l-citrulin

Aké účinky má L-Citrulín, ako pomáha mužom na potenciu a ktoré potraviny ho obsahujú?

Dôležitá aminokyselina pre mužov aj pre ženy, no ak ide o sexuálny život, tak so zásadným vplyvom na erekciu, potenciu a fyzický výkon. L-Citrulín je v tieni o niečo známejšej aminokyseliny L-Arginín, no svojimi účinkami a funkciou neprávom.

Túto esenciálnu aminokyselinu potrebuje telo pre veľké množstvo oblastí pôsobenia, či už ide o srdce, cievy, krvný obeh, imunitu, detoxikáciu, nervový systém, energetický metabolizmus, fyzický výkon alebo aj mentálnu vitalitu. Z pohľadu sexuálneho života a zdravia pohlavnej sústavy je jej prítomnosť pre mužov bez ohľadu na vek nevyhnutná.

Ak chcete vedieť, aké účinky má, aká by mala byť optimálna denná dávka, z ktorých potravín alebo ako inak ju doplniť, čítajte ďalej, na všetko dáme odpoveď.

L-Citrulín (Citrulín), jeho funkcie, vlastnosti a dávkovanie

L-Citrulín je esenciálna aminokyselina zaradená medzi alfa aminokyseliny, ktorej hlavnou funkciou je schopnosť podporovať hladinu oxidu dusnatého. L-Citrulín je príbuzný L-Arginínu, pričom obličky majú schopnosť premieňať ho na L-Arginín.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

V tele hrá dôležitú úlohu aj pri odstraňovaní amoniaku z organizmu. Amoniak je vedľajší produkt metabolizmu bielkovín a jeho hromadenie môže byť pre telo škodlivé. Práve L-Citrulín pomáha znížiť kyselinu močovú a vylučovať amoniak z tela.

Medzi jeho ďalšie dôležité vlastnosti patria tieto:

 • zlepšuje nástup, tvrdosť a výdrž stoporenia pohlavného údu
 • zvyšuje hladinu L-Arginínu pre energetický metabolizmus
 • podporuje imunitu a má aj ochrannú funkciu pred infekciami
 • zlepšuje fyzický výkon a minimalizuje únavu po športovaní
 • podporuje detoxikáciu organizmu a vylučovanie toxínov
 • znižuje vysoký krvný tlak a podporuje nervový systém

Aminokyselina má veľa preventívnych účinkov, či už ide o krvný tlak, srdce a cievy, tlak v pľúcach, hladinu cukru v krvi, fungovanie obličiek, fungovanie pamäte alebo zdravie očí. Pomáha predchádzať aj arterioskleróze, infarktu a mozgovej príhode.

V prvom rade však z pohľadu sexuálneho života, o čo nám ide najviac, plní funkciu podpory a zároveň zásobárne L-Arginínu. Podporuje kvalitné prekrvenie pohlavnej sústavy, čo sa odrazí aj na mužskej potencii. Pre dosiahnutie všetkých pozitívnych účinkov sa odporúča denná dávka od 2 do 4 gramov denne, maximálna je do 8 gramov.

Najlepšie zdroje na jeho doplnenie? Tieto potraviny

Ak hľadáte najlepšie prirodzené zdroje L-Citrulínu pre jeho doplnenie, potraviny sú skvelou voľbou, pretože ich viete konzumovať na pravidelnej báze. Stačí do svojho jedálnička zaradiť tie, ktoré obsahujú vysoké množstvo tejto prospešnej aminokyseliny.

Najlepšie potravinové zdroje L-Citrulínu sú tieto:

Mäso: Medzi druhy mäsa, ktoré obsahujú významné množstvo L-Citrulínu, patria hovädzie mäso, kuracie mäso a morčacie mäso. S vyšším obsahom sa aminokyselina nachádza aj v jahňacích vnútornostiach, obsahujú ju pečeň aj srdce. Tieto druhy mäsa sú vhodné aj pre dopĺňanie L-Arginínu, Železa a samozrejme dôležitých bielkovín.

Orechy: Ďalším bohatým zdrojom tejto významnej aminokyseliny sú orechy. Vo väčšom množstve sa nachádza v mandliach, pistáciách, lieskových orechoch a vlašských orechoch. Konzumácia týchto orechov môže prispieť nielen k zvýšenému príjmu L-Citrulínu, ale aj k doplneniu omega-3 kyselín a Zinku dôležitého pre potenciu.

Zelenina a ovocie: Rôzne druhy zeleniny, ako sú cuketa, tekvica, špenát, repa, brokolica, uhorky a paradajky, tiež sú významným druhom L-Citrulínu. Ak ide o ovocie, odporúčame do jedálnička červené melóny, grapefruity, ananásy, citrusové plody, kiwi a marhule. Všetky tieto potraviny obsahujú aj vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty.

Kakao a čokoláda: Kakao možno väčšina z vás považuje za sladkosť, no ide o výborný zdroj aminokyselín. Pri spracovaní kakaa do horkej čokolády sa časť L-Citrulínu uchováva, čo z neho robí ďalší skvelý zdroj . Čokoláda s vyšším obsahom kakaa, najmä tmavá čokoláda s percentuálnym obsahom aspoň 60 %, je preto určite prospešná.

Ryby: Začlenenie rýb do pravidelnej stravy je vynikajúcim spôsobom, ako získať L-Citrulín a ďalšie výživné látky, ktoré sú dôležité pre sexuálny život. Najbohatšie na L-Citrulín sú morské druhy rýb, kam patria losos, tuniak, makrela, sardinky a slede. Rovnako tak sa táto aminokyselina nachádza aj v rybách, ako sú pstruh, karas a šťuka.

Sója a ostatné: Sójové výrobky, ako sú sójové bôby, sójové mlieko a tofu, ale aj cereálie či ryžové a kokosové mlieko, sú tiež významným zdrojom L-Citrulínu. Táto aminokyselina je prítomná v bielkovinách sóje, ktoré tvoria základnú zložku týchto potravín. Sója je bohatá aj na vlákninu a vitamíny skupiny B s pozitívnym účinkom na potenciu.

Ktoré účinky L-Citrulínu sú nielen pre mužov dôležité?

L-Citrulín je univerzálna aminokyselina, ktorú si síce naše telo v nejakej miere dokáže vyrobiť, no aby boli jej účinky viditeľne pozitívne, je lepšie ju cielene dopĺňať. Ak sa to podarí, pocítia jej pozitívny vplyv muži aj ženy a to v každom veku.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Medzi najdôležitejšie účinky L-Citrulínu tak patria:

Podpora kvality a tvrdosti erekcie: L-Citrulín je známy svojou schopnosťou podporovať kvalitu a tvrdosť erekcie. Stimuluje totiž, spolu s L-Arginínom, oxid dusnatý, ktorý pôsobí na zlepšenie krvného obehu a relaxáciu ciev vyživujúcich penis. To umožňuje lepší prísun krvi do penisu, čo potom vedie k rýchlejšej, silnejšej aj dlhšej erekcii.

Zvýšenie energie a sily svalstva: Druhou dôležitou oblasťou je schopnosťou zvyšovať energiu a silu svalstva. Aminokyselina pomáha zlepšovať energetický metabolizmus a podporuje tvorbu adenosíntrifosfátu, čo je základná jednotka energie. Zlepšuje okysličenie a prekrvenie svalových vlákien, čo sa prejaví zvýšeným výkonom.

Podpora srdcovocievnej sústave: L-Citrulín poskytuje podporu srdcovocievnej sústave a to vďaka vplyvu na produkciu oxidu dusnatého. Je dôležitý pre srdce a cievy, znižuje riziko ich kôrnatenia a upchatia, čo má vplyv aj na nižšie riziko cievnej mozgovej príhody a infarktu. Prispieva tiež k prečisteniu krvi od toxínov a škodlivých látok.

Vplyv na krvný tlak a hladinu cukru v krvi: Aminokyselina pôsobí ako prekurzor pre tvorbu L-Arginínu, ktorý sa podieľa na rozširovaní ciev. To vedie aj k zníženiu krvného tlaku a má pozitívny vplyv aj na tlak v pľúcach, čím znižuje riziko pľúcnej hypertenzie. Okrem toho podporuje citlivosť na inzulín a zníženie hladiny cukru v krvi.

Lepšia regenerácia po fyzickom výkone: Aminokyselina prispieva k lepšej regenerácii nielen počas, ale aj po fyzickom výkone. Svojimi účinkami dokáže znížiť hladiny amoniaku a kyseliny močovej v tele, pričom oboje sú vedľajšie produkty pri metabolizme. Ich hromadenie môže spôsobovať svalovú únavu a svalové bolesti po fyzickej námahe.

Nervový systém a mentálna vitalita: L-Citrulín podporuje tiež lepšiu cirkuláciu krvi a do mozgu, čo má pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, pamäť a koncentráciu. Zlepšuje aj fungovanie nervového systému a má preventívne účinky voči zhoršovaniu stavu pri niektorých neurodegeneratívnych chorobách a to práve cez oxid dusnatý.

Hrozia aj vedľajšie účinky, kontraindikácie či riziká?

Prv, než začnete L-Citrulín užívať na podporu vyššie spomenutých oblastí, počítajte s tým, že kľúčovým faktorom je dodržiavanie optimálneho dávkovania. Hoci je táto významná aminokyselina všeobecne považovaná za bezpečnú a pre telo prirodzenú, niektorí jednotlivci môžu na úvod spozorovať mierne tráviace ťažkosti alebo nevoľnosť

Existujú tiež kontraindikácie, pri ktorých by sa malo jeho užívanie zvážiť alebo sa mu úplne vyhnúť. Platí to pre osoby s problémami so srdcom, obličkami a pečeňou, ale aj pre tých, ktorí majú nízky krvný tlak, keďže aminokyselina ho ešte viac znižuje.

Pri užívaní L-Citrulínu v rámci odporúčaných dávok by všeobecne nemali nastať žiadne ťažkosti, no látka môže ovplyvniť niektoré liečivá, prípadne niektoré liečivá ovplyvnia aminokyselinu. Platí to hlavne pri užívaní dusičnanov, čiže môže mať interakcie s liekmi na vysoký krvný tlak a syntetickými liekmi na erektilnú dysfunkciu.

Pozor si treba dať aj pri kombinovaní viacerých podobných prípravkov s obsahom L-Citrulínu alebo L-Arginínu. Pozerajte na ich koncentráciu v daných produktov alebo doplnkoch a prispôsobte dávkovanie maximálnej odporúčanej dennej dávke.

Jeho prirodzené zvýšenie a ako ešte zlepšiť výkon v posteli

Ak hľadáte spôsoby, ako zvýšiť svoj výkon v posteli, zlepšiť účinky L-Citrulínu a dosiahnuť kvalitnejší sexuálny život, je k tomu treba komplex niekoľkých opatrení. Dobrou správou je, že to viete dosiahnuť prirodzene a podporíte aj svoje zdravie celkovo.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Mužom odporúčame zamerať sa na tieto možnosti:

Zvýšenie hladiny testosterónu a zvýšenie libida

Existuje mnoho prírodných spôsobov, ako podporiť testosterón, čiže hormón zodpovedný za libido aj kvalitu erekcie. Môžete tak spraviť cez niektoré druhy potravín, napríklad ryby, orechy a semiačka, ale aj cez fyzickú aktivitu v podobe silových a intenzívnych tréningov. Na jeho zvýšenie pomôže aj studená sprcha a obmedzenie vplyvu stresu.

Viac zdravých tukov v strave a lepšie stravovanie

Zlepšiť výkony v posteli a účinky L-Citrulín vám pomôže aj zahrnutie potravín typu avokádo, olivový olej, mandle a chia či ľanové semienka. Dôvod? Sú totiž bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú podporovať zdravie ciev, zlepšovať prietok krvi a podporovať hormonálnu rovnováhu. To sa odrazí aj na erekcii alebo libide.

Koniec alkoholu, fajčenia a obmedzenie liekov

Alkohol a fajčenie negatívne vplývajú nielen na sexuálne zdravie, ale aj na to všeobecné. Zhoršujú totiž krvný obeh, znižujú hladinu testosterónu a môžu negovať pozitívne účinky aminokyselín či prírodných afrodiziak. Pozor si treba dať aj na niektoré lieky, napríklad na krvný tlak alebo z kategórie antipsychotík, zhoršujú erekciu aj libido.

Zníženie hmotnosti a viac fyzickej aktivity

Nadváha či obezita sú veľmi negatívne faktory pre sexuálnu výkonnosť a preto sa treba zamerať aj na zníženie telesnej hmotnosti. To môže pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu a cirkuláciu krvi, čo bude mať pozitívny efekt na erekciu a sexuálnu výdrž. Pravidelný pohyb a fyzická aktivita vám zlepšia kondíciu a podporia zdravý krvný obeh.

Prírodné afrodiziaka v podobe bylín a korenia

Bylinky a koreniny, ako napríklad Maca, Ženšen, Ašvaganda, Zázvor či Šafran, patria medzi overené afrodiziaka. Ak k tomu pridáme účinky chilli a štipľavého korenia, prípadne bazalky a oregana, máte ideálne prírodné stimulanty pre cirkuláciu krvi, hormonálnu rovnováhu sexuálnu túžbu. Výhodou je, že sú prirodzené a bez vedľajších účinkov.

Nové techniky, polohy a pomôcky v spálni

Stereotyp zabíja sexuálny život a to bez ohľadu na to, či budete cielene dopĺňať L-Citrulín alebo nejaké prírodné afrodiziaka. Skúste preto nové techniky, polohy alebo pomôcky v spálni a nebojte sa experimentovať. Ideálne je, ak z toho budú mať zážitok obaja partneri, odporúčame preto skúsiť hľadať inšpiráciu aj v známej Kámasútre.

Špeciálne podporné prípravky pre mužov

V odporúčaniach nemožno vynechať podporné prostriedky navrhnuté s jediným cieľom, pomôcť mužom dosiahnuť silnejšiu a dlhšiu erekciu. Ide o voľne dostupné tabletky či kapsuly obsahujúce zmes rastlinných extraktov, vitamínov, minerálov a aminokyselín, vrátane L-Citrulínu. Tie podporia potenciu či libido a to bez nežiaducich účinkov.

Často diskutované témy a otázky na internetových fórach

Objavujúce sa otázky na internetových fórach alebo v online diskusiách, ktoré súvisia s L-Citrulínom, nie sú síce až tak časté, ako pri druhej aminokyseline, no aj tak sa muži čoraz viac zaujímajú o viaceré praktické aspekty, vrátane konkrétnych účinkov.

K najviac kladeným otázkam a dotazom patria tieto:

Aký je rozdiel medzi L-Arginínom a L-Citrulínom?

L-Arginín a L-Citrulín sú aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre tvorbu oxidu dusnatého v tele. Hlavný rozdiel spočíva v ich metabolickom procese. L-Arginín je priamo využívaný na tvorbu oxidu dusnatého, zatiaľ čo L-Citrulín sa mení na L-Arginín v obličkách a to s dlhším účinkom, čo umožňuje udržať hladinu oxidu dusnatého dlhodobo.

Ako L-Citrulín pomáha zlepšovať erekciu a potenciu?

Aminokyselina podporuje sexuálny život mužov v niekoľkých smeroch. Najvýznamnejším je jeho schopnosť zlepšiť prietok krvi do pohlavných orgánov tým, že sa mení na L-Arginín a stimuluje produkciu oxidu dusnatého. Sekundárne napomáha uvoľneniu a rozšíreniu krvných ciev, čím zvyšuje tok krvi do penisu a zlepšuje aj výdrž stoporenia.

Čím pomáha pre športovcov alebo počas a po cvičení?

Jedným z hlavných účinkov je zlepšenie prietoku krvi a rozšírenie ciev, čo zabezpečuje lepší prenos živín a kyslíka do svalov. To vedie k zvýšeniu sily a vytrvalosti výkonu práce svalov, ale aj rýchlejšej regenerácii po tréningu. L-Citrulín pomáha odstraňovať aj škodlivé látky, napríklad ako je amoniak, čím znižuje únavu po fyzickom výkone.

Aké je optimálne dávkovanie pre fyzickú výkonnosť?

Dávkovanie L-Citrulínu pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca a účelu. Všeobecne sa odporúča dávka medzi 2 až 4 gramami denne, čo by malo pri dlhodobom dopĺňaní stačiť na viditeľný vplyv aminokyseliny vo všetkých oblastiach. Krátkodobo je možná pre fyzický výkon denná dávka do 8 gramov.

Je aminokyselina vhodná aj pre ženy a aké sú jej účinky?

Áno, L-Citrulín je vhodný aj pre ženy a má široké pozitívne účinky aj v ich tele. Podporuje zvýšený prietok krvi, znižuje vysoký tlak, normalizuje hladinu cukru v krvi, má všeobecne prospešné účinky pre kardiovaskulárny aj nervový systém a podporuje fyzickú kondíciu. Zaznamenané boli aj účinky na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy.

Jeho účinky na nástup, tvrdosť, kvalitu aj dĺžku erekcie

L-Citrulín je známy pre svoje účinky na stoporenie penisu a v tejto oblasti tvorí takmer dokonalú prírodnú dvojičku s ďalšou aminokyselinou, L-Arginínom. Jeho mechanizmus fungovania spočíva v synergickom pôsobení s L-Arginínom na zvýšenie hladiny oxidu dusnatého v ľudskom organizme, ktorý rozťahuje cievne steny.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Oxid dusnatý má totiž schopnosť rozširovať cievy relaxačným vplyvom na svalové tkanivo tvoriace ich steny, čo následne vedie k zlepšenému prietoku. Ten tak zlepšuje nielen zásobenie svalstva krvou a kyslíkom, ale aj zásobenie toporivých telies.

L-Citrulín sa pritom mení v obličkách na L-Arginín, takže ide o jeho zásobáreň. Zvýšenie hladiny oboch aminokyselín sa prejaví zvýšenou premenou a stimuláciou spomínaného oxidu dusnatého. Tým sa dosiahne v praxi rýchlejší a silnejší nástup erekcie, pričom rozšírené cievy umožňujú zvýšený prísun krvi do penisu a predĺžia aj dobu erekcie.

Práve to pôsobenie je príčinou, že sa látka čoraz viac vyskytuje aj v podporných prípravkoch určených pre mužov, ktorý hľadajú zlepšenie kvality sexuálneho života.

Ide o voľne dostupné prípravky, ktoré obsahujú prírodné afrodiziaka v podobe extraktov účinných bylí a ich zloženie je doplnené o aminokyseliny L-Arginín a L-Citrulín. Štandardne majú podobu tabliet a kapsúl dostupných aj bez návštevy lekára.

Ako vybrať prírodný prípravok s L-Citrulínom pre mužov?

L-Citrulín je aminokyselina je známa potenciálnymi výhodami pre sexuálny výkon mužov v posteli a na trhu je viacero prípravkov s jej obsahom. Okrem všeobecných výživových doplnkov sú tu aj špeciálne podporné prípravky na zlepšenie erekcie.

Jedným z nich je aj Stoporex® Prolong , domáca značka prinášajúca výnimočný produkt s unikátnym zložením zameraným na podporu mužskej pohlavnej sústavy. Okrem L-Citrulínu sú v jej zložení aj L-Arginín a bylinné afrodiziaká Maca a Ashwagandha stimulujúce hladinu testosteróniu. Veľmi podobný účinok má aj dôležitý minerál Zinok.

Účinky Stoporex® Prolong sú v týchto oblastiach:

 • zvýšený prietok krvi do penisu, čo prispieva k dlhšej erekcii
 • rýchlejšie a pevnejšie stoporenie v dôsledku roztiahnutia ciev
 • výrazne predĺžené trvanie erekcie a tiež oddialenie ejakulácie
 • všeobecné posilnenie sexuálneho libida a vyššej vzrušivosti
 • podpora testosterónu a teda nepriamo aj potencie a plodnosti

Stoporex® Prolong je dostupný vo forme perorálnych kapsúl s jednoduchým dávkovaním. Môžete ho využiť ako jednorazový stimulant pred stykom s nástupom účinku do až 60 minút, alternatívne v dlhodobom užívaní každý deň viac mesiacov po sebe.

Najlepšie výsledky možno dosiahnete práve takýmto štýlom, pričom odporúčaná denná dávka sú 3 kapsuly ráno a 3 kapsuly večer, ktoré sa zapijú vodou. Prípravok je dostupný bez potreby lekárskeho predpisu, je schválený Úradom Verejného zdravotníctva a jeho užívanie je preukázateľne podľa skúseností bez nežiaducich účinkov alebo rizík.

Záverečné zhodnotenie + aké sú skúsenosti mužov?

L-Citrulín predstavuje príklad, ako príroda môže pomôcť v sexuálnom živote mužov. Účinky tejto aminokyseliny, ktorú nájdete vo viacerých potravinách, sú komplexné a majú pozitívny vplyv na celý sexuálny život, či už ide o erekciu, potenciu aj libido.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Môže za to vplyv aminokyseliny na hladinu oxidu dusnatého, látky s relaxačnými účinkami na svalovinu ciev, čo spôsobí ich rozšírenie a intenzívnejší krvný obeh. Zároveň podporuje aj tvorbu a premenu L-Arginínu, takže vytvára synergický efekt. To sa prejaví prakticky v celom živote, či už ide o fyzický výkon, kondíciu, energiu aj mentálnu vitalitu.

Rovnako tak je aminokyselina dôležitá pre krvný obeh, zdravie srdca, reguláciu krvného tlaku, posilnenie imunity a zníženie vysokej hladiny cukru v krvi.

V oblasti sexuálneho zdravia má L-Citrulín prínos pre kvalitu a trvanie stoporenia, práve vďaka schopnosti stimulovať produkciu oxidu dusnatého. Jeho účinky sú ešte silnejšie, ak je podporený inými látkami prírodného typu a to vrátane afrodiziak.

Na dosiahnutie týchto účinkov je potrebné správne doplniť vyššiu koncentráciu L-Citrulínu, ideálne v širšom zložení. To je dôvod, prečo muži siahajú po podporných prípravkoch, kde má osobitné postavenie Stoporex® Prolong. Ten patrí podľa skúseností medzi najlepšie na trhu a je len na vás, aby ste sa o tom presvedčili tiež.

Zdroje:

 1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Citrul%C3%ADn
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28178400/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21195829/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31447414/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *