Operácia prostaty môže byť otvorená, laparoskopická, robotická aj laserom. Ako prebieha?
Operácia prostaty nie je nič príjemné a určite nejde o udalosť, ktorú by chcel dobrovoľne absolvovať hociktorý muž. Sú však prípady, kedy nie je možné konzervatívne riešenie, čiže v podobe liekov, napríklad pri zväčšení alebo tiež nádoru na prostate.
Dnešné moderné možnosti pritom ponúkajú viacero typov medicínskych operácií, či už klasická otvorená, roboticka, laparoskopická alebo moderná laserom.
Prostata patrí pritom medzi najviac citlivé orgány v mužskom tele z pohľadu reprodukčného, močového aj sexuálneho zdravia. Ak sa u vás objavia niektoré vážnejšie príznaky súvisiace s močením alebo bolestivosťou, môže už byť neskoro. Ako operácia prostaty prebieha, aká je rekonvalescencia a ako jej predísť? Čítajte ďalej, všetko sa dozviete.
Obsah
- 1 Prostata, jej stavba a funkcie v pohlavnom systéme
- 2 Kedy je operácia potrebná a aké príznaky jej predchádzajú
- 3 Klasická otvorená chirurgická operácia prostaty
- 4 Laparoskopická a robotická operácia, jej plusy a mínusy
- 5 Laserová operácia, jej priebeh a kedy sa používa
- 6 Riziká, rekonvalescencia a sex po operácii prostaty
- 7 Najlepšia prevencia pred operáciou? Dlhodobá a prirodzená
- 8 Dotazy, ktoré sa o operácii vyskytujú v diskusiách najviac
- 9 Bylinky ako ideálna a dlhodobá podpora funkcie prostaty
- 10 Podporné prípravky pre mužov na prostatu a ako ich vybrať
- 11 Aké sú skúsenosti mužov a ako na najlepšiu prevenciu
Prostata, jej stavba a funkcie v pohlavnom systéme
Predstojná žľaza, čiže prostata, je orgán o veľkosti vlašského orecha, ktorý sa nachádza priamo pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. U mužov sa prostata vyvíja už od narodenia, no jej viditeľný rast začína predovšetkým počas puberty.
Vo veku 20. rokov je váha predstojnice približne 20g, široká je 4 cm, vysoká 3 cm a hrubá priemerne 2cm. Skladá sa zo žľaznatého tkaniva a svalovej zložky, pričom štatistiky hovoria, že až 50% starších mužov s ňou má problém a toto číslo nestále rastie.
K funkciám predstojnej žľazy mužov patria nasledovné:
- hlavnou funkciou prostaty je tvorba prostatickej tekutiny
- táto tekutina je dôležitá pre pohyblivosť a funkčnosť spermií
- zvlhčuje tiež močovú trubicu a to aj pred ejakuláciou spermií
- ovplyvňuje funkciu spermií a teda aj zvyšuje mužskú plodnosť
- jej blízkosť k močovému systému ovplyvňuje aj jeho funkcie
- zo sexuálneho hľadiska je u mužov prostata označená ako bod G
Prioritnou funkciou predstojnej žľazy teda produkcia prostatickej tekutiny, ktorá tvorí zhruba jednu tretinu celkového objemu ejakulátu. Táto tekutina obsahuje viaceré látky, medzi inými enzýmy, zinok alebo kyselinu citrónovú, ktoré podporujú životnosť spermií.
Okrem toho je u mužov vnímaná ako bod G, ktorý je známym stimulačným bodom u žien. U mužov je predstojnica považovaná za centrum sexuálneho potešenia, pretože stimuláciou prostaty je možné vyvolať intenzívne a dlhotrvajúce orgazmy. To pochopiteľne platí vtedy, ak je zdravotne v poriadku, čiže nie je zväčšená alebo tu nie sú nádory.
Kedy je operácia potrebná a aké príznaky jej predchádzajú
Máloktorý muž venuje prostate výraznejšiu pozornosť a to väčšinou až do doby, kým sa nezačnú objavovať v súvislosti s ňou prvé zdravotné komplikácie. Najčastejšie ide o problémové močenie, nepohodlie pri močení a bolesť v podbrušku.
Ak ide o ochorenia prostaty, u mužov dochádza v spojitosti s prostatou najmä k jej zápalu alebo k zväčšeniu, či už benígnemu alebo aj v spojitosti s nejakým nádorom. Väčšinu z týchto ochorení spôsobujú genetické faktory, vyšší vek, zlé stravovacie návyky a nezdravá životospráv. Ak sa problém zanedbá, práve vtedy je nutná operácia.
K bežným príznakom a prejavom porúch predstojnej žľazy patria hlavne časté nutkanie na močenie, neschopnosť vymočiť sa úplne, bolesti v podbrušku, krížoch alebo v semenníkoch, slabý prúd moču alebo krv nachádzajúca sa v ňom, čo je už vážny príznak.
Pokiaľ trpíte z niektorým vymenovaných príznakov, mali by ste čo najskôr navštíviť urológa. Uvedené prejavy môžu byť výsledkom vážneho ochorenia, no ak sa identifikuje v skorom štádiu, máte šancu na úspešnú a bezproblémovú liečbu. Keďže zdravie prostaty výrazne ovplyvňuje aj sexuálny život, potenciu či plodnosť, netreba to podceniť.
Klasická otvorená chirurgická operácia prostaty
Vo väčšine prípadov je operácia prostaty obávanou vecou. Zároveň však platí, že operácia je jednou z možností, ktorá dokáže riešiť široké spektrum problémov prostaty, najmä ak ide o jej zväčšenie a nádor. Najčastejšou formou je otvorený chirurgický zákrok.
Klasická otvorená chirurgická operácia prebieha takto:
- pred samotnou operáciou nesmiete nič jesť ani piť
- na úvod absolvujete niekoľko dôležitých vstupných vyšetrení
- po nich po vás príde sestrička a prevezie vás do operačnej sály
- lekár si prejde zdravotnú dokumentáciu a nasleduje anestéza
- podľa stavu a konkrétneho ochorenia prebehne operačný zákrok
- po skončení zákroku nasleduje štandardné prebudenie na izbe
Chirurg podľa možností spraví rez do oblasti podbruška alebo v oblasti análneho otvoru, podľa situácie. Počas operácie sa potom odstránia problematické časti prostaty a nasleduje uzatvorenie operačnej rany. Krátko po operácií môžete pociťovať mierne nepohodlie, čo je vyvolané porušením nervov, no do 3 mesiacov sa to samovoľne upraví.
Laparoskopická a robotická operácia, jej plusy a mínusy
Šetrnejšou možnosťou operácie je laparoskopický zákrok. V tomto prípade sa naruší iba malá oblasť tkaniva, čiže ide o menej invazívny zákrok. Ten sa vykonáva s použitím robota, ktorého ovláda lekár za pomoci stereoskopického zobrazovacieho kanála, ten sa dostane k prostate cez vpichy v pokožke a precíznym spôsobom vykoná úkon.
Robot postupuje z medicínskeho hľadiska obdobne, ako je tomu pri bežnej otvorenej operácii, no samotné prevedenie zákroku je omnoho šetrnejšie. Aj v tomto prípade sa jedná o operáciu s absolvovaním všetkých predoperačných vyšetrení a s anestézou.
Hoci všetky operačné zákroky so sebou prinášajú riziko nepríjemných zdravotných prejavov, práve v prípade laparoskopickej operácie sú tieto minimalizované. Zákrok ako taký nemá žiadne nevýhody, je ale náročnejší na výkon, vyžaduje si špecializované vybavenie a preto môže byť menej dostupný. Zvyšuje však úspešnosť výsledku operácie.
Laserová operácia, jej priebeh a kedy sa používa
Čoraz populárnejšou a používanejšou metódou je operácia laserom a to preto, že skracuje dobu pobytu v nemocnici aj dĺžku hojenia. Takúto operáciu však môže podstúpiť len určitá skupina pacientov a je niekoľkonásobne drahšia ako klasický zákrok.
Kedy sa operuje pomocou lasera a ako zákrok prebieha?
- prebieha v úplnej, spinálnej alebo vo vnútrožilovej anestézii
- lekár zavedie laserový resektoskop do močového mechúra
- nedochádza teda k žiadnemu prevedeniu rezu v podbrušku
- resektoskop má kameru, vďaka ktorej vidí lekár prostatu
- laser používa teplo, ktorým dokáže odstrániť poškodené tkanivo
- potom sa použije nástroj na odstránenie tkaniva cez mechúr
Po operácií laserom je moč odvádzaný iba pomocou cievky. Cievka sa požíva predovšetkým na kontinuálne preplachovanie močového mechúra a trubice sterilným roztokom, čo pomáha proti vzniku krvných zrazenín. S cievkou treba vedieť fungovať niekoľko dní po operácii, táto doba je individuálna, no platí, že operácia je najviac šetrná k tkanivu.
Riziká, rekonvalescencia a sex po operácii prostaty
Každá operácia je sprevádzaná niektorými nepríjemnými prejavmi, zdravotnými rizikami a rovnako tak aj s individuálnom dĺžkou rekonvalescencie. Aj v prípade, ak bude priebeh operácie bez problémov, mali by ste sa pripraviť na pár skutočností.
Tu sú riziká, doba liečby a stav po operácií prostaty:
Možné riziká a následky: K typickým nežiaducim účinkom po operácií predstojnej žľazy patria mimovoľný únik moču, problémy so stoporením penisu alebo orgazmus bez výronu ejakulátu. Problémy s únikom moču našťastie väčšinou do niekoľkých týždňov alebo mesiacov odznejú a veľkú úlohu zohráva diagnóza a forma operácie.
Rekonvalescencia po operácii: Hojenie po operácií predstojnej žľazy spočíva predovšetkým v starostlivosti o miesto chirurgického zákroku a kontrolovania zdravotného stavu. Dôležité je dodržiavať všetky pooperačné pokyny od doktora a rovnako tak aj pravidelné prehliadky. Snažte sa príliš nepreťažovať oblasť panvy a svalstva panvového dna.
Sex po operácii prostaty: Jedným z najviac nežiaducich prejavov po operácií prostaty je jednoznačne vplyv na sexuálny život. K najčastejším rizikám patria ťažkosti s dosiahnutím, tvrdosťou alebo udržaním erekcie, niektorí muži sa stretávajú so suchým orgazmom. Do 3 mesiacov by ste však mali mať naspäť svoje sexuálne zdravie.
Najlepšia prevencia pred operáciou? Dlhodobá a prirodzená
Zdravie prostaty ovplyvňuje aj iné oblasti bežného života, či už ide o sexuálne zdravie, výkonnosť v posteli, kvalitu stoporenia, libido a samozrejme plodnosť. To všetko sú dôvody, prečo jej venovať pozornosť v každom veku. Stále platí, že ak sa problémom s prostatou chcete vyhnúť, najlepšia je dlhodobá a najmä komplexná prevencia.
Ako prevenciu a podporu prostaty odporúčame toto:
Pravidelné prehliadky u mužov po 40-ke
Každoročná návšteva urológa by mala byť samozrejmosťou predovšetkým u mužov, ktorý majú 40 a viac rokov. Ak sa u vás v rodine vyskytli niekedy v minulosti problémy s prostatou, o to viac by ste mali dbať na pravidelné prehliadky. V každom prípade odporúčane návštevu v prípade, že sa objavujú prvé ťažkosti s močením a to aj tie nezávažné.
Zlepšenie jedálnička a zdravšie zloženia stravy
Výber zdravších potravín a zlepšenie jedálnička sú najúčinnejšie spôsoby, ako podporiť zdravie prostaty. Vyhýbajte sa koreneným, nadmerne mastným a nadmerne soleným jedlám, naopak, prospešné sú ryby, bobule, lesné plody, melóny či grapefruity. Zo zeleniny odporúčame paradajky, strukoviny a orechy, ktoré majú veľa minerálov.
Voda ako základ pitného režimu a pravidelné močenie
Pravidelné dopĺňanie tekutín je dôležitou najlepšej prevencie, zamerajte sa najmä na čistú vodu, minerálne nápoje, ovocné a zeleninové šťavy a obmedzte sladké nápoje. Prostata je s močením veľmi úzko spojená a pravidelné pitie tekutín napomáha aj pravidelnému močeniu. To nikdy nezadržiavajte, len tak znížite riziko vzniku zápalov a infekcií.
Obmedzenie rizikových faktorov a liekov
Pokiaľ užívate lieky na predpis a počas ich užívania ste spozorovali na sebe určité problémy s prostatou, môžu byť vyvolané aj nimi, napríklad ak ide o lieky s vplyvom na hormonálnu hladinu. Pre prostatu sú problematické aj pitie alkoholu, ktorý má dráždivé účinky, rovnako tak aj vysoké dávky kofeínu v káve. Obmedziť treba samozrejme fajčenie.
Bylinky a bylinné čaje na prostatu aj močové cesty
Vplyvom pribúdajúcich rokov je u starších mužov väčšie riziko vzniku zväčšenej prostaty a to aj pôsobením testosterónu. Na jeho zdravú hladinu, rovnako tak aj na močové cesty, môžu pomôcť bylinky, napríklad v podobe čajov. Močové cesty aj prostatu môžu podporiť Žihľava dvojdomá, Saw Palmetto, Kľukva veľkoplodá či Vrbovka malokvetá.
Kegelove cviky pre prostatu aj lepšiu erekciu
Cvičenie tohto typu je najlepším spôsobom, ako spevniť svaly panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod prostatou. Cvičenie spočíva v striedavom sťahovaní a uvoľňovaní svalstva a pomáha aj na únik moču, keďže ide o svalstvo ovládajúce močenie. Podporuje tiež riešenie erektilnej dysfunkcie a pomáha na oddialenie predčasnej ejakulácie.
Podporné prípravky so 100 % prírodným zložením
V dnešnej dobe existuje veľa možností, ako zdravie svojej prostaty podporiť, no k tej najbezpečnejšej a najefektívnejšej patria prírodné prípravky. Nejde o žiadne lieky na predpis, naopak, sú to voľne dostupné prípravky bez receptu či vyšetrenia u lekára, ktoré obsahujú bylinné látky. Ak ich budete užívať dlhodobo, je to výborná prevencia.
Dotazy, ktoré sa o operácii vyskytujú v diskusiách najviac
Predstojná žľaza je najdôležitejším orgánom pohlavnej sústavy a problémy s ňou sú varovným signálom, ktorý muži niekedy ignorujú. To potom vyústi do väčších komplikácií a následne aj do záujmu o operáciu prostaty na internetových fórach.
Nasledovné témy sú na internete rozoberané najviac:
V akej vekovej skupine je riziko potreby operácie vyššie?
Operáciu predstojnej žľazy najčastejšie podstupujú muži vo veku 45 a viac rokov. V závislosti od vyšetrení, diagnózy a rozsahu postihnutia prostaty lekár určí, či je operácia potrebná. V niektorých prípadoch postačuje konzervatívna farmakologická liečba, no niekedy nemusí mať takú vysokú úspešnosť, naopak, operácia patrí k najúspešnejším.
Pred operáciou sa robia vyšetrenia prostaty. Aké?
Ak doktor zvolí liečbu prostaty operačnou metódou, musíte tak, ako aj pri iných operáciách, absolvovať niekoľko vyšetrení. K základným patria predovšetkým kontrola semenníkov, rektálne vyšetrenie prostaty, krvné testy a testy, ktoré odhalia hladiny bielkoviny PSA. Pred operačným zákrokom potom absolvujete aj pohovor s anesteziológom.
Aké ochorenia a ťažkosti sa riešia pomocou operácie?
Je dôležité uvedomiť si, že operácia je jednou z najúčinnejších metód, ktorú v mnohých prípadoch stačí absolvovať raz a máte pokoj. Operačný zákrok je však nevyhnutý hlavne pri nadmernom zväčšení prostaty, dlhodobo neliečenom zápale a v poslednom prípade pri liečbe rakoviny. Nemusíte sa ale ničoho báť, zákrok prebieha v anestézii.
Objavuje sa po operácii inkontinencia? Ako dlho trvá?
Inkontinencia, čiže únik moču, je jedným z najčastejších pooperačných prejavov. Ak o prostatu prídete úplne, prejavuje sa to horšou schopnosťou ovládať svoje nutkanie, deje sa tak aj v dôsledku narušenia svalov a nervov v oblasti močového mechúra. Väčšinou však negatívne symptómy odznejú spontánne nanajvýš do niekoľkých mesiacov.
Sú riziká, ak sa operácii vyhnem a zanedbám prostatu?
Ak budete príznaky ignorovať, riziká a možné následky z toho plynúce sú vážne. V prvom rade ohrozujete svoju plodnosť, ktorá je závislá aj od zdravia predstojnice. Ďalším rizikom sú časté poruchy v sexuálnej oblasti života, muži môžu mať ťažkosti spojené s erekciou, dosiahnutím orgazmu ale aj s celkovým poklesom sexuálnej výkonnosti.
Bylinky ako ideálna a dlhodobá podpora funkcie prostaty
Ak ide o predchádzanie stavom, ktoré si vyžadujú operáciu prostaty, najdôležitejšiu úlohu hrá prírodná a prirodzená prevencia. Tá spočíva v účinkoch niektorých podporných látok a to jednak na hormonálnu rovnováhu, ale aj na prostatu a močové cesty.
Potreba ich dopĺňania je viditeľná najmä u mužov vo veku nad 40 rokov, keďže práve u nich dochádza najviac k premene testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý sa môže hromadiť v predstojnej žľaze a spôsobiť jej zväčšenie. Bylinky môžu pomôcť aj v tejto oblasti, pričom vďaka modernej vede máte k dispozícii aj lepšiu formu, než sú čaje.
Najlepším riešením, ktoré je bezpečné, má vysokú intenzitu pôsobenia a dá sa aplikovať aj dlhodobo, sú špeciálne prípravky v podobe perorálne tabliet a kapsúl.
V ich zložení sú rastliny v podobe extraktov a výťažkov, ktoré obsahujú látky s dlhodobo preukázateľným prospešným účinkom. Ide napríklad o Žeruchu Sabalovú palmu, Kotvičník, Brusnice, Kľukvu alebo Žihľavu, ktoré pomáhajú prostate aj močovým cestám. Niektoré majú účinok na prevenciu, iné dokážu minimalizovať negatívne príznaky.
Výhodou ich využitia v hotových prípravkoch je možnosť dosiahnutia vysokej koncentrácie a aj kombinácie s niektorými dôležitými vitamínmi a minerálmi. Prípravky sú testované, majú presné dávkovanie a vďaka 100 % prírodnému zloženiu sú aj bezpečné.
Podporné prípravky pre mužov na prostatu a ako ich vybrať
Na trhu existuje niekoľko značiek prípravkov, ktoré sú určené na podporu prostaty, prípadne aj močových ciest. Ich spoločným znakom je prírodné zloženie pozostávajúce z rastlinných látok v spojení s minerálmi či vitamínmi prospešnými pre prostatu.
Sú dostupné bez receptu a vyšetrenia u lekára, majú podobu spomínaných tabliet alebo kapsúl a ich užívanie je možné dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov. Vďaka tomu, že neobsahujú žiadne syntetické látky či rizikové zložky, sú pre prostatu a organizmus prirodzené, čiže sa nemusíte obávať nejakých kontraindikácií či nežiaducich účinkov.
Ako ale vybrať tie kvalitné? Toto sú dôležité kritéria:
- širšie zloženie, ktoré kombinuje rastliny, minerály a vitamíny
- vysoká koncentrácia najdôležitejších rastlinných extraktov
- dlhodobo pozitívne skúsenosti mužov so značkou z praxe
- komplexné pôsobenie na prostatu, močové cesty aj potenciu
- bezproblémové užívanie bez negatívnych vedľajších efektov
- možnosť pravidelného dávkovania každý deň aj viac mesiacov
Jednou z mála značiek, ktoré nielen splnia všetky spomínané kritéria, ale ich aj prekročia, je výrobca Stoporex® a jeho prípravok Stoporex® Prostate. Ten je určený práve na prevenciu voči problémom s prostatou a na podporu jej zdravia a jej funkčnosti.
Ide o voľne predajné kapsuly, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu extraktov Saw Palmetta, Kľukvy a Žihľavy v spojení s dôležitým Selénom a vitamínom B6. Skúsenosti mužov ukazujú ich účinky na podporu prostaty a jej zdravej veľkosti, prečistenie močových ciest aj podporu testosterónu. Plusom je, že pôsobia dlhodobo a u mužov v každom veku.
Aké sú skúsenosti mužov a ako na najlepšiu prevenciu
Prostata a jej ochorenia patria u nás dlhodobo k špičke rebríčka typických mužských chorôb. Nemusí pritom ísť ani o rakovinu, čo je určite najvážnejší problém, ktorý vás môže stretnúť, napríklad aj dlhodobo neliečený zápal môže priniesť bolestivé a výrazné komplikácie. Prevencia je preto na mieste, najmä u rizikovej skupiny nad 40 rokov.
Práve muži v tomto veku by sa mali zamerať aj na pravidelné prehliadky u svojho urológa alebo gastroenterológa. Na prvý pohľad nepríjemné vyšetrenie nie je vôbec bolestivé a ak ho budete absolvovať každý rok, výrazne znížite riziko vážneho ochorenia.
Čo sa týka operácie, jej priebeh je zvyčajne nekomplikovaný a čo najmenej invazívny, čo uľahčuje aj následnú rekonvalescenciu. Ak budete dodržiavať odporúčania lekárov a nebudete zaťažovať oblasť panvového dna, hojenie po operácii je bez problémov.
Tak, ako aj v iných prípadoch, aj tu je samozrejme najlepšia prevencia. Okrem prehliadok spočíva aj v zlepšení životosprávy, pitného režimu a podpore prostaty.
Práve značka Stoporex® Prostate hrá v tomto prípade podľa skúseností mužov zásadnú úlohu. 100 % prírodné zloženie, optimálny a koncentrovaný mix látok a dostupnosť bez receptu sú to, čo muži popri viditeľných účinkoch v praxi oceňujú najviac. Prípravok je prirodzený a jeho dlhodobé užívanie je bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov.
Žijem 89. rok. Dobrú funkciu prostaty si udržiavam užívaním liekov: Tamsulosin Teva 0,4 mg.a Finanorm 5 mg.. V ostatnom čase sa mi zhoršil odtok moču, stenčením jeho prúdu a menej dokonalým vyprázdnením močového mechúra. Považujem to aj ako následok, t. č. prežívania pooperačného stavu žlčníka. Prosím o radu, ako si môžem zlepšiť, alebo obnoviť optimálnu funkciu močenia pomocou doplňkovej liečby vhodným liekom, alebo bylinkovými čajmi.
S vďakou za radu a s pozdravom.