l-arginin

L-Arginín, jeho účinky u mužov na sexuálny život, zdroje v potravinách a ako ho doplniť?

Aminokyselina, ktorú možno ani nepoznáte, alebo, ak ste už o nej aj počuli, tak potom asi neviete o všetkých jej výhodách. L-Arginín, ktorý vychádza z Arginínu, je pre mužské pohlavné zdravie, sexuálny život aj výkon v posteli zásadnou látkou.

Jeho primárna funkcia sa viaže k podpore kvality stoporenia pohlavného údu, či už ide o rýchlosť nástupu, tvrdosť, pevnosť alebo aj dlhšiu dobu erekcie.

Ide pritom o jednu z viacerých látok prírodného pôvodu, ktoré majú takéto účinky na mužský pohlavný systém. Dobrou správou je, že aminokyselinu obsahujú aj viaceré potraviny, takže jej dávkovanie môže byť maximálne prirodzené. Na čo všetko pomáha, ako aminokyselinu doplniť, kde všade ju nájsť a prečo ju riešiť? Čítajte a dozviete sa!

L-Arginín (Arginín), vlastnosti, funkcie a denná dávka

L-Arginín je izomérom známej aminokyseliny zvanej Arginín, odborne pomenovanej ako kyselina 2-amino-5-guanidinovalérová. Ide o najdôležitejšiu proteinogénnu esenciálnu aminokyselinu, ktorá je sa nachádza v protamínoch a v histonínoch.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Pre svoje účinky na cievny systém a produkciu oxidu dusnatého, čo je látka napomáhajúca rozšíreniu ciev a zlepšeniu prietoku krvi, je obľúbená v prípravkoch určených na srdce, cievy a krvný obeh. Jednou z hlavných funkcií L-Arginínu je však účasť na tvorbe bielkovín v organizme a zároveň ide o jeden zo stavebných kameňov bielkovín.

Ak ide o ďalšie funkcie aminokyseliny, vplýva na:

 • tvorbu kolagénu, ktorý je súčasťou väziva, pokožky aj vlasov
 • hladinu oxidu dusnatého a teda na krvný obeh a na cievnu flexibilitu
 • imunitnú funkciu a prirodzenú obranyschopnosť organizmu
 • stimuláciu glukagónu, inzulínu a hormónov, vrátane rastového
 • biosyntézu dôležitých látok, napríklad kreatínu a polyamínov
 • tvorbu a zároveň detoxifikáciu amoniaku cez močovinový cyklus

Okrem toho podporuje aminokyselina antioxidačné účinky ďalších látok, je dôležitá na lepšie hojenie poranení a regeneráciu pohybového aparátu. Samotná aminokyselina spolupôsobí aj s ďalšími živinami a vstupuje do chemických procesov v celom tele.

Denná dávka L-Arginínu sa líši v závislosti od toho, za akým účelom potrebujete túto aminokyselinu doplniť, ale aj od vašej výšky, veku, pohlavia a fyzickej aktivity. Odporúčaná dávka sa pohybuje medzi 2 až 6 gramami denne, pri riešení problémov s krvným obehom je to do 3 gramov, pri podpore fyzického výkonu môže byť 6 gramov.

Aké účinky má nielen u mužov a na aké oblasti pôsobí

L-Arginín ma široké spektrum účinkov, ktoré sa prejavujú nielen u mužov, ale aj u žien. Jeho účinnosť a vplyv siahajú do rôznych oblastí fungovania organizmu, hoci nás prirodzene najviac zaujíma vplyv na sexuálny život, výkon v posteli a potenciu.

Medzi najdôležitejšie oblasti jeho pôsobenia patria:

Podpora krvného obehu, srdca a ciev: L-Arginín je prekurzorom oxidu dusnatého, látky, ktorá zohráva úlohu pri rozširovaní ciev a zlepšovaní prietoku krvi. Pomáha uvoľniť svaly ciev, čo vedie k ich rozšíreniu a zlepšenému prekrveniu tkanív, čím sa zvyšuje okysličenie tela. Prispieva aj k zdraviu srdca, ciev a na vysoký krvný tlak.

Tvrdšia a dlhšia erekcia: Práve vďaka stimulácii hladiny oxidu dusnatého má aminokyselina zásadný vplyv na kvalitu erekcie. Prirodzene dokáže podporovať prietok krvi do penisu, čo vedie k silnejšej, pevnejšej a dlhšie trvajúcej erekcii. Jeho pôsobením na rozšírenie ciev dochádza k stabilnejšiemu naplneniu toporivých telies v pohlavnom úde.

Zlepšenie fyzického a športového výkonu: L-Arginín hrá dôležitú úlohu aj pri hladine oxidu dusnatého vo svaloch. Tým sa zlepšuje prísun kyslíka a živín do svalov, čo vedie k vyššej vytrvalosti a výkonu. Podporuje tvorbu rastového hormónu a podieľa sa aj na vylučovaní amoniaku v močovinovom cykle pre regeneráciu po športovom výkone.

Podpora pre bielkoviny aj kolagén: Aminokyselina je nevyhnutná pre správnu syntézu bielkovín, ktoré sú stavebnými kameňmi svalov, kostí, krvných ciev a ďalších dôležitých tkanív. Okrem toho má významnú úlohu pri tvorbe a udržiavaní kolagénu, ktorý zabezpečuje pevnosť a zdravie chrupaviek, väzivových štruktúr, kože, pleti a vlasov.

Vplyv na imunitu, svaly a obličky: L-Arginín má schopnosť podporovať imunitný systém a zvyšovať odolnosť organizmu voči infekciám a chorobám. Prispieva k rastu a regenerácii svalov, pomáha udržiavať zdravé funkcie obličiek a podporuje ich detoxikačné schopnosti a prispieva k antioxidačnému pôsobeniu proti vplyvu voľných radikálov.

Zlepšenie mentálnej vitality a výkonu: Aminokyselina je dôležitá aj pre psychickú vitalitu a výkonnosť. Zvyšuje prietok krvi do mozgu, čo má pozitívny vplyv na kognitívne schopnosti, koncentráciu a pamäť. Podporuje tvorbu a činnosť neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za fungovanie nervovej sústavy a prenos nervových signálov do mozgu.

Nežiaduce účinky, kontraindikácie a možné riziká

L-Arginín pre telo prirodzený, no v niektorých individuálnych prípadoch alebo ak bude jeho dávka príliš vysoká, môžu hroziť vedľajšie efekty. Pri užívaní prípravkov s jeho vysokým obsahom sa môžu objaviť tráviace problémy, nevoľnosť, hnačka, pálenie záhy a plynatosť. Typické sú aj alergické reakcie, vyrážky, svrbenie alebo opuchy.

Pri užívaní L-Arginínu v tejto forme je preto dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a neprekračovať maximálnu dennú dávku. Pre jeho účinky na krvný obeh aj močovinový cyklus sa môžu objaviť problémy s tlakom, dýchaním alebo dnou.

Okrem toho existujú aj určité kontraindikácie, kedy by sa malo užívanie L-Arginínu konzultovať s lekárom. To platí pre osoby s ochoreniami alebo zdravotnými problémami obličiek, pečene alebo srdca, osoby s nízkym krvným tlakom alebo v prípade, ak užívate lieky na krvný tlak, opar, schizofréniu a lieky ovplyvňujúce nervovú systém.

Všeobecne však platí, že pri užívaní aminokyseliny z potravín alebo overených a kvalitných doplnkov nie sú žiadne problémy s nežiaducimi či vedľajšími účinkami. Aminokyselina je v princípe pre telo bezpečná a pre sexuálny život mimoriadne prospešná.

Potraviny ako zdroje prírodného L-Arginínu

Potraviny bohaté na L-Arginín môžete pokojne zaradiť do svojho jedálnička. Ide o nielen o prirodzený, ale aj o zdravý zdroj, ktorý  má množstvo pozitívnych účinkov na telo. Sú totiž bohaté aj na živiny, vitamíny alebo minerály pre sexuálny život.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Medzi najviac významné zdroje L-Arginínu patria:

Mäso a vnútornosti: Tieto potraviny patria k najlepším zdrojom L-Arginínu. Vysoký obsah majú červené hovädzie mäso, kuracie mäso, morčacie mäso, jahňacie mäso, divina a vnútornosti, kam spadajú pečeň, srdce a obličky. Výhodou je, že sú v nich obsiahnuté aj prospešné minerály a vitamíny, napríklad Železo podporujúce tvorbu krviniek.

Semiačka: Semiačka sú skvelým zdrojom minerálov, zdravých omega kyselín a samozrejme aj L-Arginínu. Bohaté zastúpenie nájdete v semiačkach z tekvice, slnečnice a sezame, ale aj v chia a ľanových semiačkach. Obsahujú tiež Zinok, jeden z najdôležitejších minerálov pre zdravú potenciu, ktorý ovplyvňuje sexuálny apetít aj mužskú plodnosť.

Orechy: Ďalším významným zdrojom tejto dôležitej aminokyseliny sú orechy. Medzi najbohatšie zdroje L-Arginínu v orechoch patria lieskové orechy, mandle, vlašské orechy, para orechy a pistácie. Podobne, ako v prípade semien, aj orechy sú plné minerálov a zdravých rastlinných tukov podporujúcich zdravie pohlavnej sústavy.

Ryby a morské plody: V mnohých druhoch rýb a morských plodoch, ako sú napríklad losos, sardinky, tuniak, makrela, krevety, mušle, ustrice a úhor, je L-Arginínu jednou z najviac koncentrovaných látok. Ryby a dary mora navyše obsahujú aj ďalšie prospešné živiny, hlavne omega-3 mastné kyseliny a minerály Zinok, Vápnik alebo Železo.

Strukoviny a obilniny: Rôzne druhy strukovín, vrátane fazule, šošovice, hrachu a sójových bôbov, sú tiež bohaté na túto aminokyselinu. Veľa L-Arginínu obsahujú aj obilniny, do jedálnička preto zaraďte ovos, pohánku, pšenicu a raž. Nepreháňajte to však s nimi a v prípade, ak trpíte intoleranciou na lepok, využite iba strukoviny.

Morské riasy: Posledným významným potravinovým zdrojom aminokyseliny sú riasy. V niektorých prípadoch sa im hovorí aj superpotraviny pre vysoký obsah živín, vrátane minerálov, vitamínov a antioxidantov. Existuje mnoho druhov rias, ktoré obsahujú túto aminokyselinu vo vyšších koncentráciách, najmä spirulina, nori a wakame.

Ako na jeho dlhodobé zvýšenie a zlepšenie sexuálneho života

Pre zvýšenie kvality sexuálneho života, ale aj pre dosiahnutie a udržanie čo najvyššej hladiny LArginínu, existuje komplex prostriedkov, opatrení a overených spôsobov. Dobrou správou je, že ich aplikácia závisí iba od vás a ich pôsobenie je dlhodobé.

Pre zlepšenie sexuálneho života viete spraviť toto:

Obmedzenie alkoholu a fajčenia

Obmedzenie alkoholu a fajčenia má pozitívny vplyv na zvýšenie L-Arginínu v tele, nakoľko tak samotný alkohol a tabak, ako aj ostatné látky obsiahnuté v nich, môžu pôsobiť proti účinkom aminokyseliny v tele. Špeciálne potom platí, že práve tieto dva zlozvyky zhoršujú kvalitu prekrvenia pohlavného údu, teda aj zhoršujú kvalitu erekcie.

Celkovo zdravší jedálniček a spôsob stravovania

Konzumácia rýb, orechov, semiačok a zeleniny a ovocia, ako sú špenát, brokolica, avokádo, jahody a citrusové plody, dá telu potrebné živiny a antioxidanty zlepšujúce zdravie ciev a prietok krvi. To istí platí aj pre spôsob stravovania, kde sú lepšie menšie dávky jedla a viac krát, čo pomáha na stabilnú hladinu energie, vrátane sexuálnej.

Pravidelný pohyb a športovanie pre lepší krvný obeh

Prirodzená fyzická aktivita typu chôdza alebo kondičné a intenzívne športy, kam spadajú napríklad beh, plávanie, cyklistika, aerobik alebo HIIT, pomáhajú stimulovať srdce a cievy, zlepšiť prietok krvi a posilniť kardiovaskulárny systém. Pohyb, cvičenie a šport podporujú aj výkonnosť, kondíciu a výdrž, čo oceníte aj pri výkone v spálni.

Prirodzené zvýšenie hladiny testosterónu

Zvýšenie hladiny testosterónu vám pomôže na potenciu, kvalitnejšiu erekciu aj zvýšenie libida. To je možné dosiahnuť vyššie spomínanými športovými aktivitami, kde sa pri tých intenzívnejších sa stimuluje jeho prirodzená tvorba, ale aj silovým cvičením s váhou vlastného tela a činkami. Pomôžu aj studená sprcha a dostatok spánku.

Zmena sexuálneho stereotypu v spálni

To, čo môže pomôcť oživiť a zlepšiť sexuálny život nielen vám, ale aj partnerke, je zmena stereotypu. Nebojte sa experimentovať a skúsiť nové prístupy, nové polohy, erotické hry a hračky, techniky alebo miesta. Fantázii sa medze nekladú a takéto zmeny si možno vyžadujú diskusiu alebo nejaký čas, no prejavia sa naozaj pozitívne!

Bylinky a prírodné afrodiziaka pre mužov

Prírodné afrodiziaka, ako sú napríklad bylinky Kotvičník, Maca, Saw Palmetto či Ženšen a koreniny chilli, oregano, vanilka alebo bazalka, sa považujú za veľmi účinné prostriedky na podporu sexuálneho zdravia a zvýšenie libida. Tieto prírodné látky majú potenciál zlepšiť erekciu, stimulovať sexuálnu energiu a zvýšiť výkonnosť v posteli.

Podporné prírodné prípravky na erekciu

Na posilnenie hladiny a účinkov L-Arginínu, ale nielen toho, sú určené špeciálne prírodné prípravky pre mužov. Tie sú navrhnuté s cieľom zlepšiť celkovo fungovanie pohlavnej sústavy a tomu je prispôsobené ich zloženie obsahujúce komplex afrodiziak, aminokyselín a ďalších látok. Najčastejšie ide o tabletky či kapsuly bez predpisu.

Čo zaujíma mužov o L-Arginíne a na čo sa najviac pýtajú?

L-Arginín vzbudzuje značný záujem u mužov, najmä preto, že mu pripisujú výhody a účinky pre sexuálnu aj fyzickú výkonnosť. To je aj dôvod, prečo sa na internete zaujímajú o jeho účinnosť, dávkovanie, zdroje, pôsobenie alebo s ním súvisiace faktory.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Tu sú odpovede na otázky, ktoré sa pýtajú najviac:

Ako ho správne dávkovať pre dosiahnutie účinkov?

Správne dávkovanie L-Arginínu závisí od účelu a vašej fyzickej kondície. Všeobecne sa odporúča ako denná dávka L-Arginínu v rozmedzí od 2 000 mg do 6 000 mg denne. Z prirodzenej stravy nie je vždy možné dosiahnuť takýto objem a preto je riešením využitie prípravkov s jeho obsahom v podobe perorálnych kapsúl či tabliet.

Existujú nejaké podporné prípravky s L-Arginínom?

Áno, existujú a ide o špeciálne prírodné produkty obsahujúce iba L-Arginín alebo aj širšie zloženie. Podľa účelu si môžete zvoliť prípravky na posilnenie fyzického výkonu, všeobecnú podporu alebo aj podporu erekcie a potencie. Tá posledná kategória je dôležitá pre mužov, ktorí tak môžu využiť silu L-Arginínu aj prírodných afrodiziak.

Ako dlho trvá, kým sa prejavia jeho účinky na sexuálny život?

Prvé účinky L-Arginínu závisia od faktorov vášho tela a od toho, v akej oblasti ich očakávate. Pri pravidelnom užívaní maximálnej dennej dávky môžete vidieť zlepšenie už po niekoľkých týždňoch na krvný obeh, s čím budú súvisieť aj fyzická výkonnosť a kvalitnejšia erekcia. Intenzita týchto účinkov aj ďalšie sa potom prejavia do 3 mesiacov.

Môže L-Arginín pomôcť aj ženám? A pokiaľ áno, tak ako?

Samozrejme, L-Arginín môže mať prospešné účinky aj pre ženské telo. Jeho schopnosť zlepšovať prietok krvi a podporovať krvné cievy má pozitívny vplyv aj na sexuálny život žien, napríklad zlepšením prekrvenia pohlavnej sústavy a pohlavných orgánov, čo vedie aj k zvýšeniu libida. Žien sa týkajú aj ostatné účinky aminokyseliny.

Aké faktory treba zohľadniť pri užívaní aminokyseliny?

Pri užívaní a účinkoch je potrebné zohľadniť vnútorné aj vonkajšie vplyvy. Medzi ne patria alkohol, fajčenie, životospráva a životný štýl, vplyv užívaných liekov, hormonálna hladina testosterónu aj spôsob užívania a dopĺňania. Veľký vplyv má aj forma, napríklad prírodné prípravky v širšom zložení dajú aminokyseline maximálny efekt.

Aký vplyv má na kvalitu erekcie a výkonnosť v posteli

Zásadným účinkom a z nášho pohľad tým najdôležitejším, ktorý L-Arginín má, je významný vplyv na kvalitu erekcie a výkonnosť v posteli. Tento jeho vplyv je spojený so zvýšením hladiny oxidu dusnatého v tele, čo je dôležitá látka pre uvoľnenie svalov ciev, vrátane tých, ktoré vyživujú a zásobujú krvou toporivé telesá v pohlavnom úde.

L-Arginín v tele pôsobí ako prekurzor tvorby tejto látky a čím je ho viac, tým viac sa premieňa spolu s ďalšími zložkami na oxid dusnatý a zvyšuje jeho hladinu. Tá zas zlepšuje prietok krvi do penisu, čo vedie k rýchlejšej, lepšej a dlhšej erekcii.

Vplyv L-Arginínu na zvýšenie hladiny oxidu dusnatého prináša ďalšie výhody pre sexuálny život. Rýchlejší nástup erekcie umožňuje spontánnejší a zároveň príjemnejší sex, bez potreby dlhého čakania na stoporenie. Okrem toho, schopnosť udržať erekciu počas dlhšieho času prispieva k väčšej spokojnosti a sebavedomiu muža, ale aj partnerky.

Vyššia hladina oxidu dusnatého tiež pomáha rozširovať cievy a zlepšiť prívod kyslíka a výživy do svalov, čo prispieva k vyššej sile a kondícii aj v posteli.

Sekundárnymi efektmi sú zvýšenie sexuálnej túžby, dlhšia výdrž počas styku, rýchlejšia regenerácia po vyvrcholení a stimulácia celkovej vitality, výkonnosti a energie. Skúsenosti mužov s touto aminokyselinou sú bez výnimky pozitívne.

Podporné prípravky pre mužov na podporu v posteli

Príkladom využitia L-Arginínu a jeho účinkov na erekciu vo vyššej koncentrácii sú prírodné prípravky. Na podporu tvrdosti a najmä predĺženia trvania erekcie sú vhodné tabletky a kapsuly so 100 % prírodným zložením, vrátane tejto aminokyseliny.

Značka Stoporex® Prolong ponúka takéto zloženie, ktoré okrem L-Arginínu obsahuje aj bylinné afrodiziaka Maca a Ashwagandha a minerál Zinok zlepšujúci potenciu. Užívanie prípravku je vhodné pre trvalú a komplexnú podporu pohlavnej sústavy a to aj niekoľko mesiacov. Vďaka prírodnému zloženiu je bez nežiaducich účinkov.

Účinky Stoporex® Prolong sú v týchto oblastiach:

 • kvalitnejšia erekcia vďaka lepšiemu prekrveniu penisu
 • s tým súvisia aj jej rýchlejší nástup a vyššia tvrdosť stoporenia
 • omnoho dlhšia doba stoporenia a tiež oddialenie ejakulácie
 • všeobecné zlepšenie libida a zvýšenie sexuálneho apetítu
 • podpora testosterónu a správnych reprodukčných funkcií

Tento podporný prírodný prípravok je dostupný vo forme kapsúl, ktoré sa užívajú perorálne, Môžete ho použiť aj ako jednorazový doplnok pred pohlavným stykom s očakávaným nástupom účinku do 30 až 60 minút, lepšie je ale dlhodobé užívanie.

Denná dávka spočíva v užití 3 kapsúl ráno a 3 kapsúl večer, ktoré sa prehltnú a zapijú vodou. Stoporex® Prolong je dostupný bez potreby lekárskeho predpisu alebo absolvovania vyšetrenia a je schválený Úradom Verejného zdravotníctva. Objednať sa dá priamo z pohodlia domova online a kuriér vám ho prinesie domov v diskrétnom balení.

Zhodnotenie a skúsenosti mužov so zlepšením erekcie

L-Arginín predstavuje najlepší príklad, ako dokáže príroda pomôcť v sexuálnom živote. Účinky tejto aminokyseliny, ktorú nájdete vo viacerých potravinách, sú pomerne komplexné a to nielen na tvrdosť, kvalitu, nástup alebo výdrž erekcie mužov.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Aminokyselina je dôležitá aj na krvný obeh, zdravie srdca, krvný tlak, imunitu, mentálnu výkonnosť, fyzickú výkonnosť aj ako podpora bielkovín a kolagénu. Špeciálne v prípade pohlavného zdravia pomáha L-Arginín na kvalitu stoporenia a to svojim stimulačným efektom na hladinu oxidu dusnatého, látky dôležitej pre steny ciev.

Účinkom oxidu dusnatého totiž je roztiahnutie ciev vyživujúcich penis a teda aj jeho lepšie a intenzívnejšie prekrvenie. To sa prejaví pochopiteľne v lepšej erekcii.

Aminokyselinu viete doplniť z viacerých zdrojov, vrátane potravín. Ich cielené zaradenie do vášho jedálnička bude mať pozitívny vplyv celkovo na potenciu, nakoľko obsahujú aj dôležité vitamíny či minerály, no najmä práve spomínaný L-Arginín.

Ešte lepšou možnosťou sú hotové prírodné prípravky s jeho vysokou koncentráciou. Práve to je dôvod, prečo využiť Stoporex® Prolong. Podľa skúseností mužov ide o jednu z najlepších značiek so zacielením na zlepšenie kvality aj trvania erekcie. L-Arginín je tu zastúpený v nadpriemernej koncentrácii a jeho účinky sa tak prejavia naplno.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *