Čo znamená zväčšená prostata, aké má príčiny, príznaky zväčšenia a aká je najlepšia liečba?
Zväčšenie prostaty je jav, ktorý nemusí trápiť iba mužov po 40-ke, ale objaviť sa môže aj v mladom veku. Ide o prejav aj problém súčasne, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny. Ak ste začali práve premýšľať o tých najhorších, nemusíte hneď prepadať panike. Väčšina zväčšení predstojnej žľazy je nezhubná, čiže sa nejedná o tak obávanú rakovinu.
Na druhú stranu, podceniť tento stav sa nevypláca, nakoľko súvisiace symptómy sú veľmi nepríjemné. Dlhodobé zanedbanie môže priniesť rôzne infekcie a zápaly.
Aké sú príčiny, rizikové faktory, prejavy a ako k zväčšeniu prostaty dochádza, to si povieme v nasledujúcich riadkoch. Zameriame sa aj na prevenciu zväčšenia a v prípade riešenia si povieme, aká prírodná liečba je najlepšia a aké bylinky vám pomôžu.
Obsah
- 1 Prostata, jej funkcie, čo ovplyvňuje a čo ovplyvňuje ju
- 2 Zhubné vs. nezhubné zväčšenie a rozdiel medzi nimi
- 3 Príčiny a rizikové faktory, ktoré môžu stav zhoršovať
- 4 Ktoré príznaky a prejavy sú pre zväčšenie typické
- 5 V čom spočíva vyšetrenie a ako prebieha diagnostika
- 6 Liečba zväčšenej prostaty a aké máte možnosti
- 7 Diskusné príspevky, komentáre a otázky mužov z internetu
- 8 Bylinky pomáhajú na prevenciu aj podporu prostaty
- 9 Prírodná liečba a jej moderná forma cez prípravky pre mužov
- 10 Ako na prevenciu a skúsenosti s riešením zväčšenej prostaty
Prostata, jej funkcie, čo ovplyvňuje a čo ovplyvňuje ju
Predstojná žľaza, predstojnica alebo prostata, to všetko je pomenovanie pre ten istý orgán vo veľkosti orecha, ktorý je dôležitou súčasťou mužskej pohlavnej sústavy. Je dôležitá pre plodnosť a zloženie ejakulátu, no zároveň ovplyvňuje priebeh močenia.
Ide o žľazu, ktorá sa nachádza tesne pod močovým mechúrom a jej horná plocha sa dotýka spodiny mechúra. Žľazou prerastá rozšírená časť močovej rúry vo vretenovitom tvare, čo znamená, že akékoľvek fyziologické zmeny na nej sa prejavia aj na fungovaní močovej sústavy. Celkovo sa v prostate nachádza 30 až 50 vnútorných žliazok.
Ak ide o funkcie a význam, pre prostatu platí, že:
- ide o žľazu, v ktorej sa vytvára tekutina v podobe sekrétu
- ide o prostatický sekrét, ktorý je u muža súčasťou ejakulátu
- tento sekrét podporuje zdravé prostredie dôležité pre spermie
- umožňuje ich mobilitu v ejakuláte a dotvára optimálne pH
- sekrét tvorí zhruba tretinu objemu celého mužského ejakulátu
- zároveň zvlhčuje celú vnútornú sliznicu močovej trubice
V zdravej veľkosti dosahuje žľaza maximálny rozmer do 4 cm, jej rozmery sú spravidla vo veľkosti 2 x 3 x 4 cm. Do tejto veľkosti dorastá počas pohlavného dospievania chlapcov, čo býva do 17. až 18. roku života. Jej zdravá hmotnosť je do 20 gramov.
Na jej fungovanie vplývajú tri dôležité faktory: vek, hladina testosterónu a zdravie močovej sústavy. Samotná prostata zas vplýva na mužskú plodnosť a do istej miery tiež na zdravé a správne fungovanie močového systému. Okrem toho môže mať význam aj v sexuálnom živote, jej stimulácia môže mužom spôsobovať sexuálne vzrušenie.
Zhubné vs. nezhubné zväčšenie a rozdiel medzi nimi
Zväčšenie prostaty môže byť podľa pôvodu buď zhubné alebo nezhubné. Tak, ako je tomu aj v prípade iných orgánov, zhubne zväčšená prostata je následkom nezdravých zmien jej buniek, čo vedie k ich abnormálnemu správaniu a vytvoreniu nádoru.
Ten potom v prostate a časom aj mimo nej napáda zdravé bunky a rozširuje sa. Na úvod je pritom zhubné zväčšenie predstojnej žľazy bez akýchkoľvek príznakov a keď sa prejavia, býva už často neskoro. Ide najmä o ťažkosti s močením, bolesti v oblasti dolnej časti panvy, neskôr aj bolesti v krížoch, nadmernú únavu a stratu chuti do jedla.
Ak sa objavia krv v ejakuláte, bolesti počas ejakulácie alebo dokonca ťažkosti s erekciou, ide o neklamné symptómy, že zhubné zväčšenie je už v pokročilej fáze.
Rozoznať zhubné a nezhubné zväčšenie prostaty iba podľa príznakov nie je možné na 100 %. Aj v tom druhom prípade sa totiž objavujú ťažkosti s močením, najmä pálenie a bolesti počas močenia, problémy s prúdom moču, častejšie nutkanie na močenie alebo dokonca aj samovoľný únik moču a s tým spojené ťažkosti s jeho kontrolovaním.
Najviac postihnutou skupinou sú v oboch prípade muži vo veku nad 50 rokov. U nich dochádza aj k rozvoju najčastejších komplikácií v prípade zväčšenia a to jednak k problémom so vznikom a udržaním erekcie, ale aj k problémom s inkontinenciou.
Príčiny a rizikové faktory, ktoré môžu stav zhoršovať
Vyšší vek je prirodzeným faktorom pre celkové zhoršenie zdravotného stavu, no v prípade prostaty to platí ešte viac. Zďaleka sa však nejedná o jediný vplyv alebo príčinu, ktorá má svoj podiel na zväčšení prostaty a komplikáciách, ktoré sú s tým spojené. Takých je omnoho viac a niektoré súvisia so životným štýlom alebo aj inými chorobami.
Tu sú tie faktory a príčiny, ktoré majú najväčší podiel:
Nadprodukcia dihydrotestosterónu: Hlavnou príčinou benígnej hyperplázie prostaty je zvýšená hladina dihydrotestosterónu. Ide o látku vznikajúcu ako metabolit známeho mužského pohlavného hormónu testosterón. Táto látka sa môžete v bunkách predstojnej žľazy hromadiť, stimuluje rast jej tkaniva a výsledkom je jeho zväčšenie.
Vek: Ako bolo povedané už na úvod, najčastejším rizikovým faktorom je vek. Čísla hovoria v tomto prípade jasne, zväčšenie predstojnej žľazy sa dotýka najmä starších mužov. Väčšina ochorení pripadá na vekovú kategóriu nad 40 rokov, osobitne ak ide o vek 50 rokov a viac, kde ňou môže trpieť až 50 % populácie. Postihuje však aj mladších.
Dedičnosť a predispozícia: Veľký počet prípadov benígneho zväčšenia prostaty pripadá na mužov, ktorí majú pozitívnu rodinnú anamnézu vzhľadom na toto ochorenie. Genetická predispozícia výrazne zvyšuje riziko vzniku zväčšenia alebo jeho skoršieho nástupu a môže niekedy „prevážiť“ aj pozitívne pôsobenie na zdravšiu životosprávu.
Zlá životospráva: Výrazným faktorom s vplyvom na fungovanie prostaty je aj životospráva. Fajčenie, nedostatok prirodzeného pohybu a sedavé zamestnanie a konzumácia alkoholických nápojov majú zlý vplyv na jej zdravie. Do poslednej kategórie patrí aj toľko obľúbené pivo, ktoré navyše obsahuje fytoestrogény potláčajúce vplyv testosterónu.
Jedálniček a pitný režim: Na zdravie a fungovanie prostaty má vplyv aj jedálniček a pitný režim. Pozor si treba dať predovšetkým na korenené jedlá, potraviny s vysokým objemom živočíšnych tukov a tie, ktoré obsahujú fytoestrogény, ktoré negatívne vplývajú na testosterón. Problematické je aj nadmerné pitie kávy a močopudných nápojov.
Hormonálne zmeny: Keďže na fungovanie prostaty vplýva hladina hormónu testosterón a jeho následná premena na dihydrotestosterón, môžu byť rizikom aj vážnejšie hormonálne zmeny. U mužov súvisia predovšetkým s obdobím andropauzy, čo je niečo podobné ako ženská menopauza, kedy môže prísť k nerovnováhe hormónov.
Ktoré príznaky a prejavy sú pre zväčšenie typické
Vzhľadom na umiestnenie prostaty na dne panvy a v tesnej blízkosti močového mechúra a močovej trubici, akékoľvek zmeny jej tvaru, stavu alebo zdravia sa prejavia práve močením. Príznaky môžu byť spočiatku nebadané a občasne, no zhoršujú sa postupom času a sú viditeľné čoraz viac. Niektoré môžu poukázať aj na zápal či infekciu.
Zväčšenie prostaty má najčastejšie tieto symptómy:
- časté nutkanie na močenie a tiež problém s jeho začiatkom
- slabší prúd počas močenia a pocit neúplného vymočenia sa
- prerušované močenie, ktoré môže niekedy trvať príliš dlho
- pocity bolesti, pálenia alebo rezania počas močenia
- bolesti v oblasti močového mechúra, panvy a chrbta dolu
- neskôr sa môžu objaviť bolesti cez ejakuláciu a únik moču
Rastúca prostata najviac a najčastejšie tlačí na močový mechúr a utláča močovú trubicu, preto sú aj spomínané príznaky obvykle spojené práve s ťažkosťami počas močenia. Sekundárne však na to nadväzujú ďalšie prejavy, ktoré ohrozujú aj pohlavný život.
Zúženie močovej trubice je spravidla spojené so zvýšením infekcie a zápalu v tejto oblasti, to isté platí pre neúplné vyprázdnenie močového mechúra. Neriešenie zväčšenej prostaty môže z dlhodobého hľadiska viesť k tvorbe močových kameňov, poškodeniam tkaniva močového mechúra a vnútornej výstelky a k poškodeniam funkcie obličiek.
V čom spočíva vyšetrenie a ako prebieha diagnostika
Čo sa týka návštevy lekára, nielen v prípade prostaty platí, že muži sa vo väčšine prípadov boja alebo hanbia ísť za odborníkom, keďže to považujú za veľmi intímne. Vzhľadom na postupný nástup prejavov je tendencia podceniť ochorenie dosť častá.
Ak k tomu prirátame, že najspoľahlivejšie vyšetrenie prebieha fyziologicky, muži sa mu vyhýbajú až do poslednej možnej chvíli. To je samozrejme chyba, pretože to umožňuje postúpiť zväčšeniu natoľko, že následné riešenie bude zdĺhavé, nepríjemné a nákladné. Preto v momente, ako sa ukážu prvé negatívne príznaky, choďte za lekárom.
Ten v rámci anamnézy zistí, aké príznaky vás trápia, ako dlho trvajú, ktoré symptómy typické pre zväčšenie prostaty sa objavujú a ktoré nie a tak vyhodnotí situáciu.
Nasleduje palpačné vyšetrenie prostaty. To sa robí prostredníctvom konečníka, kde lekár zasunie prst v gumenej rukavici a nahmatá prostatu. Zistí, či prišlo k jej zväčšeniu alebo nie, rovnako tak aj to, aké veľké toto zväčšenie je a aký má prostata tvar.
Na rozlíšenie, akého charakteru zväčšenie prostaty je, sú súčasťou vyšetrenia tiež odobratie a test vzorky moču, meranie tlaku prúdu moču, USG vyšetrenie tkaniva a diagnostika krvi s ohľadom na prítomnosť špecifického prostatického génu. Na vylúčenie rakovinového pôvodu zväčšenia je potrebné vykonať biopsiu s odberom materiálu.
Liečba zväčšenej prostaty a aké máte možnosti
Po potvrdení nezhubného zväčšenia prostaty nasleduje riešenie tohto problému kombináciou viacerých opatrení a prostriedkov. Spočiatku sa jedná o podpornú terapiu, kde sú do veľkej miere zastúpené aj zmeny životosprávy, neskôr už musia prísť na rad lieky zmierňujúce súvisiace prejavy. V najhorších prípadoch je nevyhnutná aj operácia.
Liečba môže mať podobu nasledovných opatrení:
Zlepšenie životosprávy a cviky
Na úvod sú režimové zmeny týkajúce sa životosprávy. Treba piť najmä čistú vodu, pravidelne vyprázdňovať močový mechúr, do jedálnička zaradiť viac rýb, ovocia a zeleniny a mať pravidelný pohyb. Okrem toho je dôležité posilňovať svalstvo panvového dna cez Kegelove cviky a zamerať sa na pravidelné močenie, ak treba, aj dvakrát po sebe.
Obmedzenie negatívnych faktorov
Dôležitou súčasťou zlepšenia stavu prostaty musí byť minimalizácia vplyvu tých faktorov, ktoré sú zodpovedné za jej zväčšenie a zhoršenie zdravia. Sústreďte sa na obmedzenie jedál so zvýšeným obsahom korenistých zložiek, mastných kyselín a fytoestrogénov. Vyhýbajte sa čo najviac káve a alkoholu, vrátane piva, úplne treba prestať s fajčením.
Voľne dostupné prípravky
Prírodná liečba spočívajúca v symptomatickom pôsobení na močové cesty a v zmiernení prejavov zväčšenej prostaty, takto fungujú voľne dostupné prípravky. Najčastejšie ide o kombináciu bylín s močopudným, čistiacim a uvoľňujúcim účinkom, ktoré sú doplnené o vitamíny a minerály podporujúce zdravý stav a fungovanie prostaty.
Lieky na prostatu na predpis
Ak nezaberajú voľne dostupné doplnky alebo lieky, musia sa indikovať liečivá dostupné iba na lekársky predpis. Využívajú sa inhibítory 5-alfa-reduktázy tlmiace premenu testosterónu na dihydrotestosterón. Lekár môže tiež predpísať alfa-blokátory, ktoré uvoľnia močové cesty a zlepšia močenie, dokážu tiež eliminovať tlak a napätie v nich.
Operácia prostaty alebo jej odstránenie
Poslednou možnosťou, ktorá sa volí až v nevyhnutnom prípade, je operačné riešenie zväčšenia prostaty. Môže ísť o chirurgickú úpravu tkaniva prostaty v jej vnútri, odstránenie nadmerného alebo zväčšeného tkaniva laparoskopicky alebo laserové odstránenie prerasteného tkaniva. Najradikálnejším zákrokom je úplné odstránenie prostaty.
Diskusné príspevky, komentáre a otázky mužov z internetu
Nakoľko je zväčšenie prostaty čoraz častejším problémom, o túto tému sa vedú aj na internete široké a pravidelné diskusie. Mužov najviac zaujímajú prejavy ochorenia, možné príčiny, riziká a komplikácie a niektoré detaily týkajúce sa liečby prostaty.
K najviac kladeným otázkam a dotazom patria tieto:
Aké potraviny a nápoje sú najlepšie na prevenciu?
Najlepšími podpornými prostriedkami sú zelenina, ovocie, sója a vláknina ako taká. Zo zeleniny majú výborné účinky rajčiny, mrkva, brokolica, kel, špenát alebo kapusta. Z ovocia odporúčame do jedálnička zaradiť granátové jablká, hrozno alebo hrušky. Čo sa týka nápojov, najlepší je zelený čaj, prípadne šťavy zo spomínanej zeleniny a ovocia.
Súvisí nejako zväčšenie prostaty s jej zápalom?
Môže tam byť súvislosť, ale len nepriamo. Zápal prostaty môže spôsobiť jej zväčšenie, nejde však o to isté zväčšenie, ktoré nastáva vplyvom dihydrotestosterónu, ale len o dočasnú zápalovú aktivitu. Naopak je však súvislosť priamejšia, nakoľko dlhodobo neliečená zväčšená prostata môže zvýšiť riziko infekcie močových ciest a aj prostaty.
Kedy sa objavujú problémy s močením najviac?
Spravidla to býva buď v noci alebo hneď ráno. Vzhľadom na to, že zväčšená predstojná žľaza spôsobuje útlak v oblasti močového mechúra aj močovej trubice, najviac sa to prejaví práve ráno, keď je močový mechúr naplnený. Vtedy sa objavujú ťažkosti s prúdom moču aj úplným vymočením sa. V noci zas môže dochádza k močovej inkontinencii.
Pomáha ako prevencia na prostatu aj jej masáž?
Áno, hoci len do istej miery a nie vždy je vhodná, napríklad v prípade rizika nádoru môže mať kontraproduktívne účinky. V rámci prevencie však môže masáž poslúžiť ako určitý typ samovyšetrenia prostaty, čiže dokáže odhaliť jej neprirodzené zväčšenie. Masáž môže byť priama cez konečník alebo nepriama a to masírovaním tzv. hrádze.
Aké komplikácie môže mať rakovinové zväčšenie?
Na rozdiel od benígneho zväčšenie predstojnice je to zhubné rizikové nielen pre samotnú prostatu a funkciu močového systému, ale tiež pre sexuálny a pohlavný život. Neliečená rakovina prostaty znamená prenikanie nádora aj do okolitého tkaniva a negatívny vplyv na kvalitu erekcie. Výsledkom môže byť úplné ohrozenie plodnosti.
Bylinky pomáhajú na prevenciu aj podporu prostaty
Už staré indiánske kmene severnej Ameriky poznali prírodné prostriedky podporujúce zdravie močového systému, pohlavného ústrojenstva a prostaty. Išlo o plody kríkov alebo rastlín, prípadne o listy, korene alebo vňať bylín s liečivými účinkami.
Jednou z najznámejších bylín s takýmito účinkami je Saw Palmetto, čiže Serenoa plazivá. Ide o bylinu so známym vplyvom na močenie, reprodukčnú sústavu aj pohlavný život. Pochádza z oblasti Floridy a je to palmovitá rastlina dorastajúca do výšky až 3 metrov. Obsahuje zdravé mastné kyseliny, steroly a organické látky podporujúce prostatu.
Pozitívne účinky na symptómy spojené so zväčšením prostaty majú aj Kľukva alebo Žihľava a ich plody či listy. Ide predovšetkým o močopudné účinky, zlepšenie močenia a stavu močových ciest, vrátane ich prečistenia a komplexnej dezinfekcie.
To má pochopiteľne pozitívny vplyv aj na prostatu, nakoľko znížené riziko vzniku zápalov alebo infekcií znižuje aj pravdepodobnosť ich prenesenia do prostaty.
Podporný účinok, vrátane prevencie, má aj Kotvičník zemný, ktorý prispieva k lepšej hormonálnej regulácii u mužov, najmä z pohľadu hladiny testosterónu. Tieto bylinky boli v minulosti využívané ako čaje alebo odvary, no dnes je možné ich použitie aj v modernej forme doplnkov výživy. Tie umožňujú dosiahnuť ich vysokú koncentráciu.
Prírodná liečba a jej moderná forma cez prípravky pre mužov
Spomínané bylinky, ale aj ďalšie prírodné prostriedky, môžu byť ako prírodná liečba na problémy s prostatou veľmi účinné. Skúsenosti mužov ukazujú, že ak sa využívajú v podobe koncentrovaných a špecializovaných prípravkov, majú viditeľné účinky.
Tie pomáhajú predovšetkým na zmiernenie následkov zväčšenia prostaty, no viaceré zložky v nich ovplyvňujú aj hladinu testosterónu, majú močopudné pôsobenie a zlepšujú zdravie a stav nielen prostaty, ale aj močových ciest. Okrem spomínaných Saw Palmetto, Žihľava či Kľukva obsahujú tiež vitamíny skupiny B alebo minerály typu selén.
Pri výbere konkrétnej značky treba pozerať na toto:
- zloženie, ktoré obsahuje mix bylín, no nie je príliš široké
- 100 % prírodný pôvod s dôrazom na prirodzené pôsobenie
- širšie účinky, nielen na zdravie prostaty, ale aj na močenie
- dostupnosť bez nutnosti lekárskeho vyšetrenia a receptu
- bezproblémové používanie bez nežiaducich účinkov
- možnosť dlhodobého dávkovania a to aj na dennej báze
Všetky spomínané kritéria už dlhodobo najlepšie spĺňa značka Stoporex® a jej prípravok Prostate. Ide o tabletky špeciálne určené pre mužov, ktoré majú 100 % prírodné zloženie kombinujúce overené extrakty rastlín s vitamínmi a tiež minerálmi.
Sú bezproblémové z pohľadu dlhodobého dávkovania, možno ich používať aj ako prevenciu. Stačí užiť 2 kapsuly každý deň a zapiť ich nejakým nápojom. Dôležité je, že pomáhajú tak na zdravé fungovanie prostaty, ako aj na močové cesty. Podporujú zdravú hladinu testosterónu, sú dostupné bez vyšetrenia a predpisu a vhodné bez ohľadu na vek.
Ako na prevenciu a skúsenosti s riešením zväčšenej prostaty
Zlepšenie jedálnička a životného štýlu v kombinácii s využívaním niektorých prírodných prostriedkov je najlepšou cestou prevencie voči benígnemu zväčšeniu predstojnej žľazy. Minimalizuje to riziká, ktoré sú spojené s vyšším vekom, ale aj dedičnou predispozíciou. Na 100 % sa tomu zabrániť síce nedá, pravdepodobnosť je ale nižšia.
Skúsenosti ukazujú, že dôležité je nepodceňovať ani tie najmenšie náznaky alebo prvotné prejavy. Ťažkosti s močením veľa mužov ignoruje, prípadne sa boja alebo hanbia ísť za lekárom. Výsledkom je rozvinutie ochorenia tak, že je veľmi nepríjemné.
Vtedy môžu prísť na rad byliny a rastliny, ktoré majú dlhodobo pozitívny účinok a to nielen na prostatu, ale celkovo na močový systém aj kvalitný sexuálny život.
Saw Palmetto, Kľukva alebo Žihľava, to všetko sú overené rastlinné prostriedky s účinkami známymi už stáročia. Dnes ich našťastie nie je potrebné prácne zháňať a nie ste ani odkázaní na prípravu bylinných čajov. Moderná forma hotových prípravkov, napríklad ako je tomu v prípade Stoporex® Prostate, vie ich pozitívny vplyv využiť na 100 %.
Ak k tomu pridáte aj úpravu životosprávy, najmä obmedzenie rizikových jedál, alkoholu a fajčenia, môžete pôsobiť na zdravie svojej prostaty naozaj účinne. To platí aj preventívne, keďže spomínané prípravky pre mužov majú aj preventívne využitie.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!