Aké potraviny na prostatu sú najlepšie a vhodné, aké jej škodia a ideálny jedálniček

Zdravie, funkcia a stav prostaty závisia od viacerých faktorov a jedným z tých, ktoré patria medzi najviac prirodzené, dlhodobé a zároveň menej nápadné, je aj jedálniček. Potraviny a strava môžu prostate pomôcť, no na druhú stranu, aj jej uškodiť.

Niektoré jedlá sú pre prostatu vhodné a dokážu byť aj dobrou prevenciou voči jej zväčšeniu či niektorým častým problémom. Iné naopak jej škodia, môžu zhoršiť jej funkciu alebo byť rizikom pre budúce zápaly či anatomické zmeny. Pochopiteľne, pôsobenie jednej aj druhej skupiny musí byť dlhodobé a veľa závisí aj od ďalších faktorov.

Ktoré potraviny by ste teda mali zaradiť do jedálnička ako vhodné či najlepšie pre prostatu a ktoré sú naopak nevhodné a škodia jej? Čítajte a všetko sa dozviete!

Predstojná žľaza, jej význam, funkcie a veľkosť

Ak ste muž, pravdepodobne ste počuli o predstojnej žľaze. Táto malá, no dôležitá žľaza, má výrazný vplyv na zdravie vašej pohlavnej sústavy aj sexuálny život. Ovplyvňuje totiž zloženie ejakulátu a nepriamo vplýva aj na sexuálny apetít a kvalitu erekcie.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Predstojnica je nepárový orgán tvorený žľazami o veľkosti vlašského orecha, ktorý sa nachádza na dne panvy v blízkosti močového mechúra a močových ciest.

Táto žľaza má tvar hrušky, dlhá je približne 3 cm a široká 4 cm. Váha prostaty sa líši v závislosti od veku muža, ale v priemere váži okolo 20 gramov. Počas dospievania sa prostata zväčšuje, aby mohla plniť svoju funkciu. Tá primárna spočíva v tvorbe dôležitej prostatickej tekutiny, sekundárna v podobe libida a podpory potencie ako takej.

Čo sa týka tvorby a vylučovania prostatickej tekutiny, tento sekrét má veľký význam tým, že tvorí zhruba tretinu objemu celého ejakulátu. Obsahuje živiny, ktoré umožňujú prežitie a pohyb spermií a vytvára priaznivé pH, čím podporuje mužskú plodnosť.

Medzi ďalšie funkcie prostaty patrí podpora hladiny hormónov vplývajúcich na libido a vplyv na močenie. Pri zväčšení prostaty totiž tlačí na močové cesty a močový mechúr, čo má za následok problémy v tejto oblasti, najmä ak ide o časté močenie. Vzhľadom na všetky tieto funkcie je preto udržanie prostaty v zdravom stave dôležitá úloha.

Ktoré príznaky ukazujú na jej zväčšenie a problémy

Zväčšenie prostaty môže byť pre mužov závažným problémom a to tým, že ovplyvní nielen ich plodnosť, ale aj kvalitu života. Keďže tento orgán vekom rastie, problém sa týka najmä starších mužov, no zväčšenie či zápal sa objavujú aj u tých mladších.

Medzi príznaky porúch predstojnice patria najmä:

 • potreba močiť oveľa častejšie, viditeľné je to najmä v noci
 • prejaviť sa môžu rôzne problémy s prúdom a objemom moču
 • pociťovať môžete aj nepohodlie či pálenie v podbrušku
 • neskôr sa dostavia pocity neúplného vymočenia a kvapkanie
 • vážnym príznakom je už aj výskyt krvi v moči či ejakuláte
 • pri infekciách sú časté pálenie, rezanie a bolesť pri močení

Okrem ťažkostí s močením môže zväčšená prostata spôsobiť aj bolesť a nepríjemné pocity v oblasti medzi konečníkom a močovým mechúrom. Muži môžu tiež pociťovať nadmernú únavu, nevoľnosť, bolesti semenníkov a celkovo pokles vitality.

Čo je ešte závažnejšie, prostata ovplyvní aj sexuálny život. Znížená sexuálna túžba a ťažkosti s erekciou nie sú nič neobvyklé, najmä ak ide o dlhodobé problémy spôsobené zväčšenou predstojnou žľazou. Ak sa u vás objavujú tieto prejavy už dlhšiu dobu, je najvyšší čas absolvovať vyšetrenie prostaty, aby sa príznaky ešte nezhoršili.

Aké potraviny sú pre prostatu nevhodné a škodia jej

Pri problémoch s prostatou ale aj na všeobecnú prevenciu jej zdravia je vhodné zo svojho jedálnička a pitného režimu vylúčiť niektoré dráždivé jedlá a nápoje. Tieto potraviny totiž môžu spôsobiť zhoršenie príznakov a neskôr aj zväčšenie žľazy.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Medzi najviac negatívne potraviny a nápoje patria:

Alkohol a káva: Alkohol je pre prostatu veľmi škodlivý, pretože zvyšuje prietok krvi do jej tkanív a môže spôsobiť zvýšenie premeny testosterónu na dihydrotestosterón zodpovedný za zväčšenie predstojnice. Kofeín ako taký nemusí byť v normálnom množstve až taký problém, no ak ho bude príliš veľa, bude dráždiť a odvodňovať močové cesty.

Červené mäso a údeniny: Údeniny a červené mäso obsahujú vysoké množstvo nezdravých tukov a cholesterolu, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie prostaty a zvýšiť riziko vzniku jej ochorení. Častá konzumácia takéhoto typu potravín zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a zhoršuje prekrvenie prostaty ako aj celej pohlavnej sústavy.

Polotovary a instantné potraviny: Rôzne druhy polotovarov a instantných potravín môžu obsahovať vysoké množstvá solí, tukov a jednoduchých cukrov, ktoré sú rizikovým vplyvom pre srdcovocievnu sústavu aj pre prostatu samotnú. To isté platí pre vyprážanie, ktoré so sebou prináša tiež zvýšenie cholesterolu a zhoršenie prekrvenia prostaty.

Mliečne výrobky: Mliečne výrobky, najmä tie s vysokým obsahom tuku, môžu spôsobiť zvýšenie hladiny hormónov, ktoré môžu negatívne vplývať na rast buniek predstojnej žľazy a zvyšovať riziko vzniku jej zväčšenia. Zároveň obsahujú aj veľa fytoestrogénov, ktoré pôsobia proti testosterónu a tým u mužov zhoršujú potenciu aj sexuálny apetít.

Potraviny s bielou múkou: Medzi rizikové potraviny pre prostatu aj zdravie pohlavnej sústavy patria tie, ktoré obsahujú veľa bielej múky. Tá môže narušiť hladinu testosterónu a celkovú hormonálnu rovnováhu. Okrem toho spôsobuje nadmernú záťaž pre tráviaci systém a zhoršuje u mužov celkovú sexuálnu výkonnosť v posteli aj erekciu.

Ktoré potraviny sú na prostatu najlepšie a vhodné?

Pre dlhodobú a prirodzenú podporu prostaty sa odporúča do jedálnička zaradiť potraviny, jedlá a suroviny, ktoré obsahujú látky prospešné pre pohlavný systém. Zväčša ide o minerály, vitamíny, aminokyseliny, omega-kyseliny alebo prospešné izoflavóny.

Pre podporu prostaty sú najlepšie tieto potraviny:

Ryby a morské plody: Vynikajúcou potravinou pre všeobecné zdravie sú ryby a morské plody. Obsahujú množstvo zdravých omega-3 mastných kyselín, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť funkciu prostaty. Losos, sardinky, makrela, tuniak, ustrice, krevety aj mušle sú bohaté na dôležité živiny tak pre prostatu, ako aj pre potenciu.

Semiačka: Tekvicové, slnečnicové, ľanové aj chia semiačka obsahujú zdravé tuky, vlákninu, antioxidanty a minerály, ktoré sú dôležité pre zdravie prostaty a pomáhajú ju chrániť pred ochoreniami, vrátane zápalov. Zaraďte ich do svojho pravidelného stravovania a získate jednoduchý a chutný spôsob podpory prostaty aj pohlavnej sústavy.

Droždie: Droždie má vysoký obsah zinku, vitamínov skupiny B a aminokyselín, ktoré podporujú krvný obeh, vrátane prekrvenia prostaty. Zinok má zároveň vysokú koncentráciu v prostatickej tekutine a jeho nedostatok môže ohroziť jej funkciu pre plodnosť. Droždie obsahuje aj dôležité antioxidanty s protizápalovými účinkami v tele.

Orechy: Výborným zdrojom zdravých tukov, bielkovín, vlákniny a najmä minerálov prospešných pre plodnosť a prostatu sú orechy. Medzi najlepšie orechy pre prostatu patria vlašské, mandľové, kešu, lieskové a para orechy. Obsahujú veľa zinku, horčíka aj selénu a tiež antioxidačný vitamín E znižujúci riziko rakoviny predstojnice.

Zelenina a strukoviny: Zelenina a strukoviny obsahujú vysoké množstvo živín, ktoré podporujú zdravie prostaty aj pohlavnej sústavy. Spraviť tak môžete s paradajkami, brokolicou, karfiolom, hrachom, fazuľou alebo šošovicou. Ich konzumácia chráni bunky prostaty pred poškodením, čiže má vynikajúce preventívne účinky.

Ovocie: V niektorých druhoch ovocia sa nachádzajú látky, ktoré môžu pomôcť pri prevencii aj na akútne ťažkosti prostaty, vrátane lykopénu, aminokyselín, alfa-5 reduktázy a dôležitých vitamínov. Pre prostatu sú najlepšími druhmi ovocia čučoriedky, černice, kiwi, avokádo, lesné bobule, hrozno, granátové jablko, maliny, jahody alebo papája.

Sója a sójové produkty: Sója je považovaná za jednu z najlepších potravín pre zdravie prostaty, pretože obsahuje izoflavóny, ktoré znižujú premenu testosterónu na dihydrotestosterón rizikový pre zväčšenie predstojnej žľazy. Zvýšiť príjem týchto prospešných izoflavónov môžete sójovým mliekom, bôbmi, olejom lebo tofu.

Ako podporiť zdravú prostatu prirodzene a dlhodobo?

Zdravá prostata je dôležitá pre plodnosť, kvalitný sexuálny život aj funkcie pohlavnej a močovej sústavy. Okrem potravín je dôležité podporovať ju dlhodobo, komplexne a hlavne prirodzene, ideálne cez kombináciu viacerých režimových opatrení.

K najlepším spôsobom jej podpory patria tieto:

Pravidelné urologické prehliadky prostaty

Pravidelné prehliadky sú kľúčové pre udržanie zdravia prostaty a zvyšujú šance na úspešné liečenie prípadných chorôb. Kontroly u urológa zahŕňajú jednak palpačné vyšetrenie prostaty cez konečník, čím sa vie zistiť jej veľkosť, ale aj krvné testy. Tie môžu odhaliť problémy s predstojnou žľazou včas, najmä ak ide o zväčšenie, zápal alebo nádor.

Menej kofeínu, obmedzenie alkoholu a fajčenia

Pokiaľ chcete udržať zdravie vašej predstojnice čo najdlhšie, tieto faktory musíte jednoznačne znížiť alebo najlepšie úplne obmedziť. Kofeín môže dráždiť močovú sústavu a spôsobovať častejšie nutkanie na močenie, zatiaľ čo nadmerný príjem alkoholu môže spôsobiť jej zväčšenie vplyvom na dihydrotestosterón. Negatívny vplyv má aj nikotín.

Zdravý pitný režim s vodou a ovocnými šťavami

Samotný pitný režim má zásadný vplyv na zdravie prostaty. Dôležitý je pravidelný príjem tekutín a preferencia zdravých nápojov, najmä čistej vody, čajov a ovocných alebo zeleninových štiav. Pri výbere ovocných štiav si vyberte také, ktoré obsahujú čo najmenej pridaného cukru. Pozor si dajte na zvýšené množstvo bublinkových minerálnych vôd.

Kegelove cviky na prostatu každý deň

Kegelove cviky sú jednoduché a účinné cviky, ktoré pomáhajú posilňovať svaly panvového dna a zlepšujú tak funkciu prostaty. Ich pravidelné vykonávanie môže pomôcť zlepšiť aj močenie, erekciu a potenciu. Cvik môžete robiť v ľahu aj sede, stačí na 10 sekúnd zatlačiť sval ovládajúci močenie, potom ho pustiť a to zopakovať viac krát po sebe.

Pravidelné močenie a menej tekutín pred spaním

Ak chcete udržať predstojnicu zdravú, je dôležité venovať pozornosť aj vašim návykom týkajúcim sa močenia a tekutinám. Pravidelné močenie pomáha znížiť riziko infekcie močových ciest, ktorá by mohla prejsť aj do prostaty. Naopak, zadržiavanie moču riziko zápalu zvyšuje. Piť by ste mali pravidelne, no 2 hodiny pred spaním už menej.

Podporné byliny v podobe čajov alebo kvapiek

Byliny majú v tradičnej medicíne stáročiami overenú tradíciu a to platí aj v prípade pohlavnej sústavy, sexuálneho života a prostaty. Využiť ich môžete v podobe čajov a čajovín alebo kvapiek a tinktúr, ktoré sa môžu dávkovať aj viac mesiacov. Siahnite po overených bylinách typu Sabalová palma, Žihľava, Kľukva, Vrbovka malokvetá či Slivka africká.

100 % prírodné prípravky na prostatu pre mužov

Pokiaľ hľadáte účinný a súčasne bezpečný spôsob, ako dlhodobo preventívne aj pri akútnych ťažkostiach podporiť zdravie svojej prostaty, 100 % prírodné prípravky sú tým správnym riešením. V ich zložení sú overené byliny v spojení s minerálmi či vitamínmi, ktoré sú pre telo prirodzené. Prípravky sú dostupné voľne a majú podobu tabliet či kapsúl.

Najčastejšie otázky, dotazy a komentáre mužov k prostate

Predstojná žľaza je orgán, ktorý často vyvoláva otázky a obavy u mužov. Mnohí z nich sa snažia zistiť čo najviac informácií o svojej prostate a aj spôsoboch, ako ju udržať zdravú. Vidieť to aj podľa diskusných príspevkov, komentárov alebo otázok.

Nasledovné témy sú na fórach rozoberané najviac:

Podľa akých príznakov viem, že mám s prostatou problém?

Medzi najčastejšie príznaky patria problémy s močením, ako napríklad časté nutkanie na močenie, bolestivé močenie alebo pocit, že močenie nie je úplné. Ďalším príznakom môže byť bolesť, či už v oblasti slabín, konečníka alebo dolnej časti brucha. U niektorých mužov sa môžu vyskytnúť aj sexuálne problémy, najmä ak ide o kvalitu erekcie.

Koľko krát denne močiť je zdravé a koľko krát už nie?

Správne množstvo močenia je kľúčové pre zdravie močového systému a prostaty. Väčšina zdravých mužov by mala močiť približne 4 až 7 krát denne. Ak často cítite potrebu močiť a pri každom močení vyprázdnite len malé množstvo moču alebo si všimnete nejaké iné zmeny, to už môže byť príznakom problémov s predstojnou žľazou.

Ovplyvňuje zdravie prostaty aj potenciu či plodnosť?

Áno, zdravie prostaty môže mať vplyv na potenciu a plodnosť mužov. Prostata produkuje a uvoľňuje tekutinu, ktorá je súčasťou ejakulátu. Ak je prostata zväčšená, zapálená alebo tu je nádor, táto jej funkcia je narušená. Keďže nepriamo vplýva aj na kvalitu erekcie a na libido, narušenie jej zdravia sa ukáže premietne aj v týchto oblastiach.

V akom veku začať s prehliadkami prostaty a ako často?

Všeobecne platí, že prvé prehliadky sa odporúčajú vo veku od 40 rokov, buď raz alebo dva krát ročne. U mužov s vysokým rizikom problémov s predstojnicou na základe rodinnej anamnézy či nezdravého životného štýlu sa odporúča prehliadka každý rok už v skoršom veku. To isté platí, ak ste mali problémy aj skôr a v mladšom veku.

Môžem jesť mastné, slané alebo tučné jedlá?

Jedlo má výrazný vplyv na zdravie prostaty a hlavne celkové zdravie tela. Strava bohatá na tuky, soli a tučné jedlá môže zvýšiť riziko problémov s predstojnicou, ale napríklad aj s libidom alebo erekciou. Už pri prvých prejavoch ťažkostí týkajúcich sa prostaty, močenia alebo sexuálneho života treba preto tieto kategórie jedál vylúčiť.

Prírodná prevencia aj podpora prostaty? Overené rastliny!

Ak hľadáte prírodné riešenia pre prevenciu alebo podporu zdravia prostaty, určite by ste mali zvážiť užívanie nielen potravín, ale aj dlhodobo overených rastlín.

K tým najznámejším patria Saw Palmetto, Žihľava, Vrbovka alebo Kľukva. Obzvlášť účinná je prvá spomínaná bylina Saw Palmetto. Je známa pre svoje schopnosti zmierniť zväčšenie prostaty, zlepšiť močovú funkciu a tiež pomáha znížiť symptómy spojené s benígnou hyperpláziou prostaty. Pýšiť sa môže aj protizápalovými účinkami.

Žihľava dvojdomá je ďalšou rastlinou, ktorá sa často používa na podporu zdravia prostaty a to preto, že obsahuje látky, ktoré znižujú zápal, zlepšujú prietok moču a môžu pomôcť zmierniť príznaky spojené s prostatitídou. Má tiež preventívne prečisťujúce účinky.

Za zmienku stojí aj Kľukva veľkoplodá, rovnako vhodná na prevenciu aj podporu zdravia prostaty a tiež močových ciest. Obsahuje látky znižujúce zápal a zabraňujúce množeniu baktérií v močových cestách. Veľmi podobne funguje aj spomínaná Vrbkovka malokvetá a mnoho ďalších rastlín, ktorých účinky presahujú aj do oblasti potencie.

Okrem čajov ich viete vďaka modernej dobe využiť aj v podobe hotových prípravkov. Ide o perorálne tabletky či kapsuly bez receptu, ktoré kombinujú bylinné extrakty a vitamíny či minerály. Majú overené zloženie, presné dávkovanie a široké účinky.

Ako nájsť najlepšie prírodné prípravky na prostatu?

Vyššie spomínané byliny môžete teda použiť aj v podobe prírodných podporných prípravkov a to špeciálne so zameraním na prostatu. Na trhu je ich niekoľko, ich zloženie je obvykle pomerne široké a môžu pomáhať na prostatu, potenciu aj plodnosť.

Výhodou je, že sú voľne dostupné bez nutnosti návštevy lekára, vyšetrenia alebo predpisu. Majú 100 % prírodné zloženie, ich pravidelné každodenné užívanie je bezproblémové a dlhodobo vedia podporiť prostatu, jej zdravie a preventívne zmierniť negatívne prejavy. Sú vhodné pre mužov v každom veku a na trhu je niekoľko značiek.

Pri výbere pozerajte na nasledovné charakteristiky:

 • zloženie musí byť o kombinácii bylín, vitamínov a minerálov
 • pozerajte na obsah extraktov Kľukva, Žihľava a Saw Palmetto
 • účinky by mali byť čo najširšie a to na prostatu aj močové cesty
 • plusom je, ak prípravok pôsobí aj na potenciu a na plodnosť
 • dôležité sú skúsenosti mužov s účinkami priamo z praxe
 • dávkovanie by malo byť možné každý deň a najmä dlhodobo

Aj keď na trhu je množstvo prípravkov na zlepšenie zdravia prostaty, nie sú všetky rovnako kvalitné, najmä z pohľadu koncentrácie účinných látok a šírky pôsobenia. Výnimkou, ktorá už má dlhodobo overené výsledky, je prípravok značky Stoporex® Prostate.

V jeho zložení nájdete kombináciu vysokokvalitných extraktov zo Saw Palmetta, Kľukvy a Žihľavy, ktoré sú doplnené o vitamín B6 a minerál Selén. Prípravok má široké účinky, či už ide o vplyv na zdravie prostaty, ako aj o pôsobenie na močové cesty, potenciu či libido. Užíva sa v dávke 2 kapsúl denne a to dlhodobo aj viac mesiacov či až pol roka.

Skúsenosti s podporou prostaty cez potraviny + zhodnotenie

Muži sa o svoju predstojnú žľazu obvykle začínajú zaujímať až v momente, keď príde k nejakým problémom s močením alebo nebodaj k bolestiam. Ako ukazujú skúsenosti z internetových fór aj diskusií, väčšina o tomto dôležitom orgáne takmer nič nevie a ak áno, myslia si, že jeho úlohou je iba a výlučne podpora mužskej plodnosti.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Tak to ale rozhodne nie je, dosah prostaty je omnoho širší a intenzívnejší, či už ide o močový systém, pohlavné zdravie, sexuálnu výkonnosť alebo aj bežný život.

Dobrou správou je, že väčšina ťažkostí s predstojnicou sa dá riešiť pomerne rýchlo a to práve cez zmeny týkajúce sa jedálnička, životosprávy či životného štýlu. Potraviny, ktoré sú pre ňu vhodné, navyše prospievajú aj celkovo mužskej potencii a plodnosti.

To je tiež dôvod, prečo je dobré pozrieť sa na svoj jedálniček a pitný režim komplexne. Muži, ktorí sa rozhodli spraviť v nich zmeny, pocítili zlepšenie už po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Ešte viditeľnejšie boli v prípade, ak sa rozhodli aj pre podporné prírodné prípravky, napríklad ako je vyššie spomínaný Stoporex® Prostate.

Ten prináša preventívne ako aj podporné účinky v prípade existujúcich problémov a pomáha nielen na zdravie a funkcie prostaty, ale celkovo na pohlavný systém. Vhodný je pre každého muža bez ohľadu na vek a jeho výhodou je dostupnosť bez receptu!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *