Aké zloženie majú lieky na prostatu, ich účinky u mužov a prečo sú niektoré na predpis?

Prostatu, podobne ako aj iné časti pohlavnej či močovej sústavy mužov, môžu z času na čas postihnúť rôzne ochorenia a problémy. Niektoré z nich, najmä ak ide o zápal alebo zväčšenie tohto orgánu, si vyžadujú intenzívne riešenie, ktoré ponúkajú lieky.

Podľa ich zloženia a pôsobenia poznáme syntetické a prírodné lieky na prostatu, v závislosti od toho, akého charakteru sú účinné látky, ktoré sa v nich nachádzajú.

Niektoré sú dostupné voľne, čiže bez návštevy lekára a receptu alebo predpisu od neho, iné zas podliehajú lekárskej indikácii. Aké majú účinky, ktoré látky sa v nich nachádzajú, ako je to s ich užívaním a dávkovaním, či existujú nejaké vedľajšie účinky alebo kontraindikácie a aké sú skúsenosti z praxe? Odpovede nájdete v ďalších riadkoch.

Stavba, veľkosť a funkcie prostaty čo ovplyvňuje jej zdravie

Prostata, malý orgán nachádzajúci sa v mužskom tele na dne panvy, má síce iba veľkosť orecha, no hrá významnú úlohu v reprodukčnom systéme. Je nevyhnutná pre správne fungovanie močového mechúra a rovnako tak vplýva na mužskú plodnosť.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Táto jej funkcia súvisí s tvorbou prostatického sekrétu, čo je tekutina obsahujúca enzýmy a živiny, ktoré poskytujú potrebné prostredie pre pohyb a zdravie spermií. Jej veľkosť sa u mladších mužov rovná veľkosti hrachu, u starších skôr veľkosti orecha. S pribúdajúcim vekom totiž narastá a zväčšuje sa, čo súvisí aj s hormonálnymi zmenami.

K faktorom, ktoré ovplyvňujú prostatu, patria aj:

 • prvým faktorom je vek a jeho vplyv na postupné zväčšovanie
 • ide o hormón testosterón, ktorý sa premieňa na dihydrotestosterón
 • významnú rolu má aj genetická predispozícia a dedičnosť
 • dôležité sú strava, hmotnosť a pôsobenie tepla na oblasť rozkroku
 • na funkcie predstojnice môžu mať vplyv aj niektoré druhy liekov
 • významnú úlohu majú aj pitný režim a pravidelnosť močenia

Ak ide o prostatickú tekutinu, tá zaisťuje spermiám správne prostredie, kde sa môžu pohybovať. Zároveň udržuje vhodné pH, čo je dôležité pre schopnosť spermií prežiť v pošve počas a po pohlavnom styku. Okrem toho má prostata aj ochrannú funkciu pre močovú trubicu, ktorú prečisťuje a zvlhčuje, čím znižuje riziko infekcií a zápalov.

Všetky tieto funkcie sú zásadné pre plodnosť mužov, udržanie zdravia reprodukčného systému, správne fungovanie močového systému a v neposlednom rade majú nepriamy vplyv aj na potenciu. Zdravie prostaty ovplyvní aj libido a kvalitu erekcie.

Aké najčastejšie problémy a ochorenia ju postihujú

Medzi najčastejšie ťažkosti, ktoré predstojnicu môžu postihnúť, súvisia buď so zápalovým procesom v nej alebo s jej zväčšením, vrátane nádorového tkaniva.

Tu sú choroby, ktoré vás môžu stretnúť najviac:

Nezhubné zväčšenie prostaty: Ochorenie známe aj ako benigná hyperplázia prostaty je bežným problémom u starších mužov. Dochádza pri ňom k zväčšeniu prostaty na základe premeny testosterónu na dihydrotestosterón vo väčšom množstve. Trvanie tohto stavu sa líši v závislosti od veku aj iných faktorov a k zväčšeniu dochádza dlhodobo.

Zápal prostaty: Častý je aj zápal prostaty, nazývaný tiež prostatitída . Zápal môže mať infekčný aj neinfekčný charakter, v tom prvom prípade ide najčastejšie o bakteriálny pôvod, kedy sa sem infekcia dostala z močového ústrojenstva. Trvanie zápalu môže byť akútne, čiže krátkodobé, ale aj chronické, kedy je dlhodobé a s menšou intenzitou.

Rakovina prostaty: Ide o zhubné ochorenie, pri ktorom dochádza k tvorbe nádorových buniek v prostatickej žľaze. Presná príčina vzniku rakoviny prostaty nie je známa, rizikovou je kombinácia genetických, hormonálnych a faktorov životosprávy. Najväčšou komplikáciou je bezpríznakovosť na úvod a zásah do plodnosti aj okolitých orgánov.

Príznaky, ktoré ukazujú na ochorenia a problémy

To, že niečo nie je s vašou v poriadku, budú naznačovať viaceré symptómy a prejavy. Ich paleta je rozmanitá, od bolesti a problémov s močením po zmeny v sexuálnej funkcii. Objaviť sa môžu aj bolesti, pálenie či rezanie, v závislosti od typu ochorenia.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

K najviac rozšíreným prejavom problémov patria:

 • časté močenie a nutkanie na časté močenie cez deň aj v noci
 • počas močenia sa môžu objaviť slabší alebo prerušovaný prúd
 • typickými sú aj bolesť v panve, podbrušku alebo oblasti krížov
 • vážnejším príznakom sú problémy s erekciou a znížené libido
 • varovným prejavom je výskyt krvi v moči alebo v spermiách

Okrem týchto príznakov sa môžu objaviť všeobecné zápalové symptómy, najmä zvýšená teplota nad 38 °C alebo až horúčka, zimnica či triaška. Pri vážnejších zápaloch alebo zväčšení prostaty bývajú typické bolesti, či už všeobecne v oblasti prostaty, alebo aj počas močenia. Vtedy sa môžu objaviť aj pocity pálenia, rezania a škriabania.

Časté nutkanie na močenie môže byť spôsobené zväčšenou prostatou, ktorá stláča močovú trubicu a obmedzuje prietok moču. Slabší prúd moču a bolesť v panve môžu byť príznakmi zápalu, ale aj výskytu nádoru v oblasti predstojnice. Medzi symptómy treba zaradiť aj problémy so sexuálnou funkciou, erekciou alebo plodnosťou.

Voľne dostupné lieky na prostatu vs. lieky na predpis

Ak ide o lieky určené na prostatu a jej problémy, na výber máte tie, ktoré sú dostupné bez receptu, predpisu a vyšetrenia, alebo tie, ktoré musí indikovať lekár.

Voľne dostupné lieky a lieky na predpis sa líšia v zložení, pôsobení aj dostupnosti. Lieky bez receptu obsahujú prírodné zložky v podobe rastlinných extraktov a výťažkov, ktoré podporujú zdravie predstojnice a pôsobia proti zápalom a na podporu močenia. Lieky na predpis môžu mať tiež prírodné zložky, no oveľa častejšie obsahujú syntetické.

V ich zložení sú účinnejšie látky, ktoré majú priame účinky na prostatu, rýchlejší nástup pôsobenia a sú štandardne určené na špecifické a vážnejšie ochorenia. Môžu sa však užívať iba obmedzený čas a do úvahy treba brať aj vedľajšie účinky.

V prípade podpory prostaty alebo na menej intenzívne prejavy sú lieky bez predpisu ideálnou možnosťou. Viete ich užívať v prípade potreby aj dlhšiu dobu viac mesiacov, nie iba zopár dní, pričom väčšina má komplexné účinky. Pri vážnejších problémoch a intenzívnych príznakov sa nebojte vyhľadať lekára a využiť aj lieky na predpis.

Čo obsahujú prírodné lieky na prostatu bez predpisu

Prírodné lieky na predstojnú žľazu bez predpisu sú alternatívou pre tých, ktorí preferujú prírodný prístup k zdraviu a chcú podporiť svoju prostatu bez použitia syntetických látok. Tie, ktoré sú v tých prírodných, sú bezpečné a s vysokou koncentráciou.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Medzi najčastejšie využívané účinný látky patria:

Sabalová palma: Extrakt z tejto byliny obsahuje bioaktívne látky, ktoré majú prospešné účinky na prostatu. Sabalová palma sa tradične využíva na zmiernenie príznakov zväčšenej prostaty, ako sú časté močenie a slabší močový prúd. Pomáha udržiavať aj hormonálnu rovnováhu, stimuluje libido a zlepšuje funkciu močového systému.

Žihľava dvojdomá: Táto bylina obsahuje zložky, ktoré majú protizápalové účinky a to na prostatu aj na močové cesty. Vďaka tomu pomáha na močové funkcie, prečisťuje močový systém, uvoľňuje svaly močového mechúra a zmierňuje negatívne javy súvisiace s predstojnicou, napríklad časté močenie, bolesti a nutkanie na močenie.

Tribulus Terrestris: Rastlina sa využíva ako prírodný prostriedok na zlepšenie pohlavného zdravia, ako stimulant libida a tiež na fungovanie prostaty. Nachádzajú sa v nej rastlinné aktívne látky, ktoré podporujú produkciu testosterónu a zlepšujú sexuálnu funkciu. Obsahuje antioxidanty, ktoré chránia prostatu pred oxidačným stresom a zápalom.

Minerály: Niektoré minerály, ako Zinok, Selén a Horčík, majú špecifické účinky na prostatu. Zinok je nevyhnutný pre normálne fungovanie prostaty, vrátane podpory tvorby prostatickej tekutiny. Selén chráni prostatu pred oxidačným stresom a zápalom. Horčík je dôležitý pre svalovú funkciu a prispieva k zlepšeniu hormonálnej rovnováhy.

Vitamíny: Okrem minerálov sú pre zdravie prostaty dôležité aj vitamíny. Vitamín D má protizápalové účinky a znižuje riziko vzniku zápalových ochorení. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý chráni bunky prostaty pred poškodením. Vitamíny B, ako B6, zas podporujú hormonálnu rovnováhu a znižujú riziko infekcií a zápalov.

Aké sú ich účinky a v ktorých oblastiach vám pomôžu

Prírodné lieky vám môžu pomôcť s rôznymi aspektmi zdravia predstojnej žľazy. Vďaka vedeckému pokroku a modernej výrobe majú prijateľnú podobu perorálnych tabliet alebo kapsúl, ktoré stačí v celosti prehltnúť podľa odporúčaného dávkovania.

Ich prirodzené zloženie prináša komplexné účinky na močový aj pohlavný systém, vrátane zdravia a funkcií predstojnej žľazy. Oblasti pôsobenia vychádzajú zo zloženia, takže vďaka tomu, že obsahujú rastlinné extrakty, vitamíny a minerály, môžu podporovať predstojnicu, zmierniť niektoré negatívne javy a zlepšiť aj zdravie močových ciest.

Ich najviditeľnejšie účinky sú v týchto oblastiach:

 • pomáhajú udržať funkcie prostaty, vrátane tvorby sekrétu
 • podporujú hormonálnu rovnováhu a zdravú hladinu testosterónu
 • prečisťujú močový systém a zmierňujú niektoré poruchy močenia
 • viaceré obsahujú protizápalové látky s dezinfekčným účinkom
 • podporujú prirodzenú imunitu v močových cestách aj prostate
 • svojim zložením môžu tiež zvýšiť sexuálnu energiu a vitalitu

Prírodné látky obsiahnuté v týchto liekoch tiež pomáhajú udržiavať bunky prostaty v dobrej kondícii, najmä v prípade antioxidantov. Tie dokážu chrániť bunky pred poškodením vplyvom oxidačného stresu, ktorý spôsobuje aj predčasné starnutie.

Dôležité je však uvedomiť si, že prírodné lieky samé o sebe nemôžu liečiť najvážnejšie ochorenia predstojnej žľazy. Na akútne zápaly alebo chronické infekcie dlhodobého typu, rovnako tak v prípade vážneho a rýchleho zväčšenia prostaty, sú ich účinky nedostatočné. Vtedy treba navštíviť lekára, ktorý odporučí vhodnú účinnú liečbu.

Zásady ich užívania a ako docieliť maximálny účinok

Užívanie prírodných liekov na zdravie predstojnej žľazy a dosiahnutie ich maximálneho účinku si vyžaduje dodržiavanie niektorých zásad a pravidiel. Tie optimalizujú ich účinnosť a zabezpečujú, aby boli využité v plnej miere, vrátane aktívnych látok.

Aby tomu tak boli, dodržujte nasledujúce princípy:

Dávkovanie pravidelne a každý deň

Jedným z kľúčových aspektov zabezpečujúcich maximálny účinok prírodných liekov pre zdravie prostaty je dôsledné dodržiavanie odporúčaného dávkovania pravidelne a každý deň, vždy v takej dávke, ako určil výrobca v príbalovom letáku. Ak ide o kapsuly a tabletky, nehryzte ich, prehltnite v celosti a ideálne je ich užívanie po jedle.

Nepretržité užívanie najviac 3 mesiace

Ide o dôležitú zásadu, ktorá zabezpečuje optimálne výsledky. Tento časový rámec umožňuje telu dostatočný čas na prispôsobenie sa účinkom lieku a dosiahnutie maximálneho účinku. v prípade liekov je maximálna doba užívania dôležitá aj pre bezpečnosť a odporúčame vždy pre začiatkom dávkovania zistiť túto informáciu z príbalového letáka.

Podpora účinku zlepšením pitného režimu

Dodržiavanie pravidelného pitného režimu je dôležité pre optimálne vstrebávanie účinných zložiek, podporu zdravia prostaty a prečistenie prostaty, močového systému a tela od odpadových a toxických látok. Základom musí byť voda, ktorá pomáha udržiavať správnu hydratáciu, na jej doplnenie sú vhodné urologické a bylinkové čaje.

Obmedzenie súvisiacich rizikových faktorov

Užívať lieky a pritom nechať zhoršovať zdravie prostaty negatívnymi vplyvmi nemá zmysel. Obmedziť preto treba tie najviac rizikové a negatívne faktory, kam patria nezdravá strava, zvýšený stres, fajčenie, nadmerná konzumáciu alkoholu aj nepravidelné močenie alebo jeho zadržiavanie. Ak chcete zdravú prostatu, musíte tieto veci zmeniť.

Hrozia nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie?

Pri užívaní akýchkoľvek liekov a liečiv treba rátať s tým, že okrem žiaducich účinkov môžu prísť aj tie vedľajšie. Je však veľký rozdiel medzi liekmi prírodnými a syntetickými, o čom svedčí aj príbalový leták. Ten si prečítajte vždy na úvod, dozviete sa z neho všetko potrebné o rizikách, možných nežiaducich efektov a kontraindikáciách.

Medzi štandardné a nie príliš vážne možné vedľajšie účinky patria žalúdočné ťažkosti na úvod užívania, nevoľnosť, pálenie záhy, hnačka alebo alergická reakcia.

To posledné je typické najmä u liekov so zložením bylinných extraktov. V ich prípade sú však všeobecné riziká najmenšie, nakoľko prírodné látky sú pre telo prirodzené. Pozor si treba dať na možné vplyvy na močenie, napríklad nadmerné močenie. Dodržujte tiež odporúčané dávkovanie, nadmerné dávky totiž môžu nežiaduce účinky posilniť.

Pri užívaní prírodných liekov zohľadnite aj kontraindikácie, najmä s inými liečivami. Štandardne by ste nemali užívať lieky s totožným či podobným zložením.

Časté otázky a dotazy mužov na tému liekov na prostatu

Mnohí muži majú otázky aj pochybnosti ohľadom liekov na prostatu. Často sa pýtajú témy ohľadom účinkov, užívania, rýchlosti výsledkov, ale aj ohľadom možných alternatív. Našim cieľom je zodpovedať otázky a zlepšiť povedomie o prostate.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Tu sú odpovede na témy, ktoré sa objavujú najviac:

Aký je rozdiel medzi liekom a doplnkom na prostatu?

Lieky sú vytvorené na základe preskúmaných vedeckých dôkazov, majú vysoko účinné a koncentrované látky a podliehajú prísnej regulácii. Ich účinky, dávkovanie a vedľajšie účinky sú testované a sledované. Prírodné doplnky nie sú tak prísne regulované, majú širšie zloženie a zameriavajú sa viac na komplexnú podporu prostaty.

Kedy by som mal začať užívať lieky na prostatu?

Rozhodnutie o začatí užívania liekov na prostatu by malo byť založené na konzultácii s lekárom. Všeobecne platí, že lieky na prostatu sa zvyčajne odporúčajú, keď sa prejavia intenzívnejšie alebo viditeľnejšie príznaky určitého ochorenia prostaty. To isté platí aj pre lieky bez predpisu, ktoré by ste bez porady s lekárom nemali brať.

Môžem užívať lieky na prostatu aj s inými liekmi?

Pred samotným začatím užívania liekov na predstojnú žľazu je dôležité informovať svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate. To zahŕňa aj lieky na predpis, voľne dostupné lieky, výživové doplnky aj bylinné prípravky. Niektoré lieky môžu mať reakcie, ktoré môžu ovplyvniť ich účinnosť, prípadne môžu mať veľmi podobné zloženie.

Môžu sa tieto lieky kombinovať spolu s alkoholom?

Kombinovanie alkoholu a liekov na prostatu, či už prírodných alebo syntetických, môže mať nežiaduce účinky a ovplyvniť ich účinnosť. Alkohol môže zhoršiť vedľajšie účinky liekov a ovplyvniť ich metabolizmus v tele. To isté platí aj pre tie prírodné, no môže sa stať, že výrobca to priamo nespomenie. Lepšie je ich ale nekombinovať.

Sú nejaké prírodné alternatívy, ktoré pomáhajú dlhodobo?

Áno, existujú prírodné alternatívy, ktoré môžu dlhodobo pomáhať pri zdraví prostaty. Sabalová palma, Žihľava dvojdomá, Kľukva veľkoplodá alebo Kotvičník zemný sú ukážkou sily prírody. Používajú sa ako prípravky vo forme tabliet či kapsúl, ktoré majú presné dávkovanie a viete ich užívať pokojne aj 3, 4 alebo viac mesiacov.

Pomoc prostate komplexne? Prírodné prípravky

Nájsť účinnejšie prírodné prostriedky na podporu zdravia prostaty je dnes pomerne ťažké. Na trhu je viac značiek, pričom pri výbere kvalitného prírodného prípravku treba zvážiť optimálnu kombináciu bylinných zložiek, vitamínov a tiež minerálov.

Na rozdiel od liekov, podporné prípravky majú oveľa širšie pôsobenie, sú dostupné bez potreby lekárskeho predpisu a ich prírodné zloženie je bezpečné aj na dlhodobé užívanie. V ich prípade sa nemusíte obávať prítomnosti škodlivých syntetických látok, kontraindikácií alebo vážnejších vedľajších účinkov, k organizmu sú veľmi šetrné.

Kritéria, na ktoré by ste sa mali pozerať viac, sú:

 • ideálna kombinácia bylinných extraktov, vitamínov a minerálov
 • 100% prírodné zloženie bez nežiaducich látok a ďalších prísad
 • vyšší podiel a objem bylín Saw Palmetto, Kľukva a Žihľava
 • komplexné pôsobenie na zdravie prostaty aj močových ciest
 • možnosť dlhodobého užívania a bez vedľajších účinkov
 • skúsenosti iných mužov a celkové referencie na značku

Hoci na trhu je veľa prípravkov, ani zďaleka neplatí, že všetky sú rovnako účinné a kvalitné. Niektoré majú vedľajšie účinky, u iných sú tie žiadané málo viditeľné alebo krátkodobé. Naopak, overeným a pozitívnym príkladom je Stoporex® Prostate.

Ide o slovenský prípravok vytvorený renomovaným výrobcom so širokými skúsenosťami v oblasti podpory mužského sexuálneho zdravia. Stoporex® Prostate spája kvalitné bylinné zloženie Saw Palmetta, Kľukvy a Žihľavy so širokým a dlhodobým pôsobením na prostatu. Denne stačí užiť 2 kapsuly a po pár týždňoch uvidíte prvé zmeny!

Záverečné zhrnutie a skúsenosti s podporou prostaty

Podpora zdravia prostaty je dôležitá pre mužskú pohodu a celkové zdravie. Existuje mnoho spôsobov, ako prirodzene podporiť zdravie prostaty a udržať ju v optimálnom stave. Jedným zo spôsobov je zdravšia životospráva, ktorá zahŕňa aj stravovacie návyky. Najlepšie na prostatu sú potraviny bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Do stravy je vhodné pridať ryby, orechy, paradajky, celozrnné produkty, bobuľové ovocie aj semiačka. Dôležitý je aj zdravý pitný režim, ktorý by mal kombinovať dostatok a pravidelné pitie čistej vody spolu s ovocnými šťavami a čajmi, napríklad zeleným.

Podporiť zdravie prostaty môžete aj minimalizáciou negatívnych vplyvov. Vyhýbajte sa dlhodobému sedavému spôsobu života, pozor si dajte na cyklistiku, tesnú spodnú bielizeň aj vyhrievanie sedačiek v aute. Naopak, plávanie, voľnejšie oblečenie a cielené posilňovanie svalstva panvového dna cez Kegelove cviky prinesú výsledky!

Okrem toho existujú aj prírodné prípravky, ktoré používajú na podporu prostaty silu účinných a stáročiami overených bylín v spojení s vitamínmi a minerálmi.

V tomto kontexte je vynikajúcim prípravok Stoporex® Prostate, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre zdravie prostaty s účinkom aj na močové cesty. Ak hľadáte dlhodobý spôsob, ako preventívne aj podporne zlepšiť funkciu prostaty, musíte ho skúsiť!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *