Aké bylinky pomáhajú na menštruáciu, menštruačné bolesti a kŕče a na menštruačný cyklus?

Menštruácia je prirodzenou súčasťou pohlavného života ženy. Každá zdravá žena sa s ňou stretne raz za mesiac a bez nej by nebola možná ženská plodnosť.

To, čo však už prirodzené nie je, sú rôzne problémy s ňou spojené. Kým niektoré ženy ňou prejdú iba s menšími nepríjemnosťami, iné môžu trápiť bolesti, kŕče alebo nevoľnosť. Najvážnejším prejavom je predmenštruačný syndróm, ktorý je spojený s obdobím ešte pred nástupom krvácania a týka sa aj únavy, bolestí hlavy či bolestí brucha.

To, ako intenzívne môžu u vás tieto prejavy a príznaky, závisí od viacerých faktorov. Niektoré ovplyvníte ľahšie, napríklad životosprávu, iné ťažšie, najmä hormonálnu rovnováhu. Je tu však jedna prirodzená a dlhodobá pomoc a tou sú byliny.

Ako funguje menštruačný cyklus a čo je menštruácia

Menštruačný cyklus je neoddeliteľnou súčasťou pohlavného života každej zdravej ženy.  Ide o opakujúci sa sled zmien v pohlavnej sústave, ktoré pripravujú ženské telo na otehotnenie a od menštruácie a menštruačného cyklu závisí aj vaša plodnosť.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Celý cyklus by mal trvať 28 dní, no nie je nič mimoriadne, ak z času na čas nastávajú nejaké jeho odchýlky. Cyklus má 4 fázy a kým v tej prvej sa vaječníky pripravujú na uvoľnenie vajíčka, v tej druhej už nasleduje ovulácia, kedy môže prísť k jeho oplodneniu. Po nej môže byť vajíčko oplodnené alebo vylúčené menštruačným krvácaním.

Čo sa týka menštruácie, mali by ste o nej vedieť:

 • menzes je riadený hormónmi, ktoré tvorí mozog a vaječníky
 • organizmus vylučuje neoplodnené vajíčka krvácaním z vagíny
 • krvácanie trvá 3 až 7 dní a cyklus  sa opakuje každý mesiac
 • krv je počas menštruácie redšia a musí byť bez zrazenín
 • na úvod je svetlejšia, neskôr tmavšia a na záver ružovejšia
 • priemerne sa počas menštruácie uvoľní 50 až 80 ml krvi

Menštruačný cyklus je zároveň je jedným z najdôležitejších fyziologických procesov v ženskom tele. Pomáha udržiavať zdravie reprodukčného systému, reguluje hladiny hormónov, ktoré majú vplyv na celý chod tela a umožňuje žene otehotnieť.

V súčasnosti je však mnoho žien, ktoré majú problém s priebehom menštruácie alebo s obdobím pred ňou alebo počas nej. Či už ide o rôzne bolesti, zmeny nálady, silné či až príliš slabé krvácanie alebo jej nepravidelnosť. Viaceré z nich sa počas života menia, závisí to aj od vášho veku, hormonálnej hladiny, životného štýlu a životosprávy.

Damiána na hormonálnu rovnováhu aj menštruáciu

Jednou z najúčinnejších bylín určených pre ženy a to hneď na niekoľko situácií je Damiána pravá. Tá má blahodarné účinky na hormonálnu rovnováhu a používa sa už stáročia v tradičnej medicíne, najmä v strednej a južnej Amerike, kde je považovaná aj za afrodiziakum. Využiť ju viete v každom veku, na menštruáciu aj na menopauzu.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Damiána používa na riešenie menštruácie a jej negatívnych prejavov, sú fytoestrogény. Tieto látky pôsobia na estrogénové receptory v tele, stimulujú hladinu estrogénu a tak podporujú menštruačný cyklus.

Okrem toho sa rastlina osvedčila aj ako prírodný a dlhodobý pomocník na zmiernenie bolestí a kŕčov, zlepšenie nálady a podporu psychickej pohody. Veľmi dobre pôsobí aj na nervový systém a proti únave či vyčerpaniu. Využiť tieto jej účinky môžete vo forme čaju, tinktúry, kvapiek alebo hotových prípravkov v podobe tabliet alebo kapsúl.

Ako funguje Alchemilka na menštruačné bolesti a kŕče

Menštruačné bolesti a kŕče sú bohužiaľ tiež súčasťou menštruačného cyklu, no práve na tieto dva problémy má účinné riešenie bylina nazývaná Alchemilka. Jej tradícia využitia v tradičnej medicíne je dlhá, najmä ak ide o rôzne gynekologické problémy.

Účinky Alchemilky pôsobia v týchto oblastiach:

 • má protizápalové účinky a tiež zmierňuje bolesti a kŕče
 • má aj upokojujúci vplyv na nervový systém a proti stresu
 • zdravo vplýva na menzes a zlepšuje hormonálnu rovnováhu
 • látky v rastline podporujú špeciálne ženský reprodukčný systém
 • slúži ako dobrá prevencia aj pri gynekologických ochoreniach
 • rastlina pomáha aj pri únave a podporuje fyziologický výkon

Alchemilka sa veľmi často používa aj pri zmiernení nadmerného krvácania počas menštruácie alebo po pôrode. Využíva sa aj na podporu funkcie vaječníkov alebo zmiernenie infekcií a zápalov v pohlavnom systéme, najmä vo vagíne, kde pomáha aj na výtok. Najčastejšie sa užíva ako čaj a ak ide o plodnosť, podporuje ženskú aj mužskú.

Šalvia a jej účinky na cyklus, estrogén aj proti stresu

Šalvia je známa rastlina pre svoje pozitívne účinky na hormonálnu rovnováhu, no nielen tam. Obsahuje veľa flavonoidov a saponínov, čo jej dáva protizápalové pôsobenie a podporuje obranyschopnosť a imunitný systém. V prvom rade však obsahuje fytoestrogény, čo sú už dobre známe rastlinné látky podporujúce hormonálnu rovnováhu.

Vďaka tomu, že pomáhajú regulovať hladinu estrogénu v tele, môžu zmierniť nepríjemne prejavy menštruácie alebo aj predmenštruačného syndrómu. Okrem toho podporujú pravidelnosť a správne fungovanie cyklu a zmierňujú vplyv stresu.

Rastlina sa užíva aj v súvislosti s menopauzou u žien, napríklad veľmi dobre zmierňuje nadmerné návaly tepla a potenie v noci a zlepšuje zdravie pokožky. Šalvia má aj relaxačné účinky a môže pomôcť pri znižovaní napätia a úzkosti, proti depresiám a na zlepšenie fungovania nervovej sústavy. Nájdete ju v podobe čajov aj kvapiek.

Žerucha na predmenštruačný syndróm aj podporu libida

Žerucha je rastlina, ktorá sa už storočia používa ako prírodná pomoc pre sexuálne, fyzické aj psychické zdravie. U mužov aj žien stimuluje plodnosť a špeciálne pre ženy počas menštruácie pomáha s hormonálnou rovnováhou a hladinou estrogénu.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Účinky rastliny sú komplexné a tiež dlhodobé:

 • podporuje hormóny, u žien estrogén a u mužov testosterón
 • má schopnosť zvýšiť sexuálnu energiu, libido a sexuálny apetít
 • podporuje krvný obeh a prekrvenie pohlavnej sústavy žien
 • obsahuje množstvo látok podporujúcich zdravie vaječníkov
 • zlepšuje pravidelnosť menzesu a zmierňuje kŕče a bolesti
 • pomáha znižovať stres a úzkosť a zlepšuje psychickú odolnosť

Ďalšou výhodou užívania Macy Peruánskej je podpora vitality, imunity a zdravia pokožky, kostí, kĺbov, vlasov aj nechtov. Má pozitívny vplyv aj na termoreguláciu, takže ak vás počas menštruácie trápia návaly horúčavy alebo chladu či nadmerné potenie, môže vám pomôcť. Hodí sa počas celého menštruačného cyklu a to na zlepšenie kondície.

Hormonálna rovnováha aj viac vitality? Panax Ginseng

Panax Ginseng, známy aj ako ázijský alebo kórejský ženšen, je rastlina, ktorá patrí k najlepším prírodným adaptogénom. Tradične sa používa na zvýšenie vitality a energie a na zmiernenie vplyvu stresu. Bylinka má schopnosť pomôcť udržiavať hormonálnu rovnováhu, čo sa hodí nielen pre menštruáciu, ale aj na libido alebo v menopauze.

Panax Ginseng obsahuje tiež množstvo fytoestrogénov, ktoré sa v tele žien správajú ako estrogény a pôsobia na estrogénové receptory. Sekundárne tiež obsahuje látky, ktoré môžu podporiť celkovú hladinu hormónov a tým zlepšujú menštruačný cyklus.

Rastlina tiež svojimi obsahovými zložkami pomáha zmierniť príznaky PMS, bolesti počas menštruácie a znížiť nepríjemne prejavy klimaktéria. Podporuje nervový systém, čo má pozitívny vplyv na zmiernenie stresu a zlepšuje energiu, náladu a vitalitu. Panax Ginseng sa často používa aj na zlepšenie sexuálnej funkcie a zvýšenie libida.

Bylinky môžete použiť ako čaje, kvapky aj tabletky

Bylinky sú už celé stáročia používané ako prírodná medicína na zlepšenie zdravia a to platí aj o tých, ktoré pomáhajú ženám na menštruáciu aj celkovo na podporu pohlavnej sústavy. Ich využitie je vo viacerých formách, tekutých aj v tých hotových.

Medzi ich využiteľné formy patria tieto podoby:

Čaje a odvary: Bylinky v minulosti najčastejšie používali ako suroviny na prípravu čajov a odvarov a aj dnes ide o populárnu formu. Čaje a odvary z bylín sú jednoduché riešenie, stačí mať len sušinu, vňať alebo hotovú čajovinu a zaliať ju vodou. Denne môžete vypiť 2 až 3 čaje v závislosti od konkrétnej byliny, zmiešať môžete aj viac bylín naraz.

Kvapky a tinktúry: Ďalšou formou užívania byliniek sú kvapky a tinktúry. V tomto prípade už zväčša ide o hotové výrobky, ktoré obsahujú extrakt rozpustený prevažne v alkohole. Ich výhodou je, že ich môžete pridať do jedla alebo nápoja a užiť si tak ich účinky aj vtedy, keď nemáte chuť na čaj. Vstrebávanie živín je obvykle tiež rýchlejšie.

Tabletky a kapsuly: Účinky v podobe kapsúl alebo tabletiek sú zrejme najviac viditeľné a to pre vysokú koncentráciu v ich zložení. Ide o voľne dostupné prípravky, ktoré môžu byť doplnené aj o podporné vitamíny či minerály. Medzi ich plus patrí presné a jednoduché dávkovanie, širšie zloženie a účinky a laboratórne overené užívanie.

Čo ešte pomáha na menštruačný cyklus a jeho zdravý priebeh?

Ak chcete udržiavať svoju menštruáciu v poriadku, okrem bylín spomínaných vyššie je dôležité aj širšie pôsobenie. To by malo byť spojené so zmenou životosprávy a životného štýlu, prípadne môžete skúsiť niektoré domáce recepty na akútne ťažkosti.

Tu sú spôsoby, ako zlepšiť priebeh menštruácie:

Každoročné gynekologické prehliadky

Gynekologické prehliadky sú dôležité nie len pre zistenie a prevenciu ochorení, ale aj pre kontrolu zdravého priebehu menštruačného cyklu. Na prehliadke gynekológ skontroluje stav pohlavných orgánov, vrátane vaječníkov či maternice. Môže tak už vopred odhaliť nejaké zmeny, anomálie, začínajúci zápal, cysty alebo nádor v úvodnej fáze.

Zdravé potraviny a dostatok vody

Výber potravín a dostatočný príjem vody sú dôležitou súčasťou podpory zdravého priebehu menštruácie a môžu zmierniť niektoré jej negatívne príznaky. Do jedálnička je vhodné zaradiť brokolicu, banány, horkú čokoládu, lososa, citróny, pomaranče, zázvor alebo chilli, ryžu, zemiaky, špenát, mrkvu, brusnice, orechy alebo aj granátové jablko.

Pravidelný pohyb a ľahká fyzická aktivita

Pravidelný pohyb je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre zdravie menštruačného cyklu. To, či sa rozhodnete pre jogu, ľahký beh alebo strečing, závisí od preferencií a možností, ideálna je kombinácia. Akékoľvek cvičenie doma, napríklad s váhou vlastného tela či ľahšími činkami, pomáha na krvný obeh aj zmiernenie stresu.

Horúca sprcha a teplo na bolesti a kŕče

Tento spôsob sa odporúča ako úľava pre menštruačné bolesti a kŕče. Teplá voda môže pomôcť uvoľniť svaly a tak zmierniť kŕče a sprchu si viete dať rýchlo a kedykoľvek. Horúci kúpeľ či obklady s teplou vodou na dolnej časti brucha sa odporúčajú ak chcete uľaviť od intenzívnejších prejavov a zároveň podporia krvný obeh v oblasti.

Pozor na stres, fajčenie, alkohol aj cukry

Stres, fajčenie, alkohol a nadmerná konzumácia cukrov, najmä v podobe sladkostí s vysokým obsahom kalórií, môžu negatívne ovplyvniť menštruáciu, vrátane bolestí alebo kŕčov. Tieto faktory zhoršujú hormonálnu nerovnováhu a ovplyvňujú aj prekrvenie panvy. Pozor si dajte aj na príliš mastné potraviny, slané pochutiny a nepreháňajte to s kávou.

Prírodné prípravky pre ženy bez receptu

Brať lieky so syntetickými látkami na menštruáciu a ťažkosti s ňou? Oveľa lepším riešením sú prírodné prípravky. Tie sú založené práve na bylinkách v spojení s minerálmi a vitamínmi, majú jednoduché a presné dávkovanie a predovšetkým komplexný vplyv. Môžu tak pomôcť nielen na menštruačné ťažkosti, ale celkovo na zdravý priebeh cyklu.

Časté otázky, ktoré sa ženy pýtajú o bylinkách na menštruáciu

Bylinky a čaje či iné prípravky s ich obsahom sa stávajú čoraz populárnejšou voľbou, ako zlepšiť a podporiť menštruačný cyklus. Mnoho žien má však otázky o ich používaní alebo riešia iné témy či faktory súvisiace s menštruáciou a jej priebehom.

Tieto dotazy sú na internete rozoberané najviac:

Majú spomínané bylinky aj nejaké vedľajšie účinky?

Určité bylinky môžu mať vedľajšie účinky, preto je dôležité ich užívať opatrne a v primeraných dávkach. Niektoré môžu reagovať s inými liekmi, môžu spôsobiť alergickú reakciu alebo podráždenie tráviaceho traktu. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať bolesti hlavy, nevoľnosť či zvýšený krvný tlak. Výhodou je, že u prípravkov to nehrozí.

Čo je predmenštruačný syndróm a aké má príznaky?

Predmenštruačný syndróm, nazývaný aj PMS, je stav, ktorý postihuje mnoho žien krátko pred nástupom menštruácie. Niektoré ženy pociťujú zmeny nálady, únavu, podráždenosť a neschopnosť zvládať stresové situácie. Iné trpia bolesťami hlavy, migrénami a bolesťou v podbrušku. Tieto príznaky ale nastávajú ešte pred menštruáciou.

Majú spánok alebo stres vplyv na menštruačný cyklus?

Áno a veľký. Nedostatok spánku a nadmerný stres môžu narušiť hormonálnu rovnováhu, ktorá zas môže ovplyvniť menštruačný cyklus. Na druhej strane, dostatok spánku a pravidelný oddych a relax môžu pomôcť udržať hormonálnu rovnováhu, potláčajú kortizol pôsobiaci proti estrogénu a zlepšujú aj priebeh a pravidelnosť menštruačného cyklu.

Čo okrem rastlín môže ešte podporiť menštruáciu?

K vitamínom a minerálom, ktoré môžu byť prospešné pre zdravý menštruačný cyklus, patria hlavne vitamíny B, konkrétne B6 a B12, kyselina listová, vitamín E, horčík, vápnik a železo. Tieto látky podporujú menštruačný cyklus, zmierňujú prejavy PMS, zabraňujú vysokej strate krvi počas menzesu, zmierňujú bolesti a upokojujú nervový systém.

Aké sú príčiny vzniku menštruačných bolestí a kŕčov?

Menštruačné bolesti a kŕče sú bežnou súčasťou menštruácie, u každej ženy však môžu mať iný priebeh a inú intenzitu. Medzi najčastejšie príčiny ich vzniku patria hormonálne zmeny a pokles estrogénu, psychický stres, nedostatok pohybu, nesprávne zloženie jedálnička alebo zlý pitný režim. Zhoršiť ich môžu aj zápaly, fajčenie a alkohol.

Ako a na aké oblasti pomáhajú byliny na menštruáciu

Ak ide o účinky bylín na menštruáciu, v tomto prípade je výhodou fakt, že ich účinky sú komplexné a to aj na ženské reprodukčné orgány a sexuálny život.

Okrem toho, že zmierňujú niektoré príznaky menštruácie a PMS majú aj protizápalové a upokojujúce účinky, napríklad ako Ženšen, ktorý pomáha zmierniť bolesť a kŕče spojené s menštruáciou. Ten využijete aj pri hormonálnej nerovnováhe a zmierňovaní zmien nálady, napríklad na nervozitu, nepokoj, pocit úzkosti a častú výbušnosť.

Na druhej strane, môžu pomôcť aj pri nepravidelnosti menštruačného cyklu a zmiernení nadmerného či silného krvácania. Takto funguje napríklad Alchemilka, ktorá pomáha všeobecne na gynekologické problémy, vrátane výtoku z pošvy.

Iné byliny, napríklad Maca, zas môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh v panve a podporiť tiež sexuálny apetít, čiže chuť na sex bez ohľadu na vek. Komplexné účinky zas má Damiána, ktorá obsahuje veľa fytoestrogénov a pomáha aj v menopauze. U žien v mladšom veku pôsobí ako celkový stimulant fyziologického výkonu a proti únave.

Účinky rastlín viete využiť vo viacerých podobách, či už ide o čaje, kvapky, tinktúry alebo hotové prípravky v podobe tabliet a kapsúl. Táto forma je najviac koncentrovaná, má viditeľné pôsobenie a jej výhodou sú presné dávkovanie aj kúpa bez receptu.

Ktoré prípravky pre ženy sú na menštruáciu najlepšie?

Ak sa stretávate s nepríjemnými príznakmi počas menštruácie a chceli by ste využiť všetky vyššie spomínané rastliny a ich účinky, najefektívnejšou voľbou sú prírodné prípravky. Sú určené špeciálne pre ženy a pomôžu vám prakticky v každom veku.

Svojim zložením ide o 100% prírodné tabletky alebo kapsuly, ktoré predstavujú kompletnú podporu pre sexuálny život, fungovanie hormonálnej a pohlavnej sústavy a ďalšie oblasti, ktoré s nimi súvisia. Viaceré majú zloženie obohatené nielen o rastlinné extrakty typu Damiána, Maca či Ženšen, ale aj o vitamíny, najmä skupiny B.

Ich účinky sú dlhodobé, prirodzené a viditeľné:

 • rastlinné extrakty podporujú libido aj hormonálnu hladinu
 • stimulačne pôsobia na estrogénové receptory v tele
 • účinne pomáhajú zmierniť príznaky menštruácie aj PMS
 • podporujú správne fungovanie nervového systému
 • rovnako tak zmierňujú negatívne prejavy menopauzy
 • vďaka vitamínom podporujú aj kožu, vlasy či zvýšenie energie

Na rozdiel od prípravkov pre mužov, tie pre ženy nie sú na trhu až v tak širokom výbere. Nájsť tie kvalitné je ťažké, treba sa orientovať podľa známosti značky, jej portfólia a skúseností z praxe. Skvelé referencie má značka Stoporex® Women.

Ide o 100 % prírodný prípravok dostupný vo forme kapsúl, ktorého účinok je založený na optimálnej kombinácii prírodných zložiek, vrátane extraktov bylín a vitamínov. Výsledkom je široké pôsobenie na sexuálny apetít, hormonálnu rovnováhu, menštruáciu a jej priebeh, príznaky PMS aj na menopauzu. Dostupný je voľne a bez receptu.

Skúsenosti žien s podporou menštruácie cez bylinky

Ak sa rozhodnete podporiť zdravý priebeh menštruácie, skúsenosti ostatných žien ukazujú, že práve bylinky môžu byť dlhodobým , overeným a viditeľným riešením. Kým v minulosti ste mohli ich účinky vyžiť iba vo forme čajov, dnes je možností už viac.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Pochopiteľne, samé o sebe nemusia viesť k potlačeniu všetkých negatívnych prejavov, svoju úlohu zohrávajú aj vek, hormonálna hladina a samozrejme životospráva.

Jedálniček, životný štýl, pitný režim, vplyv stresu, dostatok pohybu a spánku alebo fajčenie a konzumácia alkoholu majú tiež nezanedbateľnú úlohu. Ide o faktory, ktorých vplyv je dlhodobý a zmeny v týchto oblastiach si preto vyžadujú určitý čas, aby sa prejavili. Čím skôr ich však spravíte, tým skôr sa prejavia na menštruácii a jej priebehu.

Ako okamžitá pomoc na bolesti, kŕče a niektoré ďalšie prejavy sú veľmi dobré domáce rady typu horúca sprcha alebo kúpeľ, niektoré jogové cvičenia alebo ľahká fyzická aktivita. Siahnuť po liekoch na bolesť by však malo byť až poslednou voľbou.

Výborným prostriedkom na všeobecnú podporu menštruačného cyklu sú prírodné prípravky obsahujúce vyššie spomínané byliny. V prípade Stoporex® Women sú ich účinky posilnené aj o pozitívny vplyv vitamínov skupiny B. Výsledkom je komplexné pôsobenie na hormonálnu nerovnováhu, libido, priebeh menštruácie a dokonca aj v menopauze!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *