Ktoré bylinky na menopauzu a jej príznaky pomáhajú pre ženy a ako využiť ich účinky?
Menopauza je obdobie, ktorému sa žiadna pohlavne zdravá žena nevyhne. Ide o prirodzený proces, ktorý je ovplyvnený vekom a ukončením obdobia plodnosti.
Menopauzou sa totiž končí možnosť ženy počať a vynosiť dieťa, keďže dochádza k zmenám, zastaveniu a ukončeniu menštruačného cyklu. Bez neho nie je možné každý mesiac uvoľniť vajíčko, ktoré potom nemôže spermia vo vajíčkovode oplodniť a to sa nemôže uhniezdiť v maternici. Najčastejšie to nastáva vo veku okolo 50. roku života.
Tak, ako aj iné zmeny súvisiace s pohlavnou sústavou, aj menopauza je spojená s niektorými príznakmi. Tie sa týkajú poklesu hormonálnej hladiny, sexuálneho apetítu, termoregulácie aj psychického stavu. Skvelou možnosťou na ich zmiernenie sú byliny.
Obsah
- 1 Prečo a kedy nastáva menopauza a aké má prejavy?
- 2 Aké účinky má Alchemilka v menopauze pre ženy?
- 3 Damiána a jej pomoc aj na hormonálnu rovnováhu
- 4 Maca na zmiernenie menopauzy aj na sexuálny apetít
- 5 Návaly tepla, potenie alebo nevoľnosť? Skúste Ďatelinu
- 6 Ľubovník na lepší spánok aj ako prírodné antidepresívum
- 7 Čaj, kvapky alebo prírodné prípravky a tabletky?
- 8 Ako zmierniť príznaky menopauzy a čo na ňu pomáha najviac?
- 9 Čo ženy zaujíma o menopauze a bylinkách na internete
- 10 Byliny v menopauze ako najlepší prírodný prostriedok
- 11 Ako vybrať najlepší prípravok pre ženy na menopauzu?
- 12 Zhrnutie a skúsenosti žien s bylinkami v menopauze
Prečo a kedy nastáva menopauza a aké má prejavy?
Ako sme povedali už na úvod, prirodzeným procesom ukončenia plodnosti u každej zdravej ženy je menopauza. Tá ktorá predstavuje ukončenie menštruačného cyklu a menštruácie, pričom týmto termínom sa zvykne označovať aj posledné krvácanie.
Menopauza nastáva zvyčajne medzi 45. a 55. rokom života, je to ale individuálne a u niektorých žien sa môže vyskytnúť aj skôr, vtedy sa jej hovorí predčasná menopauza. Bez ohľadu na to, kedy k nej príde, ide o súčasť obdobia zvaného klimaktérium. To je charakteristické hormonálnymi zmenami, najmä poklesom estrogénu.
To so sebou prináša aj niektoré typické príznaky:
- časté návaly horúčav a tepla v noci a ich striedanie s chladom
- s tým súvisiace poruchy spánku, zaspávania aj nespavosť
- znížená sexuálna túžba, suchosť pošvy a bolesť počas styku
- zmeny týkajúce sa trávenia, metabolizmu a telesnej hmotnosti
- zmeny nálad, zvýšená podráždenosť, nervozita aj depresie
- zvýšené odbúravanie vápnika a z toho plynúca osteoporóza
Individuálne sa môžu u žien objaviť problémy so srdcom a cievami, zdravím a vzhľadom pokožky a pleti alebo stavom nechtov a vlasov. Objaviť sa môžu ja problémy s krvným tlakom alebo cholesterolom, čo sa prejaví aj na fyzickej kondícii.
To, čo je pre menopauzu spoločné pre všetky ženy, sú hormonálne zmeny, pokles hladiny hormónu estrogén a zmiernenie krvácania, neskôr jeho úplné vymiznutie. Je však veľmi dôležité si uvedomiť, že prejavy a príznaky menopauzy sa môžu líšiť od ženy k žene a môžu mať rôznu intenzitu, prípadne sa nemusia u každej objaviť všetky.
Aké účinky má Alchemilka v menopauze pre ženy?
Byliny sú výbornou voľbou, ak chcete ovplyvniť menopauzu a jednou z tých najznámejších je Alchemilka. Tá je známa aj ako ženský kozlík a má bohatú históriu používania na riešenie rôznych gynekologických problémov, vrátane príznakov v menopauze. Je to vďaka bohatému zloženiu prospešných látok, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu.
Táto výnimočná rastlina obsahuje veľké množstvo fytoestrogénov, ktoré napodobňujú účinky estrogénu v tele a tak pomáhajú zmierniť niektoré nežiaduce javy. Ide o návaly horúčavy, potenie, zmeny nálad, podráždenosť nervového systému či nespavosť.
Rastlina je známa v tradičnej medicíne ako typická bylina na ženské gynekologické problémy, má tiež protizápalové účinky a pomáha aj na zdravie kostí, ktoré sú v menopauze vplyvom poklesu estrogénu a vápnika ohrozené najviac. Alchemilka tiež obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú imunitu a chránia bunky pred starnutím, vrátane pokožky.
Damiána a jej pomoc aj na hormonálnu rovnováhu
So zmiernením prejavov klimaktéria vám môže pomôcť aj Damiána, ktorá sa už stáročia používa na riešenie problémov s pohlavnou sústavou. Je známa aj ako indiánske afrodiziakum na sexuálny apetít a prvé použitie je datované už do čias Mayov.
Účinky Damiány sú viditeľné v týchto oblastiach:
- vďaka fytoestrogénom podporuje hormonálnu rovnováhu
- má upokojujúce účinky na nervový systém a znižuje stres
- stimuluje a zlepšuje sexuálnu túžbu, libido aj sexuálne dráždenie
- podporuje tiež krvný obeh a prietok krvi do pohlavných orgánov
- pomáha proti návalom horúčavy, nespavosti a nadmernej únave
- je výborná aj na problémy so suchosťou a bolesťami pri styku
Medzi tie zaujímavejšie účinky, ktoré nesúvisia s menopauzou, patrí pomoc pri prechladnutí a na vykašliavanie, podpora močových ciest, zlepšenie trávenia, stimulácia nervového systému a mozgovej činnosti a pomoc proti duševnému vyčerpaniu. S obsahom extraktu či sušiny rastliny existujú čaje, ale aj tinktúry alebo tabletky a kapsuly.
Maca na zmiernenie menopauzy aj na sexuálny apetít
Maca je rastlina pochádzajúca z Peru a získava čoraz viac popularity vďaka pozitívnym účinkom na pohlavné zdravie. U mužov funguje ako prírodný stimulant erekcie, no jedným z najvýznamnejších benefitov pre ženy je schopnosť zmierniť príznaky menopauzy. Obsahuje flavonoidy, vitamíny, minerály a antioxidanty pre hormonálnu rovnováhu.
Často sa využíva ako afrodiziakum, pretože môže zvýšiť libido a sexuálnu túžbu a to u oboch pohlaví. U žien v menopauze pôsobí podobne a navyše vďaka jej vplyvu na estrogén a jeho prirodzenú podporu zmierňuje bolesti a suchosť pošvy počas styku.
Vďaka látkam zvaným makeány a makamidy podporuje výkonnosť, fyzické zdravie aj psychickú vitalitu. Maca môže pomôcť zmierniť aj iné príznaky klimaktéria, najmä návaly horúčavy, nespavosť, nervozitu alebo únavu. Pomáha aj na zdravie a stav pokožky a vlasov, na podporu kostí a ovplyvňuje aj bdelosť, koncentráciu a pamäť.
Pri menopauze dochádza k hormonálnym zmenám a najmä poklesu estrogénu v tele, čo vyvoláva nepríjemné symptómy. Prírodným riešením môže byť Ďatelina lúčna so izoflavónmi, konkrétne fytoestrogénmi, ktoré môžu pokles zvrátiť.
Medzi oblasti, kde bylinka pôsobí, patria tieto:
- všeobecne podporuje hormonálnu rovnováhu a hladinu estrogénu
- zmierňuje návaly tepla a potenie, zlepšuje termoreguláciu
- podporuje nervový systém, pomáha zlepšiť kvalitu spánku
- pomáha na nervový systém a zlepšuje odolnosť voči stresu
- podporuje zdravie kostí, svalov a kĺbov, pomáha aj na ich bolesť
- podporuje krvotvorbu, prečisťuje krv a chráni srdce a cievy
Ďatelina obsahuje aj flavonoidy, ktoré majú silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Znižuje tak riziko vzniku ochorení močového mechúra a ciest, vrátane infekcií a zápalov. Pomáha aj na upokojenie nervového systému a zdravší stav kože, čo sa tiež hodí práve v menopauze. Využiť sa dá v podobe čajov, kvapiek, tinktúr či tabliet.
Ľubovník na lepší spánok aj ako prírodné antidepresívum
Poslednou bylinkou, ktorá vám môže pomôcť v menopauze, je Ľubovník bodkovaný. Ten je známy aj ako Bodkovanec veľkokvetý a je používaný v tradičnej medicíne už celé stáročia. Považuje sa za prírodné antidepresívum, pomáha uvoľniť nervový systém a zmierniť stavy úzkosti, nervozity alebo depresie. Využívaný je aj na zlepšenie spánku.
Rastlina obsahuje fytoestrogény, ktoré majú veľa prospešných účinkov pre ženy, či už na gynekologické ťažkosti alebo aj na hormonálnu nerovnováhu. Pomáha tak na problémy s menštruáciou, predmenštruačným syndrómom a príznakmi menopauzy.
Ľubovník obsahuje tiež látky, ktoré majú upokojujúce účinky na nervový systém, pomáhajú s únavou a podporujú relaxáciu svalov alebo na srdce a krvný obeh. Rastlina je využívaná aj ako pomoc proti infekciám na pokožke, na žalúdočné vredy, prekyslený žalúdok alebo problémy so žlčníkom či pečeňou. Podporuje aj zdravie močových ciest.
Čaj, kvapky alebo prírodné prípravky a tabletky?
Siahnuť po prírodných prostriedkoch v podobe bylín je pre ženy v čase menopauzy najlepšia voľba. Ich prirodzené a dlhodobé účinky na seba nenechajú dlho čakať, jediné, čo musíte v tomto prípade riešiť, je podoba, v akej bylinky v tomto období využijete.
Tu je krátka charakteristika jednotlivých foriem:
Čaje a odvary: Čaje a odvary sú jedným z najstarších spôsobov využitia bylín. V prípade menopauzy sa ukázali ako užitočné na zmiernenie niektorých prejavov typu návaly tepla, nespavosť, úzkosť či potenie. Ich výhodou je, že si môžete kúpiť nielen hotové čajoviny, ale aj sušiny bylín a zmiešať ich spolu. Čaj sa dá piť 2 až 3 krát denne.
Kvapky a tinktúry: Na zmiernenie prejavov menopauzy sú vhodné aj kvapky a tinktúry obsahujúce výťažky spomínaných rastlín. Obe formy sa využívajú štandardne perorálne, niektoré rastliny ale môžu mať pozitíva aj navonok, napríklad na pleť. Ide o hotové produkty, ktoré majú vysokú koncentráciu, overené zloženie a presné dávkovanie.
Tabletky a kapsuly: Najefektívnejšou možnosťou ako využiť silu bylín a prírody sú tabletky a kapsuly. Ide o perorálne prípravky, majú jednoduché dávkovanie, praktickú formu a ich užívanie je bez vedľajších účinkov a to aj dlhodobo. Tie najkvalitnejšie z nich majú v zložení nielen rastlinné extrakty, ale aj podporné vitamíny alebo minerály.
Ako zmierniť príznaky menopauzy a čo na ňu pomáha najviac?
Vstup do menopauzy môže byť pre ženy veľmi náročným obdobím, keďže so sebou prináša množstvo nepríjemných príznakov. Tie vplývajú aj na bežný život, vrátane toho sexuálneho. Kľúčom k prekonaniu obdobia je komplexné zlepšenie životosprávy.
Príznaky utlmíte týmito opatreniami a zmenami:
Potraviny s obsahom fytoestrogénov v jedálničku
Okrem bylín obsahujú fytoestrogény aj niektoré druhy potravín. Ich zaradenie do jedálnička môže byť dobrým spôsobom, ako zmierniť príznaky menopauzy a podporiť tak účinky vyššie spomínaných rastlín. Medzi najlepšie potraviny patria sója a sójové produkty, ovsené vločky, ľanové semienka, sezamové semienka, červené hrozno, jablká a mrkva.
Dva litre čistej vody ako základ pitného režimu
Pitný režim je dôležitý pre správne fungovanie organizmu, no v období menopauzy je nutné mu venovať vyššiu pozornosť, pretože jej príznaky môže zhoršiť dehydratáciou. Odporúčame preto denne vypiť aspoň 2 litre čistej vody. Je to dôležité pre trávenie, odstránenie toxínov z tela, podporu močových ciest, hydratáciu pokožky aj zmiernenie únavy.
Obmedzenie alkoholu, kofeínu, cukru, soli a mlieka
Obmedzenie týchto faktorov je dôležitým krokom v boji proti príznakom menopauzy. Ich vplyv totiž zhoršuje návaly tepla, nervozitu, nespavosť a ešte viac narúša hormonálnu nerovnováhu. Do jedálnička by ste mali pridať vyššie spomínané potraviny s fytoestrogénom a pitný režim treba obohatiť o bylinné čaje, minerálky o ovocné šťavy.
Viac pohybu, cvičenia, športovania aj fyzickej aktivity
Pohyb a fyzická aktivita majú stimulačný účinok na fyzickú aj duševnú vitalitu a významne môžu zjednodušiť obdobie menopauzy, vrátane zmiernenia jej prejavov. Základom by mala byť chôdza, ktorá je pre telo prirodzená a k nej 2 až 3 krát týždenne pridajte nejaký druh športu. Beh, šprint, HIIT, crossfit, pilates či joga sú skvelou voľbou!
Dostatok spánku a minimalizácia vplyvu stresu
Dostatok spánku a eliminácia stresu sú kľúčové pre udržanie hormonálnej rovnováhy a zmiernenie príznakov menopauzy. Nedostatok spánku môže zhoršiť príznaky typu podráždenosť alebo návaly tepla, stres zas zhoršuje imunitu a metabolizmus. Navyše, oboje zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý pôsobí proti produkcii a hladine estrogénu.
100 % prírodné prípravky špeciálne pre ženy
Na dlhodobé a prirodzené zmiernenie príznakov menopauzy a tiež na podporu pohlavného zdravia a sexuálneho života sú výbornou voľbou aj prírodné prípravky. Ide o tabletky alebo kapsuly na perorálne užívanie, ktoré sú dostupné bez vyšetrenia a receptu, obsahujú aj spomínané bylinky a ich účinky sú posilnené obsahom minerálov či vitamínov.
Čo ženy zaujíma o menopauze a bylinkách na internete
Menopauza je prirodzeným javom v živote každej ženy a mnohé z nich sa snažia nájsť riešenia na zmiernenie príznakov, ktoré so sebou prináša. Internetové fóra a diskusie sú plné otázok či tém, ktoré sa týkajú menopauzy, jej príznakov či faktorov.
Tieto dotazy sú na internete rozoberané najviac:
Aký je rozdiel medzi menopauzou a klimaktériom?
Menopauza a klimaktérium sú dva termíny, ktoré sú často zamieňané, ale majú odlišné významy. Menopauza značí poslednú menštruáciu u ženy, kým klimaktérium je obdobie, kedy telo začína meniť svoje hormonálne a fyziologické funkcie, čo vedie k menopauze a súvisiacim príznakom. Menopauza je teda súčasťou klimaktéria.
Čo sú fytoestrogény a prečo pomáhajú v menopauze?
Ide o látky, ktoré sa nachádzajú v niektorých potravinách a rastlinách a majú podobnú štruktúru ako estrogény. V tele sa viažu na estrogénové receptory a môžu tak pomôcť dosiahnuť hormonálnu rovnováhu. Vďaka tomu pomáhajú nielen v menopauze, ktorá je typická poklesom estrogénu v tele, ale aj na PMS či menštruáciu.
Kedy približne menopauza začína a ako dlho u ženy trvá?
Menopauza začína zvyčajne medzi 45. až 55. rokom, priemerný vek začiatku je podľa štatistík 51 rokov. U niektorých žien môže nastať skôr, u iných neskôr, je to závislé hlavne od hladiny estrogénu. Samotná menopauza trvá niekoľko rokov, počas ktorých dochádza k postupnému vymiznutiu menštruácie a nastáva klimaktérium.
Môže sa mi počas nej zhoršiť zdravie kostí, kože či vlasov?
Áno, počas menopauzy môže dôjsť k zhoršeniu zdravia kostí, kože a rovnako tak aj vlasov. Pokles hladiny estrogénu v tele môže spôsobiť zmeny v hustote kostí a viesť k osteoporóze, čo zvyšuje riziko zlomenín. Nižšia hladina estrogénu môže tiež zhoršiť hydratáciu kože a vlasov, čo môže viesť k suchosti, svrbeniu a tiež k horšej výžive.
Ktoré vitamíny, minerály či kyseliny mi ešte pomôžu?
V menopauze môžu byť užitočné vitamíny skupiny B, vitamín D a vitamín K. Z minerálov sú dôležité Vápnik, Horčík, Zinok a zásadnú úlohu zohrávajú aj omega-3 mastné kyseliny. Každá z týchto látok je prospešná pre inú oblasť, či už ide o zdravie kostí, kože a vlasov, stav srdca a ciev, hormonálnu rovnováhu alebo psychickú vitalitu.
Byliny v menopauze ako najlepší prírodný prostriedok
Sila prírody sa môže prejaviť v podpore rôznych oblastí, nevynímajúc pohlavnú sústavu alebo sexuálny život. To platí aj o menopauze a jej negatívnych prejavoch.
Byliny sú jedným z najlepších prírodných prostriedkov, ktoré ženy v tomto období môžu využiť. Alchemilka, Ďatelina, Maca, Ľubovník a Damiána patria v menopauze medzi obľúbené a to pre ich komplexný vplyv ako aj dlhodobé účinky.
Alchemilka obsahuje fytoestrogény a pomáha zmierniť návaly horúčavy, nočné potenie a iné príznaky menopauzy. Ďatelina má podobné účinky, navyše má schopnosť podporiť zdravie kostí, čo slúži aj ako výborná prevencia proti vzniku osteoporózy. Maca je všeobecne známa ako prírodné afrodiziakum a stimulant hormonálnej rovnováhy.
Ľubovník bodkovaný zas obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú regulovať hladiny hormónov a zmierniť príznaky typu návaly horúčavy, podráždenosť či úzkosť. Nezastupiteľnou rastlinou v menopauze je Damiána s jej vysokým obsahom fytoestrogénov.
Bylinky sú v minulosti využívali v podobe čajov alebo tinktúr, no moderná doba so sebou prináša aj lepšie alternatívy vo forme kapsúl a tabliet. Ide o hotové prípravky s laboratórne overeným zložením a účinkami, ktoré k bylinám pridávajú aj ďalšie prospešné látky a tak umocnia ich pôsobenie. Ich užívanie je presné a možné aj dlhodobo.
Ako vybrať najlepší prípravok pre ženy na menopauzu?
Tabletky či kapsuly s perorálnym užívaním sú rozhodne najviac populárnou formou využitia účinkov spomínaných bylín. Na trhu síce nie je veľa prípravkov určených špeciálne pre ženy v období menopauzy, no niekoľko značiek už ponúka svoje účinky.
Ich cieľom je podporiť hormonálnu rovnováhu, zlepšiť menštruačný cyklus, zvýšiť libido a vitalitu a zmierniť negatívne prejavy menopauzy či klimaktéria, najmä ak ide o návaly tepla, potenie, metabolizmus alebo kožu a vlasy. Ich 100% prírodné zloženie minimalizuje riziko vedľajších účinkov a sú dostupné aj bez receptu.
Pri ich výbere sledujte nasledovné podmienky:
- bohaté zloženie s vysokou koncentráciou účinných látok
- zameranie na účinky prípravku špecificky pre ženy po 40-ke
- komplexné pôsobenie od libida až po hormonálnu rovnováhu
- možnosť dlhodobého užívania s jednoduchým dávkovaním
- minimálne vedľajšie účinky a aj bezproblémové užívanie
- pôsobenie značky a jej zameranie na pohlavné zdravie
Dôležitou zásadou je vychádzať zo skúseností žien, napríklad aj z internetových fór, komentárov či diskusií. V nich sa dozviete najviac o účinkoch v praxi a jednou zo značiek, ktorá má v tomto ohľade nadpriemerné referencie, je Stoporex® Women.
Ide o prípravok, ktorý pomáha ženám bez ohľadu na vek, no špecifické sú jeho účinky pre tie vo veku nad 40 rokov. Pôsobenie zahŕňa podporu hormonálnej rovnováhy, zmiernenie negatívnych prejavov a pozitívne účinky na menštruáciu, libido aj vitalitu. Jeho zloženie zahŕňa Damiánu, Macu, Panax Ginseng aj prospešné vitamíny skupiny B!
Zhrnutie a skúsenosti žien s bylinkami v menopauze
Menopauze sa žiadna žena nevyhne a to bez ohľadu na to, či mala aktívny sexuálny život alebo nie. Ide o prirodzený jav, ktorý je spojený s ukončením menštruačného cyklu, plodnosti a samozrejme menštruácie, čo ženy v niektorých prípadoch aj privítajú.
Týka sa to tých žien, ktoré počas cyklu trpeli ťažkosťami typu menštruačné bolesti a kŕče, alebo ešte horšie, pred menštruáciou mali predmenštruačný syndróm.
S ústupom menštruačných ťažkostí a nástupom menopauzy sa však môžu objaviť ďalšie ťažkosti a to práve v podobe negatívnych príznakov a prejavov. Návaly tepla, potenie, strata výkonnosti, časté zmeny nálad, nadmerná únava, narušenie metabolizmu a priberanie alebo zhoršenie stavu kostí, pokožky, vlasov a nechtov nie sú nič príjemné.
Skúsenosti žien sú v tomto smere jasné: pomôcť môžu iba dlhodobé režimové opatrenia týkajúce sa jedálnička, pitného režimu, fyzickej aktivity, dostatočného oddychu cez deň aj v noci a samozrejme bylinky s vysokým obsahom fytoestrogénov.
Jednou z najlepších možností, ako využiť ich silu, je aj prípravok Stoporex® Women. Ten obsahuje vo vysokej koncentrácii byliny podporujúce ženy počas obdobia menopauzy, ale nielen počas neho. Pomáha totiž aj na menštruáciu, libido a celkovo hormonálnu rovnováhu. Kúpiť ho môžete bez vyšetrenia či receptu a užívať aj dlhodobo!
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!