Aké prejavy má u žien nedostatok estrogénu, čo ho spôsobuje a čo, ak je v tehotenstve?
Má zásadný vplyv na libido, plodnosť, metabolizmus, psychickú vitalitu, pohybový aparát aj menštruačný cyklus. Hormón estrogén patrí medzi tie, ktoré ovplyvňujú nielen sexuálny, ale aj ten bežný život, pričom jeho produkcia počas života kolíše. Ak je ho nedostatok, ženy to pocítia prakticky vo všetkých oblastiach, najviac v pohlavnom živote.
Zhorší sa ich sexuálny apetít, menštruačný cyklus sa stane nepredvídateľnejším a môže so sebou prinášať komplikácie, v menopauze sa objavia aj systémové prejavy.
Hladina estrogénu je teda pre ženy veľmi dôležitá. Aké príznaky má jeho nedostatok, aké sú toho príčiny, kedy okrem tehotenstva môže tento jav vzniknúť a čo robiť, ak sa to stane v mladom veku či v menopauze, to si povieme v nasledujúcich riadkoch.
Obsah
- 1 Predstavenie estrogénu a aké má funkcie v tele
- 2 Aká hladina je optimálna a aké sú príznaky nedostatku
- 3 Najčastejšie príčiny nízkej hladiny estrogénu a kedy nastáva
- 4 Nedostatok estrogénu a jeho vplyv na sexuálny život
- 5 Ako na nízku hladinu estrogénu a čo pomáha najviac
- 6 Časté otázky na fórach ohľadom nedostatku estrogénu
- 7 Bylinky a látky, ktoré pomáhajú ženám na hormonálnu rovnováhu
- 8 Podľa čoho vybrať najlepšie prípravky pre ženy?
- 9 Skúseností s nedostatkom estrogénu a jeho riešením
Predstavenie estrogénu a aké má funkcie v tele
Pod pojmom estrogén sa nemyslí jeden hormón, ale skupina viacerých hormónov steroidného typu. Z nich najdôležitejšie sú estradiol, estriol a estrión, ktoré sa navzájom dopĺňajú vo svojich funkciách. Hladina každého z nich je počas života odlišná.
Hlavným ženským hormónom estrogénového pôvodu je estradiol. Ten je zodpovedný za správny priebeh menštruačného cyklu, najviac je produkovaný počas plodného veku a podporuje aj progesterón. Po skončení tohto obdobia, čiže v menopauze, naopak dochádza k nárastu druhého dôležitého estrogénu, konkrétne sa jedná o estrión.
Ten je zodpovedný za fyziologickú aj psychogénnu vitalitu a podporuje fungovanie ženského tela práve počas obdobia menopauzy, keď klesajú ostatné estrogény. Špecifickým je estriol, ktorého hladina býva najvyššia u ženy práve počas obdobia tehotenstva.
Samotná tvorba estrogénu, vrátane všetkých jeho druhov, vychádza zo syntézy androgénov. Ide o špecifické androgénne hormóny, ktoré ovplyvňujú produkciu estrogénov v pohlavnej sústave, čiže vo vaječníkoch, žltom teliesku a v tehotenstve v placente. To, čo je najdôležitejšie, sú ich komplexné účinky počas celého života ženy.
Estrogény sú dôležité predovšetkým pre pohlavný život. Vplývajú na sexuálny apetít, na plodnosť ženy, priebeh menštruačného cyklu a ovulačného cyklu a priebeh menopauzy. Vplývajú aj na vonkajšie pohlavné znaky, vrátane veľkosti poprsia.
Z všeobecných účinkov majú význam pre metabolizmus, spaľovanie a odbúravanie tukov, hladinu cholesterolu, zdravie kostí, fyzickú výkonnosť a mentálnu vitalitu.
Špeciálnu úlohu majú aj v období menopauzy. Hladina estrogénu totiž ovplyvňuje u žien počas tohto obdobia ich celkovú fyzickú a psychickú kondíciu, napríklad ak ide o trávenie, metabolizmus, spánok, energiu a vitalitu alebo termoreguláciu. V tomto období, spolu s obdobím pred otehotnením a počas neho, je jeho účinok najviditeľnejší.
Aká hladina je optimálna a aké sú príznaky nedostatku
Počas života sa hladina estrogénu, najmä jeho jednotlivých druhov, flexibilne mení. V čase dospievania má prevahu estradiol, ktorý je dominantným estrogénom. V období tehotenstva sa naopak zvyšuje hladina tehotenského estrogénu, ktorým je estriol.
Osobitnú úlohu má estrón, ktorý telo začína produkovať až v čase poklesu estradiolu, čiže po skončení pohlavne produktívneho obdobia ženy. Celková hladina estrogénu je najvyššia od 30 do 40. roku života, kedy by mala byť v rozmedzí od 43 do 180 pg / ml. Ak je hladina nižšia, môže sa to prejaviť viacerými problémami, vrátane sexuálneho života.
Ak je estrogénu málo, prejaví sa to predovšetkým:
- narušením menštruačného cyklu, ten môže byť nepravidelný
- s tým súvisiacim narušením ovulačného cyklu a procesu ovulácie
- na vonkajších pohlavných ženských znakoch, najmä na poprsí
- problémami s plodnosťou ženy, pokiaľ je v reprodukčnom veku
- znížením libida, čo v praxi znamená pokles sexuálneho apetítu
- v čase menopauzy aj kondíciou, výkonnosťou a vitalitou tela
Čo sa týka ďalších prejavov nízkej hladiny estrogénu, patria sem celkové zníženie fyzickej aj mentálnej energie a výkonnosti. To sa môže prejaviť nadmernou únavou, zvýšeným rizikom priberania, zhoršením metabolizmu, nervozitou alebo výkyvmi nálad.
U niektorých žien dochádza aj k zhoršeniu zdravia a stavu pokožky, pleti, vlasov a nechtov, zníženiu hustoty kostí, zvýšeniu cholesterolu v krvi a celkovo zhoršením zdravia srdca a ciev. Špeciálne v období menopauzy potom ženy trpia narušením prirodzenej termoregulácie, najmä v noci môže prísť k návalom tepla alebo nadmernému poteniu.
Najčastejšie príčiny nízkej hladiny estrogénu a kedy nastáva
Znížená hladina estrogénu môže mať viacero príčin a je viacero situácií, kedy nastáva. V niektorých prípadoch ide iba o krátkodobý jav na základe nejakého prirodzeného faktoru, inokedy sa jedná o stav, ktorý má vonkajšiu alebo chorobnú príčinu.
Toto sú tie faktory a príčiny, ktoré sú najčastejšie:
Ochorenie pohlavnej sústavy: Keďže sa estrogén tvorí vo vaječníkoch a ďalších častiach pohlavnej sústavy, práve jej choroby alebo problémy vplývajú na jeho hladinu. Najčastejšie ide o syndróm polycystických ovárií, úplné odstránenie vaječníkov alebo narušenie ich funkcie či niektoré závažnejšie zápaly, tie sú však iba krátkodobejšie.
Vyšší vek: Prirodzeným faktorom pre pokles alebo kolísanie hladiny estrogénu, ale nielen jeho, je vek. Tu platí, že čím je žena staršia, tým viac dochádza k poklesu hladiny estrogénu aj niektorých ďalších pohlavných hormónov. Tento vplyv sa nedá prirodzene zastaviť, je však možné ho do určitej miery ovplyvniť vonkajším dopĺňaním estrogénu.
Životospráva: Nedostatočný prísun živín, zlé zloženie jedálnička, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, ale aj príliš veľa pohybu alebo fyzickej aktivity. Všetky tieto vplyvy sa dajú zhrnúť do oblasti životosprávy a majú viditeľný vplyv na hladinu estrogénu ako aj na hormonálnu rovnováhu. Ten vplyv môže byť krátkodobý aj dlhodobý.
Tehotenstvo a obdobie po ňom: Počas tehotenstva dochádza k prirodzenej hormonálnej nerovnováhe a kolísaniu hladiny nielen estrogénov, ale aj iných pohlavných ženských hormónov. Z pohľadu estrogénu je najviac rizikové obdobie tesne po tehotenstva, čiže v období laktácie, no na druhú stranu, pokles pomáha tvorbe mlieka.
Iné ochorenia: Na hormonálnu hladinu môžu vplývať aj niektoré ďalšie choroby alebo ťažkosti v organizme, mnohokrát aj také, ktoré nie sú súvisiace. Môže ísť o poruchy hypofýzy, ktorá má na starosti stimuláciu spúšťačov tvorby estrogénov, o poruchy štítnej žľazy, ale napríklad aj o chronické ochorenia obličiek a močových ciest.
Nedostatok estrogénu a jeho vplyv na sexuálny život
Osobitne v prípade estrogénu, na rozdiel od iných hormónov, platí, že jeho hladina súvisí úzko s kvalitou sexuálneho života a celkovo so sexuálnym zdravím. Jeho nedostatok sa preto prejaví práve v zdraví, stave a výkonnosti celého pohlavného systémy.
Prvou dôležitou a viditeľnou oblasťou je sexuálny apetít. Ide o chuť na sex, príťažlivosť k sexuálnemu partnerovi a celkové libido. Estrogén totiž ovplyvňuje práve tieto aspekty sexuálneho života, spoločne s prekrvením a zvlhčením vnútra vagíny. Výsledkom môžu byť nižšia vzrušivosť a celkovo nižší komfort a kvalita pohlavného styku.
Ďalšou oblasťou sexuálneho života je ženská plodnosť. V tomto ohľade sa estrogén podieľa na zdravom priebehu menštruačného a teda aj ovulačného cyklu. Počas ovulácie podporuje uvoľnenie aj zahniezdenie vajíčka, má teda priamy vplyv na počatie.
U žien vo veku nad 40 rokov má estrogén ešte špecifickejšie účinky na sexuálnu oblasť. Práve v tomto období dochádza k menopauze, čo je jav, kedy sa končí reprodukčné obdobie ženy a utlmuje sa činnosť jej pohlavnej sústavy. Pri nedostatku estrogénu to môže mať negatívne sprievodné javy, ktoré sú známe aj ako príznaky menopauzy.
Ako na nízku hladinu estrogénu a čo pomáha najviac
Príliš málo estrogénu možno riešiť viacerými spôsobmi. V prvom rade sa treba zamerať na minimalizáciu všetkých negatívnych vplyvov a faktorov, ktoré môžu byť za jeho dlhodobým poklesom. V druhom rade odporúčame pridať stimulačné prostriedky.
Toto je kombinácia najlepších opatrení a možností:
Zlepšenie životosprávy a životného štýlu
Prvým krokom by mala byť zdravšia životospráva, ktorá patrí k najviac komplexným faktorom týkajúcich sa hormonálnej rovnováhy. Dôležité je zlepšiť jedálniček, obmedziť príjem mastných potravín, polotovarov a sladkostí, piť vodu, čaje a ovocné šťavy, zlepšiť spánkovú hygienu a mať dostatok zdravého a prirodzeného pohybu.
Potlačenie negatívnych vplyvov a ochorení
Ďalším prostriedkom k zlepšeniu hormonálnej rovnováhy je obmedzenie negatívnych faktorov. Medzi ne patria napríklad fajčenie, konzumácia alkoholu, vplyv stresu, ale rovnako tak aj ochorenia týkajúce sa vaječníkov či hormonálnej sústavy. U niektorých žien môže byť za hormonálnou nerovnováhou aj užívanie nevhodnej ochrany.
Doplnenie jedálnička o potraviny s fytoestrogénmi
Okrem obmedzenia nezdravých jedál je vhodné doplniť jedálniček aj o potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. Ide o potraviny stimulujúce estrogén alebo obsahujúce fytoestrogény. Medzi najlepšie patria sója, ľanové semiačka, mrkva, baklažán, paradajky, repa, karfiol, kapusta, orechy, otruby, cícer a granátové jablká.
Bylinky, vitamíny a minerály
Na hormonálnu rovnováhu majú vplyv aj viaceré látky prírodného charakteru a pôvodu. Ide napríklad o vitamíny B, minerály Zinok, Selén či Horčík, ale aj fytoestrogény a látky afrodiziakálneho typu obsiahnuté v rastlinách. Medzi tie, ktoré majú pre ženy najlepší vplyv, patria Damiána, Maca, Ženšen, Archangelika, Šalvia, Pupalka či Hloh.
Podporné prírodné prípravky pre ženy
Vyššie spomínané fytoestrogény, ale aj rastliny, minerály či vitamíny možno prijímať v koncentrovanej forme špeciálnych podporných prípravkov. V ich zložení sú obsiahnuté práve tieto látky a to v optimálnom mixe, ktorého cieľom je podporiť estrogén, hormonálnu rovnováhu, potenciu, libido, menštruáciu a zmierniť prejavy menopauzy.
Techniky a cvičenia hormonálnej jogy
Hormonálna jogová terapia je omladzujúcou technikou s cieľom aktivovať alebo obnoviť tvorbu dôležitých ženských pohlavných hormónov. Ide o systém cvikov, techník a polôh, ktoré vychádzajú z jogy a majú povzbudzujúce účinky nielen na estrogén. Dokážu tiež znížiť intenzitu symptómov predmenštruačného syndrómu alebo menopauzy.
Cielená hormonálna terapia
Ak je problém s poklesom estrogénu dlhodobý, vážnejší a nepomáhajú žiadne zo spomínaných prejavov, prichádza hormonálna liečba. Tá spočíva v umelom podávaní estrogénu, ktorého cieľom je zvýšiť jeho hladinu v tele. Ďalšou možnosťou liečby je stimulácia tvorby v tele a to pomocou so syntézou z androgénnych hormónov.
Časté otázky na fórach ohľadom nedostatku estrogénu
Príliš nízka hladina estrogénu je jav, o ktorý sa zaujímajú ženy prakticky v každom veku. Spúšťačom však vždy musia byť nejaké závažnejšie komplikácie, ktoré to sprevádzajú, najmä v rámci menštruačného cyklu, plodnosti alebo sexuálneho života.
Tu sú témy, ktoré patria medzi najviac diskutované:
Je nedostatok estrogénu bežný aj v mladom veku?
Nie, nie je, práve v mladom veku by mala byť jeho hladina vysoká a postupne sa zvyšovať, pričom okolo 30. roku by mala gradovať. Pokiaľ je zistená nízka hladina u mladších ľudí, je to dôvod na podozrenie pre nejaké ochorenie týkajúce sa pohlavnej sústavy. Vplyv na to môžu mať aj životospráva, anorexia alebo nadmerná fyzická aktivita.
Čo robiť, ak nastane pokles práve v tehotenstve?
V takomto prípade treba hľadať príčinu v pohlavnej sústave, vrátane zhoršenej funkcie placenty. Počas gravidity sa totiž estrogén tvorí práve tu, konkrétne ide o estriol, pričom jeho nízka hladina signalizuje nejaký závažný problém. S tým sú spojené aj viaceré symptómy a práve podľa ich prítomnosti lekár môže určiť, o aký problém ide.
Ako súvisia estrogén a priberanie či nadváha u žien?
Medzi poklesom estrogénu a naberaním hmotnosti, predovšetkým tuku a jeho ukladaním, je priama súvislosť. Čím je hladina tohto hormónu u žien nižšia, tým je vyššie ukladanie tuku do tkanív a tým pomalší je metabolizmus. Výsledkom je, že telo nedokáže tak spracovať všetky prijaté živiny a začne ich ukladať, čo spôsobí nárast telesnej hmotnosti.
Čo sú fytoestrogény a ako pomáhajú práve ženám?
Za týmto pojmom treba hľadať špecifické látky rastlinného typu, ktoré sa dokážu v ľudskom tele viazať na estrogénové receptory a tak aktivovať ich funkciu. Súčasne s tým majú vplyv aj na prirodzenú stimuláciu estrogénov a tak ovplyvňujú ich hladinu. Výsledkom je hormonálna rovnováha medzi jednotlivými druhmi ženských pohlavných hormónov.
U ktorých žien býva najväčšie riziko poklesu estrogénu?
Štandardne najčastejšie ťažkosti majú ženy, ktoré mali dlhodobé alebo opakované ochorenia vaječníkov, hypofýzy alebo štítnej žľazy. Do ohrozenej skupiny patria aj ženy s nadmerným fyzickým vypätím, napríklad ak robia profesionálny šport. To isté platí o ženách s anorexiou, poruchami príjmu potravy a samozrejme o ženách vo vyššom veku.
Bylinky a látky, ktoré pomáhajú ženám na hormonálnu rovnováhu
Jedným z prostriedkov, ktoré majú pozitívny vplyv na estrogén aj hormonálnu rovnováhu u žien, sú látky prírodného typu. Tie môžu byť obsiahnuté v rastlinách, pričom mnohé z nich sú známe aj ako afrodiziaka, prípadne ide o vitamíny alebo minerály.
Medzi tie, ktoré majú u žien najlepšie účinky, patria:
Damiána: Jednou z najznámejších rastlín, ktoré majú podporný účinok na ženský organizmus, je Damiána. Ide o afrodiziakálnu bylinku s vysokým obsahom fytoestrogénov a látok podporujúcich prirodzenú hormonálnu rovnováhu. Využíva sa ako stimulant libida, ale aj na podporu menštruácie, menopauzy, nervovej sústavy a močových ciest.
Maca: Maca, nazývaná aj Žerucha, je ďalšia afrodiziakálna rastlina, ktorá má pozitívny účinok u žien. Okrem toho, že obsahuje fytoestrogény a tak pozitívne prispieva k hladine estrogénov v tele, je aj stimulantom libida. Pomáha na riadne fungovanie pohlavného systému a menštruačného cyklu, zmierňuje tiež negatívne príznaky menopauzy.
Ženšen: Nepriamy vplyv na hormonálnu reguláciu, no o to priamejší vplyv na niektoré najviac negatívne prejavy PMS a klimaktéria, to je charakteristika Ženšenu. Ide o známu ázijskú bylinku stimulujúcu najmä nervový systém, ktorá podporuje aj energiu a výkonnosť. U žien dokáže zvýšiť sexuálny apetít a podporiť sexuálnu výkonnosť.
Vitamíny: Z vitamínov majú pozitívne pôsobenie na ženské reprodukčné zdravie najmä vitamíny skupín B, C, D a E. Dokážu podporiť hormonálnu rovnováhu, majú stimulačné účinky na libido, zvyšujú fyzickú a mentálnu energiu a výkonnosť, zmierňujú únavu a viaceré pomáhajú aj na pokožku, metabolizmus, proti stresu a na lepší spánok.
Minerály: Na hormonálnu rovnováhu, hladinu a reguláciu majú vplyv aj niektoré minerály. Či už ide priamo o Zinok, ktorý podporuje činnosť vaječníkov, ale aj o podporné minerály typu Selén či Horčík, ktoré majú nepriamy vplyv na javy spojené s hormonálnou rovnováhou. Môžu tiež podporovať libido, priebeh menštruácie a príznaky menopauzy.
Podľa čoho vybrať najlepšie prípravky pre ženy?
Mnoho z vyššie spomínaných bylín, vitamínov či minerálov je tiež súčasťou komplexného zloženia podporných prípravkov určených pre ženy. Tie sú špeciálne zamerané práve na hormonálnu rovnováhu a prejavy spojené s nízkou hladinou estrogénu.
Tieto prípravky sú 100 % prírodného charakteru, nakoľko obsahujú iba účinné látky, ktoré sú prirodzené pre ženské telo. Majú podobu kapsúl či tabliet s perorálnym užívaním, ktoré sú laboratórne otestované a certifikované. Dostupné sú bez vyšetrenia u lekára alebo predpisu od neho a možno ich užívať na dennej báze aj niekoľko mesiacov po sebe.
Čo sa týka účinkov, tie sú komplexné a zahŕňajú:
- podporu s pravidelnosťou a priebehom menštruačného cyklu
- vplyv na ovuláciu a plodnosť cez hormonálnu rovnováhu
- zmiernenie negatívnych prejavov predmenštruačného syndrómu
- posilnenie libida, sexuálneho apetítu a kvality sexuálneho života
- pomoc so zmiernením negatívnych symptómov menopauzy
- podpora energie, vitality, nervového systému a látkovej premeny
Ide teda o naozaj široké pôsobenie na viacero oblastí ženského pohlavného a sexuálneho života a to bez ohľadu na vek. Niektoré prípravky sú viac špecializované, iné menej a môžu mať aj odlišné zloženie. Na trhu však nie je až taký veľký výber.
Ak hľadáte niečo overené a účinné na základe dlhodobých skúseností žien, dobrým príkladom môže byť značka Stoporex®. Pre ženy ponúka prípravok Stoporex® Woman, ktorý má práve spomínané komplexné zloženie a účinky. Jeho cieľom je prírodná a prirodzená podpora hormonálnej rovnováhy a teda aj libida, menštruácie a menopauzy.
Skúseností s nedostatkom estrogénu a jeho riešením
Nízka hladina estrogénu je stav, ktorý nie je prirodzený pre ženu takmer v žiadnom veku. Ak je žena v produktívnom období, estrogénu by mala mať dostatok, no aj v prípade menopauzy má svoju nezastupiteľnú úlohu. Ak je ho príliš málo, má to svoje prejavy.
Tie, ktoré môžu byť najviac negatívne, sa dotýkajú pravidelnosti a priebehu menštruácie a menštruačného cyklu, libida a sexuálneho apetítu, prípadne u žien po 40-roku života aj ich menopauzy a s tým súvisiacich ťažkostí. Ukazuje sa, že hoci niektorým situáciám sa vyhnúť nedá, ich priebeh alebo intenzita dosť závisia od hormonálnej rovnováhy.
Práve vtedy nastupujú možnosti, prostriedky a spôsoby, ako ju podporiť. Začať treba životosprávou, zlepšením spánku a obmedzením fajčenia, alkoholu či stresu.
Na to by mali nadviazať opatrenia zamerané na liečbu prípadných gynekologických alebo hormonálnych ochorení, cielené pridanie fytoestrogénov a zdravých potravín do jedálnička, obmedzenie negatívnych hormonálnych vplyvov či hormonálna joga.
Osobitnú úlohu majú prírodné prostriedky, najmä niektoré druhy afrodiziakálnych rastlín, vitamínov a minerálov. Ich koncentrovanú podobu prinášajú špecializované prípravky určené pre ženy, napríklad ako je aj značka Stoporex® Woman. Tá pomáha ženám v každom veku a to tak s ich sexuálnym apetítom, ako aj počas PMS alebo menopauzy.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!