Ako otehotnieť a ako zvýšiť šancu na otehotnenie, keď sa nedarí

Ako otehotnieť a ako zvýšiť šancu na otehotnenie, keď sa nedarí

Neopísateľná vôňa detskej pokožky, jemné vlásky a dôverné túlenie sa k hrudi mamy či otca… pri pomyslení na novorodenca okamžite pocítite hlbokú túžbu aj po vlastnom poklade?

Splodiť dieťa, pocítiť zázrak rastúceho bábätka v bruchu, zažiť spoločný pôrod a nakoniec držať v náručí svoj malý batôžtek lásky – to je prirodzená potreba mnohých párov. Dnešná otázka teda znie „Ako zvýšiť šance na otehotnenie a čo by ste mali zvážiť, ak chcete otehotnieť?“

S bábätkom nečakajte príliš dlho

Priemerný vek žien pre narodenie prvého dieťaťa v Európe je okolo 29 rokov. Vo všeobecnosti však trend smeruje k prvému dieťaťu ešte neskôr. Prečo je tomu tak? Vaše vzdelávanie je ukončené, prvé pracovné skúsenosti sú nadobudnuté, finančná situácia je stabilnejšia, našli ste (konečne) partnera na celý život a… skôr, ako sa vrhnete do rodinného dobrodružstva, chcete si užiť zopár bezstarostných rokov, možno sa popozerať po svete, alebo investovať do vlastného bývania.

Samozrejme, je to legitímne a úplne pochopiteľné. Napriek všetkej tej racionalite by ste však mali počúvať svoje biologické hodiny – a teda neodkladať deti príliš dlho. V skutočnosti je plodnosť mužov, ale najmä žien, najvyššia v dvadsiatke.

S pribúdajúcim vekom sa šanca na rýchle a nekomplikované tehotenstvo neustále znižuje.

Štatisticky vzaté, 30-ročná žena má približne 75% šancu otehotnieť v prvom roku. Vo veku 35 rokov sú už šance znížené na 66 % a vo veku 40 rokov sú už „len“ 44 %.

Včas vysaďte antikoncepciu

Aby ste vôbec otehotneli, je potrebné včas vysadiť antikoncepciu. V závislosti od antikoncepčnej metódy nejaký čas trvá, kým sa ženskému organizmu vráti prirodzená plodnosť a hormonálna rovnováha sa znormalizuje.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Ak ste užívali antikoncepciu bez hormónov, napríklad kondóm, nemusíte čakať na vyrovnanie hormonálnej rovnováhy. Plodnosť je však individuálna záležitosť a k priamemu otehotneniu môže, ale nemusí dôjsť na prvý pokus.

Aký vplyv má antikoncepčná tabletka na plodnosť?

Štúdie ukázali, že ženské telo sa vracia k svojej pôvodnej plodnosti aj po mnohých rokoch užívania antikoncepčných tabletiek. Môžu sa však vyskytnúť poruchy cyklu alebo oneskorená ovulácia.

Mnoho párov preto po vysadení lieku čaká niekoľko mesiacov, kým sa cyklus znormalizuje a telo bude pripravené na tehotenstvo.

Dlhodobé užívanie tabletky môže negatívne ovplyvniť hladinu kyseliny listovej a jódu a narušiť hormóny. Keďže telo potrebuje najmä na začiatku tehotenstva veľké množstv kyseliny listovej, má zmysel začať užívať vysoké dávky mikroživín hneď po vysadení tabletky.

Ako sa zmení cyklus po vysadení tabletky?

Prirodzený cyklus sa zvyčajne vráti. To môže trvať až dvanásť mesiacov a môže nastať aj medzimenštruačné krvácanie, ktoré môže byť príznakom nerovnováhy hladiny hormónov.

Telo práve prechádza „odňatím“ hormónov. U niektorých žien sa ovulácia, alebo menštruácia zastaví. Tento stav môže trvať až 6 mesiacov. Je tiež možné, že menštruačné cykly sa predĺžia.

Môže HAK zvýšiť plodnosť?
Podľa najnovších zistení možno plodnosť skutočne zlepšiť antikoncepčnými tabletkami kombinácie estrogén a progestin. Úlohu však zohráva aj vek ženy.

Mladšie ženy to majú často jednoduchšie ako ženy po 30-ke, kde je už plodnosť nižšia a trvá dlhšie, kým sa cyklus znormalizuje.

Zvýšený príjem ženských hormónov u žien trpiacich syndrómom polycystických ovárií (PCO) môže znížiť nadprodukciu mužského hormónu testosterónu a tým zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia.

PCO je hormonálna porucha, pri ktorej sa ovulácia vyskytuje iba každé dva až tri mesiace.

 

A ako je to pri vnútromaternicovom teliesku (IUD)?

Podobne ako pri tabletke môže chvíľu trvať, kým sa vaše telo po odstránení IUD prispôsobí a vytvorí znovu oplodnené vajíčko. Vo väčšine prípadov to trvá približne tri týždne, niekedy o niečo dlhšie. Pred pokusom o splodenie dieťaťa je najlepšie počkať tri až štyri týždne.

Správny čas cyklu – determinujte svoje plodné dni

Aby ste pri naplnení túžby mať deti a otehotnieť čo najrýchlejšie nenechali nič na náhodu, poznajte čas ovulácie a plodné dni. Oplodnenie a tým aj tehotenstvo sú možné len vtedy, ak mužské spermie nájdu po pohlavnom styku plodné vajíčko.

Kalendár plodnosti vám môže pomôcť identifikovať tieto dni – a prečo si práve vtedy nenaplánovať romantickú večeru, alebo si rezervovať relaxačný víkend?

Ak je váš menštruačný cyklus pravidelný, ovuláciu budete mať okolo 14. dňa. Plodné dni sa však môžu u jednotlivých žien líšiť. Ak chcete mať bábätko, pozorujte signály svojho tela, ktoré vám napovedia, kedy je vhodný čas skúsiť a zvýšiť tak svoje šance na otehotnenie:

Môžete si napríklad určiť bazálnu teplotu, sledovať hlien krčka maternice alebo vykonať ovulačný test. Niektoré ženy tiež pociťujú tzv. strednú bolesť uprostred cyklu. Ide o typ pichania alebo „ťahu“ na úrovni vaječníkov.

Napríklad, ak si zmeriate teplotu, pred ovuláciou bude medzi 36,5 °C a 36,8 °C. Krátko po ovulácii teplota mierne stúpa na približne 37 °C až 37,3 °C. Ak pozorujete cervikálny hlien, stáva sa jasnejším a mení konzistenciu ešte pred ovuláciou. Zatiaľ čo krátko po menštruácii je dosť lepkavý a tuhý, pred ovuláciou sa stáva tekutejším.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Stravovanie

Stravovanie vaše, aj vášho partnera hrá veľkú úlohu pri otehotnení. Pretože spermie aj vajíčka to majú radi zdravo!

Niektoré vitamíny a stopové prvky sú teraz obzvlášť dôležité:

  • Kyselinu listovú môžete užívať hneď, ako sa rozhodnete mať dieťa – okrem iného je dôležitá pre normálne delenie buniek.
  • Zinok hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní normálnej plodnosti a reprodukcie u mužov aj žien.
  • Vitamín B6 pomáha regulovať hormonálnu aktivitu.
  • Selén je dôležitý pre normálnu tvorbu spermií.

Polohy, orgazmy a lubrikant

Existuje veľa mýtov o sexe, plodnosti a o tom, ako zvýšiť pravdepodobnosť tehotenstva. Niektoré z nich odporúčajú rôzne polohy alebo ponechanie bokov po sexe na určitý čas vo vyvýšenej polohe. Existujú dokonca tvrdenia, že určitými polohami môžete ovplyvniť pohlavie bábätka. Z toho, čo sa nám podarilo zistiť, sú to a zostanú fámy.

Teoreticky všetky polohy, v ktorých sa spermie môžu priblížiť k maternici a zostať v ženskom tele po dlhú dobu, vedú k počatiu. To znamená, že v ľahu môžete otehotnieť skôr ako v stoji. Ale ani to nebolo vedecky dokázané.

Iné tvrdia, že ak žena dosiahne orgazmus, počatie je pravdepodobnejšie – svalstvo maternice sa stiahne a spermie sa dokážu lepšie transportovať. Je dôležité poznamenať, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by tieto tvrdenia podporovali.

Pravidelný sex – 1 až 2-krát týždenne – udržiava zdravie a podporuje tvorbu spermií. A je to tiež zábava!

Čím viac sexu okolo ovulácie, tým rýchlejšie otehotnenie?

V zásade je samozrejme pravda, že ak ste obaja zdraví, častým sexom okolo ovulácie nič nepokazíte. Naopak.

Jediným malým obmedzením je, že kvalita spermií môže byť znížená pri výrazne vyššej frekvencii. Váš partner už s produkciou takpovediac nestíha. Ale neexistuje tu žiadne orientačné pravidlo.

Najlepšie je, ak máte sex, kedykoľvek máte chuť.

A o niečo častejšie päť dní pred ovuláciou a v deň ovulácie.

Avšak bez ohľadu na to, aké presné je načasovanie, nezaručuje tehotenstvo! Nebuďte preto príliš sklamaní, ak to nepôjde hneď. V priemere je pravdepodobnosť otehotnenia na prvý pokus len okolo 15 až 20 %. Takže buďte pokojní a snažte sa na to príliš nemyslieť. Pristupujte k „Baby“ projektu bez prílišného tlaku.

Používajte špeciálne lubrikanty na zvýšenie plodnosti

Pre mnohé páry je lubrikant prirodzenou súčasťou sexu. Keď však príde na rad otehotnenie, zrazu vyvstáva otázka: „Je lubrikant škodlivý, ak chcem otehotnieť?

Niektoré lubrikanty môžu znížiť pohyblivosť a životaschopnosť spermií. Toto je dôležitá informácia. Súvisí to s hodnotou pH. Bežne je prostredie v pošve skôr kyslé (hodnota pH 4), aby patogény nemali šancu.  A väčšina lubrikantov je preto skôr kyslá. Ale spermie nemajú radi kyslé prostredie. To je aj dôvod, prečo sa okolo ovulácie pH vagíny zvýši na pH okolo 7, ktoré je priaznivé pre spermie.

Ak potrebujete použiť lubrikant, skúste minerálny, alebo repkový olej. Tieto produkty nebudú mať vplyv na spermie.

Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť

Telesná hmotnosť zohráva významnú úlohu pri otehotnení. Nadváha aj podváha môžu ovplyvniť plodnosť.

Akú úlohu zohráva obezita v túžbe otehotnieť?

O súvislostiach medzi obezitou a problémami s otehotnením sa v súčasnosti veľa diskutuje: Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že ženy s nadváhou majú väčšie problémy s otehotnením a otehotnenie im v priemere trvá dlhšie. Ide o ženy s veľkou nadváhou (BMI nad 30 alebo 35). Na druhej strane je aj veľa obéznych žien, ktoré môžu mať deti bez problémov a v niektorých štúdiách nie sú takmer žiadne rozdiely oproti ženám s normálnou hmotnosťou.

Preto je dôležité, aby váš lekár v prípade problémov dôkladne vyšetril príčiny. Nepredpokladajte automaticky, že za to môže vaša telesná hmotnosť, ak sa vám zatiaľ nepodarilo otehotnieť. Skúste však schudnúť, ak sa nadváha ukáže ako možný problém

Muži s veľkou nadváhou majú často nízku hladinu testosterónu, čo vedie k zhoršenej produkcii spermií a menej pohyblivým spermiám.

Dobrá správa: Ak znížite svoju hmotnosť, hormonálna rovnováha sa dokáže vrátiť do normálu. Telo sa vráti k svojej pôvodnej plodnosti.

Akú úlohu zohráva podváha v túžbe otehotnieť?

Účinok podváhy (BMI pod 18,5) je obzvlášť jasný: Spôsobuje poruchu hormónov a menštruácia môže byť nepravidelná alebo dokonca úplne prestať. Keď máte podváhu, vaše telo sa sústredí na to, aby sa udržalo v chode. Funkcie, ktoré priamo neslúžia prežitiu – ako napríklad reprodukcia – sú vypnuté. Podváha môže tiež spôsobiť problémy matke a dieťaťu počas tehotenstva.

Negatívny vplyv na plodnosť u mužov môže mať aj extrémna podváha. Štúdie ukázali, že počet spermií v ejakuláte je u mužov s podváhou znížený v porovnaní s mužmi s normálnou hmotnosťou.

Redukujte stres

Bez stresu sa môže oplodnenie podariť rýchlejšie. Túžba mať dieťa je pre páry vzrušujúcim obdobím. Zrazu dostane ženský mesačný cyklus a pohlavný styk úplne nový význam.

Mnoho žien dychtivo pozoruje svoje telo a netrpezlivo čaká na prvé príznaky tehotenstva. Vypočítajú plodné dni a presne určia, kedy majú mať najbližšie sex s partnerom, aby bola šanca na oplodnenie čo najväčšia. Ale často, napriek všetkému úsiliu, vytúžená udalosť neprichádza. Šťastné očakávanie sa rýchlo zmení na frustráciu a stres.

Vzniká neistota a myšlienka “Nepodarí sa to!” neustále krúži v hlave.

Táto stresová situácia je mimoriadne nepriaznivá pre oplodnenie vajíčka. Pretože najlepší spôsob, ako otehotnieť, je bez tlaku. Stres na druhej strane uvoľňuje v tele hormóny, ktoré môžu mať negatívny vplyv na oplodnenie. Dôvod je v povahe vecí: V minulosti, v turbulentných, stresujúcich časoch bolo možno lepšie nemať deti.

Vysoká miera stresu preto sťažuje, až znemožňuje počatie, ako dokazuje vo svojich štúdiách Courtney Denning-Johnson Lynch z Ohio State University v Columbuse.

Vysoká koncentrácia stresových hormónov v krvi má podľa výsledkov za následok až o 30 percent zníženú šancu na úspešné počatie.

Stresu a tlaku pri plánovaní rodiny by ste sa preto mali čo najviac vyhýbať.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Fajčenie a alkohol sú odteraz tabu!

Ak chcete mať deti, prestaňte fajčiť! Tabak má nielen negatívny vplyv na plodnosť a kvalitu spermií nastávajúceho otca, ale vo všeobecnosti môže byť škodlivý pre vývoj dieťaťa. U žien fajčenie znižuje plodnosť o desať až 40 % za menštruačný cyklus. U mužov, ktorí fajčia, sa výrazne znižuje počet spermií schopných oplodnenia.

Štúdie ukázali, že plodnosť mužov a žien sa dokáže zotaviť po troch až šiestich mesiacoch po ukončení fajčenia. Preto sa oplatí prestať fajčiť včas!

A je samozrejmé, že tabak je absolútne tabu pre už pre nastávajúce mamičky!

Alkohol sa tiež neodporúča. Čo platí pre fajčenie, platí aj pre pitie alkoholu. Je často zodpovedné za nepravidelné cykly a konzumácia alkoholu obmedzuje počet dozrievajúcich vajíčok. Zvyšuje sa aj riziko potratu a muži produkujú menej spermií.

Čo ak sa otehotnieť nedarí?

Ste v najlepších rokoch, dobre sa stravujete, ste fyzicky zdatní, užívate si spoločné chvíle a máte pravidelný pohlavný styk aj v čase ovulácie – no mesiac čo mesiac sa nedarí otehotnieť?

Mimochodom: Aj úplne zdravému páru vo veku 20 až 30 rokov môže trvať až rok, kým žena otehotnie.

Aj Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počkať rok. Ak napriek pravidelnému pohlavnému styku bez antikoncepcie stále nedošlo k otehotneniu, môže to znamenať problém.

Aké sú najčastejšie príčiny nenaplnenej túžby otehotnieť?

Muži aj ženy môžu mať zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú schopnosť ženy otehotnieť.  Hodnotenie neplodnosti môže pomôcť určiť jej príčinu. Avšak, približne u jednej tretiny párov, ktoré sú neplodné, je príčina neznáma.

 

Čo je hodnotenie neplodnosti? 

Ak máte problémy s otehotnením, môže vám pomôcť špecialista na neplodnosť. Prvým krokom je naplánovať hodnotenie neplodnosti pre oboch partnerov. Toto viaczložkové hodnotenie zahŕňa:

  • Fyzické vyšetrenie a starostlivé preskúmanie vašej anamnézy
  • Krvné testy na kontrolu ovulácie (u žien), hladiny hormónov a funkcie štítnej žľazy a na uistenie sa, že nie sú prítomné žiadne sexuálne prenosné choroby
  • Zobrazovacie vyšetrenia na kontrolu maternice a vajíčkovodov ženy
  • Analýza spermií pre vyhodnotenie zdravia mužských spermií

 

Bežné príčiny neplodnosti u žien zahŕňajú:

  • Obštrukcia vajíčkovodov. Upchaté alebo zjazvené vajíčkovody, ktoré bránia spermiám dostať sa k vajíčku, sú častou príčinou neplodnosti. Anamnéza panvových infekcií, sexuálne prenosných chorôb alebo endometriózy zvyšuje vaše riziko obštrukcie vajíčkovodov.
  • Porucha ovulácie. Niekedy ženy nemajú ovuláciu pravidelne, čo je proces, pri ktorom vaječníky uvoľňujú vajíčka na oplodnenie. Zriedkavá alebo absentujúca menštruácia môže byť príznakom syndrómu polycystických ovárií (PCOS), hormonálnej nerovnováhy, stresu alebo nízkej telesnej hmotnosti. Obezita môže viesť aj k problémom s ovuláciou.
  • Abnormality maternice. Určité stavy sťažujú prichytenie oplodneného vajíčka (embrya) k stene maternice. Maternicové fibroidy (nerakovinové výrastky na stene maternice), zjazvené tkanivo, polypy endometria, alebo abnormálne tvarovaná maternica môžu znížiť šance na otehotnenie.

Bežné príčiny neplodnosti u mužov sú nasledovné:

  • Poruchy spermií. Muž môže mať nízky počet spermií alebo spermie môžu mať abnormálny tvar. Niekedy majú spermie nízku pohyblivosť, čo znamená, že majú problémy s rýchlym, alebo efektívnym pohybom smerom k vajíčku. Hoci je to zriedkavé, niektorí muži nemajú v ejakuláte žiadne spermie (azoospermia).
  • Varikokéla. Opuchnuté žily v miešku sú častou príčinou mužskej neplodnosti. Zablokované žily môžu zvýšiť teplotu v miešku, čo môže spôsobiť, že „spermiám bude príliš horúco“ na to, aby sa im darilo. Varikokéla môže viesť k nízkemu počtu spermií.
  • Slabé „doručenie“ spermií. Predčasná ejakulácia, retrográdna ejakulácia (semeno ide dozadu do tela), erektilná dysfunkcia alebo blokády v semenníkoch môžu znížiť šance, že sa zdravé spermie dostanú do vajíčka.

Rizikové faktory neplodnosti

U mužov aj žien môžu rôzne rizikové faktory sťažiť otehotnenie:

  • Vek – ženy nemôžu otehotnieť po ukončení menštruačného cyklu, čo je zvyčajne niekedy medzi 40 a 50 rokmi veku. Muži produkujú spermie po celý život, ale ženy sa rodia s určitým počtom vajíčok, ktorý sa s vekom znižuje.
  • Telesná hmotnosť – veľmi nízka alebo vysoká telesná hmotnosť môže ovplyvniť plodnosť u mužov aj žien. Zamerajte sa na zdravý index telesnej hmotnosti (BMI) od 18 do 25.
  • Liečba rakoviny – chirurgia, chemoterapia, rádioterapia alebo hormonálna terapia, môže znížiť plodnosť u mužov a žien.
  • Voľba životného štýlu – nadmerné pitie, užívanie drog alebo fajčenie môže ovplyvniť plodnosť oboch partnerov.
  • Zdravotný stav – stavy ako cukrovka, ochorenie obličiek alebo dokonca chronický stres môžu párom sťažiť otehotnenie.

Ako vek ovplyvňuje plodnosť u žien?

Pravdepodobne ste už počuli frázu: „Vaše biologické hodiny tikajú“. Toto sa vzťahuje na plodné okno ženy.

Pri narodení má žena asi 1 milión vajíčok, ale státisíce ich prirodzene stratí kým dosiahne pubertu. Telo naďalej „stráca“ vajíčka bez ohľadu na to, čo robíte.  A rýchlosť, ktorou ženy strácajú vajíčka, sa zrýchľuje okolo 37. roku života.

Kvalita vajíčok uložených vo vaječníkoch časom tiež klesá. Vajíčka, s ktorými sa narodíte, sú prirodzene pozastavené v procese delenia ich DNA. Buď dokončia tento proces, alebo dozrejú, keď ich ovulujete o 20 až 40 rokov neskôr.

Čím dlhšie sú vajíčka uviaznuté v štádiu stredného delenia, tým je pravdepodobnejšie, že sa tento proces naruší – vytvoria sa vajíčka s nesprávnym počtom chromozómov. Výsledkom je neschopnosť otehotnenia, potraty alebo deti s genetickými syndrómami v dôsledku chromozomálnych abnormalít.

Kedy je potrebná liečba neplodnosti?

Potreba a možnosti liečby závisia od výsledkov hodnotenia neplodnosti. Ak lekár odhalí zdravotný problém ovplyvňujúci plodnosť, ako sú fibroidy alebo varikokéla, plodnosť sa môže obnoviť liečbou základného problému liekmi alebo chirurgickým zákrokom.

Ďalšie liečby neplodnosti zahŕňajú:

  • Vyvolanie ovulácie – perorálne, lokálne alebo injekčné medikamenty podporia ovuláciu alebo uvoľnenie viac ako jedného vajíčka každý mesiac, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť počatia. Táto liečba môže pomôcť ženám, ktoré nemajú pravidelnú ovuláciu.
  • Intrauterinná inseminácia (IUI) – malý katéter ukladá kvalitné spermie priamo do maternice ženy, keď ovuluje. IUI eliminuje potrebu spermií preplávať vaginálnym kanálom na oplodnenie vajíčka, čo zvyšuje šance na otehotnenie.
  • In vitro fertilizácia (IVF) – počas tohto postupu sa z vaječníkov odoberie jedno, alebo viac vajíčok a v laboratóriu sa oplodnia spermiami. Lekár vyberie embryo, ktoré má najväčšiu šancu na úspech a prenesie ho do maternice, kde sa môže uhniezdiť. Akékoľvek zostávajúce embryá môžu byť zmrazené a použité v budúcich cykloch IVF.

Každý typ liečby neplodnosti má svoje riziká aj benefity. Liečebné postupy sa tiež značne líšia podľa ceny a invazívnosti. Každý pár a jeho cesta k založeniu rodiny je jedinečná, preto sa o svojich možnostiach porozprávajte so svojím lekárom.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *