Aké príčiny a príznaky má nedostatok testosterónu, na čo vplýva a aké je riešenie?
Pre mužov je testosterón jeden z najdôležitejších hormónov v organizme. Jeho vplyv vidieť v sexuálnom živote, či už ide o libido, výkonnosť v posteli, potenciu a plodnosť, ale aj v tom bežnom, kde pôsobí na svalstvo, fyzický výkon, vitalitu a energiu.
Produkcia a vplyv tohto hormónu sú najvyššie od začiatku puberty až po plodné obdobie do 40. roku života. Potom dochádza k jeho poklesu, u každého muža je to individuálne. Ten je sprevádzaný aj poklesom výkonnosti v spálni, vrátane zníženia sexuálneho apetítu alebo zhoršenia kvality erekcie, či už ide o jej tvrdosť alebo udržanie.
Ak chcete vedieť, čo spôsobuje nedostatok testosterónu , ako sa to prejavuje a hlavne ako sa to dá liečiť a riešiť, čítajte ďalej, povieme si o tom niečo viac.
Obsah
- 1 Testosterón, kde sa tvorí a aká je jeho hladina počas života
- 2 Príčiny a faktory, ktoré ovplyvňujú jeho tvorbu a hladinu
- 3 Najčastejšie príznaky a prejavy jeho nedostatku v tele
- 4 Na čo v tele vplýva testosterón u mužov najviac
- 5 Prirodzené zvýšenie testosterónu? Životný štýl, cvičenie aj bylinky
- 6 Na čo sa muži o nedostatku testosterónu pýtajú najviac
- 7 Ako podporiť jeho hladinu dlhodobo? Využite silu prírody
- 8 Ako vybrať kvalitné prírodné prípravky pre mužov
- 9 Prečo riešiť nedostatok testosterónu a skúsenosti z praxe
Testosterón, kde sa tvorí a aká je jeho hladina počas života
Testosterón je kľúčový mužský hormón spojený s pohlavným dospievaním, fyzickou silou, psychickou odolnosťou a sexuálnym životom. U mužov sa tvorí v semenníkoch, no v menších množstvách ho možno nájsť aj u žien, kde sa tvorí vo vaječníkoch.
U žien je však jeho hladina približne 20-krát nižšia, než u mužov. U nich sa jeho tvorba začína v puberte a dlhodobo vysoká hladina pretrváva aj ďalších 10 až 20 rokov. Zároveň platí, že jeho hladina sa mení aj počas dňa, s maximom zvyčajne ráno a minimom zas v neskorých večerných hodinách, aj v závislosti od ďalších faktorov.
Čo sa týka jeho tvorby a stavu, pre testosterón platí:
- jeho produkcia sa rozbieha už počas vnútromaternicového vývinu
- na úvod puberty začína hladina testosterónu stúpať výraznejšie
- po puberte sa tento hormón stabilizuje a zostáva v jednej úrovni
- tvorba testosterónu prebieha v priebehu dňa, najviac však ráno
- po 25. roku života sa postupne začína jeho pozvoľný pokles
- od 40. roku života začína byť jeho hladina nízka až nedostatočná
To, že testosterón vekom postupne klesá, je prirodzené. Okrem starnutia organizmu je to spôsobené aj inými faktormi, vrátane starnutia a atrofie semenníkov a zvýšeného vylučovania enzýmu aromatáza, ktorý mení mužský testosterón na ženský estrogén.
Vzhľadom na široký vplyv testosterónu má jeho nedostatok výrazný vplyv na viaceré oblasti, či už ide o zdravie pohlavnej sústavy, kvalitu sexuálneho života alebo celkovú vitalitu. Z pohľadu funkcie má najdôležitejšiu úlohu pre plodnosť, kde sa priamo podieľa na tvorbe, dozrievaní, množstve a kvalite pohlavných buniek, čiže spermií.
Príčiny a faktory, ktoré ovplyvňujú jeho tvorbu a hladinu
Na to, ako hormón testosterón pôsobí v sexuálnom, fyzickom aj psychickom zdraví muža, jednotlivca, vplýva niekoľko faktorov. Tie pôsobia jednak na jeho tvorbu a zároveň aj na hladinu v organizme, či už počas života alebo v rámci dní a mesiacov.
Na jeho tvorbu a hladinu vplývajú aj tieto faktory:
Vyšší vek: S pribúdajúcimi rokmi nastáva u mužov pokles produkcie testosterónu v organizme a to najmä po 40. roku života. Tento prirodzený úbytok testosterónu je súčasťou starnutia semenníkov, ktoré sú za produkciu testosterónu zodpovedné najviac a zároveň dochádza v tele aj k jeho vyššej premene na látku dihydrotestosterón.
Alkohol a fajčenie: Alkohol, najmä pri nadmernom a pravidelnom pití, je rizikom pre zníženie produkcie testosterónu. Platí to obzvlášť pre pivo obsahujúce fytoestrogény, čo sú látky podobné estrogénom, ktoré pôsobia v mužskom tele proti testosterónu. Negatívnym faktorom je samozrejme aj fajčenie a škodlivé látky obsiahnuté v tabaku.
Nezdravá strava: Nezdravá strava obsahujúca nasýtené tuky, cukry a soli je tiež veľmi negatívny faktor pre testosterón. Pozor si dajte na fast food jedlá, polotovary, sladkosti, slané pochutiny a mastné pokrmy. Proti tvorbe a hladine testosterónu pôsobia negatívne aj fytoestrogény v potravinách typu sója, pivo či ľanové semiačka.
Málo fyzickej aktivity: Pravidelná fyzická aktivita, najmä ta s intenzívnejšou záťažou, podporuje najviac produkciu testosterónu. Ak vám chýba a máte naopak viac sedavý životný štýl, je to presne ten faktor, ktorý môže spôsobiť jeho nedostatok a nízku hladinu. To ovplyvní energiu, vitalitu, fyzickú výkonnosť a sexuálny život.
Ochorenia, poruchy a užívanie liekov: Poruchy endokrinného systému a ochorenia štítnej žľazy sú tiež častou príčinou hormonálnej nerovnováhy alebo poklesu testosterónu. To isté platí aj pre užívanie určitých liekov, napríklad ako sú kortikosteroidy či antidepresíva. Nepriaznivý vplyv majú aj ochorenia a ťažkosti týkajúce sa semenníkov.
Málo spánku a veľa stresu: Málo spánku aj chronický stres môžu tiež spôsobiť nerovnováhu hormónov a to vrátane ovplyvnenia tvorby testosterónu. Výsledkom je zníženie produkcie testosterónu, čo sa prejaví na poklese jeho hladiny. Stres zas zvyšuje hladinu kortizolu, čo je hormón stresu, ktorý pôsobí proti pozitívnym účinkom testosterónu.
Najčastejšie príznaky a prejavy jeho nedostatku v tele
Najviac viditeľným prejavom poklesu hladiny testosterónu je zníženie libida. Znamená to menej chuti na sex, nižší sexuálny apetít a nižšia túžba po fyzickom kontakte.
Na to obvykle po istej dobe začnú nadväzovať praktické ťažkosti v sexuálnom života. Ide najmä o zhoršenie kvality erekcie, kde medzi príznaky v tejto oblasti patria zhoršený nástup stoporenia penisu, nižšia tvrdosť stoporenia a tiež jeho krátke trvanie.
Nedostatok testosterónu sa môže ďalej prejaviť v poklesu fyzickej sily a výkonnosti, no aj v poklese mentálnej vitality a odolnosti. Častejšie sa u vás môžu objaviť výkyvy nálad, depresívne alebo neurotické stavy a pokles energie. Neskôr sa môžu dostaviť aj permanentná únava a pocit trvalého vyčerpania, čo sú najviac varovné signály.
Nižšia hladina testosterónu so sebou prináša tiež oslabenie fyziologického zdravia a to hneď v niekoľkých oblastiach. Ide o krvný obeh, zdravie srdca, stav ciev a žíl alebo metabolizmus, či už ide o odbúravanie tukových zásob alebo zníženie hmotnosti.
Medzi typické prejavy patria aj úbytok svalovej hmoty, zníženie výkonnosti svalov a neskôr aj problémy s pohybovým aparátom, najmä strata vápnika z kostí. To môže viesť k osteoporóze, čiže k rednutiu kostí a ich oslabeniu. Keďže najviac dochádza k poklesu hladiny vplyvom veku, tieto príznaky sa u mužov začínajú po 40-ke.
Na čo v tele vplýva testosterón u mužov najviac
V tele mužov hrá testosterón nezastupiteľnú rolu a ovplyvňuje komplexne viaceré aspekty fyzického, mentálneho aj sexuálneho zdravia. Či už ide o vývoj pohlavných znakov v puberte, stav svalovej hmoty alebo výkon v posteli, jeho úloha je kľúčová.
No products found which match your selection.
Tu sú oblasti, na ktoré testosterón vplýva najviac:
Libido a výdrž v posteli: Prvou a z nášho pohľadu najdôležitejšou oblasťou jeho vplyvu je sexuálna výkonnosť. Jeho dostatočná hladina podporuje sexuálny apetít a túžbu po fyzickom kontakte. Rovnako tak nepriamo zlepšuje kvalitu erekcie, vrátane jej výdrže dostatočne dlhú dobu počas pohlavného styku, vplyv má aj na jej tvrdosť a nástup.
Typický mužský vzhľad: V rámci tejto oblasti má testosterón vplyv prakticky už od puberty, kde jeho pôsobenie zahŕňa rozvoj svalovej hmoty, hrubší hlas, hustejšie ochlpenie a celkovo robustnejšiu postavu. Neskôr ovplyvňuje predovšetkým stav svalov a fyzickú výkonnosť, no vplyv môže mať aj na rast vlasov a ochlpenia, najmä na hrudníku.
Objem, sila a výkonnosť svalov: Tieto oblasti sú úzko spojené s hladinou testosterónu, nakoľko hormón hrá významnú úlohu pri stimulácii rastu svalovej hmoty tým, že podporuje syntézu bielkovín a tvorbu svalových vlákien. Vyššia hladina testosterónu má však nielen tendenciu podporovať nárast objem svalov, ale aj spaľovanie tuku.
Plodnosť a kvalita spermií: Hormón do významnej miery ovplyvňuje tvorbu spermií, ich dozrievanie a teda aj ich pohyblivosť, životaschopnosť a celkovú kvalitu. Optimálna hladina testosterónu je nevyhnutná pre správne fungovanie semenníkov a produkciu zdravých spermií, čo má zrejme najdôležitejší podiel na mužskej plodnosti.
Psychická odolnosť a vitalita: Testosterón má výrazný vplyv nielen na fyzické zdravie, ale aj na to psychické. Jeho optimálna hladina sa spája s vyšším sebavedomím, lepším duševným stavom a zvýšenou odolnosťou voči stresu. Naopak, pokles hladiny môže byť spojený so zmenami v náladách, únavou a zníženou mentálnou výkonnosťou.
Prirodzené zvýšenie testosterónu? Životný štýl, cvičenie aj bylinky
Ak sa u vás objavujú symptómy spojené s nedostatkom testosterónu, alebo aj v rámci prevencie, máte viac možností, ako s tým bojovať. Vždy by však malo ísť o kombináciu pôsobenia proti negatívnym faktorom a podpory tých pozitívnych.
Tu sú spôsoby, ako sa dá v tele testosterón zvýšiť:
Obmedzenie alkoholu, fajčenia a liekov
Jedným z najdôležitejších krokov na podporu testosterónu aj sexuálneho zdravia je zníženie konzumácie alkoholu, užívania určitých liekov a fajčenia. Alkohol a nikotín sú najviac negatívne faktory pre zdravie semenníkov a teda prirodzenú produkciu testosterónu. Pozor aj na lieky typu kortikosteroidy, antidepresíva a hormonálne liečivá.
Zlepšenie jedálnička a zdravší pitný režim
Konzumácia potravín bohatých na Zinok, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny podporuje tvorbu testosterónu najviac. Do jedálnička tak zaraďte ryby, zeleninu, celozrnné potraviny, morské plody, ovocie a orechy. Dbajte aj na pravidelný a dostatočný pitný režim, ktorého základom by mala byť voda, pozor naopak na sladené nápoje.
Viac pohybu a špeciálne intenzívnych a silových cvičení
Fyzická aktivita, pohyb a šport majú priaznivý vplyv na hladinu testosterónu tým, že podporujú rast svalovej hmoty, zvyšujú metabolickú aktivitu, spaľujú tuky a stimulujú jeho produkciu. Najlepšie sú silové tréningy s vlastnou váhou alebo činkami vo vyššej hmotnosti a k tomu intenzívny tréning typu šprint, HIIT cvičenie alebo crossfit.
Obmedzenie bicyklovania, otužovanie a studená sprcha
Dlhodobo vyššia teplota v oblasti semenníkov a panvy, napríklad intenzívnym bicyklovaním alebo používaním vyhrievania sedačiek, má negatívny vplyv na ich stav a teda aj produkciu testosterónu v tele. Naopak, to, čo môže v tejto oblasti pomôcť, je otužovanie, napríklad vlažné sprchovanie. To podporí semenníky a testosterón najviac.
Menej stresu, viac spánku a pravidelný sex
Na testosterón vplýva negatívne aj stres a to vyššou produkciou hormónu kortizol. Obmedzte ho tým, že budete menej zaťažovať telo prácou aj časovým napätím, k tomu pridajte relaxačné aktivity a oddych aj počas dňa. Dôležitý je aj pravidelný spánok pre oddych tela a pravidelný sex pre podporu tvorby nových spermií a stimuláciu testosterónu.
Bylinky na dlhodobé zvýšenie testosterónu
Ak by ste chceli zvýšiť testosterón dlhodobo a prirodzene, najlepšie riešenie pre to má sama príroda. Rastliny ako Tribulus Terrestris, Maca, Saw Palmetto, Fenugreek a Ashwagandha obsahujú prírodné zlúčeniny, ktoré podporujú jeho prirodzenú tvorbu. Ich užívanie môže byť vo forme čajov aj iných podobách a to dlhodobo aj niekoľko mesiacov.
100 % prírodné podporné prípravky pre mužov
Na riešenie vášho problému existujú aj voľne dostupné tabletky či kapsuly, ktoré podporia prirodzenú produkciu a hladinu testosterónu. Ich zloženie kombinuje vysokokoncentrované extrakty bylín, vitamíny či minerály, ktoré majú dlhodobý vplyv. Niektoré podporujú cielene aj potenciu, plodnosť, kvalitu erekcie alebo výdrž v posteli.
Na čo sa muži o nedostatku testosterónu pýtajú najviac
Diskusie o tom, čo najviac ovplyvňuje hladinu testosterónu, akým spôsobom je možné jeho produkciu podporiť alebo čo všetko na to vplýva, sú na internetových fórach časté. Vidieť to na rôznych komentároch, dotazoch a témach, ktoré muži rozoberajú.
Prinášame preto odpovede na najčastejšie otázky:
Kedy je u mužov riziko nedostatku testosterónu najvyššie?
Tak, ako v prípade všeobecného sexuálneho zdravia, aj tu hrá úlohu vek, takže toto riziko platí pre mužov po 40-tke. Ohrozený sú aj muži s nadváhou a obezitou, tukové tkanivo totiž negatívne vplýva na produkciu hormónov. Pozor si musia dať aj muži s metabolickými poruchami a cukrovkou, čo tiež narúša hormonálnu rovnováhu.
Majú sex a pravidelná ejakulácia vplyv na jeho hladinu?
Áno, pravidelný sex a s tým spojená ejakulácia majú veľmi pozitívny vplyv na produkciu aj na hladinu testosterónu u mužov. Súvisí to s tým, že takto sa stimuluje tvorba nových spermií, čiže pohlavných buniek, čo je signál pre bunky v semenníkoch. Tie tak začnú vo vyššej miere produkovať testosterón, čo sa prejaví aj zvýšením jeho hladiny.
Vplýva jeho hladina aj na kvalitu a dĺžku erekcie?
Testosterón hrá dôležitú úlohu v sexuálnom zdraví a samozrejme aj výkonnosti. Jeho nedostatok má negatívny vplyv nielen na samotnú sexuálnu túžbu, ale aj erekciu. Dostatočná hladina hormónu má totiž vplyv aj na udržiavanie normálnej cirkulácie krvi, funkciu nervovej sústavy a vnímanie sexuálneho vzrušenia, čo vplýva aj na kvalitu erekcie.
Ako sa prejavuje u mužov nadbytok testosterónu?
Nadmerný testosterón alebo jeho príliš vysoká hladina sú u mužov spojené s agresívnym správaním, zvýšeným výskytom akné a mastnej pokožky, rýchlym nárastom svalovej hmoty, výrazným zvýšením sexuálnej túžby a nadmerným rastom telesných chĺpkov. Objaviť sa môžu nespavosť, nervozita, hyperaktivita alebo emocionálna nestabilita.
Prečo radšej nepoužívať syntetické prípravky?
Syntetické prípravky a liečivá na zvýšenie testosterónu môžu spôsobiť vážne nežiaduce účinky a nesú so sebou riziko zdravotných problémov, vrátane narušenia hormonálnej rovnováhy. Dostupné sú iba na lekársky predpis z dôvodu nutnosti vyšetrenia a špecifickej indikácie. Oveľa prirodzenejšie pre telo sú preto prírodné prípravky.
Ako podporiť jeho hladinu dlhodobo? Využite silu prírody
Dlhodobé zvýšenie testosterónu sú stále viac otázkou dňa a mnoho mužov sa tak zaujíma o dlhodobé, prirodzené a bezpečné spôsoby riešenia tejto oblasti. Najviac účinným prístupom je využitie bylinných prostriedkov na jeho podporu. Medzi overené rastliny s touto funkciou patria Kotvičník zemný, Serenoa plazivá a Žerucha peruánska.
Kotvičník zemný, známy ako Tribulus Terrestris, je dlhodobo využívaný v ľudovej medicíne na podporu mužskej sexuálnej výkonnosti. Jeho bioaktívne zlúčeniny zlepšujú prekrvenie pohlavných orgánov, no najmä prispievajú k tvorbe testosterónu.
Známy je aj pre svoje účinky na fyzickú výkonnosť a vitalitu, najmä ak ide o objem a silu svalov, čo je tiež výsledkom pôsobenia na hladinu testosterónu.
Podobne na tento hormón pôsobí aj Serenoa plazivá. Táto bylina je nielen u nás známa pre svoje pozitívne účinky na prostatu, kde pomáha pri symptómoch spojených s jej zväčšením. Prispieva tiež k zvýšeniu chuti na sex, vrátane výkonu v spálni.
Ďalšou overenou bylinou je Žerucha, ktorej sa hovorí niekedy aj „peruánska Viagra“. Rastlina je považovaná za adaptogén, ktorý zvyšuje nielen hladinu testosterónu, ale pomáha aj na hormonálnu rovnováhu a celkovo kvalitu erekcie. Všetky tieto byliny sú overené stáročiami skúsenosti, najmä ako afrodiziaka, z ktorých sa robili špeciálne čaje.
Ako vybrať kvalitné prírodné prípravky pre mužov
Ak máte záujem o prirodzené zvýšenie hladiny testosterónu s využitím spomínaných rastlín, dnes už viete na trhu viete nájsť niekoľko prírodných prípravkov špeciálne pre mužov. Tie sú určené na komplexné zlepšenie sexuálneho života a zdravia mužov.
Ich výhodou je jednoduchá dostupnosť, kúpiť sa dajú bez potreby návštevy lekára či predpisu od neho. 100% prírodné zloženie zabezpečuje bezpečné a bezproblémové užívanie aj dlhodobo niekoľko mesiacov, pričom je laboratórne overené a schválené Úradom verejného zdravotníctva. Najčastejšie ide o perorálne tabletky alebo kapsuly.
Kvalitný prípravok by mal spĺňať tieto podmienky:
- zloženie z bylín aj z podporných vitamínov či minerálov
- vysoký objem extraktov Tribulusu, Macy a Saw Palmetta
- pravidelné dávkovanie každý deň aj niekoľko mesiacov
- žiadne nežiaduce účinky, kontraindikácie alebo nejaké riziká
- komplexné účinky s dôrazom na podporu sexuálneho zdravia
- zloženie zamerané na podporu libida, čiže tvorbu testosterónu
Okrem týchto kritérií treba pozerať aj na skúsenosti z praxe. V tomto ohľade sa ako dlhodobo úspešné ukazuje riešenie cez značku Stoporex®, kde sú príkladom dlhodobo účinnej podpory testosterónu aj sexuálneho života perorálne kapsuly Stoporex® Klasik.
Prípravok má 100 % prírodné zloženie práve s obsahom spomínaných rastlín, ktoré sú doplnené minerálom Zinok. Vďaka tomu má významný vplyv na podporu tvorby aj hladiny testosterónu, no aj na kvalitu erekcie, potencie a zvýšenie libida. Denne môžete užiť 6 kapsúl rozdelených na dve dávky a užívanie je možné aj viac mesiacov.
Prečo riešiť nedostatok testosterónu a skúsenosti z praxe
Pokles testosterónu nie je vôbec novým fenoménom, naopak, historické štúdie ukazujú, že u mužov sa hladina tohto hormónu znižuje už dlhodobo a to posledné desaťročia. Ignorovať tento problém sa však nevypláca, keďže faktory, ktoré súvisia s jeho poklesom, môžu stáť aj za problémami potenciou, kvalitou a zdravím erekcie a plodnosťou.
Zároveň tiež platí, že produkcia a hladina testosterónu sú ovplyvnené spektrom faktorov, či už ide o vek, čo je prirodzené, alebo aj takých, ktoré sa dajú ovplyvniť
Sem patria životospráva, životný štýl, pravidelný pohyb, stravovanie, pôsobenie alkoholu, fajčenia a stresu, ale aj užívanie liekov či vplyv ochorení semenníkov a hormonálneho systému. Podceňovanú úlohu zohráva aj pravidelnosť pohlavného styky.
Skúsenosti ukazujú, že zmenami v týchto oblastiach dosiahnete úspech a to nielen na zvýšenie testosterónu, ale aj kvality sexuálneho života. K tomu treba pridať využitie prírodných prostriedkov, najmä afrodizikálnych bylín. Ak sa skombinujú aj s ďalšími látkami, napríklad minerálom Zinok, o hladinu testosterónu sa už nemusíte báť.
Príkladom ich využitia je prípravok Stoporex® Klasik. Jeho zloženie aj komplexné účinky vám pomôžu nielen s testosterónom, ale aj s potenciou, libidom a stoporením. Užívať ho môžete dlhodobo a kúpite ho bez receptu priamo z domu!
Zdroje:
- https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/l/low-testosterone
- https://en.wikipedia.org/wiki/Testosterone
- https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/testosterone–what-it-does-and-doesnt-do
- https://www.healthline.com/health/what-is-testosterone
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24101-testosterone
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!