Žihľava dvojdomá: liečivé účinky u mužov, popis rastliny a skúsenosti s dávkovaním
Žihľava, alebo ak chcete hovorovo Pŕhľava či Urtica dioica, to je jedna z najznámejších liečivých rastlín s bohatým rozšírením aj u nás. Je známa tým, že jej listy vyvolávajú pri dotyku pokožky alergickú reakciu, popŕhlenie, no skrýva oveľa viac.
Rastlina je známa už od staroveku, kde ju Rimania používali na reumu. Tam však jej účinky ani zďaleka nekončia, či už ide o použitie zvnútra alebo navonok.
Hoci ju mnoho z vás považuje za burinu, pravdou je presný opak. Rastlina totiž skrýva veľa pozitívnych, prospešných a liečivých účinkov a to tak pre mužov, ako aj pre ženy. Využiť sa dá ako čaj, masť aj šampón, obľúbená je aj v kuchyni. To najzaujímavejšie z nášho pohľadu však je, že pomáha na močové cesty aj na prostatu. Ako a prečo?
Obsah
- 1 Ako Žihľava dvojdomá vyzerá, jej popis a pôvod
- 2 Aktívne látky, ktoré sa v nej nachádzajú
- 3 Aké účinky má Žihľava dvojdomá u mužov aj u žien
- 4 Hrozia vedľajšie účinky, riziká či kontraindikácie?
- 5 Dávkovanie a užívanie Žihľavy dvojdomej
- 6 Čaj, odvar, sirup, šampón aj tabletky a kapsuly
- 7 Aké sú skúsenosti s bylinou a jej účinkami?
- 8 Na čo sa muži aj ženy najčastejšie pýtajú na internete
- 9 Žihľava dvojdomá a jej použitie na podporu prostaty
- 10 Využitie jej účinkov v prírodných prípravkoch pre mužov
Ako Žihľava dvojdomá vyzerá, jej popis a pôvod
Žihľava dvojdomá, medzi ľuďmi známa aj ako pŕhľava, rastie všade naokolo a väčšinovo je považovaná či označovaná za nepríjemnú a rýchlo rastúcu burinu. Každá minca má však dve strany a tou druhou je, že ide o rastlinu, ktorá má mimoriadne pozitívne liečivé účinky na telo. Používali ju už v starovekom Ríme na trávenie a najmä proti reume.
Pŕhľava je trvácna bylinu zelenej farby so vzpriamenou stonkou, pričom sa stonka ďalej nevetví. Rastlina dorastá do výšky až 150 cm, vo výnimočných prípadoch až do výšky 2 m. Listy tejto rastliny sú tmavozelené, vajcovité a tiež hrubo zúbkovité.
Žihľava kvitne od júna do októbra v podobe prevísajúcej metlice, ktorá obsahuje dlhé, zelené a neúhľadné kvety. Zaujímavé je, že sú bez vône a tiež bez medoviny.
Celá rastlina je pokrytá pŕhlivými chĺpkami, ktoré vyvolávajú pri dotyku s kožou už dobre známu reakciu pálenia a svrbenia. Keďže zvyčajne nevytvára plody, jej rozmnožovanie prebieha v podzemných výbežkoch. Bylina sa prirodzene vyskytuje na Severnej pologuli a šíri sa aj do Južnej Ameriky, na Slovensku sa nachádza po celom území.
Aktívne látky, ktoré sa v nej nachádzajú
Žihľava dvojdomá má vďaka látkam, ktoré obsahuje, veľmi pestré využitie a to či už v oblasti liečiteľstva, záhrady alebo aj v kuchyni. Zložky v tejto rastline účinne podporujú všetky fyziologické činnosti v tele a pôsobia dokonca aj na niektoré alergie.
Medzi účinné látky v rastline patria predovšetkým:
Flavonoidy: Pozitívny vplyv rastliny na srdcovocievny aparát, krvotvorbu, nervový systém, imunitu a trávenie je výsledkom vysokého zastúpenia flavonoidov. Nachádzajú sa tu kvercetín, kampferol, luteolín, afzelín alebo astragalín, pričom ide o látky s komplexným protizápalovým, imunostimulačným a tiež antioxidačným účinkom.
Fytosteroly: Veľmi dôležitou a zároveň typickou rastlinnou látkou sú fytoesteroly. Ide o rastlinné steroly dôležité pre spomalenie starnutia buniek v organizme, čiže patria medzi antioxidanty. Ich ďalším dôležitým vplyvom sú prospešné účinky na krvotvorbu, krvný obeh a cievy. Žihľava obsahuje najmä B-sisterol, stigmasterol aj daucosterol.
Alkaloidy: Táto skupina zložiek patrí medzi rastlinné dusíkaté látky, ktoré majú fyziologické účinky v ľudskom organizme, niektoré z nich napríklad podporujú prirodzenú imunitu. V zásade však ide o látky dôležité pre samotnú Pŕhľavu, pričom ich najznámejším zástupcom je chlorofyl. V tejto rastline sa nachádzajú oba jeho typy, čiže A aj B.
Mastné a ďalšie kyseliny: Z kyselín sú v Žihľave zastúpené viaceré mastné aj esterifikované kyseliny, konkrétne to sú kyselina palmitová, kyselina eruková, kyselina linolová, kyselina pentadekanová a kyselina kremičitá. Tieto mastné kyseliny sú prospešné pre srdce aj cievy, imunitný systém a podporujú aj podpornú funkciu rastliny na trávenie.
Vitamíny a minerály: Pokiaľ ide o vitamíny, nachádzajú sa tu vitamíny skupín A, B, C a K. Ide o pomerne pestrú zmes, niektoré z nich sú v skupine antioxidantov, vitamín K zas na druhú stranu má pozitívny vplyv na zrážanlivosť krvi . Z minerálov tu sú vápnik, sodík, draslík, horčík a železo, ktoré majú účinky na srdce, cievy aj nervy.
Aké účinky má Žihľava dvojdomá u mužov aj u žien
Účinky Žihľavy sú v prípade oboch pohlaví komplexné a pri dlhodobom používaní aj viditeľne intenzívne. Je to dôsledok toho, že obsahuje vyššie spomínané látky, ktoré majú dezinfekčný, močopudný, stimulačný aj podporný účinok na zdravie.
Medzi oblasti, kde rastlina pomôže najviac, patria:
Močopudný účinok a pomoc pri zápaloch
Azda najznámejším účinkom Žihľavy je jej močopudný vplyv, čo so sebou prináša hneď niekoľko benefitov pre močový systém a to tak pre mužov ako aj ženy. Rastlina obsahuje látky s močopudným účinkom, ktoré pomáhajú uvoľniť z močových ciest škodlivé parazity a toxíny. Má tiež zložky s protizápalovým aj s antiseptickým účinkom.
Podpora prostaty a zlepšenie jej funkcie
Prostata je malý, ale dôležitý orgán v pohlavnej aj močovej sústave mužov. Vplyvom veku sa jej funkcie zhoršujú, zväčšuje sa a dochádza k ťažkostiam s močením aj s potenciou. Pitie pŕhľavového výluhu alebo iné užívanie rastliny pozitívne vplýva na jej funkcie a pôsobí preventívne na jej zdravie, môže tiež pomôcť na problémy s močením.
Podpora srdca, ciev a krvného obehu
Vysoký obsah látok, ktoré sa nachádzajú v Pŕhľave, má blahodarné účinky prospievajúce celej kardiovaskulárnej sústave. Rastlina podporuje prekrvenie celého tela a rovnako tak aj vnútorných orgánov, čo zlepšuje činnosti srdca a aj ciev. Osvedčila sa ako dobrá prevencia pri ochoreniach srdca a má schopnosť podporiť tvorbu červených krviniek.
Pomoc pri trávení, zápche a na zdravie čriev
Žihľava má pozitívne účinky aj pre trávenie a na pomoc pri niektorých jeho problémoch. Pomáha na nadúvanie, plynatosť, zápchy, hnačky aj proti nevoľnosti. Rovnako tak upokojuje črevá aj žalúdok a podporuje prečistenie celého tráviaceho systému. Pitie Žihľavového čaju slúži ako dobrá prevencia pri zápaloch žalúdka aj na prečistenie čriev.
Účinky na kĺby, vlasy a hojenie poranení
Ak ide o účinky Pŕhľavy na vlasy, kĺby a hojenie rán, tie sú dlhodobo známe. Bylinka má schopnosť posilniť vlasy aj vlasovú pokožku, čím zabraňuje ich vypadávaniu, tvorbe lupín a znižuje podráždenie pokožky hlavy. Vďaka jej protizápalovým účinkom sa používa v mnohých prípravkoch na kĺby a reumu a rovnako tak urýchľuje hojenie rán.
Ďalšie vnútorné a vonkajšie účinky rastliny
Žihľava dvojdomá sa osvedčila aj ako liečivý a účinný prostriedok pri všetkých sezónnych alergiách. Bylina výrazne podporí imunitu a tak zvyšuje obranyschopnosť voči prípadnému vzniku nádchy a prejavom alergie. Pŕhľava pomáha aj na tlmenie zápalových procesov, rýchlejšie hojenie popálenín, zníženie krvného tlaku a hladinu cukru v krvi.
Hrozia vedľajšie účinky, riziká či kontraindikácie?
Mnoho ľudí sa Žihľave a najmä jej dotyku ňou vyhýba. Pri kontakte s rastlinou sa s pomocou chĺpkov na nej dostávajú do tela cez kožu chemické látky histamín, kyselina mravčia, leuktriény a acetylcholín, ktoré spôsobujú na koži začervenanie a pálenie.
Táto bylina patrí k tým silnejším z prírody, no napriek jej blahodarným účinkom by sa nemala užívať permanentne a v nadmernom množstve. Dôležitý je aj spôsob použitia, obzvlášť pozor na chĺpky. Pred využitím celej rastliny ju nakrájate na menšie kúsky a zalejete vriacou vodou, čím neutralizujete riziko popŕhlenia a zamedzíte podráždeniu sliznice.
Užívaniu byliny by sa mali vyhnúť hlavne diabetici, pretože rastlina znižuje obsah cukru v krvi, čo môže u týchto ľudí zvýšiť zdravotné riziko. Pozor by si mali dať aj tehotné ženy, pretože rastlina vplýva na hormóny, ktoré sú dôležité pri vývoji plodu.
Keďže Žihľava účinne znižuje krvný tlak a vplýva na srdcový tep, môže zvyšovať účinok niektorých liekov typu ihibítory a beta blokátory. Rovnako tak reaguje s liekmi na riedenie krvi, ktoré obsahujú warfarín a aspirín, ide teda o jasnú kontraindikáciu. Svojim obsahom látok nie je vhodná ani na použitie u ľudí s histamínovou intoleranciou.
Dávkovanie a užívanie Žihľavy dvojdomej
Ako už bolo spomenuté, Žihľava by sa nemala užívať dlhodobo a ani vo veľkom množstve. Čaj z tejto rastliny nie je vhodný pre deti a opatrné by s ním mali byť aj nastávajúce mamičky, pretože veľké množstvo čaju vplýva na sťahy maternice v neskoršom štádiu. Pre rôzne formy použitia je možné z rastliny zužitkovať jej korene ako aj jej listy.
Ideálny čas na zber listov je od apríla do septembra, v tomto období sú korienky byliny ešte mladé. Korienky Pŕhľavy sa zbierajú naopak až v jeseni. Dôležité je aj umiestnenie rastliny, neodporúčame zber popri cestách a sídliskách kvôli toxickým látkam.
Ak si chcete pripraviť čaj z listov, postup prípravy je:
- čaj sa odporúča uvariť čo najskôr po odtrhnutí listov rastliny
- 2 lyžice čerstvej či sušenej byliny zalejte 250 ml vriacej vody
- následne necháte šálku s čajom minimálne 10 minút lúhovať
- denné dávkovanie je najviac 3 hrnčeky denne po dobu 3 týždňov
- potom si dajte mesačnú prestávku a po nej môžete pokračovať
V prípade odvaru je to podobné, pričom ten môžete použiť aj navonok. Pre čaj a odvar z korienkov použite najviac 5 až 10 gramov koreňa nakrájaného na drobno.
Pokiaľ ide o tinktúry, šampón alebo doplnky výživy, tam sa držte odporúčaní výrobcu priamo na obale. Štandardné dávkovanie tinktúr je 2 až 3 denne po 15 až 30 kvapiek, šampón je možné používať každý druhý deň. Ak ide o doplnky výživy, Žihľava je najviac obsiahnutá v prípravkoch na močové cesty a prostatu, kde je užívanie každý deň.
Čaj, odvar, sirup, šampón aj tabletky a kapsuly
V súčasnej dobe je mnoho 100% prírodných produktov z bylín, minerálov a vitamínov, ktoré obsahujú látky prirodzené pre organizmus. Na trhu je mnoho prípravkov aj s obsahom Pŕhľavy a to v podobe sirupov, čajov, šampónov, tinktúr, tabliet a kapsúl.
Tu sú jednotlivé podoby využitia účinkov rastliny:
Tabletky a kapsuly: V dnešnej modernej dobe máme možnosť využívať blahodarné účinky rastliny aj cez hotové prípravky. Tie sú prírodného charakteru, neobsahujú žiadne rizikové látky, konzervanty či alergény a v mnohých prípadoch ani lepok či laktózu. Ide o prípravky, kde môže byť Žihľava buď jedinou látkou alebo aj v širšom zložení.
Čaj a odvar: Žihľavový čaj a tiež odvar sú vďaka svojím pozitívnym účinkom na celý organizmus aj jednoduchému užívaniu veľmi obľúbené. Využívajú sa tu účinky na močový systém, prostatu, trávenie, chudnutie, hojenie rán, akné aj všeobecné protizápalové účinky. Kúpiť si môžete čaje buď v podobe sušiny alebo formu hotovej čajoviny.
Kvapky, tinktúry a sirupy: Medzi pomerne rozšírené vnútorné formy patria aj kvapky, tinktúra alebo sirup. Obsahujú všetky dôležité látky zo Žihľavy, vrátane jej antioxidantov, ich výhodou je, že môžu mať aj širšie zloženie a kombinovať tak účinky niekoľkých rastlín. Prednosťou sú overené zloženie, testované pôsobenie a presné užívanie.
Vonkajšie formy: Na vonkajšie využitie Žihľavy sa používajú buď hotové šampóny alebo iné kozmetické prípravky, prípadne na to môžete použiť aj domáci odvar alebo čaj. Tie môžete použiť ako nálev, ktorý má prospešné účinky na bolesti chrbta a kĺbov, hojenie poranení a popálenín alebo na podporu pokožky, vrátane oblasti vlasov.
Aké sú skúsenosti s bylinou a jej účinkami?
Ľudia, ktorí poznajú účinky Žihľavy dvojdomej, na ňu nedajú dopustiť a považujú túto rastlinu za liečivú, nie za burinu. Pŕhľava, či už v podobe čaju, kapsúl, tinktúr, kvapiek alebo šampónov, prináša mnoho pozitív pre telo a to vnútorne aj navonok.
Mnohí ľudia užívajúci čaje alebo iné priame formy odporúčajú z vlastných skúseností užívať Žihľavu maximálne tri týždne a následne ju vysadiť na mesiac. Ak ide o hotové prípravky, pozor by ste si mali dať na ich kvalitu, najmä ak ide o zloženie a pôvod extraktu, rovnako tak odporúčame si dôkladne prečítať recenzie a zoznámiť sa so značkou.
Ak ide o najlepšie účinky rastliny v praxi, potom:
- odvar a šampón z byliny pomáhajú na lesk a aj rast vlasov
- ústna voda z nej lieči zápal ďasien a odstraňuje zubný povlak
- na akné a zapálené vyrážky sa ukazuje ako najlepšie tonikum
- nazbierané a vyvarené listy z byliny pomáhajú proti lupinám
- čaj z rastliny má dotoxikačné účinky a podporuje chudnutie
Väčšina ľudí oceňuje účinky Žihľavy aj v rámci zmiernenia prejavov alergií. Rovnako tak pomáha táto rastlina pri bolestiach hlavy, kĺbov aj svalov, únave a výrazne podporuje aj metabolické činnosti. Je výborná aj na prečistenie krvi a krvný obeh.
V praxi sú najviac využívané buď čaj, kde väčšine mužom aj žien stačilo na účinky pitie čaju 3 krát denne po dobu niekoľkých týždňoch. Špeciálne pre mužov sú však podľa ich vlastných skúseností najlepšou formou hotové prípravky, ktoré sú komplexne zamerané na prostatu, močový systém a sexuálny život. Pri nich však rozhoduje značka.
Na čo sa muži aj ženy najčastejšie pýtajú na internete
V prípade Pŕhľavy sa najčastejšie objavujú otázky predovšetkým o jej rizikách, účinkoch, užívaní a dávkovaní. Pre komplexnosť informácií sme sa preto rozhodli prejsť internetové fóra, diskusie a komentáre a zodpovedať na najviac rozoberané témy.
Medzi dôležité otázky a odpovede na ne patria tieto:
Ako dlho Žihľavu užívať a kedy prídu prvé účinky?
Rovnako, ako aj v prípade iných rastlín, je nástup účinkov z užívania prípravkov či foriem Žihľavy pozvoľný. Niektorí ľudia si prvé účinky všimnú už po dvoch týždňoch pravidelného užívania, iní neskôr. Ak pôjde o čaj alebo inú priamu formu, treba si dať zhruba po 3 týždňoch prestávku na mesiac a potom môžete pokračovať dlhodobo.
Pre ktoré vekové kategórie je najviac prospešná?
Žihľava má pozitívne účinky na ľudský organizmus v akomkoľvek veku. Zlepšuje činnosti srdca a ciev, trávenie aj močový systém či zdravie prostaty. V tých posledných dvoch oblastiach je najviac je prospešná pre mužov nad 40 rokov. Platí to najmä vtedy, ak ide o prevenciu či podporu pri zmenách prostaty a problémoch s močením.
Ako na pestovanie doma a aké podmienky potrebuje?
Žihľava dvojdomá nepatrí k rastlinám, ktoré sú náročné na pestovanie. Na jej pestovanie by vám mal stačiť jeden výsev a bylina sa potom sama rozmnoží pomocou vetra alebo podzemným oddelkom. Pŕhľava obľubuje polotienisté či slnečné miesta s pôdou bohatou hlavne na dusík a veľmi dobre znáša aj naše klimatické podmienky.
Môže Žihľava ponúknuť nejaké účinky aj pre ženy?
Samozrejme, rastlina má pre ženy hneď niekoľko účinkov, ktoré stoja za pozornosť. V prvom rade zmierňuje negatívne prejavy menštruácie, silné krvácanie a vplýva na skrátenie počtu menštruačných dní. Je prospešná aj pri zápaloch a na prečistenie močových ciest, podporuje rast a lesk vlasov, zmierňuje tvorbu akné a pomáha na chudnutie.
Môže prísť k predávkovaniu a ak áno, čo mi hrozí?
Určite ste už niekde počuli vetu, že všetkého veľa škodí a vedzte, že v tomto prípade to nie je inak. Každodenná dávka čaju zo Žihľavy by nemala byť vyššia ako 3 až 5 šálok, u listov použite najviac 12 gramov denne. Pri vážnejšom predávkovaní sa môžu objaviť nevoľnosť, hnačka, zápcha a bolesti žalúdka, z vonkajších rizík poleptanie kože.
Žihľava dvojdomá a jej použitie na podporu prostaty
Prostata alebo predstojná žľaza je mužský orgán o veľkosti gaštana, ktorý sa vplyvom vyššieho veku prirodzene zväčšuje, čím trpí až 50% mužov nad 50 rokov. To následne vedie k mnohým poruchám s močením a dokonca aj v oblasti sexuálneho zdravia.
Muži trpia vplyvom zväčšenej prostaty najčastejšie poruchami močenia, ako sú časté nutkanie, neschopnosť vymočiť sa úplne či bolestivé a prerušované močenie. Práve Žihľava dvojdomá patrí k rastlinám so schopnosťou zmierňovať tieto negatívne prejavy u mužov a zároveň preventívne pôsobiť na podporu zdravia močových ciest a prostaty.
Okrem močopududných účinkov môžu látky obsiahnuté v nej u mužov zmierňovať premenu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je pre zdravie prostaty škodlivý.
U mužov s diagnostikovanou benígnou hyperpláziou prostaty, čo je jej nezhubné zväčšenie, pomáhajú produkty zo Žihľavy dvojdomej zmierniť krátkodobé aj dlhodobé problémy s močením a to bez vedľajších účinkov či vážnejších rizík. Keďže bylina podporuje zdravie prostaty, dobre vplýva aj na zdravie libida a výrazne zlepšuje ejakuláciu.
Účinky na sexuálne zdravie sú však výraznejšie pri užívaní prírodných doplnkov, ktoré sú zamerané na komplexnú podporu pohlavnej sústavy mužov. Podmienkou ich účinnosti je samozrejme dlhodobé užívanie každý deň a po dobu niekoľko mesiacov.
Využitie jej účinkov v prírodných prípravkoch pre mužov
To, že Žihľava dvojdomá prináša pre mužov podporu pre lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy, je iba jeden z jej efektov. Tými najdôležitejšími sú močopudný a prečisťujúci účinok na celú dolnú močovú sústavu a s tým súvisiaca podpora zdravia a funkcií prostaty.
Keďže tieto účinky sú intenzívne, dlhodobé, prirodzené a viditeľné, rastlina sa v podobe extraktov či výťažkov oprávnene nachádza v prípravkoch podobného zamerania. Ide najmä o voľne dostupné tabletky alebo kapsuly, kde je zloženie širšie a Žihľava je iba jednou z viacerých zložiek, hoci svojim aktívnymi látkami tou nenahraditeľnou.
Ide o prípravky pre mužov, ktoré majú tieto vlastnosti:
- sú určené na prevenciu aj podporu funkcia a zdravia prostaty
- zároveň podporujú zdravie, funkciu a prečistenie močových ciest
- obsahujú aj iné bylinné zložky spolu s vitamínmi a minerálmi
- ich pôsobenie môže byť aj komplexne na potenciu a plodnosť
- sú dostupné bez vyšetrenia u lekára alebo receptu od neho
- majú perorálne užívanie a dávkovanie je možné aj niekoľko mesiacov
Vzhľadom na vyššie uvedené vlastnosti si môžete byť istý, že vplyv prípravkov je 100 % prirodzený a bez nežiaducich účinkov. Na trhu je ich viacero, no príkladom domácej značky, ktorá je kvalitná a overená skúsenosťami v praxi, je Stoporex® Prostate.
Ide o perorálne kapsuly s jednoduchým dávkovaním 2 kapsúl denne, ktoré sú certifikované Úradom verejného zdravotníctva SR a majú komplexné pôsobenie na prostatu. Muži ich užívajú jednak ako prevenciu problémov, ale aj v prípade, ak sa už objavia prvé ťažkosti. Žihľava je tu dominantnou zložkou a jej účinky sa tak prejavia naplno!
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!