funkcie pohlavnej sústavy. Aj vďaka týmto zložkám má bylinka pozitívne účinky na sexuálnu výkonnosť.

Kyseliny: Mastné kyseliny aj aminokyseliny, obe tieto kategórie látok dávajú rastline jej ďalšie pozitívne účinky na zdravie. Nachádzajú sa tu kyselina vanilová, kyselina salicylová a niektoré druhy aminokyselín, vďaka čomu podporuje bylina krvný obeh, nervovú sústavu, zvyšuje pocit energie, pomáha proti únave a zlepšuje regeneráciu.

Polysacharidy: Táto kategória látok je označovaná ako zložené cukry a vďaka ich obsahu má rastlina stimulačný účinok na energiu, výkonnosť aj vitalitu, či už po fyzickej alebo po psychickej stránke. Majú tiež imunostimulačné účinky  zlepšujú mozgovú činnosť. V Ženšene sa nachádzajú najmä glukóza a fruktóza, ktoré sú zásobáreň energie.

Antioxidanty: Bylina obsahuje aj niektoré vitamíny a stopové prvky, ktoré sa zaraďujú medzi tzv. antioxidanty. Tie zmierňujú a potláčajú vplyv oxidačného stresu a ochraňujú bunky pred predčasným starnutím. Antioxidantmi sú napríklad aj maltol a spomínané polysacharidy, gintonín ako typická látka Ženšenu, z vitamínov to sú tiamín a riboflavín.

Tabletky, čaj a ďalšie formy využitia Ženšenu

Tak, ako aj v prípade ostatných byliniek, aj pri Ženšene platí, že sa môže využívať viacero jej foriem. V minulosti boli najbežnejšie čaje a odvary z jej sušiny, aktuálne sa ľudia zameriavajú viac na hotové prípravky, ktoré majú presnejšie zloženie aj dávkovanie.

Toto sú konkrétne formy a ich vlastnosti a výhody:

Podrvený koreň: Podrvený koreň vo forme prášku si viete pridať do jedla aj do teplých alebo studených nápojov a rozmiešať ho v nich. Ide o prášok z koreňa, ktorý obsahuje z celej rastliny najviac účinných látok. Denné množstvo prášku by nemalo presiahnuť 1 gram, ideálne množstvo pri pravidelnom a dlhodobom používaní je 0,5 gramu.

Čaj: Ďalšou formou, ktorá má svoje výhody aj dnes, je forma čajov. V tomto prípade si môžete kúpiť hotovú čajovú zmes vo forme sušiny, ktorá tiež obsahuje koreň Ženšenu. Čaj sa používa vnútorne, denne by ste naň mali použiť najviac 2 gramy sušiny. Užívanie je možné aj dlhodobo, treba si však dať pozor na kombináciu s inými formami.

Bylinné kvapky a tinktúry: Tak, ako aj mnoho iných bylín, aj Ženšen môže byť v tekutej forme bylinných kvapiek či tinktúr. Tie môžu byť aj na alkoholovom základe, rastlina je spravidla jedinou zložkou, výnimkou sú prípravky s komplexom viacerých byliniek. Najčastejšie sa používajú ako stimulant energie a proti stresu či únave.

Tabletky a kapsuly: Formou hotových produktov sú aj perorálne tabletky alebo kapsuly. Na rozdiel od kvapiek či tinktúr, tieto majú obvykle širšie zloženie a špecifické účinky. Ženšen je tu len jedna látka z mnohých, pričom platí, že spravidla sa nachádza v doplnkoch určených pre stimuláciu nervovej sústavy, imunitu alebo na sexuálnu výkonnosť.

Má nejaké vedľajšie účinky alebo kontraindikácie?

Ženšen a prípravky či produkty s jeho obsahom by nemali byť problém z pohľadu nejakých nežiaducich účinkov. Podobne, ako aj v prípade iných rastlín, je znášanlivosť dobrá a vstrebanie účinných látok do tela je bežne bez tráviacich ťažkostí.

Základom je dodržiavanie odporúčaní ohľadom maximálnej dennej dávky. Ak príde k jej prekročeniu, môžu sa objaviť tráviace problémy, hnačka, nevoľnosť a plynatosť. Medzi možné vedľajšie prejavy nadmerného dávkovania patria aj búšenie srdca, zvýšený krvný tlak, nespavosť, nervozita, náladovosť, nesústredenosť a strata koncentrácie.

Ženšen by nemali v žiadnej forme konzumovať deti do 18 rokov, v ich prípade je rastlina dokonca považovaná za jedovatú. Škodlivosť bola preukázaná aj u žien v období tehotenstva a  v období dojčenia, látky by sa mohli dostať cez mlieko k dieťaťu.

Rastlina je nevhodná aj pre ľudí s problémovým krvným tlakom, kardiovaskulárnym ochorením, v prípade krvácania a rizika upchatia ciev, rovnako tak pre ľudí, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi alebo pre tých, ktorí trpia nejakým závažným neurologickým ochorením. Nekombinujte ju ani s nápojmi s vysokým obsahom kofeínu.

Aké sú skúsenosti z praxe u mužov a u žien

Ženšen síce nepatrí medzi tie najznámejšie afrodiziaka alebo povzbudzujúce prostriedky pre sexuálny život, no muži aj ženy si tieto jeho účinky v praxi pochvaľujú.

Veľkým plusom je možnosť užívania v hotových prípravkoch so špecifickým zameraním, napríklad v prípade mužov na erekciu alebo ako všeobecné afrodiziakum, v prípade žien zas na komplexnú podporu sexuálneho zdravia. Dôležité je, aká je koncentrácia Ženšenu a aký je celkový obsah, od toho potom závisia skúsenosti aj spokojnosť.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

U mužov a žien sú najviac viditeľné tieto účinky:

 • podpora produkcie, hladiny a rovnováhy pohlavných hormónov
 • celkové zvýšenie sexuálneho apetítu, chuti na sex a tiež libida
 • vplyv na lepšie prekrvenie a to nielen pohlavnej sústavy
 • stimulácia fyzickej výkonnosti, zníženie únavy a vyčerpania
 • podpora vitality, energie a zmiernenie pocitu vyčerpania
 • celkové zlepšenie funkcie nervovej sústavy a jej rovnováhy

Čo sa týka všeobecných skúseností, ukazuje sa, že základom je pravidelné a dlhodobé užívanie byliny. To platí najmä pre oblasť podpory sexuálneho života, u mužov ide o libido, u žien zas o zvýšenie sexuálnej energie a lepšie prežívanie orgazmu.

Najlepšou formou sú tabletky alebo kapsuly, ktoré majú koncentrované množstvo extraktu z koreňa Ženšenu, ale aj širšie zloženie. Práve spojenie s ďalšími rastlinami, ale tiež s minerálmi, vitamínmi či aminokyselinami pôsobí synergicky na všetky oblasti pohlavného zdravia a života. U žien to platí špeciálne pre sexuálny apetít a libido.

Otázky z internetových diskusií, ktoré sú najčastejšie

Je možné používať Ženšen aj dlhodobo? Ktorá časť z rastliny sa využíva najviac a ako? Tieto a mnoho ďalších dotazov sa vyskytuje v internetových fórach a komentároch čoraz viac. Ľudia sa zaujímajú o praktické účinky, používanie a aj pestovanie.

Medzi najčastejšie otázky a dotazy patria nasledovné:

Kto by mal Ženšen najviac užívať a pre ktoré účinky?

Rastlina má prospešné účinky pre mužov aj ženy všetkých vekových kategórií, s výnimkou skupín, na ktoré sa vzťahujú nejaké kontraindikácie alebo riziká. Špeciálne sa však hodia pre mužov aj ženy, ktorí chcú podporiť svoju duševnú a fyzickú výkonnosť, zvýšiť libido, výkon v posteli, sexuálny apetít a zlepšiť fungovanie ich pohlavnej sústavy.

Môže sa rastlina používať pravidelne a dlhodobo?

Áno, môže, dôležité je však dodržiavať maximálnu dennú dávku, či už ide o tabletky, čaj, kvapky alebo inú formu. Užívanie môže byť aj každý deň, odporúča sa však po 2 či 3 mesiacoch dať si na 2 až 4 týždne prestávku. Pri kombinácii s inými rastlinami s podobnými účinkami, najmä ak ide o afrodiziaka, pozor na nadmerné dávkovanie.

Ako je to s kombináciou byliny s inými rastlinami či látkami?

Ak ide o možné interakcie s inými rastlinami, pozor si treba dať iba pri súčasnom užívaní Ženšenu a ďalších byliniek so stimulačným účinkom na nervový systém. Rastlinu a ani prípravky s jej obsahom by ste nemali kombinovať s alkoholom alebo kofeínom. Ak ide o nejaké ďalšie bylinky, ideálna je kombinácia so Žeruchou, čiže Macou.

Je možné pestovanie Ženšenu aj v našich podmienkach?

Vzhľadom na svoj prirodzený pôvod a výskyt, pestovanie tejto rastliny u nás je pomerne náročné. Musí mať dostatok slnka, ale nie priameho žiarenia, vlhkosť pôdy musí byť okolo 10 %, pH v rozmedzí od 5,5 do 6,5 a ideálna teplota prostredia by mala byť 20 až 25 stupňov Celzia. Pozor však na kvalitné organické hnojivo a špeciálny substrát.

Existuje viac druhov? Ktorý je účinkami najlepší?

Áno, existuje niekoľko druhov Ženšenu a každý sa nazýva inak, väčšinou podľa krajiny pôvodu a mieste výskytu. Poznáme Ženšen americký, Ženšen japonský, Ženšen vietnamský, Ženšen indický, Ženšen aljašský, Ženšen sibírsky alebo aj Ženšen peruánsky. Z pohľadu libida je najlepší Ženšen pravý, o ktorom je reč aj týchto riadkoch.

Podpora libida a sexuálnej energie u mužov a žien

Ženšen je ako afrodiziakum pomerne komplexný a jeho účinky sú v tejto oblasti života dosť vyvážené. To je aj dôvod, prečo nie je známy iba pre jednu konkrétnu špecializáciu, ale jeho pôsobenie na sexuálny život mužov a žien je širšie a v každom ohľade.

V prvom rade ide o sexuálnu energiu. Keďže rastlina je známy stimulant nervovej sústavy, má pozitívny vplyv na pocit energie, výkonnosť a psychickú vitalitu.

To sa prejaví aj v sexuálnom živote, kde látky v nej obsiahnuté zvyšujú výkon a naopak, potláčajú únavu či vyčerpanie. Dôležitým súvisiacim účinkom je aj rýchlejšia regenerácia a potlačenie pocitov vyčerpania. Výsledkom je, že pri užívaní rastliny budete mať celkovo viac energie a síl a to vrátane tých, ktoré sú o výkonnosti v posteli.

V druhom rade ide o libido, čiže sexuálny apetít. Ten je do veľkej miery spojený s hladinou pohlavných hormónov, u mužov testosterónu a u žien estrogénu. Práve na tie dokáže Ženšen pôsobiť, pričom prirodzene stimuluje ich produkciu a teda aj hladinu.

Tretí účinok spočíva v zlepšení prekrvenia pohlavnej sústavy. Látky, ktoré bylina obsahuje, pomáhajú na zvýšenie krvného obehu a normalizáciu krvného tlaku. Výsledkom je lepšie prekrvenie ciev, vrátane tých periférnych, čo sa prejaví aj na prekrvení pohlavných orgánov. To pomáha mužom na erekciu a ženám na lepšie prekrvenie genitálií.

Prípravky obsahujúce Ženšen a ich vlastnosti

Ženšen je využívaný v rôznych prípravkoch, predovšetkým ak ide o stimuláciu nervovej sústavy a povzbudzujúce prípravky pre sexuálny život. Kým tie prvé sú určené na všeobecné použitie, tie druhé sú zamerané najmä na sexuálnu výkonnosť u žien.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Ide pritom o 100 % prírodné produkty, ktoré majú širšie zloženie a extrakt z rastliny je len jednou zložkou spomedzi viacerých. Kúpiť sa dajú bez lekárskeho vyšetrenia, sú dostupné bez receptu, užívať sa môžu dlhodobo a široké zloženie znamená aj širšie účinky. Okrem libida pomáhajú ženám aj na zdravý priebeh menštruácie či menopauzy.

Pri ich výbere by ste mali sledovať tieto podmienky:

 • aké široké je zloženie a koľko látok prípravok obsahuje
 • aké sú účinky, ktoré výrobca deklaruje a či sú v praxi reálne
 • známosť značky a jej históriu, ideálne aj zameranie ponuky
 • spôsob dávkovania a možnosť užívania dlhodobo každý deň
 • skúsenosti z praxe a či nemá prípravok nežiaduce účinky
 • spôsob nákupu, ideálne cez internet z pohodlia domova

Príkladom značky, ktorá naplno využíva silu Ženšenu a to práve pre ženy, je Stoporex®. Jej najnovší prípravok, Stoporex® Women, patrí medzi najlepšie prírodné prostriedky na trhu s komplexným účinkom na sexuálne zdravie, libido aj pohlavný život.

Užívať ho môžu ženy bez ohľadu na vek, vhodný je pre každú, ktorá chce zlepšiť svoj sexuálny život. Ženšen tu patrí medzi dôležité látky v zložení, pričom skúsenosti ukazujú, že prípravok má naozaj nadpriemerné účinky v praxi. Pomáha nielen na zvýšenie sexuálneho apetítu, ale aj na niektoré negatívne prejavy menopauzy alebo PMS.

Zdroje:

 1. https://sk.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1ehoj_%C3%A1zijsk%C3%BD
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14596440/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6026386/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12020172/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92776/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *