Prostata a pivo

Prostata a pivo

Stali sme sa nenásytnými konzumentmi lekárskej literatúry. Každý týždeň sa v populárnych médiách objaví množstvo nových štúdií, aby podporili záujem verejnosti. A mnohé z nich sa zameriavajú na ochorenie prostaty a faktory životného štýlu. Populárne témy zahŕňajú asociácie rakoviny prostaty a BPH s diétou, cvičením, vitamínmi a doplnkami. Mnohé prinášajú protichodné výsledky; všetky majú potenciál vyvolať úzkosť a/alebo zmätok medzi čitateľmi.

Opakujúca sa téma je alkohol. Nadmerná konzumácia alkoholu je, samozrejme, nezdravá a treba od nej odrádzať. Ale čo mierny príjem alkoholu, napríklad jedno pivo, alebo pohár červeného vína každý deň? Je mierny príjem alkoholu pre prostatu prospešný alebo škodlivý?

Ako mierny príjem alkoholu ovplyvňuje BPH – benígne zväčšenie prostaty

Benígna hyperplázia prostaty (BPH), bežnejšie známa ako zväčšená prostata, postihuje milióny mužov a v mnohých prípadoch si tento stav nevyžaduje lekárske ošetrenie. Vyskytuje sa vtedy, keď sa prostata, malá žľaza, ktorá sa nachádza medzi močovým mechúrom a penisom, zväčší.

Vzhľadom na umiestnenie prostaty, keď sa zväčšuje, môže narušiť schopnosť správneho močenia. Sťahuje močovú rúru a vyvíja tlak na močový mechúr, čo vedie ku komplikáciám, ako je únik, znížená schopnosť močiť a slabý prúd moču.

V priebehu času môže BPH viesť k inkontinencii, poškodeniu močového mechúra a obličiek, infekciám močových ciest a kameňom v močovom mechúre. Práve tieto komplikácie a symptómy posielajú mnohých za odborníkmi.

Ak prostata netlačí na močovú rúru a močový mechúr, BPH nemusí vyžadovať liečbu.

Štúdia publikovaná v American Journal of Epidemiology dospela k záveru, že mierna konzumácia alkoholu skutočne prospieva symptómom BPH. Treba však poznamenať, že keď účastníci skonzumovali veľké množstvo alkoholu, stav sa zhoršil.

Výskumníci tiež dospeli k záveru, že akékoľvek výhody pitia alkoholu na zväčšenú prostatu môžu byť prevážené negatívnym účinkom, ktorý má na močové symptómy a celkové zdravie.

Takže ešte nesiahajte po pive, aby ste zmiernili príznaky, pretože…

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

1.   Alkohol je inflamatórny

Alkohol je svojimi účinkami inflamatórny (zápalový), čo znamená, že zhoršuje zápal, ktorý je už prítomný v bunkách zväčšenej prostaty, čím môže zvýšiť frekvenciu močenia a nutkanie na močenie.

Ale nie sú tu len zlé správy…

Hoci súvislosť medzi ťažkým pitím a zväčšenou prostatou nie je jasná, niektoré štúdie odhalili, že mierne pitie alkoholu môže mať priaznivé účinky na príznaky benígnej hyperplázie prostaty.

Prehľad 19 štúdií (120 091 mužov) odhalil, že príjem alkoholu bol spojený so zníženým rizikom BPH. V porovnaní so skupinou bez alkoholu sa pravdepodobnosť BPH znížila o 35 %. Iné štúdie zistili, že mierne pitie môže pomôcť znížiť zápal v prostate, ako aj zlepšiť prietok krvi a znížiť riziko rakoviny prostaty.

 

2.   Alkohol ovplyvňuje svaly

Ak ste už niekedy počas prehýrenej noci vypili príliš veľa drinkov, určite viete, že svaly s alkoholom v systéme nie vždy fungujú dokonale akurátne. To sa však netýka len rúk a nôh, ale môže to ovplyvniť aj výkonnosť svalov močového mechúra.

Aby sa ukladal moč, musia sa svaly v močovom mechúre uvoľniť; a potom sa pre jeho vypustenie stiahnuť. Alkohol však sťažuje uvoľnenie svalov močového mechúra, čím sa zhoršujú príznaky zväčšenej prostaty. Konkrétne, nutkanie na časté močenie.

A na druhej strane, alkohol spôsobuje stiahnutie svalov v krku močového mechúra a preto je ťažšie močiť. Zlý prietok moču je bežným príznakom zväčšenej prostaty a teraz môžeme vidieť, ako môže alkohol situáciu zhoršiť.

 

3.   Alkohol dehydratuje

Pitie veľkého množstva alkoholu, ako je pivo, má tendenciu nahradiť všetku vodu, ktorú by ste inak vypili.

 

4.   Alkohol je diuretikum

Alkohol je diuretikum, čo znamená, že zvyšuje množstvo moču vstupujúceho do močového mechúra a zvyšuje nutkanie na močenie. Je tu tiež problém, že alkohol pôsobí dráždivo na močový mechúr, čím sa ešte zhoršujú príznaky zväčšenej prostaty.

Na prvý pohľad sa tento koncept javí ako kontraintuitívny. Povedali sme že alkohol je silné diuretikum s potenciálom vyvolať symptómy spojené s obštrukciou vývodu močového mechúra. Avšak mierny príjem alkoholu je tiež spojený so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Pretože obezita, metabolický syndróm a kardiovaskulárne ochorenia zvyšujú riziko BPH, potenciálnym vysvetlením je, že alkohol pozitívne moduluje fenotypovú expresiu BPH prostredníctvom priaznivých účinkov na spoločné metabolické poruchy spojené s kardiovaskulárnym zdravím.

Ak sa problém BPH týka aj vás, alebo mu chcete predísť, odporúčame do vašej pozornosti doplnok výživy Stoporex® Prostate z ponuky e-shopu stoporex.sk, ktorý zdravie prostaty podporuje prirodzeným spôsobom.

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Môže alkohol zvýšiť riziko vzniku zväčšenej prostaty?

Existuje niekoľko vecí, ktoré vystavujú mužov riziku vzniku zväčšenej prostaty. Tento stav je najbežnejší u mužov nad 50 rokov, takže vek zohráva veľkú úlohu.

Hladiny hormónov tiež kolíšu, ako muži starnú (áno, nestáva sa to len ženám!) a to môže tiež prispieť k tomuto problému. Okrem toho faktory životného štýlu, ako je nedostatok pohybu a fajčenie, môžu tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku zväčšenej prostaty.

Množstvo štúdií skúmalo účinky alkoholu na zväčšenú prostatu. Aj keď existuje jasná súvislosť medzi alkoholom a zhoršujúcimi sa príznakmi zväčšenej prostaty, dôkazy sú menej jasné, pokiaľ ide o to, či alkohol skutočne zvyšuje, alebo znižuje riziko vzniku tohto ochorenia.

Niektoré štúdie, ako napríklad štúdia z roku 2009 publikovaná v Journal of Urology, naznačujú, že alkohol v skutočnosti znižuje riziko vzniku BPH. Napriek tomu výskum pripúšťa, že alkohol nepomôže pri močových symptómoch, keď sa ochorenie rozvinie, plus práca dospela k záveru, že na túto tému je stále potrebný ďalší výskum.

Vo všeobecnosti, dodržiavajte odporúčaný príjem alkoholu. Dospelým sa odporúča, aby nepili viac ako 14 jednotiek alkoholu týždenne (to je okolo 6 pollitrov piva alebo 6 pohárov vína) a najlepšie je tento príjem rovnomerne rozložiť v priebehu týždňa.

Pivo dáva silný prísľub v boji proti rakovine prostaty

Aj keď je alkohol rizikovým faktorom pre mnohé druhy rakoviny, rakovinu prostaty na zozname vždy nenájdete. Neznamená to, že tým pádom máte jasno v otázke alkoholu.

Niektoré výskumy poukazujú na minulé pitné návyky ako na istejšiu mieru rizika než akou je  súčasná konzumácia alkoholu.

Hlásenia a rady o tom, či vôbec piť, sú tiež v rozpore. Niektorí lekári napríklad predpisujú životný štýl bez alkoholu. Medzitým si iní myslia, že trochu alkoholu je v poriadku.

Rakovina prostaty je jednou z najbežnejších foriem rakoviny u mužov. Bežné rizikové faktory zahŕňajú vyšší vek a rodinnú anamnézu. Ako sme spomenuli vyššie, ukázalo sa však, že faktory životného štýlu, ako je aj konzumácia alkoholu, je zložitejšie spájať s týmto ochorením.

Časté užívanie alkoholu je spojené so zvýšeným rizikom určitých druhov rakoviny, ale viaceré štúdie o alkohole a rakovine prostaty viedli k nejednotným záverom. Čo naznačili niektoré z novších štúdií o potenciálnej súvislosti medzi rizikom rakoviny prostaty a konzumáciou alkoholu a aký vplyv má konkrétny typ alkoholu?

Štúdia z roku 2019 v časopise Journal of Clinical Oncology napríklad skúmala príjem alkoholu u mužov s rizikom rakoviny prostaty a zistila, že muži v štúdii, ktorí pili alkohol (rozumie sa pivo a víno), mali znížené riziko smrteľnej rakoviny prostaty.

Výskumníci nezistili akúkoľvek koreláciu medzi príjmom alkoholu a progresiou do smrteľnej rakoviny prostaty a zistilo sa, že medzi mužmi, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prostaty, tí, ktorí vypili 15 – 30 gramov alkoholu denne, mali v skutočnosti nižšie riziko úmrtnosti ako tí, ktorí tak neurobili.

Zatiaľ čo vedci uznali, že je potrebný ďalší výskum, konštatovali, že ľahká až mierna konzumácia alkoholu môže byť pre pacientov bezpečná.

Podľa novej štúdie vedcov z Oregonskej štátnej univerzity hlavná zložka piva – chmeľ – ukazuje silný prísľub v prevencii rakoviny prostaty.

Výskum, publikovaný v Cancer Letters, ukazuje, že xanthohumol, zlúčenina nachádzajúca sa v chmeli, inhibuje NF-kappaB proteín v bunkách pozdĺž povrchu prostaty. Proteín funguje ako signálny spínač, ktorý zapína rôzne zvieracie a ľudské zhubné nádory, vrátane rakoviny prostaty.

Ukázalo sa, že pridanie xanthohumolu do bunkovej kultúry blokuje signál proteínu NF-KappaB a pôsobí tak, že spomaľuje rast benígnej hyperplázie prostaty a malígnych buniek rakoviny prostaty.

Xanthohumol, ktorý patrí do skupiny rastlinných zlúčenín nazývaných flavonoidy, môže tiež spustiť programovanú bunkovú smrť, ktorá hrá úlohu v prevencii rakoviny, pretože príčinou rakoviny je nekontrolované rozmnožovanie buniek.

 

Oregonská štátna univerzita je priekopníkom v štúdiách chmeľu. Zatiaľ čo xanthohumol bol objavený v chmeli v roku 1913, jeho účinky na zdravie sa stali známymi až pred 10 rokmi, práve vďaka výskumu tejto univerzity.

 

Na trhu je už množstvo doplnkov stravy s obsahom chmeľu a vedci v Nemecku vyvinuli pivo, ktoré obsahuje 10 krát viac xanthohumolu ako tradičné pivá. Nápoj sa predáva ako zdravé pivo, ale stále prebieha výskum, aby sa zistilo, či má tekutina nejaký vplyv na rakovinu.

Pivo sa varí v malom pivovare a nie je dostupné mimo Nemecka. Zatiaľ čo výskum je sľubný, sú potrebné ďalšie štúdie.

Teraz ale „k tvrdším veciam“. Štúdia Harvard School of Public Health hodnotila údaje o konzumácii alkoholu, od roku 1988 do roku 1993. Výskumníci skúmali príjem vína, piva a liehovín, počet prípadov rakoviny prostaty hlásených počas daného časového obdobia (366) a mužov, ktorí nepili alkohol. Zistili, že zatiaľ čo pitie vína alebo piva nesúvisí s rakovinou prostaty, mierna konzumácia alkoholu áno; v skutočnosti sa riziko rakoviny prostaty zvýšilo o 61 % až 67 %.

Teraz ale „k tvrdším veciam“. Štúdia Harvardskej školy verejného zdravia hodnotila údaje o konzumácii alkoholu, od roku 1988 do roku 1993. Výskumníci skúmali príjem vína, piva a liehovín, počet prípadov rakoviny prostaty hlásených počas daného časového obdobia (366) a mužov, ktorí nepili alkohol. Zistili, že zatiaľ čo pitie vína alebo piva nesúvisí s rakovinou prostaty, mierna konzumácia liehovín áno; v skutočnosti sa riziko rakoviny prostaty zvýšilo o 61 % až 67 %.

Takmer o desaťročie neskôr výsledok kalifornskej štúdie zdravia mužov zistil niečo iné. Títo vedci uviedli, že „nepozorovali žiadnu súvislosť s rakovinou prostaty pri konzumácii piva, bieleho vína, liehovín alebo kombinovaných alkoholických nápojov“ medzi miernymi konzumentmi alkoholu.

Aká je teda resumé? Zatiaľ sa zdá, že dôkazy sú presvedčivé, že mierne množstvá vína (najmä červeného) a piva poskytujú určité benefity pre prostatu a srdce, verdikt o liehovinách nie je taký jednoznačný, takže ak máte na výber medzi Harvey Wallbangerom a krčahom piva, možno by ste si mali vybrať to druhé.

LUTS (symptómy dolných ciest močových) a alkohol

Nakoniec, v prípade LUTS sa zdá, že odpoveď na otázku, či je príjem alkoholu prospešný alebo škodlivý, je: možno prospešný.

LUTS, skôr ako BPH, sa stal preferovaným pojmom na opis močových symptómov u mužskej populácie.

Observačné štúdie preukázali pozitívne aj negatívne účinky alkoholu na LUTS, pričom mierna prevaha štúdií uprednostňovala pozitívny účinok.

Vzťah je zložitý a možno najsolídnejším spôsobom, ako ho opísať, je takzvaná „J“ krivka, pričom závažnosť LUTS (alebo pravdepodobnosť LUTS) je vynesená na osi y a príjem alkoholu na osi x. V tomto modeli nízka až stredná dávka alkoholu znižuje riziko LUTS, ale zvýšené množstvá alkoholu zvyšujú riziko LUTS priamoúmerne s dávkami.

Zhrnutie na záver

Epidemiologické dôkazy naznačujú, že príjem alkoholu je spojený s ochorením prostaty prekvapujúcim a prospešným spôsobom, pričom mierna konzumácia je spojená so zníženým rizikom BPH a LUTS. Zdá sa, že alkohol nemá žiadny podstatný vplyv na riziko rakoviny prostaty.

Odporúčame však, rovnako ako aj v prípade iných faktorov životného štýlu, ako je strava a pohyb, aby ste pri zvažovaní týchto informácií praktizovali umiernenosť. Tento pojem pre mužov znamená maximálne dva alkoholické nápoje denne.

Ponuka e-shopu stoporex.sk ponúka riešenia nielen na problémy s prostatou, ale je ambasádorom celkového sexuálneho zdravia mužov aj žien. Zoznámte sa s ňou, stojí to za to!

  • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

    19,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate

    16,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

 

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *