fytoestrogeny

Čo sú fytoestrogény, ich účinky pre ženy, kde ich nájsť a majú aj nežiaduce účinky?

Jednou z prírodných látok, ktorá je prospešná obzvlášť pre ženy, sú fytoestrogény. Za týmto názvom sa skrývajú špeciálne rastlinné látky, ktorých štruktúra a predovšetkým funkcie v ženskom tele sú veľmi podobné, ako je to u hormónov estrogénov.

Niekedy sa im odborne hovorí aj neendokrinné estrogény, čo znamená, že nie sú tvorené priamo v ľudskom organizme. Vo výsledku však majú veľmi podobný vplyv a to je aj dôvod, prečo sú u žien čoraz viac vyhľadávané. Nájsť ich možno prirodzene v strave, no cielene a vo vyššej koncentrácii sa dajú dopĺňať aj cez čaje, tabletky či kapsuly.

Ich využitie u žien je v období PMS a menopauzy, no tam sa ich účinky zďaleka nekončia. Majú však aj nejaké nežiaduce alebo vedľajšie? A existujú nejaké riziká? Odpovede na všetky tieto otázky spolu s informáciami o ich účinkoch a funkcii nájdete tu!

Čo sú fytoestrogény a aké sú ich účinky a význam u žien

Ako sme povedali už na úvod, fytoestrogény sú látky rastlinného pôvodu, ktoré majú v tele ženy podobné účinky, ako prirodzené estrogény. V rámci zdravia pohlavnej sústavy, ale aj sexuálneho života či období po ňom, je ich význam čoraz výraznejší.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Tieto prírodné zlúčeniny, nachádzajúce sa aj v niektorých potravinách, majú chemickú štruktúru pripomínajúcu estrogén a v tele sa viažu na estrogénové receptory. Ich schopnosť napodobňovať účinky estrogénu je ich hlavnou funkciou v organizme a ich význam spočíva aj v doplnení hladiny prirodzeného estrogénu a na hormonálnu rovnováhu.

Ich najdôležitejšie pôsobenie je v týchto oblastiach:

 • regulujú menštruačný cyklus a hormóny, ktoré ho riadia
 • zmierňujú príznaky menopauzy a hormonálnych výkyvov
 • prispievajú k zdravým kostiam a prevencii vzniku osteoporózy
 • podporujú aj zdravie srdca a cievneho systému a krvný obeh
 • pomáhajú udržiavať vitálnu a zdravú pokožku, nechty aj vlasy
 • majú pozitívny vplyv na metabolizmus a prevenciu nadváhy

Primárny význam fytoestrogénov spočíva v tom, že dokážu pomôcť normalizovať hladinu hormónov a hormonálnu rovnováhu. To umožňuje organizmu ženy reagovať na hormonálne zmeny alebo výkyvy v niektorých prirodzených obdobiach, napríklad ako je menštruácia, tehotenstvo alebo menopauza a to maximálne prirodzeným spôsobom.

Zvlášť v prípade PMS alebo menopauzy majú význam v tom, že okrem pôsobenia na samotné hormóny majú širšie účinky aj na najčastejšie symptómy spojené s týmto obdobím. Platí to pre príznaky týkajúce sa fyzického zdravia aj psychického stavu.

Rozdelenie fytoestrogénov a popis ich funkcií

Tak, ako v prípade estrogénu, kde existuje niekoľko foriem podľa účinku alebo chemickej štruktúry, aj fytoestrogény majú niekoľko typov. Líšia sa zdrojmi, kde sú zastúpené najviac, ako aj funkciami a účinkami na jednotlivé oblasti v ženskom organizme.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Tu je rozdelenie dôležitých fytoestrogénov pre ženy:

Izoflavóny: Ide o skupinu fytoestrogénov, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, sóji a jej produktoch a strukovinách. Ich úlohou v ženskom tele je napodobňovať pôsobenie estrogénov a tento proces má pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. Do tejto skupiny patria napríklad dazeín, genisteín, formononetín, glyciteín a biochanín A.

Lignany: Tieto fytochemikálie sa nachádzajú v rôznych potravinách a v zelenom čaji. Ich schopnosť pôsobiť ako antioxidanty a regulátory hormonálnej činnosti prináša prospešné účinky pre telo. Chemicky ide o polyfenolické zlúčeniny, kde patria syringiresinol, pinoresinol, lariciresinol, izolariciresinol, matairesinol a secoisolariciresinol.

Kumestany: Štruktúra a funkcia kumestanov umožňujú napodobňovať účinky estrogénu v tele, kde majú vplyv najmä na menštruačný cyklus a symptómy spojené s menopauzou. Tiež môžu podporovať zdravie kostí, srdca a cievneho systému. Najvýznamnejším zástupcom je kumestrol, ktorý nájdete hlavne v sójových klíčkoch a v strukovinách.

Nežiaduce účinky alebo riziká pri ich nadmernom príjme?

Nežiaduce účinky alebo potenciálne riziká spojené s nadmerným príjmom fytoestrogénov sú minimálne. Aj napriek istým obavám, väčšina dostupných vedeckých štúdií naznačuje, že fytoestrogény majú skôr pozitívny vplyv na organizmus a ich vedľajšie účinky sú minimálne. Dôležité je, tak ako aj pri iných látkach, optimálna miera ich príjmu.

 

Niektoré ženy môžu pocítiť pri nadmernom užívaní problémy s menštruáciou a nadmerný príjem niektorých potravín s ich obsahom môže mať negatívny vplyv na plodnosť. Skôr ako sa začnete obávať ich príjmu, je dôležité zvážiť najmä ich prínosy.

Na rozdiel od syntetických látok, ktoré sú prítomné v potravinách a nápojoch, fytoestrogény sú prirodzené a bezpečné. Vzhľadom na ich schopnosť pôsobiť ako prirodzený regulátor hormonálnej rovnováhy sú pre ženy prospešné bez ohľadu na vek. Mierne vedľajšie účinky typu zažívacie problémy sú zväčša iba krátkodobé a nepatrné.

Príznaky nedostatku estrogénov a hormonálnej nerovnováhy

To, či by ste mali začať fytoestrogény viac dopĺňať, môžete zistiť aj podľa niektorých vonkajších prejavov. Tie súvisia s hormonálnou nerovnováhou.

Najčastejšie sa symptómy prejavia v období náročnom na zmeny v hormonálnej a pohlavnej sústave. To so sebou prináša rôzne nepríjemné príznaky, ktoré môžu byť krátkodobé aj dlhodobé, s miernou aj s vyššou intenzitou. Dotýkať sa môžu nielen sexuálneho života alebo pohlavného zdravia, ale celkovo organizmu, čiže bežného života.

Ty sú tie, ktoré sa objavujú najčastejšie a intenzívne:

 • časté návaly horúčavy a s tým súvisiace nadmerné potenie
 • nepravidelnosť menštruačného cyklu a ohrozenie plodnosti
 • časté zmeny v nálade, úzkosť, agresia a zlá kvalita spánku
 • vysušená pokožka, nezdravá pleť a strata lesku a pevnosti vlasov
 • nadmerná únava aj počas dňa a celkovo nízka fyzická energia
 • nedostatočné prekrvenie a zvlhčenie vnútra vaginálnej sliznice

V súvislosti s nedostatkom estrogénuhormonálnou nerovnováhu sa môžu objaviť aj zmeny telesnej hmotnosti, či už nárast alebo úbytok. Z fyzických prejavoch sú zmeny hormónov a v hormonálnom systéme spojené aj so zmenami v sexuálnej túžbe a to znížením libida. Všetky tieto príznaky zažívajú ženy predovšetkým v období menopauzy.

Tieto prejavy, môžu ovplyvniť fyzický, emocionálny a psychologický stav, pričom u mladších žien sa objavujú najmä pred menštruáciou v rámci PMS. Medzi jeho príznaky treba zaradiť tiež kŕče a bolesti v podbrušku a vyššiu citlivosť poprsia.

Najlepšie zdroje a kde v strave a potravinách ich nájsť

Najviac prirodzené riešenie, ako dopĺňať fytoestrogény do tela, je zahrnúť do stravy ich vhodné potravinové a surovinové zdroje. Nájsť ich možno vo viacerých skupinách a väčšinou ide o také jedlá, ktoré obsahujú aj ďalšie prospešné látky pre telo.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Medzi najlepšie potraviny s fytoestrogénmi patria:

Sója a produkty z nej: Sója a jej produkty patria medzi najlepšie prírodné zdroje fytoestrogénov. Tieto potraviny obsahujú rôzne druhy fytoestrogénov, vrátane izoflavónov, lignanov a kumestánov. Medzi najviac odporúčané pre ženy patria sójové bôby, tofu, sójové mlieko, sójový jogurt, sójové výrobky na báze mäsa a sójové omáčky.

Orechy: Plody orechov obsahujú lignany, ktoré sú prirodzenými fytochemikáliami s estrogénnymi účinkami. Medzi orechy, ktoré patria k významným zdrojom lignanov, zaraďujeme vlašské orechy, lieskovce, mandle a para orechy. Ich pravidelná konzumácia pomáha udržať hormonálnu rovnováhu a podporuje aj ženskú plodnosť.

Semiačka: Tieto malé zázraky prírody sú, podobne ako orechy, tiež bohaté na lignany. Do vášho jedálnička odporúčame zaradiť najmä ľanové semienka, sezamové semienka, tekvicové semienka a tiež známe slnečnicové semienka. Okrem fytoestrogénov obsahujú množstvo zdravých tukov, aminokyseliny a predovšetkým minerálov, najmä Zinok.

Ovocie a zelenina: Niektoré druhy ovocia a zeleniny obsahujú tiež fytoestrogény, samozrejme okrem nich aj vitamíny, minerály a aminokyseliny. Pre ženy odporúčame do jedálnička zaradiť jablká, hrušky, maliny, jahody, čučoriedky, brokolicu, kapustu, špenát, papriku a paradajky, ktoré vám pomôžu aj na sexuálny apetít v posteli.

Ryby a morské plody: Základom zdravého jedálnička, ale aj veľmi dobrým zdrojom fytoestrogégnov, aminokyselín a tukov, sú aj ryby a morské plody. Z fytoestrogénov sú bohaté na lignany a izoflavóny, ktoré prispievajú k udržaniu hormonálnej rovnováhy u žien. Do jedálnička zaraďte lososa, tuniaka, sardinky, úhora, krevety a chobotnice.

Podpora hormonálnej rovnováhy? Nielen cez fytoestrogény

Význam hormonálnej rovnováhy v živote žien je veľký a okrem fytoestrogénov existuje viacero ďalších možností, ktoré k nej môžu prispieť. Ak sa u vás ešte aj neobjavili ťažkosti spojené s hormonálnou nerovnováhou, sú tieto možnosti aj dobrou prevenciou.

K najlepším prostriedkom a spôsobom u žien patria:

Pravidelné gynekologické prehliadky a testy

Na včasné odhalenie potenciálneho poklesu estrogénu a nerovnováhy je najlepšia prevencia a to vo forme  pravidelných prehliadok. Testy hormonálnej hladiny, najmä počas menopauzy, poskytnú informácie o stave hormonálneho systému a hladiny jednotlivých estrogénov a ďalších hormónov, čo vám pomôže určiť najlepší spôsob riešenia.

Celkové zlepšenie jedálnička a pitného režimu

Okrem stravy s obsahom fytoestrogénom si treba dávať pozor aj na zdravie celého vášho jedálnička. Vyhnite sa nadbytočným cukrom, nezdravým tukom, fast food jedlám a polotovarom, naopak, jedzte potraviny bohaté na bielkoviny, vitamíny, minerály, vlákninu a zdravé tuky. Pozor na sladené nápoje, najlepšia je čistá a ovocná voda.

Zlepšenie životosprávy a životného štýlu

Obmedzenie konzumácie alkoholu a skončenie s fajčením vám môžu výrazne pomôcť na zdravú hladinu hormónov a hormonálnu rovnováhu. Veľmi dôležitý je aj zdravý a aktívny životný štýl, najmä pravidelný pohyb a aeróbne cvičenie. Sem patria beh, plávanie, bicykel, lyžovanie, kolieskové korčule, tenis, joga a vytrvalostná chôdza.

Viac spánku, viac oddychu a menej stresu

Pravidelný a dostatočný spánok je kľúčom k udržaniu optimálnej hladiny hormónov, preto treba dbať na to, aby ste spali aspoň 7 až 8 hodín denne. Meditačné techniky a hlboké dýchanie zas znížia hladinu stresu, konkrétne stresového hormónu kortizol, ktorý negatívne pôsobí proti estrogénom. To priaznivo ovplyvní rovnováhu hormónov.

Cvičenie hormonálnej jogy na hormonálnu rovnováhu

Tieto cviky sú navrhnuté tak, aby stimulovali ženské hormóny a pomáhali zmierniť príznaky hormonálnych nerovnováh. Hormonálna joga zahŕňa sériu pohybov, ktoré ovplyvňujú konkrétne žľazy a tkanivá spojené s hormonálnymi zmenami. Cvičiť ju môžete individuálne aj skupinovo, existujú aj online kurzy a návody na konkrétne cviky.

Byliny a rastliny obsahujúce fytoestrogény

Na hormonálnu rovnováhu a doplnenie fytoestrogénov môžete využiť aj byliny, ktoré ich obsahujú väčšie množstvo. Medzi najznámejšie patria Maca, Damiána, Ženšen, Alchemilka, Vitex, Hloh a Šalvia. Stimulujú produkciu estrogénov a pôsobia na pohlavné zdravie, či už ide o sexuálny apetít, plodnosť, menštruačný cyklus alebo menopauzu.

Podporné prípravky pre ženy bez receptu

Ide o voľne dostupné prípravky bez vyšetrenia či predpisu, ktoré majú formu perorálnych tabliet alebo kapsúl. Ich zloženie zahŕňa aj vyššie spomínané extrakty bylín vo vysokej koncentrácii, ktoré pozitívne pôsobia na hormonálnu rovnováhu, zlepšujú libido a zmierňujú negatívne prejavy spojené s menštruáciou, PMS alebo menopauzou.

Časté otázky a dotazy z online diskusií o fytoestrogénoch

V súvislosti s fytoestrogénmi, ich účinkami a vplyvom na zdravie žien vzniká množstvo otázok v internetových diskusiách a na online fórach. Tie sa týkajú tak praktických tém, ako aj účinkov týchto látok v špecifických obdobiach alebo prípadoch.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Vidno to na otázkach, dotazoch aj v komentároch:

Môžu fytoestrogény pomôcť pri príznakoch prechodu?

Áno, fytoestrogény môžu pomôcť pri príznakoch menopauzy a to tým, že pôsobia podobne, ako estrogén, čiže vyrovnávajú hormonálnu nerovnováhu v tele. Niektoré štúdie naznačujú, že ich konzumácia zmierňuje aj symptómy spojené s menopauzou, predovšetkým návaly tepla, nadmerné potenie, nespavosť, únavu a zhoršenie stavu pokožky.

Ako sa líšia od syntetických hormonálnych liekov?

Na rozdiel od syntetických liekov, fytoestrogény nezasahujú tak agresívne do hormonálneho systému a nemajú nežiaduce účinky. Ich vplyv na dlhodobé zdravie je komplexný, prirodzený a je možný aj dlhodobo. Štúdie ukazujú, že užívanie fytoestrogénov z prírodných zdrojov je bezpečné, kým o syntetických hormónoch sa to plne povedať nedá.

Môžu aj muži užívať fytoestrogény? Aké majú účinky?

Áno, muži môžu tiež konzumovať potraviny obsahujúce fytoestrogény, ale mali by si dávať pozor na množstvo. Aj keď sú fytoestrogény spojené so ženskými hormónmi, môžu pôsobiť proti vplyvom testosterónu, avšak iba vtedy, ak je ich príjem nadmerný. V prípade mužov sú rizikové najmä sója a pivo, to druhé obzvlášť z pohľadu množstva.

Ako je to s nimi počas tehotenstva alebo dojčenia?

Počas tehotenstva a dojčenia je dôležité venovať strave osobitnú pozornosť. Konzumácia potravín obsahujúcich fytoestrogény nie je obvykle zakázaná, ale je vhodné dodržiavať vyváženú stravu a v prípade akýchkoľvek ťažkostí konzultovať svoj stav s lekárom či s odborníkom na výživu. Fytoestrogény ako také zakázané nie sú.

Pomáhajú fytoestrogény aj ženám v mladšom veku?

Áno, pomáhajú, aj pre mladé ženy môžu mať hormonálnou rovnováhou určité ťažkosti. V prípade mladších žien je vplyv fytoestrogénov viditeľný na pohlavné zdravie, hlavne na pravidelnosť a priebeh menštruačného cyklu a menštruácie, rovnako tak aj na libido. Niektorým ženám pomáhajú fytoestrogény aj na zdravšiu pleť.

Bylinky ako dlhodobá podpora cez menštruáciu aj menopauzu

Či už potrebujete podporiť plodnosť, priebeh menštruačného cyklu alebo naopak potlačiť negatívne prejavy menopauzy, príroda sama má najlepšie riešenie.

Tým sú rastliny, ktoré obsahujú široké spektrum prospešných látok, vrátane fytoestrogénov a to vo vysokej koncentrácii. Dobrým príkladom je Damiána, ktorá je určená špeciálne pre ženy a má priaznivé účinky aj na hladinu estrogénu v ich tele. Okrem toho sa podieľa na hormonálnej rovnováhe, znížení únavy a zvýšení fyzickej vitality.

Veľmi zaujímavou bylinou je aj Maca, čiže Žerucha. Tá už má komplexné pôsobenie a to tak u žien, ako aj u mužov, všeobecne ide o jedno z najlepších afrodiziak vôbec. Jej vplyv je práve na hormonálnu rovnováhu a u žien na PMS a v menopauze.

Široké účinky, no s dôrazom práve na ženský organizmus a to bez ohľadu na váš vek, má aj Panax Ginseng, čiže Ženšen. Táto rastlina je známa ako stimulant libida, nervového systému a ako univerzálny adaptogén. Podporuje hladinu estrogénu, obsahuje veľa fytoestrogénov a zmierňuje jednak prejavy PMS, ako aj negatívne príznaky menopauzy.

Všetky tieto rastliny sú overené stáročiami skúseností a to predovšetkým v podobe čajov či odvarov. Dnes už veda prináša modernejšie formy, najmä ak ide o hotové prípravky formou tabliet a kapsúl. Tie sú laboratórne overené a dostupné úplne voľne.

Prírodné prípravky pre ženy s prirodzeným účinkom

Vyššie spomínané bylinky spolu s ďalšími prospešnými látkami prírodného pôvodu ponúkajú v koncentrovanej forme aj hotové prípravky. Tie sú schválené Úradom verejného zdravotníctva, laboratórne testované a dostupné bez lekárskeho receptu.

Dôležité je, že obsahujú čisto prírodné látky, napríklad extrakty z Damiány, Macy alebo Panaxu Ginseng, ktoré majú v spoločnom pôsobení synergické účinky. Platí to tak pre hormonálnu rovnováhu, ako aj sexuálne zdravie, libido, látkovú premenu, fungovanie nervového systému, vitalitu a potlačenie príznakov PMS či menopauzy.

Pri ich výbere sa riaďte nasledovnými kritériami:

 • pôvod a kvalitná koncentrácia dôležitých bylinných zložiek
 • širšie zloženie obohatené o vitamíny alebo aj o minerály
 • komplexné pôsobenie, no primárne na hormonálnu hladinu
 • bezproblémové užívanie bez nežiaducich a vedľajších účinkov
 • možnosť každodenného dávkovania a to aj viac mesiacov
 • jednoduchý nákup, ideálne online priamo z pohodlia domova

Na trhu je dnes viacero prípravkov určených pre ženy, no väčšina z nich je zameraná čisto iba na podporu tehotenstva. Komplexné pôsobenie od hormonálnej rovnováhy až po sexuálny život ponúka iba málo, no z nich je najlepšia značka Stoporex® Women.

V jej zložení sú práve rastlinné extrakty Damiány, Žeruchy a Ženšenu, navyše doplnené o  prospešné vitamíny B6 a B12. Prípravok je vhodný pre ženy v každom veku a pomáha tak na menštruáciu, ako aj na menopauzu. Skúsenosti žien so značkou sú nadmieru pozitívne a to aj pre jednoduché dávkovanie a účinky s presahom aj na bežný život.

Dôležité skúsenosti a záverečné zhrnutie o fytoestrogénoch

Hormonálna rovnováha, vrátane dostatočnej hladiny estrogénov, je pre ženy kľúčovým faktorom plodnosti. Do veľkej miery vplýva aj na priebeh a vlastnosti menštruačného cyklu, ovuláciu, samotný priebeh menštruácie a samozrejme sexuálny apetít.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

V každom prípade platí, že fytoestrogény majú pre ženy mimoriadne viditeľný význam v prípade, ak sa u nich objavujú príznaky nedostatku vlastných estrogénov.

Na to, aby ste podporili tak prirodzené estrogény, ako aj doplnili a zefektívnili fytoestrogény, existuje niekoľko možností. Podobne, ako aj v ostatných oblastiach sexuálneho života a pohlavného zdravia, sú dôležité zdravá životospráva, životný štýl, jedálniček, spánok, pohyb a minimalizácia negatívnych faktorov typu alkohol, fajčenie a stres.

Nenahraditeľnú úlohu majú aj potraviny, ktoré fytoestrogény obsahujú, pričom dobrou správou je, že ich môžete bez problémov zaradiť do každodenného jedálnička. V ešte lepšej a koncentrovanejšej podobe ich nájdete aj v prípravkoch pre ženy.

Zo všetkých, ktorých síce nie je na trhu veľa, vyniká zložením aj účinkami Stoporex® Women. Ide o perorálne kapsuly, ktoré sú dostupné voľne bez lekára, môžu sa užívať každý deň a dlhodobo a pomáhajú komplexne vo vašom organizme. Či už ide o plodnosť, libido, menštruáciu, PMS alebo menopauzu, na prípravok sa môžete spoľahnúť!

Zdroje:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320630
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390141/
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Phytoestrogen
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *