Španielske mušky

Španielske mušky – smrteľný nápoj lásky minulosti

Túžba po väčšom pôžitku a potencii viedla ľudí k mnohým experimentom. Je ťažké prehliadnuť množstvo živočíšnych, rastlinných a minerálnych produktov, ktoré boli v určitom období módne ako afrodiziaká. V „Lexikóne produktov lásky“ etnofarmakológ Christian Rätsch na takmer 700 stranách popisuje okolo 400 rastlín, minerálov a živočíšnych výťažkov, ktoré sa považujú za látky podporujúce lásku.

Ak vôbec obsahovali biologicky aktívne látky, môžeme vtedy používané „lieky na lásku“ rozdeliť do dvoch skupín: V prvej liek – často podávaný ako elixír – priviedol „obeť“, zvyčajne ženu, do halucinogénneho stavu, ktorý eliminoval zábrany a pocity strachu. Druhá skupina, prednostne používaná mužmi, bola určená na posilnenie sexuálnej potencie a libida či odstránenie impotencie. Klasickým príkladom týchto prípravkov je – muška španielska.

Čo je španielska muška?

Ak niekedy narazíte na produkt, ktorý tvrdí, že obsahuje španielsku mušku, neobsahuje. Naozaj nie. Väčšina produktov s týmto názvom, ktoré je možné zakúpiť, sa len snaží požičať si trochu povesti od kedysi slávneho hmyzu a neobsahuje nič zo slávneho chrobáka, a hlavne nie jeho účinnú látku, kantaridín.

Ale ak náhodou predsa, môže byť toxický, nebezpečný a dokonca smrteľný.

Španielske mušky v skutočnosti nie sú muchy. Je to druh pľuzgiernika (Lytta vesicatoria), malého dúhového stvorenia, ktoré spôsobí, že na pokožke sa vytvoria pľuzgiere a bude sa odlupovať – odtiaľ jeho pomenovanie.

Kedysi dávno, keď sa medicína a šarlatánstvo prekrývali, sa táto látka používala na všetko od epiglotitídy (zápal hrtanovej príklopky) až po vraždenie nepriateľov.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex Lube

  Stoporex® Lube

  6,90 
 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  53,90  Zľava!
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 
 • Stoporex® Stimul gél na ekreciu

  14,90  Zľava!
 • Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!

Na celom svete možno nájsť asi 1500 druhov chrobákov produkujúcich kantaridín. Nehryzú ani neštípu, ale ak sú náhodne, alebo v niektorých prípadoch úmyselne požité, môžu spôsobiť veľa fyziologickej neplechy.

Kantaridín je syntetizovaný samcom chrobáka a dáva sa samičke ako svadobný dar počas kopulácie za účelom ochrany jej vajíčok. Ak sa predátor zahryzne do vajíčka chrobáka, už nikdy viac to nespraví. Je to bunkový toxín a spôsobuje mimoriadne silné bolesti.  A to nie je všetko. U ľudí môže vyvolať pocit pálenia v močových cestách, čo u mužov môže vyvolať erekciu.

Tento účinok je zodpovedný za nezaslúženú historickú povesť kantaridínu ako afrodiziaka, ktoré siaha až do starovekých rímskych čias.

Manželka Augusta Caesara Livia údajne vsúvala do jedla tieto chrobáky, aby nalákala mužov k nerozvážnostiam, za ktoré by ich potom mohli vydierať. Existujú aj záznamy o túžbe Ľudovíta XIV. po ženách podporovanej kantaridínom. Najznámejším zástancom „španielskej mušky“ ako sexuálneho stimulantu bol však notoricky známy markíz de Sade, ktorý údajne dával prostitútkam pastilky s kantaridínom, aby ich „nastavil“.

Kantaridin tiež viedol k rozsudku smrti pre istého amerického rybára, ale iným spôsobom. V roku 1954 z nejakého bizarného dôvodu tento muž dospel k presvedčeniu, že výťažok z pľuzgiernika priťahuje ryby. Potriasol pár rozomletými sušenými chrobákmi vo fľaši s vodou, pričom použil palec ako zátku. Ihneď po tom sa pri manipulácii s háčikmi pichol do palca a ako by to urobila väčšina z nás, začal si ho cmúľať. Na palci bolo dostatok zvyškového kantaridínu, aby ho to zabilo. Netreba ho veľa.

Smrteľná dávka kantaridínu sa pohybuje v rozmedzí 10-65 miligramov.

Podľa niektorých správ bol výťažok z pľuzgierika jednou zo zložiek neslávne známeho jedu „vdovy“ Giulie Tofany v 17. storočí, hoci väčšina dôkazov poukazuje na to, že jed bol v skutočnosti zmesou arzénu, olova a belladony.

Či bola španielska muška súčasťou „Aqua Tofana“, je sporné, ale kantaridín sa určite používal ako jed. Pokúšali sa identifikovať ho v telách obetí, o ktorých sa predpokladalo, že boli otrávené. Kúsok vnútorného orgánu zosnulého sa extrahoval v oleji a roztok sa umiestnil na oholenú kožu králika, aby sa zistilo, či sa vytvoria pľuzgiere.

Zaujímavý fakt: Početné otravy a úmrtia spôsobené afrodiziakami si vyžiadali v určitom období aj právne kroky. Rímsky cisár Alexander Severus (208 – 235) zaviedol tvrdé tresty za výrobu a obchod s afrodiziakami a abortívami: páchateľov čakala za trest nútená práca, ak pochádzali z ľudu, pre vznešených ľudí bol trest vyhnanie. Ak obeť zomrela, trestom bola smrť.

Čistý kantaridín prvýkrát izoloval francúzsky chemik Pierre Robiquet v roku 1810, ktorý ho identifikoval ako látku zodpovednú za pľuzgierovité vlastnosti vajíčok chrobákov. Presná molekulárna štruktúra bola vytvorená až v polovici dvadsiateho storočia a ukázalo sa, že je správna, keď americký chemik Gilbert Stork syntetizoval kantaridín z jednoduchých molekúl.

Toto sa stalo len z akademického záujmu, pretože nie je potrebné komerčne syntetizovať kantaridín. Akékoľvek množstvo potrebné na dermatologické použitie (používa sa na ošetrenie bradavíc), alebo v chove zvierat možno extrahovať z chrobákov, ktorých nie je ťažké nájsť. Prečo v chove zvierat?

V niektorých prípadoch je potrebné podporovať párenie. Rovnako ako u ľudí, kantaridín môže spôsobiť erekciu u samcov, čo podnieti zviera, aby sa pokúsilo vyriešiť situáciu párením.

Španielske mušky súčasnosti

Možno ste sa stretli s produktmi nazývanými španielske mušky, čo je vlastne „zberný názov“ pre afrodiziaká, zameraný na staršie demografické skupiny. Prípravky s názvom Spanish fly môžete dnes nájsť online a v sexshopoch, hoci neobsahujú kantaridín. Dokonca aj tie, ktoré tvrdia, že sú „originálne“ španielske mušky, sú vyrobené zo zložiek, ktoré sa nachádzajú vo väčšine ostatných produktov predávaných ako prírodné alebo bylinné afrodiziaká.

Alternatívy španielskej mušky

Máme tendenciu myslieť na afrodiziaká ako na látky, ktoré zvyšujú sexuálnu túžbu, ale tento pojem nie je presne definovaný. A hoci sa za afrodiziaká v tradičnej medicíne považoval a používal dlhý zoznam látok, ktoré pochádzajú z rastlín a zvierat, existuje len malá alebo žiadna veda, ktorá by tieto tvrdenia podporila. To však vedcom nezabránilo pokračovať v pátraní.

Niektoré z afrodiziakálnych bylín, o ktorých vieme najviac, sú:

Maca

Koreň Maca pochádza z vysočín v Peru a má povesť pomocníka pri sexuálnych a reprodukčných problémoch. V jednej štúdii muži vo veku 21 až 56 rokov hlásili zvýšenú sexuálnu túžbu po ôsmich týždňoch suplementácie macou, hoci koreň nemal žiadny vplyv na ich hladiny testosterónu .

Existujú tiež dôkazy, že maca môže zlepšiť libido u žien užívajúcich antidepresíva (liečba, o ktorej je známe, že znižuje sexuálnu túžbu).

Účinky tohto magického koreňa máte možnosť otestovať aj vy. Stačí ak si zakúpite prípravky Stoporex® Women alebo Stoporex® Klasik, ktoré nájdete v ponuke e-shopu stoporex.sk.

Tribulus terrestris

Táto rastlina, ktorá sa tiež nazýva Bindii, môže pomôcť erektilnej funkcii a libidu (sexuálna túžba), ale len v určitých dávkach. Jedna štúdia nezaznamenala žiadny pozitívny účinok 800 mg Tribulus terrestris, ale ďalšia štúdia zaznamenala významné zlepšenie erektilnej funkcie, sexuálnej túžby a spokojnosti so sexom u pacientov, ktorí dostávali celkovo 1 500 mg denne.

Epimedium sagittatum (Krpčiarka šípolistá)

Táto rastlina, ktorá sa vyskytuje väčšinou v Číne a na Strednom východe sa v tradičnej čínskej medicíne používa už po stáročia. Obsahuje zlúčeninu nazývanú icariin, ktorá má zrejme rovnaký chemický účinok (aspoň v laboratóriu) ako lieky na predpis, čo určite vzrušilo výskumníkov, ale ešte nebolo preukázané, že je účinná mimo laboratória ako liečba ED.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je bylina, ktorý vzbudila záujem aj pre svoju schopnosť uvoľniť tkanivo hladkého svalstva a zvýšiť prietok krvi. Tieto faktory sú rozhodujúce pre schopnosť muža dosiahnuť a udržať erekciu. Jedna malá štúdia zistila, že perorálna suplementácia extraktom z ginkga môže pomôcť obnoviť spontánnu erekciu u niektorých mužov, u ktorých sa potvrdilo, že erektilná dysfunkcia bola spôsobená prekážkou prietoku krvi.

Damiana

Damiana, malá kvitnúca rastlina pôvodom z južných Spojených štátov, môže pomôcť zvýšiť sexuálnu túžbu u žien. Výskumníci zistili, že bylinný doplnok zlepšil frekvenciu pohlavného styku u žien v pre- a perimenopauze a výrazne zlepšil sexuálnu túžbu u žien po menopauze. U mužov pôsobí damiana na zvýšenie prietoku krvi – zatiaľ však väčšina štúdií preukázala sexuálne zlepšenie u potkanov, nie u ľudí.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex Lube

  Stoporex® Lube

  6,90 
 • Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  53,90  Zľava!
 • Stoporex® XXL krém

  24,90 
 • Stoporex® Stimul gél na ekreciu

  14,90  Zľava!
 • Stoporex® Delay sprej

  14,90  Zľava!

Saw Palmetto

Môže podporovať hladinu testosterónu. Hladiny testosterónu riadia svalovú hmotu, sexuálnu túžbu, funkciu mozgu a náladu, a s vekom sa znižujú. Saw palmetto prospieva hladine testosterónu blokovaním enzýmu 5-alfa-reduktázy a znížením množstva, ktoré sa premieňa na DHT. Ako muži starnú, užívanie doplnkov saw palmetto môže mať zdravotné výhody na udržanie stabilnej hladiny testosterónu.

Saw Palmetto je jednou z účinných zložiek kapsúl Stoporex® Klasik, doplnku výživy určeného pre podporu erekcie u mužov bez rozdielu veku.

Červený alebo kórejský ženšen

Ženšen môže pomôcť mužom trpiacim erektilnou dysfunkciou. Tento doplnok stravy „výrazne zlepšil erektilnú funkciu“ v porovnaní s placebom, podľa výskumníkov metaanalýzy z roku 2018, ktorá posudzovala 24 kontrolovaných štúdií zahŕňajúcich 2 080 mužov s ED.

Dospeli k záveru, že bylina môže byť účinnou liečbou erektilnej dysfunkcie, ale zároveň vyzvali na ďalší výskum s väčšími vzorkami populácie. Výskumníci tiež poznamenali, že štúdie, na ktoré sa pozerali, boli naformátované rôzne – niektoré sa zaoberali účinkami len jednej bylinky, zatiaľ čo iné používali kombinované terapie – takže ďalším krokom k overeniu ich zistení by bol rozsiahlejší výskum.

Odporúčanie na záver

Existuje množstvo užitočných, vedecky overených a testovaných alternatív k španielskej muške pre mužov i ženy. Keď hľadáte takúto alternatívu, v prvom rade potrebujete definovať svoje špecifické problémy so sexuálnym zdravím. Ak máte problémy s predčasnou ejakuláciou, existujú na to špeciálne prípravky. Ak máte problém dosiahnuť alebo udržať erekciu, potrebujete zas niečo iné.

Sila týchto prípravkov nie je zakorenená len v dávnych príbehoch, ale je veľmi živá aj v príbehoch dnešných ľudí. Od opätovného vzplanutia vášne v dlhodobých vzťahoch až po pomoc jednotlivcom pri prekonávaní osobných výziev, tieto doplnky sa ukázali ako maják nádeje a potešenia pre mnohých.

Ak chcete pridať iskru svojim intímnym chvíľam, produkty e-shopu  stoporex.sk môžu byť riešením, ktoré hľadáte. Zoznámte sa s jeho ponukou!

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *