ženský orgazmus

Ženský orgazmus – prečo ho ženy majú menej často ako muži?

Charakterizovať ženskú rozkoš prostredníctvom analýzy subjektívnych pocitov je všetko, len nie ľahké. V skutočnosti stále nie je jasné, prečo existuje orgazmus. Z fyziologického hľadiska možno orgazmus definovať ako reflexnú reakciu na podnet, „trochu ako kýchanie“. Mozog reaguje na podnet a reakcia je to, čo nazývame orgazmus.

Z evolučného hľadiska by sa na ženské potešenie dalo nazerať ako na akúsi výzvu k penetrácii, ktorá je potom sprevádzaná takým príjemným pocitom, že myšlienka párenia sa stáva atraktívnejšou.

Súvisiaca teória: Funkciou ženského orgazmu je uľahčiť oplodnenie. Ak sa zameriame na to podstatné, muži potrebujú orgazmus na ejakuláciu a ženy na vaginálne kontrakcie, ktoré pomáhajú spermiám dostať sa k vajíčku a oplodniť ho.

Orgazmy sú individuálne a rôznorodé

Opísať ho je takmer rovnako ťažké ako nájsť dôvod. Existuje niekoľko pevných parametrov, napríklad pocit tepla, zvýšená lubrikácia a mimovoľné kontrakcie svalov, ktoré obklopujú vagínu. Zároveň však existuje veľká variabilita.

Biológ Alfred Kinsey bol v 40. rokoch 20. storočia prvým výskumníkom, ktorý sa pokúsil štatisticky zaznamenať ľudské sexuálne správanie vo veľkom meradle. Prvé komplexné laboratórne údaje o sexuálnych reakciách u mužov a žien pochádzajú od Williama Mastersa a Virginie Johnson, ktoré zhrnuli vo svojej práci „Human Sexual Response“, ktorá je významná ešte aj dnes. Ich tím robil v 50-tych a 60-tych rokoch 20. storočia rozhovory o sexe, pozoroval páry a podrobne skúmal, ako prsty, dildá a jazyky stimulujú ženy.

Masters a Johnson potom vydali rôzne publikácie o falošných ženských orgazmoch. Referovali tiež, že ženy sú schopné viacnásobných orgazmov a analyzovali rozdielnu povahu vyvrcholení u mužov a žien.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Reakčné cykly a krivky vzrušenia

Počas sexu sa mení stav vzrušenia. Príliv a odliv túžby sa riadi určitým vzorcom, ktorý je známy aj ako cyklus sexuálnej reakcie. Podľa Mastersa a Johnson sa to dá rozdeliť do štyroch fáz: vzrušenie, plató, orgazmus, regresia. Fáza orgazmu je najkratšia. Sexuálna terapeutka Helen Singer Kaplan k tomuto modelu neskôr pridala aj fázu sexuálnej túžby. Tá predchádza cyklu sexuálnej reakcie.

Fáza vzrušenia – prvý zmyselný dotyk

Keď príde prvý ľahký, erotikou nabitý dotyk, niečo to vo vás spustí. V mozgu začne reagovať genitálny kortex. Je to oblasť mozgovej kôry, ktorá spracováva dotyk v oblasti genitálií. Ak sú klitoris, vagína alebo bradavky stimulované bozkami alebo inými jemnými dotykmi, genitálny kortex si to všimne a vy sa cítite vzrušene.

Fáza plateau – napätie začína narastať

Ak ste sa počas fázy vzrušenia cítili naozaj dobre, pri dotyku zrazu pocítite WOW. Teraz cítite dotyky ešte intenzívnejšie. V tejto fáze sa aktivuje limbický systém. Tu pramenia vaše nutkania. Hneď potom sa prebudí hipokampus (dlhodobé spomienky) a amygdala (afektívne centrum) je naprogramovaná na potešenie.

Fáza orgazmu –  sexuálny vrchol

Zápalka je zapálená, poistka je odistená, môže začať ohňostroj. Krátko pred orgazmom sa mozoček postará o to, aby sa vás nahromadilo napätie. V mozgu sa spúšťajú fantázie. Tu je povolené čokoľvek. Váš mozog zabezpečí, že počas tejto fázy nebudete cítiť žiadne zábrany. Pocit bolesti je tiež potlačený. Telo pripravuje pódium na veľké vystúpenie.

A je to tu. Hypotalamus zaplaví telo oxytocínom (hormón lásky a väzby). Vo vagíne nastanú kontrakcie uvoľňujúce napätie. Oxytocín vo vyvoláva pocit intimity. Mozgový systém odmeny je zaplavený hormónom šťastia dopamínom. Doslova vzlietnete a letíte ďalej na oblaku absolútnej spokojnosti.

Fáza regresie – všetko má svoj koniec

Sexu je koniec. V centre túžby v mozgu svetlá túžby jedno po druhom zhasnú. Mozog bol dôkladne prepláchnutý hormónmi. Čaká vás totálny relax.

Krivky vzrušenia

V zásade sú možné tri excitačné krivky:

 • Vrcholný orgazmus: Žena ho dosahuje cielene a rýchlo, orgazmus je jasným vyvrcholením a telo sa krátko nato vráti do normálu.
 • Pretrvávajúce vzrušenie: K orgazmu nikdy nedochádza, namiesto toho zostáva žena dlhší čas vo fáze plató. Pulz a krvný tlak sú zvýšené, klitoris a pysky ohanbia sú opuchnuté a obzvlášť citlivé na dotyk.
 • Pretrvávajúce vzrušenie s viacnásobným orgazmom: Niektoré ženy dokážu dosiahnuť orgazmus aj viackrát. Nie každá to dokáže, nie každá to považuje za hodné snaženia, ale niektoré áno. Ak to chcete zažiť, mali by ste si dať načas – pri sexe, ktorý trvá dlhšie ako hodinu, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že svoj cieľ dosiahnete. Pomáhajú aj sexuálne hračky.

U mužov sú ejakulácia a orgazmus zvyčajne dva prekrývajúce sa javy, aj keď sú odlišné. Muži zriedka ejakulujú bez toho, aby dosiahli orgazmus. Ženské potešenie sa považuje za komplexnejšie, a ako sme už spomenuli existujú rôzne krivky vzrušenia – pre ktoré nemusí byť vrcholom orgazmus.

Pre väčšinu žien je orgazmus veľmi individuálny zážitok. Pre mnohé je to viac či menej intenzívne potešenie, iné strácajú zmysel pre čas a priestor a sú v akomsi tranze.

Faktory ženskej túžby

Ženský orgazmus má pôvod v mozgu. Môže sa vyskytnúť aj počas spánku bez potreby pohlavného styku alebo dokonca fyzického kontaktu. Závisí to od nastavenia. Na spustenie niekedy stačí tlak tesných nohavičiek alebo kontakt s matracom. V mnohých prípadoch stačí len predstavivosť.

Ani u tej istej ženy nie sú všetky orgazmy vždy rovnaké, jeden môže byť výbušný, druhý jemný. Závisí to od zdravia, duševného stavu, miery únavy či uvoľnenia a situácie, v ktorej sa nachádza. Existujú teda vnútorné a vonkajšie kontextové faktory, ktoré ovplyvňujú prežívanie orgazmu, a dokonca aj s tým istým partnerom môže žena zažiť veľmi odlišné orgazmy.

Všetky však majú jedno spoločné: sú prospešné.

Orgazmus má povzbudzujúci účinok, podporuje krvný obeh, zásobuje tkanivo kyslíkom a zvyšuje uvoľňovanie endorfínov, čo má účinok na zlepšenie nálady.

Aby ste cítili potešenie, pomáha byť uvoľnená a vedieť dôverovať vlastnému telu. Neskladáme sa len z hormónov a nervových zakončení, preto by ste mali skúmať, čo vám prináša radosť. Je to dôležité tak pre staršie generácie, ktoré vyrastali s určitým vzorom, ako aj pre mladšie generácie, ktoré si vytvárajú skreslený obraz sexuality v dôsledku nedostatočnej sexuálnej výchovy na školách a ľahkého prístupu k pornografii.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Ako dosiahnuť orgazmus?

Sex toho síce ponúka oveľa viac ako len honbu za domnelým vyvrcholením, ale orgazmus je zároveň zvláštnym zážitkom a pre mnohých preto aj žiadúcim. Ak sa chcete naučiť lepšie ovládať svoje vzrušenie a dosiahnuť ho častejšie alebo intenzívnejšie, existuje na to návod:

 • Čo je to vagína? Kde je klitoris? Kde všade môže byť žena vzrušovaná dotykom? Každý, kto dokáže odpovedať na tieto otázky, má väčšiu šancu dosiahnuť orgazmus. Je preto vhodné zaoberať sa vlastným telom a následne jasne komunikovať, čo sa vám páči a čo nie.
 • Dôležité je však aj vždy ináč narábať so svojim telom. Napríklad to, na čo reagujete, sa líši v závislosti od vašej nálady, úrovne stresu alebo obdobia cyklu.
 • Rozmaznávajte sa navzájom. Zameranie sa jeden na druhého a dať si pri tom načas sú dva faktory, ktoré ženy, ktoré majú orgazmus bežne, spomínali podľa prieskumov až zarážajúco často.
 • Niektoré veci sa dajú vyskúšať najskôr pri masturbácii a potom spolu. Môžete sa dotýkať rôznymi spôsobmi. Intenzívne alebo jemne.
 • Čím viac cítite sami seba, tým jasnejšie dokážete povedať, čo sa vám páči. Existujú rôzne techniky, ktoré sa dajú použiť na zostrenie uvedomenia si tela: meditácia, všímavosť, Feldenkraisova metóda.
 • Skúste prekonať svoje pochybnosti o vlastnom tele. Áno, počas sexu ste nahé. Aspoň väčšinou. Mnohé ženy najskôr urobia kritickú inventúru svojho brucha, pŕs a zadku. Pokiaľ nie ste Miss Super Perfect, vždy nájdete niečo, čo vám prekáža a vďaka čomu sa cítite neatraktívna a nežiaduca. Pasca! Zamyslite sa: Mali by vám tieto drobné nedostatky pokaziť zábavu? Nedovoľte im to! Tip: Nájdite 3 časti svojho tela, na ktoré ste hrdé a myslite na ne v posteli. A sústreďte sa na skutočný cieľ: maznanie, bozkávanie, milovanie. Tu už nie je priestor pre nepríjemné komplexy a mrzuté myšlienky.
 • Pomôcť môžu aj online návody. Napríklad na švajčiarskej stránke Lilli – tu ide hlavne o tréning panvového dna. Alebo OmgYes (platené) – tu sa ženy môžu naučiť, ako sa dá stimulovať vagína a ktorý prienik je obzvlášť príjemný – alebo Self:Cervix, tiež platené, kde sa pozornosť sústreďuje na cervix a prsia.

Žena, ktorá nedokáže dosiahnuť orgazmus – alebo dotyky vníma nepríjemne. alebo dokonca bolestivo – môže trpieť fyzickými, alebo psychickými problémami, ktoré bránia potešeniu. Vplyv môže mať aj sociálne prostredie. Môže pomôcť návšteva lekára, ktorý vás vyšetrí, psychoterapia alebo sexuálna terapia.

Ako je to s vaginálnym orgazmom?

Keďže ženská fyziológia stále nie je dostatočne pochopená, je ťažké pochopiť orgazmy. Len si zoberte, nakoľko sú ešte čerstvé štúdie o klitorise. Stále je to záhada, „aj keď je to jediný orgán v ženskom tele, ktorý slúži len rozkoši“.

Ženský orgán rozkoše je menej viditeľný ako jej mužský náprotivok. Klitoris je oveľa viac než len zvonka viditeľný kúsok. Pozostáva z citlivého erektilného tkaniva a nervov, ktoré ležia pod povrchom vulvy.

Vedci len posledných pár rokov skúmajú jeho vnútornú, skrytú časť a jeho podobnosti s mužskými genitáliami – napríklad prítomnosť erektilného tkaniva – a jeho spojenie s vagínou.

Vždy existovalo množstvo tabu, ktoré spomaľovali výskum. Okrem toho sa anatomické štúdie vo veľkej miere vykonávajú na mŕtvych telách. Sťažuje to pochopenie mechanizmov ženskej rozkoše. Zoberme si napríklad zmätok okolo takzvaného bodu G. Len nedávno sa zistilo, že nejde o bod, ale o oblasť, takzvanú CUV zónu, kde sa stretáva časť vnútorného klitorisu a časť močovej trubice, ako aj povrch vnútornej steny vagíny.

Keď sa vrátime k orgazmu, mechanizmus stimul-reakcia, ktorý opísala sexuálna terapeutka Helen Singer Kaplan v sedemdesiatych rokoch, je stále platný. Po stimule klitorisu nasleduje motorická reakcia, t.j. kontrakcie vagíny. Počas penetrácie je stimulovaný aj klitoris. Do hry vstupuje aj panvové dno, ktoré ak je príliš napäté, bráni vnímaniu kontrakcií. Inými slovami, neexistuje nič také ako orgazmus klitorisu alebo vaginálny orgazmus, „existuje len druh orgazmu, ktorý vzniká priamou alebo nepriamou stimuláciou klitorisu.

Toto je však fakt, ktorý je ťažké presadiť: stále je rozšírený názor, že „skutočný“ orgazmus musí byť vždy spojený s penetráciou. A to znamená, že ťažkosti s dosiahnutím orgazmu bez stimulácie klitorisu sú vnímané ako patologické. A pritom je to úplne normálne.

Skutočnosť, že o ženskej sexualite sa dnes hovorí otvorenejšie ako kedysi, uľahčuje hľadanie pomoci. Táto istá sloboda však v sebe paradoxne nesie nebezpečenstvo, že ženy, ktoré nedokážu cítiť rozkoš alebo zažiť orgazmus, budú vnímané ako „iné“.

Heterosexuálne ženy majú orgazmus menej často ako homosexuálne

Je normálne nemať chuť na sex, alebo nemať orgazmus. Štúdia vykonaná v roku 2018 výskumníkmi z University of Valparaíso ukazuje, že u žien, ktoré majú ťažkosti s dosiahnutím orgazmu počas pohlavného styku, je väčšia pravdepodobnosť, že tento problém zvalia na vlastnú neschopnosť ako na okolnosti alebo neskúsenosť svojho partnera. A pritom tieto dva body netreba podceňovať.

Najmä keď majú ženy sex s mužmi, orgazmy sú pre mnohé skôr výnimkou.

Každá piata až šiesta heterosexuálna žena v prieskume z roku 2018 uviedla, že počas pohlavného styku nemá orgazmus nikdy, alebo len zriedkavo.

Pre porovnanie: to isté uviedol len jeden z 25 heterosexuálnych mužov.

Na druhej strane, u lesbických žien je dvakrát vyššia pravdepodobnosť ako u heterosexuálnych žien, že vždy dosiahnu orgazmus počas sexu a trikrát menšia pravdepodobnosť, že nemajú orgazmus nikdy alebo len zriedka.

Čo to naznačuje? Dokonalé poznanie tela partnerky vďaka absencii biologických rozdielov a … nedostatok zručností mužského partnera…? Neexistuje totiž žiadny rozdiel v autoerotike medzi heterosexuálnymi a homosexuálnymi ženami, čo jasne dokazuje, že všetko závisí od spôsobu a trvania stimulácie.

A často vyvstáva aj otázka, koho treba uspokojiť ako prvého. Z kultúrnych a historických dôvodov a v spoločnosti, v ktorej dominuje porno, sú niektoré ženy toho názoru, že prvé, čo treba urobiť, je uspokojiť svojho partnera.

Čo ak to nejde?

Neschopnosť dosiahnuť orgazmus– odborne koitálna anorgazmia – bola vyškrtnutá zo zoznamu chorôb. Ale ak veci často nejdú podľa predstáv, môžu za tým stáť fyzické alebo psychické dôvody. To platí ako pre potešenie zo sexu vo všeobecnosti, tak pre orgazmy zvlášť.

Sú ženy, ktoré sa boja, alebo si netrúfajú uvoľniť sa. Samé seba často označia za žiadostivé, no pri sexe by sa nikam nedostali, ani keby boli samé. Základnou príčinou je často problém dôverovať druhým alebo dokonca samy sebe. Môže za to rigidná výchova, ktorá odmieta koncept rozkoše pri sexe, alebo podporuje nedôveru – „muži sú darebáci“, „nikomu sa nedá veriť“. Niekedy je to násilie alebo obťažovanie – zažité v minulosti alebo v súčasnosti – ktoré nielen bráni vzrušeniu, ale tiež odoberá akúkoľvek chuť na sex.

Možné príčiny problémov s orgazmom

Anorgazmia, môže mať rôzne príčiny. Choroby, ako je cukrovka, alebo neurodegeneratívne ochorenia, ako je roztrúsená skleróza, môžu ovplyvniť schopnosť byť vzrušený.

To, či a ako žena dosiahne orgazmus ovplyvňujú aj lieky ako antidepresíva alebo chirurgické zákroky na odstránenie maternice a vaječníkov. Rovnako ako ťažký, bolestivý pôrod.

Na potom sú tu psychologické dôvody. Pre mnohé ženy je často nemožné dosiahnuť orgazmus v stresových situáciách. Ženy, ktoré mali v minulosti zlé skúsenosti, napríklad pocit, že sú pod prílišným tlakom alebo robia pre partnera veci, ktoré sa im nepáčia, môžu mať tiež problém užiť si sex a byť vzrušené. Už nehovoriac o tom, ak boli alebo sú vystavené násiliu.

Sex môže byť príjemný len vtedy, ak zostanete vo svojej komfortnej zóne. Je preto dôležité zistiť a vymedziť si vlastné hranice.

Ženy často vnímajú ťažkosti s dosiahnutím orgazmu ako nedostatok. Preto je dôležité zbaviť sa tlaku na „výkon“. Aj keď ženy dokážu mať na rozdiel od mužov viacero orgazmov, nemusia nutne cítiť ich potrebu. To isté platí pre simultánny orgazmus, ktorý je často prezentovaný ako dôležitý cieľ, čo môže spôsobiť stres a nemusí nevyhnutne priniesť viac potešenia.

Svoju úlohu môže, podobne ako u mužov, zohrávať aj konzumácia pornografie. Počet žien, ktoré spoľahlivo dosiahnu orgazmus počas sexu, je vyšší medzi ženami, ktoré nekonzumujú porno, ako medzi tými, ktoré porno sledujú často. Súvisí to so skutočnosťou, že mainstreamová pornografia sprostredkúva obraz sexu, ktorý je výrazne zameraný na penetráciu. Pri sledovaní porna si ženy osvojujú praktiky, ktoré neslúžia ich sexualite.

Treba však povedať, že to môže fungovať aj naopak: že nespokojnosť so sexom vedie u žien k častejšiemu sledovaniu porna.

Prečo ženy predstierajú orgazmus

Nie je nezvyčajné, že ženy orgazmus predstierajú. Podľa štatistík je to tak takmer v každom druhom heterosexuálnom vzťahu. Pretvarujú sa z rôznych dôvodov: napríklad aby to mali rýchlo za sebou, alebo ich niečo bolí a nechcú sklamať partnera. Niektoré ženy to dokonca vnímajú ako príležitosť prejaviť partnerovi náklonnosť a intimitu.

Okrem toho sú aj také, ktorí sú presvedčené, že predstieranie orgazmu prinesie mužovi intenzívnejšie potešenie.

Kedysi bola všeobecná mienka taká, že predstieranie orgazmu je pre vzťah nezdravé, ale možno sa prehliadlo, že ženy, ktoré sa tak rozhodnú, sa možno cítia vo vzťahu komfortnejšie, keď predstierajú orgazmus.

 

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Zdroje informácií:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *