Tribulus Terrestris: účinky, skúsenosti a dávkovanie

Tribulus Terrestris – Kotvičník zemný: stimulant sily, libida aj výkonu v posteli pre mužov

Liečivá rastlina, ktorá sa využívala už v starovekej Číne, Indie alebo Grécku. Stimulant fyzického výkonu, testosterónu, libida, plodnosti aj vitality. Kotvičník zemný je bylina, ktorá sa stala obľúbená pre športovcov, no ide aj o skvelé afrodiziakum.

Rastlina pochádza z Ázie, no dnes je rozšírená aj v Európe a na ďalších kontinentoch. Výťažok z nej sa stal populárny najmä v 80. rokoch 20. storočia, kedy sa Tribulus začal používať ako stimulant fyzického výkonu a sily u športovcov, obzvlášť v kulturistike. Dnes už vieme, že význam rastliny je širší a to nielen u mužov, ale aj u žien.

Keďže nás primárne zaujíma jej účinok na sexuálne zdravie, pozrieme sa hlavne na túto oblasť. Nevynecháme však ani ďalšie dôležité vlastnosti a informácie.

Kotvičník, jeho vzhľad, pôvod a opis

Tribulus Terrestris je latinský názov pre Kotvičník zemný, jednoročnú bylinu nízkeho vzrastu. Je málo rozvetvená, dorastá do výšky najviac 60 cm a z piesočnatých morských pobreží Číny a Japonska sa postupne rozšírila do celého sveta. Pestuje sa v Európe, Ázii, Afrike, Austrálii aj Južnej Amerike, vo voľnej prírode sa vyskytuje veľmi zriedka.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Listy byliny sú kopijovitého tvaru, krátke a na malej stopke. Rastlina má žlté päťpočetné kvety, ktoré kvitnú od mája do septembra. Najdôležitejšou časťou sú plody, ktoré sú guľovitého tvaru s ostňami, ktoré majú 5 samostatných častí.

Rastlina bola v minulosti využívaná najmä v starej indickej, gréckej a čínskej ľudovej medicíne. Je známa aj pod označeniami bindii, burra gokharu či goats head.

Bylina je zvyknutá aj na menej priaznivé podmienky, napríklad sucho, step alebo polopúšť. Darí sa jej však aj v blízkosti vodných plôch alebo na pasienkoch a lúkach. V starovekom Grécku bola známa ako prírodné afrodiziakum a za týmto účelom sa aj často využívala. Koncom 20. storočia sa stala populárnou pre podporu rastu svalov.

Toto sú látky, ktoré sa v rastline nachádzajú najviac

Obľúbenosť Kotvičníka vychádza z jeho zloženia. Látky, ktoré sa v ňom nachádzajú, majú stimulačný účinok na hormonálnu sústavu, kardiovaskulárny systém a v mnohých prípadoch ide aj o nervové stimulanty. Nachádzajú sa v celej rastline, no najdôležitejšie sú tie ktoré sú obsiahnuté v plodoch. Tie sa totiž používajú na hotové prípravky.

Zloženie pozostáva z nasledujúcich aktívnych látok:

Základné živiny: Tak, ako aj ostatné byliny, aj Tribulus obsahuje kombináciu základných živín, čiže bielkovín, sacharidov a tukov. Z vitamínov sú v rastline zastúpené najmä C, E a skupina vitamínov B, z minerálov zas horčík, železo, draslík, fosfor a vápnik. Dôležitý a významný je obsah vlákniny, ktorá stimuluje tráviaci systém.

Fytosteroly: Z rastlinných látok sú z pohľadu účinkov najviac cenené fytosteroly, ktorých bohatá zmes sa nachádza aj v Tribuluse. Dôležitá je trojica betasisterol, daucosterol a stigmasterol. Tieto látky podporujú zdravý krvný obeh a špeciálne u mužov podporujú aj fungovanie prostaty. Sú v koreni rastliny, ako aj v jej plodoch.

Flavonoidy a steroidy: Dôležitou zložkou rastliny sú aj flavonoidy. Ide o látky so silným antioxidačným účinkom, ktoré pôsobia proti vplyvu voľných radikálov v organizme. Medzi tie najvýznamnejšie patria rutín, kampferol a kvercetín. Dôležité sú aj steroidy, pričom v Kotvičníku má z tejto skupiny najsilnejšie zastúpenie diosgenín.

Kyseliny: Tribulus je veľmi bohatý na rôzne kyseliny, vrátane tých mastných. Do tejto kategórie patria kyselina linolová, kyselina linoleová, kyselina beharová alebo kyselina stearová. Ide o typické rastlinné oleje, ktoré sú obsiahnuté v rastline najmä v jej plodoch, takže ak si kúpite hotový doplnok výživy, budú tam určite obsiahnuté.

Ďalšie rastlinné látky: Medzi ďalšie látky, ktoré sú typickými zložkami bylinného pôvodu, patria triesloviny, živice, glykosidy, dvojica alkaloidov harman a harmín, steríny beta-sitosterín, stigmasterín a campsterin, rutín a quercetín. Mnohé z týchto zložiek patria medzi antioxidanty alebo stimulanty, čo podporuje hlavné účinky rastliny.

Ako bylinu užívať, aby vám pomohla čo najviac?

To, aké výsledky s Tribulusom dosiahnete, závisí od jeho užívania. Pokiaľ budete chcieť kúpiť hotovú rastlinu a pestovať si tu, je to možné. Z hľadiska bezpečnosti je však najlepšie siahnuť po produktov v podobe čajovín alebo doplnkov výživy.

Maximálna denná dávka  samotnej rastliny je do 1.250 mg, no nie nárazovo a v jednej dávke, ale ideálne v rozložení počas celého dňa. V prípade prekročenia dávky môžu nastať zažívacie problémy, prípadne krátkodobé príznaky spojené so srdcom, krvným obehom alebo vylučovaním. Ideálne je rozložiť dávkovanie na tri menšie časti.

Podľa konkrétnej formy nastavte dávkovanie takto:

 • ak budete robiť čaj, stačí vám 1 gram rastliny a 0,5 litra vody
 • zamerajte sa na dostatočne dlhé lúhovanie, minimálne 10 minút
 • v prípade tinktúr na vnútorné použitie sa odporúča 1 lyžička denne
 • to isté platí aj pre prášok z Kotvičníka, ktorý pridáte do jedla
 • v prípade doplnkov výživy sa riaďte dávkovaním od výrobcu
 • ak zabudnete užiť jednu dávku, nenahrádzajte ju dvojnásobným množstvom

Vzhľadom na stimulačné účinky si treba dať pozor pri užívaní spoločne s alkoholom alebo kofeínom, kde by mohlo prísť k akcelerácii efektu týchto látok.

Nemenej dôležité je aj správne skladovanie. Štandardom je uchovať rastlinu alebo produkty s jej obsahom mimo priameho slnečného svetla, priameho slnka a vlhkosti. Aby boli dosiahnuté intenzívne účinky, najdôležitejšie ja každodenné a pravidelné užívanie. Vtedy sa totiž látky z rastliny dostanú do tela v dostatočnej koncentrácii.

Účinky Tribulusu sú tak u mužov, ako aj u žien

Pokiaľ ide o účinky rastliny, tie rozoberáme najmä z pohľadu mužov, no jej rozšírenie v rámci ľudového liečiteľstva napovedá, že sú oveľa širšie. To je aj jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo sú extrakty či výťažky rastliny čoraz viac využívané v zložení.

Tu sú oblasti, kde sú účinky Kotvičníka viditeľné:

Podpora potencie aj libida u mužov

Vďaka tomu, že Tribulus Terrestris vie zvýšiť hladinu testosterónu až o 30 %, ide o masívnu podporu sexuálneho zdravia a výkonnosti. Keďže testosterón ovplyvňuje najviac oblasť potencie, libida a plodnosti, práve v tejto oblasti sa účinok rastliny prejaví najlepšie. Má priaznivý efekt aj na spermiogenézu a ide o prírodné afrodiziakum.

Fyzická výkonnosť a rast svalstva

Druhým najdôležitejším účinkom, ktorý sa znova dotýka mužov, je stimulácia fyzickej sily. Účinok Tribulusu aj v tomto prípade súvisí s testosterónom, ktorého zvýšená hladina prináša rast svalstva, zvýšenie jeho sily a výkonnosti a súčasne redukciu tukových tkanív. Dôležité je, že ide o prirodzenú a dlhodobú stimuláciu testosterónu a svalstva.

Podpora psychickej vitality

Bylina pomáha nielen na fyzickú, ale aj psychickú vitalitu a výkonnosť. Najlepšie to možno vidieť v prípade nespavosti, podráždenosti, nervozity alebo častých zmenách nálad, kde látky obsiahnuté v rastline prispievajú k normalizácii situácie. Vďaka antioxidačnému vplyvu má tiež protektívny účinok na nervový systém, čo pomáha na pocit energie.

Kardiovaskulárny a imunitný systém

Zníženie cholesterolu, úprava krvného tlaku, povzbudenie činnosti srdca, stabilizácia krvného cukru, zmiernenie zvýšenej zrážanlivosti a stimulačný účinok na celý kardiovaskulárny systém. Kotvičník má priaznivé účinky na srdce, cievy a krvný obeh a to najmä prirodzenou normalizáciou ich fungovania. Podporuje aj obranyschopnosť a imunitu.

Vylučovací systém a zdravé fungovanie prostaty

Muži v strednom veku majú problémy s fungovaním prostaty, najmä pokiaľ ide o jej nezhubné zväčšenie. V tomto môže preventívnu aj podpornú úlohu zohrať Tribulus, najmä pri dlhodobom užívaní. Všeobecne má potom močopudné účinky, pomáha rozpúšťať niektoré močové kamene a zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav aj žlče.

Špecifické účinky u žien

Pre ženy má Tribulus priaznivý vplyv na hormonálnu rovnováhu, čo je možné využiť napríklad v období klimaktéria. V tejto oblasti môže pomôcť na návaly tepla, nespavosť aj na nervozitu. Všeobecne môže mať stimulačné účinky na sexuálny apetít a libido. V prípade predmenštruačného syndrómu môže zmierniť niektoré jeho prejavy.

Čaj, doplnky výživy, kapsuly, prášok a ďalšie formy

Spomínané účinky závisia od toho, akú formu alebo špecializáciu produktu využijete. Kotvičník môžete štandardne konzumovať v podobe čajoviny, ale aj ako hotový polotovar či doplnok výživy na priame užitie. V nespracovanom stave sa konzumuje najmä v Ázii, u nás prevládajú skôr prípravky, ktoré prešli skúškami a schvaľovaním.

Na výber sú tieto podoby rastliny a produktov s ňou:

Čaj: Ako hotová čajová zmes aj ako čajovina, rastlina sa dá piť vo forme čaju alebo odvaru. Na ich prípravu vám postačí 1 čajová lyžička sušenej bylinky, ktorú zalejete vriacou vodou a necháte po dobu aspoň 10 minút lúhovať. Klaďte dôraz na pôvod čaju a na to, aby išlo o čaj čisto s obsahom iba Tribulusu a nie so zmesou viacerých bylín.

Prášok: Z plodu sa vyrába, obvykle v BIO kvalite, prášok obsahujúci Tribulus. Možno ho zmiešať s vodou alebo nejakým nealkoholickým nápojom, prípadne pridať do jedla, napríklad k cereáliám či do šalátov. Štandardne sa užíva v množstve 1 čajovej lyžičky a 2-krát denne. Pre posilnenie potencie ho možno kombinovať s Maca práškom.

Kvapky a tinktúry: Čo sa týka hotových produktov, preferovanou formou využitia bylín sú tinktúry s obsahom alkoholu do koncentrácie 75 % alebo kvapky so širším zložením rastlín. Kvapky aj tinktúry sa spravidla užívajú 2 až 3 krát do dňa, štandardne v maximálnej dennej dávke 30 kvapiek. Na úvod postačí aj nižšia dávka do 20 kvapiek.

Tabletky a kapsuly: Pokiaľ ide o výživové doplnky, tie majú najčastejšie formu tabliet alebo kapsúl k perorálnemu užitiu. Dávkovanie závisí od množstvo Tribulusu a ďalších látok a pre každú značku ho výrobca indikuje zvlášť. Výhoda tejto formy je obvykle bezproblémové užívanie dlhšiu dobu a veľmi silná koncentrácia účinných látok.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

A čo vedľajšie účinky, riziká a kontraindikácie?

Tribulus je veľmi dobre znášaný a výskyt precitlivenosti alebo alergie je naozaj zriedkavý. Na druhú stranu, ak trpíte neznášanlivosťou lepku, máte problémy so vstrebávaním tukov a máte vážnejšie ochorenie pečene či obličiek, nemali by ste ho užívať.

Kontraindikáciou sú aj niektoré hormonálne podmienené nádory, napríklad prostaty alebo prsníka. Kotvičník by nemali užívať ani ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínov A, D, E a K, nakoľko látky obsiahnuté v rastline môžu zhoršiť ich vstrebávanie. Rastlina je nevhodná na užívanie aj u ľudí so zápalom žalúdka a so žalúdočnými vredmi.

Pokiaľ ide o nežiaduce alebo vedľajšie účinky, na úvod sa môžu pri zvýšenom dávkovaní vyskytnúť zažívacie ťažkosti, najmä pre vyšší obsah vlákniny. Tento stav je prechodný a krátkodobý, úpravou dávkovania by sa malo trávenie zlepšiť.

Problémom pri užívaní môže byť aj tehotenstvo, najmä pre zvýšený obsah alkaloidov v rastline. Tehotným ženám, rovnako ako aj tým dojčiacim, sa preto užívanie byliny neodporúča. Prirodzenou kontraindikáciou je nadmerná produkcia testosterónu alebo niektorých iných pohlavných hormónov, Tribulus by to mohol zhoršiť.

Tribulus a jeho použitie v prípravkoch pre mužov

Kotvičník je dôležité prírodné afrodiziakum, takže pri tejto téme nemožno opomenúť kategóriu špecializovaných prípravkov určených čisto pre mužov. V nich je obsiahnutý najmä extrakt z plodov, ktoré obsahujú najviac prospešných účinných látok.

Čo sa týka účinku týchto prípravkov, okrem Tribulusu sa v nich nachádzajú aj niektoré ďalšie bylinné výťažky, afrodiziaka alebo stimulačné látky prírodného pôvodu. Naopak, absencia syntetických látok a zlúčenín je vynikajúcim predpokladom pre dlhodobé a prirodzené pôsobenie bez vážnejších vedľajších účinkov alebo komplikácií.

Prípravky pre mužov slúžia na podporu v oblasti:

 • komplexného zlepšenia potencie, vrátane plodnosti aj libida
 • zvýšenia sexuálneho apetítu, čiže libida, čo závisí od testosterónu
 • zlepšenia kvality erekcie, či už ide o nástup, pevnosť alebo udržanie
 • podpory fungovania a udržania zdravého stavu prostaty
 • predĺženia a zlepšenia výkonu počas pohlavného styku
 • zvýšenia sexuálnej vitality a sexuálnej energie a to dlhodobo

Ide o produkty, ktoré sú dostupné voľne, čiže bez nutnosti ísť za lekárom alebo mať od neho recept. Kúpite si ich v lekárni alebo priamo od výrobcu cez jeho eshop, vtedy netreba nikam osobne chodiť. Samozrejmosťou je maximálna diskrétnosť nákupu.

Nakoľko ide o riadne schválené doplnky, ich užívanie je bezpečné a overené. Presný mix zloženia jednotlivých aktívnych látok zaručuje maximálny účinok a to predovšetkým vďaka vysokej koncentrácii. Súčasne s tým platí, že prípravky sú vhodné aj pre každodenné použitie pokojne aj niekoľko mesiacov, čo sa odrazí na ich viditeľnom účinku.

Najdôležitejšie otázky z internetu a odpovede na ne

Tribulus Terrestris patrí medzi najznámejšie bylinky, ktoré majú stimulačné účinky pre mužov. To sa pochopiteľne odráža nielen záujmom o rastlinu alebo o produkty z nej, ale aj v internetových diskusiách a to na témy, ktoré sú viac praktické.

Tu sú odpovede na najčastejšie otázky z online fór:

Je používanie Tribulusu rizikové z pohľadu zdravia?

Nie, nie je, čo je aj dôvod, prečo si získal v 80. rokoch 20. storočia takú popularitu. Ide o látku čisto prírodného pôvodu, ktorá nie je na zozname rizikových, omamných, psychotropných alebo dopingových zložiek. Používanie Tribulusu, bez ohľadu na formu, tak neprináša žiadne nebezpečenstvo, či už ide doping alebo vedenie motorového vozidla.

Ktoré časti byliny sa využívajú a čo je najlepšie?

Plody sa využívajú najčastejšie, najmä pokiaľ ide o doplnky výživy s nejakým špecifickým zameraním. V prípade čajov sa používa vňať, to isté platí aj pri práškoch. V ľudovej medicíne bol v minulosti veľmi často využívaný koreň. Aktívne látky, ktoré sú zodpovedné za stimulačné účinky rastliny, sa nachádzajú v každej jej časti.

Sú rozdiely v rastline podľa jej geografického pôvodu?

Do istej miery áno, najmä pokiaľ ide o obsah rastlinných steroidov a saponínov. Tieto látky, predovšetkým protodioscín, sú zodpovedné za stimuláciu testosterónu u mužov a teda aj za to, aké viditeľné budú účinky na libido alebo fyzickú výkonnosť. Jeden z najlepších je bulharský Tribulus, no všetky formy byliny majú vyššie spomínané účinky.

Môžu Kotvičník na zlepšenie libida užívať aj ženy?

Samozrejme, že môžu, dokonca mnoho ženských prípravkov pre sexuálne zdravie ho aj obsahuje. Látky obsiahnuté v rastline totiž stimulujú nielen testosterón, ale majú regulačný vplyv aj na estrogén či progesterón. Dokážu prirodzene zvýšiť ich hladinu, čo sa priaznivo odrazí nielen na libide, ale napríklad aj hormonálnej rovnováhe u žien.

Pomôže rastlina aj mužom s úplnou erektilnou dysfunkciou?

Bohužiaľ nie, v tomto prípade ide už o vážnu diagnózu, na ktorú nepomáhajú žiadne voľne dostupné prostriedky. Jediným možným riešením je návšteva lekára, ktorý spraví dôsledné vyšetrenie a indikuje liečbu s pomocou liekov na predpis. Na druhú stranu, väčšina mužov s „bežnými“ ťažkosťami pocítila počas užívania rastliny zlepšenie.

Takéto sú skúsenosti mužov s Kotvičníkom

Tribulus má za sebou z pohľadu použitia u mužov pestrú históriu. Po úvodnom „boome“, kedy sa využíval za účelom podpory rastu svalstva a zlepšenia fyzického výkonu, sa dostalo k slovu aj jeho použitie na podporu sexuálneho výkonu a zdravia.

Muži podľa zverejnených informácií dávajú prednosť hotovým prípravkom, kde je Tribulus doplnený o ďalšie afrodiziaka, rastlinné stimulanty a látky so synergickým účinkom. Na druhú stranu, aj užívanie čajov alebo prášku má svoje pozitíva. Jedným z tých najviac viditeľných je celkové zlepšenie výkonu, vitality a pocitu energie.

Čo sa týka prípravkov určených špeciálne na podporu sexuálneho života, tu sú účinky Tribulusu v oblasti potencie, libida a plodnosti viditeľné najviac.

Užívanie je bezproblémové, vedľajšie či nežiaduce účinky sú minimálne a vyskytujú sa iba zriedkavo a to isté platí aj pre kontraindikácie. Hotová forma má výhodu aj v tom, že jej použitie je overené a máte presne odporúčané dávkovanie. Takáto forma využitia byliny je pohodlná a súčasne efektívna, či už z pohľadu zloženia alebo účinkov.

Prvé účinky sa dostavia spravidla do 1 až 2 týždňov, no kľúčom k úspechu je užívanie niekoľko mesiacov. Zlepšenie výkonnosti v posteli môže byť aj o 100 %!

Ako najlepšie využiť účinky na potenciu a plodnosť?

Je zrejmé, že Tribulus je skvelé afrodiziakum, ktoré má pre mužov výhodu v podobe širokej palety benefitov. Ide o stimulant vitality, sily a výkonu, či už hovoríme o sexuálnej oblasti alebo aj o fyzickom zdraví, vrátane krvného obehu, srdca či trávenia.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Veľkým plusom je, že rastlina je známa stovky rokov a jej využitie je tak veľmi dobre zdokumentované. Blahodarné účinky Kotvičníka sú overené skúsenosťami z viacerých foriem, či už sa jedná o čaj, tinktúry, fľašky alebo doplnku výživy v podobe tabliet a kapsúl. Jeho účinnosť v praxi je ale daná správnym užívaním a dávkovaním.

Tu je 6 rád, ako využiť jeho pôsobenie čo najlepšie:

 • ak kupujete sušenú vňať, dajte prednosť rastline s BIO pôvodom
 • v prípade prášku s obsahom rastliny pozerajte na 100 % čistotu
 • nekombinujte viac prípravkov s obsahom Tribulusu naraz
 • dôležité je pravidelné a ideálne každodenné užívanie rastliny
 • ak chcete podporiť sexuálny život, skúste špecializované prípravky
 • dodržujte maximálnu dennú dávku, vyhnete sa vedľajším efektom

Čo sa týka hotových prípravkov, ktoré sú určené špeciálne na potenciu a libido, za zmienku stojí značka Stoporex®. Tá si dáva záležať na pôvode aj koncentrácii.

Tribulus Terrestris je v tomto prípade jednou z najdôležitejších látok, no nie jedinou. Je totiž doplnený aj o ďalšie známe rastlinné afrodiziaka, aminokyseliny dôležité pre krvný obeh a minerály, podporujúce potenciu. Takáto synergia vytvára priestor pre čo najlepšie výsledky a forma hotového produktu je bezpečná aj pri každodennom užívaní.

1 odpovedať
 1. Dusan
  Dusan hovorí:

  Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať či má nejaký efekt sauna na užívanie tribulusu. Je možné že potením stráca ?
  Dakujem

  Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *