Čo znamená bolesť prostaty pri sedení, v noci alebo po stolici a aká je jej liečba?

Bolesti prostaty sú signálom, ktorý by mal každého muža bez ohľadu na vek postaviť do pozoru. Či už prichádzajú cez deň, v noci, pri sedení, po stolici alebo aj počas pohlavného styku, ide o príznak, ktorého podcenenie môže mať vážne následky.

Bolesť sa môže objaviť tak u mladších mužov, ako aj u tých v strednom veku, pričom existujú viaceré rizikové faktory, ale aj príznaky, ktoré s ňou môžu súvisieť.

Prostata navyše svojim umiestnením na dne panvy ovplyvňuje aj ďalšie anatomické časti alebo orgánové sústavy, vrátane pohlavnej a močovej. To so sebou prináša aj vplyv na kvalitu sexuálneho a tiež bežného života, čo zvyšuje nároky na jej zdravie. S čím môže súvisieť jej bolesť, kedy môže nastať, aké môžu byť ďalšie prejavy a ako to riešiť?

Ako sa prejavuje bolesť prostaty aj bolesť v jej okolí

Bolesť prostaty alebo bolesť v jej okolí patria medzi najviac nepríjemné a obmedzujúce ťažkosti, ktoré môžu muža postihnúť. Prostata je totiž žľaza nachádzajúca sa pod močovým mechúrom, ktorá hrá veľmi zásadnú úlohu v reprodukčnom zdraví.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Bolesť prostaty sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Niektorí muži pociťujú napríklad tupú a tlmenú bolesť, iní pulzujúcu a opakovanú a ďalší ako rezavú bolesť v oblasti medzi konečníkom a mieškom. Bolesť môže byť chronická alebo sporadická, môže sa objavovať alebo aj zhoršovať po stolici, močení, ejakulácii či dlhom sedení.

Ďalšie príznaky, ktoré môžu súvisieť s bolesťou prostaty, zahŕňajú časté a bolestivé močenie, pálenie pri močení a zmeny toku moču, či už slabší alebo silnejší prúd. Ak ide o samotnú bolesť prostaty, tá môže byť spojená tiež so susednými tkanivami.

Táto bolesť sa často prejavuje ako bolesť v dolnej časti brucha, panve, krížoch alebo v slabinách. V týchto prípadoch však treba brať do úvahy aj možnosti pôsobenia svalov, väzív alebo nervov, okrem toho môže byť bolesť spojená aj s inými zdravotnými problémami, ako sú napríklad hemoroidy alebo známy syndróm dráždivého čreva.

Môže nastať v noci aj počas dňa, pri sedení aj po stolici

Bolesť prostaty a v jej okolí je nepríjemným prejavom, ktorý sa môže objaviť v podstate kedykoľvek, no sú niektoré špecifické situácie s vyšším rizikom.

K bolestiam, ktoré stoja za vašu pozornosť, patria:

V noci: Bolesť prostaty v noci má obvykle najčastejšie zápalovú príčinu. Mnohí muži trpia nočnou bolesťou prostaty v dôsledku infekčného zápalu, čo vedie aj k ďalším obmedzujúcim symptómom. Tieto príznaky môžu zahŕňať časté prebúdzanie sa na nutkanie močiť, pálenie a nepohodlie v oblasti panvového dna aj pálenie počas močenia.

Pri sedení: Táto bolesť postihuje mužov najčastejšie počas dňa. Pri sedení sa môže prejavovať tupou a nepohodlnou bolesťou v oblasti panvy, konečníka aj dolnej časti chrbta. Najčastejším pôvodcom bolesti je aj v tomto prípade zápal, no rátať treba aj so svalovým napätím na dne panvy alebo podráždením nervových zakončení.

Po stolici: Bolesť predstojnej žľazy po stolici je často spojená buď so zápalom, alebo so zväčšením prostaty. Počas a po vykonaní stolice totiž dochádzať k tlaku a podráždeniu oblasti prostaty, čo spôsobuje nepríjemné a bolestivé pocity. Tieto príznaky sa môžu prejaviť napríklad aj ako pálenie, nepohodlie alebo tlak v panvovom dne.

Ktoré ďalšie príznaky sú rizikové a treba ich brať vážne?

Pokiaľ sa stretávate s bolesťou prostaty alebo s bolesťou v jej okolí, je dôležité byť obozretný a venovať pozornosť aj ďalším príznakom, ktoré môžu byť rizikové a v niektorých prípadoch môžu naznačovať, že ide o komplikovanejší zdravotný problém.

Toto sú tie, ktoré by ste nemali nikdy podceňovať:

  • sexuálne problémy, najmä poruchy kvality erekcie a libida
  • časté nutkanie na močenie a náhla potreba vyprázdnenia
  • prítomnosť krvi v moči alebo v spermiách počas ejakulácie
  • problémy s kontrolovaním moču, únik moču a inkontinencia
  • zmeny toku pri močení, či už je tok močenia slabší alebo silnejší
  • nepríjemný zápal moču alebo zmena jeho sfarbenia na tmavšiu

Okrem týchto problémov, ktorú sa objavujú najčastejšie počas močenia, si treba dávať pozor aj na opakujúce sa infekcie močových ciest, príliš časté zápaly prostaty a ak ide o bolesti, tak nepohodlie či bolesť v podbrušku, oblasti panvy alebo na krížoch.

Objaviť sa môžu aj všeobecné prejavy, najmä zvýšená únava a znížená energia, nevoľnosť, strata chuti do jedla a zmena hmotnosti bez zjavného dôvodu. Práve tieto môžu poukazovať na závažné ohrozenie prostaty a ide o prejavy štandardne súvisiace s dlhodobým zápalom či infekciou, prípadne s rizikom nádoru na prostate, vrátane zhubného.

Bolesť ako signál benígneho zväčšenia prostaty u mužov

S bolesťou prostaty je pomerne často spojené jej benígne zväčšenie. Okrem bolesti sú prítomné aj ďalšie nepríjemné prejavy, hoci bolesť je asi najdôležitejší signál upozorňujúci na tento stav. Zväčšenie je typické najmä u mužov vo veku od 40 rokov.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

O benígnom zväčšení prostaty treba vedieť toto:

Príčina a rizikové faktory: Hlavnou príčinou tohto stavu je postupné zväčšovanie prostaty vplyvom nadmernej hladiny dihydrotestosterónu, ktorý spôsobí proliferáciu buniek. To súvisí predovšetkým s hormonálnou nerovnováhou, ktorá je zas podmienená vekom. Medzi rizikové faktory patria časté zápaly, obezita a tiež nezdravá životospráva.

Príznaky a prejavy: Medzi najčastejšie príznaky patrí časté nutkanie na močenie cez deň aj v noci, slabší a prerušovaný tok moču, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra alebo močenie po kvapkách. Medzi menej časté prejavy, no tiež také, ktoré súvisia s týmto ochorením, zaraďujeme aj inkontinenciu alebo bolesti počas močenia.

Liečba: Medzi bežné metódy liečby benígneho zväčšenia prostaty patrí farmakoterapia, ktorá zahŕňa užívanie liekov na zmiernenie nepríjemných príznakov. V prípade vážnejších prípadov alebo neúčinnosti liekov sa môže zvážiť chirurgický zákrok, ako sú napríklad transuretrálna resekcia predstojnej žľazy, laserová terapia alebo úplná prostaktómia.

Ešte častejšie je za tým akútny aj chronický zápal

Veľmi častým ochorením, ktoré je typicky sprevádzané bolesťou prostaty, je zápal. Ten môže byť akútny, čiže s rýchlym priebehom, alebo dlhodobý, teda chronický.

Čo sa týka príznakov zápalu prostaty, bežné sú tieto:

  • bolestivé a nepohodlné pocity v oblasti panvy alebo prostaty
  • časté močenie sprevádzané bolesťou, rezaním alebo pálením
  • nočné močenie a nutkanie naň, niekedy aj zakalený moč
  • problémy s erekciou, bolestivá ejakulácia, výskyt krvi v moči
  • svalové napätie a bolesť v chrbte, stehnách, semenníkoch a konečníku
  • typické chrípkové symptómy, vrátane zvýšenej teploty a horúčky

Akútny zápal prostaty je najčastejšie spôsobený bakteriálnou infekciou a môže sa prejaviť prudkým nástupom vyššie uvedených príznakov. Pri chronickom zápale ide o dlhodobý stav, najmä z dôvodu opakujúcich sa infekcií alebo  dysfunkcie prostatickej žľazy.

Príznaky sú v tomto prípade menej výrazné a zahŕňajú viac bolesti a nepohodlie v panve, nepravidelné močenie a sexuálne dysfunkcie. Diagnóza sa určí vyšetrením moču a krvi, pričom liečba spočíva spravidla v užívaní antibiotík po dobu 4 až 6 týždňov. Ako podporné liečivá sa používajú alfa blokátory na mechúr a nesteroidné liečivá.

Rakovina prostaty je najnebezpečnejšia a nie vždy bolí

Rakovina prostaty predstavuje najnebezpečnejšiu formu ochorenia, ktorá postihuje prostatu mužov. Jej závažnosť spočíva jednak v možných komplikáciách, ale tiež aj v tom, že príznaky nie sú vždy jednoznačné, čo môže spôsobiť neskorú diagnózu a pokročilý stupeň ochorenia. Navyše, bolesť prostaty sa objaví zvyčajne až v neskoršom štádiu.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Príčinou rakoviny sú abnormálne zmeny v bunkách a nekontrolovateľné množenie karcinogénnych buniek. Medzi rizikové faktory patria vek nad 50 rokov, hormonálne zmeny, zlá životospráva, fajčenie alebo genetická predispozícia v rodine.

Ako príznaky sú typické časté močenie, zmeny v prúde moču, bolesť pri močení a ejakulácii, krv v moči a nevoľnosť. Niektorí pacienti nemusia mať ale žiadne zjavné príznaky, čo robí diagnózu ešte náročnejšou. Na odhalenie ochorenia sa používa PSA test, ktorý meria hladinu prostatického antigénu v krvi, dôležité je aj rektálne vyšetrenie.

Pokiaľ je rakovina prostaty potvrdená, liečba závisí od štádia ochorenia a individuálnych faktorov. Možnosti liečby zahŕňajú chirurgický zákrok, ožarovanie, hormonálnu terapiu, chemoterapiu alebo odstránenie prostaty, niekedy aj ich kombináciu.

Dlhodobá podpora prostaty cez potraviny aj ejakuláciu

Starostlivosť o zdravie predstojnej žľazy je dôležitá bez ohľadu na vek a jej podpora je otázkou nielen prevencie problémov, ale aj udržania všetkých funkcií.

Z dlhodobého hľadiska zahŕňa starostlivosť toto:

Pravidelné prehliadky prostaty

Základom dlhodobej podpory aj prevencie sú pravidelné prehliadky. Preventívne vyšetrenia pomáhajú odhaliť potenciálne problémy a choroby prostaty včas, čo zvyšuje šance na úspešnú liečbu. Pri prehliadkach ide o rektálne vyšetrenie prostaty pohmatom kvôli možnému zväčšeniu a krvné testy pre zistenie PSA antigénu a prítomnosti zápalu.

Potraviny, vitamíny a minerály na prostatu

Určité potraviny a látky, najmä vitamíny a minerály, majú pozitívny vplyv na zdravie a funkcie prostaty. Do jedálnička odporúčame zaradiť rajčiny, tekvicové semiačka, brokolicu, citrusové plody, všeobecne orechy a všeobecne ryby. Z látok sú pre prostatu, potenciu aj močové cesty dôležité vitamíny C, D a E a minerály Zinok a Selén.

Obmedzenie alkoholu, cigariet, kofeínu a liekov

Všetky tieto rizikové faktory by ste mali obmedziť a to práve preto, že negatívne vplývajú na testosterón, zdravie prostaty aj jej funkcie a stav. Špeciálne si dajte pozor na alkohol a kofeín, čo sú dve dráždivé látky aj z pohľadu močovej sústavy. Ak ide o lieky, pozor na tie, ktoré majú vplyv na hormonálnu sústavu, diuretiká a lieky na krvný tlak.

Pravidelné močenie aj pravidelné ejakulovanie

Močenie aj ejakulácia sú pre zdravie prostaty mimoriadne dôležité. Prečo? Pravidelné močenie odstraňuje škodlivé a toxické látky a prečisťuje močové cesty, vrátane močovej trubice. Pravidelná ejakulácia zas pomáha udržiavať zdravú cirkuláciu krvi v prostatickej žľaze a stimuluje funkciu tvorby prostatického sekrétu a jeho vylučovania.

Kegelove cviky na posilnenie prostaty

Kegelove cviky sú cviky určené na posilnenie svalov panvového dna, vrátane svalov spojených s prostatou. Základom je striedavé zvieranie a uvoľnenie svalstva, ktorým ovládate zastavenie močenia, v 10 sekundových intervaloch. Cvičenie vykonávajte ideálne každý deň v 10 opakovaniach. Podporíte tak aj močové cesty a kvalitu erekcie.

Bylinky s vplyvom na prostatu aj močové cesty

Na močové cesty, zdravie prostaty aj na hormonálnu hladinu vám môže pomôcť príroda sama a to cez overené rastliny. K tým najznámejším s vplyvom na tieto oblasti patria Žihľava dvojdomá, Sabalová palma, Žerucha peruánska, Kľukva veľkoplodá a Kotvičník Zemný. V minulosti sa využívali v podobe čajov, dnes je možností už viac.

Prírodné podporné prípravky na prostatu

Podporné prípravky na prostatu sú populárnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prírodné spôsoby, ako udržiavať zdravie prostaty. Obsahujú kombináciu bylinných extraktov typu Kľukva, Saw Palmetto a Žihľava, prípadne aj vitamínov a minerálov. Najčastejšie majú formu kapsúl alebo tabliet, sú dostupné voľne a viete ich užívať viac mesiacov.

Ktoré otázky sú v diskusných fórach najčastejšie?

V diskusných fórach, ale aj všeobecne v komentároch a príspevkoch venovaných bolestiam a problémom prostaty, sa muži pýtajú veľmi často na témy súvisiace s bolesťou, rizikovými faktormi, vyšetrením aj riešením problémov ochorení a ťažkostí.

No products found which match your selection.

Toto sú najčastejšie sa vyskytujúce otázky a témy:

Ktoré faktory vplývajú na zdravie a funkcie prostaty?

Zdravie prostaty je ovplyvnené rôznymi faktormi, niektoré sa dajú ovplyvniť, iné nie. Medzi tie s najväčším vplyvom patria vek, genetická predispozícia, životný štýl, stravovanie, pitný režim aj zdravie močovej sústavy. V rámci životného štýlu sú najviac rizikové fajčenie a nadmerný príjem dráždivých látok, napríklad kofeínu a alkoholu.

V akej vekovej skupine nastávajú problémy najviac?

Problémy s prostatou sa najviac vyskytujú u mužov v strednom a vyššom veku, predovšetkým nad 40 a nad 50 rokov. Niektoré príznaky sa však môžu začať prejavovať už skôr, pričom platí, že s vekom súvisia najmä zmeny týkajúce sa hormonálneho systému. Klesá totiž hladina testosterónu a prostata je náchylnejšia na zväčšenie aj zápal.

Ako často treba chodiť na vyšetrenie a čo zahŕňa?

Preventívne prehliadky prostaty sú absolútnym základom prevencie a ich intenzita závisí tak od veku, ako aj od individuálnych faktorov, najmä rizika výskytu ochorení v rodine. Štandardne sa to odporúča raz za rok a vyšetrenie zahŕňa fyziologické palpačné vyšetrenie cez konečník, krvný test na PSA antigén a laboratórne vyšetrenie moču.

Kde inde sa môžu ešte bolesti okrem prostaty objaviť?

Samotné bolesti prostaty sú ojedinelé, obvykle sa totiž objavujú aj na iných miestach v jej okolí, či už bližšom alebo vzdialenejšom. Typicky môžete cítiť bolesti na dne panvy, v miestach drieku a krížov, okolo konečníka, vnútornú bolesť lokalizovanú do blízkosti močového mechúra či semenníkov a s tým spojené svalové napätie.

Kedy treba lieky a kedy stačia podporné prípravky?

Lieky, či už prírodné alebo syntetické, sa používajú tak na zmiernenie symptómov, ako aj na liečbu konkrétnej príčiny, najmä zápalových procesov, infekcie alebo na zmenu premeny testosterónu na dihydrotestosterón. Na normalizáciu močového toku, zmiernenie jemných príznakov a podporu prostaty sú zas vhodné prírodné prípravky.

Najlepšia prevencia aj dlhodobá podpora? Príroda!

Najlepšiu prevenciu aj dlhodobú podporu pre všeobecné zdravie a funkciu prostaty ponúka príroda. Najlepšou formou využitia jej sily sú bylinky s overeným vplyvom na prostatu aj močové cesty, napríklad Žihľava dvojdomá, Saw Palmetto alebo Kľukva.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Žihľava je známa pre svoje protizápalové a močopudné účinky, pomáha pri zmiernení príznakov zápalu prostaty aj infekcií týkajúcich sa močového systému, kde má prečisťujúce účinky. Veľmi podobne pôsobí aj Kľukva, ktorá je zdrojom vitamínov aj antiseptických látok, takže tiež podporuje močenie, prečistenie močových ciest a prostatu.

Medzi prospešné rastliny patrí aj Žerucha, koreňová rastlina pôvodom z peruánskych Ánd, ktorá je afrodiziakom, podobne ako Kotvičník, ktorý podporuje správnu hladinu testosterónu. Obe tieto byliny pomáhajú aj ako prevencia na zdravie predstojnice.

Osobitnú úlohu má Saw Palmetto, palmovitá rastlina s afrodiziakálnymi účinkami, ale aj vplyvom na testosterón a preventívnym účinkom proti zväčšeniu prostaty.

Tieto bylinky sú súčasťou podporných prípravkov, ktoré môžu pri dlhodobom užívaní pomôcť udržiavať zdravú prostatu. Najčastejšie ide o perorálne tabletky a kapsuly, ktoré majú každodenné dávkovanie a sú dostupné bez návštevy lekára. Ich výhodou je kvalitné zloženie a vysoká koncentrácia látok v spojení s vitamínmi alebo minerálmi.

Ako nájsť najlepšie podporné prípravky na prostatu?

Pre mužov existuje široká škála prípravkov vo forme tabliet či kapsúl, ktoré obsahujú bylinné extrakty, vitamíny či minerály s prospešných účinkom na prostatu. Získate ich ľahko bez predpisu aj vyšetrenia od lekára, no nie všetky sú rovnako kvalitné.

Základom musí byť vysoká koncentrácia a pôvod takýchto zložiek, laboratórne testy látok aj účinkov a samozrejme schválenie Úradom verejného zdravotníctva. Okrem priaznivého vplyvu na zdravie prostaty a pohlavného systému by mali mať komplexný dosah na močový aj reprodukčný systém, vrátane sexuálneho zdravia a vitality.

Ako tieto prípravky vybrať? Sledujte tieto kritéria:

  • optimálne zloženie s výraznou koncentráciou účinných látok
  • 100 % prírodný pôvod aktívnych zložiek a ich vhodný mix
  • značka, ktorá je zameraná na komplexné účinky pre mužov
  • možnosť dlhodobého užívania pravidelne a každý deň
  • absencia vedľajších účinkov, rizík alebo kontraindikácií
  • ľahká dostupnosť bez receptu aj jednoduché dávkovanie

Nájsť podporné prípravky, ktoré spĺňajú tieto prísne parametre, nie je vždy jednoduché. Našťastie sa však na našom trhu vyskytujú aj overené a naozaj kvalitné značky, napríklad ako sú tabletky Stoporex® Prostate pochádzajúce od domáceho výrobcu.

Značka ponúka široké portfólio pre mužov aj ženy so zameraním na zdravie pohlavnej aj močovej sústavy a jej prípravky sú už osvedčené v praxi. Stoporex® Prostate je založený na kombinácií rastlinných zložiek, vrátane Saw Palmetto, Žihľavy a Kľukvy, spolu s vitamínom B6 a Selénom. Užívanie je dlhodobé a bez vedľajších účinkov.

Skúsenosti, čo robiť a záverečné odporúčania mužom

Muži, ktorí sa stretnú s bolesťou prostaty, by mali tento stav vnímať s plnou vážnosťou a venovať mu svoju pozornosť. Skúsenosti ukazujú, že včasné riešenie problému, čo zahŕňa primárne zistenie príčiny, je kľúčom k zachovaniu jej zdravia.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Prevencia je v tomto prípade najlepším prístupom. Zahŕňať by mala zlepšenie životosprávy a pitného režimu, pravidelné močenie, ale aj pravidelné prehliadky.

Špeciálne pravidelné močenie je dôležitým faktorom v tejto oblasti. Mali by ste dbať na pravidelný prísun tekutín a pravidelné vyprázdňovanie, čo pomáha udržiavať zdravý tok moču, znižuje riziko vzniku porúch prostaty aj prečisťuje močové cesty. U mužov vo veku nad 40 rokov odporúčame cvičiť Kegelove cviky na panvové dno.

Veľmi prospešnou, ako prevencia aj ako podpora pri problémoch, je príroda a jej sila. Byliny, ktoré boli v minulosti využiteľné iba ako čaje, dnes majú modernejšiu formu a to podporných prípravkov s obsahom rastlín typu Žihľava alebo Sabalová palma.

V tomto kontexte je prípravok Stoporex® Prostate, ktorý obsahuje kvalitné extrakty bylín v spojení s ďalšími prospešnými prírodnými látkami, skvelou voľbou. Skúsenosti ukazujú, že prípravok je účinný na prevenciu aj na niektoré akútne problémy a príznaky a jeho pravidelné užívanie má viditeľné výsledky. Skúste ho a presvedčte sa sami!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *