Zápal prostaty

Zápal prostaty môže byť akútny aj chronický. Takéto sú jeho riziká, príznaky a liečba

Prostata patrí k najdôležitejším mužským orgánom, ktoré sú súčasťou pohlavnej sústavy a zároveň ovplyvňujú aj tú vylučovaciu. Ide o žľazovitý orgán zodpovedný za produkciu prostatického sekrétu, tekutiny, ktorá je súčasťou mužského ejakulátu.

Svojim umiestnením blízko močového mechúra a močových ciest je prostata špecifická aj v tom, že akékoľvek problémy s ňou sa prejavia práve počas močenia.

Jedným z najčastejších ochorení, ktoré tento orgán postihujú, je jeho zápal. Ten môže byť infekčný, najčastejšie bakteriálny, ale aj neinfekčný. Aké má tento zápal príčiny, čo ho spôsobuje, ako ovplyvňuje prostatu a aké prejavy sú s ním spojené, ale aj to, čo všetko zahŕňa liečba, na to sa pozrieme v ďalších riadkoch. Čítajte, všetko sa dozviete!

Zápal prostaty, ako vzniká a čoho sa týka

Prostatitída, ako sa tento problém odborne nazýva, je zápalové ochorenie týkajúce sa predstojnej žľazy, čiže prostaty. Najčastejšie vzniká ako bakteriálna infekcia, alternatívne môžu byť jej pôvodcami chlamýdie, mykoplazmy alebo ureaplazmy.

Podľa toho, aký priebeh zápal má, rozoznávame symptomatický alebo asymptotický zápal. V tom prvom sú jasne viditeľné vonkajšie prejavy, v prípade toho druhého sú len minimálne alebo takmer žiadne. Najčastejšie vzniká u mužov akútny zápal, ktorý má rýchly priebeh a výrazné prejavy, ten však môže neskôr prerásť do chronického.

Zápal sa týka prostaty, čo je žľazovitý orgán o veľkosti orecha nachádzajúci sa pod močovým mechúrom. Jeho úlohou je tvorba dôležitého prostatického sekrétu. V prípade zápalu dôjde k zväčšeniu tohto orgánu a rovnako tak aj k narušeniu jeho funkcie.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

V prípade neinfekčného zápalu prostaty možno uvažovať aj o pôvode v mechanickom poškodení prostaty alebo močovej trubici, takáto príčina je ale zriedkavá.

Mnoho prípadov prostatitídy vzniká aj ako súvisiaci zápal s infekciou dolných močových ciest. Odtiaľ sa môže infekcia dostať zostupnou cestou cez močovú sústavu a močovú trubicu až do prostaty, kde spôsobí zápal. V takomto prípade môže ísť aj o sekundárnu infekciu, ktorý bude vírusového pôvodu, ale aj o prenesenie bakteriálneho zápalu.

Príznaky? Záleží od toho, či je akútny alebo chronický

Prejavy zápalu prostaty sa líšia u akútneho a u chronického zápalu. Akútny zápal ich má intenzívne, majú rýchly nástup a niektoré z nich sú typického „chrípkového“ charakteru. Medzi tieto patria najmä horúčka nad 39 stupňov Celzia a zimnica.

Okrem nich sa objavujú častejšie močenie, bolesti počas močenia, problémy s vyprázdnením močového mechúra, bolesti v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta, nevoľnosti a nutkanie na zvracanie a celková bolesť tela. Ak aj prichádza k častému močeniu, môžete mať po jeho skončení pocit, že neprišlo k úplnému vyprázdneniu močového mechúra.

Ak ide o chronický zápal prostaty, ten sprevádzajú:

  • pálenie počas močenia a zároveň bolestivosť počas ejakulácie
  • bolesti najmä penisu, semenníkov a celého močového mechúra
  • problémy so začiatkom močenia, objaviť sa môže aj slabší prúd
  • spoločnými prejavmi sú bolesti v dolnej časti brucha a chrbta
  • tiež sa objavuje častejšie nutkanie na močenie počas dňa
  • bolesti v oblasti a panvy, ktoré trvajú dlhšie ako 3 mesiace

Infekčný aj neinfekčný zápal prostaty majú príznaky veľmi podobné a neodlišuje sa medzi nimi. V prípade chronického neinfekčného zápalu sa môžu pridružiť aj bolesti v oblasti konečníka a análneho otvoru alebo bolesti priamo v oblasti prostaty.

Chronická forma môže byť navyše typická aj tým, že sa striedajú obdobia viac a menej intenzívnych prejavov. V prípade dlhodobej a viac rozšírenej infekcie, ktorá prenikla nielen do prostaty, ale aj do iných častí vylučovacej a pohlavnej sústavy, treba počítať aj s bolesťami počas pohlavného styku, narušením ejakulácie a ohrozením plodnosti.

Príčiny a rizikové faktory? Alkohol, vek, testosterón aj pohlavný styk

Tak infekčný ako aj neinfekčný zápal môžu mať niekoľko príčin, ktoré zvyšujú riziko ich vzniku a negatívne vplývajú na ich priebeh. Niektoré sú ťažko ovplyvniteľné, no väčšina z nich má formy externých vplyvov, ktoré je možné korigovať.

Pozrite sa na príčiny a faktory, ktoré sú najčastejšie:

Vek: Prvým faktorom zvyšujúcim pravdepodobnosť zápalu je vek. V tomto prípade ide jednak o oslabenie prirodzenej imunity, ale najmä o pokles hladiny testosterónu. Tento hormón je dôležitý pre produkciu ejakulátu a aj pre činnosť prostaty. Jeho pokles znamená jej oslabenie a teda aj zvýšené riziko vzniku zápalu na podklade infekcie.

Pravidelnosť ejakulácie: Nepravidelný pohlavný styk, príliš málo ejakulácie alebo nepravidelná ejakulácia, to všetko sú ďalšie vplyvy, ktoré sa podieľajú na riziku vzniku prostatitídy. Čím je ejakulácia menej častá, tým menej vzniká aj prostatického sekrétu. Výsledkom je jeho hromadenie v žľaze a zvýšené riziko vzniku infekcie.

Nechránený náhodný pohlavný styk: Baktérie, vírusy aj ostatné patogény sa môžu do prostaty dostať tiež nechráneným pohlavným stykom. Zanesenie infekcie cez močovú trubicu je vysoké predovšetkým, ak je tento styk náhodný a vždy s inými partnermi. Rizikový je tak nechránený pohlavný vaginálny styk, ako aj nechránený análny styk.

Zlá životospráva: Nadmerná konzumácia alkoholu, pravidelné fajčenie alebo množstvo nikotínu v tele, nedostatočná cirkulácia krvi v pohlavnej sústave a panve vplyvom zlého stravovania alebo životného štýlu. To všetko sú ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku zápalu a to tak, že narušujú prirodzenú funkciu a imunitu prostaty.

Zákroky týkajúce sa prostaty a močovej sústavy: Cievkovanie, biopsia alebo akékoľvek iné zákroky týkajúce sa močových ciest či prostaty môžu byť podkladom pre vznik neinfekčného zápalu tejto žľazy. V mnohých prípadoch vzniká spočiatku asymptotická forma, čiže bez príznakov, ktorá môže neskôr prerásť do chronickej.

Častejšie zápaly močových ciest: Ako sme spomenuli už v úvode, infekcia sa môže do predstojnej žľazy dostať aj z dolnej časti močových ciest. Ak sú časté alebo opakované zápaly v tejto časti, zvyšuje sa zároveň aj riziko vzniku zápalu v prostate a to na podklade prenesenia infekcie. Každý zápal močových ciest preto treba dobre preliečiť.

Fyziologické abnormality: Vrodené chyby týkajúce sa fyziológie močových ciest, ale aj chronické zväčšenie prostaty vplyvom veku. Obe tieto situácie môžu tiež zvýšiť riziko, že sa u vás objaví zápal prostaty. Akékoľvek narušenie prirodzeného prostredia či stavu močových ciest a prostaty zvyšuje pravdepodobnosť vzniku infekčného zápalu.

Vyšetreniu u lekára sa nevyhýbajte, diagnostika je dôležitá

Tak, ako aj v prípade iných zápalových ochorení, po objavení sa prvých príznakov treba navštíviť lekára. Základom vyšetrenia je samozrejme anamnéza, ktorá zahŕňa fyziologické vyšetrenie prostaty pohmatom kvôli jej zdureniu, opuchu a zväčšeniu.

Nasleduje zistenie prítomnosti všetkých vonkajších príznakov a ich intenzity či opakovania. Pre zistenie prítomnosti infekcie sa robí odber krvi a laboratórny rozbor prostatického sekrétu, ktorý môže potvrdiť prítomnosť bielych krviniek. Tie indikujú zápal priamo v prostate. Zároveň sa týmito testami zistí, či ide o bakteriálnu alebo inú infekciu.

Okrem toho sa analyzuje moč, ktorý sa tiež posiela na laboratórny rozbor a zistenie zloženia všetkých látok, ktoré sa v ňom nachádzajú. Aj v tomto prípade sa hľadajú biele krvinky na potvrdenie zápalu a tiež je možné takto potvrdiť pôvodcu infekcie.

Súčasťou diagnostiky môžu byť aj zobrazovacie metódy a to buď ultrazvukom alebo cez počítačovú tomografiu. Tieto sa realizujú v spojení so špeciálnou prostatickou masážou, kedy lekár pohmatom cez konečník masíruje prostatu a testuje jej sekréciu. Výsledkom je určenie pôvodu zápalu a tiež aj rozlíšenie akútnej a chronickej formy.

Štádia a ako najčastejšie ochorenie prebieha

Prostatitída môže podľa svojej formy mať veľmi intenzívny priebeh, ale aj pozvoľný, ktorý vás bude trápiť niekoľko mesiacov. Všetko závisí od toho, či máte akútnu alebo chronickú formu, čo vplýva nielen na intenzitu príznakov, ale aj ich trvanie.

Takýto býva priebeh ochorenia podľa jeho formy:

Akútny zápal prostaty: Akútna podoba prostatitídy prichádza náhle a s viacerými príznakmi naraz. Na úvod sú tie, ktoré sa podobajú na chrípku, čiže vysoká teplota a neskôr horúčka, nástup zimnice, nevoľnosť a nutkanie na zvracanie a celkové bolesti tela. Do 24 až 48 hodín sa môžu pridružiť bolesti v spodnej časti brucha, chrbta a panvy.

Čo sa týka močenia samotného, to je počas dňa aj noci častejšie, nutkanie na močenie budete pociťovať intenzívnejšie, no zároveň budete mať po močení pocit, že neprišlo k úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Intenzívne bolesti nastupujú do niekoľkých dní a to najmä počas močenia. Tieto príznaky sú neprehliadnuteľné a nemenné.

Chronický zápal prostaty: Čo sa týka chronického zápalu, ten má omnoho dlhšie trvanie. Definícia hovorí, že za chronický zápal sa považuje taký, ktorého trvanie presiahlo obdobie 3 mesiacov. Jeho hlavným prejavom je bolesť v oblasti genitálu, ktorá však nastupuje najskôr len v miernej forme a je nepravidelná, iba raz za niekoľko dní.

Neskôr sa však objavujú aj ďalšie prejavy, najmä problémy so začiatkom močenia, ťažkosti s prúdom moču počas močenia a samozrejme aj častejšie nutkanie na močenie. Po prvom mesiaci už nie sú výnimočné ani pálenie alebo bolesť počas močenia, neskôr sa môžu objaviť aj počas ejakulácie. Tieto príznaky sú však väčšinou iba mierne.

Liečba zápalu prostaty od byliniek až po antibiotiká

Zápal prostaty je vážny medicínsky problém a ochorenie, ktoré treba riešiť primárne s lekárom. Po diagnostike vám podľa zistenej formy a pôvodu zápalu odporučí najlepšiu liečbu, ktorej základom sú spravidla antibiotiká, ktoré potlačia infekciu.

Liečba však musí byť komplexná a preto zahŕňa aj:

Dlhodobá antibiotická liečba

Základom liečby infekčnej formy prostatitídy, či už ide o akútny alebo chronický zápal, sú antibiotioká. Táto liečba musí trvať dlhšiu dobu, najčastejšie sa antibiotiká podávajú 4 až 8 týždňov. Ako ich podpora sa môžu podávať alfa-blokátory, čo je typické pre liečbu chronickej formy. V prípade intenzívnej akútnej formy je podávanie vnútrožilné.

Zlepšenie životosprávy a životného štýlu

Veľmi využívanou formou liečby, ktorá ide ruka v ruke s tou liekovou, je zlepšenie životosprávy a životného štýlu. Obmedziť treba nikotín, alkohol a kofeín, vyhýbajte sa dráždivým jedlám a nápojom, naopak, jedzte veľa ovocia, zeleniny a rýb. Začnite sa viac a pravidelne hýbať, čím prekrvíte panvu a podporíte produkciu testosterónu.

Režimové opatrenia pri močení a ejakulácií

Na zlepšenie zdravia močových ciest a zdravého fungovania prostaty a aj v rámci prevencie pred opakovanými infekciami slúžia režimové opatrenia. Tie spočívajú v pravidelnom močení, čo je podporné pitným režimom založeným najmä na vode, ale aj pravidelnou ejakuláciou. Tá podporuje funkciu tvorby prostatického sekrétu.

Podporné a preventívne prostriedky

Čoraz dôležitejšiu úlohu hrajú aj podporné opatrenia. Okrem zlepšenia stravovania a pitného režimu ide najmä o využitie bylín, ktoré podporujú fungovanie prostaty, zdravie močových ciest a prirodzenú hladinu testosterónu. Tieto byliny je možné dopĺňať aj cez voľne dostupné prípravky vo forme tabliet pre mužov s možnosťou dlhodobého užívania.

Najdôležitejšie a najčastejšie otázky z diskusií a fór

Muži sa o svoju prostatu začínajú v posledných rokoch zaujímať stále viac. Týka sa to nielen prípadov, kedy dochádza k jej zápalu alebo nejakým problémom, ale aj v rámci prevencie. Vidieť to v diskusných fórach alebo komentároch na internete.

Tu sú tie dotazy a otázky, ktoré sa objavujú najviac:

U koho sa najčastejšie objavuje zápal prostaty?

Na rozdiel od zväčšenia prostaty môže jej zápal postihnúť mužov prakticky v každom veku. Nezáleží na tom, či máte 20 rokov alebo 50 rokov, hoci je pravda, že s vyšším vekom tiež rastie riziko jeho vzniku. Častejšie ho majú muži so zlou životosprávou a tí, čo striedajú sexuálnych partnerov. Zápal postihne do 10 % celej mužskej populácie.

Môže sa medzi príznakmi objaviť aj bolesť kĺbov?

Áno, hoci ide o veľmi zriedkavý symptóm, ktorý nie je pre tento typ zápalu typický. V niektorých prípadoch však môže akútna forma prostatitídy postupovať tak rýchlo, že príde až k preneseniu infekcie do oblasti kĺbov, najmä pokiaľ je táto infekcia vo viacerých oblastiach panvy. Častejšie však ide o artritídu alebo o artrózu.

Ovplyvňuje prostata u mužov aj potenciu a plodnosť?

Áno, stav a fungovanie prostaty ovplyvňujú tak mužskú potenciu, ako aj plodnosť. Zdravá a fungujúca prostata podporuje mužskú potenciu a erekciu, rovnako tak má vplyv aj na ejakuláciu. Problémy s ňou, či už ide o zápal alebo patologické zväčšenie, zhoršujú tvorbu prostatického sekrétu, ktorý je dôležitý pre pohyblivosť spermií.

Ako podporiť prostatu v rámci zmeny životného štýlu?

Prvým krokom je obmedzenie rizikových faktorov, ktoré sa týkajú zvýšenej konzumácie alkoholu a pravidelného fajčenia. Ruka v ruke s tým by malo ísť celkové zlepšenie stravovania a pravidelný pitný režim. Obmedziť treba sedavý spôsob života, znížte aj príjem kofeínu a dbajte na pravidelné močenie ako aj pravidelnú ejakuláciu.

Dá sa zápal odhaliť ročnými prehliadkami u lekára?

V prípade symptomatickej formy s intenzívnym prejavom to nebude potrebné, stačí si len všímať zmeny pravidelnosti a priebehu močenia, prípadne vnímať celkovo komfort alebo aj tie najmenšie bolesti. Na asymptotickú formu to však môže pomôcť, no najväčší význam majú takéto pravidelné prehliadky ako prevencia zväčšenia prostaty.

Využite bylinky na prostatu a jej zdravé fungovanie

Ako prírodná liečba na rôzne problémy prostaty, ale aj ako skvelá prevencia na podporu jej zdravého fungovania, je liečba cez liečivé rastliny. Tie môžu podporiť tak zdravie močových ciest a zmierniť riziko vzniku ich infekcie, ako aj fungovanie predstojnej žľazy. Niektoré majú zároveň afrodiziakálne účinky a podporujú potenciu u mužov.

Čo sa týka najviac prínosných bylín, sem patria Saw Palmetto, Žihľava alebo Kľukva. Ide o rastliny, ktoré obsahujú látky podporujúce nielen prostatu, ale aj celý močový systém a ich uplatnenie je v rámci celkového fungovania prostaty a močenia.

Saw Palmetto pomáha aj na benígne zväčšenie prostaty ako podpora zníženia premeny testosterónu na dihydrotestosterón. Okrem toho ide o známe afrodiziakum, ktoré zlepšuje mužskú potenciu a zvyšuje libido, keďže zvyšuje hladinu testosterónu. Bylina je skvelá tiež ako prevencia problémov do budúcnosti a takto sa využíva už stáročia.

Ďalšie dve spomínané rastliny majú význam tak pre prostatu, ako aj pre močové cesty. Majú totiž močopudné účinky, čo zlepšuje pravidelnosť močenia a zároveň pomáha na prečistenie močových ciest. Toto všetko má efekt na zníženie rizika vzniku infekcie.

Spomínané bylinky nemusíte zbierať alebo kupovať samostatne a robiť si z nich čaj, všetky ich účinky je možné využiť aj cez podporné prípravky a doplnky.

Ako nájsť podporné prípravky bez receptu na prostatu

Prírodná liečba problémov s prostatou cez prípravky pre mužov má výhodu v tom, že je pre telo prirodzená, bezproblémová na užívanie a dostupná voľne. Takéto prípravky sú totiž voľnopredajné a môžete ich kúpiť bez vyšetrenia u lekára či receptu.

Okrem spomínaných byliniek majú výhodu aj v širšom zložení, čo prináša komplexnejšie účinky. Bežnou súčasťou sú rôzne vitamíny, napríklad vitamín B6 dôležitý proti infekciám a na močové cesty, viaceré prípravky obsahujú aj minerály, napríklad selén. Ten má tiež preventívne účinky na zdravie prostaty a celkové zdravie organizmu.

  • Stoporex Klasik

    Stoporex® Klasik

    31,90 
  • Stoporex Prolong

    Stoporex® Prolong

    34,90 
  • Stoporex XXL

    Stoporex® XXL krém

    24,90 

Ako tieto prípravky vybrať? Sledujte tieto kritéria:

  • kvalitné zloženie, ktoré obsahuje vysoké koncentrácie látok
  • 100 % prírodný pôvod najdôležitejších aktívnych zložiek
  • overená značka, ktorá má komplexnejšie účinky pre mužov
  • možnosť dlhodobého užívania pravidelne a to každý deň
  • žiadne vedľajšie účinky, riziká, kontraindikácie a problémy
  • dostupnosť bez receptu a maximum informácií na obale

Na trhu je pochopiteľne pomerne dosť prípravkov určených na prostatu, no zďaleka nie všetky spĺňajú vyššie spomínané podmienky. Značkou, na ktorú sa dá spoľahnúť za každých okolností, je Stoporex®, výrobca prípravkov špeciálne pre mužov.

V jej širokom portfóliu prípravkov sa nachádzajú aj tabletky Stoporex® Prostate. Tie svojim zložením 100 % zodpovedajú nárokom na kvalitnú, prirodzenú a optimálnu podporu fungovania prostaty. Ich účinky sú dlhodobé a široké, keďže ovplyvňujú celkové zdravie a funkcie pohlavnej a močovej sústavy. Ide aktuálne o najlepšiu možnú voľbu!

Záverečné odporúčania a prevencia podľa skúseností mužov

Prostatitída je ochorenie, ktoré je nielen nepríjemné svojimi symptómami, ale aj možnými následkami. Ohrozenie riadneho fungovania močovej sústavy, riziko dlhodobých ťažkostí ohľadom močenia a tiež riziko zníženia plodnosti sú vážne problémy.

Základom je všímať si akékoľvek zmeny, ktoré súvisia s močením, komfortom počas neho, jeho pravidelnosťou a aj tými najmenšími bolesťami v tejto oblasti.

Ak máte podozrenie na zápal, ale nie ste si istý, zájdite radšej za lekárom. Jedine na základe komplexného a odborného vyšetrenia je možné zistiť, či trpíte prostatitídou, aký je jej pôvod a aká je forma. Lekár vie najlepšie určiť ďalší postup tak, aby ste zápal vyliečili, bez ohľadu na to, či vznikol na podklade nejakej infekcie alebo je neinfekčný.

Súčasťou prevencie je minimalizácia tých faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku zápalu. Dôraz treba podľa skúseností klásť v dnešnej dobe predovšetkým na ochranu počas pohlavného styku s novým partnerom a tiež na obmedzenie alkoholu a fajčenia.

Významnú úlohu hrajú bylinky, vitamíny a minerály. Medzi tie overené patria už spomínané Saw Palmetto, Žihľava dvojdomá či Kľukva veľkoplodá. Dôležitými sú aj vitamín B6 alebo selén, ktoré podporujú fungovanie močových ciest. Tieto viete dlhodobo a komplexne dopĺňať práve so značkou Stoporex® a jej prípravkom Prostate.

Zdroje:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Prostate
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Prostatitis
  3. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/prostate-problems/prostatitis-inflammation-prostate
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostatitis/symptoms-causes/syc-20355766
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27245504/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *