Dá sa vyliečiť rakovina prostaty? Aký má priebeh, prejavy a čo všetko zahŕňa prevencia?

Jeden z najväčších postrachov u mužov, ktorého za rok pribudne u nás vyše 1.500 nových prípadov. Rakovina prostaty patrí medzi najnebezpečnejšie formy nádorov, ktoré postihujú mužskú pohlavnú sústavu, pričom prognóza nie je akurát najlepšia.

Šance na prežitie sú vyššie v prípade skorej diagnostiky, no sledovať treba aj všetky príznaky, ktoré sa objavujú. Veľmi dôležité sú pravidelné prehliadky, nakoľko ak už sa objavia nejaké symptómy či prejavy, veľmi často ide o pokročilé štádium. Výrazným faktorom je dedičnosť, čiže genetická predispozícia, ktorá zvyšuje riziko, že sa rakovina objaví.

To, aký má priebeh, či sa dá vyliečiť, aká je liečba a aj to, či je jedným z rizikových faktorov alkohol, si povieme v ďalších riadkoch. Uvidíte, všetko sa dozviete!

Čo je rakovina prostaty a ktorých mužov postihuje

Prostata je orgán, ktorý je na prvý pohľad malý a bezvýznamný, no svojou funkciou má nezameniteľnú úlohu. Nachádza sa pod močovým mechúrom a pred konečníkom v oblasti panvového dna, pričom práve tým, že je v tesnom okolí močovej sústavy, ovplyvňuje aj jej funkciu. Primárne však tvorí tekutinu nazývanú prostatický sekrét.

Jeho úloha je pre mužskú plodnosť zásadná, nakoľko ovplyvňuje pH prostredie v celom ejakuláte a tak vplýva na vitalitu, pohyblivosť a životaschopnosť spermií. Bez sekrétu by mužské pohlavné bunky teda neboli schopné oplodniť ženské vajíčko.

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Z pohľadu štruktúry je prostata žľaza, no tak, ako aj v iných typoch tkanív, aj tu môže prísť k poruche funkcií jednotlivých buniek a k vzniku rakovinových buniek.

Najčastejšie sa tak stáva u mužov vo veku nad 40 rokov, hoci výskyt je možný aj v skoršom veku, je však naozaj raritný. Oveľa väčší vplyv má dedičnosť, životný štýl alebo hormonálne zmeny. Tieto faktory môžu vyvolať premenu zdravých buniek na abnormálne, ktoré sa začnú rýchlo šíriť, nahromadia sa do nádoru a môžu vzniknúť metastázy.

Práve nimi je táto forma rakoviny nebezpečná najviac. Metastázovanie do okolitých tkanív je hlavne vo vyšších štádiách veľmi časté a intenzívne. Výsledkom je, že ročne je úmrtnosť na rakovinu prostaty u nás v počte 500 prípadov, čo je nadpriemerne veľa.

Aké sú príčiny a rizikové faktory? Zaváži aj alkohol

Jedna príčina vzniku rakoviny prostaty nie je známa a ani jasná, ide skôr o súbeh viacerých rizikových faktorov alebo príčin. Podstatnú úlohu zohrávajú faktory, ktoré sa dajú len ťažko ovplyvniť, napríklad vek, no sú tu aj také, ktoré sa ovplyvniť dajú.

Tu sú tie, ktoré majú najvýraznejší vplyv na vznik:

Vek: Asi najvýraznejším a najpriamejším faktorom, ktorý má vplyv celkovo na funkciu prostaty, vrátane vzniku rakoviny, je vek. Nádor na prostate vzniká najčastejšie u mužov nad 50 rokov, ohrozenou je aj skupina nad 40 rokov. To súvisí jednak s poklesom hladiny testosterónu, ale rovnako aj s jeho premenou na dihydrotestosterón.

Rodinná anamnéza: Ďalším rizikovým vplyvom, ktorý môže byť základom vzniku rakoviny prostaty, je genetická predispozícia alebo dedičnosť. Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytol v mužskom pokolení nádor na prostate, je väčšia pravdepodobnosť, že sa tak stane aj u vás. Dôležitým faktorom je aj to, u koho a v akom veku sa nádor objavil.

Vplyvy okolitého prostredia: Na vzniku rakoviny sa môžu podieľať tiež fajčenie alebo dlhodobé vystavenie organizmu cigaretovému dymu a niektoré ďalšie negatívne vplyvy z okolitého prostredia. Ide napríklad o pracovné prostredie so zastúpením ťažkých kovov a ich vplyvom na organizmus, prípadne o vplyv chemických látok.

Životospráva a životný štýl: Poslednou skupinou faktorov sú tie, ktoré sa týkajú stravy, zlozvykov a životného štýlu. Rizikom pre vznik rakoviny sú nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, nevhodná strava s prevažujúcim zastúpením polotovarov, mastných jedál alebo spracovaných potravín. Veľkým rizikom sú cukrovka a obezita.

Toto sú najviac typické prejavy rakoviny prostaty

Podobne, ako aj iné formy rakoviny, aj tá, ktorá sa dotýka predstojnej žľazy, je riziková v tom, že úvodné štádia sú bez nejakých vážnejších symptómov. Ak sa už objavia prvé príznaky, väčšinou súvisia s nadmerným zväčšením tkaniva prostaty.

Včasné príznaky pritom nemusí byť možné spozorovať hneď, nakoľko sú buď len občasné alebo menej intenzívne. Väčšinou súvisia s priebehom močenia alebo bolesťami, no niektoré sú aj typické nádorové, napríklad znížená chuť do jedla alebo chudnutie. Ak sa však objavia tieto symptómy, treba rátať s tým, že už ide o pokročilé štádium.

Medzi najtypickejšie príznaky patria predovšetkým:

  • problémy začiatku močenia v dôsledku zväčšenia prostaty
  • slabší alebo prerušovaný prúd moču a neúplne vymočenie sa
  • celkové nepohodlie počas močenia, pocity tlaku alebo aj bolesti
  • močenie je zároveň častejšie a v menšom objeme, najmä v noci
  • v moči sa niekedy môže objaviť krv, tak isto aj v ejakuláte
  • v pokročilejšom štádiu prichádza k narušeniu funkcie erekcie

Ak už príde k bolestiam, jedná sa o prejav pokročilého štádia rakoviny predstojnej žľazy. Bolesti môžu byť najskôr iba v oblasti prostaty a panvového dna, neskôr sa presunú do oblasti močovej sústavy a môžu sa prejaviť aj bolestivosťou v oblasti hrádze.

Oveľa vážnejšie už je, ak sa bolesti objavia na driekovej časti chrbtici, v podbrušku, v bokoch alebo v bedrách. V tomto prípade už ide o signál, že metastázy sa dostali do okolitých tkanív a rakovina je v značnom štádiu. Najhoršími príznakmi sú bolesti panvových a dlhých kostí nôh a bolesti v obličkách, prípadne aj narušenie činnosti obličiek.

Diagnostika a preventívne prehliadky sú kľúč k úspechu

Najdôležitejším spôsobom, ako zachytiť rakovinu prostaty čo najskôr, je absolvovanie každoročnej preventívnej prehliadky. Podstupovať by ju mali muži vo veku 40 rokov a viac, keďže práve tento vekový limit býva začiatkom pre jej zvýšené riziko.

Vyšetrenie prebieha palpačne, čiže pohmatom, pričom jeho cieľom je určiť, akého tvaru je prostata, či sa v nej nenachádzajú nejaké neprirodzené výrastky, či neprišlo k zväčšeniu alebo nemá neprirodzený tvar. Toto vyšetrenie sa vykonáva per rectum, čiže cez konečník. Muži sa ho boja alebo sa hanbia, nie je však na to dôvod, je úplne bezbolestné.

V prípade, že sa ukáže problém a je podozrenie na zväčšenie prostaty, robia sa ďalšie testy. V prvom rade ide o doplnkové laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré môže preukázať zvýšenú hladinu špecifického prostatického antigénu, nazývaného aj PSA.

Toto vyšetrenie môže byť následne doplnené o zobrazovacie metódy, ktoré dokážu presne zistiť tvar prostaty a tak ukázať, či je naozaj zväčšená a ak áno, ako.

Samotné zvýšenie PSA pritom nemusí automaticky indikovať rakovinu, ide iba o jeden z viacerých signálov. V druhom rade sa preto robí histologické vyšetrenie a to priamo zo vzorku prostaty. Ten sa odoberie menej invazívnou metódou biopsie, kedy sa do prostaty zavedie tenká ihla a z nej sa získa potrebné tkanivo pre diagnostiku.

Ako rakovina prostaty prebieha a aké má štádiá

Vyššie spomínané príznaky a to, ako sa budú objavovať, súvisia aj s tým, v akom štádiu je rozvoj nádoru a kde všade sa už rakovinové bunky dostali. Existuje špecifické delenie štádií podľa rôznych parametrov a príznakov, my sa zameriame na všeobecné.

Priebeh a jeho sprievodné javy sú zvyčajne tieto:

  1. fáza: V tomto prípade dochádza k začiatku vzniku a rozvoja rakovinových buniek, ktoré sa objavia v nejakej menšej oblasti prostaty, zvyčajne iba na jednej strane. Nie sú badateľné prakticky žiadne prejavy súvisiace s močením, nedošlo totiž k útlaku močového systému. Palpačné vyšetrenie musí byť dôsledné, aby vedelo zväčšenie odhaliť.
  2. fáza: Toto je už pokročilejšie štádium,  no rakovinové bunky sa stále nedostali mimo prostatu, skôr sa v nej viac rozmnožili. Dochádza k zväčšeniu prostaty už na oboch stranách, ktoré je fyzicky viac viditeľné a lepšie zachytiteľné. S tým súvisia už aj prvotné príznaky, ktoré sú spojené najčastejšie s močením a rôznymi jeho obmedzeniami.

III. fáza: Tretie štádium je typické tým, že sa dostal už na úplnú hranicu predstojnej žľazy a čiastočne aj za ňu, najčastejšie do oblasti semenníkov. Nedosiahol však ešte konečník, močový mechúr, lymfatické uzliny alebo vzdialenejšie orgány. Prichádza však k prvým bolestiam, problémy s močením sú silnejšie a zväčšenie je viditeľné.

  1. fáza: Posledná fáza je charakteristická najťažšími príznakmi a viditeľným obmedzením funkcie nielen prostaty, ale aj iných orgánov. V tomto prípade sa už rakovinové bunky dostanú aj do spomínaných tkanív v konečníku, močového mechúra a môžu začať prerastať do podbruška a panvy. Postihnuté už môžu byť obličky a tiež kosti.

Liečba? Závisí od štádia, priebehu aj rizika metastáz

To, aká je liečba rakoviny prostaty, závisí od toho, v akom štádiu bola odhalená a teda aj od toho, či sa jedná iba o úvodné podozrenie, alebo aj o metastázy do ďalších tkanív. Ak sa začne liečba až v III. alebo neskoršom štádiu, vzniká aj riziko recidívy.

Tu sú možnosti liečby podľa toho, ako sa používajú:

Pozorovanie a pravidelné testy

Konzervatívny prístup, ktorý sa aplikuje pri nízkorizikových pacientoch alebo fázach, je pozorovanie. V tomto prípade ešte nemusí byť rakovina na 100 % potvrdená a cieľom je práve jej potvrdenie, spolu so sledovaním priebehu. Súčasťou sú pravidelné testy na PSA antigén a magnetická rezonancia, ktorá dá presný obraz o tkanivách.

Odborná hormonálna liečba

V prípade pokročilejšej fázy sa využíva hormonálna terapia. Jej princípom je, že rakovinové bunky potrebujú pre svoj rozvoj pohlavný hormón testosterón a práve na to sa liečba najviac sústredí. Jej cieľom je zastaviť jeho tvorbu a to buď farmakologicky alebo chirurgicky, kedy sa odstránia semenníky, ktoré sa na jeho tvorbe podieľajú najviac intenzívne.

Ožarovanie prostaty a tkanív

Štandardnou formou liečby rakoviny je ožarovanie a to isté platí aj pre karcinóm prostaty. Používajú sa na to buď externá rádioterapia alebo brachyterapia, kedy sa priamo do prostaty vpichnutím dostanú látky s ožarujúcim účinkom. Využitie týchto metód však závisí aj od štádia rakoviny, ale predovšetkým od veľkosti prostaty a močových ciest.

Chemoterapia a farmakologická kastrácia

Pri niektorých kategóriách karcinómu prostaty dochádza k vážnym priebehom a rýchlemu metastázovaniu. Vtedy pomáha chemoterapia, ktorá ovplyvňuje kostný systém, ale aj močové cesty, obličky alebo vzdialenejšie tkanivá. Na ňu sa používajú antiandrogény a špeciálne chemoterapeutiká. Súčasťou je aj farmakologická forma kastrácie.

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Radikálna prostatektómia

Za týmto odborným názvom sa skrýva úplne chirurgické odstránenie prostaty spoločne s lymfatickými uzlinami v oblasti panvy. Pri správnej indikácii a v prípade, že neprišlo k ešte k metastázam do vzdialenejších tkanív, je toto veľmi účinný postup. Vedľajším efektom je prechodná inkontinencia, rizikom však môžu byť aj poruchy erekcie.

Téma prostaty a jej rakoviny či podpory na internete

Fóra, diskusie alebo komentáre pod článkami, ktoré sa dotýkajú prostaty, sú plné otázok zo strany mužov, niekedy aj ich partneriek. Najčastejšie ide o dotazy, ktoré súvisia buď s príznakmi, rizikami, rozoznaním alebo následnými komplikáciami.

Pripájame preto odpovede na najviac kladené otázky:

Aká je úmrtnosť na rakovinu prostaty u nás?

Veľa závisí od toho, kedy sa problém zistí a aj od toho, aké boli prítomné rizikové faktory a aká je životospráva. Vo všeobecnosti platí, že na Slovensku zomrie na rakovinu prostaty okolo 500 mužov, pričom pribudne zhruba 1.500 prípadov ročne. Z dlhodobých štatistík však vyplýva pokles úmrtnosti na toho ochorenie a to aj pre lepšiu prevenciu.

Dá sa jej nejako vyhnúť a čo pre to treba robiť?

Hoci vplyv dedičnosti alebo veku je naozaj silný, existuje dosť prostriedkov, ako znížiť riziko. Zlepšiť treba najmä životosprávu, obmedziť alkohol a fajčenie a nezdravé potraviny, ktoré obsahujú príliš veľa živočíšnych tukov. Najdôležitejšie pre elimináciu vážnejších komplikácií je pravidelná prehliadka u lekára, najlepšie každý rok.

Ako súvisia vek a rakovina prostaty a u koho je rizikom?

Vek je významným rizikovým faktorom v prípade rakoviny prostaty, čo je jej zhubné zväčšenie, ale aj v prípade nezhubného zväčšenia. Všeobecne sa hovorí, že riziko začína u 40. roku, no aj tu existujú špecifické podkategórie. Zvýšené riziko je u mužov vo veku nad 50 rokov, no až 80 % mužov nad 65 rokov trpí zväčšením prostaty.

Aká je prognóza na prežitie a aké sú šance na vyliečenie?

Odpoveď na túto otázku súvisí predovšetkým s čo najskorším zachytením nádoru. Ak sa podarí zachytiť nádor v I. až III. štádiu, je prežitie s vysokou šancou na 5 alebo viac rokov. Pokiaľ už pôjde o posledné štádium, takéto prežitie dosiahne zhruba tretina mužov. Najhoršou prognózou je, pokiaľ sa rakovina dostala do vzdialenejších oblastí.

Má prostata vplyv aj na erekciu alebo na výkon v posteli?

Samozrejme má a vidno to práve aj v prípade nádoru alebo rakoviny predstojnej žľazy. Výsledkom sú komplikácie so vznikom a udržaním erekcie, dostatočným prekrvením penisu a rovnako aj s jeho výdržou. V pokročilejšom štádiu sa môže v ejakulácii objaviť krv, čo je znamenie, ktoré už býva príznakom pokročilejšieho rozvoja nádoru.

Prevencia rakoviny a opatrenia na podporu prostaty

Vzhľadom na rizikové faktory, predovšetkým rodinnú anamnézu a vek, môžu mať muži veľa krát pocit, že prevencia vzniku rakoviny je boj s veternými mlynmi. Nie je to však celkom tak, práve naopak, urobiť môžete veľa. To pritom platí nielen pre samotné riziko rakoviny, ale tiež pre celkovú podporu funkcií prostaty a pre jej zdravotný stav.

K najlepším spôsobom prevencie aj podpory patria:

Pravidelné prehliadky: Najdôležitejším a najlepším preventívnym opatrením pre mužov sú pravidelné návštevy urológa alebo gastroenterológa. Ich zmyslom je hmatové vnútorné vyšetrenie zväčšenia alebo celkovo stavu prostaty. Význam to má u každého muža vo veku nad 40 rokov, keďže práve v tejto vekovej skupine je vyššie riziko.

Obmedzenie alkoholu a fajčenia: Pivo, víno aj tvrdý alkohol, s tým všetkým sa treba rozlúčiť a úplne ich zo svojho života odstrániť. V prípade piva je problémom aj to, že v jeho obsahu je príliš mnoho fytoestrogénov, čo sú látky reagujúce na estrogénové receptory v tele. Problémom je samozrejme aj fajčenie, a to nielen pre funkciu prostaty.

Lepšie a zdravšie stravovanie: Z jedálnička by ste mali v čo najväčšej miere odstrániť živočíšne tuky, príliš mastné a solené jedlá, rovnako tak polotovary a spracované jedlá. To, čo vám môže výrazne pomôcť, je viacej ovocia, zeleniny, rýb a morských plodov, čiastočne aj orechy. Obsahujú totiž prospešné aminokyseliny, vitamíny a minerály.

Využitie byliniek: Existuje veľké množstvo rastlín, ktoré vo forme čajov alebo v podobe doplnkov výživy môžu pomáhať a podporovať prostatu. Maca, Saw Palmetto, Tribulus Terrestris, Žihľava alebo Kľukva, všetky tieto bylinky majú pozitívny vplyv nielen na prostatu, ale aj na potenciu mužov. Mnohé z nich sú dokonca afrodiziaka.

Prírodné prípravky na funkciu a zdravé prostaty

Na komplexnú podporu fungovania prostaty v celej šírke jej významu, ale aj na podporu mužského sexuálneho života, najlepšie fungujú prírodné prostriedky. Vyššie spomínané byliny sú dobrým základom ich zloženia a to v koncentrovanej forme.

Ide predovšetkým o overenú kombináciu látok ako Saw Palmetto, Kľukva veľkoplodá alebo Žihľava dvojdomá, ktoré podporujú správne fungovanie prostaty aj priebeh močenia. Ak sú doplnené o niektoré podporné vitamíny a minerály, napríklad vitamín B6 s vplyvom na obličky alebo selén, ktorý špeciálne pomáha na prostatu, je to plus.

Medzi ďalšie výhody týchto prípravkov patria tiež:

  • dostupnosť voľne bez prehliadky u lekára alebo jeho receptu
  • jednoduché a presné dávkovanie, možné dlhodobé užívanie
  • komplexné zloženie, ktoré je overené a laboratórne testované
  • široký komplex účinkov nielen na prostatu, ale aj iné funkcie
  • minimum nežiaducich, vedľajších alebo rizikových účinkov
  • možnosť použitia u každého muža a to bez ohľadu na jeho vek

Siahnuť sa dá po rôznych značkách, väčšina z nich však má buď úzke zameranie alebo úzke zloženie. Výnimkou je výrobca Stoporex®, ktorý je známy svojim portfóliom so zameraním na širokú podporu mužského pohlavného a sexuálneho života a zdravia.

Jeho prípravok Stoporex® Prostate ponúka odpoveď na otázku, ako prirodzene, dlhodobo, prírodne a komplexne podporovať prostatu a jej funkcie či zdravie. Obsahuje všetky dôležité účinné zložky, je 100 % prírodného pôvodu, dá sa kúpiť bez predpisu a viete ho užívať pokojne aj po celý rok. Pomáha aj na potenciu a tiež sexuálny výkon.

Skúsenosti mužov + záverečné odporúčania

Ako ukazujú skúsenosti mužov, kľúčom k podpore prostaty je kombinácia zdravšieho životného štýlu, užívania bylín a prírodných prostriedkov a pravidelné kontroly. Práve to posledné muži podceňujú najviac, hoci v tejto oblasti sa to už zlepšuje.

Dôležitým vplyvom sú okolité podmienky, napríklad ak ide o fajčenie alebo vystavovanie organizmu rizikovým chemikáliám a ďalším látkam. Tieto faktory treba čo najviac eliminovať a aj vďaka tomu sa môže znížiť riziko nielen rakoviny prostaty, ale aj jej zväčšenia, zápalov alebo iných problémov. Musí samozrejme ísť o dlhodobejšie opatrenia.

Čo sa týka životosprávy, viac ovocia, zeleniny a rýb nie je na škodu nielen pre prostatu, ale aj pre sexuálne zdravie a výkon v posteli, najmä ak ide o erekciu a plodnosť.

Všímať si tiež treba všetky príznaky súvisiace s močením alebo akýmikoľvek ťažkosťami pri ňom, vrátane bolestí. Aj tie najmenšie náznaky môžu indikovať problém s prostatou, pričom ak ich budete ignorovať, môže sa stať, že nezachytíte ani skoré štádium.

Ak ide o využitie prírodných prostriedkov, vyplatí sa forma hotových prípravkov pre mužov. Tie pomáhajú na prostatu komplexne, majú koncentrovanejšie zloženie a môžu sa užívať aj dlhodobo, pokojne viac mesiacov. Spomínaná značka Stoporex® Prostate je zárukou tohto všetkého a má pre mužov široké portfólio aj ostatných prípravkov.

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *