Podpora prostaty, ako jej škodia pivo, káva či jedlo a čo prospieva jej funkcii najviac?

Predstojná žľaza alebo predstojnica je dôležitý orgán, ktorý tvorí dôležitú súčasť pohlavnej sústavy aj dolných močových ciest. To, že ovplyvňuje aj ich sexuálny život, je prirodzené, rovnako ako to, že s pribúdajúcim vekom sa jeho zdravie môže zhoršiť.

Mnoho mužov sa o prostatu nezaujíma až do doby, kým nezačnú prvé problémy. Tie môžu výrazne znižovať kvalitu sexuálneho života, ale rovnako aj toho bežného.

Predstojná žľaza patrí zároveň k najcitlivejším orgánom mužského organizmu na vnútorné aj vonkajšie rizikové faktory. Ak máte známych, ktorí často navštevujú toaletu, nie je dôvod sa im posmievať, naopak, táto porucha môže bez problémov raz zastihnúť aj vás. Aby sa to nestalo, v ďalších riadkoch si povieme, ako ju preventívne podporiť.

Čo je prostata, kde sa nachádza a jej zdravá veľkosť

Prostata zohráva v pohlavnej sústave mužov dôležitú úlohu a vďaka špecifickému postaveniu je súčasťou pohlavnej sústavy, no vplýva aj na tú močovú. Ide o žľaznatý orgán zodpovedný za potenciu aj plodnosť, ktorý môžete pre veľkosť ľahko prehliadnuť.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Predstojná žľaza je orgán s veľkosťou a tvarom gaštana a nachádza sa na spodnej strane močového mechúra, pričom do veľkej miery obklopuje aj močovú trubicu. U mužov sa vyvíja v podstate ešte pred ich samotným narodením, avšak úplný nárast a vývoj funkcie predstojnej žľazy odštartuje mužský organizmus až v období pubertálneho veku.

Predstojnica je štandardne široká 4 cm, hrubá 2 cm a vysoká priemerne 3 cm. V momente jej dorastenia do plnej veľkosti, čo je okolo 20. roku, môže vážiť okolo 20 gramov. Vplyvom vyššieho veku a rôznych ochorení, vrátane jej zväčšenia, však môže v pokročilých prípadoch v starobe vážiť až 200 g, pokiaľ sa samozrejme jej zdravie zanedbáva.

Predstojná žľaza zohráva v pohlavnej sústave mužov mimoriadne dôležitú úlohu a problémy spojené majú vážny dosah. Ťažkosti s ňou sa môžu objaviť aj u mladších mužov, čo určite nie je žiadnou výnimkou, no najrizikovejším je aj tak stále vek nad 40 rokov.

V zásade je dôležité, že podporiť jej zdravé fungovanie by mala byť samozrejmosť v každom veku a to preventívne, nie až vtedy, keď sa objaví nejaké ochorenie.

Aké funkcie, význam a na čo vplýva prostata u mužov

Primárny význam prostaty je v rámci mužskej pohlavnej sústavy konkrétne sa jedná o podporu potencie a plodnosti. Nepriamo vplýva aj na erekciu a jej zdravie môže obmedziť močovú sústavu, kde pri zväčšení predstojnice dochádza k ťažkostiam s močením.

K základným funkciám predstojnej žľazy patria aj:

 • tvorba prostatickej tekutiny, ktorá je súčasťou ejakulátu
 • tekutina ovplyvňuje kvalitu, pohyblivosť a životnosť spermií
 • ďalšou funkciou prostaty je zvlhčovanie močovej trubici
 • toto zvlhčovanie je dôležité najmä pred ejakuláciou muža
 • zo sexuálneho hľadiska je prostata vnímaná aj ako bod G
 • jej zdravie vplýva aj na tvrdosť a udržanie stoporenia penisu

Prostatická tekutina, ktorá je tvorená práve v prostate, je z pohľadu potencie najdôležitejšou časťou ejakulátu. Tekutina tvorí zhruba jednu tretinu jeho celkového objemu a z chemického hľadiska obsahuje napríklad zinok, enzýmy a kyselinu citrónovú.

Vylučovanie prostatickej tekutiny je mimoriadne dôležité pre plodnosť mužov, keďže tvorí pre spermie vhodné pH kyslé prostredie, aby mohli v ejakuláte prežiť, dostať sa k vajíčku a oplodniť ho. Samotná prostata uzatvára tiež semenné kanály počas močenia tak, aby sa tam moč nemohol dostať. Jej veľkosť zároveň vplýva na močový mechúr.

Ktoré faktory a vplyvy prostatu a jej funkciu ohrozujú

Funkcie predstojnej žľazy sú ovplyvnené viacerými okolnosťami, niektoré ovplyvniť neviete, napríklad vek, iné áno, napríklad životný štýl či životospráva. Niektoré z nich, ktoré patria pod rizikové faktory, však majú na prostatu dlhodobo negatívny vplyv.

Najviac negatívne faktory pre zdravie prostaty sú:

Alkohol, fajčenie a káva: Všeobecne alkohol, a tým sa myslí aj pivo, je negatívny pre prostatu, jej funkciu a zdravie. Nadmerné pitie alkoholu spolu s fajčením prehlbujú riziko ochorení prostaty a zhoršujú aj potenciu či plodnosť. Rovnako tak to netreba preháňať ani s kávou, jej nadmerná konzumácia môže totiž prispievať k jej zväčšeniu.

Nevhodné potraviny a jedálniček: Čo sa týka nevhodných potravín, vyhýbať by ste sa mali predovšetkým príliš slaným, sladkým, mastným a vyprážaným jedlám. Znížte príjem potravín typu červené mäso, údeniny, neprejedajte sa mliečnymi výrobkami, pozor si dávajte na sóju a fermentované produkty a rizikové môžu byť aj niektoré koreniny.

Nepravidelné močenie: Jedným z častých rizík pre zápal močových ciest a neskorší zápal predstojnej žľazy je hromadenie parazitov v močových cestách a mechúry. Nepravidelné močenie je pre to veľmi negatívnym vplyvom, ktorý tento faktor dáva do popredia a zvyšuje riziko, že príde k zápalu močových ciest a ten prejde aj do prostaty.

Časté infekcie močového systému: Infekcie močového systému ako také sú u mužov čoraz častejším problémom aj v mladšom veku. Za ich vznikom stoja baktérie alebo vírusy, čiže ide o infekčný zápal. Tieto patogény môžu byť prenosné aj nechráneným pohlavným stykom, ktorý je významným rizikovým faktorom aj pre ťažkosti prostaty.

Cukrovka, obezita a srdcovo-cievne ochorenia: Všetky vymenované ochorenia sú závažným faktorom ovplyvňujúci celkový stav zdravia, vrátane funkcií prostaty. Na tieto ochorenia sa tiež často využívajú lieky, ktoré zaťažujú zdravie prostaty a môžu vplývať na hormonálnu nerovnováhu. Ochorenia tiež narúšajú prekrvenie prostaty.

Príznaky, ktoré signalizujú problémy s prostatou

Prejavy signalizujúce začiatky porúch s predstojnou žľazou sú spočiatku nenápadné, avšak nie neprehliadnuteľné. Mnoho z mužov ich podcení pre nižšiu intenzitu.

Najčastejšie sa ťažkosti prejavujú u mužov v strednom alebo vyššom veku, prvé negatívne symptómy sú zaznamenané v kategórii nad 40 a nad 50 rokov. Zároveň však platí, že niektoré dlhodobo negatívne vplyvy môžu spôsobiť ochorenia aj u mladších.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi príznaky porúch predstojnice patria najmä:

 • na začiatok sa objavuje častejšie nutkanie na močenie
 • neskôr prídu poruchy s úvodom močenia a je nutné viac tlačiť
 • objaviť sa môžu tiež bolesti, rezanie a pálenie počas či po močení
 • typickým prejavom aj pocit neschopnosti vymočiť sa úplne
 • v pokročilých štádiách problémov môže nastať suchý orgazmus
 • vážnejším prejavom je nepríjemná bolesť počas orgazmu

Ďalšími nepríjemnými prejavmi sú slabší prúd moču alebo jeho nechcené zastavovanie počas neho. Neskôr sa môžu objaviť bolesti nielen počas močenia, ale aj mimo neho, pričom najviac sú lokalizované v oblasti panvového dna, čiže v blízkosti prostaty.

V pokročilom štádiu ochorenia prostaty sa prejavujú aj ťažkosti s ejakuláciou. To sa prejavuje nevystreknutím semena počas orgazmu, čo je v mnohých prípadoch bolestivé. Ak vás trápi nejaký z vymenovaných príznakov, návštevu urológa by ste nemali odkladať, inak vám hrozia komplikácie v podobe zväčšenia, nádorov či chronického zápalu.

Pravidelné vyšetrenie prostaty ako najlepšia prevencia

Postupné zväčšovanie prostaty je prirodzený jav, ktorý prichádza s pribúdajúcim vekom a práve preto by si muži v strednom veku na tom mali dať záležať.

Pravidelné prehliadky u urológa by mal každý muž absolvovať raz ročne a to práve preto, aby ste predišli rozšíreniu či rozvoju vážnejšieho ochorenia. Základom diagnostiky prostaty je palpačné vyšetrenie, pri ktorom urológ vyšetruje predstojnú žľazu cez konečník s pomocou prsta. Toto vyšetrenie nie je bolestivé, iba trocha nepríjemné.

Vyšetrenie prstom poskytne urológovi informácie o veľkosti prostaty a tiež jej tvaru, takže môže veľmi skoro odhaliť benígne aj malígne zväčšenie alebo nejaké fyziologické zmeny. Neoddeliteľnou súčasťou je anamnéza, čiže zisťovanie rizík a príznakov.

Následne urológ odoberie moč a pošle ho na laboratórne vyšetrenie, ktorým sa zistia infekčné a iné zápaly prostaty. Pri vyšetrení sa meria aj sila prúdu moču pomocou uroflowmetra a odoberá sa krv, z ktorej sa zisťuje prítomnosť PSA, čo je špecifický antigén produkovaný pri rakovine. Pravidelné testy sú pre vás aj prostatu najlepšia prevencia.

Najlepšia podpora prostaty? Jedálniček, pitný režim aj bylinky

Stimulovať funkciu a zdravie prostaty, ale aj zmierniť niektoré jej negatívne prejavy, to je to, o čom by prirodzená podpora predstojnej žľazy mala byť. Spraviť tak môžete zmenou životného štýlu, ale aj s pomocou niektorých rastlín, potravín či tekutín.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Tu sú spôsoby, ako ju podporiť aj v rámci prevencie:

Obmedzenie alkoholu, fajčenia a niektorých liekov

Pitie alkoholu a rovnako tak fajčenie sú faktory ohrozujúce všeobecné zdravie, vrátane toho sexuálneho, kam patrí aj prostata. Alkohol spôsobuje odvodnenie a pôsobí dráždivo, má tiež nadmerné močopudné účinky. Rizikové môžu byť aj vedľajšie účinky liekov, napríklad na krvný tlak, antihistaminík, nosových sprejov alebo liekov na alergiu.

Pravidelné močenie a zdravý pitný režim

Pravidelné močenie je dôležité na vyprázdňovanie močového mechúra aj fungovanie prostaty. Zdravý pitný režim by mal zahŕňať pitie každú hodinu či dve v menšej dávke, napríklad po 1 až 2 dcl.  Zamerajte sa čistú vodu, ľahké minerálky, ovocné a zeleninové šťavy, bylinkové čaje, naopak, určite sa vyhnite sladeným a príliš kofeínovým nápojom.

Potraviny na prostatu a ich zaradenie do jedálnička

To, čo konzumujete, zabezpečuje organizmu živiny, ktoré môže využiť na podporu prostaty. Medzi najlepšie potraviny pre prostatu patria ryby, najmä losos a tuniak, ďalej z ovocia lesné bobule typu čučoriedky, ríbezle a egreše, medzi prospešné suroviny zaraďujeme a odporúčame varené paradajky, brokolicu, strukoviny, orechy a semiačka.

Kegelove cviky na panvové dno aj masáž prostaty

Kegelove cviky majú pozitívne účinky na zdravie pohlavnej sústavy žien ale aj mužov. Slúžia na spevnenie panvového dna a tak zabraňujú nechcenému úniku moču, pomáhajú tiež na prostatu. Ich princíp je jednoduchý: striedavo uvoľňujte a sťahujte svalstvo panvového dna. Dobrou podporou môže byť aj vonkajšia masáž prostaty cez hrádzu.

Viac prirodzeného pohybu a obmedzenie bicyklovania

Podľa niektorých výskumov zvyšuje nadmerné bicyklovanie u mužov riziko problémov prostaty aj plodnosti. Štúdie ukázali, že muži nad 50 rokov, ktorý trávia bicyklovaním viac ako 9 hodín za týždeň, majú až 5 x vyššie riziko rakoviny. Namiesto toho je lepší prirodzený pohyb podobe turistiky, plávania, behu alebo kolieskových korčúľ.

Bylinky v podobe čajov, olejov alebo kvapiek

Prevencia alebo podpora prostaty je možná aj s pomocou bylín, ktorých účinky sú známe už stáročia. Mnoho mužov si ich vyberá aj dnes, či už ide o čaje, oleje alebo kvapky. V tomto smere patria k overeným a účinným rastlinám Saw Palmetto, Žihľava dvojdomá, Vŕbovka málokvetá či Slivka africká podporujúce zdravú prostatu aj močové cesty.

Špeciálne podporné prípravky pre mužov

Tak, ako existujú prírodné doplnky pre podporu pohlavnej sústavy žien, existujú aj pre mužov. V ich zložení je zmes kvalitných bylín, minerálov a vitamínov, ktoré sú zamerané na podporu prostaty a to pôsobením na jej prekrvenie aj hladinu testosterónu. Viaceré z nich majú komplexné účinky aj na potenciu a sú dostupné voľne bez receptu.

Na čo sa muži pri podpore prostaty pýtajú na internete najviac

Predstojná žľaza patrí k mimoriadne dôležitým orgánom a jej funkcie sú podmienené tak vekom, ako aj životosprávou a ovplyvniteľnými faktormi. To je tiež dôvod, prečo sa o ňu muži začínajú zaujímať čoraz viac, vrátane problémov a príznakov s ňou.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Nasledovné témy sú na internete rozoberané najviac:

V akej vekovej skupine sú problémy prostaty najčastejšie?

Problémy s predstojnou žľazou môžu u mužov prepuknúť v akomkoľvek veku, avšak častejšie sa tak deje u mužov nad 40 rokov. Jej činnosti a veľkosť sú totiž najviac ovplyvnené vekom, ktorý súvisí aj s hladinou testosterónu a jeho premenou na dihydrotestosterón. Riziko zväčšenia alebo nádorov ešte viac stúpa u mužov vo veku nad 50 rokov.

Môže prostata prechladnúť a ak áno, ako sa to prejavuje?

Prostata je veľmi citlivý orgán na vnútorne aj vonkajšie podnety. Prechladnutie prostaty sa prejavuje typicky častým nutkaním na močenie, poruchami s močením, zimnicou, horúčkami a bolesťami v panve či pri močení. Pokiaľ trpíte niektorým z týchto príznakov, navštívte urológa čo najskôr, inak sa môže zápal prehĺbiť a stať chronickým.

Ako súvisí inkontinencia s problémami s prostatou?

Prostata sa nachádza priamo pod močovým mechúrom mužov a okolo nej prechádzajú dolné močové cesty, čiže na ňu tesne doliehajú. Vďaka tomuto faktu spolu priamo súvisia spolu a či už hovoríme o všeobecnom zväčšení, nádoru alebo zákroku na prostate, môže to mať dopad na svaly aj nervy močového mechúra a ovplyvní to aj močové cesty.

Ako často a muži v akom veku by mali chodiť na prehliadky?

Preventívne prehliadky prostaty sú najlepšou prevenciou jej nadmernému zväčšeniu aj vzniku rakoviny predstojnice. S pribúdajúcim vekom sa prirodzene zväčšuje a preto by mali muži nad 40 až 50 rokov navštevovať urológa minimálne raz ročne. Muži v nižšom veku by nemali tiež nič nechávať na náhodu a na prehliadky chodiť aspoň každé dva roky.

Môžu korenené jedlá ublížiť prostate a jej zdraviu?

Koreniny a hlavne tie pikantné majú blahodarné účinky na organizmus a tiež podporujú erekciu. Stále však platí aj to, že všetkého veľa škodí a v tomto prípade to nie je inak. Kapsaicín obsiahnutý napríklad v chilli bráni vzniku rakovinových buniek predstojnice, no na druhú stranu, štipľavé korenie je rizikom pre jej nezdravé zväčšenie.

Ktoré bylinky sú na prostatu najlepšie a ako pomáhajú?

Prírodná pomoc v podobe bylín je tou najlepšou a najviac prirodzenou podporou pre mužov, hlavne po 40. roku života.  Mnohé majú natoľko pozitívny vplyv na ich zdravie, že by ich mali užívať preventívne, nie až vtedy, keď sa objavia prvé ťažkosti.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Mnoho mužov má vo vyššom veku problémy so srdcom aj potenciou, a práve užívanie bylín v podobe čajov alebo iných produktov slúži ako účinná prevencia. Majú schopnosť podporiť zdravie a funkcie prostaty, zlepšujú kvalitu sexuálneho života a tiež zlepšujú aj erekciu či plodnosť. Viaceré pôsobia komplexne aj na zdravie močových ciest.

Asi najznámejšou rastlinou s podporou prostaty je Serenoa plazivá. Tá je overená už stáročia a pochádza zo Severnej Ameriky, kde bola využívaná na problémy s močovým traktom. Jej účinky sú dôležité najmä vtedy, ak vás trápi zväčšenie predstojnice.

Účinnými rastlinami pri ťažkostiach s močením aj pri zväčšení prostaty sú tiež Kľukva veľkoplodá alebo Hluchavka biela, ktoré majú schopnosť liečiť aj choroby močových ciest, najmä ak ide o protizápalový účinok. V prípade Žihľavy to nie je inak a bylina má blahodarné účinky na prečistenie močových ciest a podporuje činnosti obličiek.

Skvelou rastlinou je aj Vŕbovka málokvetá, ktorá podporuje močenie a krvný tlak. Všetky tieto byliny môžete mať v podobe čajov aj hotových prípravkov.

Podporné prípravky pre mužov na prostatu a ako ich vybrať

Nie každému musí vyhovovať chuť či forma bylinných čajov a kvapiek a práve preto sú skvelou alternatívou 100% prírodné prípravky vo forme perorálnych kapsúl či tabliet. Sú určené špeciálne pre mužov a podporu ich prostaty aj močových ciest.

Aj v tomto prípade ide o voľno predajné prípravky bez nutnosti navštíviť lekára alebo mať od neho recept. Majú prírodné zloženie, je možné ich užívanie aj dlhodobo niekoľko mesiacov a ich dávkovanie je pravidelné a každodenné. Keďže neobsahujú žiadne syntetické či rizikové zložky, nemusíte sa obávať kontraindikácií alebo vedľajších účinkov.

Na trhu je ich viac a pri ich výbere berte do úvahy:

 • ideálny mix bylinných zložiek s vitamínmi aj minerálmi
 • absolútne 100 % prírodné zloženie bez nežiaducich látok
 • vyššiu koncentráciu rastlín Saw Palmetto, Žihľava a Kľukva
 • komplexné účinky na zdravie prostaty aj na močové cesty
 • možnosť dlhodobého užívania prípravku každý jeden deň
 • skúsenosti mužov a to aj v rámci preventívneho dávkovania

Hoci na trhu je viacero prípravkov určených práve na prostatu, nie všetky sú rovnako kvalitné a to tak svojim zložením, ako aj účinkami, o pozitívnych skúsenostiach ani nehovoriac. Jedným zo svetlých prípravkov sú však tabletky Stoporex® Prostate.

Ide o prípravok kombinujúci vysoké a pôvodom kvalitné zastúpenie Sabalovej palmy, Kľukvy a Žihľavy spolu s vitamínom B6 a minerálom Selén. Ak hľadáte niečo, čo pomôže nielen na zdravie prostaty, ale aj na potenciu a močové cesty, je to práve táto značka. Je ideálna ako podpora pri akútnych ťažkostiach, rovnako tak aj ako prevencia.

Aké sú skúsenosti mužov + záverečné zhodnotenie prevencie

Prostata je orgán, ktorému sa väčšina mužov venuje okrajovo a ak, tak až vtedy, ak sa vyskytnú ťažkosti s močením a lekár im počas vyšetrenia zistí jej zväčšenie.

Bez ohľadu na vek, ideálne už od dospelosti, by ste sa mali svojej prostate venovať a podporiť jej zdravie a stav dlhodobo a maximálne prirodzene. Zmena jedálnička, obmedzenie fajčenia, alkoholu a kávy a zdravšia životospráva sú nevyhnutným základom.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Veľmi dôležité je tiež pravidelné močenie a správny pitný režim, ktorý ho podporí, keďže množstvo problémov vzniká ako sekundárna infekcia prestupom z močových ciest. Prevencia môže byť aj v podobe používania niektorých druhov bylín, vitamínov a minerálov, pomôžu aj zmeny v športovaní a samozrejme, pravidelné prehliadky u lekára.

Čo sa týka cielenej intenzívnejšej podpory a prevencie, najlepšiu úlohu môžu zohrať špeciálne podporné prípravky pre mužov so 100 % prírodným zložením. Ich základom sú účinné byliny v podobe extraktov a výťažkov, ktoré tu majú vysokú koncentráciu.

Dobrým príkladom kvalitnej značky, či už širokým a kompletným zložením, ale aj vysokým podielom týchto dôležitých účinných látok, je spomínaný prípravok Stoporex® Prostate. Muži si jeho účinky pochvaľujú dlhodobo a ich skúsenosti sú pozitívne, či už ide o zdravie prostaty alebo aj močové cesty a potenciu. Tak čo, skúsite ho aj vy?

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *