Čo je predčasná ejakulácia, aké má príčiny a príznaky, ako ju riešiť a aká je liečba?

Dostatočne dlhá výdrž v posteli je cieľom každého muža. Čo však robiť v prípade, ak príde k vyvrcholeniu skôr, ako by ste si to želali vy alebo vaša partnerka?

Predčasná ejakulácia je problém, ktorý trápi podľa štatistík 10 až 20 % mužov. Nejde o problém typický pre nejakú skupinu, práve naopak, príliš rýchle vyvrcholenie môže postihnúť každého. Ak nedokážete vydržať do orgazmu dlhšie ako niekoľko minút, potom sa tento jav týka aj vás, najmä v prípade, ak sa to opakuje pravidelne.

Dobrou správou je, že aj na tento problém existuje odpoveď. Aké príčiny predčasná ejakulácia má, aké sú jej príznaky a prejavy, čo všetko vplýva na výdrž v posteli, ale aj to, ako to riešiť a čo všetko zahŕňa jej liečba, si povieme v ďalších riadkoch.

Čo je ejakulácia, čo jej predchádza a kedy nastáva

Ejakulácia je prirodzeným fyziologickým procesom, ktorý je vyvrcholením pohlavného styku. Počas neho dochádza k výstreku semena, ktoré obsahuje mužské pohlavné bunky, čiže spermie, pričom ide o sexuálne uspokojenie formou orgazmu.

 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex Delay sprej na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!
 • Stoporex Prolong + Delay na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Prolong + Delay sprej

  41,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!

Kým ejakulácia je záverom styku, jeho úvodom je sexuálna stimulácia. Ide o vzrušenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou sexuálnou túžbou. Po ňom nasleduje erekcia, ktorá je zas prirodzenou fyzickou reakciou a počas ktorej sa naplnia toporivé telesá v penise krvou. To vedie k zvýšeniu objemu a tvrdosti penisu počas doby pohlavného styku.

Tento jav sa nazýva erekcia a celé to prebieha takto:

 • pri vzrušení dochádza k podráždeniu nervových zakončení
 • dochádza k nahromadeniu krvi v toporivom tkanive penisu
 • nasleduje dráždenie penisu a tým sa zvyšuje sexuálna túžba
 • stúpajúce vzrušenie aktivuje signály do mozgu pre vyvrcholenie
 • dochádza k svalovým kontrakciám a ejakulácii cez močovú trubicu

To, kedy príde k ejakulácii, závisí od viacerých faktorov, vrátane veku, sexuálnej aktivity, hladiny testosterónu aj stresu.  Vo všeobecnosti sa považuje za zdravú ejakuláciu, ak ju dosiahnete po 10 až 20 minútach od začiatku sexuálneho dráždenia. Vždy to však bude odlišné a tak je to v poriadku, individuálny priebeh je celkom prirodzený.

Predčasná ejakulácia, jej príznaky a čo hovorí definícia

Nie každý spôsob ejakulácie je však zdravý a príkladom toho, ako to vyzerať nemá, je predčasná ejakulácia. Ide o sexuálnu poruchu, ktorá sa prejavuje rýchlym vyvrcholením počas pohlavného styku alebo masturbácie, obvykle do 1 až 5 minút od začiatku dráždenia alebo sexuálnej stimulácie. Tá môže byť fyzická, čiže priama, ale aj nepriama.

Z hľadiska definície ide o nedostatočnú kontrolu nad procesom vzrušenia a ejakulácie, pričom tí, ktorí trpia predčasnou ejakuláciou, obvykle nemôžu dosiahnuť sexuálnu spokojnosť pre seba ani partnera. Negatívny vplyv je teda na intimitu aj vzťah.

Podľa pôvodu môže byť predčasná ejakulácia primárna, čo znamená, že je prítomná už od narodenia, najčastejšie je geneticky či anatomicky podmienená. Druhou formou je sekundárna predčasná ejakulácia, ktorá sa naopak nevyskytuje od narodenia, ale sa vyvinie po určitom čase, keď ste nemali muž pôvodne žiadne problémy s vyvrcholením.

Najčastejšie sa tak deje postupne, keď sa začína skracovať doba sexuálneho aktu alebo doba od začiatku stimulácie až po vyvrcholenie. Najskôr nemusíte problém spozorovať vôbec, potom sa vyskytuje iba občas, no vždy sa zhoršuje a to kontinuálne.

Aké sú jej príčiny a ktoré faktory sú rizikové

Príčiny predčasnej ejakulácie a rizikové faktory spojené s touto sexuálnou poruchou závisia jednak od formy, ale aj od niektorých okolností, ktoré sa môžu počas života meniť. Ide o vnútorné aj o vonkajšie faktory, ktoré môžu zhoršovať priebeh.

Medzi tie, ktoré zohrávajú svoju úlohu, patria tieto:

Nepravidelný pohlavný styk a vysoké libido: Faktory ako nepravidelný pohlavný styk alebo vysoké libido sú veľmi časté pre predčasnú ejakuláciu. Zvýšená sexuálna túžba aj dlhé obdobie sexuálnej abstinencie môžu vyvolať zníženú kontrolu nad ejakulačným procesom a rýchle vyvrcholenie. Ide však o občasné alebo krátkodobé vplyvy.

Krátka uzdička alebo tvar penisu: Ďalšou možnou príčinou predčasnej ejakulácie môže byť práve krátka uzdička, ktorá zvyšuje citlivosť oblasti žaluďa na stimuláciu. Podobne to platí aj pre anatomickú anomáliu tvaru penisu, žaluďa alebo uzdičky, čo môže tiež viesť k vyššej reakcii na stimuláciu tejto oblasti a následne k rýchlemu orgazmu.

Zápaly prostaty, predkožky alebo žaluďa: Tieto zápaly môžu spôsobiť podráždenie a citlivosť v konkrétnej oblasti penisu, prípadne k ochabnutiu svalstva, ktoré kontroluje erekciu a jej výdrž. V tomto prípade ide o krátkodobý faktor, ktorý má vonkajší pôvod, pričom sa prejavuje začervenaním, ťažkosťami s močením alebo pálením.

Ochabnuté svalstvo panvového dna: Slabé svaly oblasti panvového dna môžu veľmi rýchlo narušiť kontrolu nad ejakulačným procesom a prispieť k rýchlemu vyvrcholeniu. K ich ochabnutiu dochádza aj vplyvom veku, ale aj vplyvom problémov s prostatou či zlým životným štýlom. Okrej ejakulácie ovplyvnia aj kvalitu erekcie.

Stres, nervozita a psychické faktory: Emocionálny tlak a psychické faktory majú výrazný podiel na kontrole vyvrcholenia, ale aj na vzniku, tvrdosti a udržaní stoporenia penisu. Medzi tie, ktoré sú najčastejšie v tejto oblasti, patria stres, nervozita, depresívne stavy, stavy smútku alebo podráždenosť, viaceré z nich však môžu byť krátkodobejšie.

Zvýšená citlivosť nervového systému: Keď sú nervové zakončenia v oblasti genitálií alebo erotogénnych zón príliš citlivé, dochádza k intenzívnejšiemu vnímaniu akéhokoľvek dráždenia. To následne vedie k predčasnej alebo príliš rýchlej ejakulácii, pričom kontrola vyvrcholenia je v takomto prípade vôľou alebo priamo nemožná.

Čo zahŕňajú vyšetrenie a diagnostika u lekára

To, či sa jedná o problém s predčasnou ejakuláciou alebo iba menej závažné krátkodobé zhoršenie tej aktuálnej, vie so 100 % istotou povedať iba lekár. Odborná diagnostika je komplexným procesom, ktorý zahŕňa analýzu sexuálneho zdravia, vrátane anamnézy. Tá pozostáva s rozhovorom a skúmaním príznakov a priebehu zhoršenia.

 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex Delay sprej na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!
 • Stoporex Prolong + Delay na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Prolong + Delay sprej

  41,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!

Následne sa vyhodnocuje prítomnosť fyzických faktorov. Ide o zápaly, infekcie a vyšetrenie tvaru penisu, vrátane anatomických odchýlok. Súčasťou je aj vizuálne a palpačné zhodnotenie stavu a zdravia genitálií, vrátane citlivosti na stimuláciu v tejto oblasti.

Diagnostika zahŕňa aj vyšetrenie psychologických vplyvov spomínaných vyššie, rovnako tak aj vyšetrenie možného vplyvu liekov alebo syntetických látok, ktoré užívate. Skúma sa tiež celková citlivosť nervového systému špecializovaným vyšetrením na elektrické impulzy, čo pomôže odhaliť možnú príčinu zvýšenej citlivosti nervových zakončení.

Ak existuje podozrenie na hormonálnu nerovnováhy, najmä s ohľadom na testosterón, vykoná sa krvné meranie hladiny tohto hormónu. Súčasťou vyšetrenia je aj vylúčenie iných možných sexuálnych porúch a zdravotných problémov s vplyvom na erekciu.

Lieky na predčasnú ejakuláciu aj chirurgické riešenie

Medzi často využívané lekárske možnosti riešenia predčasnej ejakulácie patria lieky. Môže ísť buď o všeobecné antidepresíva, alebo o lieky, ktoré obsahujú účinné látky znižujúce citlivosť nervov v penisových tkanivách a teda aj vnímanie vzrušenia.

Medzi účinné látky, ktoré takéto lieky využívajú, patrí napríklad Dapoxetín zo skupiny selektívnych inhibítorov spätného odchytávania serotonínu. Cieľom je zlepšiť ovládanie a kontrolu vyvrcholenia a predĺžiť čas do ejakulácie a to práve zvýšením hladiny serotonínu. Táto látka dokáže spomaliť prenos nervových vzruchov počas styku.

Pokiaľ ide o lieky tohto typu, mali by ste vedieť, že:

 • sú vhodné pre dospelých mužov od 18 do 60 až 64 rokov
 • určené sú pre mierne až stredne ťažkú formu predčasnej ejakulácie
 • štandardne sa užívajú 1 až 3 hodiny pred pohlavným stykom
 • hrozia však pri nich kontraindikácie alebo nežiaduce účinky
 • ide o zníženú citlivosť penisu, bolesť hlavy, závrate a nevoľnosť

V prípade príliš krátkej uzdičky alebo celkovo vyššej citlivosti na stimuláciu je alternatívou aj chirurgické riešenie. Tento výkon sa vykonáva ambulantne pod miestnou anestéziou a počas operácie sa odstraňujú časti uzdičky a deformovaných tkanív na penise. Alternatívou k tomu je obriezka, vďaka ktorej žaluď po zákroku postupne znecitlivie.

Ako na prirodzené predĺženie ejakulácie aj prevenciu?

Dosiahnutie dlhšieho a rovnako tak aj uspokojivejšieho sexuálneho zážitku môže byť pre mužov s problematickou ejakuláciou priam nedosiahnuteľný cieľ. To isté platí aj v prípade postupného zhoršovania stavu a skracovania doby výdrže styku.

Na predĺženie aj prevenciu máte niekoľko možností:

Vyriešenie zápalov, infekcií a ďalších problémov

V prvom rade sa treba zamerať na chorobné a zdravotne problematické faktory týkajúce sa pohlavnej sústavy či penisu ako takého. Ide o vyriešenie zápalov a infekcií penisu a prostaty, riešenie krátkej uzdičky alebo anatomických deformácií penisu či príliš vysokého testosterónu, ktorý zvyšuje sexuálny apetít a citlivosť na dráždenie.

Kegelove cviky na posilnenie panvového dna

Tieto cviky zamerané na stiahnutie a uvoľnenie svalov panvového dna sa môžu cvičiť jednoducho kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí stlačiť svaly, akoby ste chceli zadržať moč a potom ich uvoľniť. Opakovanie cvikov denne počas 10 až 15 minút môže pomôcť posilniť panvové svaly a výrazne zlepšiť kontrolu nad vašou ejakuláciou.

Masters-Johnson technika na dlhšiu výdrž

Ešte lepšou je táto technika zahŕňa kontrolu ejakulácie prostredníctvom stiahnutia oblasti žaluďa v mieste uzdičky. Keď sa blíži vyvrcholenie, stačí palcom a ukazovákom zatlačiť na žaluď z prednej strany aj z tej zadnej, kde sa nachádza uzdička. Cieľom je pôsobiť tlakom na uzdičku tak, aby prišlo k prerušeniu vzrušenia a výronu semena.

Prerušovanie pohlavného styku technikou Stop – Start

Pri tejto technike spomalíte alebo zastavíte stimuláciu penisu v okamihu, keď sa cítite blízko vyvrcholenia. Potom po krátkej prestávke pokračujete v aktivite, pričom na prerušenie stačí jednoducho zastaviť ten druh dráždenia, ktorý zvyšuje vzrušenie. Ide o dlhodobé cvičenie, ktorého cieľom je kontrola nad ejakuláciou a dlhšia doba erekcie.

Častejší pohlavný styk a zmiernenie stresu a napätia

Pravidelný a častý pohlavný styk má priaznivý vplyv na zvýšenú hladinu testosterónu, čiže aj libido, rovnako tak pomáha uvoľniť napätie a stres. Dôležitý je aj pre získanie lepšej kontroly nad ejakuláciou, vzrušením, dráždením a tiež na podporu erekcie. Sekundárne sa snažte obmedziť stres a napätie aj inak, napríklad jogou a cvičením.

Spreje na penis s lokálnym vonkajším použitím

Na predĺženie výdrže a oddialenie vyvrcholenia sú určené znecitlivujúce spreje s priamym použitím na pohlavný úd. Tie obsahujú prírodné látky s anestetickým, upokojujúcim a chladivým účinkom na sliznicu penisu, rovnako tak látky s tonizujúcim vplyvom na zníženie citlivosti na sexuálnu stimuláciu. Dostupné sú voľne a bez receptu.

Prírodné prípravky vo forme tabliet a kapsúl

Okrem sprejov môžete siahnuť aj po perorálnych podporných prípravkoch na predĺženie erekcie a doby do ejakulácie. Svojimi účinkami a zložením sú najviac prirodzenou cestou tabletky a kapsuly obsahujú bylinné extrakty zmierňujúce citlivosť na sexuálne dráždenie a predĺžujúce prekrvenie penisu počas erekcie a doby pohlavného styku.

Aké otázky a dotazy od mužov a žien sú najčastejšie?

Hoci predčasná ejakulácia nie je taká častá, ako erektilná dysfunkcia, aj tento problém sa čoraz viac dostáva do pozornosti na internetových fórach alebo v diskusiách. V nasledujúcich riadkoch preto poskytneme ucelený pohľad na najčastejšie témy.

 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex Delay sprej na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!
 • Stoporex Prolong + Delay na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Prolong + Delay sprej

  41,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!

Medzi také patria nasledovné otázky a komentáre:

Aké sú dlhodobé dôsledky nevyriešenej predčasnej ejakulácie?

Mnoho mužov tento problém ignoruje, výsledkom čoho je znížená sexuálna spokojnosť, frustrácia a možné problémy v intímnych vzťahoch. Nevyriešená predčasná ejakulácia môže tiež mať negatívny vplyv na sebavedomie a psychické zdravie mužov, zvyšuje stres a nervozitu a ak sa opakuje pridlho, tak aj sexuálny apetít a libido.

Môže mať vplyv na plodnosť a schopnosť otehotnieť?

Predčasná ejakulácia nemá priamy vplyv na plodnosť a schopnosť ženy následne otehotnieť, pretože aj pri tejto ejakulácii sa uvoľňuje dostatočné množstvo spermií. Problémom môže byť iba načasovanie, keďže k ejakulácii príde pomerne skoro. Horšie je, ak je tento stav sprevádzaný problémami so zdravím či množstvom spermií.

Aké sú výsledky liečby a ako dlho trvá zlepšenie?

Akákoľvek liečba musí byť individuálna, či už ide o farmakologický alebo chirurgický variant. V oboch prípadoch by sa mali účinky dostaviť okamžite, no ich intenzita môže byť odlišná. Kým pri liekoch treba počítať aj s vedľajšími vplyvmi a nutnosťou zvyknúť si na ich užívanie, po chirurgickom zákroku rátajte s pár týždňami oddychu.

Existujú nejaké vedľajšie účinky pri používaní liekov?

Áno, tak, ako aj v prípade iných liekov, aj používanie liekov na predčasnú ejakuláciu môže spôsobiť niektorým mužom nežiaduce účinky. Najčastejšie ide o znecitlivenie penisu, zníženú citlivosť počas sexuálneho styku, podráždenie kože, bolesti hlavy, nevoľnosť alebo začervenanie v tvári. O všetkom sa preto poraďte so svojim lekárom.

Sú lepšie voľne dostupne prípravky alebo lieky?

To závisí od situácie. V prípade, ak ide o anatomický problém, trvalým riešením je lekársky zásah, či už chirurgicky alebo liekmi. V ostatných prípadoch však môžu pomôcť aj režimové opatrenia alebo voľne dostupné prípravky, ktoré obsahujú prírodné zložky, sú dostupné bez lekárskeho predpisu, nemajú vedľajšie účinky a sú dlhodobé.

Podporte svoju výdrž a predlžte ejakuláciu silou prírody

Problémy v sexuálnom živote sú čoraz častejšie a to vrátane predčasnej ejakulácie. Pre mužov aj pre ich partnerky je vždy dôležité dosiahnuť uspokojivý sexuálny zážitok a práve dĺžka výdrže, vrátane erekcie alebo oddialenia vyvrcholenia, je kľúčová.

Jedným z najviac prirodzených riešení je využiť prírodu, bylinky, s účinkom buď na predĺženie styku alebo na zmiernenie negatívnych vplyvov na ejakuláciu.

Medzi overené rastliny patrí napríklad Ashwagandha, bylinka, ktorá je tradične využívaná v ázijskej medicíne na podporu mužského sexuálneho zdravia. Obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú zlepšiť krvný obeh, zvýšiť hladinu testosterónu v organizme a zároveň prispievajú k zníženiu stresu a nervozity, čiže zlých vplyvov na ejakuláciu.

Podobne pôsobí aj Maca, jedno z najúčinnejších prírodných afrodiziak. Okrem toho, že podporuje libido, má priaznivý vplyv na dĺžku erekcie a to lepším prekrvením penisu. Takto pôsobia aj iné byliny, napríklad Ovos siaty a Ľubovník bodkovaný.

Obe rastliny obsahujú tiež prírodné zložky, ktoré pomáhajú znížiť vplyv stresu, nervozity a citlivosť nervového systému. To zmierni nadmerné sexuálne vzrušenie a zlepší kontrolu vyvrcholenia. Výhodou je, že tieto byliny môžu pôsobiť aj spolu, najmä ak sa rozhodnete využiť ich prirodzenú silu cez hotové prírodné prípravky.

Tabletky aj spreje ako podporné prípravky pre mužov

Vyššie spomínané extrakty sú čoraz viac používané aj v prírodných podporných prípravkoch určených pre mužov a to práve s cieľom zlepšiť sexuálny zážitok, predĺžiť dobu erekcie a oddialiť ejakuláciu. Dostupné sú voľne bez lekára či receptu.

Ak ide o perorálne tablety, v tomto smere vyniká Stoporex® Prolong zameraný na predĺženie stoporenia penisu a oddialenie príliš rýchleho vyvrcholenia. Obsahuje spomínané extrakty rastlín Maca a Ashwagandha, ktoré sú obohatené o minerál Zinok na podporu libida a aminokyseliny L-Arginín a L-Citrulín pre lepší krvný obeh v penise.

Medzi charakteristiky Stoporex® Prolong patria:

 • možnosť použitia bez lekárskeho predpisu alebo vyšetrenia
 • komplexná podpora pevnejšej a predovšetkým dlhšej erekcie
 • zloženie pôsobiace aj na libido, nervový systém a dráždenie
 • ľahké zakúpenie prípravku z pohodlia domova cez internet
 • praktické užívanie vo forme kapsúl v jednej dávke 3 kapsúl
 • bezproblémové používanie dlhšiu dobu bez ďalších rizík

Vonkajším riešením s lokálnou aplikáciou pred stykom a priamo na penis je zas Stoporex® Delay. Je vhodný pre všetkých mužov bez ohľadu na vek, ktorí chcú zlepšiť výkon v posteli, jeho cieľom je podpora vytrvalosti a predĺženie doby do ejakulácie.

Jeho sprejová forma umožňuje jednoduché použitie priamo na pohlavný úd a potom už len počkať na zníženie citlivosti. Aj v jeho prípade ide o prírodný prípravok s obsahom extraktov rastlín Ľubovník či Ovos, ktoré sú doplnené o ďalšie látky, vrátane anestetickej zložky Laureth 9. Používanie je možné dlhodobo a tiež bez receptu od lekára.

Aké sú skúsenosti mužov s riešením + zhodnotenie

Skúsenosti mužov s riešením predčasnej ejakulácie sú individuálne a vždy závisia od príčiny, priebehu, príznakov a rizikových faktorov. Najhoršie sa riešia vrodené prípady, kedy ide o problém s uzdičkou, žaluďom, tvarom penisu či vyššou citlivosťou.

 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex Delay sprej na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!
 • Stoporex Prolong + Delay na oddialenie ejakulácie

  Stoporex® Prolong + Delay sprej

  41,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!

Naopak, ak je problém s predčasnou ejakuláciou spôsobený faktormi typu vysoký testosterón, zápaly či infekcie, málo sexuálnej aktivity alebo stres, nervozita či napätie, riešenie má vyššiu šancu na úspech. Ten však nepríde ihneď, naopak, dôležitá je trpezlivosť a využitie metód, ktoré sú síce dlhodobé, ale o to prirodzenejší a lepší efekt majú.

Netreba sa báť skúsiť ani cvičenia na kontrolu ejakulácie či erekcie, napríklad ako sú Kegelove cviky, technika Štart – stop alebo metóda Masters-Johnson. Ako rýchle a dočasné riešenie môžu pomôcť prezervatívy napustené znecitlivujúcimi látkami.

Ako ukazujú skúsenosti mužov, veľmi dobrú účinnosť majú aj podporné prípravky v podobe perorálnych tabliet a sprejov na penis určené na oddialenie ejakulácie.

Tieto prípravky neobsahujú žiadne rizikové syntetické látky a ich použitie je prirodzené, bez vážnejších nežiaducich účinkov a dlhodobo pozitívne. Medzi značky, ktoré sa tešia veľkej popularite na našom trhu, patria napríklad Stoporex® Delay a Stoporex® Prolong. Vyskúšajte ich aj vy v praxi a uvidíte, že pozitívne referencie neklamú!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *