Prostata  je orgán, ktorému väčšina mužov nevenuje pozornosť až do momentu, keď začnú pociťovať nejaké viditeľné ťažkosti alebo problémy s jej zdravím a funkciou. Je dôležitým orgánom pohlavnej sústavy, no príznaky jej zväčšenia, bolesti či iných problémov sa paradoxne prejavia najskôr pri močení. Súvisí to s jej umiestnením.

Jej tesná blízkosť k močovým cestám a močového mechúra u mužov je dôvodom, prečo prichádza najskôr k obmedzeniam alebo ťažkostiam počas močenia.

Na druhú stranu, svojim významom je dôležitá pre mužskú plodnosť a potenciu. Ak chcete vedieť, aké ochorenia a problémy ju môžu stretnúť, kto je rizikovou skupinou, ako podporiť jej zdravie a čo robiť, ak príde k jej zväčšeniu, čítajte ďalšie riadky.

Čo je prostata, kde sa nachádza a akú má veľkosť

Prostata je žľazovitý orgán, ktorý je typický iba pre mužov. Hovorí sa jej aj predstojná žľaza alebo predstojnica a to kvôli tvaru, umiestneniu a štruktúre tkaniva.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Jej miesto je na svalovom dne panvy, pričom z hornej strany sa dotýka močového mechúra. Prostata je tvorená žľazami aj svalovinou, teda pokiaľ ide o jej vonkajší obal. Ten pozostáva z púzdra elastických vlákien a z hladkej svaloviny, ktoré spolu vytvárajú tzv. stróm prostaty. V prípade jej zväčšenia dochádza k útlaku na močové cesty a mechúr.

Čo sa týka stavby alebo štruktúry tkaniva, prostata:

 • žľaznatý orgán zložený z 30 až 50 žliaz produkujúcich sekrét
 • vzhľadom pripomína gaštan alebo orech nepravidelného tvaru
 • dolieha k semenným vačkom, močovej rúre a močovému mechúru
 • svojimi rozmermi široká do 4 cm, vysoká do 3 cm a hrubá do 2 cm
 • jej hmotnosť je do 20 gramov v normálnej veľkosti u zdravého muža
 • rast do konečnej podoby, veľkosti a hmotnosti je do 17. roku

Z pohľadu zmeny veľkosti a funkčnosti je rizikom vek, väčšinou u mužov nad 40 až 50 rokov. Problémy s prostatou sa prejavia obvykle jej zväčšením, čo zasiahne pravidelnosť močenia, množstvo moču alebo častosť močenia. Dochádza aj k narušeniu funkcie, čo ovplyvní najmä potenciu, keďže v prostate sa tvorí prostatický sekrét.

Jeho úlohou je dodať ejakulátu dostatok tekutého objemu, percentuálne tvorí sekrét tretinu množstva ejakulátu. Dôležitou funkciou je aj nastavenie správneho pH pre spermie, nakoľko sekrét by mal mať prostredie pH mierne kyslé a to v limite do 6,4.

Najčastejšie problémy a ochorenia prostaty

V súvislosti s prostatou môžu nastať viaceré problémy, či už tie, ktoré sa týkajú jej zdravia, alebo aj tie, ktoré ovplyvňujú jej fungovanie. Väčšina z nich prichádza v dôsledku vyššieho veku a obvykle ide o ťažkosti, ktoré sa prejavia na veľkosti prostaty.

Toto sú najčastejšie ochorenia, ktoré sa jej týkajú:

Zápal prostaty: Vírusy, baktérie, oslabená imunita aj chronické zväčšenie neinfekčného charakteru. To všetko môže viesť k zápalom v prostate, ktoré sa prejavia častejším močením, bolesťami alebo rezaním a problémami aj počas ejakulácie. Veľmi často sa sem infekcia dostane vzostupnou cestou z močových ciest a močovej trubice.

Nezhubné zväčšenie: Ak sa objaví zväčšenie prostaty, vo väčšine prípadov ide o benígnu hyperpláziu. Tá býva spojená s príliš vysokou hodnotou prostatického špecifického antigénu, čo zas súvisí s nadmerne vysokými hodnotami testosterónu. Typicky sa ochorenie prejavuje ťažkosťami s močením a bolesťami, najmä počas močenia a v krížoch.

Rakovina prostaty: Najvážnejším problémom je zhubný nádor prostaty, ktorý sa prejaví jej zväčšením. U mužov ide o jeden z najčastejších typov rakoviny, ktorý navyše v prvých fázach býva bez vážnejších prejavov. V najhorších prípadoch môže prísť k napadnutiu nielen prostaty, ale aj ďalších častí pohlavnej sústavy, vrátane semenníkov.

Rizikové faktory a prečo prostata prestáva fungovať

Ako sme spomenuli už skôr, výrazným rizikovým faktorom pre ťažkosti spojené s prostatou je vek. Nie je to však jediný faktor, vplyvov je omnoho viac. Dobrou správou každopádne je, že sa dajú zmierniť a tak viete znížiť riziko problémov a chorôb.

Ak tak chcete spraviť, zamerať sa treba najmä na:

Vyšší vek: Jednoznačne najviac rizikovým faktorom pre ochorenia prostaty je vyšší vek. Rizikovou skupinou sú v tomto ohľade muži, ktorí majú po 40-tke, vo veku nad 50 rokov sa už riziko zvyšuje na 50 %. Ak ste vo vyššom veku, mali by ste každý rok navštevovať lekára kvôli preventívnej prehliadke veľkosti prostaty rektálnym vyšetrením.

Časté infekcie a zápaly: Výrazne negatívny vplyv na problémy s prostatou majú infekcie a zápaly v nej. Tie sú štandardne spôsobené vírusmi alebo baktériami, ktoré sa sem dostanú z močovej trubice, močových ciest alebo obličiek. Rizikovým je aj častý nechránený pohlavný styk, ktorý zvyšuje prenos patogénov a riziko infekcie.

Problémy s testosterónom: Príliš málo testosterónu aj príliš veľa testosterónu môžu tiež vplývať na zdravé fungovanie predstojnej žľazy. Väčším problémom je to druhé, nakoľko vysoká hladina testosterónu je riziková pre benígne zväčšenie prostaty. Optimálne je preto v prípade podozrenia pristúpiť k laboratórnemu testu z krvi.

Zadržiavané močenie a ejakulácia: Nedostatočné prečisťovanie močovej sústavy a zadržiavanie ejakulácie, prípadne príliš málo ejakulovania, môžu mať vplyv aj na vznik infekcií a zápalov. Ide o nepriame faktory, ktoré podporujú vznik negatívnych podmienok pre usadenie vírusov a baktérií, ktoré následne spôsobia zápal v prostate.

Na ktoré príznaky spojené s predstojnicou si treba dať pozor

Problémy a ťažkosti s prostatou o sebe dajú vedieť skupinou viacerých symptómov. Tie sa týkajú močenia, pohlavného styku alebo sú z kategórie bolestí.

To, že sa predstojnica nachádza v blízkosti močového mechúra a že okolo nej prechádzajú močové cesty, ktoré spájajú močový mechúr s močovou rúrou, je dôvodom, prečo sú práve ťažkosti s močením najtypickejším prejavom a jedným z prvých.

Konkrétne sa jedná o tieto symptómy a príznaky:

 • nutkanie na častejšie močenie, pravidelne a intenzívnejšie
 • problémy s prúdom moču, niekedy je slabý, inokedy silný
 • bolesti počas močenia, prítomné môžu byť pálenie a rezanie
 • častejšie nočné močenie a zároveň ťažkosti s vymočením sa
 • objaviť sa môže aj drobná inkontinencia po skončení močenia
 • ak sú bolesti a pálenie opakované a pravidelné, môže ísť o nádor

Ďalším typickým prejavom sú bolesti mimo močenie. Štandardne ide o bolesti buď v oblasti podbruška a panvového dna, alebo o bolesti v oblasti chrbtice.

Medzi menej typické príznaky a symptómy môžu patriť bolesti počas pohlavného styku a ejakulácie, výskyt krvi v moči, problémy s erekciou ako takou, zimnica, horúčka a triaška v prípade akútneho zápalu a pocity tlaku. Niektoré formy ochorení, najmä nádory v prvotných fázach, sú však asymptotické, čiže aj bez viditeľných príznakov.

Funkcia predstojnej žľazy v sexuálnom živote

Význam predstojnice z pohľadu sexuálneho života spočíva v dvoch vplyvoch. Prvým je, že sa v nej tvorí prostatický sekrét zabezpečujúci optimálne pH prostredie pre spermie. To prispieva k zvýšeniu ich zdravia, kvality, pohyblivosti a teda aj k plodnosti.

Druhý dôležitý faktor sa týka ejakulátu ako takého. Prostatický sekrét mu dáva typickú vodnatú konzistenciu a tvorí zhruba tretinu jeho objemu. Ak nebude prostata fungovať správne a bude narušená jej činnosť, prejaví sa to aj v tomto ohľade. Spolu so sekrétom semenných vačkov tvorí prostatický sekrét dokonca väčšinu ejakulátu.

Fungovanie prostaty má tiež veľký vplyv aj z pohľadu kvality sexuálneho života. Ak ju trápia opakované infekcie alebo zápaly, má to vplyv aj na erekciu, libido a komfort počas orgazmu. U každého muža to však môže byť v odlišnej intenzite príznakov.

V mnohých prípadoch sú za problémami so stoporením, sexuálnym apetítom a ejakuláciou symptómy súvisiace s ochorením prostaty. Časté bolesti, pálenie, rezanie a výskyt krvi v močovej trubici dokážu výrazne ovplyvniť vaše pohodlie aj váš výkon. Negatívny vplyv na ejakuláciu môže mať aj útlak močovej rúry nadmerným zväčšením.

Čo pomáha na zdravú prostatu a ako ju podporiť

Ako vidno, predstojná žľaza je dôležitá pre kvalitný sexuálny život, potenciu muža aj pre optimálny výkon v spálni. Stojí za to ju podporovať a udržiavať v 100 % funkčnosti. Dôležité je skĺbiť čo najširší okruh prostriedkov a mať dostatok trpezlivosti.

Toto sú spôsoby a prostriedky, ako ju podporiť:

Úprava jedálnička a stravovania

Jedálniček upravte tak, aby neobsahoval mastné, presolené, vyprážané a ťažké jedlá. Jedzte menej červeného mäsa a tučných potravín, naopak, chudé mäso, ryby, orechy, ovocie, zelenina a semiačka sú prospešné. Osobitné postavenie má sója a produkty z nej, ideálne ale tie nefermentované, ktoré môžu znížiť riziká ťažkostí s prostatou.

Zmena pitného režimu a častejšie pitie vody

Nielen jedálniček, ale aj pitný režim je dôležitý pre prostatu, pre močové cesty a pohlavnú sústavu. Základom by mala byť voda a to v objeme aspoň 2 litre denne. Z nápojov vylúčte tie, ktoré obsahujú priveľa kofeínu a sladidiel, naopak, ovocné a zeleninové šťavy sú vítané. Piť môžete aj sójové mlieko a občasne pomáha aj červené víno.

Obmedzenie rizikových faktorov

Na prostatu má vplyv niekoľko rizikových faktorov a práve na ich obmedzenie sa treba zamerať. Alkohol, fajčenie, prehrievanie oblasti miešku a panvy alebo dlhodobý tlak v tejto oblasti, to všetko môže negatívne ovplyvniť prostatu a jej funkčnosť. Snažte sa vyhýbať dlhodobému sedeniu, ak ide o pohyb, pozor najmä na bicyklovanie.

Bylinkové čaje na močové cesty aj prostatu

Okrem potlačenia negatívnych vplyvov treba stimulovať zdravie a fungovanie prostaty aj močových ciest cez pozitívne prostriedky. Takýmito sú nepochybne bylinky, napríklad Saw Palmetto, Pŕhľava alebo Slivka africká. Kúpiť sa dajú aj v podobe sušiny, z ktorej si viete spraviť doma čaj. Na prostatu a výkonnosť pomáha aj zelený čaj.

Pravidelné močenie aj ejakulovanie

Na čo najlepšiu funkčnosť prostaty pomáha čo najviac ejakulovania, ideálne v pravidelných intervaloch. Takýmto štýlom dokážete udržať tvorbu prostatického sekrétu v zdravej miere. Dôležité je tiež pravidelné močenie a nezadržiavanie moču, keďže ide o rizikový faktor v neprospech prečistenia močových ciest od rôznych patogénov.

Otužovanie aj obmedzenie prehrievania semenníkov

Ak by ste posilniť zdravú hladinu testosterónu, musíte sa zamerať na jeho prirodzenú tvorbu. V tomto môžete spraviť dve veci. Prvou je otužovanie, najmä vyhýbanie sa nadmernému kúreniu a obliekaniu. Druhou je obmedzenie používania vyhrievaných sedačiek a príliš tesnej spodnej bielizne, ktorá spôsobuje prehrievanie semenníkov.

Používanie ochrany pri novej partnerke

Na zníženie rizika infekcie alebo zápalu v močovej trubici, močových cestách a neskôr teda aj v prostate si treba dávať na používanie ochrany. Vyhnete sa tak možnej vírusovej alebo bakteriálnej nákaze v prípade častejšieho striedania partneriek alebo pri novej partnerke. Platí to aj v prípade, ak by vaša aktuálna partnerka trpela nejakou infekciou.

Prípravky na podporu prostaty s bylinkami

Veľmi dobrým spôsobom podpory aj prevencie pred ťažkosťami môžu byť podporné prípravky. Ak sú v ich zložení rastliny podporujúce zdravie močových ciest, prostaty aj fungovanie pohlavného aparátu, je to veľké plus. Pravidelným užívaním takýchto produktov viete znížiť riziko ťažkostí a komplikácií s prostatou aj s močením.

Témy súvisiace s prostatou v diskusných fórach

Muži aj ich partnerky riešia množstvo sexuálnych problémov, vrátane fungovania prostaty, aj na internete. Ich otázky v diskusiách, komentároch a príspevkoch smerujú k najčastejším problémom, ich prejavom, ale aj k prevencii a možnostiam riešenia.

Prinášame odpovede na najviac dôležité dotazy:

Ovplyvňuje zdravie prostaty množstvo ejakulátu?

Do určitej miery áno, nakoľko predstojnica produkuje sekrét, ktorý tvorí až tretinu objemu celého ejakulátu. V konečnom dôsledku je tu ale viac faktorov, napríklad aj množstvo tekutín a pitný režim, ktoré majú ešte zásadnejší vplyv. Ak je však dlhodobo množstvo ejakulátu príliš malé, môže to súvisieť aj s narušením funkcie predstojnice.

Býva zväčšenie prostaty vždy spojené s príznakmi?

Nie, najmä v prvotných štádiách môže byť zväčšenie prostaty bez akýchkoľvek viditeľných ťažkostí. Ak sa aj objavia a zväčšenie ešte nie je také veľké, môžu byť príznaky natoľko nepatrné, že ich nedokážete ani odhaliť. Jediný stav, kedy sa už od úvodu prejavia ťažkosti s prostatou, je jej zápal, najmä ak ide o bolesti a problémy s močením.

Môžem aj bez lekára užívať bylinné prípravky?

To, že vo väčšine bežných prípadov je zväčšenie prostaty malígne, čiže bez rizika metastáz, neznamená, že by ste sa mali spoliehať na samodiagnostiku. Bylinné prípravky a produkty na podporu zdravia prostaty by vám v prípade karcinómu dali falošnú nádej a boli by kontraproduktívne. Na prevenciu však určite majú pozitívny vplyv.

Ako sa dá najlepšie zistiť, aký problém mám s prostatou?

Bez odborného vyšetrenia to nezistíte nijako, iba na príznaky sa preto určite nespoliehajte. Súčasťou vyšetrenia musí byť v prvom rade fyziologický test, kedy lekár pohmatom cez rektálny otvor zistí, či neprišlo k zväčšeniu prostaty. Potom na základe laboratórnych vyšetrení krvi a biopsiou z tkaniva prostaty môže určiť diagnózu.

Môžem ohroziť svoju prostatu užívaním testosterónu?

Akékoľvek ovplyvňovanie hladiny testosterónu nesmie byť bez predošlej lekárskej indikácie. To sa ale týka nielen hormonálnej liečby, ale aj užívania syntetických anabolických steroidov. Tie sú typické pre športovcov a mužov, ktorí chcú budovať svoje svalstvo. Bohužiaľ, môže sa stať, že si takto privodia problémy či nádory na svojej prostate.

Podporte prostatu cez prírodné prípravky

Spomínané bylinky a rastliny, v kombinácii s vitamínmi či minerálmi, sú základom špeciálnych produktov určených na prostatu. Ide o voľne dostupné produkty, ktoré podporujú správnu hladinu testosterónu aj funkcie močovej a pohlavnej sústavy.

Viaceré z nich zlepšujú pravidelnosť močenia a majú močopudný vplyv, stimulujú prirodzenú tvorbu testosterónu, majú tiež protizápalové účinky, pomáhajú na prečistenie močových ciest alebo prispievajú k celkovému posilneniu imunity a vitality. Kúpiť sa dajú aj bez vyšetrenia u lekára a receptu, viaceré dokonca priamo z domu cez internet.

Hoci nejde o žiadne liečivá, ktoré by vám pomohli priamo na ochorenia prostaty, majú podporný, preventívny a stimulujúci účinok na ňu aj na sexuálne zdravie.

Ich základom sú extrakty a výťažky bylín, ktoré priamo ovplyvňujú prostatu, močové cesty aj pohlavný systém. V zložení sú rastliny typu Serenoa plazivá, Slivka africká alebo Žihľava dvojdomá, prípadne extrakty z brusníc, minerály typu Zinok a Selén alebo vitamíny skupín C, D a E, ktoré patria medzi antioxidanty a stimulanty imunity.

Štandardne ide o kapsuly alebo tablety s perorálnym užívaním, ktoré je na dennej báze a malo by byť pravidelné a dlhodobé. Keďže neobsahujú žiadne syntetické látky a chemikálie, ich užívanie je bezproblémové a bez vážnejších nežiaducich účinkov.

Ako vybrať tabletky na prostatu a jej podporu

Spomínané prípravky sú na našom trhu populárne a na výber máte niekoľko značiek. Dôležité je, aby ste si vyberali podľa kvality zloženia, komplexnosti účinku a referencií z praxe. Tieto tri faktory môžu do veľkej miery napovedať o úspešnosti aj u vás.

Vyvarujte sa produktov s príliš širokým zložením, kde je síce veľa látok, ale žiadna nie je v efektívnej koncentrácii. Pozor aj na prípravky, ktoré sa snažia cieliť na všetky možné oblasti, lepšie je, ak ide o produkt, ktorý je viac špecializovaný a má silnejšie zloženie. Pri dávkovaní si všimnite, či výrobca odporúča pravidelné a dlhodobé užívanie.

Kvalitné tabletky na prostatu by mali splniť toto:

 • nesmie v nich chýbať extrakt z rastliny Saw Palmetto
 • na doplnenie by v nich mali byť aj ďalšie prospešné byliny
 • nemenej dôležité je zloženie z pohľadu minerálov či vitamínov
 • dávkovanie musí byť nastavené na čo najvyššiu koncentráciu
 • účinok by mal byť primárne na prostatu, prípadne potenciu
 • nesmú obsahovať príliš veľa zbytočných prísad a doplnkov

Ak ide o kvalitu v praxi, prednosť dajte značke, ktorá už má dobré meno na trhu a najmä veľa skúseností z oblasti podpory mužského sexuálneho zdravia. Dobrým príkladom je Stoporex®, výrobca podporných prípravkov na lepšiu erekciu aj dlhšiu výdrž.

Značka má na trhu aj špecializovaný prípravok na prostatu a to Stoporex® Prostate. Ten svojím zložením bezkonkurenčne predbieha ostatné prípravky, navyše, ponúka kvalitný pôvod a vysokú koncentráciu jednotlivých látok. Ako ukazuje prax, dokáže pôsobiť dlhodobo a to tak v rámci podpory prostaty, ako aj na prevenciu jej problémov.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Pozerajte na skúsenosti a majte dostatok trpezlivosti

Podporiť svoju prostatu, zlepšiť jej fungovanie, preventívne pôsobiť na ťažkosti s ňou spojené a tým pádom zlepšiť aj svoj sexuálny život vyžaduje trpezlivosť.

Nespoliehajte sa na rýchle a na prvý pohľad jednoduché riešenia, ktoré ale nikam nemusia viesť. Máme na mysli predovšetkým reklamu na rôzne zázračné prípravky, ktoré sľubujú doslova „modré z neba“, no ich efekt v praxi je otázny. Naopak, treba sa skôr zamerať na tie, s ktorými majú muži dobrú skúsenosť a sú dostatočne overené.

Práve Stoporex Prostate je presne ten produkt, ktorý nič podobné nesľubuje. Namiesto prehnanej reklamy za neho hovoria výsledky, ktoré vychádzajú z kvalitného zloženia. Plusom značky je, že ponúka aj prípravky na podporu sexuálnej výkonnosti.

Dôležité je obrniť sa dostatkom trpezlivosti a snažiť sa o čo najkomplexnejšie zmeny týkajúce sa života, životosprávy aj životného štýlu. Podporíte tak nielen zdravie a fungovanie prostaty, ale aj celkovo zdravie močových ciest a celej pohlavnej sústavy.

Zvlášť zdôrazňujeme dôležitosť zmien v jedálničku a pitnom režime v spojení s bylinkami a prírodnými prostriedkami. Táto kombinácia má v sebe obrovský potenciál, stačí ho len využiť. Jej výsledkom bude dlhodobo lepší stav močových ciest, podpora testosterónu a teda aj libida a potencie a zvýšenie výkonnosti, kondície aj vitality!

Zdroje:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Prostate
 2. https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edstojn%C3%A1_%C5%BEl%C3%A1za
 3. https://sk.wikipedia.org/wiki/Predstojnica
 4. https://www.pcf.org/about-prostate-cancer/what-is-prostate-cancer/prostate-gland/
 5. https://www.cdc.gov/cancer/prostate/basic_info/what-is-prostate-cancer.htm
 6. https://medlineplus.gov/ency/article/000381.htm
 7. https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/about/what-is-prostate-cancer.html