Erektilná dysfunkcia: čo to je, kedy vzniká a jej liečba

Erektilná dysfunkcia sa dá riešiť! Aké má príčiny, príznaky a ktoré faktory sú rizikové?

Strašiak, ktorého sa boja už nielen muži v strednom veku, ale aj mladšie ročníky. Tieň zlyhania, ktorý obchádza nejednu spálňu. Reč je o erektilnej dysfunkcii.

Kto si otvorí encyklopédiu alebo lekárske skriptá, dočíta sa, že ide o neschopnosť muža k pohlavnému styku. Na prvý pohľad chladná, technická a neosobná definícia skrýva omnoho viac. V mnohých prípadoch je za stratou sebavedomia a zhoršením kvality nielen sexuálneho, ale aj partnerského života. Problém tak má ďalekosiahle dôsledky.

O tom, aké príčiny má erektilná dysfunkcia, čo na kvalitu erekcie vplýva, ale aj o tom, ako s ťažkosťami bojovať, si povieme niečo viac v nasledujúcich riadkoch.

Ako funguje erekcia a ako vzniká stoporenie penisu

Erekcie, čiže stoporenie penisu, je prirodzený fyziologický dej, ktorý spočíva v prekrvení pohlavného údu, jeho stvrdnutá a následnom postavení do vzpriamenej polohy. Podnetom pre erekciu je sexuálne vzrušenie, ktoré môže mať rozličné podoby.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Najčastejšie ide o kombináciu viacerých foriem, konkrétne vizuálnej stimulácie a priameho fyzického kontaktu. Erekcia však môže vzniknúť aj na základe predstáv sexuálneho charakteru. Po tom, čo mozog vyšle signál o sexuálnom vzrušení, nastáva zvýšené prekrvenie toporivých telies v penisu, ktoré sú zodpovedné za samotnú erekciu.

Počas erekcie dochádza k nasledujúcim procesom:

 • následkom vzrušenia sa zvýši cirkulácia krvi v pohlavnej sústave
 • cievy, ktoré zásobujú penis krvou, sa rozšíria pre lepšie prekrvenie
 • v penise sa nachádzajú tri toporivé telesá, ktoré sú v pokoji otvorené
 • počas vzrušenia sa odtok krvi z nich uzavrie a začnú sa plniť krvou
 • výsledkom je spevnenie a zväčšenie toporivých telies a penisu
 • tento stav sa nazýva stoporenie pohlavného údu, čiže erekcia

Aby mohlo k stoporeniu prísť, musí v prvom rade nastať vzrušenie. Až jeho následkom sa aktivuje mechanizmus vzniku stoporenia, ktorý zahŕňa dostatočný prítok krvi do pohlavného údu a zároveň aj uzatvorenie odtoku krvi, čo závisí od toporivých telies.

Mužská erekcia je teda komplexný proces neuromuskulárneho charakteru, no zároveň so širším vplyvom. Na kvalite erekcie sa podieľajú anatomické štruktúry penisu, endokrinný systém, centrálna nervová sústava a kardiovaskulárny systém. Akýkoľvek problém v jednej z týchto oblastí môže viesť k stavu, ktorý sa nazýva erektilná dysfunkcia.

Definícia erektilnej dysfunkcie a čo to je

Ako erektilnú dysfunkciu možno označiť neschopnosť dosiahnuť či udržať stoporenie penisu dostatočne dlho a v takej kvalite, aby mohlo prísť k plnohodnotnému pohlavnému styku. Definícia hovorí o tom, že takýto stav by mal trvať aspoň 6 mesiacov.

Táto časová podmienka v podstate rozlišuje medzi občasnými ťažkosťami, ktoré môžu mať úplne objektívne a externé príčiny, a dlhodobým problémom, ktorý už nie je ani krátkodobý a ani náhodný. Vzhľadom na to, koľko mechanizmov a vplyvov sa podieľa na erekcii, je jednorazové zlyhanie prirodzené a to dokonca bez ohľadu na vek.

Erekcia je do veľkej miery priamo ovplyvniteľná, najmä ak ide o psychiku. Nervozita, stres, strach či únava, to všetko môže ovplyvniť vzrušenie a stoporenie.

Na druhú stranu, netreba  si zatvárať oči pred realitou. Podľa štatistík, problémy s erekciou má zhruba 20 % mužov vo svete a to v rôznej intenzite. Na Slovensku trpí poruchami stoporenia zhruba pol milióna mužov, čo je už dostatočná skupina na to, aby sa problém mohol prejsť mávnutím ruky. Platí to najmä pre staršie ročníky.

Príčiny a faktory, ktoré vplývajú na kvalitu erekcie

Ako vidíte, vek je jedným z dôležitých faktorov, z hľadiska štatistiky možno tým najviac viditeľným. Určite však nejde iba o tento jeden jediný vplyv, ktorý by mal dominantné postavenie z pohľadu kvality erekcie. Práve naopak, príčin, prečo môžete mať ťažkosti so svojim stoporením a teda aj sexuálnym životom, môže byť viac.

Toto sú tie, ktoré zohrávajú svoju úlohu najčastejšie:

Vek: Čím vyšší vek, tým vyššie riziko problémov s erekciou, ale aj celkovo s kvalitou sexuálneho života. Vek pochopiteľne vystupuje ako dôležitý faktor, už len preto, že s ním súvisí stav kardiovaskulárneho systému, kvalita krvného obehu a tiež hormonálna produkcia testosterónu. Tento hormón ovplyvňuje libido, potenciu aj erekciu.

Kardiovaskulárnej ochorenia: Ateroskleróza, vysoký krvný tlak alebo naopak nízky krvný tlak, problémy s cholesterolom aj oslabenie pružnosti a pevnosti ciev a žíl. Všetky tieto ochorenia a problémy ovplyvňujú zásadne erekciu a môžu byť za erektilnou dysfunkciou. Za viacerými z nich sú nezdravá životospráva, fajčenie aj priveľa alkoholu.

Problémy v pohlavnej sústave: Na kvalitu erekcie a riziko erektilnej dysfunkcie majú vplyv aj príčiny priamo v reprodukčnom systéme. Môže ísť o problémy s mechanizmom funkčnosti toporivých telies, no tiež zväčšená prostata, nádor na prostate, Peyronieho choroba týkajúca sa pohlavného údu, zápaly v močovej sústave aj zápal uzdičky a žaluďa.

Metabolické ochorenia: Ak máte cukrovku, trpíte nadváhou či obezitou alebo máte metabolický syndróm, je veľmi pravdepodobné, že problémy s erekciou vás už čoskoro neminú. Metabolické choroby majú zásadný vplyv na kvalitu sexuálneho života a do veľkej miery súvisia s nezdravým stravovaním alebo nedostatkom pohybu.

Hormonálne problémy: Narušenie hormonálnej rovnováhy, najmä s ohľadom na produkciu či hladinu testosterónu, môže mať na sexuálny život muža vážne dôsledky. Pokles tvorby testosterónu, užívanie hormonálnych liekov alebo poruchy v oblasti hypotalamu a hypofýzy vedú nielen k erektilnej dysfunkcii, ale aj k zníženiu sexuálneho apetítu.

Neurologické ťažkosti: Poruchy spánku, roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba ale aj užívanie liekov ovplyvňujúcich funkčnosť nervovej sústavy. To všetko sú faktory s negatívnym vplyvom na erekciu. V mnohých prípadoch na ne vplývajú aj omamné látky, ktoré majú priam devastačný vplyv na fungovanie nervového aparátu.

Psychogénne vplyvy: Okrem fyziologických faktorov treba vziať do úvahy aj tie psychogénne. Na erekciu a sexuálny život negatívne vplývajú stres, nervozita, depresívne stavy, dlhodobá podráždenosť a úzkosť, prepracovanosť, ale aj strach zo zlyhania. Ide o faktory, ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu krátkodobo aj dlhodobo.

Ako zistiť, že trpíte erektilnou dysfunkciou

Odbornú diagnostiku erektilnej dysfunkcie môže vykonať jedine lekár, či už urológ alebo sexuológ. K nim vás privedie opakované, pravidelné a dlhodobé zlyhávanie erekcie. Úlohou diagnostiky je stanoviť nielen diagnózu, ale aj to, aké má príčiny.

Základom je preto anamnéza, čiže zisťovanie symptómov. To zahŕňa zisťovanie ich intenzity aj časového obdobia, kedy sa prejavujú. Následne sa vykonáva fyziologické vyšetrenie pohlavného údu, semenníkov a kontroluje sa, či nie sú narušené nervové spojenia a prekrvenie pohlavnej sústavy. Súčasťou testov je aj laboratórne vyšetrenie krvi.

Práve z krvnej vzorky je možné určiť hladinu hormónov, koncentráciu cukru alebo elektrolytov v krvi. Testy sú doplnené o vyšetrenie vzorky moču a zobrazovacie vyšetrenia, najmä ultrazvuk. Nariadené môže byť aj meranie nočných erekcií.

Súčasťou diagnostiky je aj rozhovor týkajúci sa užívania liekov, životného štýlu alebo vplyvu psychogénnych faktorov. Až na základe takto komplexného vyšetrenia sa stanoví príčina alebo príčiny a môže sa pristúpiť k spôsobu riešenia problému. Väčšina mužov pochopiteľne má pred návštevou lekára ostych, no nie je treba sa ničoho báť.

Najčastejšie príznaky problémov a ťažkostí s erekciou

Nakoľko je diagnostika erektilnej dysfunkcie založená aj na anamnéze, dôležité je čo najskôr rozpoznať všetky možné symptómy. Tie sa nemusia nevyhnutne týkať iba samotného stoporenia, práve naopak, môže ísť aj o také prejavy, ktoré s erekciou nemusia navonok súvisieť. Ak sa však vyskytujú spoločne, ide  o vážny varovný signál.

Medzi symptómy problémov s erekciou patria tieto:

Zlyhávanie nástupu a udržania erekcie: Ak sa vám nedarí dosiahnuť stoporenie aj napriek sexuálnej snahy, prípadne, ak trvá príliš dlho, kým príde k erekcii, ide o prvý príznak ťažkostí s erekciou. Okrem zlyhávania pri nástupu sa môžu objavovať aj poruchy súvisiace s udržaním erekcie dostatočne dlhú dobu, prípadne s jej pravidelným oslabovaním.

Nedostatočná tvrdosť stoporenia: Ďalším problematickým prejavom, ktorý indikuje vážnejšie problémy, je nedostatočná pevnosť a tvrdosť penisu počas stoporenia. V dôsledku nedostatočného prekrvenia či udržania krvi v toporivých telesách penis stráca svoju vzpriamenú polohu a sťažuje sa jeho prienik do pošvy počas pohlavného styku.

Pokles libida a sexuálneho vzrušenia: Nepriamym signálom, že niečo nie je v poriadku, je aj pokles sexuálneho apetítu. Ak máte čoraz menej chuti na sex, zväčša za tým treba hľadať problémy s libidom spôsobené nedostatočnou hladinou testosterónu. Tento hormón zároveň ovplyvňuje aj pevnosť a výdrž erekcie, najmä pokiaľ ide o vzrušenie.

Ťažkosti týkajúce sa močenia: To, že prostata môže v mnohom ovplyvniť kvalitu erekcie a sexuálneho života, je už známa vec. To isté platí aj pre infekcie alebo zápaly močovej sústavy. Sledovať preto treba všetky príznaky, ktoré súvisia s prostatou alebo močovým ústrojenstvom, najmä časté močenie, bolesti, pálenie alebo rezanie.

Aké formy má liečba erektilnej dysfunkcie

Riešenie erektilnej dysfunkcie je vždy komplexný proces, ktorý sa musí zamerať na všetky jej rizikové faktory a možné príčiny. Liečba spočíva jednak v eliminácii negatívnych vplyvov a zároveň v podpore lepšieho prekrvenia toporivých telies v penise.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Čo sa týka podpory lepšieho prekrvenia, využívajú sa liečivá buď v injekčnej forme alebo vo forme perorálnych tabliet. V oboch prípadoch ide o zlepšenie roztiahnutia ciev vyživujúcich penis a zásobujúcich toporivé telesá krvou. Vďaka tomu príde k spriechodneniu ciev a zároveň k obnove mechanizmu uzatvorenia krvi v toporivých telesách.

Okrem toho sa využívajú aj niektoré ďalšie metódy:

 • krátkodobo môže pomôcť na prekrvenie vytvorenie podtlaku
 • za týmto účelom sa používajú vzduchové a vodné vákuové pumpy
 • dlhodobejším riešením sú penilné protézy, ktoré sa voperujú do penisu
 • ich zásluhou príde k zvýšeniu pevnosti a tvrdosti počas erekcie
 • ak sú za dysfunkciou cievne poruchy, rieši sa to operačne
 • ide o chirurgické zákroky a revaskularizačné operácie penisu

Súčasťou komplexných opatrení na podporu a zlepšenie stavu s erekciou by mala byť aj celková zmena životosprávy. Tá sa prejaví aj na libide alebo potencii.

Súčasťou riešenia problému by tak malo byť zdravšie stravovanie, najmä obmedzenie mastných, ťažkých, fast food, spracovaných a vyprážaných potravín. Pozor si treba dávať aj na solenie. Naopak, pravidelný pitný režim, ovocie, zelenina, orechy a ryby v jedálničku a tiež dostatok spánku, oddychu či pohybu, majú priaznivý vplyv na erekciu.

Lieky na erektilnú dysfunkciu, ako fungujú a aké majú účinky

Keď prišla koncom 90. rokov minulého storočia na trh známa „modrá pilulka“, spôsobilo to revolúciu v liečbe erektilnej dysfunkcie. Forma tabletky priniesla dostupnosť, jednoduché užívanie a takmer okamžité účinky, čo boli jej najväčšie benefity.

Tu sú charakteristiky liekov na erektilnú dysfunkciu:

Účinné látky a spôsob ich fungovania

Lieky podporujúce lepšie prekrvenie toporivých telies a teda riešiace erektilnú dysfunkciu fungujú na základe účinku látok z kategórie inhibítorov PDE5. Medzi tieto látky patria sildenafil, vardenafil, tadalafil alebo avanafil. Látky potláčajú enzým ukončujúci erekciu a pôsobia na roztiahnutie ciev a lepšie prekrvenie toporivých telies.

Najznámejšie značky liekov na trhu

Okrem prvej a najslávnejšej tabletky Viagra  je na trhu aj množstvo iných značiek liekov. Účinnú látku sildenafil okrem Viagry používa napríklad aj Sildenafil Mylan. Vardenafil sa nachádza v Levitre a Vivanze, Avanafil zas v Spedre. Tadalafil ako účinnú látku využíva Cialis a jeho generické značky, napríklad Tadalafil alebo Revestad.

Doba účinnosti a spôsob užívania

Prvé účinky na erekciu by sa mali objaviť zhruba do 60 minút od užitia tabletky. Účinnosť je podmienená sexuálnou stimuláciou a pevnejšiu erekciu by ste mali vidieť zhruba 4 až 6 hodín po užití. V prípade dlhodobo pôsobiacich látok, kam patrí Tadalafil, je možné aj každodenné užívanie a účinok trvá až do 24 hodín, aj keď postupom času slabne.

Vedľajšie a nežiaduce účinky a kontraindikácie

Tak, ako aj iné liečivá, aj lieky určené na erektilnú dysfunkciu majú svoje mínusy. Prvou skupinou sú kontraindikácie, nie sú napríklad určené mužom s ochoreniami srdca alebo krvného obehu. Druhou skupinou sú nežiaduce účinky, ktoré sú pomerne časté a nepríjemné. Ide napríklad o bolesti hlavy, začervenanie v tvári a búšenie srdca.

Praktické otázky z internetových fór a diskusií

Vzhľadom na veľmi početnú skupinu mužov, ktorých trápi erektilná dysfunkcia, sú internetové diskusie a fóra plné dotazov týkajúcich sa tohto problému. Množstvo otázok majú aj ich partnerky, ktoré sa zaujímajú najmä o spôsoby riešenia ťažkostí.

Prinášame vám preto odpovede na najčastejšie otázky:

Kedy lieky na erektilnú dysfunkciu dokážu pomôcť?

Ide o prípady, kedy je z nejakých dôvodov narušené dostatočné prekrvenie toporivých telies, čiže prekrvenie pohlavného údu. Ak je erektilná dysfunkcia výsledkom nejakého psychogénneho faktoru alebo ide o problém hormonálnej rovnováhy, nie sú už také účinné. Na prejav ich účinku je dôležitá aj dostatočná sexuálna stimulácia.

Majú na kvalitu erekcie vplyv aj užívané lieky?

Majú a dnes je známych už vyše 200 liekov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť fungovanie stoporenia a celkovo aj mužskú potenciu. Ide jednak o lieky z kategórie antidepresív a antipsychotík, ako aj o lieky na srdce, cievy či vysoký krvný tlak. Problematické sú tiež liečivá obsahujúce antiandrogény alebo anabolické steroidy.

Čo robiť, ak sú problémy s erekciou dlhodobejšie?

Ignorovanie príznakov, vrátane tých najmenej intenzívnych, je presne to, čo vás môže dostať do neriešiteľnej situácii. Ak trvajú ťažkosti s erekciou viac ako 6 mesiacov, je najvyšší čas začať sa nimi zaoberať. Vyskúšajte radikálnu zmenu životného štýlu a životosprávy v kombinácii s podpornými látkami. Ak ani to nepomôže, navštívte lekára.

Je možné erektilnej dysfunkcii nejako predchádzať?

Áno, hoci v prípade, že je podmienená vážnymi kardiovaskulárnymi, hormonálnymi či metabolickými faktormi, je to veľmi ťažké. To najlepšie, čo sa dá spraviť pre preventívnu podporu fungovania erekcie a kvality sexuálneho života, je mať dostatok pohybu, zdravý jedálniček a pravidelne používať afrodiziaka prírodného pôvodu.

Môžu na ťažkosti s erekciou pomôcť aj doplnky výživy?

Áno, môžu, ale záleží tiež od príčiny a od intenzity týchto problémov. Na úplnú erektilnú dysfunkciu spojenú s neschopnosťou stoporenia alebo vážnymi komplikáciami po jeho dosiahnutí vám však nezaberú. Pri bežných ťažkostiach, nielen s erekciou, ale aj s plodnosťou, potenciou a libidom, ale majú pozitívny vplyv.

Ako fungujú voľne dostupné podporné prípravky pre mužov

Okrem liekov, ktoré sú indikované lekárom a ich účinok je založený na inhibítoroch fosfodiesterázy typu 5, sú v ponuke aj iné možnosti. Na celkovú a komplexnú podporu erekcie a sexuálneho života existujú aj voľne dostupné produkty.

Tie majú najčastejšie formu perorálnych kapsúl, čiže spôsobom užívania sa nijako od spomínaných značiek neodlišujú. Sú však založené na inom type aktívnych látok, konkrétne na kombinácii afrodiziak v podobe extraktov a výťažkov rastlín, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Ide o látky prírodného pôvodu, ktoré sú prirodzené pre telo.

K ich hlavným benefitom patria tieto vlastnosti:

 • dostupnosť bez návštevy lekára a bez jeho receptu či predpisu
 • jednoduché užívanie, pravidelne každý deň aj príležitostne
 • prirodzené pôsobenie bez obsahu rizikových syntetických látok
 • žiadne vážnejšie kontraindikácie alebo vedľajšie účinky
 • komplexné pôsobenie celkovo na potenciu, nielen na erekciu
 • možnosť nákupu aj priamo z pohodlia domova iba cez internet

Ak sa rozhodnete skúsiť takto voľne dostupné podporné prípravky, potom odporúčame siahnuť práve po značke Stoporex®, či už po verzii Klasik alebo Prolong. Oba prípravky môžete pri užívaní kombinovať a navzájom sa v účinkoch dopĺňajú.

Vďaka nim viete podporiť kvalitnejšiu erekciu, ale aj spôsob ako zvýšiť libido, predĺžiť dobu pohlavného styku a zlepšiť potenciu. Založené sú na overených zložkách, napríklad ako sú Tribulus, Saw Palmetto, Maca, zinok, L-Arginín, L-Citrulín alebo Ashwaganda. Oproti konkurenčným prípravkom obsahujú silnejšiu koncentráciu a lepšiu kvalitu týchto látok.

Čo teda robiť, ak máte problém? Zopár rád na záver

Ťažkosti s erekciou nie sú ničím neobvyklým, či už máte 25 rokov, čerstvo po 40-tke alebo ste už v dôchodkovom veku. To najhoršie, čo môžete spraviť, je rezignovať na ich riešenie a ochudobniť sa tak o kvalitný sexuálny život, ktorý môžete viesť.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 

Občasné problémy, napríklad dlhší nástup erekcie alebo jej strata tvrdosti stoporenia, ešte nemusia byť dôvodom na paniku. Z času na čas sú prirodzené, najmä ak zoberieme do úvahy množstvo externých faktorov. V týchto prípadoch je najlepšie posilniť pozitívne vplyvy, hlavne týkajúce sa životosprávy, pohybu a zdravého jedálnička.

Dôležitú úlohu v sexuálnom živote hrajú aj afrodiziaka. Nájdete ich v potravinách, v korení, v niektorých nápojoch a v bylinkách známych už stovky rokov.

Ak budete hľadať komplexné a dlhodobé riešenie, práve podporné prípravky typu Stoporex® sú presne to, čo vám môže pomôcť. Majú komplexný vplyv, čiže nielen na ťažkosti s erekciou, ale aj na povzbudenie chuti do sexu, predĺženie výdrže v posteli či na lepšiu potenciu. Svojim zložením podporujú aj zdravé fungovanie prostaty.

Na záver máme pre vás ešte jednu radu: môže sa stať, že intenzita problémov s erekciou je bez odbornej pomoci neriešiteľná. Potom neváhajte a čo najskôr navštívte lekára. Čím skôr tak spravíte, tým lepšie vyhliadky na liečbu erektilnej dysfunkcie máte!

Zdroje:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Erectile_dysfunction
 2. https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)
 3. https://medlineplus.gov/erectiledysfunction.html
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *