Problemy s erekciou

Najčastejšie problémy s erekciou, príznaky mužov v 40-tke a 50-tke a ako ich riešiť?

Poruchy erekcie, či už ide o jej vznik, kvalitu alebo udržanie, nie sú bohužiaľ dnes už vôbec nič nezvyčajné. Platí to tak u mladších ako aj u starších mužov, pričom je pravda, že vyšší vek je významný rizikový faktor zhoršenia funkcie erekcie a stoporenia.

Štatistiky hovoria, že priemerne 20 % mužov trpí problémami a poruchami erekcie, pričom vo vyššom veku, najmä po 40-tke a 50-tke, toto číslo rastie až k 50 %.

Najviac typickým príznakom pre problémy s erekciou je samozrejme jej nefunkčnosť, no tá môže mať viaceré podoby a formy. Ťažkosti zvyčajne tiež neprídu zo dňa na deň, ale ide o dlhodobejší stav, ktorý sa postupne zhoršuje. Aké poruchy erekcie pri styku, pred ním alebo po ňom môžu nastať a čo s nimi? Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Čo je erekcia, kedy nastáva a mechanizmus jej fungovania

Erekcia, nazývaná aj stoporenie, je proces ovládaný pudmi a ide o reakciu mužskej pohlavnej sústavy na sexuálne vzrušenie. Podnetom môže byť vizuálna stimulácia aj priamy kontakt s erotogénnymi zónami a ide o odpoveď na nejaký sexuálny podnet.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Z fyziologického hľadiska je erekcia stav úplného stoporenia pohlavného údu následkom sexuálneho vzrušenia, ktorý závisí od nervovej aj cievnej sústavy.

Na základe podnetu vyšle nervový systém podnet k otvoreniu a rozšíreniu ciev zásobujúcich penis krvou. Do toporivých telies karvenózneho tkaniva začne vo väčšom objeme pritekať krv, ktorá v nich vďaka venookluzívnemu mechanizmu zostáva a tie naberajú na objeme aj pevnosti. Výsledkom je stvrdnutie a zväčšenie pohlavného údu.

Samotná erekcia má 6 fáz z pohľadu fyziologického fungovania. Prvou je pokojová fáza, penisom preteká iba nevyhnutné množstvo krvi a to od 1,4 do 4 ml na 100 g tkaniva. Druhou je fáza vzrušenia, kedy nervová sústava vyšle signál o začiatku erekcie.

Nasleduje tumenescencia, dochádza k stúpaniu intravernózneho tlaku, expanzii sínusoidov a k rýchlemu prekrveniu toporivých telies. Výsledkom je štvrtá fáza úplného stoporenia, kedy príde k stabilizácii systolického a intrakavernózneho tlaku. Pred orgazmom nastáva fáza rigidnej erekcie a po ňom detumescencia, čiže uvoľnenie tlaku.

Čo ju ovplyvňuje a ktoré faktory sú najviac rizikové

Aby mohli erekcia a mechanizmus jej vzniku a udržania fungovať, je nevyhnutné priaznivé pôsobenie viacerých vplyvov. Tie môžu mať priaznivé aj nepriaznivé účinky, u tých druhých hovoríme o rizikových faktorov s vplyvom na kvalitu erekcie.

Niektoré z nich neovplyvníte rýchlo alebo vôbec:

 • vek, čím je muž starší, tým väčšie problémy bude mať
 • genetická predispozícia pre kardiovaskulárny systém
 • hladina hormónu testosterón s vplyvom aj na libido
 • anatomické poruchy penisu alebo jeho toporivých telies
 • citlivosť nervovej sústavy na sexuálne dráždenie a stimuláciu
 • psychickú nervozitu v dôsledku negatívnej skúsenosti

Niektoré z vyššie spomínaných vplyvov sa dajú dlhodobo zmeniť alebo minimalizovať ich negatívne pôsobenie, napríklad ak ide o testosterón či prekrvenie.

K tomu slúži pôsobenie na faktory, ktoré už viete meniť rýchlo, dlhodobo a natrvalo. Ide o vplyv životosprávy a životného štýlu, zlepšenie fyzickej kondície, obmedzenie stresu, zlepšenie spánku, obmedzenie vplyvu niektorých liekov, zvýšenie obsahu dôležitých vitamínov, minerálov či aminokyselín či zlepšenie partnerského života.

Pomalý nástup erekcie a problém so vznikom erekcie

Asi najčastejším problémom s erekciou, ktorý trápi mužov v strednom a vyššom veku, je pomalý nástup stoporenia a ťažkosti so vznikom erekcie ako takej.

V súvislosti s týmto stavom je najdôležitejšie toto:

Výskyt a prejavy: Zhoršenie vzniku a nástupu erekcie štandardne prichádza postupne, nejde o rýchlu zmenu zo dňa na deň. Najviac sa vyskytuje u mužov nad 40 rokov, ešte viditeľnejšie je to vo vekovej kategórii po 50-tke a po 60-tke. Typickým príznakom je čoraz dlhší čas do vzniku úplnej erekcie, ktorý sa s každým pokusom ešte predlžuje.

Príčiny a rizikové faktory: Najčastejšou príčinou je vyšší vek, ktorý súvisí aj s ďalšími faktormi, kam patria horší krvný obeh, nízka hladina testosterónu a horšia reakcia nervového systému na sexuálnu stimuláciu. Na toto všetko môžu mať vplyv aj váš jedálniček, fyzická kondícia alebo psychogénne faktory, napríklad nervozita a stres.

Prevencia a riešenie: Predísť problému so vznikom a pomalým nástupom erekcie je ťažšie najmä vo vyššom veku, čo je významný rizikový faktor. Trvalým zlepšením životosprávy a krvného obehu sa to však čiastočne môže podariť. Ak už stav vznikol a je trvalý, treba siahnuť po podporných prípravkoch alebo navštíviť lekára.

Nedostatočná tvrdosť a prekrvenie toporivých telies

Druhou časťou poruchou po ťažkosťami so vznikom je kvalita erekcie. Nekvalitná erekcia znamená zhoršenú kvalitu sexuálneho života aj výkonu v posteli.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Ako sa tento stav prejavuje a aké sú jeho príčiny:

 • typickým prejavom je nižšia tvrdosť penisu po stoporení
 • v súvislosti s tým je viditeľná aj menšia veľkosť penisu
 • to vplýva aj na postavenie, penis nie je vzpriamený nahor
 • najčastejšie ide o vplyv nedostatočného prekrvenia telies
 • to môže nastať slabším rozšírením ciev zásobujúcich penis
 • možné je narušenie mechanizmu uzatvorenia odtoku krvi

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť tvrdosť stoporenia a prekrvenia toporivých telies v penise, sú nízka hormonálna hladina testosterónu, užívanie niektorých liekov na krvný tlak alebo antidepresív a nedostatočné sexuálne vzrušenie či stimulácia.

Tak, ako aj v prípade problémov so vznikom erekcie, aj tu veľa závisí od vášho veku, životosprávy, životného štýlu, stresu či fyzickej kondície. Tieto faktory ovplyvňujú libido, prekrvenie penisu aj mieru sexuálneho vzrušenia. Ich dlhodobé zlepšenie by malo zlepšiť aj tvrdosť stoporenia a pokiaľ nie, bude nutné vyšetrenie u lekára.

Príliš krátka erekcia a jej pravidelné ochabovanie

Ďalším častým problémom s erekciou u mužov je jej dĺžka. Ak už erekcia vznikne a bude aj v dostatočnej kvalite, neznamená to, že to tak aj zostane natrvalo.

Typickým prejavom sú ťažkosti s jej udržaním dostatočne dlhú dobu, ideálne do vyvrcholenia a to tak u muža, ako aj u jeho partnerky. V tomto prípade nastáva pravidelné ochabovanie kvality stoporenia, čo sa prejaví znížením tvrdosti a postavenia penisu.

Ešte horším príkladom je, ak dochádza po niekoľkých minútach od vzniku erekcie k jej skončeniu a to bez vyvrcholenia. Za týmto stavom môže byť nedostatočné uzatvorenie mechanizmu naplnenia toporivých telies krvou, čiže po tom, ako sa naplnia a penis sa zväčší, príde k otvoreniu, toporivé telesá sa vyprázdnia a erekcia ochabne.

Príliš krátke trvanie alebo časté ochabnutie stoporenia môže mať aj psychogénne príčiny, najmä ak ide o vplyv stresu, strachu, nervozity alebo okolitého rušenia.

Kľúčom k riešeniu tohto stavu je dlhodobá podpora správneho fungovania ciev, krvného obehu, hladiny testosterónu regulujúceho vzrušenie ako aj obmedzenie negatívnych faktorov psychogénneho typu. Ak to nepomôže, mali by ste už vyhľadať lekára.

Ďalšie menej časté poruchy a problémy s erekciu

Okrem vyššie spomínaných problémov, ktoré sa objavujú najčastejšie, sa môžu u niektorých mužov individuálne objaviť aj ďalšie, vážnejšie poruchy erekcie.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Tu sú tie, ktoré majú najviac viditeľné pôsobenie:

Dlhá a permanentná erekcia: Priapizmus, ako sa stav nazýva, vyzerá byť na prvý pohľad snom každého muža, no opak je pravdou. Trvalá erekcia môže byť aj vedľajším následkom užívania niektorých liekov na erektilnú dysfunkciu alebo poruchy cievneho zásobenia penisu krvou. Dlhú erekciu zas môže spôsobiť príliš veľa testosterónu.

Oneskorená erekcia: Stav, kedy sa erekcia nedostaví vôbec alebo je krátka, sme si popísali vyššie. Špecifickým prípadom je oneskorenie jej vzniku, čo býva najčastejšie následkom narušenia venookluzívneho mechanizmu alebo spracovania podnetov v nervovej sústave. Niekedy s oneskorením môže súvisieť aj samovoľný vznik erekcie.

Bolestivá erekcia: Najviac nepríjemným stavom, ktorý by ste rozhodne nemali nikdy podceniť, je bolestivosť počas erekcie. Môže ísť o následok Peyronieho choroby, ktorá súvisí so zakrivením, rôznych zápalov a nádorov alebo cýst v penise, fimózy súvisiacej s predkožkou alebo priapizmu, čiže permanentného stoporenia penisu.

Ako na prevenciu problémov a podporu erekcie?

Viaceré zo spomínaných problémov si v prípade dlhodobého a intenzívneho trvania vyžadujú lekára, no ani zďaleka nie všetky. Ak chcete zlepiť svoj sexuálny život, kvalitu erekcie a výkon v posteli, najlepšou cestou je komplexná a prirodzená podpora.

Tu sú možnosti a prostriedky, ktoré sú k dispozícii:

Obmedzenie negatívnych faktorov

Úplne prvou a najzásadnejšou zmenou musí byť zlepšenie životného štýlu a to najmä ohľadom negatívnych vplyvov. Alkohol, fajčenie, tučné a mastné jedlá, fast food jedlá, veľa soli, ale aj vplyv stresu či nadmerného vyčerpania, to všetko treba minimalizovať. Ide o faktory vplývajúce nielen na erekciu, ale aj libido a vašu plodnosť.

Viac vitamínov, minerálov a aminokyselín

To, čoho potrebujete vo svojom sexuálnom živote viac, sú živiny s priaznivým vplyvom na cievy, krvný obeh, tvorbu testosterónu a podporu nervovej sústavy. Ide o aminokyseliny L-Arginín, minerály Zinok a Horčík či vitamíny C. Nájdete ich v rybách, orechoch, ovocí, zelenine, morských plodoch a semiačkach, ktoré zaraďte do jedálnička.

Prírodné afrodiziaka v potravinách a bylinách

Jedálniček si môžete obohatiť nielen o zdravé potraviny, ale aj prírodnými afrodiziakami. Tie podporujú testosterón a zlepšujú prekrvenie pohlavnej sústavy a penisu. Ide napríklad o koreniny typu bazalka, oregano, chilli alebo škorica, ale aj o ustrice, horkú čokoládu alebo banány. Skvelé sú bylinky typu Kotvičník, Maca a Saw Palmetto.

Kegelove cviky nielen na zlepšenie erekcie

Toto cvičenie bolo vyvinuté gynekológom Arnoldom Kegelom pre ženy pred pôrodom, no prax ukázala, že je skvelé aj pre mužov. Dokáže totiž posilniť svaly panvového dna a zlepšiť ovládanie erekcie, vrátane jej kvality. Cvik je jednoduchý: striedavo sťahujte a uvoľňujte svaly ovládajúce močenie, ideálne 10 krát po sebe na aspoň 10 sekúnd.

Zlepšenie fyzickej výkonnosti a duševnej kondície

Lepší krvný obeh a viac fyzickej výdrže v posteli dosiahnete iba a jedine fyzickou aktivitou. Okrem pravidelného pohybu formou chôdze odporúčame pravidelné športovanie, skombinujte beh, korčule alebo plávanie s intenzívnym a silovým cvičením v posilňovni. Na zlepšenie duševnej kondície treba minimalizovať stres a mať dostatok spánku.

Zmena stereotypu a experimentovanie v posteli

Jedným z kľúčových faktorov, ktorý môže byť za viacerými problémami v sexuálnom živote, je stereotyp. Odporúčame preto skúsiť niečo nové, napríklad nové miesta na sex, nové polohy z Kámasútry alebo experimentovanie so sexuálnymi hračkami pre vás aj vašu partnerku. Pomôcť môžu aj nové techniky, napríklad BDSM, kostýmy a hry.

100 % prírodné podporné prípravky pre mužov

Využiť vyššie spomínané afrodiziaka a účinné látky z bylín, vitamínov a aminokyselín môžete aj formou hotových prípravkov. Ide o tabletky alebo kapsuly so 100 % prírodným zložením, ktoré sú dostupné pre mužova to bez receptu či vyšetrenia u lekára. Užívanie je možné dlhodobo aj viac mesiacov a je bez rizík a vedľajších účinkov.

Otázky mužov aj žien o erekcii a problémoch s ňou

Tak muži, ako aj ich partnerky, sa o kvalitu erekcie a problémy s ňou zaujímajú až vtedy, keď prídu prvé príznaky ťažkostí. Na druhú stranu, vďaka internetovým fóram je možné si vymeniť praktické skúsenosti a to s problémami, ako aj ich riešením.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

V komentároch a dotazoch sa riešia aj tieto témy:

V akom veku najčastejšie prichádzajú prvé problémy?

Hoci ťažkosti a poruchy s erekciou sa môžu vyskytnúť aj u mladších mužov, napríklad vo veku nad 20 či 30 rokov, prvou najviac rizikovou skupinou sú muži po 40-tke. Čím vyšší vek máte, tým je percentuálne riziko problémov vyššie. To sa samozrejme dá ovplyvniť zlepšením životosprávy a životného štýlu a obmedzením rizikových faktorov.

Čo zahŕňa vyšetrenie erekcie u lekára? Bolí to?

Nie, diagnostika problémov s erekciou pochopiteľne nebolí a nie je ani nijako nepríjemná. Úvod spočíva v anamnéze, čiže rozhovore s lekárom a zisťovaní rizikových faktorov a prejavov vašich problémov. Potom nasleduje fyziologické vyšetrenie, krvné vyšetrenie na hladinu hormónov a meranie kvality erekcie špeciálnym prístrojom.

Majú problémy s erekciou súvislosť s libidom či plodnosťou?

Áno, vo väčšine prípadov to tak je, nakoľko aj na libido, čo je sexuálny apetít, alebo plodnosť, čiže schopnosť splodiť potomka, vplývajú podobné faktory, ako na erekciu. Výnimkou sú nejaké anatomické vady, cysty a nádory, zápaly alebo erektilná dysfunkcia cievneho pôvodu. Zároveň platí, že nekvalitná erekcia ovplyvní libido a aj plodnosť.

Ako rýchlo možno stav zlepšiť a kedy treba ísť za lekárom?

To závisí od toho, aká je príčina a typ problému. Väčšinu ťažkostí menej intenzívneho typu, napríklad nedostatočné stoporenie, dlhšie trvanie jeho vzniku alebo kratšie trvanie erekcie ako takej, viete vyriešiť režimovými opatreniami a podpornými prípravkami do 3 až 6 mesiacov. Ak ani vtedy nenastane zlepšenie, je treba navštíviť lekára.

Kedy sa už jedná o vážnu erektilnú dysfunkciu?

Ako erektilná dysfunkcia sa označuje stav absencie stoporenia pohlavného údu následkom nedostatočného prekrvenia toporivých telies. V prípade, že nedochádza k vzniku erekcie ani po opakovaných pokusoch sexuálnej stimulácie alebo vzrušenia, prípadne je erekcia iba minimálna, už ide o ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú liečbu.

Prirodzená, dlhodobá a účinná podpora erekcie? Bylinkami

Jednou z najlepších možností, ako zlepšiť stav erekcie a podporiť sexuálny život komplexne a prirodzene, sú byliny a rastliny z kategórie afrodiziak určených pre mužov. Ich účinky sú overené stáročia, v niektorých prípadoch siahajú až do staroveku.

Ideálnym príkladom je Maca, nazývaná aj Žerucha peruánska. Tá bola využívaná už v čase civilizácie Mayov a Inkov, pochádza z Južnej Ameriky a ako už aj samotný názov hovorí, vyskytuje sa v oblasti Peru. Podporuje hladinu testosterónu a zlepšenie krvného obehu, zvyšuje fyzickú výkonnosť a vitalitu a pomáha na libido a plodnosť.

Zaujímavé účinky má aj Saw Palmetto, palmovitá rastlina pochádzajúca z oblasti Floridy, ktorá podporuje nielen erekciu a potenciu, ale aj zdravie prostaty.

Zabúdať netreba samozrejme na Tribulus Terrestris, čiže Kotvičník zemný. Tento stimulant má viaceré formy, podľa krajiny pôvodu, no v zásade ide o skvelú rastlinu obsahujúcu prírodné látky stimulujúce hladinu testosterónu. To má pozitívny vplyv na kvalitu erekcie, sexuálny apetít, sexuálnu výkonnosť, plodnosť a špeciálne aj na svaly.

Silu všetkých týchto prírodných látok viete využiť v podobe hotových prípravkov, ktoré obsahujú ich vysokokvalitné a koncentrované extrakty. V spojení s vitamínmi, minerálmi či aminokyselinami tak máte komplexnú a intenzívnu podporu erekcie.

Ako a podľa čoho vybrať najlepšie podporné prípravky?

Najčastejšou formou, ako využiť bylinky v podobe prípravkov, sú perorálne tabletky a kapsuly. Táto forma umožňuje presné a jednoduché dávkovanie, najčastejšie na pravidelnej dennej báze a pokojne aj s užívaním viac mesiacov alebo pol roka.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Výhodou prípravkov je, že majú overené a čisto prírodné zloženie, sú testované a schválené Úradom verejného zdravotníctva SR a viete si ich zakúpiť bez nutnosti vyšetrenia u lekára alebo receptu od neho. Zároveň však platí, že hoci je ich na našom trhu k dispozícii pomerne dosť, nie všetky majú rovnakú kvalitu alebo komplexné účinky.

Tie najlepšie by mali splniť nasledovné vlastnosti:

 • majú čisto prírodné zloženie bez rizikových látok a prísad
 • sú tu zastúpené pôvodom aj koncentráciou kvalitné extrakty
 • okrem bylín obsahujú aj ďalšie látky podporujúce erekciu
 • dôležité je pôsobenie nielen na erekciu, ale aj na libido
 • užívanie musí byť možné každý deň a aj niekoľko mesiacov
 • značka musí byť na trhu dlhšie a mať priaznivé referencie

Jedným z príkladom kvalitného prípravku, ktorý nielen splní, ale aj prekračuje všetky tieto požiadavky, je Stoporex® Klasik. Ide o voľne dostupné perorálne kapsule, ktoré sa užívajú v jednorazovej dávke 3 kapsúl a to každý deň ráno, ako aj večer.

V ich zložení sú silné extrakty rastlín Tribulus Terrestris, Maca a Saw Palmetto doplnené o Zinok. Zloženie nie je príliš široké, no veľmi koncentrované a to vidno aj na účinnosti. Pôsobenie zahŕňa komplexnú podporu kvality erekcie, zvýšenie sexuálneho apetítu a vitality a zlepšenie spermiogenézy. Samozrejme, bez vedľajších účinkov.

Záverečné zhodnotenie + skúsenosti mužov s riešením

Sexuálny život mužov a jeho kvalita či výkonnosť v posteli závisia v prvom rade od kvality erekcie. Tú samozrejme väčšina nerieši až do momentu, keď sa objavia prvé problémy, ťažkosti a poruchy, ktorých intenzita sa pomaly a dlhodobo stupňuje.

Našťastie, hoci v minulosti išlo pomerne dosť o tabu tému, dnes tomu tak aj vďaka možnostiam riešenia už nie je. Problém sa týka pritom už nielen mužov v strednom veku po 40-ke alebo tých starších po 50-ke a 60-ke, ale čoraz viac aj mladších. Môžu za to zlý životný štýl, nezdravá životospráva, málo pohybu aj klesajúci testosterón.

Skúsenosti pritom ukazujú, že ignorovaním alebo podceňovaním stavu sa problém nevyrieši a ak aj boli ťažkosti s erekciou na úvod slabšie, postupom času sa iba zhoršujú.

Riešením je identifikovať konkrétnu poruchu, rizikové faktory a začať ich riešiť. Pre každý typ problému, či už ide o slabú, krátku, nedostatočnú alebo nekvalitnú erekciu, existuje súbor možností, opatrení a prostriedkov. Tak, ako bývajú príčiny týchto porúch pomerne široké a komplexné, také musí byť aj riešenia, podpora a prevencia do budúcnosti.

Príkladom, ako podporiť kvalitu erekcie po všetkých jej stránkach prírodne, dlhodobo a bez vedľajších efektov, je značka Stoporex® Klasik. Skúsenosti mužov s ňou sú nadpriemerne pozitívne a jej pôsobenie je komplexné, maximálne prirodzené a trvalé!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *