Masáž prostaty a jej účinky na zdravie aj sexuálny život. Tipy, ako na ňu a čo robiť?

Väčšina mužov a ani ich partneriek sa o tento orgán nezaujíma. Ak aj áno, tak až v momente, ako sa vyskytnú nejaké ťažkosti s jeho funkciou alebo zdravotným stavom. Prostata je pritom dôležitá nielen pre svoj vplyv napríklad na plodnosť, ale môže byť aj súčasťou sexuálneho života a erotických hier. Ako? Stačí sa len zamerať na jej masírovanie.

Áno, masáž prostaty je téma, ktorá patrí medzi tie menej typické a časté, no málokto vie, že môže mať aj pozitívne zdravotné alebo sexuálne stimulačné účinky.

V nasledujúcich riadkoch sa preto budeme venovať bližšie a detailnejšie tomu, o čom je a ako prebieha. Pozrieme sa na jej pozitíva a výhody, ale spomenieme aj niektoré riziká a veci, na ktoré si treba dať pozor. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej a dozviete sa.

Prostata a jej význam pre potenciu, plodnosť a močový systém

Prostata je žľazovitý nepárový orgán, ktorý sa nachádza medzi močovým mechúrom a konečníkom v oblasti dolnej časti panvy. Zvonka ju možno nahmatať v oblasti hrádze, oveľa lepší prístup je k nej ale cez konečník, čo je aj častá cesta masáže.

Samotná prostata nie je vôbec fyzicky veľká, skôr naopak, u väčšiny mužov má tvar gaštana. Rozmerovo dosahuje veľkosť do priemeru 4 cm a jej hmotnosť je štandardne do 20 gramov. Obsahuje zhruba 50 žliaz, ktorých cieľom je produkcia špecifickej tekutiny zvanej prostatický sekrét, ktorý sa potom stáva objemovo dôležitou súčasťou ejakulátu.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Prostata je priamo spojená s močovou trubicou, pričom jej sekréty sú nielen súčasťou ejakulátu, ale pomáhajú aj na jej zvlhčenie pred výstrekom samotného semena.

Úlohou prostatického sekrétu je podporovať spermie, pokiaľ ide o ich životaschopnosť alebo pohyblivosť v rámci celého ejakulátu. Prostata svojou funkčnosťou priamo ovplyvňuje plodnosť, jej zdravie zas má vplyv na potenciu a erekciu. Množstvo problémov s ňou spojených sa totiž môže prejaviť na schopnosti vzniku či udržania erekcie.

Vzhľadom na jej fyziologickú blízkosť k močovej sústave má vplyv aj na jej fungovanie. Najväčším problémom je jej zväčšenie, ktoré spôsobí tlak na močový mechúr alebo močové cesty. Výsledkom sú ťažkosti s priebehom močenia a vymočením sa.

Najčastejšie problémy, ťažkosti a príznaky s ňou spojené

Zdravé fungovanie prostaty u väčšiny mužov je dôvodom, že sa o jej stav alebo funkciu len máloktorý z nich zaujíma. V momente, ako sa objavia prvé ťažkosti a negatívne prejavy, je zrazu stredobodom pozornosti. Problémy treba začať riešiť čo najskôr.

Tu sú tie z nich, ktoré sa objavujú u mužov najviac:

Zväčšenie prostaty: Najčastejším a najtypickejším problémom je zväčšenie prostaty. Ako sme už povedali vyššie, v zdravom stave ide o menší orgán, ktorého veľkosť je do 4 cm a má tvar gaštana. Zväčšenie prostaty je príznakom viacerých ochorení, či už zápalového alebo nezápalového typu. Väčšinou je sprevádzané problémami s močením.

Bolesť prostaty: Ďalším súvisiacim príznakom s prostatou je jej bolestivosť. Tá môže indikovať zápalový proces, ale rovnako tak aj nejaký problém s narušením správnej funkcie jej tkanív, obvykle v dôsledku nádorovej aktivity. V niektorých prípadoch sa môže objavovať iba počas močenia alebo počas ejakulácie, prípadne aj s pocitom pálenia.

Zápal prostaty: Ak ide o konkrétne ochorenia, tým najčastejším je zápal prostaty. Prejavuje sa jej miernym zväčšením a bolesťou či pálením počas močenia, nakoľko infekcia obvykle súvisí aj so zápalom dolnej časti močových ciest. Objaviť sa môžu bolesti aj počas močenia a ejakulácie. Zápal sa lieči nasadením antibiotík a kľudovým režimom.

Rakovina prostaty: Najvážnejším problémom, ktorý sa s prostatou spája, je rakovina. Ide o zhubné nádorové ochorenie, ktoré je najčastejšie u mužov vo veku nad 65 rokov, no rizikové je aj pre mladších, zvyčajne nad 40 rokov. Na úvod nie je sprevádzané žiadnymi prejavmi, no patrí medzi smrteľné ochorenia s prienikom do jej okolia.

Masáž prostaty a jej výhody a účinky na zdravie

Prv, ako si povieme niečo o pozitívnych účinkoch masáži prostaty na jej zdravie a stav, treba zdôrazniť, že všetky vyššie spomínané príznaky či ochorenia treba riešiť odborne, čiže s lekárom. Masáž prostaty môže byť doplnok a má osobitné výhody.

Vhodné je tiež doplniť ju o niektoré ďalšie cvičenia so zameraním či už na prostatu alebo na močový systém a pohlavnú sústavu. Osvedčené sú napríklad Kegelove cviky, ktorých cieľom je lepšia kontrola močenia, posilnenie svalstva panvového dna a v nepriamom účinku aj pomoc s kvalitnejšou erekciou, či už ide o jej kontrolu alebo pevnosť.

Tu sú účinky masáže prostaty na sexuálny život muža:

 • zlepšenie stavu prostaty a aj produkcie prostatického sekrétu
 • podpora erekcie, či už ide o vznik alebo celkovo prekrvenie
 • pomoc s predĺžením výdrže a tiež väčšej tvrdosti erekcie
 • zmiernenie niektorých menších ťažkostí s erektilnou dysfunkciou
 • lepšia ejakulácia, hlavne ak je sprevádzaná menším objemom
 • intenzívnejší orgazmus a lepší zážitok počas vyvrcholenia
 • celkové psychogénne, fyziologické a sexuálne uvoľnenie sa

Čo sa týka pozitívnych účinkov, ktoré nemajú priamy dosah na sexuálne zdravie či výkon, masáž prostaty prospieva najmä na stimuláciu samotných žliaz. Pravidelné masírovanie má pozitívny účinok na ich priebežné vyprázdňovanie a teda aj ich stav.

Masážou sa dá z dlhodobého hľadiska podporiť aj stav a zdravie močovej sústavy. Preventívne totiž môže pôsobiť proti jej neprirodzenému zväčšovaniu, ktoré by mohlo mať negatívny vplyv na močový mechúr a močové cesty. Ich útlak by viedol k zvýšeniu rizika infekcií a zápalov, pričom práve masáž má pozitívny vplyv na ich stav.

Má masáž prostaty riziká a môže byť kontraproduktívna?

Okrem pozitívnych účinkov treba v prípade masáže spomenúť aj niektoré riziká alebo možné vedľajšie negatívne efekty. Najväčším rizikom je myslieť si, že masáž prostaty môže nahradiť odbornú liečbu, napríklad pri jej zápale. Áno, v minulosti bola využívaná ako terapeutický prostriedok, ale nešlo o jedinú možnosť a skôr o doplnok ďalšej liečby.

Dnes už je známe, že v niektorých prípadoch môže mať dokonca opačný účinok, čiže môže zhoršiť zdravý stav alebo fungovanie prostaty a narušiť jej činnosť.

Neodporúča sa v prípade intenzívnejšieho a akútneho zápalu, nakoľko tlak na oblasť prostaty môže zvýšiť riziko prieniku baktérií z miesta zápalu do okolitých tkanív. V najhoršom prípade sa môžu dostať až do krvného obehu a tak sa zápal rozšíri viac.

Druhým rizikom je vykonávanie masáže v prípade, ak je jej zväčšenie spojené s nádorovými bunkami. Masáž by totiž mohla prispieť k rýchlejšiemu rozšíreniu postihnutých nádorových buniek do ďalších žliaz v prostate a do tkanív na okraji jej hranice. Ešte horšie by to bolo, ak by masáž mala byť alternatívou a výsledkom by bolo zanedbanie liečby.

Masáži by ste sa mali vyhýbať aj v prípade zápalov a iných ťažkostí spojených s močovým mechúrom. Tlak na ňu, či už vonkajší alebo vnútorný, by mal za cieľ väčší tlak práve na močový mechúr. To by mohlo spôsobiť napríklad rozšírenie infekcie v ňom.

Typy masáže priamo, nepriamo aj cez erotické pomôcky

Masáž prostaty môže mať buď priamu alebo nepriamu formu. Priama forma je taká, ak príde k stimulácii samotnej prostaty bezprostredným fyzickým kontaktom. Nepriama masáž je vo forme tlaku na prostatu bez priameho kontaktu, čiže cez oblasť hrádze.

Každá z týchto foriem má svoje osobitosti a výhody:

Nepriama masáž prostaty: Tento spôsob masáže zahŕňa vyvíjanie tlaku, krúživých pohybov a ďalšie techniky z vonkajšieho prostredia bez priameho styku s prostatou. Ide o masáž, ktorá je vykonávaná cez perineum, čo je odborný názov pre oblasť hrádze. Toto miesto sa nachádza medzi koreňom penisu a konečníkom. Ide o masáž, ktorá je vhodná pre začiatočníkov alebo v rámci partnerských hier krúživými pohybmi, tlakom alebo trením.

Priama masáž prostaty: Priama masáž prostaty sa vykonáva prostredníctvom priameho fyzického kontaktu s jej okrajom a to cez análny otvor. Ide o masáž, ktorá zahŕňa priamu stimuláciu prstom, ktorý sa vloží do análneho otvoru cez konečník, zasunie sa dostatočne hlboko tak, aby jeho bruškom bolo možné prostatu nahmatať a potom ju stimuluje. Táto stimulácia býva najčastejšie škrabaním, trením, tlakom alebo krúžením.

Masáž prostaty sexuálnou hračkou: Tento typ masáže je tiež priamou formou, akurát namiesto prstu sa používa nejaká erotická pomôcka. Najčastejšie ide o špeciálne upravené dildo so špičkou prispôsobenou na stimuláciu prostaty cez análny otvor. Zaujímavejšie sú vibračné vajíčka, vibrátory alebo pulzujúce stimulátory prostaty, ktoré môžu okrem jednoduchého tlaku vyvíjať na prostatu krúživé alebo vibračné pohyby.

Tipy na masáž prostaty a ako ju vykonávať najlepšie

Masáž prostaty môže byť súčasťou masturbácie, môžete ju vykonávať samostatne len pre jej zdravotné benefity a účinky na potenciu alebo aj v rámci partnerských hier. Pre začiatočníkov, ale nielen pre nich, máme niekoľko tipov, ako ju zvládnuť čo najlepšie.

Tu sú tipy bez ohľadu na formu alebo typ masáže:

Dôsledné skúmanie

Či už pôjde o vonkajšiu alebo o vnútornú masáž prostaty, základom je dôsledné skúmanie a jej spoznávanie. Pre muža to je úplne nový a netradičný pocit, ktorý môže byť na úvod nepríjemný, najmä ak ide o vnútornú stimuláciu. Treba postupovať pomaly a opatrne, nikam sa neponáhľajte a skúmajte podľa vlastných pocitov, ako prostata reaguje.

100 % hygiena je základ

Druhou dôležitou radou a dôraz na 100 % hygienu a to platí pri vonkajšej aj vnútornej masáži. Nemáme pritom na mysli hygienu análneho otvoru, ale aj toho. Oveľa dôležitejšie sú zásady týkajúce sa použitia prsta či pomôcok pri vnútornej masáži. Samozrejmosťou by mali byť dezinfekcia a vyčistenie vodou, plusom je použitie gumených rukavíc.

Dostatočná lubrikácia

V prípade vnútornej masáži je základom dostatočná lubrikácia. Používajte lubrikanty na báze vody alebo oleja, ktoré majú lepšie trecie vlastnosti a sú menej náročné na následné čistenie alebo odstraňovanie. Lubrikant použite na úvod pri prieniku, ale aj na samotný prst a sexuálnu pomôcku. Ak vás masáž bolí, je to práve nedostatočnou lubrikáciou.

So sexuálnymi pomôckami opatrne

Ak sa rozhodnete pre stimuláciu a masáž prostaty vnútornou formou cez erotické hračky, je na mieste čo najväčšia opatrnosť. Zabudnite na rýchle pohyby alebo vyvíjanie väčšieho tlaku, na úvod postupujte pomalšie a opatrne. Ak ide o pomôcku, ktorá má nejakú prídavnú funkciu typu vibrácia, rotácia či pulzovanie, na úvod zvoľte menšiu rýchlosť.

Rôzne typy dráždenia a stimulácie

Skúste masírovať prostatu vždy inak a tak, aby sa to navzájom dopĺňalo. Striedajte vonkajšiu a vnútornú masáž, rovnako tak masáž s prstom a sexuálnymi pomôckami. Zabezpečíte tak čo najširšiu paletu pohybov, dráždenia a stimulácie, takže účinky na prostatu budú maximálne. Základom sú tlak, jemné stláčanie, škrabkanie hore-dole a krúženie prstom.

Pravidelnosť pre maximálne účinky

Posledným pravidlom a tipom pre maximálne využitie benefitov masáže je jej pravidelné opakovanie. Na začiatku vám stačí spraviť masáž iba raz za týždeň, no potom sa snažte o viac opakovaní a najmä pravidelne. Opakovaná stimulácia, pokiaľ je prostata zdravá a bez problémov, má pozitívne účinky, vrátane dôležitej prevencie do budúcnosti.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Aké dotazy a otázky sa muži a ženy pýtajú najviac

Téma masáže prostaty je síce tak trocha tabu, zároveň je však práve pre nedostatok informácií veľmi atraktívna. Svedčia o tom otázky, dotazy, komentáre a diskusné príspevky, ktoré možno nájsť na internetových fórach, v diskusiách alebo pod článkami.

Odpovede na najzaujímavejšie preto teraz prinášame:

Môže masáž prostaty vykonávať mužovi aj žena?

Samozrejme, že môže, dokonca je to veľmi zaujímavá a vzrušujúca forma predohry či začiatku milostného aktu. V tomto prípade však tiež platia všetky dôležité zásady, ktoré sa týkajú či už hygieny, použitia lubrikačného gélu alebo citlivosti, najmä ak žena ešte nemá dostatok praxe. Stláčanie a väčší tlak sa preto na úvod neodporúča.

Je masáž prostaty bolestivá? Hrozí pri nej zranenie?

Za bežných okolností sa toho naozaj netreba obávať, najmä ak je použitý dostatok lubrikačného gélu. V takomto prípade nehrozia žiadne bolesti a ani poranenia, napríklad ak sa obávate o konečník a análny otvor. Pri samotnej stimulácii prostaty treba postupovať opatrne a nevyvíjať nejaký veľký tlak, to isté platí pre dĺžku stimulácie na úvod.

Koľko krát treba masáž prostaty robiť a ako často?

Neexistujú žiadne všeobecné alebo presné odporúčania týkajúce sa pravidelnosti alebo opakovania masáže. Na úvod môžete skúsiť len raz či dva krát do týždňa, potom môžete postupne pridávať na pravidelnosti a opakovaniach. Na druhú stranu, nepreháňajte to, viac masáži počas jedného dňa neprináša žiadne väčšie pozitívne účinky.

Môže viesť masáž až k ejakulácii a orgazmu?

Áno, ale nie je to pravidlo a neplatí to automaticky pre každú stimuláciu. Primárne by mala byť masáž prostaty zameraná na jej zdravotné benefity týkajúce sa samotnej žľazy alebo močovej sústavy. Sekundárne môže pomáhať aj v sexuálnych funkciách, hlavne ak ide o erekciu. Ak príde k orgazmu, je to úplne nový zážitok, ale nie nevyhnutný.

Majú prostatu aj ženy alebo je to orgán iba u mužov?

Predstojná žľaza je typický orgán mužskej pohlavnej sústavy, u žien ju preto určite nenájdete. Z pohľadu stimulácie sa však hovorí, že rovnaké pocity sexuálneho uspokojenia ako má muž pri správnej stimulácii prostaty, môže mať žena v prípade stimulácie bodov na zadnej časti vagíny. Tieto body možno stimulovať aj cez konečník a análny otvor.

Podporiť prostatu môžete aj cez bylinky a životosprávu

Jedným z dôležitých cieľov masáži prostaty je podpora jej zdravia a funkčnosti, čo má vplyv aj na sexuálny život. Okrem takejto formy stimulácie viete dosiahnuť podobných účinkov aj cez látky z externých zdrojov. Pozitívne účinky majú niektoré druhy bylín a potravín, negatívne naopak alkohol, fajčenie, živočíšne tuky a fytoestrogény.

Ak ide o negatívne účinky, ich obmedzenie je rovnako dôležité, ako pôsobenie tých pozitívnych. Veľa mužov to podceňuje, ale nevhodná životospráva, fajčenie, alkohol, stres či príjem niektorých potravín sa odrazia nielen na prostate, ale aj potencii.

Osobitnú pozitívnu úlohu majú rastliny a byliny z kategórie afrodiziak alebo stimulantov testosterónu. Tento mužský hormón ovplyvňuje libido, činnosť semenníkov, kvalitu erekcie a sexuálnu výkonnosť, jeho hladina však má vplyv aj na zdravie prostaty. Špeciálne to platí v prípade mužov v strednom a vyššom veku nad 40 alebo 50 rokov.

Byliny typu Maca, Saw Palmetto alebo Tribulus Terrestris sú dôležité pre správnu funkciu prostaty, majú tiež vplyv na hladinu testosterónu a sexuálny apetít.

Prospešné a pozitívne pôsobenie majú aj rastliny typu Kľukva alebo Žihľava, ktoré pôsobia na zdravie prostaty a tiež celého močového systému. Majú protizápalové účinky, prečisťujú močové cesty a môžu preventívne pôsobiť na zdravý priebeh močenia.

TOP podporné prípravky na prostatu pre mužov

Čo sa týka využitia spomínaných bylín, okrem ich v minulosti najviac využívanej formy čajov máte na výber aj efektívnejšiu formu. Tou sú prípravky so 100 % prírodným zložením, ktoré sú dostupné bez receptu či vyšetrenia a majú formu tabliet a kapsúl.

Ich základom je kombinácia práve spomínaných rastlín, pričom majú presné zloženie, ktoré je laboratórne odskúšané. Vďaka tomu je možné ich dávkovanie každý deň aj dlhodobo, pričom riziko nežiaducich účinkov alebo rizík je minimálne. Vhodné sú pre každého muža bez ohľadu na vek, veľkým plusom je možnosť preventívneho užívania.

Pokiaľ ide o zloženie, to pozostáva z týchto látok:

 • kvalitné zloženie, ktoré obsahuje vysoké koncentrácie látok
 • 100 % prírodný pôvod najdôležitejších aktívnych zložiek
 • overená značka, ktorá má komplexnejšie účinky pre mužov
 • možnosť dlhodobého užívania pravidelne a to každý deň
 • žiadne vedľajšie účinky, riziká, kontraindikácie a problémy
 • dostupnosť bez receptu a maximum informácií na obale

Pochopiteľne, nie všetky prípravky obsahujú všetky spomínané zložky. Tie najkvalitnejšie by ale mali mať aspoň tie bylinné, ktoré majú najlepší dosah na prostatu. Ak sú doplnené o vitamíny alebo minerály, je to plus, majú tak komplexnejšie účinky.

Jedným z najkvalitnejších prípravkov tohto druhu sú tabletky Stoporex® Prostate. Ich účinok je založený na koncentrovanom zložení v plnej sile bylín, vitamínov a minerálov, pričom šírka pôsobenia je overená praxou a muži si túto značku veľmi pochvaľujú. Výsledkom je pozitívny vplyv na prostatu, močový systém a podpora testosterónu.

Skúsenosti s masážou a niekoľko tipov na záver

Ak sa rozhodnete začať s masážou prostaty, platí jedno zlaté pravidlo: menej je viac. Netlačte, nesnažte sa hneď o tie najťažšie techniky a majte trpezlivosť. Pozor si treba dať, ak pociťujete akékoľvek nežiaduce prejavy, napríklad bolesti, tlak alebo nepohodlie.

Masáž prostaty nevykonávajte, pokiaľ existuje seriózne podozrenie na jej vážnejší zápal alebo zhubné či nezhubné zväčšenie. Vtedy by mohla byť kontraproduktívna.

Naopak, ak je masáž súčasťou erotických hier alebo ňou chcete dosiahnuť zlepšenie erekcie či podporu normálneho toku močenia, odporúčame ju. To isté platí, ak ju doplníte niektorými ďalšími cvikmi a technikami so zameraním na zdravie pohlavného či močového systému, napríklad Kegelovymi cvikmi. Tie sa hodia pre mužov ako aj pre ženy.

Na zdravie prostaty do veľkej miery vplýva životospráva. Negatívnymi faktormi sú alkohol, fajčenie a konzumácia jedál so zvýšeným obsahom živočíšnych tukov alebo estrogénov. Naopak, zelenina, ovocie, ryby a orechy sú potraviny, ktoré jej pomáhajú.

Podporiť jej funkciu a stav môžete aj cez špecifické prípravky zamerané špeciálne pre mužov a na prostatu. Na trhu je ich viac, ale spomínaná značka Stoporex® Prostate jednoznačne vyčnieva. Skúsenosti mužov ukazujú, že dlhodobé užívanie tohto prípravku má pozitívny vplyv na prostatu a možno ho použiť preventívne aj na akútne ťažkosti.

 • Stoporex® Stimul gél + Prostate + Shot 3ks

  19,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate

  16,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *