Ako zvýšiť estrogén u žien? Tu sú overené a najlepšie potraviny, bylinky a tabletky
Estrogén je pre ženy jedným z najdôležitejších hormónov, ktoré majú zásadný vplyv na fungovanie ich organizmu. Netýka sa to iba pohlavného systému či zdravého menštruačného cyklu, ale rovnako aj libida, sexuálneho apetítu a obdobia menopauzy.
Nízka hladina estrogénu a jeho nedostatok majú preto zásadný vplyv na fungovanie a to nielen v oblasti sexuálneho života, ale aj toho bežného. Hormón vplýva na fyzickú aj mentálnu výkonnosť a vitalitu, ovplyvňuje spánok a regeneráciu a riadi aj procesy týkajúce sa menštruácie, čo má nepriamy vplyv aj na ženskú plodnosť a jej kvalitu.
V nasledujúcich riadkoch si preto povieme niečo viac o tom, čo sa dá spraviť pre zvýšenie estrogénu a ktoré potraviny, bylinky či priamo tabletky sú najlepšie.
Obsah
- 1 Prečo a kedy je hormón estrogén pre ženy dôležitý
- 2 Kedy je ho málo a aká je ideálna hladina v tele?
- 3 Prečo nedostatok estrogénu u žien vzniká a ako sa prejavuje
- 4 Ktoré bylinky a afrodiziaka zvyšujú u žien estrogén?
- 5 Ktoré potraviny sú na jeho zvýšenie najlepšie?
- 6 Na čo sa ženy pýtajú najčastejšie a odpovede na otázky
- 7 Tabletky na zvýšenie estrogénu? Najlepšie sú prírodné
- 8 Ako fungujú prírodné prípravky a ako ich vybrať?
- 9 Skúsenosti žien so zvýšením estrogénu + záverečný tip
Prečo a kedy je hormón estrogén pre ženy dôležitý
Estrogén je steroidný hormón, ktorý má tri dôležité formy, z ktorých každá má u žien mierne odlišné účinky. Väčšinu života je najdôležitejším estradiol, ktorý je typický pre obdobie plodnosti. V čase tehotenstva prevezme jeho úlohu v tele estriol. V menopauze, čiže po ukončení obdobia plodnosti, má zas najdôležitejšiu funkciu estrón.
Estrogén ako skupina týchto foriem hormónov vplýva na organizmus celkovo, no jeho najväčší význam je viditeľný v pohlavnom živote. Primárne totiž riadi menštruačný cyklus a jeho priebeh, ovplyvňuje aj prípadné prejavy a príznaky s ním spojené.
Nemenej dôležitý je aj pre vývin pohlavnej sústavy a to vrátane poprsia, kedy vplýva na veľkosť prsnej žľazy. Ak ide o čisto sexuálny život, hladina estrogénu ovplyvňuje libido, čiže sexuálny apetít. Má vplyv aj na vzrušenie a vzrušivosť ženy, jeho nedostatok sa môže prejaviť nedostatočnou sekréciou v pošve, jej suchosťou a bolestivým sexom.
Ak ide o celkové pôsobenie v tele, hladina hormónu vplýva na fyzickú výkonnosť, mentálnu vitalitu, energiu, spánok a zdravie kostí, vlasov, nechtov, srdca a ciev.
Veľmi dôležitý je aj v čase ukončenia obdobia plodnosti. Vtedy estrogén a jeho hladina vplývajú na priebeh a príznaky menopauzy. V praxi ovplyvňuje napríklad to, či budete trpieť návalmi tepla, nadmerným potením, poklesom libida a nočným potením.
Kedy je ho málo a aká je ideálna hladina v tele?
Prv, ako príde k zvýšeniu estrogénu, je nevyhnutné zistiť, či je ho v tele dostatok alebo nie. Na to slúžia príznaky nedostatku, ale taktiež vyšetrenie hladiny v krvi. Krvné vyšetrenie sa realizuje spravidla v 2. alebo 3. deň menštruácie, kedy sa vzorka odoberie.
Do úvahy sa berú hodnoty konkrétnych foriem estrogénu a to aj v závislosti od toho, aké obdobie žena prežíva. Iné by totiž mali byť hladiny estradiolu, estriolu a estrónu v reprodukčnom období, iné v tehotenstve a iné v období klimaktéria.
Podľa veku a konkrétneho obdobia prevládajú tieto:
- prvým je obdobie dospievania, dosiahnutia pohlavnej zrelosti a plodnosti
- v tomto období by mala byť najvyššia hladina formy estradiolu
- v tehotenstve je naopak dôležitá dostatočná hladina estriolu
- ten má vplyv na priebeh tehotenstva, vývoj plodu a samotný pôrod
- tretím obdobím je utlmenie funkcie vaječníkov, čiže menopauza
- v tomto období estrogény klesajú, výnimkou je forma estrónu
Z hľadiska priemernej ideálne hladiny by mala byť hodnota estrogénu v krvi v rozmedzí od 43 do 180 pg na 1 ml krvi. V prípade, že je ho menej, môže ísť o prejav krátkodobého aj dlhodobého negatívneho vplyvu, veľa závisí aj od biologického veku.
Okrem celkovej hladiny estrogénu je dôležitá aj hormonálna rovnováha, ktorá sa týka jednak konkrétnych foriem estrogénu navzájom, ale aj v pomere medzi estrogénom a ďalšími hormónmi, napríklad progesterónom. Z krvi sa skúma aj hladina tzv. folikulostimulačného hormónu, ktorý ovplyvňuje tvorbu spomínaných estrogénu a progesterónu.
Prečo nedostatok estrogénu u žien vzniká a ako sa prejavuje
Zníženie hladiny estrogénu môže mať prirodzené a krátkodobé príčiny, ale aj tie, ktoré sú dlhodobé a tiež trvalé, zväčša ovplyvnené faktormi externého prostredia. Medzi prirodzené dôvody nedostatku estrogénu patria vek, tehotenstvo a klimaktérium.
So zvyšujúcim sa vekom totiž všeobecne hladina estrogénov klesá, v tehotenstve dochádza k poklesu niektorých jeho foriem a v čase menopauzy ide o celkový pokles. Za nízkou hladinou však môžu byť aj lieky, ochorenia pohlavnej a hormonálnej sústavy, užívanie niektorých druhov hormonálnej ochrany a faktory životného štýlu.
Čo sa týka príznakov nízkej hladiny hormónu, ide o:
- zníženie ženského libida, chuti na sex a celkovo sexuálneho apetítu
- zhoršenie pravidelnosti menštruačného cyklu a taktiež menštruácie
- ťažkosti s intenzitou, priebehom alebo dĺžkou celej menštruácie
- nižšia vzrušivosť na sexuálne dráždenie a väčšia suchosť pošvy
- individuálne zníženie pevnosti, pružnosti alebo objemu poprsia
- zhoršenie plodnosti a šance na otehotnenie v plodnom období
Medzi ďalšie symptómy patria častejšie infekcie a zápaly týkajúce sa močovej sústavy aj pohlavného systému a zhoršenie zdravia a kondície pokožky, pleti, vlasov, ochlpenia alebo nechtov. Klesajú energia, výkonnosť, kondícia a stav metabolizmu, ktorý sa spomalí. Objaviť sa môžu aj zvýšené ukladanie tukov, návaly tepla a nadmerné potenie.
Posledné spomínané prejavy patria už do kategórie symptómov typických pre menopauzu. K jej ďalším fyziologickým príznakom patria zníženie hustoty kostí, priberanie a strata správnej termoregulácie. Objaviť sa môžu aj zmeny nálad, nervozita a depresie.
Ktoré bylinky a afrodiziaka zvyšujú u žien estrogén?
Jednou z najviac prirodzených a najlepších možností na zvýšenie hormónu sú bylinky. Viaceré z nich patria do kategórie prírodných afrodiziak, ktoré vplývajú aj na sexuálny apetít a kvalitu pohlavného života. V prvom rade ide o rastliny, ktoré obsahujú fytoestrogény, čo sú látky prírodného pôvodu pôsobiace na estrogénové receptory v tele.
Pozrite si tie, ktoré majú pre ženy najlepšie účinky:
Damiána: Veľmi účinným ženským afrodiziakom a stimulantom estrogénu je Damiána. Ide o liečivú bylinu pôvodom z Mexika, ktorá obsahuje flavonoidy z kategórie fytoestrogénov, čiže vplývajúcich na estrogénové receptory v tele. Takto podporuje hormonálnu reguláciu a tiež rovnováhu, má pozitívne účinky aj na libido a sexuálny apetít.
Maca: Bylinka pochádzajúca z južnej Ameriky, ktorá sa stala známa pre svoje účinky na mužskú erekciu. Žerucha však má význam aj pre ženy a rozhodne nie malý, nakoľko ide o univerzálne afrodiziakum. Podporuje libido, hormonálnu rovnováhu, stimuluje estrogén, podporuje prekrvenie panvy a zmierňuje predmenštruačný syndróm.
Ženšen: Všehoj ázijský, ako sa tiež táto bylinka nazýva, je celosvetovo známou rastlinou pre jej stimulačné účinky na vitalitu, energiu a nervový systém. Pre ženy je dôležitý z pohľadu udržiavania celkovej hormonálnej rovnováhy, keďže obsahuje aj množstvo fytoestrogénov. Pomáha tiež na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy a zvýšenie libida.
Vitex: Táto bylinka patrí k veľmi dôležitým pre ženy a to nielen pre jej vplyv na estrogén alebo hormonálnu hladinu. Špeciálne účinkuje v dvoch obdobiach a to počas tehotenstva a v období klimaktéria. V tom prvom podporuje ovuláciu a následne aj vývoj plodu, vrátane prevencie potratu, v tom druhom pomáha na príznaky menopauzy.
Archangelika: Táto rastlina sa niekedy nazýva aj Angelika a ide o skvelé prírodné tonikum obsahujúce veľké množstvo fytoestrogénov. Pomáha na pravidelnosť menštruačného cyklu, spevňuje a zväčšuje objem poprsia, podporuje rast prsnej žľazy, zlepšuje termoreguláciu a pôsobí proti návalom tepla v menopauze a podporuje nervový systém.
Šalvia: Skvelou rastlinou nielen pre ženy je Šalvia lekárska, u mužov podporuje napríklad aj kvalitu ich erekcie. U žien však má pozitívny vplyv proti nepravidelnej menštruácii, rovnako tak na rôzne ženské problémy, hlavne ak ide o zápaly močových ciest a pohlavnej sústavy. Pomáha na zlepšenie imunity a v menopauze proti nadmernému poteniu.
Ktoré potraviny sú na jeho zvýšenie najlepšie?
Podobne ako rastliny môžu pôsobiť aj niektoré potraviny či suroviny v strave. Áno, estrogén sa dá v tele zvýšiť aj cez stravovanie, stačí len zahrnúť do jedálnička látky, ktoré majú na jeho tvorbu stimulačné účinky. Ich prednosťou je komplexný obsah živín, minerálov, vitamínov, mastných kyselín a aminokyselín dôležitých práve pre organizmus ženy.
Do jedálnička by ste mali zahrnúť nasledovné z nich:
Sója a sójové produkty
Zrejme najlepšou potravinou na estrogén pre ženy je sója. Obsahuje výnimočné množstvo fytoestrogénov, konkrétne izoflavóno typu daidzenín, glyciteín a genisteín, ktoré sa dokážu v tele viazať na estrogénové receptory. Sóju viete zaradiť do svojho stravovania vo viacerých podobách hotových produktov, napríklad ako je tempeh alebo tofu.
Semiačka
Ľanové, sezamové aj tekvicové semiačka sú tiež veľmi dobrou potravinou podporujúcou hladinu a prirodzené zvýšenie estrogénu v tele. Okrem toho, že obsahujú fytoestrogény, sú prospešné pre ženský organizmus aj obsahom minerálov, napríklad Zinku, ktorý podporuje plodnosť. Majú aj veľa aminokyselín, ktoré zlepšujú prekrvenie panvy.
Orechy
Niektoré druhy orechov sú tiež cenný zdrojom fytoestrogénov, ktoré môžu podporiť hladinu a prirodzenú reguláciu ženských hormónov. Medzi tie najlepšie patria vlašské orechy, ktoré sú u nás najviac rozšírené, pistácie a arašidy. Orechy sú navyše známe aj ako skvelý zdroj zdravých tukov, omega-3 mastných kyselín, minerálov a aminokyselín.
Ovocie
Ak ide o ovocie, v tomto prípade hrajú prím jablká, jahody, maliny, hrozno, brusnice, slivky, broskyne, marhule alebo ďatle. Niektoré z týchto druhov si viete zakúpiť aj v sušenej forme, tu však pozor na príliš vysoký obsah cukru a na možnú degeneráciu dôležitých vitamínov, minerálov a vlákniny v nich. Najlepšou formou je preto iba to čerstvé.
Zelenina
Zelenina môže byť tiež veľmi dobrým zdrojom fytoestrogénov, obsahuje aj veľa minerálov a vlákniny, ktoré sú dôležité pre metabolizmus, trávenie a hospodárenie ženského tela s energiou. Medzi najlepšie zdroje na zvýšenie hormonálnej rovnováhy patria mrkva, špenát, paradajky, brokolica, kel, batáty, baklažán, repa, karfiol, kapusta a cesnak.
Strukoviny
Fytoestrogény a rovnako tak aj množstvo minerálov, vitamínov, aminokyselín a tiež vlákniny obsahujú aj strukoviny. Môže ísť napríklad o cícer, šošovicu, fazuľu, hrach alebo klíčky, ktoré sa dajú používať v receptoch ako súčasť prílohy aj hlavného jedla. Skvelé sú polievky zo strukovín, kde viete pridať aj zeleninu, ktorá tiež stimuluje estrogén.
Zrná a obilniny
Fytoestrogény obsahujú aj niektoré obilniny a suroviny či potraviny, ktoré ich obsahujú vyššie množstvo. Ide o zrná pšenice, kukurice, ovsu alebo jačmeňa. Do kuchyne by ste preto mali kúpiť celozrnnú pšeničnú múku, ovsené kaše, kukuričné kaše a do receptov môžete pridávať aj samotnú kukuricu. V rámci diéty zas odporúčame konzumáciu otrúb.
Živočíšne potraviny
Poslednou kategóriou potravín, ktoré môžu mať stimulačné účinky na hladinu estrogénu, sú potraviny živočíšneho pôvodu. Ide najmä o hovädzie mäso a kravské mlieko. Dôvody sú dva: prvým je, že hovädzí dobytok spása veľa rastlín a tráv, ktoré obsahujú vysoké množstvo fytoestrogénov. Druhým je, že do krmiva býva pridávaná dodatočná sója.
Na čo sa ženy pýtajú najčastejšie a odpovede na otázky
Zvýšenie estrogénu je téma, ktorá trápi mnoho žien a vidno to aj podľa otázok, diskusných príspevkov, dotazov alebo komentárov na rozličných internetových fórach. To je aj dôvod, prečo sme si pripravili odpovede na také, ktoré sa objavujú najviac.
Toto sú najčastejšie otázky súvisiace s estrogénom:
Ktorá veková skupina žien patrí medzi najviac rizikovú?
Spravidla ide o ženy v strednom veku, štandardne od 40. roku života a viac. Práve v tomto období dochádza, podobne ako je tomu aj u mužov, k všeobecnému poklesu hormonálnej aktivity. Špeciálnou skupinou sú ženy v tomto veku, u ktorých sa začalo obdobie klimaktéria. Práve tie môžu podľa príznakov pozorovať najväčší pokles estrogénu.
Čo sú fytoestrogény, čiže prírodné estrogény a ako fungujú?
Pod týmto pojmom treba hľadať látky spravidla rastlinného pôvodu, ktoré sa vyskytujú buď priamo v bylinkách, prípadne sú súčasťou niektorých druhov plodín Ide o špecifický typ látok, ktoré nemajú síce štruktúru ako ľudský estrogén, dokážu sa ale viazať na estrogénové receptory v tele Môže ísť o flavonoidy, izoflavóny alebo lignany.
Ak ide o potraviny, ktoré naopak estrogén v tele znižujú?
Hoci sme spomínali predovšetkým potraviny zvyšujúce estrogén, niektoré z nich majú aj opačný účinok. Buď narúšajú jeho prirodzenú tvorbu, alebo pôsobia na pokles jeho hladiny cez iné hormóny a látky. Pozor si treba dať na šampiňóny, granátové jablká, čučoriedky, černice, hrozienka a niektoré druhy korenín, napríklad ako je rozmarín.
Ako sa prejavuje opačný stav, čiže príliš vysoký estrogén?
Na rozdiel od stavu zníženia estrogénu je jeho prebytok v tele viditeľný rýchlo, najmä ak je dôsledkom nejakého ochorenia alebo užívania hormonálnej liečby či niektorých druhov hormonálnej ochrany. Medzi prejavy patria zdurenie prsnej žľazy a citlivosť celej oblasti poprsia, zmeny nálad, priberanie, nadúvanie a silné krvácanie.
Akými ďalšími opatreniami sa dá hladina hormónu zvýšiť?
Ide o komplexnú zmenu životného štýlu a životosprávy. Dôležitý je pitný režim, ktorý by mal obsahovať vodu, ovocné a zeleninové šťavy a bylinkové čaje, naopak, alkohol v ňom nemá čo robiť. Pre hormonálnu rovnováhu sú dôležité spánok a minimalizácia stresu. Ženám môže pomôcť hormonálna joga stimulujúca vaječníky aj funkciu štítnej žľazy.
Tabletky na zvýšenie estrogénu? Najlepšie sú prírodné
Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť estrogén v tele ženy, je aj užívanie špeciálnych tabliet alebo kapsúl. Tie môžu mať buď podobu liekov na lekársky predpis, čo už spadá do odbornej hormonálnej liečby, ale aj voľne dostupných prírodných prípravkov.
Kým to prvé je možné iba v prípade vyšetrenia a indikácie lekára a jedná sa o liečbu najviac závažných porúch hladiny estrogénu, druhá voľba je dostupná voľne. Čo je ešte väčšie plus, ide o prípravky obsahujúce prírodné formy látok podobných estrogénom, fytoestrogény. Tie sa tu nachádzajú v koncentrovanom množstve a s overeným pôvodom.
Najčastejšie sa jedná o formu perorálnych tabliet alebo kapsúl, menej časté sú tekuté podoby kvapiek alebo tinktúr. V každom prípade sú dostupné bez receptu.
Čo sa týka zloženia, ich základom sú spravidla byliny a rastliny spomínané aj vyššie, čiže ide o Macu, Damiánu či Ženšen, ale aj o Angeliku, Vitex, Hloh, Ďatelinu, Ašvagandu alebo Ľubovník. Ich extrakty môžu byť doplnené o niektoré prospešné vitamíny a minerály, ktorých cieľom je podpora ich účinku, ale aj celková podpora organizmu ženy.
Výhodou tabliet s prírodným základom je bezproblémové užívanie. Nemusíte sa báť žiadnych vážnejších nežiaducich účinkov či kontraindikácií. Výnimkou sú stavy užívania hormonálnej liečby či hormonálneho ochorenia, vtedy sa treba poradiť s lekárom.
Ako fungujú prírodné prípravky a ako ich vybrať?
Na trhu s tabletkami a prípravkami určenými pre ženy dnes nie je síce veľa produktov, no aj v tom malom množstve možno nájsť kvalitnejšie a menej kvalitné. Dôležitým ukazovateľom by mala byť značka, či už jej história, špecializácia alebo portfólio.
Významnú úlohu zohráva samozrejme aj zloženie. Základom by mali byť spomínané bylinky s fytoestrogénmi a účinkami špeciálne pre ženy, napríklad s obsahom Damiány, Macy alebo Ženšenu. Benefitom je, ak sú doplnené o vitamíny alebo aj minerály, ktoré môžu podporiť ich účinky týkajúce sa hormónov, libida aj ženských problémov.
Pri kúpe by ste mali zohľadniť aj nasledovné veci:
- možnosť dlhodobé a pravidelného dávkovania aj každý deň
- dostupnosť bez nutnosti vyšetrenia u lekára alebo receptu
- jednoduchý nákup bez návštevy lekárne, ideálne cez internet
- žiadne vedľajšie účinky a čo najlepšia vstrebateľnosť látok
- komplexné účinky pre všetky ženy bez ohľadu na ich vek
- praktické a dlhodobé skúsenosti so značkou a to aj u mužov
Kľúčovým faktorom by malo byť aj čo najviac komplexné pôsobenie. Okrem stimulácie estrogénu a nastolenia hormonálnej rovnováhy sú dôležité aj podpora sexuálneho apetítu, zvýšenie energie a vitality či podpora počas menopauzy alebo s PMS.
Všetky tieto vlastnosti spĺňa iba niekoľko prípravkov, no medzi nimi rozhodne dominuje značka Stoporex® Woman. Ide o perorálne kapsuly, ktoré majú 100 % prírodné zloženie, neobsahujú žiadne náhrady a zbytočné prísady a sú dlhodobo overené. Veľkým plusom je, že pomáhajú ženám v každom veku a situácii, od libida až po klimaktérium.
Skúsenosti žien so zvýšením estrogénu + záverečný tip
Nízka hladina estrogénu je problémom, ktorý trápi ženy čoraz viac a čoraz menej zohráva vek v tomto stave dominantnú úlohu. Vzhľadom na to, že hormón má pre sexuálny, pohlavný a koniec koncov aj bežný život zásadný vplyv, je treba jeho pokles riešiť. Skúsenosti ukazujú, že riešenie musí prísť čo najskôr a musí byť komplexné aj dlhodobé.
Ako najlepšia sa javí kombinácia metód a spôsobov, ktoré znížia negatívne vplyvy, či už ide o hormonálnu ochranu, životosprávu, životný štýl alebo užívanie liekov, a tých, ktoré naopak zvýšia prirodzenú produkciu, hladinu a hormonálnu rovnováhu.
Zásadným faktorom je jedálniček, kde môže mať skladba potravín a surovín pozitívny vplyv a to predovšetkým vtedy, ak sa zameriate na zvýšenie fytoestrogénov.
Tie sa rovnako tak nachádzajú aj v niektorých bylinách, rastlinách a prírodných afrodiziakach, ktoré majú širší vplyv na pohlavnú sústavu a sexuálny život. U žien totiž dokážu nielen zvýšiť hladinu estrogénu, ale podporiť aj ich sexuálny život a funkcie reprodukčného systému. V koncentrovanej podobe ich viete získať aj cez prírodné prípravky.
Príkladom účinného produktu je práve Stoporex® Woman. Ide o tabletky, ktoré kombinujú prírodné afrodiziaka s vitamínmi posilňujúcimi ich vplyv. Prax ukazuje, že práve táto značka má u žien najlepšie účinky na estrogén aj hormonálnu rovnováhu.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!