Ktoré vitamíny a minerály sú na prostatu najlepšie, kde ich nájsť a čo jej ešte pomáha?

Chcete podporovať zdravie a funkcie svojej prostaty prirodzene a dlhodobo? Bojíte sa prípadných budúcich ťažkostí a hľadáte najlepšiu možnú prevenciu?

V oboch prípadoch sú jednoznačnou odpoveďou vitamíny a minerály, ktoré sú pre prostatu to najlepšie, čo môžete prijať cez stravu. Ich efekt je komplexný a týka sa nielen predstojnej žľazy, ale aj celého pohlavného systému, močových ciest a samozrejme aj sexuálneho života. Viaceré totiž pomáhajú aj na erekciu, libido, potenciu a plodnosť.

Ich výhodou je, že sú pre telo maximálne prirodzené, môžete ich využívať dlhodobo a nemusíte sa obávať žiadnych vedľajších účinkov. Kde tieto vitamíny a minerály nájsť, aké sú ich vhodné zdroje a ktoré sú pre zdravie a funkciu prostaty najlepšie?

Aký význam má prostata a aké jej príznaky sú problémové

Prostata inak nazvaná aj predstojná žľaza je orgán v podobe 30 až 50 žliazok, ktorý má podobu orecha a nachádza sa na panvovom dne. Svojou hornou plochou sa dotýka močového mechúra a do svojej normálnej veľkosti dorastá do 17 až 18. roku života.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi najdôležitejšie funkcie predstojnej žľazy patria:

 • zodpovedá za produkciu a uvoľňovanie prostatickej tekutiny
 • obklopuje močový mechúr, takže môže ovplyvňovať tok moču
 • produkuje hormóny, ktoré vplývajú na rast pohlavných orgánov
 • jej správne fungovanie je dôležité pre sexuálny apetít a libido
 • tiež má schopnosť chrániť močový mechúr pred infekciami
 • nepriamo ovplyvňuje aj kvalitu erekcie a výdrž muža v posteli

Práve produkcia prostatickej tekutiny je najdôležitejšou funkciou prostaty. Táto tekutina tvorí objemovo najväčšiu časť ejakulátu, vytvára vhodné podmienky pre spermie a teda podporuje plodnosť a súčasne ovplyvňuje aj pH, konzistenciu a množstvo ejakulátu.

Príznaky problémov s prostatou zahŕňajú časté nutkanie na močenie, bolesti brucha, problémy s erekciou či bolesti počas ejakulácie. Objaviť sa môžu aj bolesť, rezanie a pálenie pri močení, neschopnosť úplne sa vymočiť, čiže pocit neúplného vymočenia, zmeny prúdu moču a jedným z najvážnejších prejavov je výskyt krvi v moči alebo v ejakuláte.

Vitamín B6 a jeho účinky na prostatu a u mužov

Prvým vitamínom so zásadným vplyvom na zdravie prostaty a to už aj v rámci prevencie, je vitamín skupiny B, konkrétne B6, ktorý je známy pod označením pyridoxín.

Tento vitamín môže pomôcť zmierniť príznaky zväčšenej predstojnice a zlepšiť tok moču. Niekoľko štúdií ukázalo, že muži, ktorí mali vyšší príjem vitamínu B6, mali menšie riziko zväčšenia prostaty a aj nižšie riziko vzniku jej prípadného zápalu.

Okrem toho, vitamín B6 podporuje tvorbu hormónov dôležitých pre zdravie predstojnej žľazy a reprodukčný systém. Pomáha zvyšovať kvalitu spermií a zlepšuje ich pohyblivosť, čo je dôležité pre mužov, ktorí majú problémy s neplodnosťou. Má tiež močopudné účinky a je teda výbornou prevenciou proti obličkovým a močovým kameňom.

Ak ide o jeho zdroje, nachádza sa vo veľkom počte potravín, jeho dopĺňanie by preto nemalo byť problémom. Nachádza sa v mäse a vnútornostiach, najmä v pečeni, vajciach a kvasniciach, zemiakoch a špenáte, cíceri, banánoch aj celozrnnom pečive.

Ako vám pomôže vitamín D3 a aké je jeho pôsobenie

Ďalším dôležitým vitamínom je D3. Ten sa prirodzene tvorí aj v tele, keď je koža vystavená slnečnému žiareniu. To je jeho výhoda aj nevýhoda, takže ak nebudete na slnku počas roka dostatočný čas, môže sa jednoducho stať, že ho budete mať málo.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Účinky vitamínu D3 sú komplexné, nielen na prostatu:

 • pomáha regulovať imunitný systém a znižuje riziko infekcií
 • môže zmierniť príznaky zväčšenej prostaty a zlepšiť tok moču
 • intenzívne podporuje zdravie srdca, ciev a zlepšuje krvný tlak
 • urýchľuje vstrebávanie živín, ktoré sú dôležité pre zuby a kosti
 • zvyšuje produkciu testosterónu v tele pre zvýšenie libida
 • má pozitívnu úlohu na fungovanie nervového systému

V súvislosti s predstojnicou, vitamín D3 dokáže pomôcť udržať jej zdravie a tiež zmierniť príznaky s problematickým močením. Vzhľadom na podporu prekrvenia je výborným aj na zlepšenie kvality erekcie. Ak ide o potraviny, vitamín D môžete dopĺňať z lososa, tuniaka, tresky, sardiniek, vaječných žĺtkov, kreviet a ovsených vločiek.

Vitamín E, jeho antioxidačné účinky a vplyv u mužov

Vitamín E je tiež jedným z vitamínov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia mužov a to komplexne od potencie, cez sexuálny život až po prostatu.

Tento vitamín má antioxidačné vlastnosti, takže chráni bunky pred ich poškodením a predčasným starnutím. Pomáha zlepšiť aj krvný obeh, čo je tiež veľmi dôležité pre správnu činnosť predstojnice, rovnako tak aj pre celú pohlavnú sústavu a erekciu.

Výrazne podporuje nervový systém, cievy aj srdce, v rámci prevencie sa používa aj pri riziku vzniku trombózy alebo aterosklerózy. Vitamín je dôležitý aj pri liečbe kožných ochorení, napríklad ekzémov alebo psoriázy, pomáha na zlepšenie kondície pokožky a na prevenciu vzniku jaziev. Dôležitý je aj pre nervový systém a na ochranu zraku.

Nájsť ho možno v rastlinných olejoch, špenáte, orieškoch, semiačkach, mangu či paradajkách. Pozor však na jeho nadmerné užívanie, môže to mať nežiaduce účinky, medzi ktoré patria problémy s trávením, závraty, únava alebo nadmerná krvácavosť.

Vitamín C pre imunitu močových ciest aj prostaty

Vitamín C je jedným z najznámejších a najdôležitejších a okrem svojho vplyvu na imunitu má aj veľmi pozitívne účinky na zdravie močových ciest a močového mechúra. Je výbornou prevenciou zápalových a infekčných ochorení a to aj v prostate.

K oblastiam, kde sú účinky vitamínu C viditeľné, patria:

 • svojim účinkami na imunitu chráni pred zápalmi prostaty
 • pomáha zlepšiť kvalitu spermií a zvyšuje ich pohyblivosť
 • posilňuje imunitu a chráni močový systém pred infekciami
 • podporuje prietok krvi a to vrátane prekrvenia pohlavného údu
 • zároveň znižuje krvný tlak a tým podporuje aj srdce a cievy
 • je dôležitý aj pre zdravie a stav pokožky, pleti, vlasov a nechtov

Ak ide o najlepšie potravinové zdroje tohto vitamínu, jednoznačne medzi ne patrí ovocie, najmä citrusové plody typu citróny, pomaranče a limetky. Nachádza sa aj v jahodách, šípkach, kiwi, ružičkovom keli, paprike, paradajkách, kapuste, brokolici a zelenej listovej zelenine. Dôležité je ho dopĺňať pravidelne, lebo jeho nadbytok telo vždy vylúči.

Zinok je dôležitý pre prostatu aj pre mužskú plodnosť

Ak ide o minerály prospešné pre prostatu, jedným z tých najdôležitejších je Zinok. Jeho účinky sú pomerne široké, či už ide o libido, potenciu alebo aj plodnosť.

Minerál je dôležitý pre zdravie prostaty, nakoľko ovplyvňuje tvorbu a kvalitu produktu jej žliaz, čiže prostatickej tekutiny. Okrem toho vplýva aj na hormón testosterón a jeho hladinu, čím nepriamo prispieva aj k prevencii voči zväčšeniu prostaty.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Zohráva kľúčovú úlohu tiež pre mužskú plodnosť a podporuje tvorbu spermií. Znížená hladina Zinku môže spôsobiť zníženie množstva, kvality alebo pohyblivosti spermií. Minerál tiež ovplyvňuje pH celej prostatickej tekutiny a alkalizuje ju, čím vytvára pre spermie priaznivé prostredie počas prieniku do vagíny a oplodnenia vajíčka.

Odporúčaná dávka je približne 11 mg denne, vyššiu potrebu môžu mať muži s rizikovým profilom pre vznik rakoviny alebo muži vo veku nad 40 rokov. Minerál môžete doplniť cez mäso, žĺtok, ryby, strukoviny, celozrnné obilniny, semiačka a orechy.

Selén, jeho vplyv špeciálne pre mužov a čo ponúka

Posledným minerálom, ktorý má podporné a prospešné účinky pre mužov, je Selén. Ide o minerál známy pre svoje antioxidačné účinky, no pozitívny vplyv má aj voči nádorom postihujúcim prostatu a býva označovaný za výbornú prírodnú prevenciu.

Medzi oblasti, kde sú účinky Selénu viditeľné, patria:

 • antioxidačný vplyv proti predčasnému starnutiu buniek
 • znižovanie rizika zápalov a infekcií prostaty aj močových ciest
 • pozitívny vplyv na tvorbu, početnosť, kvalitu, a životnosť spermií
 • podpora imunity, obranyschopnosti a tvorby protilátok v tele
 • protirakovinové účinky a podpora zdravej veľkosti prostaty
 • ochrana srdca a ciev pred poškodením a detoxikácia tela

Selén má prospešné účinky aj na nervový systém, zdravie vlasov a nechtov a podporuje kognitívne funkcie, vrátane pamäte. Ak by ste ho chceli doplniť z potravín, jeho najlepšími zdrojmi sú brazílske para orechy, morské ryby a plody mora od ustríc až po krevety, tofu, vajcia, hnedá ryža, ovsené vločky a zo strukovín fazuľa a šošovica.

Nielen vitamíny a minerály, ale aj strava, byliny a prípravky

Okrem toho, že vitamíny a minerály sú dôležité pre celé telo a zvlášť pre pohlavný systém, existuje aj množstvo ďalších faktorov, ktoré majú na túto oblasť vplyv. Prostatu, sexuálny život, výkonnosť v posteli a zdravie reprodukčných orgánov viete podporiť aj režimovými opatreniami zahŕňajúcimi životosprávu, životný štýl alebo bylinky.

Ako prevenciu a podporu prostaty odporúčame toto:

Zdravší jedálniček a voda ako základ pitného režimu

Vyvážená strava plná živín je základom pre zdravie prostaty aj celého reprodukčného systému. V jedálničku by ste mali mať ryby, ovocie, zeleninu, orechy, semiačka a sóju, naopak, pozor na červené mäso, údeniny a bielu múku. Ak ide o pitný režim, najlepšia je čistá voda, ktorú treba piť počas celého dňa, doplniť ju môžu ovocné šťavy.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Pravidelné močenie a menej kofeínu a alkoholu

Pravidelné močenie je dôležité pre zachovanie zdravia močových ciest a prostaty. Ak sa moč dlhšiu dobu zadržiava v močovom mechúre, zvyšuje to riziko zápalu alebo infekcie. Navyše, nadmerné užívanie kofeínu a alkoholu môže dráždiť močové cesty aj prostatu. Alkohol špeciálne potom znižuje hladinu hormónov dôležitých pre prostatu.

Pozor na fajčenie, lieky, bicyklovanie aj spodnú bielizeň

Na zdravie prostaty vplývajú aj niektoré rizikové faktory a vašim cieľom by preto malo byť ich eliminovať. Pozor si dajte na fajčenie, nikotín všeobecne škodí prostate aj celej pohlavnej sústave. Rizikom je tiež nadmerná záťaž oblasti panvového dna bicyklovaním a nosením tesnej spodnej bielizne. Pozor aj na lieky, napríklad na vysoký tlak.

Kegelove cviky na prostatu, močenie aj erekciu

Kegelove cviky sa dajú robiť kedykoľvek a kdekoľvek a ide o skvelý spôsob, ako podporiť nielen svoju prostatu. Cviky totiž môžu pomôcť s problémami erekcie aj inkontinencie moču. Stačí si len ľahnúť alebo sadnúť a striedavo na 10 sekúnd zvierať a uvoľniť sval ovládajúci zastavenie močenia. Cvičiť treba aspoň 3 krát denne a viac týždňov.

Byliny na prostatu aj príznaky močových ciest

Bylinky sa v tradičnej medicíne používajú už tisíce rokov na liečenie rôznych problémov, vrátane prostaty, potencie, erekcie či močových ciest. Ak chcete podporiť prostatu a jej funkciu, skúste Saw Palmetto, Žihľavu dvojdomá, Kľukvu veľkoplodú, Vrbkovku málokvetú či Slivku africkú v podobe čajov, ktoré pomáhajú aj na zdravé močenie.

Podporné prírodné prípravky na prostatu pre mužov

Pre mužov, ktorí by chceli podporovať prostatu aj pohlavný systém komplexne, sú dobrou voľbou prírodné prípravky. Tie môžu pomôcť preventívne aj pri akútnych problémoch typu zväčšená prostata, zápaly či problémy s močením. V zložení sú koncentrované extrakty rastlín, vitamíny a minerály a ide o voľne dostupné tabletky bez receptu.

Toto sú otázky, ktoré sa muži pýtajú na internete najviac

V súvislosti s prostatou, jej zdravím, funkciou a stavom sa čoraz viac mužov obracia aj na rôzne internetové fóra alebo diskusie. Hľadajú tu odpovede na otázky týkajúce sa príznakov, diagnostiky či rizikových faktorov pre zväčšenie a iné problémy prostaty.

Medzi najviac kladené otázky alebo témy patria tieto:

Aké potraviny sú najlepšie zdroje vitamínov a minerálov?

Najlepšie zdroje vitamínov a minerálov prospešných pre prostatu sú ovocie, zelenina, ryby, orechy a semiačka. Niektoré z nich sa vyskytujú špeciálne v určitých potravinách, napríklad vitamín C v citrusových plodoch, vitamín D v rybe alebo Selén v orieškoch a semiačkach. Dôležité je mať pestrý jedálniček, tak podporíte celý sexuálny život.

Ako často by som mal chodiť na preventívnu prehliadku?

Odporúča sa, aby sa muži starší ako 50 rokov pravidelne podrobili preventívnej prehliadke prostaty u urológa raz ročne. V prípade zvýšeného rizika vzniku problémov s prostatou, ako je napríklad výskyt rakoviny prostaty v rodine, sa to odporúča aj mužom nad 40 rokov. Ak máte častejšie problémy s močením, mali by ste ísť za lekárom čo najskôr.

V ktorej vekovej kategórii sú problémy najčastejšie?

Určenie vekovej kategórie, kedy sú problémy s predstojnicou najčastejšie, môže byť zložité, pretože rizikové faktory sú u každého muža individuálne. Všeobecne platí, že u mužov nad 50 rokov je riziko vývoja problémov s prostatou vyššie a stúpa s vekom, mužov nad 60 rokov trápi najčastejšie benígna hyperplázia prostaty alebo jej rakovina.

Môžu na prostatu pomôcť aj bylinky a ak áno, ktoré?

Áno, tak ako v prípade iných oblastí sexuálneho života či podpory pohlavnej sústavy, aj na prostatu existuje viacero bylín s pozitívnym účinkom na jej zdravie, činnosť a funkcie. Medzi tie, ktoré sú overené, patria Sabalová Palma, Kľukva veľkoplodá alebo Žihľava. Ideálne je užívať ich v prípravkoch, kde sú podporené vitamínmi či minerálmi.

Ako sa prejavujú zápal a ako zväčšenie prostaty?

Zápal predstojnej žľazy sa môže prejaviť bolesťou pri močení, častým nutkaním na močenie, bolesťou v slabinách alebo bolestivým ejakuláciou. Ak ide o zväčšenie prostaty, to môže viesť k podobným problémom s močením, rozoznať sa však dá podľa slabšieho toku močenia, pocitu neúplného vymočenia sa a kvapkaním aj po skončení močenia.

Podporte zdravie aj funkciu prostaty prírodne a dlhodobo

Jedným z najlepších spôsobov, ako doplniť pozitívne účinky vitamínov a minerálov na prostatu, sú bylinky. Tie môžu byť prevenciou aj podporou na akútne problémy, napríklad so zväčšení a zápalom prostaty, pomáhajú aj na zdravie močových ciest.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi, ktoré sú dlhodobo overené, patria Kľukva veľkoplodá, Žihľava dvojdomá, Saw palmetto či Zlatobyľ obyčajná, ktoré sa používajú ako čaje aj kvapky.

Kľukva má protizápalové a antibakteriálne účinky a pomáha pri bolestiach a problémoch s močením spojených s prostatou. To je vhodné pri zápaloch prostaty, preventívne môžu tieto jej účinky slúžiť aj na zníženie rizika vzniku infekcií v močovom systéme. Veľmi podobne funguje aj Žihľava, ktorá je močopudná a prečisťuje močové cesty.

Podporiť zdravie a funkcie predstojnice môžete aj s bylinkou Saw Palmetto, ktorá obsahuje látky znižujúce premenu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý prostatu zväčšuje. Zlatobyľ pomáha všeobecne ma močové cesty, obličky, prostatu aj na trávenie.

Na podporu zdravia a funkcie prostaty, ale aj potencie či močových ciest, môžete využiť tieto bylinky v podobe koncentrovaných extraktov v kombinácii so spomínanými minerálmi a vitamínmi. Riešením sú prírodné prípravky v podobe kapsúl a tabliet, ktoré sú dostupné aj bez vyšetrenia či receptu a majú široké účinky na pohlavný systém.

Ako fungujú prírodné prípravky na prostatu a ako ich vybrať

Spomínané tabletky či kapsuly fungujú na princípe pravidelného a dlhodobého dávkovania na dennej báze a to aj niekoľko mesiacov. Výber toho správneho prípravku na prostatu ale nie je vôbec jednoduchý, keďže na trhu je množstvo značiek a to aj nižšej kvality.

V prvom rade by sa v zložení prípravku mali nachádzať bylinky ako sú Kľukva, Saw Palmetto alebo Žihľava a to v dostatočne silnej koncentrácii. Tie by mali byť doplnené o účinky minerálov typu Selén alebo Zinok, ideálne aj s vitamínmi skupiny B. V druhom rade je dôležité širšie pôsobenie na prostatu, ale aj močové cesty či potenciu.

Medzi ďalšie dôležité kritéria výberu patria tieto:

 • možnosť zakúpenia produktu aj bez predpisu a vyšetrenia lekára
 • širšie portfólio produktov pre mužov od danej značky
 • jednoduché dávkovanie a možnosť dlhodobého užívania
 • žiadne vážne nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie
 • otestovanie a schválenie Úradom verejného zdravotníctva
 • pozitívne recenzie, referencie a skúsenosti mužov priamo z praxe

Najlepšie prírodné prípravky pre mužov na podporu zdravia predstojnej žľazy a močových ciest sú tie, ktoré obsahujú overené prírodné zložky a značku už dostatočne dobre poznáte. Skvelým príkladom je domáca značka Stoporex® a jej prípravok Prostate.

Producent má široký výber kvalitných prípravkov na podporu pohlavného zdravia a sexuálneho života tak pre mužov, ako aj ženy. Všetky prípravky sú laboratórne otestované, majú viditeľné účinky a bezproblémové používanie na každodennej báze. Navyše, Stoporex® Prostate obsahuje tie najlepšie byliny, minerály a vitamíny pre prostatu!

Zhodnotenie na záver + čo podľa skúseností pomáha najviac

Prostata je svojim významom a funkciami nenahraditeľnou súčasťou pohlavnej sústavy. Ovplyvňuje nielen mužskú plodnosť a zdravie močových ciest, ale aj sexuálny život, či už hovoríme o sexuálnom apetíte alebo o erekcii a výdrži muža v posteli.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Jej podpora je preto otázkou komplexného pôsobenia, či už ide o jedálniček, fyzickú záťaž, obmedzenie škodlivých jedál a nápojov alebo zlepšenie životosprávy.

Skúsenosti ukazujú, že dôležité je podporovať prostatu čo najviac prirodzene, viacerými rôznymi opatreniami a dlhodobo. Kegelove cviky, pravidelné močenie, zdravý pitný režim, eliminácia alkoholu a fajčenia, zníženie vplyvu kofeínu a samozrejme pravidelné prehliadky u lekára sú tou najlepšou prevenciou, ako zachytiť problémy včas.

Zabúdať netreba pochopiteľne ani na silu prírody, čiže overené rastliny podporujúce zdravie prostaty. Pomôcť môžu ako prevencia voči jej zväčšeniu aj pri príznakoch a akútnych ťažkostiach. Okrem čajov či kvapiek môžu mať aj formu tabliet a kapsúl.

Veľmi dobrým príklad takejto podoby sú prírodné podporné prípravky typu Stoporex® Prostate. Práve táto značka patrí už k tým overeným a v jej portfóliu sú aj prípravky na celkové zdravie pohlavného života mužov či žien. Skúsenosti ukazujú, že pravidelné užívanie dokázalo zlepšiť zdravie prostaty a močových ciest bez ohľadu na vek!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *