Libido a sex u ženy po 40-ke, 50-ke a 60-ke: ako podporiť?

Libido, potencia a sex u ženy po 40-ke, 50-ke a 60-ke, časté problémy a ako ich riešiť?

Sexuálny život žien začína štandardne s obdobím puberty a pohlavného dospievania. Z pohľadu libida či potencie sú ženy na vrchole medzi 20. a 30. rokom, no ani v ďalších rokoch ešte nedochádza k závažnejším zmenám sexuálneho zdravia.

Prvé znaky poklesu či zníženia libida, potencie a apetítu sa začínajú objavovať spravidla okolo 40. roku života, čo vplýva aj na kvalitu sexuálneho života.

Na to obvykle nadväzujú aj ťažkosti týkajúce sa ženskej potencie a plodnosti, čiže schopnosti počatia a následne aj úspešného donosenia plodu. V nasledujúcich riadkoch sa preto budeme venovať predovšetkým oblasti libida, sexuálneho apetítu, chuti na sex a sexuálneho života, povieme si niečo o najčastejších problémoch a o tom, ako ich riešiť.

Sexuálny život žien vo veku nad 40, 50 a 60 rokov

Sex patrí k základnej životnej potrebe a je spojený s dobrou duševnou aj telesnou pohodou, lepšou kvalitou života a s menšou pravdepodobnosťou výskytu chorôb.

Mnoho žien sa po 40. roku života obáva, že ich sexuálny život s partnerom nebude taký, ako pred tým. V tomto období sa niet ani čomu diviť, keďže v organizme žien nastávajú viaceré fyziologické zmeny, ktoré majú vplyv na sexuálny apetít, chuť na sex, aj pohlavnú sústavu. Ich presah je ale omnoho širší a to aj na psychické a fyzické zdravie.

No products found which match your selection.

U žien v týchto rokoch začínajú výrazné hormonálne zmeny a to najmä kolísajúcou hladinou ženských hormónov estrogén a progesterón. Tieto zmeny prichádzajú po 40. roku života, keď je žena v období klimaktéria či inak povedané, v obchodí prechodu.

Klimaktérium je u žien sprevádzané rôznymi symptómami, ktoré sú do istej miery individuálne. Ich výsledkom je však pokles libida a záujmu o sex, čo sa prejaví aj v kvalite sexuálneho života a zdraví pohlavnej sústavy. Tieto ťažkosti sa prehlbujú s pribúdajúcim vekom a navonok sa prejavujú oveľa častejšie u žien, než u mužov.

Sexuálny život žien s pribúdajúcimi rokmi ovplyvňuje aj suchosť vagíny, zmeny vnútorného tkaniva a svaloviny vagíny a nedostatočné prekrvenie panvy. To môže zapríčiniť bolesť pri pohlavnom styku a po ňom, čo má znova negatívny vplyv na libido.

Najčastejšie problémy v strednom a vyššom veku

S pribúdajúcim vekom je známe, že organizmus sa dostáva do väčšej záťaže a to platí aj pre sexuálny život. Obzvlášť vo veku nad 40 rokov sú tieto zmeny viditeľnejšie, čo sa u žien prejaví viacerými problémami a poruchami ich pohlavnej sústavy.

 

Medzi problémy žien po 40-ke patria predovšetkým:

Pokles libida a frigidita: Pokles libida je problém, ktorý sa prejavuje celkovou nechuťou na sex. Môže sa prejaviť kedykoľvek vplyvom faktorov ako sú stres, zlá životospráva, fajčenie, alkohol a podobne. Frigidita, čiže nechuť do sexu, s poklesom libida priamo súvisí. Prejavuje sa neschopnosťou sexuálnej aktivity a pohlavného styku u žien.

Anorgazmia: Tento problém spočíva v absencií orgazmu, čiže vyvrcholenia počas styku. Anorgazmiou trpí veľké množstvo ženskej populácie a pre jej vznik existuje mnoho dôvodov, najmä hormonálne poruchy, gynekologické ochorenia, depresie či fyziologické anomálie. Môže mať tak čiastočnú formu pre jeden typ orgazmu, ako aj celkovú.

Vaginizmus: Ide o poruchu, ktorá znemožňuje žiť zdravý a pestrý sexuálny život. Príčina vzniku môže byť priamo v žene, napríklad na základe predošlého zážitku. Vaginizmus sa prejavuje kŕčovitým stiahnutím pošvového vchodu a bráni preniknutiu pohlavného údu do pošvy. Bolesti môžu nastať pri pohlavnom styku aj pri masturbácii.

Nedostatočné prekrvenie intímnej oblasti: Vplyvom vyššieho veku u žien vzniká často aj zlé alebo nedostatočné prekrvenie pohlavnej sústavy. Ide o jav podobný mužským ťažkostiam s dostatočným prekrvením penisu a toporivých telies. Výsledkom môžu byť nedostatočné vzrušenie a odozva genitálií na sexuálnu stimuláciu alebo dráždenie.

Slabé zvlhčenie a pružnosť pošvy: Za vznikom vaginálnej suchosti stoja najmä hormonálne zmeny, ktoré prichádzajú po 40. roku života. V tomto období dochádza k poklesu hladiny estrogénov a ich úbytok sa môže prejaviť ako strata pružnosti svaloviny v pošve a nedostatočná produkcia zvlhčujúcej tekutiny z tzv. Skeneho žliaz.

Príznaky zhoršenia sexuálneho života u žien po 40-tke

Ženy sa stretávajú so stratou záujmu o sex najčastejšie vplyvom hormonálnych zmien alebo poklesom tvorby hormónov, ktoré regulujú sexuálny apetít a libido.

No products found which match your selection.

Typickým príznakom je zníženie tvorby a hladiny estrogénov a progesterónu. To so sebou prináša napríklad horšiu termoreguláciu a návaly tepla či chladu, ťažkosti so spánkom či nadmernú únavu. Najviac sa to ale prejaví na kvalite sexuálneho života.

Jedná sa predovšetkým o tieto príznaky a symptómy:

 • nechuť alebo strata túžby po sexuálnom akte a aktivitách
 • dlhodobé vyhýbanie sa sexu s vašim partnerom či milencom
 • nepríjemná bolesť alebo pálenie počas pohlavného styku
 • výrazná suchosť alebo celkové stiahnutie vchodu pošvy
 • často prejavujúca sa bolesť aj pálenie po sexuálnom styku
 • problém dosiahnuť počas sexu vyvrcholenie a orgazmus

Vymenované príznaky patria k najčastejším prejavom zhoršenia sexuálneho života u žien po 40. roku života, ale aj v prípade tých starších. Ich nástup môže byť u niekoho pozvoľný a dlhší, ale vylúčená nie je ani vyššia intenzita, je to individuálne.

Často sa prejavujú najmä po 45. roku života v čase menopauzy, no objaviť sa môžu aj skôr. S pribúdajúcim vekom prebiehajú tiež fyzické zmeny, ktoré dokážu negatívne ovplyvniť metabolizmus, telesnú hmotnosť, fyzickú kondíciu alebo výdrž. Zmeny súvisiace so sexuálnym životom sa odrazia aj na nálade, koncentrácii a imunite.

Dajte si pozor na tieto vplyvy aj negatívne faktory

Existuje niekoľko možných negatívnych vplyvov, ktoré môžu mať za následok zhoršenie sexuálneho života u žien po 40-ke, 50-ke a 60-ke. Je dobré ich vopred poznať, identifikovať ich intenzitu a dokázať ich obmedziť alebo sa im po úplne vyhnúť.

Medzi faktory s najväčším vplyvom patria nasledovné:

Hormonálna nerovnováha: Hormóny sú chemické látky, ktoré sú produkované v tele a majú do veľkej miery regulačnú funkciu. Práve u žien v strednom veku dochádza k nerovnováhe ak ide o estrogén a progesterón, prípadne k zvýšeniu hladiny testosterónu, ktorého by malo byť v ich tele minimum. Výsledkom sú poruchy v sexuálnom živote.

Časté infekcie a zápaly: Vaginálne zápaly a infekcie u žien sú častým problémom a to najmä v letných mesiacoch. Vplyvom teplého a vlhkého počasia sa kvasinkové a mykotické infekcie môžu šíriť rýchlo a spôsobiť vážne ťažkosti. Tie ovplyvnia prirodzene aj libido a pôžitok zo sexuálneho styku, ich vplyv je dlhodobý a môže mať aj vážne následky.

Ochorenia vaječníkov, vajcovodov a maternice: Tieto typy ochorení sú u žien pomerne častým problémom a to najmä vo veku nad 40 rokov. V mnohých prípadoch ide vrodené ochorenia, ktoré môžu mať za následok aj neplodnosť. Mnoho problémov sa naopak v strednom a vyššom veku dostane na povrch a ovplyvnia sexuálny život.

Nezdravý jedálniček: Zlé stravovacie návyky sú v súčasnej dobe čoraz väčším fenoménom a nevyhýbajú sa ani ženám. Konzumácia nezdravej stravy, ktorá telu nedodá žiadnu výživu, ovplyvňuje produkciu hormónov aj prekrvenie pohlavnej sústavy. Znamená to, že prijaté jedlo má vplyv na sexuálny život, na prekrvenie pošvy a aj na libido.

Alkohol, fajčenie a stres: Pohárik vínka raz za čas u žien zvyšuje hladinu hormónov šťastia, pričom tie môžu mať v sexuálnej túžbe významnú úlohu. Pri dlhodobom pití alkoholu však môže nastať opačný efekt a to ten, že libido sa zníži. To isté platí aj pre fajčenie a negatívny vplyv má tiež stres, ktorý produkuje kortizol znižujúci estrogén.

Hormonálna ochrana a niektoré lieky: V mnohých prípadoch môže za nízku sexuálnu túžbu v strednom veku práve ochrana, ktorá má negatívny vplyv na cyklus aj hladinu dôležitých hormónov. Negatívny vplyv majú aj niektoré lieky na predpis, napríklad na cholesterol, krvný obeh, štítnu žľazu a z kategórie antidepresív.

Čo pomáha na libido, potenciu a sex u žien v strednom a staršom veku?

Problémy s nízkym libidom a v sexuálnom živote vznikajú najmä v strednom a staršom veku, no prejaviť sa môžu kedykoľvek, skôr aj neskôr. Ihneď, ako sa objavia, a to aj bez ohľadu na vek, im venujte pozornosť a riešte ich dlhodobo a najmä komplexne.

No products found which match your selection.

Toto sú overené spôsoby vhodné pre ženy po 40-ke:

Obmedzenie rizikových faktorov

Existuje veľké množstvo rizikových faktorov, ktoré majú schopnosť negatívne ovplyvniť sexuálny život žien. K tým základným patria vplyvy ako fajčenie, nadmerné a časté pitie alkoholu alebo konzumácia polotovarov a nezdravých jedál. Všetky vymenované faktory priamo súvisia aj s problémami v sexuálnom živote žien v prechode.

Zdravší jedálniček a úprava stravovania

Lepšie stravovacie návyky sú zlatou bránou k všeobecnému zdraviu, vrátane toho sexuálneho. Váš jedálniček by mal byť zostavený z dostatočného príjmu ovocia, zeleniny, bielkovín, komplexných sacharidov, aminokyselín a zdravých tukov. Veľmi dôležité je stravovať sa pravidelne a nehladovať, čo môže narušiť krehkú hormonálnu rovnováhu.            .

Kvalitný spánok a obmedzenie stresu

Buďte k sebe úprimná a povedzte si, kto by mal chuť na sex, ak je v strese alebo bez spánku? U žien po 40-ke, 50-ke a 60-ke to platí obzvlášť a práve preto sú  psychický relax a spánok tak veľmi dôležité. Navyše, pomáhajú eliminovať hladinu kortizolu v tele, čo je hormón stresu a čím ho máte viac, tým viac klesá hladina dôležitých estrogénov.

Pravidelný pohyb a aktívne športovanie

Pohyb je jedným z účinných spôsobov, ako si vyčistiť hlavu od prebytočných myšlienok, odbúrať nahromadený adrenalín a zlepšiť sexuálnu kondíciu. Niektoré druhy cvičení a športu pomáhajú aj na prekrvenie panvového dna, zlepšujú fyzickú kondíciu a podporujú hormonálnu rovnováhu. Skúste hormonálnu jogu, beh, korčule aj crossfit!

Bylinné afrodiziaka pre libido aj prekrvenie

Muži dobre poznajú prostriedky určené na zvýšenie sexuálneho apetítu, no také isté dáva príroda aj ženám. Reč je o bylinkách nazývaných afrodiziaka, pričom majú schopnosť prebrať spiace libido a prekrviť panvovú oblasť. Sila účinku závisí predovšetkým od vybraného druhu afrodiziaka, ženám odporúčame Macu, Damiánu, Senovku a Ženšen.

Fytostrogény pre hormonálnu rovnováhu

Fytoestrogény sú látky obsiahnuté v rastlinách a ich názov je odvodený z názvu ženského hormónu estrogén. Pomáhajú ženám prechádzať rôznymi hormonálnymi či zdravotnými zmenami, zlepšujú sexuálny apetít a podporujú kvalitu sexuálneho života. Nájsť ich možno aj v spomínaných bylinkách, rovnako tak v sóji, semiačkach aj orechoch.

Zmena stereotypu v sexuálnom živote

Stereotyp v sexe dokáže negatívne vplývať na sexuálny život a to aj vo vyššom veku. Je nádherný pocit mať jedného stáleho partnera celé roky, avšak zmena miesta alebo sexuálneho štýlu je potrebná v každom veku. Skúste nové sexuálne polohy, vibrátory, vajíčka, dilda či stimulátory a na posilnenie svalov a stien pošvy aj Venušine guličky.

Prípravky so 100 % prírodným zložením

Nielen pre mužov, ale už aj pre ženy existujú prípravky so 100% prírodným zložením na podporu ich sexuálneho života. Kým v minulosti sa experimentovalo s bylinami na vyriešenie problematiky s libidom, dnes je riešenie moderné, koncentrované a komplexné. Prípravky sú  dostupné bez vyšetrenia u lekára a predpisu a pomáhajú aj na libido.

Najčastejšie témy sexuálneho života u žien po 40-tke

Vplyvom vyššieho veku sa ženy často stretávajú s poruchami v sexuálnom živote a tak sa o ne aj pochopiteľne zaujímajú. Prvé príznaky straty libida si mnoho žien spočiatku nevšimne, no časom sa to prejaví viac a o svoj sexuálny život sa začnú zaujímať.

Prinášame preto odpovede na dôležité dotazy a otázky:

Potrebujú pomoc so sexuálnym životom aj mladšie ženy?

To, že by mali problémy s libidom či sexuálnym životom iba staršie ženy, je mýtus, hoci áno, táto veková skupina je samozrejme rizikovejšia. Na druhú stranu, už od 20. roku môžu byť ženy pod tlakom, napríklad aj vplyvom stresu alebo kariéry, rovnako tak z dôvodu nezdravej životosprávy. Afrodiziaka či fytoestrogény preto môžu pomôcť aj im.

Je možné aktívne sexuálne žiť aj vo veku nad 60 rokov?

Pri dlhodobom a pravidelnom dodržaní určitých postupov a menších zmien v živote je možné sexuálne žiť aj v týchto rokoch. Vplyvom vyššieho veku môže dochádzať k poklesu hormónov a zhoršeniu niektorých funkcií, no ak upravíte životný štýl, životosprávu a budete aktívne podporovať pohlavnú sústavu afrodiziakami, prejaví sa to.

Ako môže situáciu ovplyvniť partnerský vzťah?

Pokiaľ máte partnerský vzťah niekoľko rokov vkuse a váš spoločný sexuálny život trpí neustálym stereotypom, dokáže to ovplyvniť váš sexuálny apetít. V dlhodobom vzťahu treba vedieť experimentovať a nechať dvere otvorené novým sexuálnym hrám, praktikám či technikám. Vzťahové problémy a z toho plynúci stres naopak libido zhoršujú.

Má na sexuálny apetít vplyv hormonálna ochrana?

Podľa niektorých štúdií môže byť nízka sexuálna túžba vyvolaná aj užívaním hormonálnej ochrany. Nízka chuť na sex môže byť spôsobená pravdepodobne hormonálnou nerovnováhou a ovplyvnením cyklu, no pri každej ochrane je to iné. Väčšinou však ženy pociťujú pri dlhodobom užívaní nižšie libido a vyššiu suchosť pošvy.

Sú bylinky, fytoestrogény a afrodiziaka bezpečné?

Bylinky, fytoestrogény aj afrodiziaka patria k najbezpečnejším látkam pre telo. Ženy ich na podporu sexuálneho libida používali celé stáročia a s pozitívnym výsledkom. Pre organizmus sú šetrné, pričom podporujú celkové, psychické a aj sexuálne zdravie. V prípade, ak pôjde navyše o hotové prípravky s ich obsahom, je bezpečnosť na 100 %.

Podporte sexuálny život vo vyššom veku prírodou

Keďže práve vo veku nad 40 rokov sa začínajú u žien objavovať prvé problémy v sexuálnom zdraví vo viditeľnej miere, je toto obdobie ideálne na okamžitú zmenu prístupu. Jej súčasťou by malo byť aj intenzívnejšie a dlhodobé využívanie sily prírody.

No products found which match your selection.

Ako? Najlepšiu odpoveď na to dávajú podporné prípravky dostupné bez receptu, ktorých základom je kombinácia bylinných extraktov a výťažkov. Nejde však o ľubovoľné rastliny, ale o rokmi overené afrodiziaka a byliny na hormonálnu rovnováhu a podporu ďalších funkcií pohlavnej sústavy, ktoré tu nájdete v nadpriemernej koncentrácii.

Rastliny typu Damiána, Maca, Archangelika, Senovka či Ženšen sú známe svojou pozitívnou úlohou a zmenia kvalitu vášho sexuálneho života o 180 stupňov.

Výhodou takýchto špeciálnych prípravkov pre ženy je, že okrem nich obsahujú pre doplnenie účinku aj viaceré vitamíny, minerály alebo aminokyseliny, ktoré pomáhajú aj na potlačenie niektorých najviac negatívnych prejavov, najmä u žien v strednom a vyššom veku. Ich úloha je známa napríklad v prípade prechodu a jeho negatívnych prejavov.

Najčastejšou formou prípravkov sú perorálne tabletky alebo kapsuly, ktoré stačí prehltnúť a zapiť vodou. Vďaka presnému dávkovaniu a možnosti dlhodobého používania bez rizík majú zásadný vplyv práve na libido, potenciu a sexuálne zdravie.

Ako vybrať najlepšie prípravky pre ženy a podľa čoho?

Tieto podporné prípravky pre ženy sa stávajú aj na našom trhu čoraz viac populárne, hoci príliš veľa značiek na výber nie je. O to viac treba pozerať na ich kvalitu, ktorá by mala vychádzať z overených skúseností žien a nielen zo sľubov na obale.

Pozor si dajte na prípravky, ktoré majú príliš pestré zloženie, ale aj na tie, ktoré obsahujú iba jednu či dve aktívne látky. Práve komplexnosť zloženia, najmä s ohľadom na Macu, Damiánu, Ženšen a vitamíny skupiny B, je základom úspešnosti a širokého účinku. Ten by mal byť určený pre všetky ženy, hoci pomôže práve tým po 40ke.

A kde a ako by vám mal kvalitný prípravok pomôcť?

 • dlhodobé a prirodzené dosiahnutie hormonálnej rovnováhy
 • lepšia stimulácia hormónov zvyšujúcich sexuálny apetít
 • zlepšenie prekrvenia pohlavnej sústavy a oblasti genitálií
 • u žien v prechode zmiernenie jeho negatívnych javov
 • zvýšenie fyzickej sily, psychickej vitality a výkonnosti
 • podpora menštruačného cyklu a priebehu zdravej menštruácie

Spomedzi podporných prípravkov si treba vyberať také, ktoré majú komplexné účinky a 100 % prírodné zloženie, takže pri nich nehrozia vedľajšie či nežiaduce účinky. Príkladom značky ideálnej z pohľadu kvality pre ženy po 40-ke je Stoporex® Women.

Využívať ho samozrejme môžu aj mladšie ženy, keďže má pozitívny vplyv na menštruáciu a jej pravidelnosť či správny priebeh, no najviac viditeľne pomáha práve tým v strednom a vyššom veku. Užívať ho môžete 2 krát denne každý deň a pokojne aj celý rok, obsahuje účinnú kombináciu afrodiziak, fytoestrogénov a vitamínov B6 a B12.

Dlhodobé a komplexné zmeny prekonajú aj vyšší vek

Sexuálny život sa po 40. roku života ženy určite nekončí, práve naopak, môže ísť o obdobie, ktoré bude z tohto pohľadu veľmi atraktívne. K tomu treba prispieť komplexnými zmenami a stimuláciou libida, sexuálneho apetítu a samozrejme potencie.

No products found which match your selection.

Na to môžu slúžiť zmeny týkajúce sa životosprávy, jedálnička aj podpory hormonálnej rovnováhy, prekrvenia pohlavnej sústavy či stimulácie chuti na sex.

Skúsenosti tiež ukazujú, že dôležitú úlohu zohráva partner. Zmena stereotypu v posteli, iný prístup k milostnému životu, experimentovanie s polohami, hračkami aj miestom či výrazné zlepšenie partnerského vzťahu sú neoddeliteľnou súčasťou zvýšenia kvality sexuálneho zdravia aj života. Spoliehať sa však iba na to by ale bolo chybou

Naopak, začať by ste mali od seba a prvý impulz by mal prísť práve od vás. Nič však nepríde hneď a samo od seba, treba tomu cielene pomôcť. Príroda vám k tomu dáva dostatok možností a nástrojov, či už ide o afrodiziaka alebo o fytoestrogény.

Ak by ste chceli podporiť sexuálne zdravie a sexuálny život efektívne, dlhodobo a viditeľne, práve prípravky typu Stoporex® Women sú veľmi dobrá voľba. Kombinácia vysokej koncentrácie účinných látok a komplexného účinku na libido, ženské problémy aj hormonálnu hladinu je ideálna práve pre ženy po 40-ke, 50-ke alebo aj 60-ke.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *