Potraviny na plodnosť

Ktoré potraviny na mužskú plodnosť sú podporujúce a pomáhajú a ktoré sú škodlivé?

Plodnosť muža, čiže jeho schopnosť splodiť potomka, je základnou a najdôležitejšou funkciou pohlavnej sústavy. Za týmto pojmom sa skrýva komplex procesov od erekcie, cez zdravú formu ejakulácie až po dostatočnú tvorbu kvalitných spermií.

Na plodnosť ako takú vplýva pritom viacero faktorov, predovšetkým súvisiacich so životosprávou, životným štýlom, vekom a zdravím hormonálnej sústavy.

Tak, ako existuje niekoľko vplyvov na plodnosť, existuje aj niekoľko možností, ako ju zvýšiť a podporiť a to aj preventívne. Jednou z najviac prirodzených sú potraviny, čiže strava a suroviny, ktoré obsahujú aminokyseliny, omega zdravé kyseliny, vitamíny a minerály prospešné na plodnosť. Čítajte ďalej a zistíte, ktoré sú najlepšie pre mužov.

Mužská plodnosť, od čoho závisí a príznaky neplodnosti

Plodnosť je pre muža najdôležitejším aspektom pre zachovanie potomstva a vytvorenie vlastnej rodiny. Jej význam je dnes v pozadí a mnoho mužov sa o ňu nezaujíma, no pravdou je, že významne súvisí aj s kvalitou sexuálneho a partnerského života.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Samotná plodnosť je spojená so schopnosťou produkovať zdravé, životaschopné a dostatočne pohyblivé spermie, ktoré budú môcť v tele ženy oplodniť jej vajíčko.

Plodnosť muža ako taká závisí od kvality spermií, hladiny testosterónu aj celkového zdravia pohlavnej sústavy. Nepriamy vplyv majú aj  pohyblivosť spermií alebo zloženie ejakulátu, vrátane prostatickej tekutiny. Ak je jeden z týchto aspektov narušený, môže to mať vplyv na možnosť oplodnenia vajíčka, ale aj na mužskú potenciu či libido.

Výrazný vplyv má aj nízka produkcia testosterónu a to nielen na tvorbu spermií, ale aj na libido a zdravý priebeh erekcie. Problémové sú aj hormonálne ochorenia, obezita, užívanie určitých liekov alebo zlá životospráva, vrátane fajčenia a alkoholu.

Samotná neplodnosť sa u mužov prejavuje v prvom rade neschopnosťou splodiť potomka aj po 1 roku pravidelného a nechráneného pohlavného styku. Medzi ďalšie nepriame prejavy patria znížená sexuálna túžba, problémy s erekciou, bolestivá ejakulácia, atrofia semenníkov alebo dokonca prítomnosť krvi v semene, čo už musí riešiť lekár.

Tieto potraviny sú na plodnosť mužov najlepšie a vhodné

Jednou z najviac prirodzených možností, ako zlepšiť mužskú plodnosť aj pohlavné zdravie, sú potraviny. Obsahujú totiž látky, ktoré majú možnosť pozitívne, ale aj negatívne vplývať na testosterón, tvorbu spermií, kvalitu spermií aj zdravie prostaty.

Plodnosť muža podporíte najmä týmito potravinami:

Vajcia: Ide o jednu z najlepších potravín na podporu mužskej plodnosti. Vajcia totiž obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality spermií a reprodukčnej schopnosti. Ich vysoký obsah bielkovín a esenciálnych živín môže podporiť tvorbu zdravých a pohyblivých spermií, čo je kľúčové pre oplodnenie.

Ryby a morské plody: Niektoré z druhov rýb a morských plodov, najmä ak ide o lososa, sardinky, tresku, tuniaka, sleďa, makrely, krevety, mušle, kraby a chobotnice sú tiež výborné na plodnosť. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny a predovšetkým minerály Zinok a Selén, ktoré podporujú hladinu testosterónu a dlhodobú tvorbu zdravých spermií.

Čierna čokoláda: Takáto čokoláda obsahuje vysoké množstvo kakaa a antioxidantov, ktoré chránia bunky pred predčasným starnutím a pôsobia aj na testosterón. Okrem toho, obsah flavonoidov v čiernej čokoláde má veľmi pozitívny vplyv na krvný obeh, čo je dôležité pre zdravú funkciu reprodukčného systému, vrátane erekcie a potencie.

Koreniny: Podporiť vašu plodnosť môžu aj niektoré koreniny, napríklad kurkuma, zázvor, čierne a kajenské korenie, bazalka, oregano alebo šafran. Majú antizápalové vlastnosti, podporujú tvorbu testosterónu, zlepšujú krvný obeh a prekrvenie pohlavnej sústavy a stimulujú libido. Navyše, viete ich použiť v ľubovoľnom jedle.

Semiačka a orechy: Prospešnými účinkami na reprodukčný systém, plodnosť, potenciu a testosterón sú známe aj orechy a semiačka. Patria sem najmä tekvicové semiačka, lieskové orechy, vlašské orechy a mandle. Obsahujú Zinok, Selén, vitamín E a omega-3 mastné kyseliny, ktoré prispievajú k prirodzenej tvorbe zdravých spermií.

Kakao: Pozitívny vplyv na mužskú plodnosť má vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov a fytonutrientov aj kakao. Látky v ňom obsiahnuté chránia bunky pred predčasným starnutím, zlepšujú cirkuláciu krvi, podporujú zdravie reprodukčného systému a obsahujú aj dôležité flavonoidy s vplyvom na zdravie srdca a ciev.

Zelenina: Medzi zeleninu, ktorá najviac podporí vašu plodnosť, patria špenát, brokolica, mrkva, paradajky, paprika, cibuľa a cesnak. Tieto druhy obsahujú živiny, vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality spermií a stimulujú krvný obeh. Ich pravidelná konzumácia pomáha aj na lepšiu erekciu a výdrž v posteli.

Ovocie: Dôležitým zdrojom živín, ktorý pozitívne ovplyvnia mužskú plodnosť, je aj ovocie. Avokádo, banány, jahody, maliny, citrusové plody, ananás alebo hrozno sú bohaté na Zinok, Sodík či Horčík, ale aj vitamíny skupiny B, C a E, viaceré obsahujú aj veľmi dôležité aminokyseliny. To všetko pomáha na testosterón aj kvalitu spermií.

Oleje: Niektoré druhy rastlinných olejov, ako sú olivový olej, ľanový olej, čierny ríbezľový olej, konopný olej alebo avokádový olej, tiež môžu podporiť vašu plodnosť. Obsahujú totiž zdravé tuky a antioxidanty, ale aj množstvo minerálov, ktoré prispievajú k tvorbe a zlepšeniu zdravia spermií a teda aj celkovo na vašu potenciu a plodnosť.

Med: Toto prírodné sladidlo je mimoriadne zdravé, najmä ak si nájdete med od domáceho včelára. Na plodnosť pomáha tým, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov, napríklad vitamínu C, ale aj enzýmov a minerálov, ktoré podporujú celkové zdravie a funkciu reprodukčného systému. Pomôcť vám môže na lepšiu erekciu aj potenciu.

Červené víno: Hoci alkohol všeobecne nie je prospešný pre potenciu, červené víno v zdravom množstve je výnimkou. Obsahuje totiž antioxidanty, vrátane dôležitej látky zvanej resveratrol, ktoré podporujú zdravie ciev, cirkuláciu krvi a tvorbu testosterónu. To všetko pozitívne vplýva na tvorbu spermií, ale aj na libido alebo kvalitu erekcie.

Nevhodné a škodlivé potraviny pre mužov? Týmto sa vyhnite

Plodnosť muža závisí nielen od toho, aké prospešné potraviny bude mať v jedálničku, ale aj od toho, či tam budú tie, ktoré mu škodia. Ich vylúčením alebo obmedzením je možné tiež podporiť potenciu a to nielen aktuálne, ale aj v rámci budúcej prevencie.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Medzi tie, ktoré sú negatívne pre plodnosť, patria:

Potraviny s fytoestrogénmi: Jedným z najhorších typov potravín pre mužov sú tie, ktoré obsahujú fytoestrogény. Ide o látky rastlinného pôvodu, ktoré v tele napodobňujú ženské hormóny, viažu sa na ich receptory a tak ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu mužov. Pozor si dajte na sóju, ľanové semienka, sezamové semienka aj červenú repu.

Fast food jedlá a polotovary: Táto strava obsahuje vysoké množstvo nasýtených tukov, transmastných kyselín a najmä kalórií, čo vedie k zvýšeniu hmotnosti, hormonálnej nerovnováhe a nižšej produkcii testosterónu. Tieto faktory môžu majú nepriaznivý vplyv na prirodzenú tvorbu mužských pohlavných buniek aj na kvalitu erekcie.

Konzervované jedlá, údeniny a mastné jedlá: Obsah tejto stravy disponuje vysokým množstvo konzervačných látok, soli a nasýtených tukov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na hormonálnu rovnováhu a kvalitu spermií. Ich nadmerná konzumácia spôsobuje zhoršenú cirkuláciu krvi a teda aj v tomto prípade negatívny vplyv na stoporenie.

Potraviny s bielou múkou a mliečne produkty: Konzumácia potravín obsahujúcich bielu múku, vr, no aj mliečnych produktov, patrí tiež medzi rizikové pre vašu potenciu a plodnosť. Pozor si treba dať na chlieb, pečivo všeobecne, cestoviny a sladkosti vyrobené z bielej múky, z mliečnych produktov zas na mlieko, jogurty a všeobecne syry.

Alkohol a kofeín: Príliš veľa alkoholu ovplyvňuje nielen kvalitu spermií, ale aj hormonálnu rovnováhu a krvný obeh. Kofeín z kávy a iných nápojov obsahujúcich kofeín môže výrazne narušiť hormonálne procesy v tele muža a tvorbu a hladinu testosterónu. V zdravom množstve však káva má aj pozitívny vplyv, napríklad na prekrvenie penisu.

Čo pomáha na mužskú plodnosť dlhodobo a prirodzene?

Dlhodobá a prirodzená podpora plodnosti by nemala zahŕňať iba potraviny a jedálniček, ale aj vplyv na niekoľko ďalších faktorov. Tie ovplyvňujú reprodukčné schopnosti mužov a viaceré môžu pôsobiť aj preventívne, stačí nájsť len správne prostriedky.

K najviac overeným spôsobom a možnostiam patria:

Preventívne vyšetrenie plodnosti cez spermiogram

Ako prevenciu pre budúcnosť, ale aj ako zistenie stavu, je najlepšie absolvovať spermiogram. Ide o diagnostický test, ktorý poskytuje dôležité informácie o množstve, pohyblivosti, zdraví, životaschopnosti a ďalších vlastnostiach spermií. Vďaka tomuto testu získate presný obraz o tom, ako na tom ste z pohľadu možnosti oplodniť ženské vajíčko.

Pravidelný sex a obmedzenie tepla v genitáliách

Aktívne udržiavanie sexuálneho života môže výrazne zvýšiť šance na oplodnenie partnerky a pravidelný sex podporuje tvorbu nových spermií. Dôležité je tiež chrániť semenníky pred teplotnou záťažou a to obmedzením častého bicyklovania a nosenie tesnejšej bielizne. Pozor si treba dať aj na nadmerné používanie vyhrievaných sedadiel auta.

Dostatok spánku a obmedzenie stresu cez deň

Zdravý spánok podporuje hormonálnu rovnováhu a je dôležitý pre tvorbu testosterónu, ktorý má zásadný vplyv na produkciu spermií a rovnako tak aj ich kvalitu. Pomáha aj na stres, ktorý produkuje kortizol, stresový hormón potláčajúci práve testosterón. Cez deň je zas dôležité viac oddychovať a obmedziť nadmernú prácu alebo časový stres.

Viac pohybu a športovania a zníženie hmotnosti

Zvýšená fyzická aktivita, pohyb a pravidelné cvičenie sú na plodnosť najlepšie. Zlepšujú nielen metabolizmus a hormonálnu rovnováhu, ale aj tvorbu testosterónu a znižujú hmotnosť. Ideálna je kombinácia pohybu typu beh, plávanie či chôdza so silovým cvičením s činkami a intenzívnym tréningom typu šprint, crossfit alebo HIIT tréning.

Dopĺňanie Zinku, Selénu a vitamínov B6, B12, C a D

Zinok, Selén a vitamíny B6, B12, C a D pozitívne ovplyvňujú mužskú plodnosť a to tým, že stimulujú produkciu a dozrievanie spermií a chránia už dozreté pred poškodením. Najlepším dlhodobým spôsobom, ako ich doplniť, je vhodná strava, vrátane potravín spomínaných vyššie. Pre intenzívnejšie účinky môžete použiť aj doplnky výživy.

Byliny podporujúce testosterón a jeho tvorbu

Podporu vašej plodnosti vám môžu poskytnúť aj rastliny, či už vo forme čajov alebo aj vo forme hotových extraktov. Medzi tie najlepšie patria Ashwagandha, Tribulus Terrestris, Maca, Ženšen alebo Saw Palmetto, ktoré sú známe svojou schopnosťou podporiť tvorbu testosterónu. Vplývajú tak aj na tvorbu a zdravie pohlavných buniek.

Podporné prípravky pre mužov s prírodným zložením

Byliny v koncentrovanej podobe spolu s vitamínmi, minerálmi a aminokyselinami môžete využiť nielen v podobe čajov, ale aj moderných hotových prípravkov. Ide o perorálne tablety či kapsuly, ktorých komplexné zloženie pomáha na zlepšenie erekcie, stimuláciu testosterónu a podporu libida a plodnosti. Dostupné sú voľne a bez predpisu!

 

O čo sa muži v súvislosti s plodnosťou zaujímajú najviac

V rámci záujmu o vlastné sexuálne zdravie a reprodukčnú schopnosť sa muži čoraz viac pýtajú informácie na túto tému aj v internetových diskusiách a na online fórach. Komentáre sa týkajú príznakov, rizikových vplyvov aj možností riešenia plodnosti.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

K témam, ktoré sú rozoberané najviac, patria tieto:

Je vek dôležitý pre plodnosť a ako zmierniť jeho vplyv?

Samozrejme, vek ovplyvňuje plodnosť muža, hoci nie až tak, ako je to u žien. So zvyšujúcim sa vekom však každopádne klesá hladina testosterónu a teda aj produkcia, pohyblivosť a dozrievanie spermií. Zmiernenie tohto vplyvu by malo zahŕňať zdravý životný štýl, pravidelnú fyzickú aktivitu a práve stravu podporujúcu plodnosť.

Môžu faktory okolitého prostredia tiež na ňu vplývať?

Znečistenie ovzdušia, cigaretový dym, dlhodobý vplyv chemikálií či prachu, to všetko veľmi negatívne vplýva na kvalitu spermií aj hormonálnu rovnováhu, čo môže následne viesť k problémom s plodnosťou. Musí však ísť o dlhodobý vplyv, takže pozornosť v tomto prípade venujte prevencií alebo minimalizácii pobytu v takomto prostredí.

Akú úlohu hrá genetika pri plodnosti muža a čo s tým?

Genetika zohráva svoj význam pre plodnosť, keďže práve dedičné faktory môžu ovplyvniť reprodukčné schopnosti, ale aj úroveň plodnosti. Aj keď nie je možné zmeniť svoje predispozície, zdravá životospráva, preventívne eliminovanie rizikových faktorov a podpora plodnosti cez potraviny či bylinky môžu zmierniť možné riziká.

Existuje spojenie medzi užívaním liekov a plodnosťou?

Áno, existuje a to platí nielen pre plodnosť, ale aj pre potenciu alebo erekciu. Niektoré lieky, ako napríklad antidepresíva, hormonálna liečba, lieky na zápalové ochorenia či lieky súvisiace so srdcom, môžu ovplyvniť produkciu spermií a ich kvalitu, najmä vplyvom na testosterón a hormonálnu rovnováhu. Ak sa to dá, vyhýbajte sa im čo najviac.

Je možné zlepšiť kvalitu spermií a zvýšiť ich tvorbu cez teplo?

Pre dosiahnutie tohto treba posilniť pozitívne vplyvy a potlačiť tie negatívne a to dlhodobo. Pozor na vplyv tepla, negatívne sú napríklad jazda na bicykli, nosenie tesnej spodnej bielizne alebo vyhrievanie sedačiek. nie sedadiel. Naopak, studená sprcha alebo plávanie vo vlažnej vode sú prospešné, keďže stimulujú testosterón aj tvorbu spermií.

Najlepšia prírodná prevencia neplodnosti a podpora plodnosti?

Hľadanie ideálnej prírodnej prevencie neplodnosti a podpory plodnosti je v dnešnej dobe veľmi populárne a to prakticky bez ohľadu na to, v akom ste veku.

Našťastie, existuje niekoľko možností riešenia a to s ohľadom nielen na plodnosť, ale celkovo na potenciu, výkonnosť v posteli či sexuálny apetít. Medzi tieto prostriedky patria bylinky typu Maca, Tribulus Terrestris a Saw palmetto z kategórie afrodiziak.

Maca je bylinou, ktorá sa tradične používa na podporu hormonálnej rovnováhy mužov. Obsahuje živiny a aminokyseliny, ktoré pozitívne ovplyvňujú pohlavnú schopnosť, vrátane erekcie. Za výborný prírodný prostriedok špeciálne na zvýšenie testosterónu, čím zlepšuje sexuálne zdravie a plodnosť, sa považuje aj Tribulus Terrestris.

Okrem toho má priaznivý vplyv na kvalitu stoporenia pohlavného, jeho fyzickú výkonnosť a celkovo na spermiogenézu. Široké pôsobenie na potenciu a plodnosť má aj rastlina Saw palmetto, ktorá je spojená s testosterónom a hormonálnou rovnováhou.

Okrem toho podporuje aj kvalitu erekcie a zvyšuje sexuálnu túžbu, no zásadný je jej vplyv na zdravie a funkcie prostaty. Všetky tieto rastliny, ale aj mnohé iné, sa dajú využiť v podobe hotových prípravkov, ktoré cielene podporujú mužskú plodnosť, potenciu a komplexne sexuálne zdravie. Kúpite si ich voľne a môžete ich užívať dlhodobo.

Ako a podľa čoho vybrať prírodné podporné prípravky

Využitie spomínaných bylín v podobe hotových prípravkov predstavuje najefektívnejšiu možnosť, ako látky v nich použiť na stimuláciu plodnosti a potencie. Ide o prírodné prípravky s možnosťou dlhodobého užívania a to aj viac mesiacov po sebe.

No products found which match your selection.

Zásadnou výhodou týchto prípravkov je ich dostupnosť bez nutnosti vyšetrenia alebo predpisu od lekára, dostupné sú teda bez receptu Ďalším pozitívom je ich úplne prírodné zloženie overené Úradom verejného zdravotníctva, čo zaručuje bezpečné užívanie. Forma tabliet alebo kapsúl je ideálna pre presné dávkovanie a to aj viac krát denne.

Ako a podľa čoho prípravy vybrať? Tu sú kritéria:

 • komplexné zloženie s obsahom bylín, minerálov a aminokyselín
 • vyšší podiel extraktov Tribulus, Maca a Saw Palmetto
 • účinky s dôrazom na podporu libida a sexuálneho zdravia
 • možné posilnenie erekcie a potencie ako nepriamy vplyv
 • dlhodobé a pravidelné užívanie na každodennej báze
 • bez rizika vedľajších účinkov alebo kontraindikácií

Súčasný trh ponúka množstvo prípravkov určených pre mužov, no nie všetky zodpovedajú kritériám a nie vždy je ideálna ich kombinácia či koncentrácia účinných zložiek. Je tu však značka, ktorá sa už osvedčila skúsenosťami, konkrétne Stoporex® Klasik.

Ide o perorálne kapsuly s užívaním v dennej dávke až 6 kapsúl, ktoré obsahujú práve extrakty Saw Palmetto, Tribulus a Maca, s pridaním Zinku. Svojimi účinkami je prípravok zameraný práve na podporu hladiny testosterónu, čo vplýva na libido, plodnosť aj erekciu. Dostupný je voľne a môžete si ho objednať online priamo z pohodlia domova.

Záver a skúsenosti s potravinami na plodnosť mužov

Potraviny sú jednou najviac prirodzenou možnosťou, ako posilniť svoju plodnosť. Platí to hlavne preto, že nimi môžete prijímať dôležité živiny, minerály, vitamíny či aminokyseliny, ktoré vplývajú na hladinu testosterónu a produkciu zdravých spermií.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Aj keď zohrávajú zásadnú úlohu, nie sú jediným kľúčovým aspektom v dosahovaní podpory potencie. Prevencia a starostlivosť zahŕňajú aj iné faktory, napríklad zdravú hmotnosť, pravidelný pohyb, kvalitný spánok alebo životný štýl a životosprávu ako takú. Všetky tieto faktory majú vplyv tak plodnosť, ako aj na potenciu alebo erekciu.

Vynikajúcou cestou sú aj niektoré afrodiziakálne rastliny. Kým sa kedysi konzumovali iba vo forme čajov, dnes sú už dostupné aj vo forme tabliet alebo kapsúl.

Práve takéto hotové prípravky sú najviac koncentrovanou a komplexnou formou podpory potencie či plodnosti, zvlášť v prípade mužov je na výber pomerne široká ponuka značiek. Jedna z nich však svojou kvalitou vyniká a to Stoporex® Klasik.

Ten obsahuje extrakty zo Sabalovej palmy, Kotvičníka aj Žeruchy, ktoré zvyšujú plodnosť a potenciu, spoločne s minerálom Zinok. Výsledkom je podpora prirodzenej tvorby a hladiny testosterónu, ako aj celkovo fungovanie erekcie. Prípravok si viete kúpiť voľne a užívať dlhodobo. Skúste a uvidíte sami jeho vplyv na plodnosť!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *