Strašiak žien v podobe PMS: Ako zmierniť jeho príznaky?
Predmenštruačný syndróm, známy aj pod skratkou PMS, je strašiakom mnohých žien. Nie je to len náladovosť, je to diagnóza, s ktorou sa počas života stretáva väčšina žien v reprodukčnom veku. PMS sa môže prejaviť niekoľkými spôsobmi – či už bolesťou hlavy, prsníkov, kŕčmi v podbrušku, túžbou po jedle, únavou, alebo spomínanou náladovosťou, podráždenosťou či depresiou. Ak aj vás trápi problém zvaný PMS, mali by ste vedieť, ako proti nemu účinne bojovať.
Obsah
Čo je PMS
Predmenštruačný syndróm znamená emocionálne a fyzické symptómy, ktoré niektoré ženy pociťujú tesne pred menštruáciou a počas nej. Je spôsobený hormonálnymi zmenami, ktorými telo prechádza počas menštruačného cyklu. PMS spôsobuje zmeny nálad, emócií, fyzického zdravia a správania, ktoré sa rozvíjajú medzi ovuláciou a začiatkom menštruácie (približne 2 týždne pred menzesom). PMS trvá ešte niekoľko dní po začiatku menštruácie. Ide o syndróm, ktorý sa u niektorých žien opakuje spravidla každý mesiac a výrazne vplýva na ich každodenný život a bežné činnosti, ktoré im znepríjemňuje.
Jednoznačné príčiny PMS nie sú zatiaľ objasnené a predpokladá sa, že súvisia so zmenami pomeru estrogénov a progesterónu, s prudkým hormonálnym spádom v druhej fáze menštruačného cyklu, so zvýšenou hladinou prolaktínu a biochemickými zmenami v centrálnom nervovom systéme. PMS trpí takmer 48% žien v reprodukčnom veku a približne u 20% žien príznaky tohto syndrómu ovplyvňujú ich pravidelný režim.
PMS sa nespája so žiadnym životným obdobím. Spravidla sa objavuje vo veku 20 rokov a trápiť ženy môže až do menopauzy. Existujú však isté predpoklady u žien, ktoré PMS ešte viac znásobujú. Medzi rizikové faktory vzniku PMS patrí predovšetkým fajčenie a obezita. Ženy, ktoré fajčia, majú 2x vyššie riziko ťažkého priebehu PMS a ženy s vyššou telesnou hmotnosťou majú až 3x vyššie riziko PMS ako neobézne ženy.
Rovnako tak sú rizikovými skupinami ženy s nedostatkom železa, s poruchou zrážanlivosti krvi a ženy, ktoré trpia úzkosťou alebo depresiou. V takýchto prípadoch im PMS dokáže sťažiť akékoľvek bežné fungovanie.
Príznaky PMS
Existujú dva hlavné druhý symptómov PMS: tie, ktoré ženu ovplyvňujú fyzicky a tie, ktoré emocionálne. Medzi emocionálne symptómy patria:
- zmeny nálad, emócií, správania, konflikty s okolím
- úzkosť, nepokoj, nervozita,
- zmeny chuti do jedla, zvýšená chuť na jedlo, hlavne na sladké
- zmeny spánkového režimu, únava, problémy so spánkom,
- zlá, smutná nálada, plačlivosť, nekontrolovateľný plač,
- zníženú sexuálnu túžbu, ťažkosti so sústredením a zapamätaním si informácií.
Symptómy PMS sa na vašom tele prejavia aj fyzickými zmenami, ako napríklad:
- nadúvanie brucha, kŕče,
- boľavé a opuchnuté prsia,
- akné,
- zápcha, hnačka,
- bolesti hlavy, chrbta a svalov,
- prílišná precitlivenosť na svetlo a zvuk,
- nemotornosť, zlá koncentrácia a koordinácia
Niekedy je PMS bez príznakov alebo s minimálnymi príznakmi, inokedy zas môže nabrať maximálny rozmer a znemožniť vám bežné fungovanie ako práca, pohyb, šport a iné. Tento jav sa nazýva dysforická porucha a trpí ňou až 8% populácie.
Jednotný liek, ktorý by vás zbavil všetkých príznakov PMS, žiaľ, neexistuje. Niektoré ženy majú také príznaky a niektoré zas iné. Jeden mesiac zas môžete byť unavená a druhý mesiac môžete mať kŕče, nadúvanie, výkyvy nálad alebo kožné problémy. U každej ženy je to iné. Ak príznaky PMS máte 3 mesiace po sebe a dlhšie a tieto príznaky priamo zasahujú do vašich bežných aktivít, je čas navštíviť lekára. Niektoré ženy môžu mať závažný PMS, ktorý môže zahŕňať pocity nekontrolovateľnosti, depresie, záchvaty paniky alebo dokonca myšlienky na samovraždu. Ani tu netreba váhať s návštevou lekára. Lekár sa s vami porozpráva a pozisťuje čo najviac informácií o vašom zdravotnom stave, aby presne určil anamnézu. Vo väčšine prípadov vám lekár môže odporučiť užívanie ochrany (tabletky, náplaste, krúžky a iné), ktorá vám takisto môže pomôcť pri príznakoch PMS.
Ako zmierniť príznaky PMS doma
Na zmiernenie PMS však ale môžete urobiť aj niečo sama, doma. Budete tak mať istotu, že PMS nebude mať žiadnu šancu ovládnuť vaše fungovanie pred i počas menštruácie a nebude tak negatívne zasahovať do vášho života.
Skúste počas PMS a menštruácie cvičiť, zbaví vás to úzkosti a zlej nálady. Či už sa rozhodnete behať alebo rýchlo chodiť, nájsť si čas na jogu alebo pilates, pohyb je najlepší v prípade, ak sú vašimi príznakmi migréna, výkyvy nálad, úzkosť či depresia. Odporúčajú sa aj dychové cvičenia či meditácia.
Ak bojujete s kŕčmi, cvičenie vynechajte a zvoľte radšej teplé obklady – teplo uvoľní od bolesti v podbrušku. Použite termofor alebo fľašu s teplou vodou či mokrý uterák.
Čo sa stravy týka, aj tá správna má pozitívny vplyv v boji proti PMS. Jeho príznaky zhoršujú cukor, kofeín, alkohol, mliečne výrobky. Pomôcť v boji s PMS zas naopak vie horká čokoláda, dostatok vody, magnézium, ovocie, zelenina, celozrnné výrobky či omega-3 mastné kyseliny. Nezabúdajte tiež na vitamíny B6 a E a pite bylinkové čaje z feniklu, zázvoru či žihľavy.
Skúste tiež viac odbúrať stres a relaxovať. Oddychujte a naberajte nové sily do ďalšieho dňa. Napustite si vaňu a choďte si skôr ľahnúť.
Doplnky výživy na príznaky PMS
Ďalšou vhodnou alternatívou, ktorú môžete kombinovať s vyššie uvedenými režimovými opatreniami, môže byť užívanie prípravkov na zmiernenie príznakov PMS. V takomto prípade vám odporúčam značku Stoporex® WOMEN. Ide o tablety, ktoré majú 100% prírodné zloženie, kúpite ich diskrétne, bez lekárskeho predpisu a nemusíte sa pri ich užívaní (možno užívať krátkodobo aj dlhodobo) báť žiadnych neželaných vedľajších účinkov. Stoporex® Women sú doplnky výživy nielen pre ženy, ktoré chcú mať kvalitný a zdravý sexuálny život. Ich účinky sú rovnako tak priaznivé aj na príznaky menštruácie, PMS či pri menopauze.
PMS je problém, s ktorým väčšina žien bojuje, no vďaka podobným prípravkom už nemusia trpieť a dokážu tak nepríjemné príznaky PMS potlačiť a účinne s nimi bojovať. Preto sa prevencia oplatí. Vyskúšajte Stoporex® Women a dajte nám vedieť, ako ste boli s týmto doplnkom pre ženy spokojná.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!