Ako oddialiť menštruáciu prirodzene a bez liekov a podporiť doma jej zdravý priebeh?

Ako oddialiť menštruáciu prirodzene a bez liekov a podporiť doma jej zdravý priebeh?

Menštruačný cyklus ženy je prirodzený proces, ktorý má svoje zákonitosti a určitý priebeh. Jeho trvanie úzko súvisí s ovulačným cyklom a do veľkej miery určuje obdobie plodnosti či naopak neplodnosti z pohľadu možného oplodnenia vajíčka spermiou.

Sú však situácie, napríklad na dovolenke či z osobných dôvodov, kedy môže žena chcieť svoju menštruáciu oddialiť a tým posunúť aj menštruačné krvácanie.

Zároveň platí, že hoci by mal bežný ženský cyklus trvať 28 dní, takúto presnosť má naozaj iba máloktorá z vás. Naopak, kratšia, dlhšia či nepravidelná menštruácia je oveľa častejšia a to najmä u žien, ktoré neužívajú hormonálnu ochranu. Ako teda najlepšie na oddialenie menštruácie, či už s liekmi alebo bez nich, prirodzene a prírodne?

Čo je menštruácia, aký má význam a ako dlho trvá

Menštruácia je fyziologický proces, ktorý zažívajú ženy približne polovicu svojho života. Tento prirodzený jav sa objavuje u dievčat s vekom od 10 až 15 rokov a trvá až do obdobia menopauzy. Typickým sprievodným symptómom je krvácanie z pošvy.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Menštruácia sa po jej prvom objavení opakuje každý mesiac a dĺžka menštruačného cyklu je približne 28 dní. Toto trvanie je u každej ženy individuálne v závislosti od osobitných faktorov. Pri procese menštruačného cyklu dochádza k dozrievaniu vajíčka vo vaječníkoch a jeho uvoľneniu, pokiaľ však nie je oplodnené, vylúči sa krvácaním.

Menštruačný cyklus má 4 fázy a každá má iné trvanie:

 • fázou je samotné krvácanie, ktoré trvá 1 až 5 dní z cyklu
 • fáza je proliferenčná, trvá 14 dní a vajíčko sa postupne vyvíja
 • fázou je ovulácia, čo je uvoľnenie vajíčka na oplodnenie
 • fáza je sekrečná a neoplodnené vajíčko počas nej zanikne

Menštruácia je teda súčasťou schopnosti ženy splodiť potomka a dĺžka cyklu je u každej ženy individuálna. Po narodení pritom disponuje určitým množstvom vajíčok a len niekoľko z nich je možné oplodniť prirodzenou cestou a vekom ich počet zas klesá.

Úbytok oplodniteľných vajíčok je prirodzený proces, ktorý sa nedá žiadnym spôsobom ovplyvniť. Deje sa tak bez ohľadu na predchádzajúce pôrody, počtu pôrodov alebo dobu kojenia. Menštruácia je tak znak toho, že z dievčaťa sa stáva žena, je schopná otehotnieť a ak sa tak nestane, príde menštruačné krvácanie.

Najčastejšie problémy a stavy, ktoré pri nej nastávajú

U dievčat, ktoré sú ešte len v puberte a menštruujú je bežné, že majú cyklus nepravidelný, silný či slabý. Nastáva to kvôli hormonálnej nerovnováhe a vekom by sa to malo ustáliť. Ťažkosti s menštruáciou však môžu byť aj v dospelosti či po 40-ke.

Tu sú najčastejšie stavy a problémy, ktoré ženy trápia:

Slabá menštruácia: Pokiaľ ste zvyknutá na určitú intenzitu a pravidelnosť menštruácie, tak aj menej nepríjemná záležitosť, ako je slabé krvácanie, dokáže znepokojiť. Slabá menštruácia je pomerne častý problém, ktorý je často vyvolaný hormonálnou nerovnováhou, dlhodobým stresom, zlou životosprávou a je bežný u žien vo vyššom veku.

Silná menštruácia: Opakom slabej menštruácie je silná a vzniká rovnako tak, ako aj tá slabá. U mladších dievčat je bežné, že v prvých cykloch je ich krvácanie silnejšie, no vekom sa to postupne ustáli. Silná menštruácia je sprevádzaná silným krvácaním z pošvy, bolesťami a kŕčmi v podbrušku, nevoľnosťou a únavou z väčšej straty krvi.

Nepravidelná menštruácia: Ak je chod menštruácie nepravidelný, nemusí to hneď značiť zdravotný problém. Ak sa vám dostaví do 5 dní, ako pôvodne mala, ešte stále sa to dá považovať za príchod v rámci tolerancie. Dlhší časový rozdiel už značí nepravidelnosť a tá môže byť spôsobená hormónmi, stresom, podvýživou aj menopauzou.

Príliš častá menštruácia: Príliš častá menštruácia je jav, ktorý neteší žiadnu ženu. Zatiaľ čo meškajúce krvácanie môže značiť tehotenstvo, príliš časté zas môže poukazovať na zdravotné problémy. Často ide najmä o polypy, vaginálne infekcie, problémy so štítnou žľazou, syndróm polycystických ovárií alebo o príznak začiatku prechodu.

Bolestivá menštruácia: Za bolestivý priebeh menštruácie môže hneď niekoľko faktorov. S týmto nepríjemným javom sa stretávajú aj ženy v reprodukčnom veku, pričom sa objavujú kŕče v podbrušku, nevoľnosť, migréna, bolesťou svalstva aj únava. Deje sa tak v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, vplyvom stresu, infekcií alebo zápalov.

Ako oddialiť menštruáciu cez ochranu alebo tabletku

Každej žene sa už minimálne raz stalo, že menštruácia by sa jej mala dostaviť v najmenej vhodnej situácií. Či už ide o narodeninový deň, významný sviatok alebo počas dovolenky, je jasné, že to dokáže narušiť vaše plány. Ak chcete mať absolútnu istotu, že nepríde a zároveň užívate hormonálnu ochranu, máte šťastie, viete ju totiž využiť.

Jej užívanie je založené na 21 tabletkách, ktoré slúžia na zabránenie otehotnenia a následnej pauze, ktorá slúži práve na menštruačné krvácanie. Prvým spôsobom teda je, že po dobratí poslednej tabletke vynecháte túto 7 dňovú prestávku.

Druhou možnosťou, pokiaľ chcete oddialiť krvácanie iba o určitý počet dní, je, že začnete hneď užívať ďalšie balenie, no iba toľko tabliet, o koľko dní chcete krvácanie posunúť. Potom si dáte znova 7 dňovú prestávku, vtedy príde menštruácia a po nej začínate s novým balením. To staré, ktoré ste iba začali brať, môžete vrátiť naspäť do lekárne.

Ďalšou možnosťou sú tabletky na predpis určené práve na oddialenie menštruácie, ktoré vám odporučí váš gynekológ. Tabletky sa začínajú brať niekoľko dní pred tým, ako by mala menštruácia prísť a užívajú sa počas celej doby, kedy si ju neželáte.

Pozor však na ich vedľajšie účinky na pokožku, bolesti hlavy či nevoľnosť, objaviť sa môžu aj zvýšená bolestivosť poprsia alebo zníženie sexuálneho apetítu.

Ako oddialiť menštruáciu bez liekov, prirodzene a prírodne

Príchod menštruácie môže byť každý mesiac iný, no oveľa jednoduchšie by bolo, keby je presný ako hodinky. Pokiaľ sa však s jej príchodom nestotožňujete a potrebujete ju oddialiť a nie ste práve fanúšikom syntetických látok, je tu ešte jedna možnosť.

Tou je pôsobenie na menštruačný cyklus pomocou tzv. babských rád, ktoré síce nie sú na 100 % účinné, sú však pre telo prirodzené. Na druhú stranu, keďže najbežnejším dôvodom pre posunutie menštruácie bývajú spravidla dovolenky alebo výnimočné dni, treba si účinnosť týchto prirodzených metód overiť skôr, u každej ženy je individuálna.

Menštruáciu bez liekov môžete skúsiť oddialiť takto:

 • pár dní pred krvácaním výrazne zvýšte príjem vitamínu C
 • môžete tak spraviť doplnkami výživy či citrónovou šťavou
 • účinné sú aj bylinky kapsička pastierska či rebríček obyčajný
 • obidve bylinky sú známe tým, že všeobecne zastavujú krvácanie
 • môžete ich využiť vo forme bylinkových čajov alebo tinktúr
 • z potravín pomáhajú strukoviny, najmä vyšší príjem šošovice
 • zaujímavou babskou radou je aj výrazné zvýšenie príjmu tonicu

Okrem týchto konkrétnych spôsobov existuje ešte jedna možnosť, ako prirodzene a bez liekov či tabliet oddialiť nástup menštruačného krvácania. Tým spôsobom je excesívna fyzická aktivita, ktorá telo viac vyčerpá a to ideálne 5 až 7 dní pred menštruáciou.

Vymenované spôsoby niektorým ženám môžu pomôcť krvácanie oddialiť, no na niektoré nemajú žiadny vplyv. Dôležitou výhodou je, že sú prirodzené a vy sa nemusíte obávať vedľajších, nežiaducich či negatívnych účinkov pre vaše telo. Skôr, ako však akýkoľvek spôsob vyskúšate, spýtajte sa, či narušenie pravidelnosti naozaj stojí za to.

Podpora zdravého menštruačného cyklu a najlepšie spôsoby

Menštruačný cyklus ženy je rovnako jedinečný, ako ona sama. Každý mesiac je jeho intenzita, dĺžka ale aj doba príchodu mierne iná, no samozrejmosťou je, že priebeh by mal byť zdravý a bez vážnejších príznakov. Našťastie tomu viete dopomôcť.

Pre zdravý menštruačný cyklus môžete spraviť toto:

Pravidelné gynekologické prehliadky

Tieto prehliadky žiadna žena neabsolvuje s úsmevom na tvári, no je to určite tá najúčinnejšia prevencia ochorení ženských reprodukčných orgánov, čo je dôležitý faktor pre pravidelnosť menštruácie. Vďaka komplexnému vyšetreniu sa dajú včas odhaliť potenciálne problémy a ochorenia a predídete väčšine ťažkostí alebo ich aspoň včas odhalíte.

Vhodné potraviny a nápoje

Výber potravín a nápojov môže priamo ovplyvniť produkciu hormónov, ich rovnováhu a teda aj menštruačný cyklus. Jedzte najmä jedlá bohaté na železo, draslík, zdravé  omega kyseliny a fytoestrogény. Do jedálnička zaraďte ryby, orechy, semiačka, sóju, chudé mäso, ovocie a zeleninu. V pitnom režime by mala zas byť základom čistá voda.

Pozor na tieto nezdravé faktory

V dnešnej dobe sú populárne rýchle občerstvenia a kúpa polotovarov, no z pohľadu zdravia, vrátane pohlavnej sústavy a toho sexuálneho, sú veľmi nevhodné. To isté platí aj pre alkohol, fajčenie či nadmerný príjem kofeínu. Pozor si dajte aj na niektoré druhy potravín, napríklad korenie, mango, ananás či koreňovú zeleninu, stimulujú menštruáciu.

Fyzická aktivita, joga aj pilates

Niektoré ženy počas menštruácie nemajú vôbec žiadny problém s pohybom či s cvičením, iné zas cítia únavu a nie sú schopné kvôli nepohodliu vstať ani z postele. Pravidelné cvičenia jogy alebo pilates vám pomôžu prekrviť panvové oblasti, znížiť menštruačné kŕče, odbúrať stres a vy sa budete cítiť lepšie. K tomu pridajte aspoň pravidelnú chôdzu.

Správne užívanie hormonálnej ochrany

Hormonálna ochrana je najbežnejšou prevenciou proti otehotneniu a jej pravidelné a správne užívanie pomáha k pravidelnosti menštruácie. Obsahuje špeciálny hormón, ktorý zahusťuje hlien krčku maternice a tak bráni spermií preniknúť do vajíčka. Ochrana sa užíva celých 21 dní, potom je 7 dní prestávka a práve na menštruáciu.

Pravidelný pohlavný styk

Sex prináša so sebou omnoho viac, ako je len nával príjemných pocitov. Dokáže podporiť zdravý krvný obeh, prispieva k tvorbe pohlavných hormónov, zlepšuje imunitu a trávenie, pomáha odbúrať stres a dokonca spaľuje kalórie. Okrem toho má pravidelný sex vplyv aj na tkanivo vagíny a maternice a môže stimulovať pravidelnosť menštruácie.

Zdravý spánok a pravidelný biorytmus

Ak chcete mať pravidelnú menštruáciu, musíte mať aj pravidelný biorytmus. Ovplyvňujú ho stres, hormonálna rovnováha, metabolizmus, životný štýl a samozrejme spánok. Kvalitný a plnohodnotný spánok je kľúčom k zdraviu, vrátane toho pohlavného. Zaspávajte a vstávajte vždy rovnako a počas spánku obmedzte rušivé vplyvy, zvuky a svetlá.

Bylinky a bylinkové čaje

Silu rastlín na riešenie rôznych zdravotných komplikácií používali ľudia už v minulosti a to isté platí aj pre ženské problémy, sexualitu, hormonálnu hladinu či menštruáciu. Cyklus môžete podporiť čajmi z Damiány, Alchemilky, Hlohu, Vitexu alebo Kotvičníka. Prečo práve tieto? Obsahujú totiž dôležité fytoestrogény a minerály pre ženy.

Prírodné prípravky pre ženy bez receptu

Prírodné produkty sú zmesou kvalitných bylín, minerálov a vitamínov, ktorých cieľom je zdravá hladina a produkcia hormónov, podpora menštruácie a menštruačného cyklu a tiež libida. Niektoré dokážu svojim zložením zmierniť negatívne prejavy PMS alebo menopauzy u žien po 40-ke. Dostupné sú voľne a nepotrebuje ísť ani za lekárom.

O čo sa ženy najviac zaujímavú v diskusiách na internete

Intenzita, dĺžka ale aj priebeh menštruácie sa v priebehu života ženy ustavične menia. Celý proces cyklu je neustále ovplyvňovaný vonkajšími aj vnútornými faktormi. To so sebou prináša aj otázky, dotazy alebo témy v diskusiách alebo online fórach.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Preto prinášame odpovede na tie, ktoré sú najčastejšie:

Môžu mať aj ženy vo vyššom veku pravidelnú menštruáciu?

Áno, no aj v tomto prípade je to závislé od viacerých faktorov životosprávy a najmä od hormonálnej rovnováhy. V tomto prípade si treba tiež dávať viac pozor na zápaly, infekcie a správne fungovanie vaječníkov či maternice. Pravidelné gynekologické prehliadky sú ešte dôležitejšie, ako je tomu u dievčat v puberte alebo u mladších žien.

Prečo je estrogén tak dôležitý hormón pre cyklus?

Estrogén je podstatný pre dospievanie v puberte, hormonálnu rovnováhu vplývajúcu na fyziologické aj psychogénne faktory a samozrejme v čase tehotenstva. Má význam aj pre libido a sexuálny apetít, podobne ako testosterón u mužov. Jeho hladina súvisí s priebehom menštruácie, pravidelnosťou cyklu a s tým spojenými príznakmi.

Dá sa nepravidelná menštruácia riešiť aj dlhodobo?

Túžba ženy po pravidelnosti cyklu je úplne prirodzená, no bohužiaľ nie vždy tak jednoducho naplniteľná. Hormonálna ochrana je v tomto smere síce mimoriadne efektívna, má však aj svoje negatíve a nežiaduce účinky. Na druhú stranu, faktory životosprávy, životného štýlu či užívania voľne podporných prípravkov si vyžadujú pre efekt čas.

Sú na menštruáciu lepšie prírodné či syntetické prípravky?

Či už rozmýšľate o jej oddialení a posunutí, alebo vám naopak ide o pravidelnosť, pre telo je vždy najlepšou voľbou prírodné a prirodzené pôsobenie. Práve preto sú prípravky založené na spomínaných fytoestrogénoch, rastlinách, minerálov, vitamínov a iných podobných látkach vždy lepšie. Ak sa ale nedá inak, siahnite aj po syntetických liekoch.

Aké najčastejšie nežiaduce účinky môžu mať?

Ak ide o užívanie hormonálnej ochrany, tá môže negatívne pôsobiť najmä na libido, suchosť vagíny alebo jej dostatočné prekrvenie a teda aj na komfort počas pohlavného styku. V prípade syntetických hormonálnych tabletiek určených iba na oddialenie menštruácie počítajte s nevoľnosťami, bolesťami hlavy a napätím v prsiach.

Na menštruáciu aj ženské problémy sú najlepšie bylinky

Pravidelnosť menštruačného cyklu a jeho priebeh môžete veľmi dobre ovplyvniť nielen zmenami jedálnička, lepšou životosprávou, zdravším životným štýlom či správnym užívaním hormonálnej ochrany, ale aj omnoho prirodzenejšie a dlhodobejšie. Kľúčom k úspechu je, podobne ako v prípade mužov a ich potencie či erekcie, príroda.

Na ženskú pohlavnú sústavu vplývajú do veľkej miery fytoestrogény, rastlinné látky, ktoré majú v organizme veľmi podobnú funkciu, ako ženské estrogény. Dokážu sa totiž naviazať na estrogénové receptory a podporujú zdravú hormonálnu reguláciu.

Okrem bylinkových čajov, ktoré sú známe už stáročia, ich viete vďaka pokroku vo vede využiť aj v omnoho modernejšej forme hotových tabliet či kapsúl.

Ide o voľne dostupné podporné prípravky, na ktorých kúpu nepotrebujete recept od lekára a ani absolvovať prehliadku u neho. V zložení kombinujú najčastejšie overené extrakty rastlín typu Damiána, Maca, Ženšen, Archangelika, Hloh, Vitex alebo Senovka spolu s minerálmi, vitamínmi a aminokyselinami na podporu hormonálnej rovnováhy.

Užívať sa dajú na dennej báze a dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov či rovno celý rok. Nejde o žiadne lieky na predpis, naopak, ich zloženie je 100 % prirodzené a teda aj bez nejakých vážnejších vedľajších účinkov. Veľkým plusom sú komplexné účinky!

Ako vybrať najlepší prípravok pre ženy a podľa čoho?

Rozhodli ste sa, že skúsite podporiť svoj menštruačný cyklus práve so spomínanými voľne dostupnými prípravkami? Spomedzi všetkých na trhu nemusí byť vôbec jednoduché nájsť ten najlepší, ktorý vám pomôže a bude mať zároveň účinné zloženie.

V prvom rade sa treba orientovať podľa kvality zloženia. To nesmie byť príliš široké, ale zároveň musí obsahovať správnu kombináciu rastlín, vitamínov a ďalších dôležitých látok. Sledujte ich pôvod, koncentráciu a celkový mix tak, aby sa dopĺňali. Kvalitný prípravok by mal určite obsahovať Macu, Damiánu, Ženšen a vitamíny skupiny B.

Druhým dôležitým signálom sú komplexné účinky:

 • v prvom rade by malo ísť o podporu hormonálnej rovnováhy
 • s tým súvisí zlepšenie pravidelnosti a priebehu menštruácie
 • dôležitý je aj dlhodobý účinok aj na libido, čiže sexuálny apetít
 • komplexné zloženie by malo podporiť aj energiu a vitalitu
 • dôležitá je pomoc s nervovým systémom aj potlačením únavy
 • pozitívom je tiež potlačenie príznakov PMS alebo menopauzy

Samozrejmosťou by mali byť dostupnosť bez predpisu od lekára a bezproblémové užívanie bez kontraindikácií či nežiaducich účinkov. Hoci na trhu nie je takýchto prípravkov veľa, niektoré značky stoja za pozornosť, napríklad Stoporex® Women.

Ide o tabletky určené špeciálne pre ženy bez ohľadu na vek, hoci najviac viditeľné účinky majú na libido u mladších žien a žien v strednom veku a pomáhajú aj na PMS alebo príznaky menopauzy. Majú jedno z najkvalitnejších zložení, užívajú sa každý deň aj viac mesiacov po sebe a nesprevádzajú ich žiadne vážnejšie negatívne vplyvy.

Zhrnutie na záver a skúseností s odďaľovaním menštruácie

Oddialenie menštruácie je zásah do menštruačného cyklu, ktorý nie je úplne prirodzený. Hoci si viete menštruačné krvácanie posunúť či oddialiť, robte tak iba keď je to naozaj nevyhnutné. Mať pravidelnú menštruáciu so zdravým priebehom je totiž to najlepšie, čo môžete pre svoju potenciu, plodnosť, libido aj celý sexuálny život a zdravie spraviť.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Ak sa už rozhodnete ju oddialiť s pomocou liekov, bez receptu od lekára sa nezaobídete. To platí pre špeciálne hormonálne tabletky, ktoré sú priamo určené na posunutie menštruačného krvácania, ako aj pre zmenu dávkovania hormonálnej ochrany.

Omnoho lepšou voľbou, aj keď nie až s takým zaručeným a presným výsledkom, sú niektoré tzv. babské rady typu bylinky, potraviny, vitamíny či nadmerný pohyb. Niektoré účinkujú viac, iné menej a môžu nástup menštruácie spomaliť iba o niekoľko dní. Na rozdiel od liekov a hormonálnej ochrany však nemajú žiadne nežiaduce efekty.

Pre sexuálne zdravie a kvalitu sexuálneho života je zdravá menštruácia absolútna priorita a práve preto sa ženy snažia všeobecne podporiť jej pravidelný priebeh.

Podporným prostriedkom, ako to dosiahnuť, sú aj prípravky so 100 % prírodným obsahom látok, presne ako je Stoporex® Women. Skúsenosti s jeho používaním ukazujú, že ženy sú spokojné s účinkami, bezproblémovým užívaním aj komplexným vplyvom na hormonálnu hladinu. Ak chcete podporiť svoju menštruáciu, určite ho skúste!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *