Menštruácia v prechode, čo robiť, ak je dlhá, častá či nepravidelná a ako ju podporiť?

Menštruácia v prechode, čo robiť, ak je dlhá, častá či nepravidelná a ako ju podporiť?

Menštruácia je u zdravej ženy prirodzený a pravidelný proces, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou jej schopnosti splodiť potomka. Platí to prakticky pre všetky ženy v produktívnom veku od puberty až po starobu a ukončenie obdobia ženskej plodnosti.

Špecifickým javom sa však vstáva vtedy, keď už nejde o menštruáciu v bežnom období, ale počas prechodu, ktorý sa niekedy nazýva aj klimaktérium či menopauzou.

Menštruácia sa prirodzene na začiatku obdobia prechodu môže vyskytovať a nemusí pritom ísť o žiadny vážnejší problém. Platí to najmä u žien po 40-ke, ktoré ešte majú bezproblémový menštruačný cyklus. S pribúdajúcim vekom sa však objavuje čoraz menej, no čo je horšie, môžu s ňou súvisieť aj určité problémy. Aké a ako ich najlepšie riešiť?

Čo je menštruácia, jej význam a môže byť aj v prechode?

Pod pojmom menštruácia sa myslí menštruačné krvácanie z pošvy, ktoré sa objavuje pravidelne každý mesiac a to na základe menštruačného cyklu. Každá zdravá žena sa niekedy medzi 10. a 15. rokom života stretne s prvou menštruáciou, no v minulosti dievčatá začínali menštruovať neskôr, pravdepodobne aj kvôli inému životnému štýlu.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Dievčatá, ktoré sú trocha pevnejšie, dostávajú prvú menštruáciu skôr, ako ich rovesníčky. Deje sa tak kvôli vyššiemu tukovému tkanivu a to zvyšuje produkciu pohlavného hormónu estrogén, ktoré hladina ovplyvňuje menštruáciu a je u každej ženy iná.

Menštruácia sa objavuje každý mesiac a dĺžka cyklu trvá približne 28 dní, no môže sa to u každej ženy líšiť. Existujú faktory, ktoré ju predlžujú či naopak skracujú.

Menštruačný cyklus je biologický proces, kedy vajíčko vo vaječníkoch dozrieva. Následne je dopravené do vajcovodu a pokiaľ nie je oplodnené spermiou, z tela je vylúčené v podobe krvácania. Vplyvom vyššieho veku je u žien známe, že menštruácia postupne mizne, nie je taká dlhá a nechodí pravidelne, čo väčšinou značí začiatok prechodu.

Môžu za to najmä hormonálne zmeny, ktoré sú sprevádzané rôznymi prejavmi a jedným z nich je práve postupné ukončenie menštruácie. V tomto období sa krvácanie u žien časom stráca, no u každej ženy je úplne vymiznutie menštruácie individuálne.

Menštruačný cyklus, ako prebieha a aké má fázy

Celý menštruačný cyklus je rozdelený do štyroch fáz a každá z nich priamo ovplyvňuje psychiku, duševné rozpoloženie, priebeh krvácania a fyzický stav ženy. Platí tiež, že menštruačný cyklus spolu s menštruáciou sa menia aj v priebehu života.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Mladšie dievčatá v období puberty môžu mať nepravidelný cyklus, príliš slabý či silný alebo rôzne iné ťažkosti, avšak vplyvom vyššieho veku by sa to malo ustáliť. Rovnako tak to funguje aj v prípade zvyšujúceho sa veku, kde znova dochádza k narušeniu pravidelnosti cyklu a v niektorých jeho fázach aj k zmene intenzity ich prejavov.

Celý ženský cyklus je rozdelený do nasledovných fáz:

  • 1. sa nazýva menštruačná, trvá 1 až 5 dní a sprevádza ju krvácanie
  • 2. fáza je folikulárna a počas nej sa vo vaječníku vyvíja vajíčko
  • 3. fáza je ovulačná, kedy je najvyššia šanca ženy otehotnieť
  • konečná fáza je luteálna a neoplodnené vajíčko počas nej zaniká
  • každá fáza je ovplyvnená hormónmi estrogénom a progesterónom
  • medzi ďalšie dôležité faktory patria vek, hmotnosť a genetika

Samotnej menštruácií často predchádza premenštruačný syndróm, ktorý sa prejavuje najmä bolesťou v podbrušku, zmenami chuti, nálady a zvýšenou únavou či migrénou. Syndróm PMS sa začína objavovať približne v 20. roku života a trvá až do prechodu.

Niektoré ženy majú pravidelný cyklus a dokážu presne odhadnúť príchod menštruácie, iné jej príchod nedokážu zas vôbec presne určiť. Platí, že menštruácia je najsilnejšia najčastejšie prvý deň až dva a následne sa jej negatívne prejavy postupne zmierňujú. Jej ukončenie je typické pre vek 45 až 55 rokov, no je to u každej ženy individuálne.

Najčastejšie problémy a javy s menštruáciou v prechode

Najčastejšími vlastnosťami menštruácie v čase prechodu sú nepravidelnosť a nestálosť. Zmena menštruačného krvácania či jeho nepravidelnosť značia, že u ženy začalo obdobie klimaktéria, no napriek tomu si treba dať pozor na niektoré situácie.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Medzi časté javy menštruácie počas prechodu patria:

Krátka menštruácia: Charakteristickou vlastnosťou pri začiatkoch prechodu je krátka doba menštruačného krvácania. Skracovanie cyklu je podmienené zníženou produkciou ženského hormónu estrogén, ktorý ovplyvňuje priebeh menštruácie najviac. Výsledkom toho je skrátenie menštruačných dní o 2 až 3 dni a zníženie množstva krvi.

Dlhá menštruácia: Príliš dlhá menštruácia sa môže objaviť vplyvom nižšej tvorby estrogénu a progesterónu rovnako tak, ako aj krátka. Sprevádzaná môže byť veľmi intenzívnym krvácaním. Aj v tomto prípade ide predovšetkým o hormonálnu nerovnováhu, no často aj o problémy s vaječníkmi. Dlhá menštruácia je typický jav prechodu.

Častá menštruácia: Príliš krátky menštruačný cyklus a oveľa častejšie sa objavujúca menštruácia? Aj s týmto nepríjemným prejavom sa ženy v čase menopauzy môžu stretnúť. Príliš častý príchod krvácania u žien môže byť sprevádzaný aj ďalšími negatívnymi príznakmi prechodu, napríklad návaly tepla, nočné potenie, nespavosť a únava.

Nepravidelná menštruácia: Nepravidelnosť menštruácie v prechode nie je nič výnimočné a väčšinou sa objavuje ako prvý problém v menštruačnom cykle. Tento jav je sprevádzaný aj bolesťami v oblasti pod bruška čo je typické najmä na úvod menopauzy. Nemusíte byť znepokojené, pretože za to môže predovšetkým kolísanie hormónov.

Slabá menštruácia: Ďalším javom môže byť príliš slabá menštruácia, čo je typické hlavne v konečných fázach prechodu. Slabé krvácanie sa môže objaviť aj na úvode, čo môže značiť tiež zmeny v menštruačnom cykle. Niektoré ženy sa stretávajú s tak slabým krvácaním, že behom niekoľkých dní stratia len zopár kvapiek krvi, čo je neprirodzené.

Silná menštruácia: Problémy so silným krvácaním sú zas opačným prípadom, kedy je menštruácia intenzívna a objavujú sa aj hrčky krvi. Silná menštruácia patrí k častým prejavom prechodu, no pokiaľ trvá dlhodobo, môže ísť aj o poruchu. Príčinou môžu byť rôzne myómy, polypy a podobné útvary v maternici, tento stav treba riešiť lekársky.

Ako zistiť, že ste v prechode a ktoré príznaky sú typické?

Prechod je obdobie, ktoré vyvoláva v mnohých ženách pocity strachu a obáv z priebehu. Nie je to však nič neprirodzené, práve naopak, každá zdravá žena, čo pravidelne menštruuje, si tým prejde. Je to proces prirodzený a na jeho konci je koniec plodnosti.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Pokiaľ ide o klimaktérium je to predovšetkým obdobie medzi plodným vekom ženy a úplného ukončenia funkcie vaječníkov. V tomto čase ženy strácajú schopnosť otehotnieť, menštruačný cyklus nie je pravidelný a postupne sa vytráca. V čase menopauzy prebieha posledné krvácanie v živote ženy, kedy dochádza k ukončeniu funkcie vaječníkov.

Čo sa týka príznakov začiatku prechodu, ide o tieto:

  • práve nepravidelný chod menštruácie býva znakom začiatku
  • po jeho príchode je buď krátka alebo naopak zas príliš dlhá
  • objavujú sa problémy s veľmi silným či slabým krvácaním
  • typickým prejavom sú tiež nadmerné potenie a návaly tepla
  • veľmi časté sú aj poruchy so spánkom a následné vyčerpanie
  • všimnúť si môžete tiež zmeny telesnej váhy alebo metabolizmu

K ďalším veľmi častým prejavom prechodu patria zmeny nálad a psychosomatické príznaky, ktoré sa prejavujú depresiou, podráždenosťou, stratou záujmu voči okoliu a častými zmenami nálad. Objavujú sa aj problémy s koncentráciou a kvalitou pamäte.

U žien sa tiež vyskytujú aj poruchy v sexuálnej oblasti života, najmä stratou túžby po sexuálnych aktivitách a fyzickom kontakte s partnerom. Deje sa tak v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré ovplyvňujú reprodukčnú sústavu ženy. Objaviť sa môžu suchosť vagíny a strata jej pružnosti, čo môže vyvolávať pri styku bolesť a znižuje libido.

Prevencia problémov v prechode a ako zlepšiť menštruáciu

Za nepríjemnosti, ktoré priebeh prechodu znepríjemňujú, môžu viaceré faktory. V tejto etape života čaká ženy mnoho ťažkostí, počas ktorých to bude niekedy náročné, no práve viaceré vonkajšie vplyvy im v tom môžu pomôcť. Platí to nielen pre pravidelnosť menštruácie, ale aj pre celkovú hormonálnu rovnováhu alebo kvalitu sexuálneho života.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Na prevenciu a podporu zdravej menštruácie skúste:

Fytoestrogény pre hormonálnu rovnováhu

Fytoestrogény sú aktívne látky rastlinného pôvodu, ktoré majú v tele ženy podobný účinok aj štruktúru, ako hormón estrogén. Telo fytoestrogény veľmi dobre vstrebáva a používajú sa ako prírodná alternatíva na liečbu hormonálnej nerovnováhy. Nájsť ich môžete v sóji a produktoch z nej aj ľanových, sezamových a tekvicových semiačkach.

Obmedzenie alkoholu, fajčenia a stresu

Vymenované faktory sú najčastejším spúšťačom a vyvolávačom rôznych ochorení. Fajčenie ovplyvňuje zdravie po všetkých stránkach a tiež zhoršuje priebeh menopauzy. Nadmerné pitie alkoholu zas vplýva na hladinu a produkciu hormónov. Nadmerný stres tiež zvyšuje kortizol, ktorý v tele znižuje estrogén a ten zas vplýva na zdravú menštruáciu.

Pravidelný pohyb so športovaním

Fyzický pohyb je veľmi dobrým spôsobom, ako si v ťažkom období menopauzy vyčistiť myšlienky, odbúrať stres a dokonca si udržať ideálnu hmotnosť. Odporúčame návštevu fitness, beh spojený so šprintami, HIIT cviky či zumbu a to viac krát týždenne. K tomu pridajte pravidelnú chôdzu, ktorá pomáha aj na pravidelnú menštruáciu.

Doplnenie minerálov a vitamínov

Ďalšou podporou na zlepšenie zdravotného stavu v čase prechodu je doplnenie dôležitých minerálov a vitamínov. Pokiaľ ich je v organizme nedostatok, priebeh menopauzy môže byť ťažký a to isté platí aj pre menštruáciu. Prijímajte preto čo najviac ovocia a zeleniny s obsahom Železa, Zinku a Horčíka a vitamínov skupín B, C, D a E.

Pravidelné stravovanie a zdravý jedálniček

V tomto období je mimoriadne dôležitá zdravá, pestrá a pravidelná strava. Do jedálničku by ste mali doplniť ryby, orechy, mrkvu, avokádo, banány, jablká, hrozno aj maliny, zo zeleniny sú najlepšie paradajky, špenát, cibuľa, cesnak či špargľa. Naopak, vyhýbajte sa fast food jedlám, polotovarom a pozor na hladovanie ráno a prejedanie večer!

Voda a bylinkové čaje v pitnom režime

Voda je pre správne fungovanie organizmu najdôležitejšia, vaše telo ju potrebuje na reguláciu teploty, vyplavenie škodlivých látok, metabolizmus aj krvný obeh. Mala by byť preto základom pitného režimu, napríklad aj v spojení s citrusmi či zeleninou v nej. Doplňte ju o ženské bylinkové čaje z Hlohu, Alchemilky, Vitexu, Šalvie či Damiány.

Cvičenia z programu hormonálnej jogy

Hormonálna joga vychádza z cvičení jogy a je zameraná na obnovu ženských pohlavných hormónov v tele a posilnením zdravia a funkcie vaječníkov a štítnej žľazy. V mnohých prípadoch pomáha na zdravý priebeh menštruácie a zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu. Cvičiť ju môžete doma, na úvod odporúčame odborný kurz.

Špeciálne podporné prípravky s bylinkami

Komplexnú podporu pre menštruačný cyklus a  produkciu hormónov v čase prechodu môžu ponúknuť aj prírodné prípravky v podobe tabliet či kapsúl s perorálnym užívaním. Ich cieľom je zlepšiť hormonálnu hladinu a zmierniť negatívne prejavy prechodu, rovnako tak aj podporiť ženské libido. Dostupné sú bez receptu a bez ohľadu na vek.

Na čo sa ženy v prechode na internete najviac pýtajú?

Nakoľko je prechod jedno z dôležitých období života, ženy sa o jeho priebeh zaujímajú naozaj intenzívne. Platí to nielen pre oblasť menštruácie a jej zmien, ale aj pre ďalšie javy, napríklad problémové príznaky alebo dokonca možnosť otehotnenia.

Medzi častými témami ohľadom prechodu rezonujú:

Dá sa počas prechodu otehotnieť, ak mám menštruáciu?

Existuje množstvo prípadov, kedy sa ženám v prechode podarilo otehotnieť. Vplyvom veku môže byť už tehotenstvo ohrozené mnohými faktormi, ako je úspešné oplodnenie, ohrozenie zdravia potomka a riziko jeho nevynosenia. Ženám sa už podarilo otehotnieť v čase perimenopauzy, takže to možné je a sú aj prípady úspešného tehotenstva.

Kedy začína obdobie prechodu a ako dlho môže trvať?

Menopauza sa väčšinou dostaví medzi 45. až 50. rokom života, no jej prvotné prejavy, vrátane narušenia menštruácie, môžu prísť skôr. U každej ženy je príchod individuálny a ovplyvnený osobitnými faktormi. V mnohých prípadoch ide o životný štýl, životosprávu a vrodené či získané ochorenia. Dĺžka je tiež rôzna, od 2 do 10 rokov.

Ak som predtým trpela PMS, objaví sa aj počas prechodu?

Predmenštruačný syndróm má veľmi blízky súvis s vekom. Pokiaľ sa s ním žena stretáva pravidelne, môžu sa príznaky PMS medzi 30. až 40. rokom života zhoršiť. To platí aj v prípade, že prechádzate z prechodu do perimenopauzy. Je to však individuálne a po úplnom ukončení prechodu by mali všetky negatívne prejavy úplne zmiznúť.

Ako podporiť hormonálnu rovnováhu v prechode?

V súčasnej dobe existuje celý rad účinných a overených spôsobov, ktoré sú určené na podporu hormonálnej rovnováhy počas prechodu. Možné to je pomocou bylinných čajov, afrodiziak, výživových doplnkov, zdravšej stravy aj v podobe zlepšení životosprávy. Všetky vymenované spôsoby zaručujú maximálny výsledok v prípade, ak ich skombinujete.

Čo je to klimakterický syndróm a aké má prejavy?

Klimakterický syndróm je všeobecný názov pre sprievodné negatívne prejavy prechodu a to vo vyššej intenzite. V tomto období dochádza k úbytku produkcie hormónov estrogén a progesterón a to má za následok ťažkosti. Pociťovať môžete precitlivenosť, podráždenosť, zmeny nálad, zvýšenú únavu, návaly tepla, nespavosť či priberanie.

Podpora pre ženy v prechode? Prírodné s bylinkami

Najlepším spôsobom, ako podporiť zdravé fungovanie vášho organizmu počas prechodu prirodzene a dlhodobo, je využitie prírody. Platí to špeciálne pre ženy po 40-ke, ktoré majú komplexné ťažkosti s pohlavnou sústavou aj so sexuálnym životom.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Cesta k zdravšej, pravidelnej a normálnej menštruácii v prechode vedie práve cez podporu hormonálnej hladiny a rovnováhy. Najlepším spôsobom je preto využitie bylín, ktoré budete užívať v koncentrovanej forme, čiže v pohode prírodných prípravkov. Ide o hotové doplnky so 100 % prirodzeným zložením, ktoré majú formu tabliet či kapsúl.

Ich účinok spočíva v dlhodobom pôsobení kombinácie rastlinných extraktov s niektorými prospešnými minerálmi alebo vitamínmi a tento účinok je komplexný.

Prípravky pomáhajú nielen na hormonálnu reguláciu, ale aj libido či pohlavnú sústavu. Takéto pôsobenie je výsledkom širokého zloženia, ktoré zahŕňa napríklad Žeruchu, Macu, Ženšen alebo vitamíny skupiny B, ktoré sú pre ženy v prechode obzvlášť dôležité. Vďaka silnému zloženiu sú všetky ich účinky intenzívnejšie a dostavia sa do pár týždňov.

Nezanedbateľným benefitom je aj bezproblémové užívanie. Nemusíte sa obávať o žiadne vážnejšie nežiaduce či vedľajšie účinky alebo o riziká spojené s kontraindikáciami. Neobsahujú žiadne syntetické látky, ktoré by bolo nutné užívať iba na predpis.

Ktoré prípravky pre ženy sú v prechode najlepšie?

Na trhu je k dispozícii niekoľko značiek, ktorí sú vhodné pre ženy v období prechodu a ich cieľom je nielen podpora hormonálnej rovnováhy, ale aj pozitívny vplyv na menštruáciu, libido, vitalitu a proti únave. Najčastejšie vo forme tabliet a kapsúl.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Vďaka takejto podobe je možné ich jednoduché a presné dávkovanie, ktoré je umocnené možnosťou dlhodobého užívania pokojne aj po celý rok. Spomínané nežiaduce účinky alebo nejaké riziká sú minimálne, zloženie prípravkov je totiž 100 % prírodné a pre telo prirodzené. To je aj dôvod, prečo ich kúpite bez vyšetrenia u lekára či receptu.

Ako nájsť tie najlepšie pre ženy v prechode? Sledujte:

  • širšie zloženie, ktoré je zároveň s vysokou koncentráciou látok
  • pôsobenie značky dlhšiu dobu a čo najkomplexnejšie
  • komplexnosť účinkov, ktoré sú špeciálne pre ženy po 40-ke
  • možnosť dlhodobého užívania s dávkovaním každý deň
  • skúsenosti žien s užívaním, účinkami a ich dlhodobým vplyvom
  • bezproblémové užívania z pohľadu možných vedľajších vplyvov

Hoci v prípade mužov je výber prípravkov podobného typu širší, aj pre ženy je možné nájsť u nás overené, kvalitné a účinné riešenie. Jedným z tých najlepších, po ktorých viete siahnuť ihneď, sú tabletky Stoporex® Women pre ženy bez ohľadu na vek.

Samozrejme, ich účinky pomáhajú práve ženám po 40. roku a v prechode, keďže podporujú hormonálnu rovnováhu, potláčajú negatívne prejavy menštruácie v prechode, zlepšujú vitalitu a stimulujú sexuálny apetít. Na rozdiel od iných značiek obsahujú kvalitné koncentrácie a komplexné zloženie Damiány, Macy, Panaxu ginseng aj vitamínov B.

Zhrnutie a overený tip, ako zlepšiť menštruáciu v prechode

Obdobie prechodu je pre každú zdravú ženu do určitej miery výzvou. Môže za to jednak narušenie prirodzenej a dlhodobej hormonálnej rovnováhy, ale aj nepríjemné prejavy, ktoré súvisia tak s menštruáciou a jej priebehom, ako aj sexuálnym zdravím.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Pre ženy v prechode je typické zhoršenie fyzickej vitality, psychosomatických funkcií, zníženie sexuálneho apetítu a samozrejme aj zhoršenie pravidelnosti či zdravého priebehu ich menštruačného cyklu. Miera a obdobie týchto zmien sú síce individuálne, ale prakticky žiadna žena sa im nevyhne. Neignorujte ich preto, práve naopak, čo najskôr riešte!

Skúsenosti väčšiny žien totiž ukazujú, že ignorovanie prirodzených procesov v tele, ktoré sa dejú v období prechodu, môžu viesť k zhoršeniu ich prejavov a následne aj k zhoršeniu kvality života, vrátane toho sexuálneho, ktorý by ste nemali zanedbať.

To najlepšie, čo pre to môžete spraviť, je zmeniť životosprávu, životný štýl a zameriavať na cielenú podporu hormonálnej rovnováhy, libida aj zdravej menštruácie.

Vynikajúcim podporným prostriedkom, ktorý prinesie prirodzene dlhodobé zlepšenie sú práve spomínané tabletky Stoporex® Women. Vďaka kvalitnému a koncentrovanému zloženiu pôsobia komplexne na organizmus a ženy si prípravok chvália aj pre zlepšenie menštruácie, libida a zmiernenie prejavov prechodu. Vyskúšajte ho a presvedčte sa sami!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *